BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS schepen krachten» de overeenkomst van Washington, heeft het departement van marine aan het departement van staat offi- oieel medegedeeld, dat het Amerikaansche viootbeperkingsprogram volgen» het, voor schrift is uitgevoerd. JAPAN. Ktaktngson lusten ln Japan. Sjanghai, 18 Februari De staking; in katoenspinnerijen, die verleden week was begonnen heeft zich uitgebreid. Er nemen thans 80.000 arbeiders aan deel, n.L het personeel van 13 fabrieken. Op 16 dezer hebben onlusten plaats gevonden. Stakers vielen op de fabrieken aan en vernielden er de machines. De toestand is thans weer wat kalmer. LUCHTVAART. De tocht van de Koolhoven F. K. 31. Naar het Haagsche Aneta-kantoor v er neemt, heeft de Nationale Vliegtuig-In dustrie te 's-Gravenhiage telegrafisch be richt ontvangen uit Warschau, dat de Koolhoven F K. 81 jager-verkenner, be stuurd door den Franschman Descamps, aldaar uit Weenen is aangekomen. On danks het ongunstige weer werd de af stand van 650 K.M. afgelegd in 2 uur en 18 minuten. RotterdamAmsterdam in 23 minuten. Dinsdagmiddag is een sportvliegtuig, dat in de Panderfabrieken gebouwd is en waar van twee hij de service militaire in Parijs dn beproeving zijn en daar veel succes ge oogst hebben, door den heer Nieuwenhuis, havenmeester van dé K, L. M. aan de Waal haven, van Rotterdam naar Amsterdam ge vlogen in 23 minuten. Het toestel is voor zien van een 26 P.K. Anzani,motor met een benzineverbruik van zeven liter per uur, zoodat de tocht van Rotterdam naar Amster dam nog geen drie liter aan benzine gekost heeft. Het vl'egtuig vertrok om 2 uur 33 uit Rotterdam en kwam om 4 min. voor drieën te Schiphol aan. OOST-INDIE. Het stoomschip Tjlpanas. Het stoomschip Tjipanas, van de Java— China—Japan-lijn, gaat naar Nederland voor een zesmaandsche grondige reparatie. Het schip neemt een aantal scheepsoffi cieren en ambtenaren mee, die met ver lof gaan, en een lading rijst. De Rijksmiddelen. De totale opbrengst der Rijksmiddelen over Januari 1925 bedroeg ruim f 40.85 millioen, dat is ruim 6 millioen meer dan de raming en bijkans f 4.9 millioen meer dan in Januari 1924. Tot die gunstige uitkomst droeg in zeer sterke mate de rijwielbelasting bij, die de raming ruim f 3.85 millioen overtrof. Het spreekt vanzelf, dat dit enkel hiervan een gevolg is, dat deze belasting vrijwel geheel in den aan' cuig van het jaar wordt geïnd. Vandaar, dat het eerder ver wondering wekt, dat slechts ruim f 4.28 millioen werd ontvangen, terwijl de raming voor het geheele jaar 1925 f 5 millioen bedraagt. Grond- en personeele belasting over trollen, waarschijnlijk door een vlugge invordering, de raming met resp. 7,5 en bjna 4 ton, terwijl de inkomstenbelasting, waarschijnlijk tengevolge van den voor rang van de groote inkomens bij den aanslag en de scherpere invordering, 11 ton meer opbracht. Merkwaardig is de hooge opbrengst van den suikeraccijns, die, niettegen staande de malaise en de ongunstige uitkomsten van vrijwel alle accijnzen, rond 13,5 ton meer opbracht dan de raming. Waarschijnlijk tengevolge van minder invoer uit Duitschland viel de opbrengst van den zoutaccijns 8/4 ton mee. Dank zij de betere konjunctuurverhou- dingen,' overtroffen zegel- en registratie rechten de raming met resp. 6,4 en 1,2 ton, terwijl statistiekrecht en loodsgelden bijna i ton en bijna 1-ton meevielen. Tengevolge van de veranderingen ln onze handelsbalans, liepen de invoer rechten bijna 4 ton terug. De inkomsten ten bate van het Leenings- fonds 1914 bedroegen ruim 7,626 millioen, waarvan ruim 2.15 millioen aan de Ver dedigingsbelastingen was te danken. (Teljigr.) Drooglegging en