NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Begraven Geld J. HEl JLOO,v/h. FILBRI, Opticien - Hoofdgracht 73. BRILLEN- en PINCE-NEZ-REPARATIËN. Uw gezondheid WYBERT BUITENLAND 53ste JAARGANG. FEUILLETON. De influenza. DUITSCHLAND. SPECIAAL ADRES voor alle soorten HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING- Heidenette Courant f 1.50; fr.p.p.binnenland f2— n w' ïï8f o Mforo'fo^ó m^1*0 landen f 4 20 Zonda«»M«<» eg.'"" ,'T i60 Verschijnt Dinsdag, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Port-Glrorekenlng No. 16066. Licht op voor auto's en fietsen i Dlnidag 17 Febr.5.45 uur. Woensdag 18 5.47 ENGELAND. Herrlot naar Londen. Uit Londen wordt aan „De Telegr." ge meld: Over den huidigen toestand van de kwestie der veiligheid geeft de „Observer" de vol gende bijzonderheden: Het rapport van de geallieerde controle commissie over de Duitsche ontwapening zal begin volgende week overgelegd worden en hierna komt andermaal de kwestie van de bezetting der Keulsche zóne door de Engel- eche troepen aan de orde. Men verwacht, dat Herriot binnen veertien diagen naar Londen zal gaan. De verschillende regeeringen, die het pro tocol van Genève onderzoeken, zijn daar mede nog doende en het wijzigingsvoorstel, dat de Engelsche regeering zal indienen, is ook nog niet gereed, terwijl deze regeering toch voor de noodzakelijkheid staat, wanneer Herriot naar Londen komt, hem te moeten mededeelen, wat dit wijzigingsvoorstel be helst, want volgens de meening van Cham- berlain hangt de oplossing van het voor naamste Europeesche vraagstuk van dezen tijd ervan af, dat Frankrijks eischen inzake de kwestie van de veiligheid worden inge willigd. De Amerikaansche regeering zou geneigd zijn, de door haar beoogde ontwapenings conferentie, die aanvankelijk eerst na de con ferentie te Genève zou plaats hebben, nog vóór de vergadering van den Volkenbond bijeen te roepen, indien de Engelsche regee ring van meening zou zijn, dat het eerder bijeenroepen van bedoelde conferentie de taak van de conferentie te Genève zou ver gemakkelijken. Een veiligheids-overeenkomst De Matin deelt mede, dat Herriot en Chamberlain aan het overleggen zijn over een veiligheidsovereenkomst, die een com promis zou zijn tusschen bondgenoot schapsverdragen en het protokol van Genève. Alle aan Duitschland grenzende landen en Duitschland zouden zich later bij de overeenkomst aansluiten, maar voor het oogenblik worden de onderhandelingen tusschen Franschen en Engelschen ge voerd. De bedoeling zou zijn, dat de Westelijke mogendheden, wanneer zij zich bij de overeenkomst aangesloten zullen hebben, aan den Volkenbond 'verklaren, dat elke aanval van Duitschland op eenig punt van de grens van de Noordzee tot de Adria tische Zee beschouwd zal worden als een aanval op alle aangesloten staten. Duitsch land zou moeten verklaren zich te ver binden van een aanval af te zien. De Volkenbond zou de overeenkomst goed keuren en terstond de middelen overwegen haar tot de andere gebieden van Europa uit te breiden. Aan de Engelsche domini ons zou niet gevraagd worden reeds van meet af aan verplichtingen aan te gaan In den zin der overeenkomst, maar alleen tleh niet tegen deze te verzetten. door GBORGE A. BIRMLNGHAAL 40) „Terwijl ik, als ik het krijg, maar tien percent zal nemen en u dat meisje kunt trouwen en de andere negentig percent in het handje krijgt. Ik verklaar u, Farn- ham, dat dit waarachtig een heel groot moedig aanbod is. Maar in geldzaken 'ben ik altijd een dwaas geweest. Wilt u mij