TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 17 FEBRUARI 1925. Aanbesteding Velllngsgebouw. AvondvakteckenschooL Waarschuwing aan ouders!! Past op uw kinderen. Tot directrice van de Fröbelschool aan ds Vischmarkt alhier is benoemd Mej. S. van Voorene, van Drachten. Het bouwen van een koffiehuis met speeltuin te Huisduinen voor den heer P. Pluylaar is opgedragen aan G. Groot De heer Tj. J. Dito alhier heeft Maan dag jj. bedankt als dirigent van de Schager Orkest Vereeniging. Donderdag 26 Februari a.s. zal de ar- ehitert S. Kranen alhier voor het Bestuur der Veilingsvereeniging „Helder" aanbe steden het maken van een .veilingsgebouw op een terrein aan de Kerkgracht- Aan het door den Directeur der Avond- vakteekenschool aan Burgemeester en Wethouder» ingezonden jaarverslag der school over 1924 ontleenen wij o.a. het volgende: Het aantal leerlingen der school is sterk verminderd, vergeleken bij eenige jaren geleden. Mocht de oorzaak voor een deel hierin zijn gelegen, dat de leerlingen der Ambachtsschool de Avondvakteekenschool niet meer mogen bezoeken, er moet toch nog een andere reden zijn, dat over het algemeen zoo weinig belangstelling be staat voor theoretische vakopleiding bij de jeugd, die niet de Ambachtsschool bezoekt. Voetbal, vergaderingen, bioscoop, zang en muziekverenigingen schijnen der jeugd meer te interesseeren. Ongetwijfeld is het loonstelsel, waarbij hooger loon wordt gegeven bij het berei ken van een zekerep leeftijd en waarbij dus niet de yakbekwaamheld den doorslag geeft waartoe toch zeker ook eenige theoretische kepnis behoort de grootste oorzaak van dit verschijnsel. Maar ook de ouders hebben hier dikwijls een groote schuld, waarvoor de kinderen hen later niet bijzonder dankbaar zullen zijn. Hebben de ouders geen macht meer over hen, omdat zij zooveel geld „inbren gen"? Ontstellend lichtvaardig wordpn vaak verzoeken ingediend voor verlof of vroe ger heengaan, waarvan wel zoo weinig mogelijk notitie wordt genomen, doch die de gemakzucht der ouders in een fel licht stellen. „Na zeven jaren van christelijk staatsbeheer". Dit was 3e titel van eene rede, welke mr. P. J. Oud, I^id van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Zondagmiddag in „Casino" hield. Deze door de Vrijz.-Dem. Partij belegde vergadering was een ver volg op een des morgens gehouden ge westelijke federatievergadering, welke elk Jaar wordt gehouden, en waarvoor dit jaar Helder als plaats van bijeenkomst was gekozen. Deze openbare vergadering, die te 8 uur aanving, waa vrij goed bezet, en werd gepresideerd door den Voorzit ter van de Federatie „Helder", den heer Aukes te Bakkum (Castricum) Mr. Oud doet het genoegen, dat ditmaal de federatievergadering hier ter stede is, omdat spr. dan nog eens te Helder kan optreden. Aan Helder heeft hij aange name herinneringen, omdat het deze plaats was, die, onder de oude kieswet, hem voor het eerst afvaardigde naar de Tweede Kamer. Spr. zal de politiek behan delen der tegenwoordige regeering, die sedert 1918 gevormd is uit de 8 partijen der rechterzijde, welke partijen, zöoals men weet, e k voor zich het monopolie der christelijkheid opelsohen. VI ij men- schen van de overzijde missen die chris telijkheid; al zijn wij nog zulke goede, brave mensohen, wij ontberen den grond slag van het eenig-ware: het evangelie. Geven inderdaad deze christelijke be ginselen een grondslag aan een regee ring? Als wij het resultaat zien van het bewind, dat wij sedert 1918 hebben gehad, moeten wij wel tot de erkenning komen, dat de voorstelling van zaken, alsof het christendom de ware grondslag is voor een regeering, niet de juiste is. Wat ons in de politiek dezer regeering opvalt, is het absolute gemis van een vaste lijn. En juist die vaste Hjn mag men toch van christen-staatslieden verwachten. Men zou mogen verwachten, dat er bij de drie partijen eenheid heerscht op het gebied der politiek, speciaal wanneer het gaat om specifiek-christelijke vragen. Die eenheid ontbreekt absoluut: één enkel onnoozel voorbeeld is voldoende om dit aan te too- nen. Het wetsontwerp tot afschaffing der staatsloterij werd ingediend door Colijn, die zich zeker de ontstemming herinner de in de a.