AlklMEEHE C1ÖPERATIEVE KLEERMAKERIJ. PUROL Onze Eerste Blad. BUITENLAND KONINGSTRAAT 9. Tel. 60. BINNENLAND. Nr. 5992. DONDERDAG 2* FEBRUARI 1926. 63ste JAARGANG. De ontruiming van de Kenlsche zone. DUITSCHLAVD. Admiraal Usedom. t Het huwelijksgeschenk van den Kroonprins. Briev enbussen belagers. ZWEDEN. Ingezonden Mededeellng. schenkt U in alle opzichten de grootste tevredenheid. Wij ontvingen een buiten gewoon mooie collectie der nieuwste Stoffen. Vraagt zichtzending. Vergelijkt onze prijzen. Ingezonden Mededeellng. (369) Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes BULGARIJE. GRIEKENLAND. De vloot. ARABIE. HELDERSCHECOURANT \»«an)nt Dlnrtag., Donderdag- en RedKltar-Ultgwer: g DB BOER Jr„ HELDER Brnwi: Kontogrtraat 29 - Telefoon: 80 en «12 Lioht op voor auto's en fietsen Donderdag 26 Febr#.08 nur. Vrijdag 27 6.05 Uit Londen wordt gemeld dat men het denkbeeld had de conferentie over de Duitsche ontwapening te Brussel te hou den. Daar echter den 5dien April in België de algemeen e verkiezing gehouden wordt, kwam dit de Belgische regeering niet gelegen. De Daily Telegraph verklaart dat de Britsche regeering nog altijd op het stand punt staat dat de ontruiming van de Keulsche zone streng volgens het vredes- tractaat behandeld moet worden en met geen andere vraagstukken, zooals dat van de veiligheid verbonden mag worden. Terwijl Parijs verder slechts uittreksels uit het rapport der militaire deskundigen openbaar wil maken, staat Engeland erop het in zijn geheel te publiceeren of heele- maal niet, verzekert de Daily Telepraph. President Eberl Maandagavond 11 uur moest de Rijks- president Ebert naar het ziekenhuis worden overgebracht tot het ondergaan van een blindedarm-operatie. Hoewel het een moeilijk geval was, is de operatie goed geslaagd. Admiraal UsedKwn, bekend uit de expe ditie tegen China naar aanleiding van den Boxeropstand, is, 71 jaar oud, over leden. In den jongsten oorlog heeft admi raal Usedom de Turksdie Zeeëngten te gen de Engeüsoh-Fransche vloot* verde digd. Men zal zich herinneren dat de gewezen kroonprins na zijn terugkeer in Duitsch- land bij de rijksbank heeft aangeklopt om het huwelijkscadeau ter waarde van meer dan een half millioen goudmark, 't welk nog altijd in de kluis van de bank wordt bewaard, uitgeleverd te krijgen. Het ge schenk, verpakt in 40 groote kisten, is af komstig van 4000 Pruisische steden en bestaat uit een prachtig bewerkt zilveren servies Het werd twintig jaar geleden bij het huwelijk van dien kroonprins besteld, doch de zilversmeden hebben er zoo lang aan gerwerkt, dat het bij 't uitbreken van den grooten oorlog nog niet klaar was. Daarna is er geen gelegenheid meer ge weest het te overhandigen en thans wei gert de rijksbank het af te geven vóórdat is uitgemaakt of het inderdaad aan den kroonprins behoort, dan wel ngo eigen dom is van de steden, die het hebben be steld Op dit punt zijn de wettelijke be palingen niet duidelijk, vooral omdat in de positie van hem, voor wien het ge schenk bestemd was, een zoo groote ver andering is gekomen. Naar verluidt zul len om den knoop door te hakken, de schenkers (dat zijn dus de 4000 Pruisische steden) beolissen en wet bij volksstem ming. De uitslag daarvan zal belangwek kend zijn, omdat er uit kan blijken boe de stemming in Pruisen ten aanzien van den gewezen kroonprins ia 60.000 brieven gestolen. Maandenlang werden des