zeggen, waar de duiten zitten?" „Het spijt mij dat ik dat niet kan doen," zeide ik. „Ik weet het niet." „Onzin. U weet het heel goed, en als ik het wist zou ik het klaar kunnen spelen, om Josephine voor te zijn. Zij en ik zijn van plan vanavond om acht uur een con ferentie te houden teneinde alle mogelijke wegen te verkennen voor het vermijden van een broederstrijd en zoo meer. Wij zullen natuurlijk afspreken dat wij een wapenstilstand in acht nemen. Conferen ties eindigen altijd op zoo'n manier, wan neer iedereen aan weerskanten doodsbe nauwd is het voor idee om te gaan vech ten. Waar wjj onzen tijd mee door zullen brengen, is met praten over de preciese voorwaarden voor den wapenstilstand wat ik moet houden en waartoe Josephine zich zal verbinden." Hardy heeft als eenvoudig soldaat zijn roeping gemist Hij had diplomaat moeten wonlen, em als de Iersohe republiek ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te hnnr) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. 'bij vooruitbetaling (adres: Bnrean v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. srtra). Bewijsno. 4 ct groote Engelsche steden sterven thans dagelijks meer dan 60 personen aan influenza. Het bestuur van de federatie van de Berlijnsche sociaal-democratische partij heeft heden besloten, den gewezen rijks kanselier Gustav Bauer uit de partij te zetten. Deze kan thans alleen nog een be roep doen op een scheidsgerecht. Bijzonderheden over Jnllns Barmat Terwijl de commissie uit den Landag zich bezighield met minder belangrijke dingen, heeft die uit den Rijks den nieu wen ambassadeur te Washington, den staatsecretaris van buitenlandsche zaken, baron von Maltzahn, gehoord. Deze bracht uitvoerige bijzonderheden over Julius Barmat, die ook onze Nederlandsche lo zers wel zullen interesseeren. Von Malt zahn was, voordat hij naar Berlijn terug keerde en zijn schitterende carrière be gon, onder den gezant von Rosen legatie secretaris te Den Haag. Hij vertelde on der anderen heden het volgende: Van 1917 tot 1919 was hij in Den Haag. Daar vernam hij, dat Julius Barmat reeds onder de monarchie in betrekking stand tot de Duitsche regeering. Reeds in 1917 le verde Barmat levensmiddelen aan Duitsch land. Hij was tevens, speciaal in de mili taire afdeeling, als een soort agent werk zaam. Talrijk zijn de aanteekeningen over hem in het arohief van Buitenland sche Zaken. Hij stond te boek als een „Konjunktur-gewinnler", die, al naar het in zijn voordeel was, op de hand was van de partij van Kerensky of van de bolsje wisten. Over zijn zakendoen kreeg men zeer ongunstige inlichtingen. Von Maltzahn gaf naar Berlijn den raad, hem „met wel willende terughoudendheid te behande len". Deze voorzichtige raad was noodig, omdat Barmat in voortdurende telefoni sche verbinding stond met de regeering te Berlijn en beter door haar was inge licht, dan het gezantschap te 's-Graven- hage. Daardoor wist Barmat ook steeds, wie van Nederland uit ongunstnge be richten over hem gaf en daarop volgden dan steeds wraaknemingen. Onder ande ren heeft zich de oud-kanselier Hermann Müller op verzoek van Heilmann voor Barmat geïnteresseerd. Althans heeft Heilmann er zich bij hem over beklaagd, dat Barmat door het Duitsche gezantschap te Den Haag voortdurend bemoeilijkt werd. Daarom ls inderdaad do legatieraad Dr. Köster later overgeplaatst naar een over- zoesdhe post. Von Maltzahn wist ook nog te vertellen, dat Barmat bij zijn melkleve- ranties valsohe etiketten op bussen met kleineren inhoud heeft laten