inpoldering van de Zuiderzee. De Overijsselsche Landbouwmaatschappij heeft aan den. minister van waterstaat een uitvoerig adres gezonden inzake de droog legging en inpoldering van de Zuiderzee. Züj doet daarin het verzoek, bij de inpoldering niet te beginnen met den N. W. polder of Wieringerineer, 'maar met den N. O. polder Dit verzoek wordt gedaan naar aanleiding van het onlangs gepubliceerde rapport van de comm!s-'!e tot het instellen van een her nieuw' onderzoek naar de baten, welke van de afsluiting en droogmaking van de Zui derzee moeten worden verwacht, wijl deze commissie de bflznndere aandacht vestigt op de Wieringerineer. De Overijsselsche Landbouwmaatschappij komt In haar adres tot de volgende con clusies: Het zoutgehalte ln het bodemvocht maakt het hoogst ongewenscht, bij de drooglegging van de Zuiderzee met de Wieringermeer te beginnen. Er bestaat zeer ernstig gevaar, dat de In- cultimrhrenging van de gronden van dézen polder tot groote teleurstelling zal aanlei ding geven. Deze teleurstelling zal, blji de te verwach ten geringe kapitaalkracht der Zuiderzee- kolonlsten, zeer sterk aan het licht treden en aanleiding geven tot een scherpe daling van de te besteden pacht- en koopprijzen, niet alleen voor de gronden van de Wieringer ineer, maar ook voor andere polders, waar door het financieele resultaat van het g - heele plan zeer veel slechter zal worden. De Wieringerineer ligt zeer ongunstig voor de iniating van zoet water, zoolang het IJseetmeer nog niet geheel ontzilt is. Daar het zoutgehalte bij het in cultuur 'brengen de beslissende factor is, zal de N. O. polder vermoedelijk de minste moei lijkheden opleveren, in ieder geval zullen deze zeer veel geringer zijn dan bij den N. W. polder. De N. O. polder ligt veel meer gelegen voor iniating van zoetwater in een tijd, dat het IJsselmeerwater nog onvoldoende ont- zout is. De kwaliteit der gronden in den N. O. polder is beter dan- in dBn N. W. polder, dus zal ook in dat opzicihit de N. O. polder de voorkeur verdienen. Het kwelbezwaar zal' door minder diepe ligging van den N. O. polder in dezen polder vermoedelijk geringer zijn. Een proefpolder is zeer gewenscbt- en deze zal (Menen te worden aangelegd' daar, waar de eerst» polder wordt drooggelegd'. De Kamerverkiezingen. De Federatie Den Helder van dén Vrijz. Dem. Bond heeft met algiemeene stemmen besloten, den heer D. Kooiman, lid van Gedeputeerd© Staten van Noord-Holland, op de groslijst van caïklMaten voor de Tweede Kamer te plaatsen en zijn verkie zing te bevorderen door voorkeurstem men. De weeldebelasting. Naar de Telegraaf verneemt, moet het niet uitgesloten worden geacht, dat bin nenkort op het ontwerp Aanvulling der Zegelwet 1917 (Weeldebelasting) een nota van wijziging zal worden ingediend, waar door in verschillende bepalingenvan het ontwerp nog verandering zal worden ge bracht. De afgelaste vergadering van Krijgs wetenschap. (Vragen van Kamerleden). De 'heer T i 1 a n u s heeft tot den 'Minister van Oorlog de volgende vragen gericht: lo. Is het den Minister bekend, dat op 30 Jan. j.L een vergadering zou plaats hebben van de „Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap", waarin door een hoofd officier van den Generalen Staf de reeds bekende stellingen zouden wórden ver dedigd, welke vergadering door bijzondere omstandigheden niet heeft plaats gehad? 2a Is het juist, dat deze bijzondere om standigheden daarin gelegen zijn, dat de Mi nister heeft ingegrepen? 