-r. partij, dat een ar.-r. bewind in al de jaren van zijn optreden hieraan nog niet gedacht had. Prof Fabius immers had in scherpe bewoordingen de a.-r. par tij gecritiseerd wegens het ontbreken van eenigerlei wetgeving in a.-r. geest Maar de katholieken moeten er niets van heb ben om de staatsloterij af te schaffen, en steeds heelt de a.r. partij zich weder neer gelegd bij allerlei dingen, die tegen hun beginsel ingingen. Telkens weer ontmoet ten zij verzet van hun mede-ooalitiegenoo- ten, de R.-K. In Not. 1928 heeft ,n een rede gezegd, dat het zoo jammer was. dat tengevolge der Vlootwet het Ministe- rie-Ruys ten val was gebraeht Wars het aan het bewind gebleven, dan zouden al lerlei programpunten der anti-rev. leden verwezenlijkt zijn geworden. Oolijn noem de daarvan o.a. de Zondagswet, de LJjk- verbrandingswet, de afschaffing der tvtaatsloterij, van den Vaocinatiedwang, N u staan we vlak voor de verkiezingen en Lot- Ministerie-RuyB is, na een spelle tje van vallen en opstaan, aau het bewind gebleven, zjj het dan ook met een paar andere ministers. En ze moesten precies het tegendeel doen van hetgeen ze zich hadden voorgenomen te doen. Schaper drukte het eigenaardig uit: Gooi ze de voordeur uit, zoo zeide hij, dan komen ze doc»i' de achterdeur weer binnen. ilet wetsontwerp tot afschaffing der staatsloterij nu moet als paradepaardje voor Colijn dienst doen om het a.-r. volk zoet te houden. De regeering weet, dat het niet zal worden aangenomen; dat Nolens de touwtjes der rechtsche politiek in han den heeft. En Nolens heeft er zich tegen verklaard. Hoezeer het Colijn ernst is met zijn wetsontwerp, bewijst wel de benoe ming van een nieuwen direoteur der staatsloterij. Vlak voor de (voorgenomen' afschaffing! De vrijz. dem. vinden die staatsloterij een vrij onschuldig vermaak, dat de bevolking van minder onschuldige loterijen terughoudt. Wil men in ernst de speelzucht van het volk bestrijden, dan dient men de effectenbeurs te sluiten. Zooals met dit wetsontwerp, ging het ook met de Zondagswetgeving. Ook daar strijd tusschen de verschillende rechtsche partijen. Vaccinedwang. Jarenlang is deze een zegen voor ons land; sinds deze vaccine dwang er is, hebben wij geen gevaarlijke lijke epidemie gehad. Ook hieraan wil men tornen, hoofdzakelijk onder dwang van ds. Kersten, een anti-revolutionair van den ouden stempel. Deze moet ook niets hebben van verzekeringspllcht, e.d. en om nu aan de wenschen van ds. Ker sten tegemoet te komen en te verhinde ren. dat hij onder de enti-rev. duiven schiet, is dit wetsontwerp ingediend. Ook hier komen de katholieken in oppositie. En ook over belangrijker zaken dan is men het telkens en telkens oneens. Men zie maar het program op financieel, militair en sociaal gebied. Ondanks deze groote verschillen blijven de partijen te zamen regeeren en de gevolgen zijn voor dns land allerbedenkeiykst. De vrijz. dem. elschen als eerste punt het voeren ln het openbaar van het staats beleid. Geen geheime afspraken, verant woording in het openbaar van hetgeen men doet. Toen in 1913 dr. Bos opdracht ontving tot vorming van een ministerie, heeft hij het Nederlandsche volk geen oogenblik in onzekerheid gelaten omtrent zijn program. Toen de poging mislukte wegens de houding der soc. dem. is de briefwisseling-dr. Bos-Troelstra direct ge publiceerd. Als Minister Ruya de Beeren- brouck daarentegen een ministerie moet vormen of hervormen, wat geschiedt er dan? In 1922 was