jg H u H il JU M m n WW1 GEMENGD NIEUWS OP EN OM HET BINNENHOF. Van de „politieke markt" Poetmisère. „Vraagteekens." m M'% mm m M mm m m y/M mg Week-krailek. Den Haag, 12 Februari. Strijd op komst! De De Tweede Kamer beeft op Dinsdag 10 Februari bare werkzaamheden hervat, in openbare vergadering, onderwijl hel {ik heb 't in den Jongsten tijd meermalen opgemerkt) op de „politieke markt" steeds woeliger, drukker wordt In de politieke gelederen schijnt dan de vrede te zijn 'hersteld, schoon de Bond „St. Michaël" nog lang niet morsdood is. Men heeft af te wachten hetgeen uit deze politike „perkara" zal voortkomen. We bevinden ons nu, gelijk altijd *t geval is in de periode vlak-vóór stembus kamp, in de sfeer der dagelijks zich vermenigvuldigende „vraagteekerüs". Wat zal er vragen velen zich af, groeien van de nieuwe Staatspartij, waar van verzekerd wordt, dat ze een brug wil slaan tusscben Rechts en Links?.Ook over dit politiek gebeuren loopen de ge ruchten uiteen. De Voorloopige Verslagen van de Eer ste Kamer over de Staatsbegrooting voor 3925 zq'n verschenen. Ze verduidelijken, dat het senatoriaal „Groot-politiek debat" van Maart of April a.s. allicht aan „leven digheid" dat, in de Tweede Kamer ge voerd vóór Kerstr'24, zal overtreffen. De kritiek, ook aan deze zijde van het Binnen hof geoefend op het beleid van den minis ter Van Swaay, is zóó vlijmscherp, zóó vernietigend voor dezen bewindsman, dat er inderdaad groote zelfoverwinning van hem gevorderd wordt om nog tot mid- of laatzomer van dit jaar de verantwoorde lijkheid te blijven dragen. En enkele dagen nadat de Senaat dit „judicium" over minister Van Swaay deed hooren, werd deze bewindsman geplaatst voor de zware taak om te beantwoorden* de vragen-mr. Oud over de reorganisatie plannen bij de Posterijen, T. en T. Inder daad. Den heer Van Swaay, minister van Waterstaat, worden in de laatste pe riode van zijn bewind, niet gespaard „de lasten", naast de lusten, aan het hooge ambt verknocht. De heer Van Swaay was zeer stellig geen krachtige figuur in den Raad der Kroon, maar. La plus 'belle fille du monde Ne peut donner que ce qu' elle al.... Dit is mutatis mutandis, ook op ministers van toepassing. De Tweede Kaïmer bepaalde, onmid dellijk na haar wederom-bijeenkomen, verschillende sectie-vergaderingen tot het onderzoeken van wetsvoorstellen. Wan neer al dit „legislatief goedje" nog vóór het scheiden van de markt moet worden afgedaan, zullen wij toch wel een, eind in de Mei-maand zijn voortgeschreden, al vorens op de parlementaire markt het klokje-van-gehoorzaamheid kan gaan lui den De stapel splinternieuwe ontwerpen la groot. Ik noean ervan: de nadere voor schriften voor uitvoering van de genees kunde (ooileges van tucht), het preven tief toezicht op de geneesmiddelen, met openlijke aanprijzing in verkeer gebracht; de naderende weelde-belasting; de afschaf fing der poenale sanctie bij den stemplicht, 'tls slechts een greep in de massa.. De rest vult de vriendelijke lezer zelf wel In. Zal het Lagerhuis dit alles, en nog meer! vóór het luiden van het straks- genoemde .klokje", in veilige haven weten te brengen?.Ik betwijfel t En in nóg sterker mate: Of de Senaat dit alles nog voor de sanctie der Kroon rijp zal maken vóórdat een nieuw Lager huis in 1925 zal zijn geschapen. We zullen zien!. Op 10 Februari JJ. heeft ons Lager huis met werkelijk meer-dan-bekwamen spoed gewerkt. Goedgekeurd zijn, bijna zonder slag-of- stoot, de wijziging der Wet op de Divi dend- en Tantième-belasting-1917, welke zooals minister Colijn nog eens verdui delijkte, slechts is een administratieve vereenvoudiging in eene uitermate-inge- wikkelde zaak.