GEMENGD NIEUWS Nadat nog een aardig naBtukje gege ven was. dat mede de lachspieren in beweging bracht, zegde de voorzitter hartelijk dank aan allen, spelers en hoor ders en spoorde aan tot een voortgaan op dezen weg. Men bleef nog lang van het opgewekt» bal genieten. r^ouf*0'60' 20 kle,nfc <*uk marktberichten. stoomvaartberichten. Weer ln de vaart Het te Amsterdam opgelegde vracht stoomschip ,3atoe" der Stoomvaart Mij. „Nederland" is thans "wederom dn de vaart gebracht en vertrok Zaterdagavond van Amsterdam naar Burmah om aldaar eene leding rijst in te nemen. Kerkbrand. Zondagavond ontstond tijdens den dienst brand in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Ulst De brand was ontstaan in een zich in het kerkgebouw bevindend ko lenhok en had vandaar de kerk aangetast. Nadat het kerkgebouw in allerijl was ont ruimd, kon worden begonnen met het blius- schingswerk. De brand kon tot een ge deelte van het kerkgebouw beperkt blij ven. Het geheel kreeg veel waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Handteekeningen. De gemeenteraad van Monnikendam ontving een adres vóór en een tegen de verplichte 8 uur-winkelsluiting. Er waren echter 21 personen die geteekend hadden op beide adressen Afpersing. De politie te Buitenpost heeft aange houden den 22-jarigen gehuwden rijwiel handelaar C. H., vroeger wonende te Sur- huisterveen, thans te Kollum. Successie velijk zou deze man in het laatst van 1923 en 1924 op verschillende tijdstippen iemand uit Kiel windeweer kleine en groote 'bedragen, gezamenlijk ongeveer 10.000 hebben weten af te persen. Hij legde een volledige bekentenis af en is nu ter beschikking van den officier van Justitie te Leeuwarden gesteld. (Talegr.) Jeugdige zakkenrolsters. Op de Hoogstraat te Rotterdam, vóór den winkel van de firma C en A. B., werd van een juffrouw een portemonnaie met 6 gerold. Kort- daarop werd' de 11-jarige M. J. S. aangehouden als zakkenrolster. Dit meisje heeft den diefstal bekend. Zij vertelde, dat zij aan het hoofd staat van een clubje van 4 meisjes van 10 tot 12 jaar oud, die onder schooltijd de straat op gaan en zich toeleggen op het rollen van vrou wenzakken. De andere meisjes kennen elkaar niet, doch alleen haar. De portemonnaie met 6 van de juf frouw gerold, was inmiddels reeds ver stopt in een gat van een muur, uitkomen de in een slop, loopende tusschen de Kip- straat en de Breedestraat en is daar op haar aanwijzing gevonden. Verder deelde heit aangehouden meisje mee, dat jJ. Zondag een der leden van het clubje op de Hoogstraat bij de bioscoop Thalia van iemand een portemonnaie met 10 heeft gerold, die aan den J8-jarigen loopjongen J van der N. in bewaring is gegeven. Deze jongen heeft de portemon naie in den kelder van zijn patroon, ge vestigd in het westelijk stadsdeel verstopt; ze is uaar teruggevonden. Gesnapt. Vrijdagnacht hebben twee inbrekers ge tracht hun slag te sUtan in een goudsmids winkel in de Eerste Constantijn Huy gens- straat te Amsterdam. Een nachtwaker ontdekte, dat er onraad was in het winkel huis; hij waarschuwde de bewoners en toen dezen een onderzoek instelden, vluchtte een man, die zich daardoor in zijn arbeid gestoord zag, uit de zaak. Op straat werd hij door een paar voorbij ko mende agenten van de rijvialbrigade ge grepen. In den winkel werd later nog een twee de inbreker gevat Aan het politiebuaeu bleek, dat de in dringers in het bezit waren van een aantal gouden ringen, horleges en dergelijke voorwerpen, met een gezamenlijke waarde van ongeveer 8000 gulden. Door verbreking van het bovenlicht der winkeldeur en van het slot van een vi trine., was het het tweetal gelukt