3o. Zoo ja, waaraan ontleent de Minister de bevoegdheid tot ingrijpen en welke zijn de redenen geweest om het verdedigen, c. q. het bestrijden van deze stellingen, te belet ten of te bemoeilijken? „Troelstra's opvolger". De heer J. W. Albarda schrijft aan „Het Volk": „Herhaaldelijk ben ik in de laatste maanden in dagbladen en tijdschriften aangeduid als de man, die Troelstra zal opvolgen als politiek leider. Mijn benoe ming tot lid van het Partijbestuur, door ons Kongres van Amsterdam, heeft op nieuw aanleiding gegeven tot beschouwin gen, die zich met mij als „Troelstra's op volger" bezig houden. „Het schijnt noodiig er aan te herinne ren, dat dé benoeming van een nieuwen voorzitter van onze Kamer-fractie nog niet aan de orde is geweest, veel minder dus nog is geschied. Troeistra heeft het voorzitterschap der fractie nog niet neer gelegd. Zoolang dat niet het geval is en er is in onze fractie niemand, die hem daartoe zou willen bewegen is de tijd voor de aanwijzing van zijn opvolger nog niet gekomen. Alles wat de bladen daar omtrent schreven en schrijven is dus voor barig en ongegrond. „Dat ik, nu Troelstra het Partijbestuur verlaten heeft, tot lid van dat ooilege ge kozen ben, beteekent volstrekt niet, dat ik door bet kongres als „Troe'lstra's op volger" zou zijn aangewezen. Ook'in de jaren 1917 en 1924 werd ik tot lid' van het P. B. verkozen. In 1917 bedankte ik en kele maanden later wegens mijn benoe ming tot wethouder van 'sGravenhage. in 1924 kon ik in het P. B. niet zitting ne men, omdat dan het aantal Kamerleden- partijbestuurders grooter zou zijn gewor den dan onze Statuten toelaten. Ditmaal weid, in verband met Troelstra's aftreden, dat maximum niet overschreden. Maar evenmin als in 1917 en in 1924 beteekent ditmaal mijn verkiezing de aanwijzing van „Troelstra's opvolger"." De winkelsluiting-actie te Amsterdam. Alle winkeliers, wien in verband imet de overtreding van de Verordening op de Winkelsluiting straf is opgelegd, zijn var de vonnissen van de kantonrechters ia hooger- beroep gegaan. De Vereeniging van Amsterdamsche Winkeliers heeft aan B. en W. verzocht een oollecte te mogen houden, liefst op Woensdag 18 dezer, teneinde de even- tueele netto opbrengst aan te wenden voor ondersteuning van leden der vereeniging, die door toepassing van de Verordening op de winkelsluiting niet in staat zijn 's avonds na acht uur hun 'bedrijf uit te oefenen. De vereeniging grondde haar verzoek o.a. op de overweging, dat B. en W. reeds herhaaldelijk collecten hebben toegestaan, o.a. voor de IJmuidensche visschers, die vrijwillig ln staking waren en zij twijfel den dan ook niet of B. en W. zouden het verzoek toestaan voor hen, die door de overhead verplicht zijn geworden de uit oefening van hun bedrijf te staken. Van B. en W. Is berloht ontvangen, dat het verzoek wordt afgewezen. Provinciale Staten van Noord-Holland. De Provinciale Staten kwamen Dins dagochtend bijeen tot voortzetting van de behandeling van de agenda van de Ja- nuari-vergadering. Er was groote belang stelling van de zijde van het verplegend personeel. Nadat de voorzatter, de Commissaris der Koningin, de vergadering had geopend en voorlezing had gedaan van de ingekomen adressen, werd aan de orde gesteld het voorstel inzake de Arbeidsvoorwaarden van het provinciaal ziekenhuispersoneel. Rijwielplaatjes. In December zijn voor 1,866.888 gulden rijwielplaatjes verkocht, dus voor 622.296 rijwielen; en in Januari voor 2.417.670 gulden, voor 806,890 rijwielen. In totaal rijn dus 1428.186 fietsen belast voor een bedrag van 4,284.668 gulden. De minister van financiën heeft bij de invoering van deze nieuwe belasting de opbrengst ervan geraamd op 3 millioen gulden. In Augustus 1924 begon de ver koop van de rijwielbelastingplaatjeg voor 1924. Tot 1 October is toen verkocht voor een bedrag van 6.233.008 gulden, zoodat het aantal fietsen 1.744.336 bedroeg. Men vraagt zich af, hoe het komt, dat thans voor 316,150 fietsen minder plaat jes zijn gekocht dan verleden jaar. Een veronderstelling, die het meest voor de hand ligt, is, dat vele eigenaren van fiet sen wachten met het koopen van een plaatje tot het voorjaar. Uit het bouwvak. De Nedi R.