TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 19 FEBRUAR11925 Te 's-Gravenhage slaagdie voor het Machinisten-examen, ddpL B, de heer F. v*n Dok alhier. Door Burgemeester en Wethouders werd op 17 Februari ten Raadhuize aan besteed het vervoeren van alle door den dienst der Gemeente-Reiniging uit de ge- meent-» Helder of door particulieren uit die gemeente aan te voeren vuilniasfcoffen. Ingeschreven was als volgt: J. de Vries, Heemstede 0.79, met voor waarden; Gebr. v. Nieuwpoort, Gouda 1.10,met voorwaarden; L. Sernee, Haar lem 1.40, met voorwaarden; W. J. Brag- gaar f 1.44; A. Tuin Jbz. 't Zand 1.48; L. Visier, Amsterdam 1.60; H. Berke laar, Wilnis 8; allee per M*. Vierde Marlneconeert. Het iersrte gedeelte van het concert, dat deze wek gegeven werd, was gewijd aan Beethcven, den grootmeester der muziek. Diens Prometheus-ouverture en Tweede Sympionie zijn twee werken, waaruit le- vensbijheid en lentelijke stemming spreekt Zeer bekoorlijk is de ouverture, breed-op- gezeten magistraal de symphonie. Wij schrseni er reeds vroeger over en kunnen volsten met de mededeeling, dat de vertol king, de samenstelling van het orkest in aannerking genomen, alleszins voldeed. Nf de pauze was het programma wat heteogener samengesteld; aantrekkelijke muzak van 8pohr (Ouverture Jessonda) wer< gevolgd door den Hollander Mann (arrngement LeiStikow). Deze muziek was ooraronkelijk niet voor orkest geschreven en aiste dientengevolge het karakter dezer mmek. Het lnnig-droevlge „Weemoed", ge volg door het geestige „komische optocht" konen ons het meest bekoren De heer Leitikow had een zeer zaakkundige instru mentatie aangebracht, die fraai van klank was Met Bizet's Suite „1'Arlésienne" sloot het programma, pakkende, populaire mu- ziei met veel solopartijen-van bJaasinstru- meiten. Deze nummers aioegen dan ook wel bjj iet publiek in. Rt eerstvolgend concert Is reep. 10 en 11 Iaart ajB. Vereeniglng „Penriaenbelang". Vfj verwijzen naar de in dit nummer vookomende advertentie van de Vereeni- gii^ „Pensioenbelang", waarin gepension- needen wordt medegedeeld eenige nader omichreven gegevens in te zenden aan het Dejt. vin Financifin, afd. Pensioenen. Men schrijft ons: Zaterdagavond gaf het „Stedelijk" in de grote zaal van „Casino" voor hare donaturs en genoodigden een oonoert met nedewerking van de tooneelclub der Ondeofl.-Vereen. „Vaderland en Oranje". De heer Jao. Bruin, voorzitter der ver- eenlpng, opende met eeD hartelijk woonl van welkom, Inzonderheid aan wethouder Gruwald als vertegenwoordiger van het Geneentebestuur en de raadsleden Van Loo en Heijblok. Hij sprak er zijn vol- doeiing over uit, dat den Gemeenteraad ook dit jaar wederom de subsidie ad f 900 hai toegestaan en zeide dat het korps da op prijs zou weten te stellen. Verder wcschte hij den aanwezigen een gezelligen er genotvollen avond toe. Het met zorg samengestelde programma tevatte niet minder aan 6 nieuwe nos. en let geheel getuigde wederom van groote vooruitgang. Er werd uitstekend geblazen en de vertolking der verschillende stukken bewees ons dat de directeur niet alleen het oog heeft op het juiste weergeven van wat er staat (notenspielerei) doch ook kleur, leven en bezieling aan de canposities wist te geven. Er Is dan ook wel genoten en gewaardeerd werd het oi overtuigende wijze. Na afloop was den Dreoteur niet zoo goed of een toegift □nest er volgen, wat alleen dit gevolg hid, dat het applaus daarom van dien aard was, dat „Za/a" noodig was voor eeo waardig Blot. Sa de pauze was het woord aan de totneelclub, welke „Arme rijke", een vroo- lijc spel in één bedrijf, voor het voetlicht bmcht. Dit stukje sloeg terdege in en de medewerkenden, met het echtpaar Bruin a£n bet hoofd, hebben er door hun spel De bekende A.G.O.