„De meest-gecompli- ceerde, die ik op dit gebied kenl" zei ZJSxc. van Financiën. En ook is aangenomen, „si tambour ni trompettes", de wijziging der Hoogec Onderwijswet, welke beoogt, dat jonge? lieden, die aan eene der 'bijzondere Uni versiteiten, dus: hetzij aan de Vrije of wel te Nijmegen het oandidaats-examen bij eene faculteit met succes heben afge legd, daardoor recht verkrijgen om aan ♦ene der Rijks-universiteiten doctoraal bij die faculteit te doen. Goedgekeurd werd ook dien lOen Fe bruari, 'het toekennen van een rente loos Rijks-voorschot voor de tram Zutfen Deventer. Toen kwam ons Lagerhuis, dien Dinsdag, aan de motie van den Platte lander De Boer betreffende het nlet-op- heffen van hulppostkantoren op het platteland. Zij wilde de Kamer, als haar oordeel doen «uitspreken, dat de dienst van Posterijen, T. T. op het platteland toepas sing behoort te vinden naar redelijken eisch en: den minister uitnoodlgt de voor genomen opheffing van onderscheiden hulppostkantoren niet uit te voeren. Over het eerste deel van deze motie be stond begrijpt men geen verschil van gevoelen. Daarmee kon ook de minister zich grif en gaarne vereenigen. Maar: de „staart"! Het niet-uitvoeren van de opheffing van hulppostkantoren. De omzetting daarvan in poet-stations. Daarover ging 't in de Tweede Ka mer, op dien lOen Februari JJ. Voor de 'bijzonderheden der discussie verwas ik naar het verslag. Voor den buitenstaander is 1 niet ge makkelijk uit te maken, aan welke zijde hier „het gelijk" schuilt Zijn de bezwaren, grieven, van platte lands-zijde geuit tegen de omzetting, opgeblazen, overdreven? 't Is waar, dat men hier in menig geval te doen heeft met gekrenkte plaatselijke ifdelheid, zoodra een hulpkantoor in post station is veranderd?. De katholieke Ir. Bongaerts heeft mi nister Van Swaay hier gesteund. Hij wees erop, dat bij deze maatregelen steeds de plaatselijke autoriteiten worden geraad pleegd, Hij verdedigde den maatregel ook, wijl de zes ton bezuiniging, welke deze moet opbrengen, „een jaarlijks terugkee- rend voordeel is". De heer Bongaerts on derstreepte ook, dat de Oammissie-Noltlng de „omzetting", hier bedoeld, niet heeft uitgelokt, maar slechts aanbevolen ter voortzetting. Minister Van Swaay heeft zich bereid verklaard aan allerlei bezwaren tegemoet te komen. ZJExa van Waterstaat wees erop, dat waar de station-houders, voor „stukwerk" betaald, belang hebben bij het zoo lang mogelijk open houden van de gelegenheid voor telefoneeren en tele- grafeeren, de omzettingsmaatregel juist in het belang van het platteland is. De heer De Boer wijzigde zijn motie tn dezen zin, dat ze niet zou vragen het den minister geheel afsnijden van den pas door niet te gedoogen dat een enkel geval van „omzetting" meer zal geschieden, doch dat slechts „beperking dier onphef- fing" zal worden gevraagd. Tegen de motie in dezen vorm zal eigen lijk geen sterveling, dus ook niet de minister, bezwaar kunnen hébben. Er zal door de Kaïmer over worden ge stemd nadat de interpellatie-Oud zie hierboven achter den rug is. Aldus heeft de zoo scherpzinnige en tactvolle president Kooien op den lOen Februari 1925 weten de bereiken. Op Woensdag 11 dezer heeft ons La gerhuis maar kort vergaderd. En die tijd van 'halftwee tot vier ure dezer zitting werd metstemmen doorgebracht 't Ging om het maken van een nomi natie ter vervulling van eene vacature in ons hoogste rechtsoollege, den Hoogen Raad der Nederlanden. In casu, om den zetel, opengevallen door de benoeming van mr. Fentener van Vlissingen tot vice-preaident Numero een der voordracht (dus: de man, die straks door de Kroon zal worden be noemd) werd: dr. G. Kirberger, raads heer in het Gerechtshof te Amsterdam. Op de lijst, door den H. R. de Kamer toe gezonden (teneinde daar, bij het vormen der nominatie „op te letten") was de heer Kirberger nummero-twee geplaatst De „primus" was: mr. G. PolvUet, raadsheer in het Haagsche Gerechtshof, doch deze magistraat werd door de Kamer geplaatst als tweede op de nominatie. Na