BINNENLAND. tarief voor waterlevering, doch dat het niet in ons voornemen ligt om dit tarief te baseeren op betaling van het water verbruik per Ms. Verhuur van gronden. Bij Raadsbesluit d.d. 10 Januari 1922, werden aan A. A. Overtoom, alhier ver huurd gedurende de-jaren 1922 tot en met 1926 perceelen weiland, groot 77 A., voor f 260.per jaar; 62 A„ 40 C.A., voor f 160.per jaar; grasgewas, aan vankelijk f 35.— per jaar, doch met ingang van 1 Januari 1924 voor f26.per jaar, in verband met afname van een gedeelte grond, tengevolge van den aanleg van den Duinweg; grasgewas, voor f 40. per jaar. Thans verzoekt Jac. Konijn Jzn., te Wognum woonachtig, om bovenstaande verhuringen te zijnen name te doen over schrijven, waarmede de tegenwoordige huurder, A. A. Overtoom, zich kan ver «enigen. Ook het College is met de Commissie van Grondbedrijf van meening, dat het verzoek in de gegeven omstandigheden wel voor inwilliging vatbaar is, te meer wijl de verzoeker bereid is de huur van het land en het grasgewas over te nemen op dezelfde voorwaarden, ingaande 1 Januari 1925. B. en W. stellen den Raad voor des betreffend hesluit te nemen. dering van den druk 'met plus minus 18 millioen. Wordt volgens het bestaande tarief van een belastbare som van 1200 2 geheven, volgens het nieuwe tarief zou dat 1 wor den. Deze bedragen zijn ondersch. voor in komens van 1500, 3.30 en 1.60; 2000 ƒ6 en ƒ2.75; ƒ6000 ƒ31 en 17.50; 10.000 88.60 en 47.60; 15.000 163.5 en ƒ85; ƒ20.000 ƒ251 en ƒ135; ƒ25.000 ƒ861 en ƒ185; ƒ60.000 ƒ1113.5 en ƒ560; b. In de tweede plaats heeft heit ontwerp ten doel, de gebreken, d5e aan de verdedi gingsbelasting II in haar tegenwoordigen vorm van gewone jaarfijksche belasting kle ven, weg te nemen. een DE BELASTING WIJZIGINGEN'. Ter verkrijging van een overzicht van de in ons blad vermelde ontwerpen tot wijzi ging- van een aantal belastingwetten, laten wij hier de hoofdzaken van de ingediende ontwerpen volgen. Voorgesteld wordt 1. verlaging van het successierecht en het recht van schenking; 2. vermindering van den druk der inkom- stenbelasting door verhooging van den kin deraftrek en invoering van een aftrek voor den gehuwden staat; 8. verlaging van de verdedigingsbelasting II ongeveer met de helft; 4. tegenover het verlies, dat de schatkist door de drie voorgaande maatregelen- zal lijden, wordt de invoering voorgesteld van een als onderdeel van het zegelrecht te hef fen -belasting, welke tevens ten doel heeft door beperking van de uitgaven, de bespa- MtteWWWWtt J Successierecht Doordat voorgesteld wordt de in 1921 in gevoerde verhoogingen met de helft te ver minderen, zal het heffingspercentage, al naar de som der verkrijging bedraagt, zijn: indien geërfd of verkregen wordt a. door kinderen of door de(n) echtgenoot 21/,7 (thans 81/,—8); b. door afstammelingen in tweeden en verderen graad 3'/«101/, (thans ö'/i12); c. door bloedverwanten in de rechte op gaande Ujn 91/14 (141/,—19); d. door broeders en zusters 1322 (18— 27); e. door kinderen van broeders en zusters 191/,281/, (27—36); f. in alle andere niet voorziene gevallen 28-37 (3847). Voor kinderen (sub. 1) zal dus betaald moeten worden voor 1000 of minder 21/J%, voor het gedeelte der verkrijging dat meer bedraagt dan ƒ1000 doch niet meer dan 2000 3%meer dan f 2000 doch niet meer dan 5000 3^2 enz., totdat -boven ƒ600.000 het maximum van 7% wordt ge heven. Voor de Vmdere categorieën naar