nachts brie- venbuasen te Elberfefld, Essen, Hamburg, Bronswijk enz. geledigd. Zeven personen hebben daarvoor thans te Elberfeld te rechtgestaan. Naar schatting van de post- autoriteiten hebben zij meer dan 60.000 brieven gestolen. De rechtbank bleek van oordeel, dat hieT flink gestraft moest wor den in verband met de geleden groote economische schade tengevolge van de vernietiging van tallooze zakenberichten, en de zorgen en angsten, welke de dieven dien betrokken personen bezorgd hebben. Er zijn straffen uitgedeeld van 8V, tot 2 jaar. Handel ln vrouwen en de Hamburgsche „melsjeebeurs". 3700 meisjes binnen een half Jaar ontvoerd. Korten tijd geleden hebben wij melding gemaakt van een treffend staaltje van brutalen vrouwenroof in het Rijnland: een meisje, dat op den openbaren weg met geweld door automobilisten werd geroofd. Welke afmetingen dit schandelijkste van alle 'bedrijven, de z.g. handel in blanke slavinnen, den laatsten tijd in Duitsch- land heeft aangenomen, blijkt uit een alarmkreet van llrama Müllenhoff in de „Frankf. Z.", waarbij wordt meegedeeld, dat ln het donkerst Hamburg een „Mad- chenbörse" wordt gehouden, van waaruit duizenden Duitsche vrouwen en meisjes naar den Balkan, Frankrijk en Z.-Amerika worden gezonden om daar hun leven ver der te slijten ln huizen van ontucht. Nog dan 8700 Duitsche meisjes ontvoerd zijn. Na verschillende voorbeelden te héb ben aangehaald, van de brutale methoden, door de bandelaars gevolgd om zich van hun „waar" meester te maken, deelt de schrijfster mede, dat bijv. in Keulen en Dusseldorf gemiddeld eiken dag een Duitsch meisje spoorloos verdwijnt, van wie nooit meer iets geboord wordt. De geestelijke v. Dorrien uit Sleeswijk Hol- stein ds thans een ware kruistocht begon nen om de openbare meening in het ge weer te brengen. Met klem wordt tenslotte aangedrongen op scherper wetgeving op dit gebied en wordt een beroep gedaan op den nieuwen Rijksdag om te helpen, de eer en de waardigheid van de Duitsche vrouVen en meisjes te beschermen en te redden. HJalmar Branting. t Branting is Dinsdag te Stockholm over leden. Na een zeer langdurige ziekte is Zweden's bekendste politieke figuur Hjalmar Branting op 64-jarigen leeftijd overleden. Geruimen tijd voedde men te Stockholm dó hoop, dat de lijder er weer -bovenop zou komen en na een tijdperk van rust z^jn functie van mi nister-president, als hoedanig hij op 20 Ja nuari was afgetreden, zou kunnen hervatten. Zondagnacht verergerde echter zijn toestand door een plotseling optredende inwendige ontsteking, die met hooge koorts gepaard ging, zoozeer, dat de geneesheeren alle hoop opgaven. Branting was op 23 November 1860 te Stockholm, waar zijn vader leeraar in de heilgymnastiek was, geboren. Zijn ouders waren, door het vermogen van zijn moeder, een meisje uit adellijke familie, zeer welge steld, zoodat zij hun zoon de beste scholen kondeh laten afloopen. Na een paar jaar als assistent aan de sterrewacht te Stock holm werkzaam geweest te zijn, kwam hij op een buitenlandsche reis ln contact met de sociaal-democratische beweging, waaraan hij zich sedert 1884 geheel heeft gewijd. Tien jaar later werd1 hij als eerste socialist tot lid van den Rijksdag gekozen, waar hij met name opkwam voor algemeen kiesrecht, na welks invoering de invloed van zijn partij aanmerkelijk toenam. Tijdens dón wereldoorlog heeft Branting een Ententegezinde