PUROL Eerste Blad. BUITENLAND Schrale Lippen RuweVluid BINNENLAND. 63ste JAARGANG. Vemftfr. ranrty., Dondert^ m Z.toni.gmKid.g B^euMJllgeyer: g DB BOER ft. HELDER Bureau: Kantest™* 29 - Telefoon: 60 en 412 De ontwapeningsconferentie. President Coolidge is, naar gemeld wordt, niet van zins verdere stappen te doen inzake een ontwapeningsconferentie, voordat te Genève definitieve resultaten affin bereikt, positief dan wel negatief. DUITSCHLAND. Het geschil met Roemenie. De Duitsche bladen doelen uitvoerige bijzonderheden mee over het geschil met Roemenië dat tot ernstige verwikkelingen dreigt te leiden. De eischen van Roemenië, gegrond op art. 259 van het Verdrag van Versallles, betreffen in hoofdzaak de bankbiljetten ten bedrage van l1/, mffliard lei, die de Banca General te Boekarest tijdens den groeten oorlog op bevel van de bezetters heeft uitgegeven. Later heeft de Roe meensche Nationale Bank deze biljetten ingewisseld (welke transactie van ongun- stigen invloed op den koers van de lei is geweest) en thans wil Roemenië de daar bij geleden schade op Dultschland ver halen. Ter conferentie te Londen heeft de Roemeensche regeering getracht haar eisohen opgenomen te krijgen in 't plan- Dawes, doch dat is toen afgewezen. De Duitsche bladen beroepen zich thans op de te Londen getroffen regelingen, waarmee Duitschland, wat de schadever- goedig betreft, kijkaf ia Dit geldt .niet alleen voor de bankbiljetten-zaak, doch ook voor de verdere eischen, die o.a. be trekking hebben op de aan de petroleum- bronnen aangerichte schade. Weliswaar hebben de Engelschen de boortorens en putten beschadigd, doch Roemenië be schouwt dit als een gevolg van den Duit- schen InvaL Ofschoon de Duitsche regeering bijge volg geen gevolg wii geven aan de Roe meensche eischen, is zij wel tot een schik king bereid. Dit blijkt uit haar nota van 28 Januari, waarin zij Roemenië een som van 60 millioen goudmark heeft aangebo den, op welk voorstel nog geen antwoord uit Boekarest is ingekomen. Ook heeft zij zich bereidl verklaard deel te nemen aan de in deze maand te Weenen te houden onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Roemenië. Smokkelen van Immigranten. Naar aanleiding van klachten van de regeering der Ver. Staten nopens het overschrijden van het voorgeschreven contingent landverhuizers uit Duitsch land, waarbij werd vastgesteld, dat deze landverhuizers als „zeelieden" reisden, en dan in Amerika deserteerden, is de Ham- burgsche politie eene uitgebreide organi satie op het spoor gekomen, die te Ham burg haar zetel had opgeslagen. Zij stelde zich ten doel, aan menschen, die wegens de voltaUgiheid van het voorgeschreven contingent landverhuizers niet naar Ame rika konden verhuizen, valsche papieren te verschaffen. Daarop werden de emi granten dan aangemonsterd, waarna zij, in Amerika aangekomen, deserteerden en zoodoende liun doel bereikten. De rad draaier was een zekere Jóhann Bornos, die aan zijn helpers bedragen van 50 tot 100 dollar voor elk door gesmokkeld emigrant betaalde. Ook beambten van de Hamburg- Amerika-Lijn zijn ln de zaak betrokken, die binnenkort voor het gerecht komen. ENGELAND. Het Russische rapport van de Engelsche vakver eenlglngscommissle. sterk gewijzigd is. De zaok-Demau. Na pleidooien van mrs. Borginon en IH'swarte en repliek van die burgerlijke partij en het openbaar ministerie heeft het. hof van beroep Zaterdagmiddag Remi Deman vrijgesproken. HONGARIJE. Een Hongaarsch Matteotti-geval. RUSLAND. Ellende. ITALIË. Italië en Egypte. Ondanks de jongste logenstraffingen van den Italiaanschen gezant en de Egyp tische regeering nopens de militaire be drijvigheid der Italianen aan het Weste lijke