-billetiten hebben het rads verkondigd, dat Maandag a.s. de van vMe andere lezingen bekende heer Alt van holswaod hier/weder een lezing komt hou den. Ditmaal is het de populaire opera „de Hugenoten" van Meyerbeer, die het onder werp van den avond zal zijn. De getrouwe bezoekers van A.G.O. weten wel wat zij aan dan heer Alt hebben; aan hen, die de vroe gere lezingen niet bijwoonden, willen wij ■^gen, dat de heer Alt een boeiend causeur die een grondige kennis bezit van zijn wjjze daarvan weet te vertellen, Verder heeft de heer Ait een groote menigte lichtbeelden illustratie, waaronder de bekendste mo- en uit de besproken werken, zoodet men pianobegeleiding daarvan volgen kan. WU verwijzen verder naar de advertentie dit nummer. tieven A. V. O. O. G. V t) verwijzen naar een in- «dit nummer voorkomende advertentie van de A.V.O.C.G„ waarin de lezing van Dr. P. Stegenga van Amsterdam, over: „Ware vroomheid is ware vrijheid' wordt aangekondigd!. Oorspronkelijk zou deze lezing gehouden worden op Maandag 2 Fehr. Door een lichte ongesteldheid van Dr. Stegenga kon de le zing echter niet doorgaan, Dr. Stegenga is echter weer geheel her steld en zal rijn, zeker interessante, lering nu as. Maandag half negen houden in het gebouw Palmstraat. Voor nadere bizonderheden zie men de advertentie, Kindervoorstelling „De Kleine Lord". Wiesje Bouwmeester. A-s. Woensdagmiddag wordt in Casino een buitengewone kindervoorstelling ge geven. Het eerste-rangs gezelschap van het Grand Theatre te Amsterdam, onder leiding van Jacq. SLuytens Jr., welk en semble aldaar een reeks opvoeringen gaf van het tooneelspel ,J>e Kleine Lord", naar den beroemden roman van Franoes Hodgson Burnett, is door den heer Polak aangezocht om ook hier een opvoering te komen geven. De hoofdrol in dit stuk, dat te Amsterdam zulk een groot succes had, wordt gespeeld' door Wiesje Bouwmeester, Jongste dochter van onzen grooten Louis Bouwmeester. Dat deze voorstelling van een uitstekend gehalte is, waarborgen ons de namen der overige medespel enden o.a.: mevr. Mary Beekman, Marie Braakenslek, Jacq. Shiyters Jr., EL Erfmann, Karei Stoete, Jacq. Sluyters Sr. enz., alle wel bekende namen in de artlstenwereldi Aan de opvoering ia bijzonder veel zorg be steed, terwijl de entree-prijzen zoo laag mogelijk gesteld zullen worden. Winkelnleuws. De heer M. Boogaard, heeft gisteren In perceel Weststraat 68 een zaak geopend in boter, kaas en eieern, fijne vloesohwa- ren, koffie, thee enz. De winkel, eerder bewoond door den heer Heyligenberg, is inwendig geheel van aspect verandeixl. Daarvoor werd door de heeren Schooneveld en v. d. Wal ge zorgd, die hem een frisch en helder kleur tje gaven. Een nieuwe snelweger en vleesch-snij- machine vinden in den winkel een plaats je. De etalage ziet er aantrekkelijk uit, WIJ gelooven* dat deze zaak wel levens vatbaarheid zal hebben, omdat in de om geving geen dergelijke winkel te vinden la. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie, ls de oolffeurszaak van den heer Th. v. Deutekom verplaatst van Middenstraat 11 naar Kanaalweg 2a. (bij het Westplein). Gemeenteraad v. Helder, gehouden op Dinsdag 17 Februari. Afwezig wegens ongesteldheid de heer De Zee. Notulen. De notulen van de vergaderingen van 28 Deoember 1924 en 19 en 20 Jan. 1926 worden vastgesteld na enkele opmerkin gen van de heeren Smits en Van Loo, die rectificatie of aanvullen vragen om trent het door hen gesprokene. a. Verzoek van het gemeentebestuur van Heemstede om adhaesle te betuigen aan een aan H.M. de Koningin gericht adres Inzake samenwerking van aan el kander grenzende gemeenten. (Burgemeester en