een lange, lange reeks van stem mingen werd numero drie: jhr. mr. Mi- chiels van Kessenioh, raadsheer in Den Bosch, door den Hoogen Raad op de lijst niet igenoemd. Bij het vormen van nomlnatiën als deze, door de Tweede Kamer, kwamen in den loop der jaren meermalen „curieuse din gen" voor. Dit was er een van zeer krassen aard. Aan de orde, na dezen „krachttoer", zou geweest zijn: het gewichtig en be langrijk ontwerp betreffende de wijziging van het Indische Regeerings-reglement De Kamer was daarop heelemaal niet voorbereid 1. Gelijk gezegd, op Donderdag zou de Post-interpellatie worden aangevat Die toch wel tot Woensdag zou reiken, daar de Vrijdag voor afdeeliugs-onderzoek ls ge reserveerd. De vraag of op 18 dezer de „Indische ontwerpen" dan wel: de Psychopathen-wet 't eerst op het parlementaire tapijt zou komen, ze bleef zwevend!. Mr. ANTONIO. Roovera Uit Desmoines wordt gemeld, dat drie roovers hebben geprobeerd daar in de buurt een spaarbank te plunderen. Een hunner werd neergeschoten en ls doode- lijk gewond. De twee anderen konden gearresteerd worden. Een tweede bandietenstuk wordt gemeld uit Chicago. Autobandieten drongen daar binnen in een pakhuis van de Chioago, Millwaukee 8t Paul Railroad Oy. Zij ontkwamen met 40 vaten wijn. Kindermoord. Te Hremstede ls in een aloot nabij den V ut het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Vermoedelijk is het kind levend in het water geworpen. Bureau voor belastinginning. De reohtbank te Amsterdam heeft Don derdag uitspraak in de zaak tegen N. J. R., directeur van het Bureau voor Be lastinginning, tegen wien de officier van justitie wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden vanbelastingsscbul- digen, 2 jaar en 3 maanden gevangenis straf had geëischt. De rechtbank heeft bekl.veroordeeld tot2 jaar gevangenisstraf. Verduistering. Ken 28 J. brievenbesteller is Donder dag door de rechtbank te Amsterdam wegens verduistering van vier aan de post toevertrouwde brieven op het hoofd postkantoor, overeenkomstig den eisch dichter op de hielen. Tot Havelte werd de Ford, die met gedoofde lichten reed, van het O. M., tot 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Oplichters ln een auto. Woensdagmiddag vervoegde zich bij de firma Rostmuller Co. te Groningen een koopman, zich noemende Ossinga, die voor f1200 aan manufacturen kocht, nadat hg eerst des morgens de stalen had nagezien. HU verzocht, deze goederen te bezorgen aan een woning bulten het voormalige Klein Poortje, waar hU dan meteen zou betalen. Toen een bediende en een knecht 's avonds halfzeven daar met de goederen kwamen, stond de koop man hen al op te wachten. Hij gaf een chèque op de Geldersche Credietvereeni- ging in betaling. De bediende weigerde dezen chèque zoo maar te accepteeren, maar liet zich verleiden, met den knecht naar «en naburigen sigarenwinkel te gaan, om per telefoon bij zijn patroon en de bank te informeeren, of de chèque goed kon zijn. De naam Ossinga was bij de bank echter niet bekend. Toen beide weer buiten kwamen, zagen zij, dat de koopman de goederen inmiddels in een open Ford had geladen, daarmee wegreed en onderweg nog iemand bij zich in de auto nam. De politie waarschuwde die te Assen, omdat nagegaan kon worden, dat de heeren per auto in de richting van Drente's hoofdstad waren vertrokken. De Ford was reeds Assen gepasseerd en zette koers langs de Drentsche hoofdvaart in zuide lijke richting. IJlings volgden een inspecteur en de agent Bakker, een oud-Meppeler, per auto de oplichters, die men jsteeds dichter en L' gesignaleerd. De politie-auto reed door tot Meppel, maar daar vernam men, dat de Ford nog niet was gepasseerd. Men reed terug en kwam even bulten de stad, bij den Watertoren, de vluchte lingen tegen. De agent Bakker sarong op den Ford over, maar na een verwoed gevecht werd hij