analogie. Door deze verlaging van de percentages zal de opbrengst volgens raming met 10 mihoen afnemen. Schenkingen aan rechtspersonen, welke hoofdzakelijk een algemeen maatschappelijk belang beoogen, hoofdzakelijk als instelling van weldadigheid werkzaam zijn, of zich hoofdzakelijk de verpleging van zieken of gebrekkigen ten doel stellen, zullen in het vervolg geen vrijstelling meer genieten, doch met 10% getroffen worden. De voor gestelde opheffing van de vrijstelling van deze verkrijgingen tengevolge van schen king gaat echter gepaard met een belang rijke verlaging van het recht, verschuldigd op de verkrjjgingen hij erfenis op legaat, hetgeen -thans kan bedragen van 18 tot en met 27 pet en teruggebracht wordt tot eveDM— H Ut M Inkomstenbelasting. Het 'belastbaar inkomen zal volgens het ontwerp tot wijziging van de wet op de in komstenbelasting verminderd worden a. voor gehuwden met ƒ200; b. voor hen, die minderjarige eigen of aangehuwde kin deren of pleegkinderen hebben, met 800 "voor ieder kind, dat niet zelf in deze belas ting wordt aangeslagen. Ongehuwden, die aanspraak hebben op de vermindering, be doeld onder b, worden met gehuwden gelijk gesteld. Tot nog toe kent de wet slechts een kin deraftrek van 100 per kind voor inkomens beneden 1400, die stijgt tot 200 per kind bij inkomens van ƒ8000 en meer. Een gehuwde met 8 kinderen en een be lastbaar inkomen van 1500 betaalt thans 7, volgens de nieuwe regeling niets; van 2000 thans 16.60, volgens de nieuwe re geling 8; van 8000 ond. 47 en 80; van 4000 ond. 82 en 64.50; van 5000 119 en 99.50; van f 6000 169 en 139; van 7000 199 en 179; van f 8000 241 en 219; van 9000 286 en ƒ263.6; van 10.000 331 en 308.5; van 12.000 428 en 408; enz. Uit deze wijziging wordt een verminde ring van de opbrengst met 16 miljoen ge raamd (incl. 3 miljoen minder Voor de 25 op centen van het leeningsfonds). Verdedigingsbelasting IL Het op deze belasting betrekking hebbend- de wetsontwerp beoogt: a. het tarief met ongeveer 50.pot te ver ia#**. De veclagug bst—kent **a v«rioia- V erterln gsbelastln g. De als onderdeel van het zegelrecht te heffen belasting beoogt, in navolging van wat in andere landen reeds plaats vindt, een heffing van verteringen in hotels en eet huizen en bij het aanschaffen van zaken, welke min of meer als weeldezaken mogen worden aangemerkt Belast worden de kwijtingen^ afgegeven bij de betaling. Om echter te voorkomen, dat veie personen steeds een groote hoeveel heid zegels in voorraad moeten hebben en dat een te groote last wordt gelegd op hotel houders enz. en winkeliers, een last, welke de kans op het niet naleven van de bestaan- wetsbepalingen vermoedelijk groot zou maken, is de mogelijkheid' geopend; op een voudige wijze en onder de noodige waar borgen, het zegelrecht te betalen bij wijze van abonnement Het afgeven van kwijtin gen blijft echter verplicht Bij kleine bedra gen kan met de afgifte van bons worden volstaan. In vele zaken bestaat reeds het stelsel van kasregister en kasbons. Het ligt in de bedoeling, bij het ontwerpen van de maatregelen tot uitvoering van de"wet., zoo veel mogelijk aansluiting te zoeken bij dit in de praotijk reeds veelvuldig in toepas sing gebrachte stelsel. Art. 81a81k bepalen, dat onderworpen zijn aan een recht van tien procent Io. Alle verteringen in hotels, pensions, so- citelten, eethuizen of wat -maar als zoo danig aangemerkt kan worden, bijv. ook