front van Egypte is het, naar Luid van een R. C. bericht, toch waar dat Italië ten slotte aan de Egyptische regeering een op een ultimatum gelijkende nota heeft gestuurd, waarin de regeering te Rome erkenning van zijn aanspraken op de oasis van Jerabub eisoht. Jerabub is door een keten van oases midden in de woestijn van de Nijllanden gescheiden. Het Ls strategisch een belangrijk punt, een soort van l.t iggehoofd van de westelijke woestijn. Volgens een R. O. bericht uit Londen is het conflict tusschen Italië en Egypte thans in een minder scherpe faze ge treden. Het Italiaansche ultimatum had zijn ontstaan te danken aan zenuwachtig heid over de aanwezigheid van den oppersten sjeik der SenoesBi te Mekka. Italië koesterde den argwaan dat hij dé oasis Jerabub bij overrompeling zou be zetten en nieuwe onlusten uitlokken tegen het Italiaansche gezag in Zuidoost-Afrika. Onder diplomatieken invloed van Enge land zal de kwestie thans in der minne geregeld worden. BULGARIJE. De strijd tegen de communisten ln Bulgarije. Bij het onderzoek inzake een der poli tieke moorden te Sofia heeft de politie een wijdvertakte communistische samen zwering ontdekt Tal van lieden zijn ,in hechtenis genomen. o.w. een bolsjewieksch afgezant Bommen en helscbe machines op een hofbal. Uit Sofia wofdt gemeld, dat de leden der Buiigaarsche regeering, die op een hofbal waren genood, aan den dood zijn ontsnapt. De politie onderzooht het paleis voor de gasten kwamen en vond voldoende bommen en helsche machines verborgen, om vrij'wel het heele paleis in de lucht te laten vliegen. Vele personen zijn gearresteerd, o.w. eenige in dienst zijnde reserve-officieren Het is der Buigaarsche pers verboden bij zonderheden over het geval te publiceeren. TURKIJE. Verklaringen van den Tnrkschen minister van bnltenlandsche zaken. In de Turksohe Kamer heeft de minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat Turkije niet zal antwoorden op de laatste Grieksche nota in de kwestie van den pa triarch en dlat zij ook niét voor den Vol kenbond verschijnen za! daar deze slechts geroepen is tot het bewaren van den vrede tuschen staten en het in dezen om een in terne binnenlandsche aangelegenheid gaat, waarbij de Volkenbond niet tusschen- beide komen kan. EGYPTE. Het onderzoek naar den moord op den Sirdar. JAPAN. Klesrechtbetooglng te Tokio. VEREENIGDE STATEN. President Coolidjge heeft als zoovele Amerikanen, die tot aanzien zijn gekomen, een jeugd gehad, die hem de waarde en de pdicht der spaarzaamheid heeft inge scherpt. En Ooolidge schroomt zich geens zins, daar ook voor uit te komen. Thans heeft hij zijn aandacht gewijd aan de zorgelooze spilzucht, die er blijkt te heer- schen onder het dienstpersoneel van het Witte Huis. Er worden te veel handdoe ken vuil gemaakt, te veel linnen gebruikt, te veel electrische stroom verspild, te veel boenwas weggewreven etc. Ook de zeep verdwijnt er in belachelijke hoeveelheden. Daar heeft thans de President eens zijn persoonlijke aandacht over laten gaan; en hij heeft niet enkel het dienstpersoneel tot spaarzaamheid aangemaand. Ook de partiouleire secretarissen kregen een dui deliijk.erï wenk: er verdwijnen te veel pa pier, inkt, pennen e.