buiten den wagen geworpen. De inspecteur uit Assen trok zijn revol ver en schoot op de vluchtelingen, die uit den auto sprongen De wagen reed langs de helling van de hooge brug en stortte in de Grift. Geassisteerd door de Meppeler politie hebben de Asser-politiemannen daarna naar de oplichters gezocht, die in het donker verdwenen. Donderdagmiddag werd de Belg Barro te Ruinerwold gearresteerd. De andere was reeds bij Havelte gearresteerd. Hij is afkomstig uit Rotterdam en heet Kuenen doch wordt bijgenaamd „de hond". Het tweetal had gedurende twee k drie dagen een kelder gehuurd te Groningen om aldaar een adres te hebben. Ze zijn thans naar Groningen overge bracht. De Inbraak bQ de Nederlandsche Bank te Kampen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Donderdag in hooger beroep uitspraak gedaan in de verschillende zaken betref fende de inbraak in het agentschap van de Nederlandsche bank te Kampen. Ph. G., koopman, en G. E. van der H., kleermaker, beide wonend te Amsterdam, die door de rechtbank te Zwolle waren veroordeeld ieder tot 6 jaar gevangenis straf, werden veroordeeld resp. tot 6 jaar en 5 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. W. N., koopman te Amsterdam, door genoemde rechtbank tot 4 jaar veroordeeld, werd thans door het hof veroordbeld tot 3 jaar gevangenisstraf, eveneens met af trek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank te Zwolle had vrijge sproken B. H. W., koopman, G. P., mon teur, beide wonend te Amsterdam, en H. B., koopman te Kampen. De officier van justitie te Zwolle had aanvankelijk in deze drie zaken hooger beroep aan- geteekend, doch later het hooger beroep ten aangezien van eerstgenoemde weer ingetrokken. De beide laatst genoemden zijn door het hof veroordeeld, ieder tot een gevangenisstraf van 37a jaar, terwijl het hof de onmiddellijke arrestatie ge lastte van. H. B., te Kampen, die zich nog steeds op vrije voeten bevond. Ontrouwe brievenbesteller. De rechtbank te Haarlem, uitspraak doende in de zaak tegen den vroegeren brievenbesteller H. L„ die zich geld van een medekostganger had toegeeigend en verder briefkaarten, die hij bezorgen moest had achtergehouden, hem veroor- tot 6 maanden gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis. De eisch luide 1 jaar en 8 maanden. Een brlllant gestolen. Woensdagmiddag is uit een juweliers- zaak in de Kalverstraat te Amsterdam een brillant gestolen, wegende 2.82 karaat, ter waarde van 2500 gld. Twee mannen, waarvan men vermoedt, dat zij de dieven zijn, zijn dien middag in de juwelierswinkel geweest; zij vroe gen naar den prijs van een gouden vaas, waarvan zij tevens het gewicht wensch- ten te weten. Terwijl de juwelier een weegschaal haalde om bet gewicht te bepalen heeft waarschijnlijk een der beide mannen zijn slag weten te slaan. Het tweetal zou dien middag nog terug komen teneinde de vaas te koopentoen zij verdwenen waren bemerkte men, dat een étui waarin een gouden ring met brillant verdwenen was. De vermoedelijke daders, die ongeveer 30 jaren zijn, spraken gebrekkig Duitsch Het ls de politie nog niet gelukt hun spoor te vinden. Onregelmatigheden te VeenendaaL Donderdagmorgen heeft de Veenen- oaalsche rechter-oommistarla te Arnhem omtrent verduisteringen welke ten ge meentehuize te Veenendaal zouden rijn gepleegd, eenige perse nen ln verhoor ge nomen waarbij de gemeente-secretaris ls aangohouden. Een soldaat ter dood veroordeeld. De Engelschekrijgsraad te Keulfli heeft na een verhoor dat zes dagen duurde den Engelscben soldaat Richard vVnght wegens dubbelen moord ter dood ver oordeeld, Wright had een Duitsch meisje, Maria Stasiak genaamd, doodgeschoten, evenals korporaal Whitwhan, die hem de genegenheid van het meisje had ontfutseld. Wright, die achttien jaren dienst had, had een zoo goed als schoonen conduitestaat en was bovendien