Ruys eerst van plan te blijven zitten. Dat ging niet, het ministe rie vroeg zijn ontslag, de drie rechtsche partijen stelden een regeeringsprogram op. Nu is het altijd de gewoonte geweest zoo'n regeeringsprogram te publiceeren; men mag verwachten, dat een ministerie, dat gevormd is, er trotsch op is aan het volk te laten zien, wat het wenscht te be reiken. Maar de heeren Ruys es. hebben het stil gehouden; er werd wel een oon- tract opgesteld, maar dit werd niet gepu bliceerd. Alleen de 60 leden van de rech terzijde weten wat het inhield. Een jaar later hebben de heeren van de rechterzijde ruzie over de verwerping van de Vlootwet, en 10 hiervan stemden tegen. Men verweet hen dat zij zioh in 1922 verplicht hadden vóór de Vlootwet te stemmen. Lang hebben zij gekibbeld, maar wij van de overzijde kunnen hier over niet oordeelen, wij weten niet wat het „contract" inhield. En men wilde ons niet inlichten. De belangrijkste dingen worden door de rechterzijde behandeld; de linkerzijde heeft niets te vertellen. Als men een meer derheid heeft, heeft men de macht ln handen, natuurlijk, maar wij mo gen toch verwachten, dat men naar ons luistert De laatste jaren hebben alle dis cussies in de Kamer haar beteekenis verloren, wij weten immers reeds, wat er gebeuren zal. Hoe komt het, dat ons onderwijs zoo duur is geworden? Door de noodlottige splitsing der scholen. De vrijz.-dem. heb ben nimmer het goed reoht ontkend van het bizonder onderwijs; dr. Bos was des tijds lid van de Bevredigingscommissie. Nu zijn bij de L. O.-wet van 1920 fouten gemaakt omdat men niet de gevolgen van de wet destijds kon overzien. Daaraan is niemand schtjpig. Spr. heeft destijds den minister gewaarschuwd voor de gevolgen der verplichte vergoeding der gemeente besturen, die in vele gevallen de draag kracht van gemeenten zou te boven gaan. De Minister had toen wel ooren naar wat spr. zeide, maar inmiddels kwam de heer Rutgera, die den Minister weer bepraatte en zijn zin wist door te drijven. De nieuwe L. O.-wet opende den weg voor schrome lijke misbruiken, o.a. bij- het verkrijgen van handteekeningen voor bizondere scholen. Als wij hierover spreken, erkent men dit van rechts, maar men werkt niet mede dit euvel tegen te gaan. Vragen wij om een commissie, die hieromtrent met voorstellen zal komen, dan antwoordt de Minister, dat dit zooveel tijd vordert Vragen wij daarentegen aan de regee ring: wanneer komt gij met de 6 /2 nul- lioen bezuiniging op de marine? dan ant woordt de Minister, dat daarvoor eene commissie zal worden benoemd! Als wij er op wijzen, dat door deze onderwljsreor- ganisatie het volkspeil wordt aangetast, antwoordt de Minister dat er maar groo- tere klassen moeten komen, en dat de on derwijzers zich de hulp van assistenten moeten verzekeren. Colijn trad op met een compleet bezui nigingsplan in dan sak. In één jaa* tijd» zou de begrooting sluitend moeten worden gemaakt ey de regeering vas er trotsch j op. Niet het minst de heer CloliJn zelf Op elke vergadering, waar hij als spreker op treedt, bespreekt hli vol trotsch zijn eigeo "plannen. „Wijs mij iemand aan. die het beter doet!"' roept hij telkens uit. Wat is er van al die' plannen terechtgekomen? in het eene punt waarop het aankwam, een bezuiniging van 50 millioen door reor ganisatie van den staatsdienst niets. Nu is zoo'n bezuiniging een uiterst moeielijke taak. De dienst mag niet slechter wor den. Maar Colijn is in dit opzicht tekort geschoten. Van deze 50 millioen zijn hoogstens 10 millioen bezuinigd, en hoofd zakelijk door de verknoeiing van het on derwijs. Maar wondergoed daarentegen is de heer Colijn geslaagd in de bezuiniging 0p salarissen. Als men spr. tegenwerpt, dat het totaal der salarissen onzer ambtena ren enz. te zwaar drukt op het staatsbud get, geeft spr. dat aantstonds toe. Maar vermindering