banketbakkerijen waar direct geconsumeerd wordt Volgens het ontwerp zal de belas ting geheven worden bij iedere betaling. Het afgevdn van kwijtingen is verplicht ge steld. De omschrijving is zoodanig gekozen dat iedere vertering aan de belasting is on derworpen, zoo b.v. ook levering van siga ren na een maaltijd. Fooien aan bedienend personeel blijven huiten aanmerking, tenzij het betalen van een zeker percentage voor kosten van bediening verplicht is gesteld. Ho. Tien procent voor verteringen in winkels, verhuurinrichtingen of door hen. die als kleinhandelaar levert of door een niet- h andelaar incidenteel aan iemand iets voor diens eigen gebruik verhuurt of verkoopt, en wel voor de .navolgende artikelen: lo. pianola's, phonola's en andere mecha nische piano's, fonographen, grammofonen, prismakijkers, alsmede alle onderdeelen en toebehooren daarvan, waaronder begrepen muziekrollen, platen en dergelijk 2a antiquiteiten, oud porcelein en in het algemeen alle kunstvoorwerpen en curiosi teiten, als zoodanig verkocht, zoomede por- celeinen eetserviezen in hun geheel of bij gedeelten, als de prijs van het geheele ser vies, bestaande uit vijftig afzonderlijke stukken of meer, een bedrag van een hon derd guldien te boven gaat, alle soorten van geslepen kristal- of glaswerk, tapijten en kleeden, zoowel voor vloer- als wandbedek- king, daaronder begrepen gobelins en zoo genaamde divankleeden, als de prijs van deze tapijten en kleeden meer bedraagt dan vijf tien gulden per M*. 3o. juweelen, sieraden, paarlen en edel gesteenten, zoowel echte als onechte, zoo mede alle soorten van uurwerken, als de prijs van deze laatste een bedrag van een honderd gulden te boven gaat; 4o. reukwaren, zoowel in vasten als in vloeibaren toestand; 6o. stoffen, voornamelijk bestemd voor het vervaardigen van kleedingstukken, zoo onder- als bovenkleeren, waarvan de prijs der M\ meer bedraagt dan tien gulden, kant en bont of pelswerk, onder welk laatste mede te verstaan veeren of andere bestanddeelen van vogels afkomstig, voorts kleedingstuk ken, waaronder hoeden, geheel of ten deele uit de genoemde zaken vervaardigd. -Bovendien overjassen, jassei, vesten, broeken en schoeisel voor mannelijke per sonen en hoeden, mantels, japonnen, blou ses, rokken, kousen en schoeisel voor vrou wen en kinderen, onverschillig uit welke stoffen deze zaken zijn vervaardigd, als de prijs de volgende bod ragen te boven gaat: voor een overjas 80 gulden: voor een jas 60 gulden, voor een vest 26 gulden, voor een broek 25 gulden, voor schoeisel voor mannen 15 gulden het paar, voor een vrou- wenhoed 15 gulden, voor een dito mantel 60 gulden, voor een japon 75 gulden, voor een blouse 25 gulden, voor een rok 25 gul den, voor een paar kousen voor vrouwen of kinderen 10 gulden, voor schoeisel voor vropwen of kinderen 15 gulden het paar. 6o. taarten, pasteien, banket ten gebak, koek in alle vormen, chocolade, suikerwer ken en bonbons en verdere suikerhoudende waren vervaardigd in het koek-, banket-, pastel- en suikerbakkersbedrijf en in choco ladefabrieken; 7o. geoonfijte en ingelegde vruchten, ver kocht in dioozen, glazen, Cesschen, bussen en blikken, met uitzondering van jams; 8o. alle soorten van wild en gevogelte, zoowel in natura ais in ©enigerlei vorm toe bereid,. zoomede eieren, voor zooverre niet afkomstig van kippen en eenden; 9o. kreeften, kaviaar, sardijnen, ansjovis, gerookte zalm, paling