I NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND HET BLOOKER-UURTJE Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poot-Girorekening No. 16066. Het rapport der militaire controle commissie. Parijs, 18 Febr. De inhoud van het rapport der militaire controlecommissie is reeds bekend en werd heden ia de wandel gangen der Kamer levendig besproken. De algemeene meening is, dat Herriot er op moet aandringen, dat het rapport zal worden gepubliceerd, ofschoon de Britsche regee ring er nog tegen gekant schijnt te zijn. Deze publicatie zou niet de Frai\sche meening moeten overtuigen, die volmaakt begrijpt, dat Duitschland tracht zich te onttrekken aan den plicht om te ontwapenen, maar zou de Britsche meening moeten overtuigen, die oog gelooft, dat Duitschland in de onmoge lijkheid verkeert om zijn militaire macht te' herstellen. Tal van parlementsleden, vrien den van het ministerie-Herriot, uiten de meening, dat Frankrijk de ontruiming van de zóne van Keulen niet kan aanvaarden op de enkele belofte *van een veiligheidspact, zelfs indien Idit pact het karakter heeft van een Engelsch-Belgische overeenkomst en indien het de instemming van Duitschland verwerft. Frankrijk moet bovendien de ver zekering ontvangen, dat de Duitsohe ont wapening overeenkomstig het verdrag van Versaiiies een voldongen feit is. Maarschalk Foch zal aangeven, welke de voorwaarden zijn, die in staat zullen stellen de Duitsche ontwapening als een voldongen feit te be schouwen. Waarschijnlijk Maandag reeds zal de con ferentie van ambassadeurs zijn officieele mededeeiing ontvangen. Duitschland en de Volkenbond. Paul Bonoour, die de Fransche regee- rtag vertegenwoordigt in de thans te Genève plaats vindende zitting van de coördinatiecommissie voor militaire volken bondnvraagstukken heeft Woensdag in een onderhoud met voltoenbondsjournalis- ten opnieuw verzekerd, dat Duitschland onmiddellijk in den Volkenbond zal kun nen treden zoodra dit land zelf dit wenscht en dat Duitschland er van verzekerd kan zijn, dat het terstond na toetreding een permanenten zetel in den Volkenbonds raad verkrijgt Daarentegen herhaalde Bonoour, in- overeenstemming met het bekende ant woord van de Zweedsohe regeering aan Duitschland, dat er geen sprake kan zijn, van eenige onderhandeling met Duitsch land omtrent vrijstelling der verplichtin gen van artikel zestien van het Volken bondsverdrag zooais Stresemann's laatste nota gewenscht had. De uitvoering van het vlootverdrag van Washington. Eten nieuw tijdperk van bewa- peningswedtyver? Een deskundig medewerker van de „Daily Express", die de toepassing van het Washingtonsohe verdrag tot beper- FEUILLETON. door GEORGE A. BIKMINGHAM. Dat kon ik evenmin en hij moest dat we ten. De avond was niet zoo duister dat dit hem belette te zien. dat er op zijn minst vier man zaten, knielden of drukten op verschillende deelen van mijn lichaam. Gelukkig scheen de schavuit die op mijn borstkas zat, meer verstand te heb ben dan zqn aanvoerder.. „Ik weet niet," zeide hij, „of hij wel zal kunnen opstaan, zonder dat ik eerst van hem afga." «Staan Jelui dan allemaal op," zeide de „Vóór ik kan opstaan, zul jij weg moeten gaan. En %en halfdozijn anderen zuilen ook weg moeten gaan." „Staan jelui dan alemaal op," zeide de man met de revolver. „Maar pas op," ver volgde hij tegen mij, „geen streken, of je zult merken wat erop staat". Hij zwaaide zijn wapen onder het spre ken, om mij duidelijk te maken dat hij het in zijn handen had. Ik had niet de minste neiging om eenige streken uit te halen. Ik zou hem zelfs niet graag een raadseltje opgegeven hebben, een limerick op te zeggen. Maar ik was erg bang dat mijn beste gedrag mij niet zou kunnen redden. Te oordeelen naar de manier waarop die ®an tnet zijn revolver zwaaide, zou ik denken dat de soldaten van de Welapre- king van d« bewapeningen, dat een tien jarige „holiday" op het gebied van den vrootaanbouw ten doel had, aan scherpe critiek onderwerpt, komt