moet worden gevonden door een kleiner ambtenarenoorpa Al vier jaar geleden is dat door mr. Merchant bepleit. Men moet komen tot geleidelijke inkrim ping van het corps ambtenaren. Toen mr. Marchant dit punt besprak, noemde men dit het stelsel der stelselloosheid. De re geering ging door met nieuwe ambtena ren aan te stellen, met dit gevolf, dat eenige jaren later de ambtenaren bij hon derden moesten worden ontslagen. De ge huwde ambtenaressen bij den Post- en Telegraafdienst werden ontslagen, doch korten tijd later weder in tljdelljken dienst aangesteld: zij waren te vroeg ontslagen! Zoo ooit, dan ware hier staatstalent noodig geweest, maar dat ontbrak. Er is bezuinigd met het domme potlood; men heeft 10 en 20 van de salarissen afge nomen: een sommetje, dat mijn kleine jongen ook kan maken. En men heeft daardoor aan de ambtenaren een groot onrecht gedaan. Tot nu toe gold in Ne derland bét woord „een man een man, een woovd woord". i>- regsf-Ung h.;d der- tyds beloften gedaan; de vunge minister van finanoiën gevoelde het gewicht daar van, Colijn erkende de garantie van den staat niet meer, beriep er zich op, dat het hier publiek recht, geen privaat recht, be trof, en thans heeft, in het hangende pro ces tegen den staat, de officier van justitie reeds in eerste instantie uitgemaakt, dot de staat niet bevoegd is tot verbreking dezer waarborgen. Maar aangenomen, dat inderdaad de regeeritig daartoe het recht heeft, dan moeten wij ons toch afvragen mag een regeering dan maar alles doen waartoe zij wettelijk in sta.'t is? Er is toch ook een hooger zedelijk beginsel, in het bizonder voor een regeering, die staat op den rotsgropd van het evangelie. Men zou zich nog kunnen indenken, dat een ver dorven regeering van links zooiets zou kunnen doen. Nochtans heeft de „Stan daard", in een drietal artikelen, de zaak verdedigd. Het komt neer op de Jezuïti sche leer van „het doel heiligt de midde len". Zoover is het al gekomen met men- schen, die zich de Calvinisten bij uitne mendheid noemen, dat zij deze zedeleer der Jezulten overnemen. Colijn dacht er nu over een speciale wet te maken, waar bij de regeering de bevoegdheid tot ver breking van de beloften ln art 40 Be zoldigingsbesluit verkrijgt? Dat ging Nolens echter te ver, en hij stuurde de regeering naar huis. De belastingen werden verhoogd, en ook hier weder was de strijd tusschen theorie en praktijk. Op papier in zijn Standaard-artikelen enz., zegt Colijn. dat de belastingdruk te hoog is, en ver minderd moet worden. En wat doet hij in de praktijk? Hij heeft nog niet anders ge daan dan de een na de andtïre belasting verhoogd. Door middel van de Tariefwet zijn vele dingen van dagelijksch gebruik duurder geworden; we hebben een Rij- wielwet, de thee is duurder, enz., Spr. heeft berekend, dat alleen aan indirecte belastingen door iemand die aan ink. be lasting tmoet betalen, f 15.aan de Tariefwet moet worden betaald. Nu zijn er belastingverlagingen voorgesteld. Weet men wat dat beteekent? dat men dien gulden aan inkomstenbelasting niet meer behoeft te betalen, maar wel die 15. aan indirecte belasting. Oolijn werkt steeds met „gemiddelden". Men heeft hier niets aan, omdat zoo'n gemiddeld cijfer niets zegt omtrent den belastingdruk. Het gaat er alleen om hoeveel ieder persoon lijk betaalt Oolijn heeft niet bezuinigd waar dat het best kon: op de militaire uitgaven. Toen hij nog lid van de Tweede Kamer was dus vóór zjjn ministerschap voelde hij zeer goed, waar de bezuinigingen van daan moesten komen. Hij sloot zich aau bij mr. Marchant die op de militaire uit gaven wilde bezuinigen. Spr. gaat op die nationale ontwapening nader in. Wat den naam betreft is de zaak nieuw, maar al sedert den wereld oorlog is de idee door ons gepropageerd. Meer en meer is oorlogvoeren een kwes tie van techniek geworden, niet