Wethouders stellen voor het adresseerende gemeentebestuur te beriohten, dat de onderwerpelijke aan gelegenheid aanhangig gemaakt behoort te worden bij de Vereen, van Nederland- sche Gemeenten). b. Verzoek van J. Klant, alhier om scha devergoeding wegens niet verrichte werk zaamheden aan de gasfabriek. (Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek aan hen ter afdoening over te laten. Conform besloten. Beslissing omtrent den verkoop van de peroeelen P. Quantstraat en den executo- rialen verkoop van de peroeelen Van Lim burg Stiruimstraat Deze kwestie was vooraf in geheimen raad besproken. Hieromtrent is door B. en W. het volgend' schrijven aan den Raad gericht: Nadat B. en W. dien Raad hebben vraagd een formeel besluit te nemen treffende den verkoop dor woningen P. Quantstraat, die op de veiling tezamen hebben opgebracht 1696.(Kooper was J. Roomeijer alhier), gaat bedoeld schrij ven voort: Zooalfl U bekend zal rijft» heeft op 11 Februari 1926 tevens do executoriale ver- kooping plaats gehad van de hulzen aan de Van Limburg Stdrumstraat, toebehoo- rendo aan Staalman, Baak en Co. Van deze perceel en zijn er 9 verkocht voor een totaalsom van 11.001.—, dit is dooreen- genomen f 1229.per stuk, terwijl de overige 16 peroeelen krachtens Uw be sluit van 18 November 1924 door do ge meente zijn aangekocht voor 18020.of gemiddeld. 1201,88 per stuk. De vraag rijst thans, wat mot de aldus door de gemeente aangekochte woningen dient te geschieden. Blijkens het overge- Ftuohting, wonscht dit de woningen niet in exploitatie te nemen. Er is echter een kooper, die genegen is, dé gekochte 16 huizen onderhands van de gemeente ov«^ le nemen. Wij meenen, dat er alle reden is om van dit aanbod gebruik te maken. De wonin gen toch erkeeren in een slechten staat, vrn onderhoud., zoodat men zou moeten beginnen mei belangrijke kosten te ma ken. W ijders vormen de resteerende 16 peroeelen geen aaneengesloten geheel, hetgeen tot moeilijkheden aanleiding kan geven in verband1 met riolen, tusschen- muren, enz. Bij het verhuren der wonin gen aan minder draagkrachtige arbeiders gezinnen zou evenwel van een lagen huur prijs door die groote kosten van onder houd, welke de betonwoningien vereiachen. geen sprake kunnen zijn. Hei voornaam ste bezwaar zijn echteT de moeilijkheden met ontruiming, die zich kunnen voor doen ten opzichte van de tegenwoordige bewoners. Weliswaar staat de nieuwe koo per zeer sterk hetgeen ook de meening is van Mr. D. K. G. de Jong te Amsterdam, dien. wij daarover op Uw verzoek om ad vies hebben gevraagd doch het risico bij ontruimingsprooedures blijft althans voor den nieuwen eigenaar. B. en W. stellen mitsdien voor de 16 door de gemeente aangekochte peroeelen onderhands te verkoopen aan F. Worms- beoker te Heemstede voor 14000.—. Conform besloten. Voorstel tot wijziging van art 88 der Al- gemeene Politieverordening. (Heldl Ort 10 Deo. 1024.) De heer Zondervanwfl hier de clau sule tuasch en voegen, dat eerst een waar schuwing worde gegeven alvorens proces verbaal wordt opgemaakt. De Voorzitter zet uiteen, dat dit niet noodig is. Indertijd Ia door de politie roet caféhouders overeengekomen, dat zij zelf om 12 uur zouden sluiten. Dat ge schiedde om de agenten niet eiken avond langs alle café's te behoeven te sturen om te waarschuwen. Benige minuten na 12 uur gaat de politie nu de ronde doen. en wie nog open ls, wordt verbalteeerd. Deze rege'ing gaf evenwel aanleiding tot moei- lijkneden, en nu ls er dit op gevonden, dat niet alleen de caféhouders, maar ook do na 12 uur nog aanwezige bezoekers in overtreding zijn. Het spreekt even wei van eelf, dat een en ander aan de beoordeeling van den agent wordt overgelaten. De