iöfisrra TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS StiSj8*1 u ^nt hem ai GRENADINE5AU5 GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 24 FFRRUARI 1925. Kehad Vnoi 6611 gIPOot aandeel gehad, waardoor uw man met lust zttn T En l geachte mevrouw Kastelifip. wti <nen tijd tot steun geweest. /lin iLaVOnden en <3®®en moest u alleen zijn, wanneer uw man voor gemeente- zaktn vergaderde of op reis was. Hooggeachte mevrouw, namens het per soneel van het bureau bieden wij deze 'loemen aan, als herinnering aan dit af denk 60 V°°r ^en 8161111 uw 111611 8«bo- Gacbte heer en mevrouw. Wjj wenschen van harte, dat het u gegeven worde, dat u nog vele Jaren tezamen van den rusttijd in gezondheid mioogt genieten en dat u steeds met voldoening aan dit uur van af scheid zult mogen denken. De heer Van Breda, wethouder van Publieke Werken, is reeds voor de derde maal in dezen tak van dienst bij een af scheid tegenwoordig. Dat spr. bij het af scheid van den hoer Kastelen tegenwoor dig kan zijn, stelt hij op hoogen prijs; de verhouding tusschen directeur en perso neel is steeds goed geweest en waar dat het geval is, daar is het bedrijf zelf ook goed. Onder leiding van den heer Kaste lein is onze gemeente zeer vooruitgegaan. Tai van ambtenaren zijn eveneens lang hier werkzaam, maar spr. heeft nimmer eenige klacht ontvangen betreffende slechte samenwerking, enz. Gaarne sluit spr. zich dan ook aan bij de woorden van den wd. directeur, dat het den heer Kas- teljjn gegund moge rijn nog lange jaren van de welverdiende rust te mogen ge nieten. De heer Kamman, gemeente-secreta ris, spreekt namens het geheele personeel der secretarie een hartelijk woord van af scheid. Gevoelens van weemoed en vreug de verdringen zich thans Jn ons; weemoed, omdat de heer KasteLijn thans heengaat uit den gem. dienst, en wij, die uit den dienst waren tal van hoofdambtenaren aard der zaak veel met hem in aanraking der gemeente bij dlit afscheid tegenwoor- kwamen, de prettige samenwerking, die er Onze vroegere plaatsgenoot, de heer O. van Schejjen, thans hoofd eener school te Oud-Beijerland, staat no. 1 op de voor dracht voor hoofd eener school te Sneek. Afscheid van den heer R. Kastelen. De Bouwzaai van het bureau Gemeente werken op <fe Kerkgracht was Zaterdag middag het tooneel van een Intieme plech tigheid, die op allen, die haar bijwoonden, een trefenden indruk maakte. Nadat de beer Kasteljjn, sedert vele jaren bouw meester in deze gemeente, dóch die eervol ontslag als zoodanig had gevraagd (door omstandigheden eenige maanden vóór zijn 66e jaar) reeds officieel in het College van B. en W. afscheid had genomen, was deze Zaterdagmiddag bestemd voor een afscheid der collega's in gemeente lijken dienst, met welke «Ie heer Kasteiijn gedurende- een reeksf van jaren in meer dere of mindere mate had samengewerkt. Voor deze gelegenheid waren dan ook alle hoofdambtenaren der gemeentelijke diensttakken, de hoofden van scholen, enz. aanwezig. Wie door omstandigheden ver hinderd was, had daarvan bericht gezon- den; dit waren o.a. de directeur der Han delsschool, de gemeente-ontvanger, de ve rificateur, de heer van der Ploeg, dr. Bak ker en dr. Rienks. Behalven de hoofden van takken van dig; de hoofden van het werkliedencorps, en natuurlijk de ambtenaren enz. van Pu blieke Werken. Sommige met dames. De heer Verheul was ongesteld en werd als leider der bijeenkomst vervangen door den heer Dokter. Met een hartelijk woord heette deze de aanwezigen welkom: Geachte Dames en Heeren! Het doet mij zeer veel genoegen U hier welkom te mogen heeten. U heer Wethouder van Publiek© Wer ken, heer Secretaris van Helder, heer Commissaris van Politie, Hoofden van takken van dienst, Hoofden van scholeif, ambtenaren van de verschillende takken van dienst, ambtenaren en werklieden van Gem.