<L De secretarissen van Coolidige weten nu voortaan, dat zij hun papier aan twee kanten te beschrij ven hebben! Het is een van Coolidge's stokpaardjes, dat elk .gezin dient te leven binnen de grens zijner inkomsten. Ieder mensch, elk gezin dfient niet enkel te leven naar zijn middelen, doch ook is sparen plloht, zoo wel voor het individu als voor het gezin. Ingezonden Mededeel&g. (487) gebruik ik al lijd De Ver. Staten en de Zeppelinwerf te Friedrichshafen. KORTE BERICHTEN. Naar uit Mexico gemeld wordt, is de vulkaan Popocatepetl, die geruimen tijd een rustende vulkaan geweest is, weer in werking gekomen. Voor het eerst in dezen winter heeft het Zondagnacht te Berlijn gesneeuwd. Gisterochtend duurde de sneeuwval, die met lichte vorst gepaard gaat, nog voort. De gezondheidstoestand van Hjalmar Branting is de laatste dagen weer achter uitgegaan en thans zeer kritiek. Een brand heeft het dorp Rahmania in Egypte bij Damancur vrijwel geheel in de asch gelegd. Daarbij zijn 30 menschen om het leven gekomen en 38 ernstig gewond. 500 hutten zijn afgebrand. ■water liggende menschen wisten zich te redden op weggeslagen luiken en bam boes, doch de negende, een inlander, reeds op jaren, verdronk. De lading, 2400 pakketten zout van een waarde van 3840, was reddeloos verloren. Op aandringen van zijn kinderen vermoord. Dezer dagen werd» op Sumatra de tabaks planter Doorman vermoord. Het is geble ken, dat dit geschiedde op aanstoking van zijn eigen kinderen, die aan de drie moor denaars elk een rijksdaalder hebben uitbe taalde LUCHTVAART. Een reis van de Los Angelos. Het Amerlkaansche luchtschip Los Ange los, de vroegere Z.R. Hl, is gister om 6 uur voormiddag» in den staat Bermuda ge daald, waar het de brievenmail uit de Ver. Staten aanbracht Het luchtschip was des middags om 8 uur 40 te Lakehurst opgestegen en bad een afstand van 900 mijlen afgelegd. Dit is de eerste maal dat postzendingen uit de Vereenigde Staten per luchtschip naar een plaats buiten het land worden overgebracht Het luchtschip Los Angelos. OOST-INDIE. Storm op Java. De Westmoesson ls in de laatste week van Januari vergezeld gegaan door stor men in verschillende plaatsen. Te Soerabaja werd daardoor bijna een vreeselijk ongeluk veroorzaakt De hevige wind', die omstreeks 4 uur plotseling boven kota Soerabaja opstak, zich Zuidwaarts verplaatste en in die rich ting ln hevigheid toenam, heeft heel wat ravage aangericht. Langs den grooten weg bij Boedoeran werden zes reuze-tamarindeboomen, meer dan een eeuw oud, met vreeselijke kracht letterlijk uit den grond gerukt en hier en daar langs de spoorbaan neergesmeten. Eén dier gewedlige 'boomen viel een se conde na het passeeren der Soerabaja- Malang sneltrein en kwam dwars over de rails te liggen. Het had een haartje ge scheeld of de zware stam was op den trein terecht gekomen. Welke de gevolgen hiervan zouden geweest zijn, behoeven hier zeker niet te beschrijven. Het was volgens Soer. H'bld. op 't kantje af! Te Priok werden naar het Nws. v. d. Dag meldt niet minder dan vijf schepen door den storm van hun trossen geslagen. Het waren het Britsohe vrachtschip „Sla- Zomertijd, De Algem. NederL Bond van handels- en kantoorbedienden heeft aan de Tweede Kamer verzocht het ontwerp van wet tot intrekking van d'en zomertijd niet aan te nemen. Hjj schrijft dat de vele duizenden, die in winkels, magazijnen of kantoren werkzaam zijn, door de afschaffing van den zomertijd.» buitengewoon gedupeerd zullen worden. Uit het schildersbedrijf. Naar het orgaan van den NederL Schil- dersgezellenbond meldt, hebben de modern georganiseerde schildersgezellen met overweldigende meerderheid- van stemmen het patrodnsvoorstel, het bestaande col lectieve contract voor 1925*26 vrijwel ongewijzigd te continueeren, verworpen. Radio-toestellen en de Brand verzekering. De vereeniging van ter Amsterdamsche beurze vertegenwoordigde brand-assura- deuren heeft twee polis-clausules voor radio-toestellen vastgesteld: een alge meene clausule, waarin wordt voorge schreven, dat de antenne moet geaard zijn door middel van een of meer zich ge heel buiten het gebouw bevindende aard- leidingen met korte