den win kel binnen te dringen. (HbL) "i Een aanslag. Sedert «enigen tijd heeft de 27-jarige vrouw van den 46-jarigen woonschuitbe woner L. de K. te Leiden haar man ver laten en is samen gaan wonen met H. S., in de Bouwelouwensteeg aldaar. Vrijdag heeft de K. zich daar vervoegd en heeft hij zijn vrouw een bierglas met vitriool naar het hoofd gesmeten. Het glas kwam door een afwerende beweging van de vrouw tegen haar arm terecht. De vrouw kr eg hevige brandwonden aan den arm. K. is door de politie opgesloten. Opgepast! De Commissaris van Politie der Afdee- ling D. te 's-Gravenhage geeft in over weging voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van relaties met de navolgenr de personen: J. C. Geurts, die -voor een uit te geven „Bedrijven-gids" annonces aanneemt; G. Keur, van Lumeystraat 74, 's-Gra venhage, die onder de firma G. Keur en Oo. een bloemboilenhandel drijft; A. van Kluyve, Vaillantlaan 7, 's-Gra venhage, handelaar in zuivelproducten; W. G. F. v. d. Kraats, leplana 28, Rijswijk; P. J. v. d. Laar, Bloemfonteinstraat 71, 's-Gravenhage, handelende onder den naam „Haagsche Boter-en Eieren/handel"; R. de Vries, Deimanstraat 812, 's-Gra venhage, fotograaf. Treilers vergaan. Uit Reikjavik wondt gemeld, dat de IJs- landsche visschersvloot in de haven is te ruggekeerd na bijna 38000 mijlen vergeefs te hebben afgezocht naar twee IJslandsohe Leiier*, die sedert de stormen van de vo rige week niet zijn weergezien. De beide schepen worden thans als verloren be schouwd. Het zijn de „Leifur" met 82 IJs- landers en de „Robert" met 29 IJalanders en 6 Engelsohen aan boord. De stoomtredler Zaanstroom VII Y M 60 is Zondagmorgen tusschentijds van IJs land teruggekeerd. De schipper rappor teerde, ten Noorden van IJsland bij Kaap Noord drie plagen vliegend stormweer te hebben doorstaan. In zijn nabijheid zijn twee stoomtreüers, vermoedelijk IJslan der», vergaan. De Zaanstroom heeft veel schade geleden, mede door het wrakhout van de vergane treilers, dat groote ver woestingen aan dek aanrichtte. Een scheepsboot ging verloren, en de davits werden uit elkaar geslagen. Doodgedrukt Toen Zaterdagavond een rijtuigpoetser aan het Centraalstation te Amsterdam de rails walde oversteken, tusschen de wach tende wagens van een personentrein en een locomotief, die voor die wagens wilde rijden, werd' hij door de locomotief gegre pen. De man, hij is 36 jaar, raakte bekneld tusschen die buffers en was onmiddellijk dood. Behandeling van tuberculose. Dr. Arthur Becker van de universiteit te Giessen moet met een nieuwe methode van behandeling van tuberculose verras sende resultaten bereikt hebben. De be handeling moet op het gebruik van auto- vaocine berusten. Sneeuw ln het Kanaal. Gemeld wordt, dat de scheepvaart in het Kanaal Zaterdag ernstig werd bemoeilijkt door dichten sneeuwval, die het uitzicht onmogelijk maakte. De sneeuw viel zoo zwaar, dat zij met schoppen van de dek ken moest worden verwijderd Mijnramp. Volgens een nader bericht over de nood lottige ontploffing in een mijn op het eiland Sullivan schat men het aantal doo- den thans op 51. Het mijnigas belemmert de reddingsploeg nog, maar zestien lijken en talrijke houwers met brandwonden zijn 'boven gebracht Godsdienstwaanzin. Te Szittkehmen bij Tilsit in Oost-Pruisen is een aan godsdienstwaanzin lijdend man tijdens een godsdienstoefening den predi kant van een baptistengemeente met een ijzeren staaf te Lijf gegaan. Hij bracht den predikant twee zoo hevige slagen op het hoofd toe, dat de getroffene een schedel breuk kreeg. Zijn toestand is hopeloos. Men kon den krankzinnige slechts met groote moeite overmannen. 