gerookt of in gelei. Een recht van vijf procent zal op dezelfde manier worden geheven van: lo. automobielen voor personenvervoer, auto-ohassis, ca roeseriën, motorrijwielen, aanhang- en zljspanwagens, rijtuigen, plei- ziervaartuigen, alle met hunne onderdeelen, stoffeering, uitrusting en toebehooren; 2o. safeloketten, dooh alleen voor zoover het gebruik daarvan wordt afgestaan aan een particulier; 8o. radio-ontvangtoestellen met onderdes- Lea en 4o. biljarten, met derzelver toebehooren, aleballen, keuen, enz.; 6o. wapens eoa munitie; 7o. schilderijen. Wordt geleverd aan iemand, die zijn be roep van wederverkoopen maakt, dan is de belasting alleen verschuldigd, wanneer de le vering voor eigen gebruik van den kooper (of huurder) is of voor een Md van diens gezin. Tenzij anders is bepaald, geschiedt de voldoening der belasting door gebruik van plakzegel. Het recht bedraagt ten minste tien cent en klimt op met vijf cent tot vijf en twintig cent, boven de vijf en twintig cent met vijf en twintig cent tot vijf gulden en boven de vijf gulden met vijftig cent. Over de quitanties, die in al deze geval len afgegeven moeten worden, is onder meer bepaald: Weigert hij voor wien de kwijting be stemd is deze in ontvangst te nemen, dan wordt het stuk door hem, die tot die afgifte verplicht is.biniten een maand afgegeven of gezonden aan 's Rijks ambtenaar, die haar gedurende zes maanden bewaart ter beschik king van den t>elanghebbende. Eene boete van honderd maal het niet be taalde recht, doch ten minste 500 wordt verbeurd; indien eene betaling wordt aan-, genomen, zonder dat deswegen eene behoor lijke kwijting of een bon wordt afgegeven, Eene boete van 100 wordt verbeurd: in dien de kwijting niet voldoet aan gestelde eischen; indien niet voldaan is aan het voorschrift om een geweigerde of een niet aan een be langhebbende afgegeven of gezonden kwij ting tijdig af te geven of te zenden aan 's rijks ambtenaar. Zij, die de bloeide zaken leveren of ver huren, zijn verplicht ,de kwijtingen, tot afgifte waarvan zij verplicht zijn, voorzien van een doorloopend: volgnummer, te trek ken uit een register, waarvan de bladen eveneens doorloopend genummerd zijn. 'Dit register moet verder zoodanig zijin ingericht, dat daarin na het verwijderen eener kwijting een strook of een doorslag achter blijft, waarop een volledig afschrift van de afgegeven of verzonden kwijting overblijft. Hierop volgen boetebepalingen met be trekking tot het houden van de registers. Daarna volgt, een artikel, waarin de be taling van de belasting bij wijze van abonne ment wordt mogelijk gemaakt. In dit geval zjjn zij, die op deze manier de belasting vol doen, verplicht. a. tot het houden van een of meer regis ters, waarin naar de volgorde der afgifte dag voor dag, worden ingeschreven alle on gezegeld: afgegeven stukken, welke hier voor aa. aan rocht zijn onderworpen, met opgaaf van het aan deze belasting onderwor pen bedrag, waarvoor kwijting is gegeven. b. tot geregelde inlevering uiterlijk op den vijfden werkdag van iedere maand, van in dubbel opgemaakte, gedagteekend» en onderteekende lijsten, inhoudende eene be knopte omschrijving van alle in de boven bedoelde registers over de laatst verloopen kalendermaand ingeschreven kwijtingen; c.' tot geregelde' betaling vóór of op den vijftienden van iedere maand! van het bedrag, hetwelk aan belasting is verschuldigd, van het totaal der