meer van persoonlijke dapperheid. Meedoen kost ons te veel geld. De nieuwe kruisers „Java" en „Sumatra" zijn a.1 in 1915 op stapel gezet en zullen waarschijnlijk dit jaar nog niet klaarkomen. In 1919 heeft spr. hier een debat gehad met overste Quant, die aan spr. verweet, dat hij on billijk was door te smalen o'p den langen duur van den aanbouw. Er was geen ma teriaal te krijgen, en dit was de oorzaak der vertraging, zoo zeide de> heer Quant Nu is er echter wel materiaal én de sche pen zijn nog niet klaar. En als ze straks klaar zij ra, hebben wij een vloot die niets beteekent. De Duit- schers hebben aan hun groote en kost bare vloot niets gehad, want zij werd door de Engelsche en Fransche vloten opgeslo ten gehouden en tot werkeloosheid ge doemd. En na den oorlog moest zo aan Engeland wortfen uitgeleverd, en hebben de Duitschers, ln hun wanhoop, heel die kostbare vloot laten zinken.. Wy moeten iodere gedachte, als zouden wij er een oorlogsweermacht op na kun nen houden, prijsgeven. Wij moeten slechts een politiemacht onderhouden, waardoor de Nederlandsche vloot haar taak beter kan vervullen dan thans het geval Is. Wy geven thans millioenen uit voor een oorlogsweertnacht en als zoo danig beteekent zy niets. En waardoor schiet onze vloot ook tekort als politievloot en kunnen zeerooveryen in den Indischen archipel ongestoord plaatsvinden. Wy hebben daarvoor geen voldoende kleine schepen, omdat wy .onze millioenen weg smijten aan onbruikbare kruisers. Ook de millioenen voor de landmacht zyn wegge smeten. In Brabant hebben thans manoeu- vres plaats van de lichte brigade. Daar er geen gepantserde autos in ons leger zyn. heeft men gewone autos van een bordpa pieren pantser voorzien! Dat is wel een aardig spelletje, maar het kost zooveel geld. Spr. is geen propagandist voor de na tionale weerloosheid. Wy behoeven daar voor immers niet te pleiten, omdat wy in derdaad reeds weerloos zyn. Spr. heeft dit tegen den Minister ook gezegd, en deze antwoordde spr.: we zyn in God's hand en de muren van Jericho zyn ook door ba zuingeschal gevallen. Onze weerbaarheid bestaat ln onze po sitie in den Volkenbond, en het moet ons aller taak zyn aan de verbetering van dit instituut mede te werken. De Volkenbond heeft de politiek van Nederland gewyzigd Wy zullen by een volgenden oorlog niet weder behoeven te mobiliseeren; wij zyn dan niet langer neutraal. Door aansluiting by den Volkenbond hoft Nederla.,1 zyn recht op neutraliteit prijsgegeven. De positie van ons land in den Volken bond is aldus: De Volkenbond 'kent twee soorten van oorlogen, geoorloofde en on geoorloofde. Ieder land verplicht zich tot een echeidsrechteriyke uitspraak aangaan de een geschil met een ander land. Als de Raad van den Volkenbond de party en riet tot elkander kon brengen, blijft oor log g'-'ü v> 'i A?, di"r^aand- i. rm de uitspraak vb:.'. :;n Volkenbond. Bij een nieuwen oorlog tujschen Duitschland en Frankrijk byvoorb- 'd verplichten deze landen zich Nederland er buiten te houden. Doen zy dat niet en schenden zy. zooals Duitschland in 1914 by België, de neutraliteit, dan krygt dit land de geheele macht van den Volkenbond tegen zich. By on „ongeoorloofden" oorlog moet Ne derland zelfs zyn geheele gebied open stellen voor de macht van den Volken bond. Nu is die Volkenbond nog niet volko men. Maar we zullen góed doen niet te sceptisch er tégenover te staan; wy moe ten wat vertrouwen hebben in den Bond. Heeft Europa dat vertrouwen niet, dan gaat net onherroepelijk te gronde, wy behoeven ons daaromtrent niet de minste illusie te maken. Men hoore maar eens naar wat iemand als generaal Hamilton zeide. „Een nieuwe oorlog is geen oorlog meer maar vernietiging op groote schaal". De democratie nu moet den Volkenbond redden. In Genève werden andere klan ken gehoord dan die van den heer Duy- maer van Twist, die van meening was, dat de oorlogen er altyd zouden bUjven, omdat zy straffen waren van God. Spr. hoort liever menschen als Mottu, Briand. en anderen. De vryz.