4 arbeiders overreden. Tusschen Werdohl en Altena in West- falen zijn vier spoorwegarbeiders door een trein gegrepen en gedood. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast, doch ver moedelijk hebben de vier slachtoffers den trein niet hooren aankomen, omdat uit de tegengestelde richting ook een trein kwam, waarvoor zij op het andere spoor waren ge gaan. Gevecht met Chineeeche zeeroovera. Volgens een bericht uit Maoao is de Portugeesche schoener „Dogola" door tachtig Chineesche zeeroovers overvallen, die echter werden teruggeslagen. Bij het hevige gevecht, dat daarbij ontstond, wer- deni aan beidie zijden 89 man gedood, ter wijl 40 personen over boord' werden ge worpen. Men neemt aan, diat dezen in de golven zijn omgekomen. INGEZONDEN. Geachte Redactie. In uw blad van Zaterdag 21 Februari 1925 heb ik met aandacht gelezen het verslag van uw Raadsoverziohtsohrijver, die vermeende goed te doen de in/terpelktie van den heer Geurts over het schilderen van de sashou ders in 1924, gehouden in de Raadsverga dering van 17 Februari, en wat daarbij is gesproken, nogmaals te releveeren en onder de aandacht van het denkend publiek te 'brengen, omdat de lezers, die het Raadsver- slag hebben gelezen, niet veel wijzer zijn geworden of in de meening gaan verkeeren, dat het bedrijf der gasfabriek voor tien duizenden guldens benadeeld is geworden. Verder zegt hij, dat een zestal werklieden het schilderen van de gashouders hadden aangenomen voor 1200, dat in zes zeven weken ie verricht, dat door het College het wekeljjksche loon was vastgesteld op 7 21.60 als voorschot op de aannemingssom van 1200, om bij het einde der werkzaamheden het resteerend bedrag aan de aannemers uit te betalen, dat in dit geval evenwel zoo'n aardig bedrag overbleef, dat die zes men- schen daarvoor nog gratis de groote ijzeren klok op den gashouder hebben geschilderd, een arbeid van een week „gratis" gewerkt; dat de heer Geurts van deze feiten van zóó luttele beteekenis zijn interpellatie in den openbaren Raad van Dinsdagavond een compleet relletje wist te maken ten koste van den directeur der Water- en Gasbedrij ven, waaraan Jan Publiek hevig smult. M. de R. Toen ik het Raadsoverzicht had gelezen en nog eens overgelezen, kwam hij mij een gevoel op of ik bij de behandeling van die interpellatie in den Raad had zitten slapen, waarvan Ik het tegendeel bewust was. Ik nam uw blad van Donderdag 19 Fe bruari en las nogmaals aandachtig de be handeling en het gesprokene bij deze inter- pe'lat'e ln den openbaren Raad, door ver wonende raadsleden geuit (wat in dat raadsverslag bijna woordelijk is weergege ven). Toen ik dat gelezen had kwam bjj mij de vraag op: Hoe zou de Raadsoverzicht- schrijver de interpellatie-Geurt» zoo onnoo- zel releveeren? Dit lijkt m. i. meer persoon lijk dan wel zakelijk. Want de Raadsover- zichtschrljver zogt immers in zijn stuk, dat de aanneemsom was f 1200 en dat zes werk lieden het schilderwerk in zes weken hebben voltooid. Hierbij komt nog, dat zij een week „gratis" gearbeid hebben, dus dat wordt zeven weken X zes 42 weken voor één werkman, gedeeld op de 1200 is f 28.575 per week. Wanneer dit die waarheid was, zou Ik volkomen daarmede kunnen instemmen en zou ook ik de interpellatie van den heer Geurts nonsens noemen. Maar de zaak is heel andera Het schilde ren van de gashouders werd niet aanbesteed voor 1200, maar wel voor 2000, waarbij de verf door de gemeente ie geleverd, zoodat zeker een 1300 als overhoudsom genoemd kan worden. Dit heeft de wethouder Grun- wald in zijn beantwoording ook niet ontkend, maar .tenslotte gezegd, dat het een vergis sing is geweest