-K. Bond van Bouwpatipons beeft Maandag vergaderd om een beslissing te nemen over het ontwerp-collectief con tract. Het bleek, dat er nogal wat oppositie was tegen het voorstel, zooals dat namens de onderhandelingscommissie werd' verdedigd. Drie nieuwe artikelen konden geen meerder heid vinden. De overige 'bepalingen van het nieuwe contract zijn goedgekeurd In verband met dit besluit van de verga dering is Dinsdag namens den R.-K. Pa troonsbond de volgende brief aan de arbed dersorganisaties gezonden. „Tot ons leedwezen moeten wjj u melden, dat ons bestuur, ondanks' de door ons aan u toegezegde krachtige verdediging van de conüraotvoorstellen, er niet in geslaagd is, alle voorstellen aangenomen te krijgen. De voorstellen betreffende de artikelen 2, 6 en 14 konden geen meerderheid verwerven, door het krachtig verzet, hetwelk tegenover onze verdediging werd gesteld Wij moeten u dan ook in opdracht onzer bondsvergade ring mededeelen, dat zij een nieuw contract met u wenscht te sluiten, mits de artikelen 2, 6 en 14 van het oude contract ongewijzigd blijven. De overige wijzigingen en afspra ken door onze commissie van onderhande ling met u overeengekomen zijn door onze bondsvergadering bekrachtigd" De verworpen toevoeging uit art 2 houdt in, dat oommissies kunnen worden benoemd uit de contracteerenden voor de naleving van het contract In de oude overeenkomst was het toezicht op de naleving aan de bondsbe sturen opgedragen. Het nieuwe artikel 6 bepaalt, dat de bonds- beöturen zooveel mogelijk zullen bevorde ren), dat georganiseerde arbeiders in dienst worden genomen. Het nieuwe artikel 14 ten slotte brengt de ziekteuitkeering van zes op. 13 weken» De meerderheid van den patroonsbond ging met deze termijnverlenging niet accoord. („HbL"). Reorganisatie centrale commissie voor georganiseerd overleg ln ambtenaars- zaken. Het Staatsblad No. 36 bevat het Kon» be sluit van den.llden Februari, tot reorgam satie van de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Drukwerk zonder adres. De vakgroep Brievenbestellers van de afd. Amsterdam van dén Gentralon Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Telefoonperso neel heeft een motie aangenomen in haar vergadering van 16 Februari j.1., waarbij ze protesteert tegen de opdracht door de admi nistratie der Posterijen gegeven, om recla medrukwerk zonder adres in kazernewonin gen^ drie en vier hoog te moeten afgeven Bij Koninklijk besluit van 23 September j.L zijn n.1. eenige wijzigingen gebracht in liet Postbesiuit, en de mogelijkheid geopend Ier z.g. „BestelMng huis aan huis", van on geadresseerde gedrukte stukken. In een paar andere groote steden van on6 land zou men de proef reeds genomen heb ben, en schijnt zij goed te zijn geslaagd. Nu wil de administratie ook dit experi ment eens nemen in onze hoofdstad. Hei spreekt vanzelf, dat men hierbij op bijzon dere moeilijkheden stuit. Niet bij 'bezorging van het drukwerk in de stadswijken, waar brievenbussen en bellen aan de perceeler zjjin aangebracht, maar juist in de buurten als de Jordaan, en „de Eilanden", waar ver schillende gezinnen in één kazernewoning huizen, geen namen op de deur staan, geen bussen zijn en geen bellen. Het 'betreft hier in dit geval de versprei ding van 180,000 prijscouranten van de firma De Gruijter, waarvan juist de bedoeling is. dat zij in de volksbuurten in elk gezin