-dem. zeggen wy kunnen het volk een beter dienst bewyzen, indien wy de onmogeiykheid erkennen van de waar de eener vloot en van een leger als de Nederlandsche. Wy zyn alleen veilig als de internationale veiligheid verzekerd is. Moeten wry voor een hersenschim al die mooie sociale en economische dingen op offeren? Immers neen. Daarom moeten »1j den strijd bUjven voeren, ook al ko men er eens terugslagen. De regeering- MaoDonald is verslagen en er is een re actionair bewind gekomen. Maar zelfs dit durft niet alles aan. Wy moeten dien maat- schappeiyken vooruitgang zien als de pro cessie van Echternachttwee stappen voor uit, ééu achteruit, dus toch voorwaarts. Aan het slot richt spr. een oproep tot de aanwezigen om te zorgen, dat een ge schiedenis als wy in de algeloopen 7 jaar hebben meegemaakt, niet weer geschiede. Als er iets de wereld zal kunnen redden, is het de democratie! Van de gelegenheid tot gedachtenwisse- len werd geen gebruik gemaakt Orgelconcert Jan Zwart Naar wy vernemen, ia het de Orgelfonds- commissie gelukt den overbekenden organist Jan Zwart begin Maart a.s. een concert te doen geven op het Kerkorgel in de Luther- sche Kerk alhier. Over het orgel willen wy niets meer zeg gen; van de reeds gegeven concerten o.a. door den heer v. d'. Burg, is de schoonheid van intonatie genoegzaam bekénd. De heer Zwart (organist in de Luth. Kerk, Klove niersburgwal te Amsterdam) is een van de grootste organisten van Nederland en zijn concerten, die bij stevast elk© week in Am sterdam geeft en om de 14 dagen in Alkmaar, Haarlem, enz. trekken eiken keer stampvolle kerken. Zy, die een harmonium bespelen, hebben zeker een of meer stukken in huis van dezen organist-componist. Waar dat concert iets bijzonders belooft te worden, raden w-y U ten zeerste aan het concert te bezoeken. In een advertentie in dit blad zal nog nader de juiste datum wor den bekend gemaakt. Ben onzer lezers kwam gisteren op ons bureau, met de mededeeling, dat de dui nen voor kinderen onveilig gemaakt wor den, door een pervers individu. Hy vertelde ons he# navolgende: Zyn beide zoontjes- hebben met nog een vijftal jongens van 10—12 jaar een clubje gevormd waarmee ze Woensdags- en Za terdagsmiddags naar de duinen gaan. Im mers deze zyn de aangewezen plaats voor de jongens, om naar hartelust te kunnen spelen en stoeien. Toen de jongens Zaterdagmiddag met hun vieren in de duinen waren, aehter het kerkhof, in de omgeving van de Tuintjes, kwam er plotseling een man naar de jon gens toe, die hun vertelde, dat hij van de politie was. Hij gelastte de jongens mee te gaan, omdat zy zich op verboden terrein bevon den, hetgeen echter niet waar was. Toen de man de jongens aanhield, wa ren zy met' hun zevenen, in de duinen hadden ze nog drie vriendjes ontmoet. Deze mochten van hem naar huis gaan. De man pakte den grootste van de jon gens beet, de anderen hadden dus gele genheid om weg te loopen, doch vonden dit minder kameraadscbappeiyk tegen over hun oudste vriendje, en liepen ook mee. Hy nam de jongens mee naar de for tificatiën achter Kykduin, en bracht ze in een van de cellen. Hier gelastte hy de jongens zich te ontkleeden, daar hy, zoo- al hy voorgaf, alle jongens van 10—12 jaar moest onderzoeken. Inmiddels waren de drie Jongens, dis niet mee behoefden, naar den directeur van de Weesinrichting gegaan. Zy had den argwaan gekregen en vertelden nu den heer Niessink het voorgevallene. Deze belde direct de politie op en in minder dan een kwartier waren er twee agenten ter plaatse. ï>c. ?n tder» té a op «nvryriag van de jongen*, arresteeren èa brachten hem naar het bureau over. Bovenstaand geval bewyst