plakken. De voorzitter der oommissie merkte daarbij op, dat in een bericht van 6 December 1920 Barmat een bedrieger eerste klasse wordt genoemd. Vastgesteld werd, dat in 1920 Barmat „verbindingen met hoogge plaatste personen in Duitschland had. In een zeer betrouwbare Nederlandsche informatie werd medegedeeld, dat Bar mat zijn groote vermogen niet op eerlijke wijze verdiend had, dat de handelswereld niet over hem te spreken was en dat de banken voor hem hadden gewaarschuwd. Hij had zich echter later een betere repu tatie weteni te verwerven. Ambassadeur von Maltzahn vertelde nog, eenigszins verstandig is, zal zij hem ge zant te Moskou of in de een of andere moeilijke hoofdstad maken. Zijn plan om met Josephine om te springen was mees terlijk. Het was in het minst niet waar schijnlijk dat zij hem zou verdenken dat hij iets van het geld van Wilbred afwist. Dat plaatste hem al dadelijk in een sterke positie. Hij was van plan een paar uur met Josephine tafpingelen. „Alle vrouwen houden van pingelen", zeide hij, „en ik zal stukje voor beetje voor haar zwichten. Ik zal haar in den waan brengen dat zij door louter vastberadenheid en sterkte van karakter de overhand op mij krijgt. Jk zal haar heel wat meer toestaan dan zij verwacht en tenslotte zal ik haar niets vragen dan om mij een ktoin stukje van het kamp te laten, alleen (maar om mijn figuur te redden. Zij zal daarin toestem men en het stukje van het kaanp, dat ik wil bezet houden, is de plaats waar het geld zit „Aha", zeide ik, „dus weet u welk ge deelte dat is?" „Nee, dat weet ik niet." zeide Hardy. „Ik verwacht dat u mij dat zult vertellen en ik denk dat u dat zult doen, als u de heele zaak overdenkt. Vervloekt nog toe, Farnham, ziet u niet in, dat het uw eenige kans is om het geld te krijgen? I en ik en een half dozijn van mijn kerels kunnen het geld veilig wegbrengen in zakken en het in een vrachtauto wegsmokkelen, ter wijl Josephine loopgraven in het heele kamp maakt. Denk erom, Farnham, en u zult begrijpen, dat ik een goed aanbod do© Wij gingen zitten op een laag muurtje opzij van den weg. Hardy keerde imij op Ingezonden Mededeellng. dat Barmat, toen hij (v. M.) van Den Haag naar Berlijn zou worden overge plaatst tot hem gezegd had: „Meneer von Maltzahn, u heeft mij ln Den Haag niet altijd vriendelgk behandeld, maar nu heb ik toch medelijden met u, nu u naar Ber lijn gaat en u niets te eten hebt. Ik ben gaarne bereid, u tegen de voorgeschreven betaling uit Holland levensmiddelen te verschaffen, opdat u met uw familie wat beter voedsel krijgt." Von Maltzahn had, als ambtenaar, natuurlijk geweigerd daar op in te gaan. Tenslotte verklaarde hfl, oveltulgd te zijn, dat de ministeries van Economische Zaken en Financiën van deze ongunstige informaties over Barmat op de hoogte zijn geweest. De kabinetscrisis ln Pruisen opgelost Eindelijk en ten laatste is dr. Marx er dan toch in geslaagd een Pruisisch kabinet te vormen. Het bestaat uit drie Oerrtrum-men- schen, twee democraten, één sociaal-demo craat (de minister van binnenlandsche zaken Severing, die uit het kabinet-Braun werd overgenomen), en een partijloos minister, die het ministerie van eeredienst krijgt Woensdag a.8. zal de nieuwe minister president in den Landdag de regeering^er- klaring afleggen. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Sta ten-Generaal de indiening van een spoedeisohend wetsontwerp is te verwachten heeft, naar de „N. R. Ct" bericht de rijksgebouwendienst aangekocht het huis Plein 1813, No. 2, te 's-Gravenhage, eigen dom van Mevr. de Wed. J. van Stralende Fremery. De prijs, die voor dit huis bedon gen is, bedraagt 180.000. Het is de bedoe ling, het grootendeels te sloopen en op de plaats ervan een nieuwe ambtswoning te stichten voor den minister van buitenland sche zaken. De kosten van de verbouwing zouden, naar verluidt ongeveer twee ton bedragen. De mijnramp te Dortmund. Gistermiddag zijn de laatste zes dooden uit de mijn „Minister Stein" te Dortmund boven gebracht, zoodat thans alle verongelukten Ingezonden Mededeeling. kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts ostentatieve manier den rug toe. Ik dacht na over wat hij gezegd had en hoe meer ik erover nadacht hoe meer ik overtuigd werd dat hij mij de beste kans bood die ik vermoedelijk zou krijgen om Geneviè- ve's fortuin voor haar machtig te worden. Op stuik van zaken was tien percent geen erg hoog tarief. Zij zou heel wat meer te betalen hebben gehad aan successierech ten, wanneer het geld op een regelmati ger manier aan haar gekomen was. En ik had, hoe dan ook, het gevoel dat ik Hardy kon vertrouwen. Die man was wel een so'- daat van de fortuin, maar mannen van dat slag hebben een hoogen dunk van eer en fatsoen. Bovendien was ik, zooals hij mjj duidelijk gemaakt had, volkomen hul peloos. „Best", zeide ik ten slotte. „Zooals ik daarstraks gezegd heb, ik kan u niet pre cies zeggen waar het geld is, maar het is ergens in de eetzaal van de manschappen, de keuken of het vierkante veldje achter de eetzaal." „Kunt u het niet nader aanduiden? Dat is een vrij groot terrein een acre, schat ik het Het zal niet gemakkelijk zijn, dat heelemaal om te graven, zonder dat Josephine mjj in de gaten krijgt" „Dat," zeide ik, „is het beste waarmee ik u van dienst kan zijn. Als de oude Syl- vester dat Hunnebed niet had wegge haald „O, hebben die steenen er op die manier mee te maken," zeide Hardy. „Ik heb er ai dikwijls over gepiekerd. Ik begreep niet, hoe het daarmee zat. WJj hadden ze op hun plaats terug moeten brengen, niet? Zouden wij dat nog niet kunnen doen?" „Dient tot niets," zeide ik. „Tenzij lk gevondten zijn. Naar gemeld! woTdt, heeft de Fransche mijnwerkersorganisatie voor de slachtoffers van de catastrofe van Dortmund een inzameling geopend. Het Fransche vak verbond heeft reeds een aanzienlijk bedrag naar Dortmund gezonden. Bij de teraarde bestelling van de slachtoffers zal een depu tatie van mijnwerkers uit Oourrière tegen woordig zijn ter herinnering aan het feit, dat 19 jaar geleden een Duitsche hulde colonne bij het groote Fransche mijnongeluk hulp verleendè. Bij het reddingswerk in de mijn Minis ter Stein bij Dortmund zijn vijf leden van een reddingsploeg door het inademen van giftige gassen bewusteloos geraakt. Een hunner is bezweken. In mljnwerkerefcringen van het Roerge bied heeft de mijnramp bij Dortmund igrooten indruk gemaakt. Vooral de com munisten roeren zich en beschuldigen de directie van Minister Stein, dat zij roeke loos het leven van de mijnwerkers op het spel heeft gezet, dat het haar bekend was, dat Woensdag op de plaats van de ont ploffing mjjngas was geconstateerd. Von ken uit de machines hadden 's ochtends twee kleine explosies veroorzaakt De communistische vakvereenigingen te Dortmund eischen in strooibiljetten de gevangenneming van de directie en spo ren den bedrijfsraad van de Minister Stein aan, zich daarvoor eveneens uit te spre ken. Naar verluidt, bestaat deze bedrijfs raad voor 't meerendeel uit oommunisten. Tegen de politie, die allengs zeer ver sterkt