zullen worden gebracht Dat is geen gemakkelijke taak en hiertegen gaat hot protest De laatste zeilrels van een Nederlandsch oorlogsschip. Ter herdenking van het feit, dat een kwart-eeuw gelidon de laatste zeilreis van een Nederlandsch oorlogsschip rond de Kaap dé Goede Hoop naar Oost-Indië werd volbracht, door het fregat Maarten Harpertsz. Tromp, hebben de toenmalige commandant, kapitein ter zee Janssen en de etat-major van genoemd schip zich dézer dagen aan een feestdisoh in de WWe Sooiteit in Den Haag vereenigd. Tijdens den maaltijd werden de aanzit- tendén toegesproken door „den geest van ouden Tromp" (het schip wel te verstaan), die in een gedicht herinnerde aan de vefe Kaapreizen van den „Nleuwedieper Ll&ya en een weemoedig woord wijdde aan b afscheid, dat ook de marine van de zeil schepen heeft moeten nemen. Provinciale Staten van Noord-Hofland. De arbeidstijden in de Prov. Zieken huizen. In de Prov. Staten van Noord-Holland is op het oogenblik de kwestie aan de orde van de werktijdverlenging voor het personeel m de provinciale Ziekenhuizen. Zij vormt een onderdeel van het algemeene Bezuinigings plan. Zooals men weet, heeft het personeel reeds een pensioenbijdrage geofferd en des noods, zooals de heer A. H. Gerhard zeide, wil het ook wat van het salaris missen» Maar tegen dé afschaffing' van den 8-urendag verzet het zich. De vergadering werd, nadlat de heer u er- hard (Ged. Staten) zijn van de meerderheid van Ged. Staten afwijkend Standpunt, waar aan wij het bovenstaande ontleenden, had uiteengezet, nogal rumoerig. De heer De Jong Schouwenburg diende een motie tot schorsing in, doch trekt die later in, daar men eerst de meerderheid wil hooren. De meerderheid was vertegenwoordigd in de persoon van mr. Bomans. Daarna dienen enkele heeren opnieuw een motie in tot schorsing tot de Zomerzitting van 1926. De heer Otto merkt op, dat mr. Bomans niets over de cijfers van den heer Gerhard- gezegd heeft. Die cijfers dienen te worden bestu deerd door Ged. Staten, zoo zegt hij. Opnieuw wordt het zeer rumoerig, de heer Gerhard protesteert ertegen, dat de heer Otto rijn cijfers verdacht maakt. De hehandéltng geschorst. Namens Gedeputeerde Staten verklaart dp heer Bomans tenslotte, dat zij ter bestu deering van de cijfers van den heer Gerhard de beraadslagingen over de voordracht schorsen en spoedig .met een prae-advies daarover tot de Prov. Staten zullen terug- keeren. Dit beteekent niet, zegt spr., een overwinning voor de soc.-democraten. Zij moeten niri denken, dat de voordracht nu voor langen tijd van de baan is. Dit zegt spr. met den grootsten nadruk. De zitting eindigt zeer rumoerig, daar de soa-dem. leden stemming vragen over de motte van órde. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De gewijzigde motie-De Boer inzake be perking van de opheffing van hulppost- kantoren is zM aangenomen. De heer W ei t k a m p (c.-h.) vraagt ver lof, aan de regeering vragen te stellen over den toestand in de Overijsselsche en Drentsohe venen. Deze interpellatie wordt Dinsdag aa gehouden. Aan de orde is daarna de wijziging vap het Regeeringsreglement voor Indiê. De Engelsche scheensbouw. Men zou uit de eischen om hoogere loonen opmaken, zegt de Fairplay, dat de Britschescheepswerven op haar contracten voldoende winsten maken, om een hooger bedrag voor loonen uit te kunnen geven. Dat dit niet het geval is, blijkt duidelijk uit de prijzen, die onlangs werden bedon gen voor het bouwen van eendubbelschroef stoomschip. Een welbekende scheepsbou wer aan de Tyne bedong 171.000 en een eveneens welbekende Schotsche firma 168.000, terwijl Nederlandsche scheeps bouwers slechts een prijs van f 129.000 