heer Zondervan vindt dit niet goed. Beter acht spr. het, als de agenten eerst een aanmaning tot verwijdering richten tot de bezoekers en hen er op wij zen, dat het sluitingsuur is aangebroken. Thans staan de bezoekers bloot aan de persoonlijke willekeur van een agent. De Voorzitter: Dat is men bij der gelijke dingen altijd. De caféhouders we ten, dat tij na 12 uur in overtreding zijn. Na nog eenige woordenwisseling con form prae-advlee aangenomen. Belasting. Afwijzend advies op het adrea van Gebr. Polak alhier om vrijstelling van belasting op Tooneelvoorstellingen en andere vermake lijkheden. (Held. Ort 10 Deo. 1924.) De heer Zondervan verzoekt aan houding van dit adres, mede in verband met de veranderde zionswijze van het Col lege betreffende 20 belasting op open bare vermakelijkheden. J>e Voorzitter antwoordt, dat dit laatste geen invloed op dit adres hebben kan. Hier betreft bet nog de rigueur van de tegenwoorddgü verordening. Het is hier zuiver een kwestie van controle. De heer Van Loo meent, dat de con trole inderdaad te ver gegaan ia Het be treft hier een vereeirgrig met een beslo ten la rakter. er dergelijke vereenbringen riju altijd vrijgesteld van belasting. Dit ls een dansciub, welke op Zondagavond dansavonden geeft; contributie wordt hiervoor dan ook betaald. Den eersten keer was e rgeen gedd 'in kas en heeft de heer Polak zelf de kosten gedragen. De zaak heeft werkelijk een privé-karakter, in tegenstelling roet Casino, waar het een openbare dansavond betreft. Spr. dringt dus roet den heer Zondervan aan op een nader onderzoek. De heer Van Br eda is het met deze zienswijze niet eens. Toen men introducés toeliet, was het privé-karakter al weg. Het hoofd van den controledienst hoeft volko men krachtens de verordening gehandeld, wil men dit veranderen, dan dient eerst de verordening zelve te worden veran derd. De heer Van Loo repliceert. De wet houder vergist zlah; om lid van deze ver eeniglng te kunnen worden, moet men eerst worden geïntroduceerd. De Voorzitter doet voorlezing uit bet rapport van den controle-dienst Daar in staat, dat de contributie voor dames 30 cent is, voor heeren 60 cent per avond waarop wordt gedanst De geheele op brengst aan contributie was op de dans avonden 7, 14 en 21 September bestemd voor de directie van Misis Sacrum als ver- goeding voor zaalhuur, enz. De heer Hleyblok merkt op. dat on der den vorigen wethouder, den heer de Zwart, de bestaande verordening is ge wijzigd met de bedoeling vereenigjngen als deze vrij te stellen. Uitdrukkelijk heeft de Raad toen Üen«wenach daartoe uitgesproken. Ook spr. vraagt aanhou ding van dit punt. De heer Van Dam verwondert zich, dat over deze zaak zooveel geernroken is. Een paar vergaderingen lang heeft men hulde gebracht aan het College. De heer Grunwald: Daarvan is mij niets bekend! De beer Van Dam:.Laat men nu deze zaak niet aan de bevoegdheid van het Ooilege onttrekken. De Vooraitter leest de conclusie van het hoofd van den oontrole-dienst voor. Deze schrijft als resumé van rijn uit voerige uiteenzetting het volgende: Des Zondags is in „Musis Sacrum" ge legenheid tot dansen. Wie van die gele genheid gebruik wil maken, moet, hetzij vóór of tijden s het dansen, lid worden der veneerJging „O. O.". De zg- contributie bedraagt 80 cent voor dame en 50 cent voor heer per dansavond. Het bestuur van tl. O. b«di.st over de toelating. Echter is het op 14 September j.L voorgekomen, dat iemand die wenschte te dansen en zich wilde range- en als lid van O. O., door eeD der dames Polak uit de inrichting werd geweeixl, waaruit medezeggenschap van wege de directie van M. 8. blijkt De z.g. nieuw toegetreden .oden worden niet aan de vroegere leden voorgesteld. Op de dansavonden 7, 14 en 21 September j.L was die geheele recette voor de directie van M. S.. zoodat bet bestdur vtan O. O. alleen de diensten van kassier en commissaris sen van orde vervulde. Op 28 September, 6 en 12 Ooiobor j.L was de-zaaihuur enz. op 80.