kwijtingen op de sub b be doelde lijst voorkomende. Bovendien kunnen zij die bij abonne ment betalen, vergunning krijgen om voor iedere betaling, niet meer bedragende dan 10 de kwijting te vervangen voor een on gezegeld bewijsstuk of bon te trekken uit een bonboekje. Hierop volgen weer boetebepalingen. De koopers of huurders, die geen kwij tingen resp. bous ontvangen, zijn verplicht, binnen veertien dagen daarvan aangifte te doen, op straffe van boete. (B9 invoer voor eigen verbruik van zaken die anders in winkels of door klein handelaars wordon verkocht (dus alle boven genoemde artikelen behalve die in restau rants, hotels, enz.), wordt daarvan even tueel boven het invoerrecht, op denzelfden voet als ware dut recht in het tarief van in voerrechten opgenomen en met in acht neming van de vrijstellingen en verdere wet telijke bepalinge n, weike ook ten aanzien van andere invoerrechten gelden, een- bij zonder invoerrecht geheven van zeven der waarde. Verklaart de aangever, dat de goederen zijn bestemd tot; wederverkoop of om het gebruik daarvan, te verhuren, of dat zij be stemd: zijn voor den openbaren dienst van het Rijk, van provinciën, gemeenten, water schappen of vmenschappen, dan blijft de heffing van het bijzonder invoerrecht achter- wegei i sions, volksgaarkeukens, spijskokerijen en soortgelijke Inrichtingen, waar de vergoeding voor nachtverblijf of voor ©enigen maaltijd niet meer bedraagt dan vijf en zeventig cent voor één nachtverblijf of voor één gehee- Len maaltijd, kan de minister van Financiën beslissen', dat zulk eene inrichting niet wordt gerangschikt onder hotels, enz. Ten slotte vermelden wij nog, dat de be lasting moet worden betaald door kooper of huurder, niet door den leverancier, m. a. w. dat zij uitdrukkelijk „afwentelbaar" is ge steld; St Mtchaël. Naar de Maandagmorgen verneemt, heeft het Verbond St. Michaël Zaterdag in z}jn te Utrecht gehouden vergadering het door de besprekingen van prof. J. D. N. Aengenent met den Algemeenen Bond van R. K. kiesvereenigingen zei spr„ dan zuilen wij daartegen met straffe hand optreden. (Toejuichingen). Op verzoek van de Raadsfractie gaf de heer Wibaut vervolgens een uitvoerige uit- eenzetting over de Amsterdamscfie loonpoli tiek. Herziening van de loonen, welk - in de grootste duurteperiode waren vastgesteld, was in 't voorjaar van 1924 naar het oordeel der soa-dem. wethouders noodzakelijk. Het verkregen levenspeil zou daardoor geenszins worden aangetast, want de koop kracht van het loon zou dezelfde blijven. Toen evenwel in het G. O. uitsluitend overeenstemming kon worden bereikt over de 60 pensioensaftrek, hebben de wethoü- ders gemeend den wensch van 6 verla ging der loonen te moeten laten varen. Zij hadden ook aan den Raad de beslissing kun- en üona nen voorleggen, maar üflj hebben de voor- bereikte keUr gegeven aan de handhaving van 1 het I G. O. Wel hadden zij critiek van hun tegenstan- compromis aanvaard. De ter vergadering gevormde kieskring- groepen hebben afzonderlijke besprekin- VeJ"wa°H ™aaf g^n®ins van '1,m 1 tiigenooten. Men heeft zelfs gezegd: „Gij gen gevoerd- De bescherming van de landarbeiders. In een brief aan de Tweede Kamér doet de minister van Arbeid, Handel en Nij verheid mededeeling van de intrekking van het Wetsontwerp, houdende bepalin gen tot bescherming van de Landarbei ders, daar het in verband met de gewij zigde inzichten, omtrent de grondslagen van een