vroegen. De bestelling is nog niet gedaan, doch uit deze prijzen blijkt wei, hoever buitenlandsche scheepsbouwers met hun prijzen beneden deBritsche scheepswerven blijven, met het gevolg, dat, indien deze laatste werk willen hebben, zij een zeker verlies moeten aanvaarden. Het is dan ook niet keer twijfelachtig, dat, indien een loonsverhooging moet worden toegekend, de scheepswerven gedwongen zullen zijn té sluiten. Een der directeuren van een Welbekende maatschappij verklaarde aan het blad, dat het zijn maatschappij 40.000 per jaar kostte om het bedrijf onder de gegeven omstandigheden op gang te hou den, terwijl, wanneer het stop gezet werd, het verlies tot 8000 9000 per jaar zou beperkt blijven. Toen het blad vroeg, waarom het bedrijf niet werd gesloten, als ur zulk een besparing mee kan worden bereikt, antwoordde de directeur, dat hij werk had aangenomen in de hoop aan den gang te kunnen blijven tot de tijden ver beteren en contracten kunnen worden gesloten,- waarop een winst valt te boeken. Stormen. Uit bet geheele Alpengebied komen be richten van sneeuwstormen en hevigen regenval. Terwijl het Zondag in Berlijn zomer was, woedde in het zuiden van t land noodweer! Boven Milnehen en het Beiersche Hochwald heeft een Föhn gewaaid', welke vele onge vallen en groote schade heeft veroorzaakt Geweldig is de schade in het gebergte aan gericht waar duizenden vierkante meters bosch zijn neergeslagen, vele telefoon- en u'.egraafpaien zijn gebroken en iichtgelei- dingen rijn vernield, terwijl vele wegen on begaanbaar zijn geworden. Bijzonder groot is de schade in het gebied van den Walchsee en den Eibsee. Zondagavond ontstond een hevige brand in het Ehrwaid, waar vijf hul zen verbrandden. Alle telefonische \erbin- dingen rijn hier vernield. Maar ook elders is het bar weer geweest, v olgens berichten uit Saizburg heeft het daar buitengewoon heftig gestormd. Reeds werd gemeld, dat bij Ischl, een trein door den storm van de rails woei. Nog niet ver meld werd, dat een uitgezonden hulptrein eenzelfde lot onderging. Niet minder geweldig is het noodweer ln Zwitserland geweest Sinds ZateMag woeden ln geheel Noord- Zwitserland stormen van geweldige kracht Daarbij steeg de temperatuur tot zomersche hoogte Op het Vierwaldsttttenneer kon de schipvaart slechte met de grootste moeite gehandhaafd worden. in Italië sneeuwt heit Uit de Alpen ko men berichten over den eersten sneeuwval dit jaar en de eerste lawinen. Het verkeer door de passen over de Bernina naar het Engadln is stopgezet Aan de Llgurische kust heeft een waterhoos groote schade aan gericht; een huis werd weggerukt en op een spoorlijn geworpen, zoodat het verkeer ge stremd was. De hoos ging vergezeld van een hevigen storm; over een lengte van honderd mijl werden alle telegraaf- en telefoonpalen uit den grond gerukt Op de akkers werd groote schade aangericht In de haven ^an Genua moesten maatregelen genomen wor den, om het driftig worden van de schepen te voorkomen» De internationale regatta kon niet doorgaan. Een vreeeelijke storm heeft verder IJs land geteisterd; hier werden rijf mensehen gedood. Bijna de geheele internationale vis- schersvloot, uit eenige honderden schepen bestaande, moest in de IJslandsche havens vluchten. Een Engelsche en een IJsland^ sche boot worden vermist. En terwijl men te Brighton zich aan het strand koestert in abnormaal zomerweertje komen berichten uit Japan, die melding maken van nieuwe aardbevingen. Een merkwaardige markt Gistéten heeft te Londén iemand terecht gestaan, die op de „vrije markt, waar gou den juweelen worden verhandeld, o. a. een broche ter waarde van ruim 100 voor 16 had gekocht De beklaagde werd voor drie