Een vergissing van 1300 op de 2000, och, dat is de moeite niet waard om daarover een interpellatie in den open baren Raad te houden om Jan Publiek te laten zien waar hun helastingpen ningen blijven. Het wil mij toch voorkomen, M. de R., dat uw Raadsoverzichtschrijver zich in deze met zeer eenzijdige inlichtingen tevreden heeft gesteld, om daarna zijn pen op te ne men om de kolommen van de Heldersche Courant, die hem ten dienste Staan, te vullen om een pleister te leggen od de wond, en wanneer hij zich de moeite eens had ge troost zijn inlichtingen van de andere zijde te verkrijgen, dan had zijn schrijven er wel anders uitgezien of mogelijk wel in zijn pen gebleven. Want het is den Raadsoverzicht schrijver zeker wel niet bekend, dat al voor maanden deze aangelegeöheid zeer druk door het publiek is besproken en dat die aannemers het steeds op een lange baan hebben geschoven om d&t werk voltooid op te leveren. Hierover mocht het raadslid, de heer Geurts, omdat het de persoon Geurts is, geen interpellatie houden in den openbaren Raad; dat is toch zeker niet zakelijk, maar wel sterk persoonlijk en afkeurenswaardig, temeer daar ook de heeren Bok en Van Os hun afkeuring over de aanneemsom te ken nen gaven, tgrwijl de heer Van Os boven dien de vraag aan den wethouder Grunwald deed: „Moeten we dan op dezelfde manier doorgaan?" Dit geeft mij wel eenigszins be wijs van de rechtvaardigheid der interpel latie in deze. M. de R, U beleefd dankend voor de op name, teeken ik met de meeste hoogachting, Helder, 22 Febr. 1925. J. TIESSEN. Wij vinden het niet wenschelijk na al het geen over deze onverkwikkelijke zaak reeds is gezegd, er nader op in te gaan. Dat wij schreven 1200, berust op een schrijffout onzerzijds, daar de aanneemsom ƒ2000 en het overschot (dat aan de arbeiders uitbe taald werd) ongeveer 1200 bedroeg. De heer Geurts had zelf 1182 berekend, welke berekening wel goed zal zijn, en de heer Grunwald heeft in den Raad de juiste cijfers der betaalde loon-voorschotten medegedeeld. Ook de heer Tiessen kan helaas de dingen niet in 't groot zien, evenmin als de heer Geurts; ook hij negeert het feit, dat nog andere werken werden uitgevoerd, die voor de gemeente wèl voordeelig waren. Als wij deze vijf werken als geheel nemen, en we berekenen wat door de arbeiders, die ze ver richtten, daarvoor gedurende den geheelen zomer aan loon is ontvangen, komen we tot een gemiddeld weekloon van 26. Doet het nu niet vreemd aan, dat juist de uiterst link- sche elementen in den Raad, voor wie de soc.-dem. niet democratisch genoeg is, er tegen sputteren? Dat de kwestie indertijd al druk onder de arbeiders is besproken, zoo als de inzender opmerkt, is een bewijs voor hetgeen wij schreven, dat het Publiek er hevig aan smult, en dat door deze en der gelijke dingen in een openbaren' Raad naar voren te brengen, men de goede zaak de bloei 'der gasfabriek en het beleid van het bedTijf daarmede onberekenbare schade toebrengt Dat menschen als de heer Tiessen zooiets niet inzien, kan men begrijpen, maar van raadsleden mocht men een ietwat ruimer standpunt verwachten; Redactie. Geachte Redacteur. Mag ondergeteekende verzoeken aan dacht te schenken aan het onderstaande U bijvoorbaat dankend. Naar ik meen stond in Uw blad van Zaterdag 7 Februari onder het hoofd ingekomen personen, het volgende: „B. Verkaaik, van beroep Officier Leger des Heils, godsdienst g e e n." Bij de laatst gehouden volkstelling werd ook in Nederland het Leger des Heils erkend als een godsdienstig genootschap. Zoo dat achter godsdienst behoorde te staan Leger des Heils. Het is onmogelijk de positie van Officier van