-Werken en verder allen die hier zjjn. steeds tusschen ons heerachte, zullen mis sen. Verheugenis anderzijds, omdat hij nog flink en gezond den dienst gaat ver laten en nog niet te oud is om nog van zijn rust te kunnen genieten. Met heel veel dank kan de gemeente op zijn arbeid terugzien. Ook namens de verschillende hoofden van takken van dienst richt spr. woorden van afscheid tot den heer Kasteljjn. Steeds is op prettige wijze samengewerkt, en bijnn nimmer werden klachten hieromtrent ont vangen. De heer Kasteiijn was een voor beeld van groot© plichtsbetrachting en van onkreukbare eerlijkheid, en als zoo danig voor het jongere personeel een voorbeeld. Namens alle ambtenaren over handigt spr. een souvepir. ■■^1 De heer Trap spreekt namens de werk- in 't bijzonder, geachte heer en me- lieden en overhandigt eveneens een stof- Tngezonden Mededeling. ee/ipa&fc vrouw Kasteiijn. Voor U is dit een gewichtig oógenblik, een eind van den arbeid, een begin van de rust En hoewel het -u ter harte gaat, zult ge toch wel verblijd zijn, om zoovelen hier te zien, waarmee ge in meerdere of jnindere felijk blijk van erkentelijkheid. „Het vele is zoo weinig en het weinige zoo veel". Het is dit weinige wat wij u geven. De heer Kaste lijn herinnert aan den tijd van komen, die ver achter hem ligt, terwijl de tijd van gaan thans is aange broken. Eerder nog dan spr. gehoopt had, mate in aanraking zijt geweest goduren- maar de omstandigheden hebben dit in de de de lange jaren, die ge bij Gem.-werker, j hand gewerkt In de achter spr. liggende hebt doorgebracht jaren Ts zeer veel in d» gemeente veran- Het heeft ons dan ook goed gedacht om aan Uw afscheid ruime bekendheid te geven, en- gezien de groote opkomst, moet het u aangenaam zijn, zoovelen, voor de laatste maal hier te ontmoeten. Veie herinneringen zullen wel in U op kamen b]j het zien van zoo groote belang stelling. Dat rij mogen strekken tot veragnge- derd. Spr. kwam hier uit Nijmegen, en het verschil met die stad was groof! Er was hier een groot arbeidsterrein, en aanvan kelijk als opzichter, later 21 jaar lang als leider van het Bureau voor Gem.- werken heeft spr. zich aan die taak ge geven, en hij hoopt, dat hij een steentje heeft mogen bijdragen aan de verfraaiing van het uiterlijk aanzien van Helder. Als naming van uw rusttijd en dit één van die dat zoo ls, is spr. tevreden en hoopt hij, uren moge zijn, waaraan u telkens met voldoening kunt terugdenken. 1 October 1892—80 Deo. 1924. Dtt zijn de data van het begin en einde van uw werkkring. Voorwaar ongeveer een derde eeuw. Menigeen is het niet gegeven zulk een groot aantal dienstjaren te mogen berei ken. U was het voorrecht gegeven al dien tijd met lust en ijver werkzaam te zijn. Een periode van hard werken ligt ach ter den rug, geachte heer Kasteiijn. B]j dezen mijlpaal gekomen, is het nog eens goed terug te gaan naar het verleden. Gijherinnert U nog wel; den tijd dat het bureau Gem. werken bestond uit een hou ten keet De inrichting was zeer primitief; het ge heel bestond uit één vertrek, waar wij sa men moesten werken. Nu is het bureau uitgegroeid tot het tegenwoordige gebouw, 't wélk onder uwe leiding is tot stand gekomen. Het personeel' bestond toen uit 8 en thans uit 7 personen. Voorwaar een goede vooruitgang. Tijdens uw bouwmeester- en directeur schap zijn er vele werken door u tot stand gebracht. Te veel om hier alle te noemen. Het straten- en