in het bezit van de zilveren medailles voor goed gedrag. Wright verklaarde bij het verboor, dat hij zich van het gebeurde zoo goed als niets meer herinnerde. De krijgsraad heeft Wright intusschen voor gratie aanbevolen. Een 74-Jarige Engelschman voor de Rechtbank. In den namiddag van 2 Januari 1.1. ging een dame op de Twentsche Bank geld op deposito storten. Voor een der loketten "Spreidde zij een aantal bankbiljetten van f 10 uit, maar plotseling bemerkte zij dat de voorraad verminderde. Ze keek om en zag toen een oud man achter zich staan, die een beweging maakte alsof hij zich wilde verwijderen. De dame miste zeven biljetten en volgde den man, die flink doorstapte. Toen hij het gebouw verliet, maakte zij een portier opmerkzaam op den man, die hierop aangehouden werd. De aangehoudene bleek een 74-jarig Engelschman te zijn. Hij gaf op als klerk met een bookmaker herwaarts te zijn ge komen ln de verwachting, dat hier op Nieuwjaarsdag werdrennen gehouden werden. Het feit bekende hij en Donderdag stond hij voor de Rechtbank te Amsterdam terecht. Het O. M., deelde in zijn requisitoir mede, dat uit Engeland bericht is ge komen dat bekl. zeer ongunstig bekend staat. Hij werd tien malen in Engeland veroordeeld wegens verschillende mis drijven, meestal diefstal, en nog in 1921 werden hem 18 maanden dwangarbeid opgelegd. In aanmerking nemende den ernst van het feit en de herhaalde ver oordeelingen van beklaagde, eischte spreker zijn veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf. Ontrouwe rijksklerk. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 26-jarige H.P. v. S., rijksklerk, thans gedetineerd wegens valschheid in geschrifte, subsidiair ver duistering, gepleegd ten belastingkantore aan de Vlietstraat aldaar, waar hij belas tingbedragen, betaald door juff. Krammer en door notaris Mijs, had in ontvangst genomen en de k,witantie, die hij niet be voegd was te teekenen, daarvoor had af gegeven voorzien fan de handteekening van een der kassiers-van het kantoor. Beklaagde beweerde de gelden verduis terd te hebben, omdat hij van zijn tracte- mentniet leven kon. Hij had zulke verduis teringen wel meer gepleegd. In 1916 was hij op het kantoor gekomen als klerk ,in 1920 was hij aangesteld. Het O.M. achtte het wettige en overtui gende bewijs geleverd. De stukken door beklaagde geteekend, moesten dienen als bewijs van kwijting. Het feit is ernstig, beklaagde had een rijksbetrekking en ge zien zijn leeftijd, een aardig inkomen. Wegens valschheid in geschrifte, twee maal gepleegd, eischte het O.M. 1 jaar gevangenisstraf. SCHAGEN. Als het in zaken tegenloopt, dan zoekt men onwillekeurig naar de oorzaken daarvan, en soms meent men iets gevon den te hebben, wat met den werkelijken tegenslag niets te maken heeft. In onze tijden ligt de stilstand of achteruitgang niet in kleinigheden van het bedrijf; wie een ruimen blik bezit, met een scherp verstand, den algemeenen gang op 'b we relds schouwtooneel kan volgen, ziet wel, dat hij niet het slachtoffer is van de han delingen van anderen, maar de mindere bloei en welvaart het gevolg zijn van ge breken, die liggen in het raderwerk, dat dien bloei en welvaart regelt. Zoo wordt in de slagerswereld, de levering door vleeschwarenfabrikanten aan hotels en particulieren, thans weder, tot eene kwes tie van het hoogste gewicht op den voor grond gedreven, waarvan zij meenen dat het bestaan van hunne zaak afhangt Nu is het natuurlijk niet pleizierig, dat het publiek in tal van winkels allerlei vleesch- waren kan krijgen, die de winkelier van vleesohwarenfabrieken verbkrijgt, en dat, en nu komt het haakje waar de kwestie aanhangt, tegen een lageren prijs, dan waarvoor de slager het levert. De heeren slagers vergeten, dat de binnenlandsche handel vrij is, en dat de prijzen daarvan door de concurrentie worden