het Leger des Heils te bekleeden zonder dat de persoon in kwestie gods dienstig zou zijn. Rekening houdend met gedachtengang der verschillende stadgenooten komt het ondergeteekende zeer wenschelijk voor het bovenstaande in Uw blad van a s. Zaterdag te plaatsen. Hoogachtend, Uw dw.dnr. BERN. VERKAAIK, Officier Leger des Heils. Postduivensport Mijnheer de Redacteur, Vergun ondergeteekende een klein plaatsje ln uw blad en gij zult mij «eer. verplichten. Naar aanleiding van t geen ik de laatste dagen gezien heb op het gebied van postduiven sport, lijkt het mij gewenecht aan de jonge duivenliefhebbers een goeden raad te geven. 'Het ie oen licht verklaarbaar Iets, dat vele duijvenliefhabbers, en vooral de jongeren onder hen, hun ongeduld haast niet kunnen bedwin gen en maar zoo spoedig mogelijk met het fokken aanvangen. Regelmatig wordt er door vakmensohen op gewezen, hoe verkeerd het is te vroeg in het jaar te beginnen, en toch telken jaro zijn er weer liefhebbers, die nog maar eens probeeren. Zoo 'hoorde ik dezer dagen reeds van duivenlief hebbers, die al gekoppeld hadden en eieren verwachtten, van eenigen zelf», dat zij reeds jongen hadden liggen en met ongeduld op hun ringen zitten te wachten. Wij rallen echter maar hopen, dat de ringen nog oen maand wegblijven, zoowel in het be lang van ben zelf, als in dat van hun arme oude vogels en hun pasgeboren jongen. Wat moet daar nu van terecht komen? Dag aan dag slecht weer, guur en kond en nat; geen zonnetje is er te zien. De nachten zijn lang en koud. Neen, eind' Februari op zijn vroegst voor groote rassen, die een langen ontwikkellngetijd noodig hebben en dan nog alleen, wanneer men over een goede inrichting beschikt en het weer zich gunstig laat aanzien. Doch met postduiven dient men te wachten tot begin Maart, zoo ongeveer 10 Maart is de beste tijd om met succes te fokken. De postduivensport is een van de wissel- valligste soort; niet zelden is het de sport van de uitersten. De beoefenaar boekt de grootste successen en laat iedereen in zijn om geving paf staan door de behaalde resultaten, of men vliegt, na een periode van tijdelijk succes, opeens geregeld naast", zooals de vak- menschen ih de duivenwereld zich gemeenlijk plegen uit te drukken. Een dergelijke terugslag, na een glans- periode van verscheidene jaren, is volstrekt geen zeldzaamheid, Integendeel, het verschijn sel ie vrij algemeen en vindt zijn oorzaak in tal van omstandigheden van onderscheiden aard. Daarom hoop ik, dat deze regelen er toe zul len bijdragen, om vooral niet te vroeg met 't fokken van „postduiven" te beginnen. Dit be- epaart u vele teleurstellingen en waarborgt u voor een deel* reeds succes. "t Is niet de qwantiteit, maar de qualitelt, die u succes 'brengt. Met dank voor de plaatsing teeken ik, Hoogachtend, Schagenetraat 27, Helder. J. SPAANS. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua (id. nazending) Per Holl. mail via Marseille (id. nazending) Per Eng. mail via Marseille Datum der ter post bezorging. 27 Febr. 6 en 20 Mrt. 7 en 21 9 en 23 28 Febr. 1 en 15 Mrt. Eiken Woensd. Tydstip der laatste bus lichting a. h. Postkantoor. 6.30 'sav. 6.30 'sav. 3.— 'sav. 9.'sm. 3.'sav. 5.30 'sm. 6.30 'sav. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname: Per zeepost via Amsterdam 25 Febr. Per mail via Amsterdam (Colonlyn) Per mail via St. Nazaire 5 en 26 Mrt. 17 6.30 'sav. 6.30 's av. 6.30 'sav. Naar S a b a, St. Eustatins en St. Martin Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) 6 en 26 Mrt. 6.30'sav. Per mail over Engeland Eiken Vr\jdag. 5.30 's m. Naar Aruba, Bonaire en Cura$ao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyy) Per mail over Engeland 25 en 27 Febr. Per mail over 24 Frankryk en 26 6 30 'sav. 5.30 's m. 3 'sav. 5.30 'sm. De per zeepost te verzenden stukken zijn te voorzien van de aanwijzing zeepost." Alleen correspondentie voor Bengka lis, Siak, Indragiri, Djambi, Riouw en de Natoena- en Anambaseilanden. Overig ge deelte van N.O.I. uitsluitend op verzoek van den afzender. VERGADERINGEN, VERMAKELIJK HEDEN, ENZ. Dinsdag 24 Februari Feestavond H. F. O.Helder", Casino 8 u. Woensdag 25 Februari Jaarvergadering vJtu Centr. Gen. v. Kin derher steL- en Vakantiekolonies. Algem. Mil. Tehuis, Spoorstr. 8 uur. „De Kleine Lord/". Casino, 's middags 2 u. Vrijdag 27 Februari Gymnastaekuitvoering „Turnlust", Casino 8 uur. OOSTEREND. „Nut en Genoegen" hield Zaterdag avond haar laatste vergadering in dit seizoen. Gewoonlijk is deze laatste avond aan het tooneel gewijd en wordt er bal na gehouden. Zoo ook nu. Nadat de voorzitter allen een hartelijk welkom had toegeroepen en allen een prettigen avond had toegewenscht, werd opgevoerd: „In den mist*', kluchtspel in 3 bedrijven, naar het Engelsche „Facing the music", van James Henry Darnley vertaald door H. W. van Rijswijk. Voorgesteld wordt hierin, dat twee heeren, die beiden John Smit heeten en in dezelfde straat wonen, door hun vrou wen in verwarring geraken, wat aan leiding gaf tot allerlei verwikkelingen. Hierbij doen zich vreemde en koddige tooneeltjes voor, waar bij goed spel har telijk om gelachen kan worden. En goed spel is er geleverd en hartelijk is er gelachen. Luide was dan ook het applaus na ieder bedrjjf en de opgevangen gesprekken stemden allen tot groote tevre denheid. MARINEBERICHTEN. Luit ter zee 2e kl. N. Kooreman ia uit Ooat- Jlidië teruggekeerd. Onbekwaamheid of omrssohikthsdd officieren. Verschenen is een Kon. Besl. houdende re gelen voor het onderzoek naar de onbekwaam-, held of ongeschiktheid van officieren der zee macht bedoeld in art- 28, eerste 1W onder G> dor Bevarderingswet voor do zeemacht 1902 en van officieren der Koninklijke Marine-reserve bedoeld in art. 30, eerst» lid onder 9° der wet voor de Kon. marine-reserve. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OM STANDIGHEDEN is aan ondervolgendo perso nen vergunning verleend om naar Nederland terug te koeren: Per is.e. Tabanan, 21 Jan. van Priok: Bootsman- P. Flooy, seng.-ziekenverpl. M. Jacoibs, W. Sehoomenwolf, serg.-kok J. Weeter- beek. Per e*. J- P. Coen, 28 Jan. van Priok: Oppersohipper J. G. de Wtldt, ver D. A. Scbarn, eerg.-ionst C. W. Christianl, korp.-konstabel A. Claudiue, korp.-wliegtuigmr. J. Doorschodt korp.-bott. D. L. Lalau, nar troos le kl. W. van Velzen, korp.-kok W. Wolf, C. van Kleef, L. B. van Beekhoven, korp_- torpedist G. J. Blom, korp.-macht. le kl. C. H. Witte, korp.-macbt. 2e kl. H. Augustin, G. H. Christiani, H. Hart korp.-schrijver J. Makkers van den Deyl, korp.-macht 2e kl. H. Goor, u. P. Hart, T. Gauw, matroos le kl. A. Buys. Per e.s. Ineulinde, 4 Febr. van Priok: Serg.-kok J. M. Francoys, korp.-macht. 2e kl. H. Haseelbach, A. J. Notenboom, J. A. Booip, korp.-schrijver M. Legrand, korp.-konstabel J. J. Kroes, korp.-vliegtuigmaker T. H. Theewds. Per se. Grotius, 11 Febr. van Priok: Luit ter zee 2e kl. G. E. Rotgans. Per e.s. Prins der Nederlanden, 26 Fe/br. van Priok Lult. ter zee 2e kl. J. van Reede. Thuisvaren per s.8. Ineulinde, 11 Febr. van Priok, van den off. van den M.S. le kl. A. van der Harst is ingetrokken. 25 Febr.: serg.-konstabel L. L. van Velzen van Gelderland naar Wachtschip Willemsoord. 9 Maart: macht.-maj. F. Poelman van Van Speijk naar Schorpioen en bestemd voor Hr. Ms. Thor. 16 Maart: seiner-majoor J.