staatkunde voorgestaan, in tegenstelling met de conservatieve partij die vooral van invloed is geweest op de Zweedsche politiek jegens Rusland. Na de verkiezingen van 1917 werd Bran ting voor t eerst Kd der regeering in het nieuwe liberaal-socialistische kabinet. In Ja nuari van het volgendo jaar trad hij weer 'af, naar het heette wegens zijn zwakken ge zondheidstoestand Twee jaar later, in het voorjaar van 1920, boekte de socialistische partij bij de nieuwe verkiezingen zoo groote winsten, dat Branting met de vorming eener regeering werd belast, welke echter slechts tot het najaar in stand bleef. Het tweede kabinet-Branting kwam in October 1921 tot stand. Ditmaal bleef hij tot April 1923 aan het bewind. Hij trad af, toen de rechterzijde in de Eerste Kamer het heft in handen kreeg. Het kabinet-Trygger, dat nu aan het roer kwam, moest in het najaar van 1924 weer plaats maken voor het derde kabinet-Branting, dat als een zijner voor naamste programpunten ontwapening voor opstelde. Hij heeft de verwezenlijking van zijn ontwapenings-ideaal, waarvan hij ook in den Volkenbond hij vertegenwoordigde zijn land in den Volkenbondsraad een der overtuigdste en -welsprekendste voor standers is geweest, niet meer beleefd. Op 20 Januari dwong de ziekte, die thans een eind aan zijn leven heeft gemaakt, hem de leiding der regeering prijs te geven. „NR. Ot."). De geheele Zweedsche pers zonder on derscheid van partijkleur betreurt het on herstelbaar verlies, prijst Branting's per soonlijke hoedanigheden, zijn idealisme, vaderlandsliefde en staatsmansbeieid. ,jSo- ciaaldemokraten" doet daarnevens uitko men wat hij voor de arbeidersbeweging is geweest en wat de Zweedsche journa listiek in hem verliest. Alle bladen leggen voorts den nadruk op Branting's zegenrijken arbeid in den Volkenbond. ENGELAND. Koning George. Koning George van Engeland heeft uit een ernstigen aanval van griep een sle pende bronchitis overgehouden en de dok ters zijn ervoor uitgekomen dat de lon gen niet buiten spel zijn gebleven. Hij gaat daarom, zoodra zijn toestand dit toe laat, over land naar de Riviera, om zich daar in,te schepen op zijn jacht en een kruistocht voor herstel te doen. Volgens de verwachting, zal hij echter in elk ge val vóór zijn zestigsten verjaardag in Juni terug zijn. Ook zijn vader Eduard VII heeft met bronchitis te stellen gehad, maar kreeg in zijn 69ste jaar juist een ernstigen aanval toen hij in het voorjaar van 1910 te Biarritz vertoefde, waarvan hij niet meer geheel herstelde. Toen hij, wegens het dreigende oonflict- in de bin- nenlandsche politiek, in Engeland terug kwam, was het om te sterven. Koning George is jonger eri krachtiger en koning Eduard had een zwak hart. Terwijl men zich dus ln Engeland over 's Koning toestand en gedwongen afwe zigheid niet overdreven ongerust maakt, vestigt zijn ziekte toch opnieuw de aan dacht op het feit dat de prins van Wales, NIMTKLEEDING groote reis doen, ln de eerste plaats naar Zuid»-Afrika. Maar met hoeveel belang stelling het Engelsche volk de reizen van den populairen prins ook volgt, algemeen wenscht het hem toch eindelijk een vrouw toe, die in gratie en lieftalligheid niet onder doet voor zijn schoonzuster, de jonge hertogin van York. Sneeuwstormen ln Engeland en Schotland. Egyptische regeering wegens dien toe stand in Hedizjas het heilige tapijt, dat een rol speelt bij de gebeden dier