vonkenbrug, en voorts een bijzondere clausule voor gevallen, waarin bijv. voor den bewoner van het bovenhuis het niet mogelijk is, een aard- leiding geheel' buiten het gebouw aan te brengen. De Olympische Spelen. De kerkeraad der Chris! Geret Gem. te Amsterdam heeft, naar de Stand, méldt, besloten, bij de classis Amsterdam- de vol gende instructie in te zenden: „De Chris! Geref. Kerk protesteerde bij de regeering tegen het voorstel aan de in 1928 te hou den Olympische Spelen een millioen gul den subsidie te verleemen, omdat bij meenit, dat zulk een herleving van het heidendom niet thulsbehoort in een chris telijk land, en nog veel minder gesteund mag worden dioor een christelijke regee ring." De uitlevering van Brldé. Op de vragen van het Tweede-kamerlid Ter Hall, betreffende de uitlevering van den op 23 Januari jl in Londen gearres teerden directeur van de Brussel sche Bank, Bridé, heeft de Minister van Justi tie geantwoord. Uit het antwoord blijikt, dat de voor naamste oorzaak, dat de stukken nog niet 'bij de Engelsche regeering waren binnen gekomen, toen tot vrijlating van Bridée werd overgegaan, was gelegen in het feit, dat de getuigen, die onder eede gehoord moesten worden, buiten de provincie Noord-Holland woonden en dit hooren derhalve een aanzienlijk tijdsverlies ver oorzaakte. Goedkoope briefkaarten met reclame. De Dorus Rijkers-briefkaart zal a.s. Woensdag verschijnen. Het is, zooals reeds gemeld ia, de gewone rijksbriefkaart van 71/, cent, welke voor 5 oent verkrijgbaar zal zijn bij boekverkoopers, niet aan de post kantoren. Het verschil in prijs wordt voor het Dorus Rijkersfonds meer dan gedékt door de op de adreszjjde van de kaart aan gebrachte reclame. Het zevende leerjaar. Op last dier Regeering wordt een onder zoek ingesteld naar den omvang van de invoering van het zevende leerjaar en naar de daarvoor beschikbare ruimte. EERSTE KAMER. De heer G. F. Iindeijer te Vlissingen, die als opvolger van wijlen jhr. W. C. de Jonge tot lid der Eerste Kamer zal wor den benoemd, is lid van den gemeenteraad te Vlissingen en lid der Provinciale Sta ten van Zeeland'. Hij is propagandist voor die S. D. A. P. in Zeeland. Met dien heer Lindedjer krijgt een twee de Zeeuw zitting in onzen senaat, de an dere is mr. A. A. de Veer (ant.-rev.), wet houder te Middelburg die ook deel uit- maakt. Ingezonden Mededeeling. vic Prince", een kolos van 8600 ton juist binnengeloopen, de K.P.M. schepen „Ry- Een flacon FostePs Maagpillen bevat niesz.", de Baud" en de „Palopo", terwijl een maand gezondheid voor een familie, ook het Engelsche vliegtuigenschip „Pe- Zij» zijn een uitstekend laxeermiddel, en gasus" -het te kwaad kreeg. beteren maagpijn, galzucht, het "zuur, Op de reede van Tegal zonken verschil- Slechte spijsvertering, een beslagen tong lende prauwen. schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Op een daarvan bevonden zich 12 per- Maagpillen dienen in elk huis aanwezig sonen. Negen geraakten te water. De drie te zijn. Prijs per flaoon van vijftig ver anderen bleven achter, klampten zich vast suikerde pillen 0.06; in apotheken en aan mast en gaffel. Aoht van de in het drogistzaken. HELDERSCH1E COURANT Licht op voor auto's en fletserti Dinsdag 24 Febr.6.59 uur, Woensdag 25 6.01 De „W eekly Dispatch" deelt een en ander mede uit den inhoud1 van het verslag der missie uit de Engelsche vakbeweging, die in Rusland geweest is, om daar de -toestan den onder het Sowjet-régime te bestudeeren. Het verslag, zegt het blad, vormt een tref fende tegenstelling met de vroegere samen vatting ervan, welke een „walglijke lofrede" was. Van het ophemelen van het Sowjet- bewind als een wereld-ideaal is men bij