- P. Soetebier van Marinekazerne te Amsterdam naar Java. LEGERBERICHTEN. Overplaatsing. De eerg. P. Korens van het reg. kust-art is overgeplaatst van Hoek van Holland naar Helder. Mobilisatie-herinneringskrnls. iHet- Nat. Com. Herdenking Mob. 1914 heeft ten aanzien van het mobilisatie-herlnneringa- kruis het volgende bekend gemaakt I. Tot het dragen van bet kruis zijn gerech tigd: a. al degenen, die ln de periode Aug. 1914 Nov. 1918 een door de regeering erkende Ne- derlandsche uniform heibben gedragen; alzoo alle beroeps- en verlofs-militairen (van alle categorieën), die in deze periode hier te lande of ln de overzeesehe gewesten dan wel bij de vloot gedurende korter of langer tijd onder de wapenen zijn geweest; b. alle nlet-mjlit&iren, die: of ter vervanging dan wel ter aanvulling van militair personeel en daartoe bij troepen of staven (alzoo onder een militair bevel) zijn ingedeeld geweest; of behoorden tot lichamen, dienende ten nutte van de krijgstucht of van de landsverdediging, welke lichamen door de regeering zijn erkend, indien niet door haar ingesteld. II. Gereed le het kruis ter grootte van 90 m.M., hetwelk bij officieeie gelegenheden, in burgerkleeding, zoowel als in uniform, worde gedragen. De prijs is (zonder doosje) 0.46. In aanmaak en in kleiner aantal ook reeds verkrijgbaar, is een kruis Ln kleiner formaai. Aangezien de vervaardiging daarvan meer handwerk vereisobt, is de prijs hooger, nJ. 1.25 per stuk. Voor dagelijksch gebruik zal ook verkrijg baar zijn een lintje (zg. „baton"). III. Het Nat. Comité, behartigende de belan gen van de noodlijdende kameraden, slachtof fers van de mobil&atie, heeft de verschillende comité'e in de provinciën en in de groote steden uitgenoodigd: a. bij de detailverkoopere de gelegenheid ts openen voor ieder, die een kruis, kruisje of lintje koopt, een offer te brengen voor het fonds, waaruit die noodlijdende kameraden zul len worden ondersteund; b. aldaar ook te openen de gelegenheid om zich aan te sluiten bij een te vonnen vereeni- ging van dragers van het kruis. Burgerlijke Stand van Helder van 21 en 23 Febr. 1926. BEVALLENM. L. H. Boogaard-Don* browski, z.; M. Hooymayers-de Vos, d.; Jl Q. Plooy-Bogert, d. OVERLEDEN: C. 0. van Wijngaarden, m, 18 jaar; G. Krul, v., 4S jaar, wed. van J. Wij- denes; P. Munier, m., 72 jaar, echtgen. r. M Keet. VISSCHERIJBERICHTEN. 21 Febr. 1926. Aangevoerd door garnalenvisschera: 1660 kg gekookte garnalen per kg. 0.18-0122; dooi trekkers: 20 tal haring per tal 8—8A0, 1 zalm 25.60; door 6 motorvisschere: 120 ton gen per stuk 0.60-0.70, 50 kleine tongen ki8tcn zetschol per kist 1525, 20 kisten kleine schol per kist 68, 8 kif£? rC,or 'Per ki8t f 6 kisten bot per kist 13. 23 Febr. 1925. Aangevoerd door 1 korder: 20 middeltonen J 0.20, 2 kisten zetschol per kist 16, 10 kis ten kleine schol per kist 6; door garnalen- VTo/v"/! „550 k«- gekookte garnalen per kg. J IUO-D.24; door trekkers: 106 tal haring fier tal 7.70—8.40. BROEK OP LANGENDUK, 28 Febr. 1926. Aanvoer 9600 kg. uien, grove 10.6018.60, drielingen 12-1820. 7425 kg. peen 1.60— 1.80, 62,000 kg. roode kool 4.20—6A0, door schot 8.20—1, 74,500 kg. gele kool 820- 6.50, doorschot 2.80fl, 49,000 kg. Deensohe witte 2.80—8.60, doorschot 1.80—2.50, alles per 100 kg. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Ratjan, vertr. 22 Febr. v. Suez. Üawean, vertr. 22 Febr. v. Port Sald. Ceram, arr. 22 Febr. te Durban. Enggano, vertr. 21 Febr. v. Suez. Jan Pietera». Coen, vertr. 12 Febr. Algiere. Johaa de Witt, vertr. 22 Febr. v. Algiere.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2