geregeld, zoodra de slager deze ongewenschte con currentie kan verslaan zal hij het veld al leen hebben, eerder niet. Ieder voert een strijd op zijn gebied, en die zorgt met de beste geestelijke wa pens toegerust te zijn, heeft kans over winnaar te worden en te blijven. Een re geering kan en mag zioh met alle klei nigheden niet bemoeien. Dat zou alle energie en initiatief bij den vakman doo- den. Ontwikkelt u, dat geeft doorzicht en inzicht in zaken. Te Schagen was het Donderdag ln vele opzichten een stille beweging. Bij vette koeien was de aanvoer'gering, wat in vele opzichten maar goed was ook, an ders was zeker de handel nog minder ge weest ook. Nu prijsden de vette koeien - P O*25 en kwaliteit 1.10 ul 1 en kalfkoeien waren trekkend 226 tot 425. Nuchtere kalve ren waren goed te verkoopen, ln den prijs kwam evenwel geen verandering. Voor de slacht bedroeg het kllo-gewloht 80 tot 90 oent Slachtschapen waren er weinig aan wezig Enkele voor binnenlandsch gebruik werden geschat op 95 cent tot 1 per K.G. De aanvoer van schapen bestond voor namelijk uit overhouden voor de weide. Deze waren duur 42 tot 48. Varkens bestonden uit een zeer gemengden aan voer van rijp en groen. Van de laatsten 17 mïïfc RÖP werd betaald met 70 tot 78 cent per kilo. Zouters 65 tot 70 cent De Vereenlgde Amsterdamsche slagers hebben besloten den prijs van het vette kalfsvleesch met 40 cent per kilo te ver lagen. De heer H. van Apeldoorn, ambtenaar bij de Nederl. Tram- en Spoorwegen te Schagen, wordt overgeplaatst naar Alk maar. Het grasgewas aan den Middelweg van den polder Burghorn, gem. Schagen bracht 46 gld. op tegen 65 btJ ds vorige verhuring. Uitslag der verkooping te Burgerbrug, Zuidzjjpe, ten overstaan van notaris v. d. Bergh, Schagen. Burgerwoonhuis met schuur en en, 8/4 H.A. weiland en 1/4 H.A. bouwland, aan den beharden Ruigeweg. groot 1,0160 H A., eigendom van H. Stins. Kooper J. van Leeuwen, te Bovencars- pel voor 8560. Het grasgewas van den polder en de banne Schagen bracht voor 1925 610 tegen 670 ln 1924, dus eene verlaging van bijna 12 pet. Nauwelijks ls In Hollands Noorden de tongblaar tot stilstand gekomen, of de gevreesde ziekte vertoont zich al weer. Men meldt een geval uit St. Maarten bij P. van der Steen, aldaar. Dat ziet er tegen het voorjaar weer slecht uit De heer J. van der Meulen, vroeger vele jaren te Schagen, thans Hoofd eener Roomsche school te Heer-Hugowaard, gaat om gezondheidsredenen het onder wijs met pensioen verlaten. Te Burgerbrug, Zuid-ZIjpe, ls de bouw van een nieuwe Roomsche school aan besteed. Ingekomen waren 17 biljetten. Laagste inschrijver A. Kuur, alhier met f 18.800. DAMRUBBIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant Valeriusstraat 64huia, Amsterdam. Aan „Het V. A. D.", het orgaan van de Vereeniging van dien naam, ontleenen w]j den volgenden eenvoudigen stand. - Deze stand is uit een te Parijs gespeel de partij tusschen J. de Haas, Wit en L. Dumont Zwart De Haas had nadeel, doch wist nog Juist remise te forceeren. L 7—12 2. 8681 12—17 3. 81—26 De zet om remise te maken, terwijl 3127 doet verliezen. Eén ruit verschil slechts en nu is het eigenaardige dat, terwijl in het eindspel de schijven als regel naar het midden gaan, dit hier ver lies zou brengen. Zie slechts: 8127, Zwart 2480 a. 4888, Zwart 8086 en wint. b. 40—86, Zwart 17—21 en ln een eindstand van twee om drie wint Zwart Een probleem van 8. E. v. d. Meer. Wit Zwart L 88-29 24 83 a. 2. 88 29 27 80 gedwongen. 8. 46—41 80:88 4. 87—82 88:18 5. 28 51 gewonnen. a. 1. 27 86 2. 46—41 86 47 b. 8. 87—82 24 88 4. 88 29 47 18 5. 28 6 gewonnen. b. 2. 24 88 8. 88 29 86 88 4. 8782 88 18 6. 28 51 gewonnen. Hoewel dit probleem ongeveer tien Jaar oud ls, kan het gemakkelijk den toets doorstaan van ds hedsndaagaohe proble matiek.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2