dus, dat onze vriie duinen door minderwaardige indivi duen voor kinderen onveilig gemaakt worden. Wij waarschuwen dan ook de ouders hun kinderen niet zonder goede geleide naar de duinen te laten gaan. t Is een geluk dat de drie jongens aoo slim waren, om het geval aan te geven, en dat de politie er zoo vlug by was, dat zy dit individu kon arresteeren. t Is du maar te hopen, dat hy zyn ge rechte straf niet ontgaat 900ste opvoering „Allerzielen". Willem v. d. Veer zal met zyn gezel schap op a.8. Vrijdag in Casino een 3e opvoering alhier geven van Heyermana' „Allerzielen", wat dan tevens de 900ste voorstelling is van dit veelbesproken werk. De opvoering zal geheel gelijk zyn aan de beide vorigen en ook nu weer vervult Willem v. d. Veer de hoofdrol. Een 95-Jarige. In aanvulling op hetgeen wy schreven over de „oudste inwoonster" van Helder, Wed. Kocb. kunnen wy nog mededeeien, dat deze 95-jarige vermoedelyk niet de oudste Inwoonster hier ter stede is. Daar zy den laatsten tijd bedlegerig .is, is het voor het oude menschje niet gewenseht, als men haar a.8. 95en verjaardag op ©enigszins luidruch tige wyze zou herdenken. Wij (kunnen er nog aan toevoegen, dat het bericht ons van officieuze zijde was verstrekt, zoodat wij geen reden hadden aan de on- juisthadd ervan te twijfelen. GEMEENTERAAD. Waterlevering Tuindorp. B. en W. hebben het volgend schrijven aan den Raad gericht: In Uw vergadering van 16 December J.l. besloot U om prea-advies in onze handen te stellen het adres van bewoners van het Tuindorp en andere gedeelten der ge meente, inhoudende hot verzoek, om het daarheen te willen leiden: 1®. dat het huidige tarief voor waterlevering wordt afgeschaft; 2°. dat een nieuw tarief wordt in gevoerd en wel in dier voege, dat door een ieder de juist verbruikte hoeveel heid water wordt betaald. Aangezien ons bleek, dat de 365 onder teekenaars van het verzoek allen bewoners zjjn van perceelen van de Woningstich ting, is een overzicht opgemaakt van het watergebruik in de perceelen van die stichting voor zoover die daarvoor in aanmerking kwamen gedurende ds eerste drie kwartalen van 1924, benevens een berekening van de betaalde bedragen voor het gemiddelde kwartaalverbruik, met een vergelyking van hetgeen door de gebruikers betaald zou zyn, indien de waterlevering had plaats gevonden tegen den thans geldende eenheidsprijs. Voorts is in het overzicht een vergelijking opge nomen van hetgeen verschuldigd zou zyn, indien het water tegen den kostenden prijs geleverd werd. In totaal kwamen 627 woningen voor berekening in aanmerking. Omdat van enkele dezer woningen de bewoners af wezig waren en om andere redenen kon daarvoor het juiste verbruik niet worden aangegeven, zoodat aangehouden zyn de verbruikers in 516 perceelen. Uit bovenbedoeld overzicht, dat voor U ter inzage ligt, bUjkt, dat by den tegen- woordigen prijs van f 0.62 per M3. de bewoners van 807 perceelen van een regeling, krachtens welke het verbruik per M3. wordt betaald, nadeel zouden hebben. Zelfs indien het water tegen den kostenden prijs van f 0.38 per M3. werd geleverd, zou dat nog voor de bewoners van 143 woningen nadeel opleveren. Van de 365 adressanten zouden er 229 nadeel hebben, wanneer het waterverbruik per M3. in rekening werd gebracht by een prijs van f 0.62 per M3. en zelfs nog ook indien de levering tegen den kostenden prijs kan geschieden. Het moge U hieruit blyken, dat de door adressanten gewenschte regeling geen algemeen© bevrediging zou brengen. wy stellen U dan ook, in overeenstem ming met het advies van de Commissie van Bystand voor de Water- en Licht- bedryven, voor om afwyzend op het adres te bescihikken. Anngeteekend zy hierby nog, dat wy hopen U binnen korten tijd een voorstel te kunnen dpen tot verlaging van het

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5