tot de merk- v aardige en verontrustende gevolgtrek king dat het, ofschoon ten aanzien van de groots slagschepen bepaalde 'beperkingen opleggend, toch prikkeling van den wed ijver in den aanbouw van kruisers, torpe dojagers en duikbooten tot gevolg heeft gehad, zoodat op het oogenblik door de vijf betrokken mogendheden reeds meer van deze soort oorlogsbodems worden ge bouwd of zijn ontworpen dan in 1014 door de zeven groote mogendheden werden ge bouwd. Hij becijfert dat op het oogenblik voor het Britsche Rijk, Amerika, Japan, Frankrijk en Italië 289 oorlogsschepen worden gebouwd of zijn ontworpen, terwijl in 1014 voor de zeven grootste maritieme mogendheden 226 schepen van dezelfde klasse werden gebouwd. Deze 289 schepen zijn over de mogendheden als volgt ver deeld: In aanbouw: Britsche Rijk: kruisers 4, torpedojagers 6, duikbooten 7; Amerika 2, 0, 9; Japan 6, 9,11; Frankrijk 8, 16, 18; Italië 2,10, 4. Ontworpen: Britsche Rijk: 7 kruisers, 2 torpedojagers, 0 duikbooten; Amerika 8, 0, Ij Japan 6, 17, 20; Frankrijk 6, 41, 47; Italië 2,16,16. De medewerker herinnert er nu aan, dat het vlootverdrag deze 289 schepen slechts raakt voorzooveel den omvang van de kruisers betreft, die niet meer dan 10,000 ton water mogen verplaatsen, en geen kanonnen voeren grooter dan twin tig centimeter, en wijst erop, dat de soheepsarchitecten nieuwe kruiserstypen hebben ontworpen, die weliswaar beant woorden aan de letter van het verdrag, doch yeel geduchter oorlogsscbepen ztyn dan alles wat tot nog toe onder den naam van kruiser bekend stond. „Wij gaan in werkelijkheid", zegt de schrijver, „het tijdperk van het „lichte slagschip" tegemoet" De discussies, die op het oogenblik in Frankrijk over zijn nieuwe oorlogsschepen worden gevoeld, zouden deze opvatting versterken. Frankrijk mag krachtens het verdrag van Washington in 1927 'beginnen met den bouw van oorlogsschepen tot aen maximum inhoud van 86.000 ton. Terwijl nu weid gemeend dat de oorlogsschepen, die Frankrijk zal bouwen, het maximum van 86,000 ton zouden bereiken, elaohen de technici dat Frankrijk in 1927 twee schepen zal bouwen, elk van 17,600 ton: Deze schepen zullen „slagkruisers" zijn, 34 knoopen loopen en 80-cm. kanonnen meevoeren. Volgens den schrijver zal <le bouw van Ingezonden Mededeeiing. CHESEBROUGH MFC COCONS deze schepen de beperking van kruisers tot 10.000 ton en 20 cm .-kanonnen volko men teniet doen, daar deze soort kruiser volkomen machteloos zal zijn tegen den slagkruiser van 17.600. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de andere landen eveneens tot den bouw van dergelijke schepen zul len moeten overgaan, waardoor de bewa- peningswedijver in een nieuwe richting zal worden voortgezet Volgens de sohrijver is het doel thn-na, niet om de 'grootste schepen te bouwen, doch om het grootste aantal doeltreffende schepen te bouwen binnen de totale ton nage, aan pik land toegestaan. DUITSCHLAND. Duitschland en Roemenië. Berlijn, 18 Febr. Uit Boekarest wordt gemeld, dat het blad Adeverul een veror dening van den Roemeenschen minister van financiën openbaar maakt, waarin aan de autoriteiten opdracht gegeven wordt de zakenbetreklangen met Duitsche staatsburgers af met vertegenwoordigers van den Duiisohen staat af te breken. De Roemeensche petrol eumschepen op weg naar Duitschland zijn teruggeroepen. Volgens een ander bericht zou de Roe meensche regeering den Duitschen gezant hebben laten weten, dat Ingeval van een onbevredigend Duitsch antwoord, het Duitsohe vermogen in Roemenië gese- questreerd en in beslag genomen zal wor den. Parijs, 18 Febr. In een offiQjeuse Roe meensche mededeeiing wordt gezegd, dat Roemenië steeds een verzoenende houding heeft aangenomen ten opzichte van DuitBchïand, hetwelk door zijn houding bewijst, dat het besloten is zijn verplich tingen ten opzichte van Roemenië niet na te komen. De Roemeensche regeering ziet de ter verdediging noodzakelijke maat regelen onder de oogen. Het