wettelijke regeling dezer aange legenheid, eerst geheel moet worden om gewerkt. Herziening der FailissementKwet Ingediend is een wetsontwerp tot her ziening van de Faillissementswet. Geien afschaffing der Staatsloterij? Naar de „Telegr." uit parlementaire kringen verneemt, is het ontwerp tot af schaffing van de Staatsloterij in de afdee- lingen van de Tweede Kamer zeer ongun- ting. tijgenoot-en. had overleg met de vakorganisatie moeten plegen". Doch het zou volkomen overbodig en ongeoorloofd zijn- op die manier buiten het instituut van het G. "O. te treden. Dan hadden wij z. L dit G. O. tot een farce, tot een aanf'uiting gemaakt. (Toejuichingen). Als het noodig is, moeten sociaal-demo cratische wethouders den moed hebben de loonen te verlagen en dat niet aan hun te genstanders overlaten. Daarna bracht de heer J. H. Schaper een woord van hulde aan Troelstra, wiens leiding men 3n de JCamer zoo noode zal missen. Dat de Kamerfractie onvoldoende de belangen der werkloozen zou hebben behartigd, werd door spr. met klem bestreden. Waarom „Het Volk" de artikelen van Fimmen over Rusland niet gepubMceerd heeft, werd tenslotte door J. F. Ankersmit uiteengezet. „Het Volk" wensebt de vrijheid van het woord hoog te houden, doch het be trof hier een subjectief gekleurd, bevooroor deeld verslag, en geen objectieve voorlich- stig ontvangen. Alleen de anti-revolutio nairen en christelijk-historischen zullén er voor stemmen. M In de middagzittóng werd de 'heer Vliegen als voorzitter van het partijbestuur herko zen, evenzoo de overige leden van het be- stuur. De zetel van mr. Troelstra werd door Een scherpe bepaling tegen den ir- Albarda ingenomen. O. B. P. T. T. Bij acclamatie werd hierna nog de heer ut. Ankersmit herkozen tot hoofdredacteur van ene j beschikking is aan het. „Het Volk", en de heer Van der Veen tot regiement van de postale commissie van hoofdredacteur van de „Voorwaarts", verleg liet volgende meuwe Md toegevoegd: Over de a.s. verkiezingen voerde de heer „Zooara en voor zoolang het contact met VVliegen het woord, een organisatie of een vakvereeniging door Wij maken nu een tijd' door van reactié, e regeering is verbroken, is het lidmaat- waaraan zoo spoedig mogelijk een einde moet schap der commissie onvereenigbaar met het lidmaatschap dier organisatie of vakvereeni ging. Een bestaand Mdmaatschap dezer oom missie vervalt alsdan van rechtswege." De directeur-generaal van posterijen en telegrafie heeft, aldus Het Volk, d.d. 11 Februari het volgende kabinet-schrijven verzonden, aan alle hoofden van dienst: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat de regeering het contact met dea Cen- tralen bond van post-, telegraaf- en tele foonpersoneel heeft verbroken op grond van de door (jezen bond aangenomen komen. Wij zullen er op uitgaan het kapita listisch' stelsel zoo spoedig mogelijk ten val te brengen. Eerder zal de menschheid geen gelukkige menschheid kunnen worden. Colqn heeft het tekort weggewerkt, doch daarby de volkskracht en de economische ontwikkeling aangetast Hy heeft z. L de kosten van levensonderhoud opgedreven. Voor een pessimistische politiek is evenwel geen plaats meer. In de poUtiek overheerscht het sociale element Een verovering van de R.