is, nemen de oommunisten een zeer dreigende houding aan, zoodat men te Dortmund op den dag der begrafenis be ducht is voor relletjes. FRANKRIJK. De Fransche Kamer. Dat het geen sinecure is voorzitter van de Fransche Kamer te zijn, is een bekend feit. BJj rumoerige vergaderingen, waar in de voorzitter zich niet dan met de groot ste inspanning verstaanbaar maakt, is het bovendien een doodelijk-vermoeiend baan tje. Painlevé, zoo wordt er gozegd, zou nu, om zijn stem te sparen, zich voortaan van een soort scheepsroeper willen gaan be dienen, vooral aan het eind der vergade ringen, die, naar htf het heeft uitge drukt, dikwijls moonlend zijn. Verder wordt aan Painlevé het voorne men toegeschreven de gewone bel, een van de hulpmiddelen, waarvan de Kamer voorzitter gebruik maakt om stilte te ver krijgen, te vervangen door een electrisch apparaat In plaats van het vermoeiende luien kan de voorzitter dan door op een knopje te drukken een hevig geluld ont ketenen, waartegen de sterkste schreeu wers het zullen moeten afleggen. Liefelijke tijd! Zomertijd. Naar de correspondent van de N. R. Ot te Parijs meldt zeggen sommige Fransche bladen, dat er onderhandelingen gaande zijn tusschen Frankrijk, Engeland en België omtrent het aannemen van een gemeenschappelijken datum voor het in voeren van den zomertijd. Die datum zou 1 April kunnen zijn. TURKIJE. Griekenland en Turkije. De spanning tusschen Griekenland en Turkije is verminderd door de vredelie eiken steen precies weer op de plaats had, waar hjj oorspronkelijk is geweest zou het voor mij van geen nut zijn". „Nu, er is niets aan te doen. Maar wat een bemoeizieke oude dwaas is die do minee geweest In elk geval weet ik ge noeg. Ik weet waar ik mjj vanavond bij de onderhandelingen met Josephine naar te richten heb. Ik zal de eetzaal en haar onmiddellijken omtrek houden JB zij mag de heele rest van het kamp faRben. Dat zal voor haar een uitstekende ruil zjjn, en ik verwacht dat zij erin zal happen, voor al als ik haar stukje voor beetje toegeef en haar in den waan breng dat zij mij bet vel over de ooren haalt Ik zal den heelen avond doorbrengen met luisteren naar haar redevoeringen en de hemel weet dat dat niet pleizierig is, maar het is alle maal voor een goede zaak." Er scheen geen aanleiding te zjjn dat ik met Hardy verder den weg opliep. Ik drukte hem dus de haud en zeide goeden avond. Hij stapte opgewekt naar het kamp toe. Ik kon hem hooren fluiten lang na dat ik hem ln de duisternis uit het gezicht had verloren. Ik ging niet dadelijk naar de pastorie terug. Ik had een beetje tijd noodig om te denken over wat ik gedaan had, vóór ik er Geneviève mee in kennis stelde. Ik stak mijn pijp op en ging weer op het muurtje zitten. Over het algemeen werd ik opgebeurd door mijn overpeinzingen. Van den beginne af aan had ik tegenslag gehad, en het werk dat doodgemakkelijk had geschenen, was verbazend moeiijik gebleken. Ik bevond mij ten slotte in een heel neteliee positie en het scheen dat de weg dien lk had gekozen, stellig de beste vende verklaringen van de Turksche re geering en het aan de hand doen van een nieuwen oandidaat voor de functie van pa triarch. SPANJE. Valsche buitenlandsche bankbiljetten. Uit Madrid en Baroelona komen berich ten over een paniek, welke in geheel Spanje is veroorzaakt door dat op groote schaal valsche buitenlandsche bankbiljet ten in het land in omloop zijn gebracht welke vaak zelfs door deskundigen niet van echte kunnen worden onderscheiden. Er zijn o.a. ook echte dollarbiljetten in