communistische proces to Hamburg. In het hoogverraadprooes werd het com munistische rijksdagiid Urbahns wegens hoogverraderlijke handelingen veroor deeld tot 10 jaar vestingstraf en vijf an dere communisten wegens medeplichtig heid tot kleinere straffen. ENGELAND. Engeland en het protocol van Genève. Volgens de Times, hebben de deskun digen van de departementen van oorlog en marine de volgende bedenkingen: lo. het tegenwoordige protocol maakt het mo gelijk dat men onbegrensde strijdkrachten van marine en leger voor onbepaalden tijd voor ver afgelegen streken requireert Op het oogenblik is Engeland van oor- logsverpllchtingen vrij. De eenige derge lijke verplichting betreft da geneutrali seerde Rijnlandzone (artt. 42, 43 en 44 van het tractaat van Versaiiies); 2o. het proto col belemmert de ooriogsbureau's de ver vulling van hun plicht, namelijk verdedi gingsplannen voor zekere gebeurlijkhe den uit te werken; 8o. het protoool geeft in oorlogstijd aan een gewetenloos aanval ler een voorsprong!, die zich op de vredes machinerie wil beroepen gelijk die in het protoool voorzien ia; 4o. het protocol ver toont een duidelijke strekking de rechtpn van legeraanvoerders, vlootvoogden, re- geeringen en parlementen over hun eigen strijdkrachten te beperken. Het protoool kende Josephine meer menschen bij on geluk dooden dan met opzet. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Na nog wat redeneeren en eenige ver dere waarschuwingen, liet men mij op staan. Daarna werd ik naar het kamp ge bracht en opgesloten in een volkomen kale kamer met een enkel raam, heel hoog in een van de wanden. Ik zag haar aan voor een van de cellen waarin de Engel- sche militaire overheid hare gevangenen •had opgesloten. De eeniige inlichting die mijn bewakers mij gaven, was dat ik in hechtenis was genomen op bevpl van de Iersche republiek. Ik had dat al eerder vermoed; want mijn cel was in het ge deelte van het kamp, dat de Welsprekende Josephine bezet hield. In den beginne was ik buitengewoon boos, zooals de meeste mannen zouden zijn, als zij plotseling van hun vrijheid beroofd worden en zonder goede reden. Ik stampvoette op en neer in mijn kamertje, niet meer dan drie pas in elke richting doende. Ik trachtte de deur in te trappen, maar zij was te sterk om te bezwijken en niemand nam eenige no titie van het Ifcwaai dat ik maakte. Ik trachtte het verzoek uit te schreeuwen, om mij voor den een of anderen officier te brengen of in tegenwoordigheid van juf frouw Josephine Wilbred Niemand gaf eenig antwoord en ik begon te twijfelen, of iemand mij hoorde. Nadat ik een uur te keer had gegaan, begon mijn drift te bedaren. Ik begreep, dat ik niets kon doen om mijzelf te helpen en dat ik mij zou moeten schikken tot er iemand naar mij toe kwam. Er was geen stoel, tafel of Ingezonden Mededeeiing. bed in (mijn cel, heelemaal geen huisraad. Het beste wat ik 'kon doen, was in een hoek op den vloer te gaan zitten met mijn beenen recht voor mij uit en mijn pijp te rooken. Gelukkig had ik een flinke hoe veelheid tabak en een doosje lucifers, dat bijna vol was: De tabak hielp mij kalm worden. Ik kwam bij nadenken tot de slot som, dat men mij waarschijnlijk niet da delijk ter dood zou brengen. Als Josephine mij had willen laten vermoorden, had dat heel gemakkelijk kunnen gebeuren in de sloot nadat ik van den muur afgetuimeld was. Er was een kans dat ik ter dood ver oordeeld zou worden door het een of an dere gerecht, na een proces. Maar het was niet waarschijnlijk dat ik vóór den vol genden ochtend terecht zou staan en mljb terechtstelling indien daartoe besloten werd zou zeker tot den volgenden dag uitgesteld worden. Dus had ik zes-en-der- tig uur, en in zes-en-dertig uur kan er heel wat gebeuren. Ik had een gevoel dat Hardy zijn 'best zou doen om mij te red den, wanneer hij van mijn moeilijken toe stand hoorde, en ik ontleende aanmerke- lijken troost aan de gedachte dat George Stubbington den volgenden dag zou