van dergelijke koopjes veroordeeld, daar hij, aldus oordeelde de rechtbank, had moeten begrijpen, dat de sieraden van diefstal af komstig waren. Bij dit proces werden interessante mede- deelingen gedaan over deze markt, die op Duceplace (Aldgate) in de openlucht wordt gehouden. De waren liggen er op doeken op straat uitgespreid. De sieraden zijn in stuk ken gebroken, het goud tot klompen ver smolten, teneindé identificatie onmogelijk te maken» Zondags wordt de markt gemidde.d iOor 3 400 personen bezocht, des zomers •zelfs vaak door een duizendtal. De koopers behoeven zich evenmin te legitimeeren a s de verkoopers. Onlangs zouden op deze niafkt nog Russische kroonjuweelen ver kocht zjjn. Zwendel. Voor de uitgebreide gezworenenrechtbank te Berljjn-Tempelhof is gisteren een groot proces begonnen wegens zwendelarij met vroegere legervoorraden. Twintig lieden zijn beklaagd van in 1919 en 1920 onwettig leger auto's te hébben verkocht» Er zouden hon derden auto's op deze wijze zijn verdonkere maand. Charlle Chaplln. Qharlie Chaplln, de vermaarde film acteur heeft het tot dusver in het huwe lijk geenszins bijzonder getroffen. Zijn eerste vrouw liet zich van hem scheiden, of hij van haar. Nu volgde een ietwat luid ruchtige vrijage van üharlie met een filmster, van de eerste grootte, Pola NegrL Het werd volgens de Amerikaansche cou ranten een verloving; maar tenslotte kwam er van het huwelijk niets. Toen kwam opeens het bericht, dat Charlle ge trouwd was met een zestienjarig meisje, dat in zijn gezelschap film-rollen speelde. Het Amerikaansohe courantenlezende pu bliek was ietwat ontdaan over het geval en vond dat het met dit 16-jarig vrouwtje toch niet in den haak was. Zij was immers nog schoolplichtigl Indeidaad moest Oharlie beloven dat de jonggehuwde thuis •en voldoend aantal uren privaatles zou rtmtvangen. Zoo was alles naar het schijnt geregeld maarsouvent Oharlie varie. ')ok dit naar het blijkt niet behoorlijk ge tendeerde huwelijk is fout gegaan. Het i jonge vrouwtje is weer bij grootpapa terug gekeerd en met de echtscheiding worm enkel maar gewacht omdat er een baby in aantocht is. Daarna zal spoedig mevr. Oharly een gesoheiden vrouwtje wezen van.zeventien. Het is niet bekend of de privaatlessen doorgaan. De menschenkenner. Hjj was maar een bescheiden uitgever- tje, niet een van de mannen, aan wie de grootsten onder de groo- ten hunne geestesproducten afstaan; en het kostte hem de grootste moeite in den strijd om het bestaan het hoofd boven' water te houden.Toen kwam de goede invalt Met geld, dat een vriend hem op hoop van zegen leende, adverteerde hij in tien, twaalf, bladen: Zooeven versohenen: „Wat leder Jong meisje voor het hu welijk moet weten". Keurig gebonden boek van 150 pagina's druks. Wordt na ontvangst van postwissel ad 2.60 franco onder kruisband toegezonden doorUitgever te 't Regende postwissels, dagen en weken achtereen. Bij manden vol werden de boekdoelen onder kruisband naar het postkantoor gesleept Zij vonden hun weg "aar Middelburg en Tietjerksteradeel, naar Heerlen zoo goed als naar Rosen- daul. En wie het werk besteld hadden, ont dekten.dat „Wat ieder jong meisje voor hel huweljjk moet weten" niet an ders bevatte dan een serie doodeenvou- dige keukenrpoepten. (HbL) TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht m den morgen van 19 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 764.7 te Vestmanoer. Laagste stand 760.8 te Blaavandshuk. Verwachting: Matige tot zwakke Zuidwestelijke tot Noordwestelijke of Noordelijke wind, be- trokken tot zwaarbewolkt nog kan» op regen of hagelbultjes, iets kouder.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2