-K. partij door sociaal willende elementen is echter mislukt Deze elementen zullen zich hebben te vereenigen met de S.D.A.P. om de ver- r ie vereenigen met ae w.ii.A.r. om ae ver houding inzake de voorgenomen reorgam-weTOn«j£gL van hun idealen te bereiken. meening te beïnvloeden. faPniauS) Dienovereenkomstig behooren de leden k9 ^r. een briéf voor van mr. en bestuursleden van dien bond als zoo- TrwistrHt waaritl deze het congres opwekt danig ambtelijk door u met worden te verkiezingsstrijd en besluit gestaan^Bnevenenanderestukken, raet den ^p. )A> voo r het Socialisme!" (Luide toejuichingen). Hierna zong de ver gadering staande de „Internationale" welke deze personen in hun hoedanigheid van lid of bestuurslid tot u richten, be hooren niet in behandeling te worden genomen." Op voorstel van den, heer A. B. Kleere- 29ste Congres der 8. D. A. P. koper werd besloten op Troelstra's dosten verjaardag, 20 April aa, ham t verkiezingo- fonds van de 8.DA.P. ter hand te t^eHjeo, Het 29ste Congres der S.D.A.P. werd Za- waarmede de volgende verkiezingen zullen terdagmiddag in het Concertgebouw te Am- i worden bekostigd. sterdam geopend met een rede van den In de avondzitting werd het verkiezrngs- partjj-voorzitter, den heer W. EL Vliegen. en strijdprogram door J. H. Schaper in bij- Hij noemde den achteruitgang van 3000 le- zonderheden behandeld, den teleurstellend en abnormaal en schreef Als een blijvende hulde aan Mr. Troelstra de oorzaak toe aan het gebrek aan persoon- besloot het congres een borstbeeld van hem iljke activiteit van de partijgenootén. Maar Vrijstellingen. Geen belasting is verschuldigd: lo. wegend levering van zaken, bestemd voor persoonlijk gebruik van hier te lande hun functie uitoefenende diplomatieke en consulaire ambtenaren van vreemde mo gendheden, alsmede van de aan de daaraan verbonden kanselarij-beambten; aMen mits zij vreemdeMng zijn en overigens binnen het Rijk geen bedrijf uitoefenen en voorts on der voorwaarde van wederkeerigheid', 2o. wegens levering van zaken, bestemd voor inrichtingen van onderwijs of voor openbare musea of verzameüngen; 3o. wegens levering van zaken bestemd voor den openbaren dienst van het Rijk, van provinciën, gemeenten, waterschappen of veenschappen; 4o. wegens heit versohaffen van plaatsen in automobielen en rijtuigen, bestemd1 voor het gezamenlijk vervoeren van een aantal personen, ais autobussen, diligences en der gelijke. Wordt zulk een vervoermiddel geleverd aan een of meer personen om daarvan, met uitzondering vam anderen, het genot te heb ben, dan is de vorenstaande vrijstelling niet toepasselijk. Ten aanzien 'ma volksLerbergui, pen- het geneesmiddel zit niet in leuzen of pro grampunten; van de „wonderen" der ontwa- peningsleus bijvoorbeeld hééft de partij Mi haar groei tot nu toe niets gemerkt. Er is een algemeene malaise, ook bij de arbeiders; men heeft het gevoel, dat de staat toch mach teloos is en tot groote hervormingen niet in staat. Slechte één middel is er om weder terrein te winnen: persoonlijke toewijding der partijgenooten. Gm.de samenstelling van de groslijst voor de Kamercandidaten werd kritiek uitge oefend, omdat de partijleden op onvoldoend democratische wijze tot in de onderste lagen medezeggenschap hebben. Een afgevaar digde van Schiedam wees er op, dat te Am sterdam nauwelijks 10 van de modern- georganiseerden Md van de partij is, en dat Stenhuis geen kritiek op de gjptij dient te oefenen. Een feestavond, met orgelspel, zang, en toespraak van den heer Kleerekoper en een feestopvoering, besloot dezen eersten dag. De heer D. A. van Eok sprak Zondag morgen vanwege het partijbestuur een af keurend woord over de in Amsterdam ge voerde loonpoUtiek. Een soc.