wegennet in en buiten de stad is belangrijk uitgebreid en ver beterd. Op deze werken, geachte heer Kasteljjn, kunt u met genoegdoening te rugzien. WJj. hebben u leeren kennen als een ijverig chef: de onderlinge samenwerking is steeds goed geweest en een goed har monie is steeds bewaard gebleven. Wij, die steeds met u hebben mogen werken, kunnen getuigen van uwen veelr omvattenden arbeid, veel geschiedde er binnenshuis, wat nu niet zoo direct aan het publiek bekend was. Geachte heer Kasteljjn, uit sympathie en hoogachting bieden wij u namens het personeel van het bureau Gem.-werken een drietal1 foto's aan. Eén van het inte rieur uwer werkkamer, waar ge al die ja ren hebt mogen werken, één van de groep van het personeel, en een van het buiten- aanzicht van het gebouw. Geachte heer Kasteiijn, dat bij het aan schouwen dezer foto's, steeds uw gedach ten mogen teruggaan naar Kerkgracht 10, en hen met wien ge zoovele Jaren mocht worden. dat zijn opvolger van dit alles de vruch- ten zal mogen plukken. Maar ddt alles ware niet door spr. alleen als leider geschied, Indien hij niet ge steund1 was geworden door een staf van ambtenaren..Spr. dankt deze heoren voor allfes wat zij voor hem geweest zijn en voor het blijk van belangstelling, dat zij hem hebben gegeven. Ook de werklieden, die steeds toonden goede werklieden te zijn en waarmede de verhouding ten opzichte van hun chef bijna altijd goed was. Als dat in de toekomst zoo mag blijven, zal het spr. aangenaam zijn, en dit kan ook niet anders dun in het gemeentebelang zijn. Tot de hoofdambtenaren zegt spr.; onze wegen gingen vaak parallel, maar heb ben elkander ook dikwijls gekruist. De praktijk heeft bewezen, dat onze wijze van samenwerking steeds' prottdg was. Dank voor alle oolleglallteit en hulp en de wel willendheids, die spr. ontving van alle dienstvakken, wanneer bid noodig was. Tot dien heer Van Breda zegt spr.. dat hij de tijd, dat hij met dezen wethouder samenwerkte, en die nog slechts kort ls, niet licht zal vergeten. Spr. spreekt den wensch uits, dat de wethoudier met zijn eventueelen opvolger op even prettige wijze samen zal werken. Door de hoofdambtenaren was aan me vrouw Kasteiijn een bloemstuk overhan digd. Nog eenigen tijd' bleef men gezel lig bijeen en ongetwijfeld zal deze dag bij de aanwezigen in aangename herinnering blijven. Weelde-belasting. Door de Alg. Held. Winkel iersvereeni- ging is aan de Kamer van Koophandel te Alkmaar het volgende schrijven gezon den: Mijne Heeren, De algemeene vergadering der Alge- meene Heldersche Winkeliersvereeniging te Helder heeft de eer de Kamer van Koophandel van Hollands Noordekwartier in overweging te geven: Het ontwerp weeldebelasting in Uw Kamer wel te willen aanhangig maken. Verschillende artikelen In genoemd wetsontwerp genoemd als weeldeartikelen komen naar hare meening niet in aanmer- kihg om met d'len naam bestempeld te in Ceder T&jPïUminde, Kamer de regeering te wijzen: a. op de gevolgen düe uit dit wetsont werp zouden voortvloeien betreffende den verkoop van diverse artikelen, b. op de vermeerdering der adiminiistra- tle die het den handeldxyvenden midden stand kan opleggen, c. op de uitbreiding van Rijkspersoneel die dit zou zou moeten oontroleeren. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Het bestuut der Ned. Ver. van Huis vrouwen herinnert hare leden nog eens aan de feestelijke bijeenkomst, heden avond 8 uur in Musis Sacrum. Deze bijeenkomst is alleen toegang- kelijk voor leden, op vertoon van diploma 1925. Aangifte van nieuwe leden bij de Secretaresse, Weststraat 90. Spaarbank „St Antonius van Padua". Deze spaarbank hield Vrijdag 20 Febr. haar jaarvergadering in het ge-bouw vah den R. K. Volksbond. De Voorzitter, de heer W. C. van Breda, opende de vergadering op gebruikelijke wijze, heette allen hartelijk welkom; me moreerde het 25-jarig bestaan der bank en déelde mede dat dit zijn liivloed niet gemist had, hetgeen blijkt uit den groei van het kapitaal gedurende die laatste maanden. Hierna geschiedde voorlezing der' no tulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat er dit jaar was ingelegd 76403.12 en terugbetaald 52190.24; aan 3V, rente werd uitgekeerd 4827.89. Het saldo was 1 Januari 1925 142938.61, of ruim 28000 meer dan verieden jaar. Het Reservefonds ls thans groot f 11850.81 of pl.ni. 8 van het totaal te- tfoed. Uit het verslag "er verifioateurs bleek dat de boeke*n en bescheiden van den Pen ningmeester volkomen in orde werden be vonden en werd hem daarvoor dank ge bracht voor zijn gehouden beheer. De afgetreden bestuursleden werden herkozen als mede de Commissie van "Ve rificateur* Ben afgetreden lid van den Raad van Toezicht werd opnieuw be noemd. Na de rondvraag sloot de Voorzitter met dankbetuiging voor de opkomst op gebruikelijke wijze de vergadering. Kind te water. Gistermiddag geraakte voor het kantoor van de Alkmaar Packet, een ongeveer 5- jarig jongetje te water. Het kereltje speel de onder den steiger van de A. P. en is vermoedelijk door de glibberige modder, te water gegleden. Op dt Achtergracht W.Z. stond de heer Heijdenrijk, die het ongeval zag en zonder zich te bedenken te water sprong en naar het kind toezwom. Voor hij het echter had bereikt, was er hulp komen opdagen uit het kantoor van de A. P. De besteller Janzen sprong te water en bracht het kind op het droge. Het vestje was geheel bewusteloos, doch kwam, nadat er eenige minuten kunst-, matige ademhaling was-toegepast, weer bij kenni^ Het werd toen in het kantoor binnen gebracht, uitgekleed, in een deken gewik keld en bij de kachel gezet Dr. Schürmann achtte "het noodig, dat het kind per rijtuig tiaar huis werd ge bracht De moeder van heit kind, mej. Bakker, Brouwerstraat werd' gewaarschuwd en kon met haar jongen naar huis rijden. Gelukkig is dit ongeval* goed afgeloo- pen, waren de helpers eenige minuten la ter geweest, dan was het kind ongetwij feld verdronken. Een woord van hulde aan de heeren Heydpnrflk en Janzen, voor hun moedig optreden, ls hier dan ook niet misplaatst. Wij begrijpen ndet, dal een moeder haar zoontje van vijf jaar, zoo maar aan zijn lot over laat Het was in t geheel niet onmogelijk geweest, dat ze haar kindje dood had thuds gekregen. Moeders past toch op uw kinderen en waarschuwt ze ervoor, dat ze nooit te dicht bjj den waterkant spelen. Men deelt ons nog mede, dat het jonge tje gisteravond om 5 uur op dokters ad vies naar het4 Hospitaal werd gebracht. Zijn toestand was vanmorgen gunstig. Wlnketaleuws. De heer <te Kreuk, bouwkundige te Am sterdam, heeft -vijf jaar geleden twee per- ceelen in onze hoofdstraat gebouwd, die afsteken tegen de andere gebouwen. Een ieder zal het erover eens zijn, dat de ge vel' van Café Woud modern en smaakvol is en1 <ïat ook het perceel van den heer i. Baaren een goed effect maakt. De heer de Kreuk heeft, door rijn jaren- ange ervaring, eigen inzicht in de bouw kunst gekregen, hij beeft gebroken ipet de oude idee van stijve gevels en onaestheti- sche Interieuren. Toen de heer v. Baaren dan ook eenige maanden geleden besloot, zijn zaak dn de Spoorstraat, te verbinden met die in de Breewat'mstraat. heeft hij dat aan dén heer de Kreuk opgedragen. Deze heeft ook hieabij weer blijk gegeven, van zijn