na der inzien teruggekomen en de toeristen zijn tenslotte tot de overtuiging gekomen, dat een roode dictatuur aan Engeland nooit op gelegd zou kunnen worden. Daarom ver klaart het verslag dat het zuivere commu nisme, hetwelk eens het ideaal van de Rus sische revolutionnairen is geweest, in En geland niet te verwezenlijken is en dat ook onder het Sowjet-bewind het communisme Voorts wordt erkend', dat de levensstan daard onder de werklui in R/usland lager is dan in Engeland, dat de onzedelijkheid onuer de jeugd een ernstig vraagstuk vormt en dat het peil van de democratie niet hooger is dan in Engeland, zoo het wel even hoog is. Alleen geeft de algemeene toon van net verslag te verstaan, dat „Rusland het eenige heeft gedaan, wat mogelijk was, op de een ge manier waarop het dit kon doen". De groote „moreele quaestief' in Italië in de worsteling aldaar tusschen autocra tie eni democratie, de vraag n.1. van de verantwoordelijkheid van het fascisme en van Mussolini voor den moord op den soc. afgevaardigde Matteotti, wordt, mutatis mutandis, ook in Hongarije gesteld!. Deze qua est ie vormt een ondërdeél van de campagne, welke dien laatsten tijd ge voerd wordt tegen den regent, admiraal Horfchy en die naar de Balkanoorrespon- dent van de AI ach. Guardian" meldt, steeds ernstiger wordt 18 Februari was de vijfde verjaardag van den moord op twee soc. journalisten, Somogyi en Bacso, die in de dagen van de „witte terreur" te Boedapest op straat door officieren wer den opgepakt en wier gruwelijk vermink te lijken enkele dagen later op de oevers van den Donau werden gevonden. Het soc. hlad „Nepsava" behandelt de zaak in een reeks artikels, waarin ver klaard wordt, dat de waarheid van een en ander bewezen wordt door dokumenten ln het bezit van den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken Beniczky. Deze heeft van zjjn kant publicatie van zijn ma teriaal aangeboden, mits met goedkeuring van de regeering. Anders vreest hij ver volging op grond van de wet, waarbij openbaarmaking van officieele geheimen verboden wordt. De Nepsava" deelt o.m. het verloop mede van een maaltijd, welke gehouden is in hotel Gellert, te Boedapest, in welk gebouw het nationale contra-revolutio naire leger onder adm. Horthy toen zijn hoofdkwartier had. Aan dien maaltijd van „witte" officieren werd' over beide soc. journalisten gesproken als over gevaren voor het nieuwe regime, terwijl gewezen werd op hun campagne tegen de censuur. De officieren bespraken hoe de beide mannen konden worden weggewerkt, waarbij Horthy opmerkte, dat „geen woor den, maar daden noodig waren". Binnen een week waren de bedde jour nalisten vermoord. De soc. pers heeft sinds lang de namen van die officieren genoemd Twee hunner zijn sindsdien overleden, een is krankzin nig geworden, de vierde heeft zelfmoord gepleegd, maar drie leven volgens net soc. orgaan nog en bevinden zich op vrije voe ten: maar die regeering weigert tot ver volging over te gaan, daar hooggeplaatste personen bij het proces betrokken zouden worden. De oud-minister Beniczky, zoo besluit de correspondent van het Engelsche blad, spreekt een en ander niet tegen. Volgens een bericht uit Moskou heeft er aan de kust van de Zwarte Zee, in de buurtvan Sebastopol, een geweldige aardverzakking plaats gehad. Ongeveer 130,000 ton aarde zijn in zee gegleden. Er werd een schiereiland van 150 meter lengte door gevormd benevens verschei dene eilandjes. Naar men uit Berlijn meldt, vernam het Berliner Tageblatt gisteren telegrafisch uit Moskou, dat volgens de berichten van den benedenloop van de Wolga en uit an dere deelen van de sow jetrepubliek de brood»- en graan voorziening steeds moei lijker