ko men. George was een man met een stevige hardnekkigheid alsmede met een stevig verstand. Ik dacht niet dat een opgebla zen geestdriftige ais Josephine hem ge makkelijk uit het veld zou slaan. Eenige minuten over tienen werd de deur van mijn oei opengedaan en kwam Josephine zelve binnen met een electri- sohe zaklantaarn in de hand. Inmiddels had ik heelemaal mijn boosheid overwon nen en had ik mij zelf door reden sering noemt de parlementen niet eens. In de praktijk maakt het oorlogen niet onmoge lijk, maar het erkent den oorlog als een voornaam instrument bij internationale betrekkingen en moedigt hem bij voor beeld aan, doordat het een staat die liever neutraal zou blijven, beveelt tegen een an deren, vroeger bevrienden staat te vech ten. Aanbouw van nieuwe kruisers? Londen, 18 Febr. De eerste-lord der Admiraliteit legde heden in het Lager huis in antwoord op een vraag van Ken- worthy, een verklaring af, die er op schijnt te wijzen dat de regeering den bouw van nieuwe kruisers overweegt Hij zeide ml: „De regeering heeft besloten, dat het noodzakelijk is de quaestle van de vernieuwing van oorlogsschepen onder de oogen te zien." Verder deelde hij mede, dat de werk zaamheden op de nieuwe marinewerven en op de vlootbasia van Singapore nog niet zijn begonnen. *De nieuwe ontwapeningsconferentie. De minister van buitenlandsohe zaken, Austen Ohamberlain, deelde in antwoord op een vraag van Kenworthy mede, dat bij conferenties met den Amerikaansoben ambassadeur do quaestle «ener nieuwe ontwapeningsconferentie, waar een ver dere vlootbeperking zou worden behan deld, ter sprake is gekomen. Op de vraag of de Britsche regeering voornemens is in deze verdere stappen te doen, ant woordde de minister, dat hij in het belang van de zaak geen nadere verklaringen kondoen. De nood ln West-Ieriand. Tot veler verbazing heeft de regeering van den Zuid-Ierschen Vrijstaat in de „Dail Eireann" verklaard, dat er, in strijd met de verspreide berichten, in het Wes ten van Ierland geen sprake is van aib- normalen nood. Hij heeft hieraan, aldus blijkt nader, nog toegevoegd, dat de toe stand er zelfs ©enigszins beter is dan ln normale jaren. Hebben degenen, die in de pers sombere tot het besef gebracht dat mijn toestand eigenlijk niet gevaarlijk was. Als Jose phine even vreeseljjk was ais ik hoopte, zou zij misschien wel amusant zijn. Ben vrouw, die bezeten is door geestdrift, is bijkans altijd plechtstatig genoeg oan amu sant te zijn tegenover een man met zin voor het belachelijke. Ik stond op en nam hoffelijk mijn hoed af. „Het spijt niijzeide ik, „dat ik u geen andere zitplaats kan aanbieden dan op den vloer, maar misschien geeft u er die voorkeur aan tegen den wand aan te gaan staan, zoolang u hier bent. Als dat zoo is, raad ik u aan den wand aan uw rechter zijde te probeeren. De andere drie zijn allemaal vochtig en ik zou niet graag willen dat u rheumatiek kreeg." Josephine was alleen en had geen wa pen, voor zoover ik kon zien. Ik denk dat ik, als ik op haar afgesprongen was, haar had kunnen overwt-idigen in een hand gemeen, maar ongelukkig werd ik belem merd door de tradities van Engelsche be schaving. Ik kon het niet over mij ver krijgen om een vrouw, die niet jong meer was, te worgen zonder dat zij mij erger had geprovoceerd dan totdusver. Als zij echter tegen mij politieke redevoeringen begon af te steken, zou ik er, naar ik hoopte, eerst van genieten, maar na vier of vijf uur hartstochtelijke welsprekend heid kon het zeer goed zijn, dat ik haar de keel dicht kneep., „Ik vermoed," zeide zij, dat u weet, waarvoor ik u heb laten halen." Haar toom en haar manier van doen waren onberispelijk. Zij had een Ooster- sche Koningin kunnen rijn uit voor tafereelen van den toestand in het Westen hebben afgesohilderd, en zij, die ln allerijl hulp- en steun acties hebben op touw gezet of heeft de minister gelijk? Op deze vraag geeft de Dublinsóhe oorrespondent van de „Manchester Guardian" antwoord. Hij