prac- tiscben kijk op de dingen. Het is voor een bouwkundige niet gemakkelijk een geheel bovenhuis met muren eto. te ondersteu nen, zonder daarbij gebruik te maken van doorzidht van een winkeL Dit nu heeft de heer de Kreuk ondervangen, door een drietal zware ijzeren onderslagbalken waarop de geheele bovenverdieping rust. Een zestal kolommen zijn geplaatst te gen den muur. Men heeft nu door den ge- heelpn winkel van den heer v. Baaren een vrij en ruim doorzicht. De woonkamer, keuken, binnenplaats en werkplaats achter den oorspronkelijken winkeL, zijn verdwenen, waardoor de ver binding met den winkel in de B ree water straat tot stand kwam. De winkel* heeft een diepte van 23.60 M. Achter in den winkel is een flink, ruim kantoor Aangebracht Boven is een groot gedeelte voor magazijn ingericht terwijl een brug over de brandsteeg in de Bree- waterstraat, de verbinding vormt met het pakhuis in die straat De verlichting van den winkel, door dien heer v. Baaren zelf aangelegd, is buiten gewoon goed. Door een sterk bovenlicht, achter in den winkel, dat door een mat glas valt, Ja verhinderd het weerspiegelen van het licht in de winkelramen. De heer dé Kreuk vond in den heer M. C. v. d'. Plas een uitstekend aannemer die het werk tot in dé puntjes verzorgde. Heit schilderwerk werd verricht door de heeren Gebrs. Hubbeling, terwijl de heer v. Baaren zelf voor de electrische instal latie zorgde. Zaterdagavond wefd deze nieuwe win kel geopend en trok veel bekijks. Bloemen gaven hem een feestelijk aanzien. „De Hugenoten". Drieëneenhalf uur, van 8 tot bijna half twaalf, met slechts een korte onderbreking van enkele minuten, heeft de heer Alt zijn auditorium bezig gehouden met het verhaal van den inhoud van Meyerbeer's opera. Helaas moeten wij het hier ter stede altijd met surrogaten doen, een echte opera in grooten stijl krijgen we hier nooit. Wij kunnen ons evenwel troosten, want alleen de drie grootste steden weten wat een opera is, eh de rest van Nederland moet ervoor naar Amsterdam, Rotterdam of den Haag. Ge lukkig, dat we hier ter slede de A.G.0 hebben, die ons bekendmaakt met de belangrijkste werken. De „Hugenoten" is een zeer bekende historische opera, die culmineert in den verschrikkelijken Bartholomeusnacht van 14 Augustus 1672, en die vooral voor ons Nederlanders interessant is om tie historische bijzonderheden. Immers, de bloednacht bad rijn directe oorzaak in de plannen, die Gaspard de Coligny koes terde om met het Hugenootsche leger de onder Spaansche heerschappij zuch tende Nederlanden te bevrijden Van het juk van Alva, met welke hulp Frankrijk zelve ook gered zou zijn van het haar van twee kanten bedreigende Spaansche gevaar. Ware deze Bartholomeusnacht verijdeld, eh had inderdaad Gaspard de Coligny de Nederlandsche provinciën kunnen helpen de loop der geschie denis zou heel anders zjjn geweest. Dit alles wordt niet in Meyerbeer's werk vermeld, maar de heer Alt had tot recht begrip daarvan eene eenigszins uitvoerige inleiding noodig, waarin hij de in de opera behandelde dingen in het raam der geschiedenis plaatste. De opera- zelf is uit den aard der zaak een roman tische geschiedenis, met tal van boeiende en interessante tooneelen en dikwijls zeer fraaie muziek. Op zijn welbekende wijze maakte de heer Alt er een aantrekkelijk en spannend verhaal van, waarbij het auditorium aan zijn lippen hing en tot het eind toe de gebeurtenissen en hun ontwikkeling medeleefde. En ook hiervan werden prachtige lichtbeelden vertoond tot zelfs van schilderijen uit het Vatikaan had de spr. plaatjes laten vervaardigen. Enkele bekende en bijzonder