wordt In de Duitsche Wolgarepu- bliek heeft men ten gevolge van het mis lukken van den oogst van den zomer slechts 35 pot van de noodige hoeveel heid» ontvangen. In het nabijgelegen gou vernement Samara is de toestand' even droevig. Astrakan heeft nog Slechts voor raad voor een week. Zeer onrustwekkende berichten ontvangt men ook uit het gou vernement Stalin dat vroeger Zaritzyn heette. Hier is het gebrek aan veevoeder zoo groot dat het stroo der daken ver kocht moest worden. Vanuit het gouver nement Pensa trekken de boeren naar Si berië en Noord Kaukasus, 2600 daklooze kinderen dwalen dioor dit gouvernement. De Egyptische eerste-minister heeft ge antwoord, dat deze eisch niet ingewilligd kan worden. Het kabinet is echter bereid, voorstellen te doen betreffende een voor- loopige overeenkomst over de grenslijn. Uit Kalro wordt gemeld, dat de gevan genen, die in verband ynet den moord op den Sirdar, verhoord» worden, voor het feit zijn uitgekomen, dat hun bende eenigen tijd vóór den moord zich achter de Pyramiden geoefend had in het gooien met bommen. Een lid van de bende was toen bij ongeluk gedood en door zijn makkers in de woestijn begraven. De moeder van het slachtoffer werd met een groote som gepaaid om haar mond1 te houden, maar heeft thans de mede- deeling bevestigd. Londen, 28 Februari. Uit Tokio wordt gemeldNiettegenstaande er duizenden politie-agenten en gendarmes in de buurt van het parlementsgebouw op de been waren, zijn er groote vechtpartijen ge leverd tusschen die handhavers der orde, voorstanders van kiesrechtuitbreiding en tegenstanders daarvan. Tal van lieden zijn in hechtenis genomen. De onlusten duurden tot middernacht, toen hevige sneeuwbuien de voortzetting der demon straties beletten. Het wetsontwerp waar omtrent het gaat beoogt, het kiesrecht te geven aan 10 millioen mannen. Het Heerenhuis wacht met goedkeuring van de begrooting, tot het Huis van Af gevaardigden met de behandeling van de kieswet gereed zal zijn. Het Heerenhuis staat er op, dat het wetsontwerp op de ordebewaring zal wor den aangenomen, waarbij aan de politie vérstrekkende volmachten zullen worden gegeven om op te treden tegen de „radicale" elementen. Senator Oopeland» heeft een motie inge diend om het departement van Staat te verzoeken aan den gezantenraad mee te deelen, dat de regeering zich verzet tegen de vernieling van de Duitsche Zeppelin- werf. Oopeland zedde, dat er bericht was ontvangen, dat de gezantenraad zich had uitgesproken voor de verwoesting, wat een ramp zou zijn voor de heele wereld. Honderden Grieksohe en Servische landverhuizers, die geen werk hebben kunnen vinden, hebben zich Vrijdag inge scheept om naar Europa terug te keeren. Zaterdag en Zondag is er in het Zuid- Oosten van Engeland hier en daar sneeuw gevallen. Het was overal in Engeland zeer koud en op de Iersche kust woedden stor men. Ook te Londen is Zondagochtend sneeuw gevallen. Van de sneeuwstormen in het Kanaal hebben wij reeds gewag gemaakt. Volgens bericht uit Berlijn is bij de Tsjecho-Slowaaksche regeering een wets ontwerp in voorbereiding voor de militaire opleiding der jeugd In de scholen en vak scholen zullen volgens het ontwerp militaire oefeningen plaats hebben. New York, 22 Februari. De Los Ange los, het luchtschip, is in loods te Lake hurst teruggekeerd van de Bermuda's, waar het te Hamilton den postzak met inhoud in den tuin van het verblijf van den gouverneur had laten vallen. Ten gevolge van het ongunstige weer is het luchtschip terstond naar huis terugge keerd. Men verwacht, dat de Los Ange los de volgende week weer een tocht naar de Bermuda's zal doen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1