omloop waarop het bedrag is veranderd, terwijl er voorts valsche Engelsche pond biljetten en Fransche franken in omloop zjjn. BULGARIJE. Politieke moord te Sofia. Te Sofia zijn Vrijdagavond op straat professor Nioola Milef, hoofdredacteur van de Slowo, en een Kamerlid der regee- ringspartij door drie onbekend gebleven personen met revolver/3 dood geschoten. Men vermoedt, dat de moordenaars bolsje- wiki zijn, daar Milef de communisten krachtig bestreed. Omtrent den aanslag worden de volgen de bijzonderheden gemeld. HU was redacteur van de „Slowo", en toen hij Vrijdagavond te Sofia van zijn bureau naar huis wandelde, werd hij op straat door twee of drie personen doodge schoten. De moordenaars ontkwamen. Vermoedelijk is de aanslag beraamd door communisten en Macedonische fede ralisten. Het slachtoffer was president van den Bulgaarschen journalistenkring, te vens hoogleeraar in de geschiedenis aan de Universiteit van Sofia, en Kamerlid; hij was een der invloedrijkste leiders van de Macedonische autonomisten. Uit goed bron wordt vernomen, dat de Bulgaarsche oommunisten en Macedoni sche federalisten zich onlangs verbonden hebben tot 't vermoorden van alle leiders der autonomisten, uit wraak voor den in December jX te Milaan gepleegden moord op den federalist Tsjaulef. De autonomis ten waren op hun hoede, maar hadden niet verwacht, dat het eerste slachtoffer van de samenspanning Milef zou zijn, om dat deze, hoewel een bestrijder der com munisten, een gematigd man was en af- keerig van alle geweld. In Mei 1922 werd een journalist te Sofia, Grekoff, eveneens redacteur van de „Slowo" onder dezelfde omstandigheden doodgeschoten. ARABIEL DJeddah. Dzjeddah, de voornaamste haven van h* t koninkrijk Hedzjas aan de Roode Zee, Ingezonden Mededeling. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Fosteris Maagpillcn. Deze pillen regelen de vloeiing dor gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en is het beste voorbehoedmid del tegen een alochte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versulkerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. uitweg was. Ik klopte de asch uit mijn pijp en wilde juist opstaan, toen ik vau achteren af werd gegrepen en achteruit over den muur getrokken. Mijn beenen vlogen de lucht in. De ta- baksasch uit mijn pijp verspreidde zich over mijn gezicht en in mijn oogen. Ik greep in den wilde naar den muur, rukte een paar steenen los en viel achterover. Mijn hoofd kwam het eerst op den grond. Gelukkig was die zachte, zeer modderige grond op den bodem van een droge sloot, lk brak mijn hals niet en was niet ver doofd. Ik worstelde en een zware kerel ging dadelijk op mijn borst zitten. Iemand anders knielde op mijn beenen neer en hij deed mij zeer, want zijn knieën waren tamelijk hard. Twee andere mannen gre pen mijn armen en hielden ze uit elkaar, waarbij zij stevig op mijn polsen drukten. Vervolgens zeide een man die achter mijn hoofd stond: „Handen omhoog" en ik voelde iets dat ik voor den loop ven een revolvèr hield tegen mijn voorhoofd druk ken. „Handen omhoog steken," zeide hij nog eens, „of ik schiet" Dat leek iets buitengewoon onbenulligs om tegen mij te zeggen. Twee mannen hadden mijn polsen stevig beet. Tenzij ik een Simson of een Hercules was ge weest, had ik mijn handen geen duim hooger kunnen krijgen. Na, naar mij leek, geruimen tijd nam het heerschap de revolver van mijn voor hoofd weg en gaf mij een nieuw bevel: „Sta op," zeide hij. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1