- per avond gesteld. Vermoede lijk is dit laatste geschied als gevolg van het ingestelde onderzoek. kwaad hart toe. Een dergelijke uitlating is een doekje voor 't bloeden en een inter pellatie is steeds parieanentair. Het ant woord van het College acht spr. incon sequent, er worden verschillende gem.- lichamen bij gehaald, die met de zaak niets te maken hebben. Het schilderen van een gashouder raag niet meer kosten dan hoogstens 1200.en spr. protesteert er tegen, dat men door onkunde 800.— heeft verknoeid. Was de zamk uitbesteed per M2., dan ware zij veel voocrdeeliger voor de gemeente gekomen. De heer Grunwald wil nu de zaak verdoezelen. 4 werklieden hebben er een hongerloon van de gemeente aan verdiend, laat de wet houder dat maar aan zijn directeur zeg gen. Elk raadslid heeft het recht te inter- peleleren en als de intexpèïïant met cij fers werkt, die den wethouder niet aau- staan, is het zijn plicht die cijfers recht te zetten. De heer Bo g S a r d heeft met verbaring naar de interpellatie geluisterd, 's Hoeren Geurts eerste aanhef is, dat een groot be drag is overgehouden. Daaruit blijkt dus, dat de werklieden, die dit aannemen, er te veel aan verdienden. De heer Geurts - zegt dit niet met zooveel woorden, maar Opgemerkt wordt nog, dat door een der fcet vol^ uit zijn rwjeneermg. En aan het .g. leden van O. O. aan iemand werd ge- „w. v.,n a» ira> z.g. ieaen vnn u. u. aan iemand werd ge vraagd ook lid dier club te worden. Op diens antwoord, dat hij over te weinig tijd beschikte en bij niet deelnemen aan het dansen evengoed contributie zou moeten betalen, werd geantwoord, dat hij de da gen, waarop bij niet van de dansgelegen heid gebruik had gemaakt, maar moest op geven, dat KI moest voetballen of dat hij niet goed in orde was; dan kwam de zaak wel in orde, m.a.w. dan behoefde hij niet te betalen. Door vorengenoemde handelingen gaat bet kennelijk privé-karakter, bedoeld in art 4 lettor d der verordening verloren en zal bij niet beteugeling de deur voor fraude worden opengezet De heer Zonde.rvan trekt hierop zijn voorstel in, en bet voorstel van B. en W. wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. De heer v. Loo wil geaobt worden te hebben tegengestemd. Interpellatie. Verzoek van don heer J. Geurts om mogen Lnterpelleeren over de uitvoering van verfwericen aan de Gasfabriek, al»- mode een vraag en voorstel over hetzelfde onderwerp. De hoor Geurts drukt zijn leedwe zen uit over de vertraging dezer inter pellatie. In de vergadering waarop spr. antwoord kreeg op zijn aldaar gestelde vragen is hem toegezegd daarover in de eerstvolgend© vergadering alsnog te mo gen lnterpelleeren. Dat is toen ook ge beurd, doch op het laatst© oog©nhlik, n.1. bij de rondvraag, waardoor spr. geen ge legenheid meer had uitvoerig op de zaak. in te gaan. Het antwoord dat spr. kreeg, wees uit, dat Inderdaad op de som van 2000.een bedrag van j 1182.over gehouden was. Naar spr. berekening even wel is op het schilderen der gaskabels in totaal overgehouden 1300.De werk lieden hebben de laatste week voor niets gewerkt In het rapport staat, dat het we- kritJksch voorschot dat de werklieden kregen, 16.03 bedroeg; volgens spr. in formaties bedroeg dit evenwel 21M. Aan tanks en leiding is per week 12.50 verdiend, de elevator is aan genome© voor 600.de werklieden hébben er f 16.70 per weck aan verdiend. Is het geoorloofd, vraagt spr., dat een gemeentebestuur