fraaie ge deelten werden in muzieknoten geprojec teerd, en op den vleugel begeleid. Het was voor de talrijke aanwezigen wederom een boeiende en leerrijke avond. Srt Het ligt, volgens haar, op ien weg Uwer zware zuilen. Zullen onderbreken he* De Tromp en de Heemskerck te Genua. Men Bchrijcft uit Genua aan de N. R. C.: Zaterdag 14 dezer liepen bij stormweer, gepaard met regenbuien, Hr. Ms. pant- verschepen Tromp en Heemskerck, de ha- van van Genua binnen en lieten aan de Moio Guardiano het anker vallen. Voor de Nederlandsche kolonie was dit een on gewoon evenement; sedert 16 jaar had geen Nederlandsch oorlogsschip deze Mid- del'landsche zeehaven bezocht Gedurende het vjjfdaagsöhe verblijf kwam op ondub belzinnige wijze tot uiting, hoezeer de te Genua gevestigde Nederlanders de aan wezigheid van deze schepen op prijs stel den. Tusschen de oorlogsbodems en den wal ontstond weldra een druk verkeer van sloepen en motorbooten en talrijk waren de ontvangsten welke aan de commandan ten, de officieren en verdere opvareyden werden aangeboden. Bijzonder vermeld dient te worden het bal, gegeven door con sul-generaal, Hosang, vioe-oonsul Breman en mevrouw Breman in de zalen van het Hotel Bristol ter eere van de Nederland sche zeeofficieren, waaraan, behalve de Nederlandsche kolonie, bijna alle Genuee- sche civiele en militaire autoriteiten, het voltallige consulaire corps en talrijke an dere genood'igden deelnamen en waarbij aan onze officieren gelegenheid werd ge geven, zich als onvermoeibare en onberis pelijke dansers te doen kennen. Het opgewekte feest, dat den volgenden namiddag plaats had op het versierde ach terdek der Heemskerck, zal de Genueezen eni ons Hollanders tot in lengte van dagen heugen. Groote bijval in de stad vond ook de marsch door de drukste straten van de landingsdetachementen van beide sche pen. roblijk klonk de muziek van tam boers en pijpers over dé zonnige pleinen, waar bij het passeeren van de Nederland sche vlag de Italianen met hun aangebo ren beleefdheid het hoofd ontblootten. Des namiddags maakten onderofficieren en minderen een autotocht naar Portofino,. aangeboden door de Nederlandsche Ko lonie. Duidelijk is in de achter ons liggende Onze pantserschepen mogen verouderd Onze panserschepen. mogen verouderd zjjn. dit wordt evenwel dubbel en dwars vergoed door den schitterenden indruk, welken onze zeeofficieren in gezelschap maken door hun wellevendheid en talen kennis, waardoor elk feest een reclame werd voor ons landl Het gesprek van den dag loopt hier thans over de Nederland sche zeeofficieren. Kroonprins Umberto bevond zich Zon dag te Genua, ter bijwoning van de zeil wedstrijden der Kon. Italiaansche Yacht Club. De commandanten van onze beide oorlogsschepen werden des morgens in de gelegenheid gesteld, hem hun opwachting te maken, waarbij de prins zijn leedwezen uitte, dat het hem door het drukke en ten- gievolge van het stormachtige weer gewij zigde programma onmogelijk was, een be zoek aan boord van de Tromp te brengen. De postdiefstal te Amsterdam. Reeds werd gemeld, dat de postbeamte van één der bijpostkantoren te Amster dam, die uit een posttrommel een bedrag van 11.000 ontvreemd heeft, te Antwer pen werd gearresteerd. Bij zijn arrestatie werd nog slechts een bedrag van vijf gulden op hem gevonden. Tijdens het verhoor verklaarde hij aan de politie, 9000 aan een vriend in bewaring te hebben gegeven. Uit een nader onderzoek bleek, dat de jonge man niet het geheele bedrag had opgemaakt. Een som |n 7500 berustte bij twee van zijn vriemien, die op dat oogenblik bezig waren goeden sier van het geld te mak-en. En