verzekert op grond van eigen erva ring hij heeft het heele Westen van Ierland doorkruisd dat de nood, die er thans heersoht, verre dien van de laatste jaren overtreft, ais gevolg van het feit, dat zoowel de vischvangst als de oogst is mislukt. Hij kan de uitlating van den mi nister dan ook alleen verklaren uit de zucht, die tegenwoordig allerwege in Ier land valt waar te nemen, de (tegen, dat Ierland werd behandeld aïs een pauper- staat, intennittent afhankelijk van de rest van de wereld, als geëindigd to beschou wen. BULGARIJE. Ben nieuwe politieke moord. Te Sofia werd Dinsdag voor de hoofd kazerne een schildwacht vermoord. Tege lijkertijd viel de communistische afge vaardigde Todor Strasjimirof onder de kogel van een onbekende, die wist te ont komen, na nog een officier, die hem ach tervolgde, te hebben gewond. De autoriteiten' nemen thans strenge maatregelen om de actie dar terroristen te beteugelen. PERZIK. De crisis ln Perrië. Het Perzische parlement zal den Sjah opnieuw sammeeren om naar zijn land terug te koeren. De Sjah is in San Remo aangekomen, om er overleg te plegen met zijn broer A1L Hij besloot, ten spijt van al len op ham ultgeoefenden druk spe ciaal dien van den minister van oorlog geen afstand te doen van den troon, doch krachtige instructies te seinen aan den Regent. VEREENIGDE STATEN. De vtootovereenkomst van Washington. Nu de periode van achttien maanden ver streken is voor het opruimen van kapitale christelijke tijden en ik een slaaf, die op diefstal 'betrapt was. Ik had het gevoel dat ik plat diende neer te vallen en met het voorhoofd zeven maal op den grond moest kloppen, alvorens baar te antwoorden. „Ik weet heelemaal niet, waarom u imij hebt laten halen," zeide ik. „Maar natuur lijk ls het mij volkomen duidelijk gewor den, dat u het gedaan hebt. Uwe bood schappers hebben mij aangaande hun be doeling niet ln het onzekere gelaten. Ik begreep uit hun manier dat u mij werke lijk noodig hadt." „Als u zich van den domme wilt hou den, kan ik u dat niet beletten," zeide zij. „Maar Ik heb er geen bezwaar tegen u precies te zeggen wat lk wil Waar heeft mijn broer Quartus dat geld begraven?" „Dat," zeide ik, „vrees ik dat ik u niet kan vertellen." „U zult blijven waar u bent tot u dat zegt," zeide Josephine. „Ik zal u niet uit hongeren, maar „Dank u," zeide Ik. „Ik zou graag da delijk Iets te eten willen hebben. Ik heb niets gehad sedert mijn namiddagthee en die is niet veel zaaks geweest." „Ik kon haar gezicht niet zien, terwijl zij tegen mij sprak, want zij hield het licht van haar lantaarn op mijq gezicht en stond zelve in de duisternis. Dat plaatste mij ln het nadeel. Ik kon uit den toon van haar stem slechts gissen welke uitwerking mijn woorden op haar hadden. Maar ik had ulet veel moeite om te 'be grijpen, dat zij geprikkeld werd. „Maar," zeide zij snibbig, „ik zal het u buitengewoon onaangenaam maken. U bent nu nat en siy kerig. lJfc <W' ordt vervolgd.) HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING- Heldtmohe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2— Ned O W Indië p. aeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4 20 Zondatrslilari reep. f 0.Ö0, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad re^Fo96,J^f3?fW Ixiwbo nummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Lloht op voor auto'» en fietsen: Donderdag 19 Febr6.49 nnr. Vrijdag 20 6.61 41) ADVERTENTIEN: 20 ct p. roffel (galjard) Ioeez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te hoor) v. 14 rt#ele 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct SPREEK UIT. „TSCHIESBRO* beeft sedert 1660 reed* velen millioenen Menschen groote diensten als „Eerste-hulp" bewezen. Weiger namaak en neem slechts origineele fleschje» aan, verpakt door NEW YORK U.S.A CS MORGENS HALF ELF) BREEK MET DB 8LEUR; DRINK ELKEN OCHTEND EEN KOP BLOOKER'8 DAALDERS CACAO. HET ZAL U WEL BEVALLEN I 1

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1