-dem. wethou der heeft z. L de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel in bescherming te nemen. Kan hij dat niet, dan dient hij heen te gaan. De heer Vüegen verdedigde het beleid van den heer Stenhuis. Omtrent de Barmat-affaire wilde de voor zitter mededeelen, dat de partijsecretaris in 1918 met het bericht kwam, dat een zekere heer Barmat in Amsterdam bereid' was het voor het Rotterdamsche dagblad „De Voor waarts" benoodigde kapitaal te verstrekken zonder eenige beperkende voorwaarde. De geheele financiëele verhouding is vol ledig in de „Staatscourant" gepubliceerd. Meer heeft de S.D.A.P. nooit met den heer Barmat te maken gehad. Nooit is eenige ver klaring door de partij of de redactie aan de Duitsche sociaal-democraten of regeering af gegeven. Er steekt nu meer dan 2 ton van den heer Barmat in JDe Voorwaarts". Mocht ons evenwel .ook maar iets van corruptie blijken. te doen vervaardigen, bekostigd door bijdra gen van alle partijgenooten. Maandagmorgen werden verkiezing»- en strijdprogram met algemeen© stemmen goed gekeurd. De moties, gericht tegen de Amsterdam- sche loonpoütiek, zijn daarna op aandringen van het P. B. ingetrokken, nadat de voor zitter erop had gewezen, dat de raadsfracties zich ten aanzien van dergelijke zaken niet hun houding door het congres kunnen laten voorschrijven. De voorzitter sprak den wensch uit, dat in het vervolg geen moties meer zullen wor den ingediend, waarvan de strekking is, dak de vrijheid van het woord in de partij aan banden wordt gelegd. Zulk een strekking heeft een motie, die ingediend is, om de be kende brochure-de Miranda af te keuren. Deze motie is ingetrokken. Op voorstel van hét Partijbestuur heeft het congres goedgekeurd de houding van d© hoofdredactie van „Het Volk" inzake het weigeren van de stukken van Fimmen ove de toestanden in Rusland. De afdeeilng Schiedam verzette zich aan vankelijk krachtig tegen het voorstel om de motie tot benoeming eener oommissie inzake de verhouding tusschen N.V.V. en S.D.A.P. van de agenda te voeren, omdat deze ver houding zich in de goede richting ontwikkelt, en zulk een oommissie, bij de geregelde bij eenkomsten van beide besturen, overbo dig ia Na re- en dupMék trok Schiedam evenwel haar motie ia Plannen bestaan het 26-jarig bestaan van „Het Volk" op 1 April feestelijk te her denken. Tot leden van den, Partijraad zijn benoemd de heeren Van der Goes en Troelstra. Besloten is dat ais een der secretarissen van de partij een vrouw zal worden aange wezen, on zulks in overleg met het hoofd bestuur van den Bond van Soc.-Dem. Vrou wenclubs. Besloten is, dat de sociaal-democratische Statenleden in het vervolg zullen behooren tot het verband van de Vereeniging van soc--dem. gemeenteraadsleden, weiier nn«m 6o. fotografie toestellen, ingericht voor op namen van .getiDj grooter formaat dan van 13 X 18 cM. en fotografische benoodigd- heden, kennelijk bestemd .voor het vervaar digen of afwerken van beelden van geen grooter formaat dan van 13 X18 cM.; - ._vI Battevan den post- en telegraafdienst, in ,)MaakTlos, arbeidend volk van Nederland", het bijzonder de wijze, waarop door dien- rjep 8pr jöa van de reactie en sla ze de bond actie wordt gevoerd om de openbare &üóerB komt !liet vooruit!"

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6