wanneer inspecteur Joosten en zijn handlangers niet zoo spoe dig hadden ingegrepen, was er van het geld vermoedelijk niet veel terechtgeko men. Nu kon nog een belangrijk deel ge red worden. De hoofddader heeft onge veer 3000 gulden in België, zoek gebracht,* welk bedrag als verloren kan worden be schouwd. Twee dagen geleden werd het tweetal gearesteerd 'eh Zondag bad een huiszoe king plaats waarbij 7500 voor den dag kwam. Ook deze medeplichtigen zijn in ar rest gesteld. (TsL) Onvoorzichtigheid van een auto bestuurder. Zondagmorgen heeft in de Gouden- regenstraat te Den Haag een droevig on geval plaats gehad. De 6-jarige A. K. S. stond dicht bij het trottoir, toen plotseling een personenauto den hoek omkwam en het knaapje overreed. Het ventje werd de ouderlijke woning binnengedragen, al waar de ontboden geneesheer slechts den dood kon constateeren. Volgens getuigen verklaring keek de bestuurder der auto, de heer O. A. juist achter zich toen hij de bocht maakte en zag daardoor het jonge tje niet. Hij is door de politie in verzeker de bewaring gesteld. Valsche rijwielplaatjes. Gisteren zijn ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring over gebracht de losse werklieden E. G. en M. R., alsmede de havenarbeider F. L. O., verdacht van den verkoop en het te koop in voorraad hebben van valsche rijwielbelastingplaatjes 1926. De vervaardiger van de plaatjes, die ze vermoedelijk bij honderden gemaakt heeft en die waarschijnlijk ook vervaar diger van valsche guldens is, is tot nog toe onbekend gebleven. Het is vrij zeker, dat de aangehouden M. R. de man is, die de valsche plaatjes van den vervaar diger ontving. Hij leverde ze voor f 1.25 per stuk aan zijn mede-aangehouden af nemers, Wat zij er meer voor maakten, was hun winst. Aangehouden. Te Beek bij Nijmegen is Zaterdag komende van Rotterdam, aan de Duitsche grens aangehouden 8400 pond koffie. De vrachtauto eener Nijmeegsche Expeditie- firma werd tevens verbeurd verklaard. Dezer dagen gebeurde hetzelfde met een bezending wijn. Autobas te water. Een autobus komende van Leiden, met een groot aantal passagiers naar Alphen a. d. Rijn, reed even voorbij de grens scheiding LeiderdorpKoudekerk een wagen beladen met klompen aan. De chauffeur raakte hierdoor het stuur kwijt, zoodat de autobus kantelde en in de sloot terecht kwam. Gelukkig was het water op die plaats niet al te diep, zoodat de passagiers zich bijtijds in veiligheid konden brengen. Afgezien van wat kleinere verwondingen kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Een zonderlinge gevangen-bewaarder. Bij de behandeling van de inbraak in het correspondentschap der Ned. Bank te Kampen voor de Zwolsche rechtbank trof ingewijden, de groote overeenstem ming in de verklaring der verdachten, die zoo groot was, dat alleen onderling overleg dit mogelijk maakte. Geruimen tijd werden nasporingen gedaan hoe dit overleg tot stand had kunnen komen, tot vermoedens rezen tegen J. Schuring, die sedert enkele jaren gevangenbewaarder is in het huis van bewaring te Zwolle, let bleef aanvankelijk bij vermoedens, tot onlangs een der Kamper beklaagden eklapt moet hebben. Vrijdagavond is churing in hechtenis genomen, en door eenige rijksveldwachters gevankelijk naar de strafgevangenis te Zutfen overgebracht. Voorloopig wordt hem alleen ten laste gelegd het tot sjtandbrengen van een briefwisseling tusschen de verdachten van de inbraak te Kampen. Vermoedens bestaan echter, dat hij dit ook voor an deren heeft gedaan, en de verdachten uit Kampen zelfs des nachts bij elkaar heeft gelaten.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5