ge- meer e-werkiied en lam n ork au voor der gelijke loouen? Deze rijn veel te Laag, en epr. heeft voorgesteld de te weinig be taalde iconen alsnog aan te vullen. De hoer Grunwal i antwoordt op de eerste opmerking, dat inderdaad wegens het late uur op hcdoeMe vergadering de zaak niet nader werd besproken. In een privé gesprek heeft spr. den heer Geurts aanwijzingen gegeven omtrent de wijze, waarop bij zijn interpellatie houden moest- Interpellaties als deze acht spr. niet in het belang der gemeente, noch in dat van het bedrijf. Het is niet goed het hoofd van een bedrijf aldus in het openbaar te criti- seeren, en de heer Geurts behartigt hier mede niet het belang der gemeente. Spr. leest uit het antwoord van het Ooilege voor ter staring van zijn betoog. De heer Geurts heeft getracht zijn inlichtingen zoo volledig mogelijk te krijgen en ls daar voor zelfs naar de begraafplaats geloopen om dien hulp-dbodgiraver te spreken. De heer Geurt» heeft dezen man gevraagd of hij inderdaad voor niets gewerkt had. Het antwoord was: weineen, wij hebben er zelf s een aardig karwei aan gehad; het was de geheele maand droog weer, en wii had den dus geen enkelen tegenspoed' bij dit werk. De werklieden hebben eigener be weging aangeboden ook nog de klok te meniën. Uit de interpellatie-Oeurts blijkt, diat hot dezen heer slechts te doen is den directeur der gasfrabriek een hak te zet ten. Het ware beter geweest ais de heer Geurts om inlichtingen bij spr. gekomen was. De heer Van Os: Moeten we dan op dezelfde manier doorgaan? De heer Grunwald: Geen sprake van. Dat staat ook niet in het schrijven. Dit werk is voor de gemeente tegengeval len. De heer V a n O s merkt op, dat het schilderen van een gasketei vrij nauwkeu rig per M2. kan worden berekend. Maar men komt dan nimmer tot een bedrag van ƒ,2000.—. De heer Sohoeffelenberger: Het is een eigenaardig verschijnsel in de zen raad, dat, als men denkt het algemeen belang te dienen, de wethouder van Publ. Werken steeds antwoordt: kom bij mij, ik ben de heilige vader. De heer Grunwald geeft blijken van geringe parlementaire scholing als hij zegt, dat een dergelijke in terpellatie niet het algemeen belang dient slot van de interpellatie vraagt hij aan de arbeiders restitutie te willen uitbetalen voor het tekort aan loon, dat zij hadden. Daarvan staat spr. nu toch paf. De heer Sohoeffelenberger vindt het weggegooid geld als de arbeiders op hun aangenomen karwei iets overhouden. Betrof het hier een patroon, dan zou deze wel over de zaak hebben gezwegen, 't Bedrag mag in derdaad wat te hoog zijn geweest maar men moet du ook In aanmerking nemen, dat het werk den menschen bizonder ls meegeloopen. Het was al dien tijd prach tig weer, enz. Men gunne hen ook eens, dat zij een wijle aan den zonnekanti-van het leven gestaan hebben. Spr. vraagt aan welke arbeiders de heer Geurts nu nog suppletie wil uitbetalen? De heer Heyblok: Verleden Jaar Ia van de zijde van den heer Soh. opgemerkt dat een van de werklieden der gasfabriek opzichter was bij het schilderwerk. De heer Sch. vond dat minder gewenscht. Nu heeft, in aansluiting op deze uitlating, de directeur dor gasfabriek een ander daar voor aangesteld, en deze tweede man gaf een hooger prijs op voor dit werk dan de vroegere, die was afgekeurd. Dus is de heer Soh. feitelijk de oorzaak van het duurder worden van dit werk. Het scheel de 60 Ook spr. begrijpt niet, wat de heeren Geurt» en Sch. bedoelden als zij eerst spreken van overhouden op het werk en later van een tekort op de Iconen. De Voorzitter antwoordt op de op merkingen van den beer Sch. inzake de parlementaire geschooldheid van dit Ooi lege, dat hij zijn parlementaire scholing uitsluitend in dezen Raad heeft ontvan gen, en volstrekt geen expert is op dit gebied. Ook spr. acht het niet verkeerd vooraf eens te informeeren naar derge lijke dingen alvorens ze in het openbaar et bespreken. Het komt nu in de krant en ondier de arbeiders en tast daardoor het prestige van den directeur aan. De heer Geurts beantwoordt den heer Grunwald, die zeide, dat spr. liever bij hem had moeten kamen. De wethou der heeft tegen spr. gezegd: ik beloof het je, gerust, Je kan er op aan, ik zal er werk van maken, en er geschiedt niets. Zoo te het tijdens dé begrooting ook gegaan en zoo gaat het altijd met dezen wethouder. Juist spr. wenschte, dat de kwestie in openbaren raad zou komen. Spr. meent het gemeentebelang te dienen, omdat hier een som te overgehouden. Eu spr. mi*- gunt dat dézen arbeiders niet, maar het te een bedrag van 1300.— op een totaal van f 2000.—. Er is geen sprake van, dat spr. den directeur een hak wil zetten; spr. heeft overigens den naam van den dfcjo- teur niet genoemd, dat heeft de weihouder zelf gedaan. Wat nu dien hulpdoodgraver betreft: spr. heeft hem alleen gevraagd of KJ er aan gewerkt hadL Niet op welke wijze dat geschiedde. Als een arbeider ©en werk aanneemt, niet op contract, ia zijn loon krachtens de verordening gecontrac teerd, maar dit bedraagt geen 12.50. Ook spr. is niet van meening, dat de arbeiders te veel hebben verdiend. Maar het gaat hier over het ontaotiaohe optreden om op een loon van 2000.— f 1300 over te hou den. De heer Van Os te het met den wet houder eens, dat zulke dingen beter in het College zelf kunnen worden opgelost. Als inderdaad voor een oppervlak van 2000 M2. betaald is 2000, dan is dat 1.— per M2., en dat is veel te.veel. Daarbij was de verf etc. nog voor rekening van de ge meente. Zoo n werk kan gemakkelijk voor 46 cent den M2. geschieden. De heer V a n Da m: Er wordt thans uit dit eene karwei geconcludeerd, dat er te veel is uitbetaald. De Raad kan dat niet uitmaken, laten we de discussies beëindi gen, wij kunnen de zaak niet beoordeelen. De heer Boogaard zet uiteen, dat tuist doordat het lloon zoo laag was, er zooveel overbleef. Hadden ze meer loon ontvangen, dan was er op het werk min der overgebleven. Zelfs voor het laatste werk (elevator) was geen geld meer be schikbaar, daarvoor zijn ze niet uitbetaald, maar toen is rekening gehouden met wat ae aan het andere meer hadden verdiend. Spr. gelooft niet, dat de heer Geurts met zijn interpellatie veel succes heeft. Den directeur treft geen blaam. De heer Grunwald dacht na de be handeling der begrooting, dat de heer Sch. wel den parlementairen weg zou zijn gevolgd. Hij heeft tpen toch wat geleerd. Hij heeft het College op scherpe wijze aangevallen nadat hij eerst gezegd had niet tegen dergelijke discussies te kunnen wegens zijn gezondheidstoestand. Spr. b u heeft toen gezegd hem te zullen sparen. Aanbesteding. Concert „Stedelijk Muziekkorps". r81. uuïr £ez°r£>d dat het publiek eens hartelijk heeft kunnen lachen. Een teder was bevredigd, toen Mr. Hubert Meinier de Forgeron, de rijk gewordeD wintelier, die alles voor den naam ten offer bracht, tot zelfs het geluk van zijn kinleren, tenslotte door een truc van zijn hnugenooten, van dit verkeerde begrip geiezen werd. Ook hier was het applaus ten volle verdient. len bal besloot den goedgeslaagden avind. Lezing Alt Ingekomen stukken. Verkoop in gen. onderwerp, en op ibuiAeDgewoom boeiende logde advies van hst bestuur dor W cning- Politieverordening. Noch de heer Geurt» noch spr. dragen den Dat was toch volkomen parlementair. Een der water- en lkhtbedrijven een1 interpellatie kan ln het algemeen belang

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5