pelgrims, dit jaar niet naar Mekka zal sturen evenmin als de gewone bezending teerkost en geld. Voorts zal de Egyptische regeering den Grootmoefti verzoeken, een mededeellng uit te vaardigen waarin den geloovigen uiteengezet wordt hoe gevaarlijk de toe stand! in Hedzjas is en waarbij de aan sprakelijkheid voor het ondernemen van de bedevaart op hun eigen schouders ge legd wordt. De Daily Chronicle meldt uit Dzjeddah dat Ibn Saud, de veroveraar van Mekka en Sedi Achmed Esj, de grootsjeik der Se- noesi, met elkaar oonfereeren. Hieraan wordt groote beteekenis gehecht. VEREENIGDE STATEN. Een Amerlkaansche kruiser aan den grond. Manilla, 05 Febr. De kruiser „Huron", een Amerikaansch vlaggeschip, is in de Aziatische wateren in de Malampayabaai, in het noordelijk deel van het eiland Pa- lawan, aan den grond geloop en. BELGIE. Aardschokken ln de provincie Limburg. Maandag, kort voor middernacht, zijn in een groot gedeeflte van de provincie Limburg, in het dal van de Geer en in de streek van Besbaye, aardschokken ge voeld, welke een dertig seconden hebben geduurd en met een sterk ondergrondsch gerommel gepaard gingen. In sommige diorpen werden meubelen en voorwerpen ^■■■■lomver geworpen. In Lanae.ken, waar de In vele doelen van Schotland en Oost-schokken bijzonder heftig waren, werden Engeland zijn groote hoeveelheden hagel versoheiden huizen beschadigd. Buiten- en sneeuw gevallen. Hevige sneeuwstor- gewoon hevig was de schok in Eygenbil- men hebben gewoed in het Peakdistrict.aen) waar onder de bewoners een paniek In het M esten van Schotland was het j ontstond. Een vrouw, die door angst werd weer zóó slecht, dat ln de hooger gelegen1 - - - streken alle verkeer moest worden stil- PUROL In Doozen 30.60.90e' Tube 80e1 BW Apothekers en Drogisten 20 dezer uit Tomboektoe naar Algerië zijn vertrokken. Men acht het mogelijk, dat zij wegens slecht weer in de Sahara hebben moeten Tanden. Hun toestel is niet van een draadlooze installatie voorzien. Een nieuwe Zeppelin. - Naar uit Frankfort axL Main gemeld wordt, heeft de Goodyear Mij. aan den chef-constructeur van de Zeppelinwerf, Arnstein, de opdracht gegeven, in de Ver. Staten het grootste Zeppelin-lucht schip te bouwen, dat nog ooit was op sta pel gezet De motoren krijgen een .geza menlijk vermogen van 4000 P. K. Het luchtschip is bestemd om in de geregelde vlucht te komen tusschen Londen en New York. Het zal over den overtocht twee dagen doen. onlangs heeft de regeering van Sleeswijk ondanks zijn 81 j^ren, nog fihijd niet ge- verklaard, dat binnen een half Jaar meer trouwd is. Nu gaat hij weer ln Maart een gelegd. Ook in Ierland is veel sneeuw gevallen, met name in Tipperary. In het Kanaal heeft de kracht van den storm zich terdege doen gevoelen. Bij tij den bereikte dó Zuiderstorm een snelheid van zestig mijlen per uur. De overtocht leverde soms groote moei lijkheden op en vele visschersbooten wa ren genoodzaakt den beschermenden wal op te zoeken. Wederom een coihmün^tlsch complot ontdekt Sofia, 26 Febr. De crknineele politie ontdekte een groote communistische oiga- nisatie, waarbij zy veel bezwarend materiaal n beslag nam. Zeventig oommunisten wer den gearresteerd!. Londen, 26 Febr. De Engelsche admi raal Webb; die als adviseur voor de Griek - sche marine optreedt, beveelt in zijn rapport den bouw van kleine oorlogsvaartuigen, tor pedojagers, onderzeeërs en watervliegtuigen aan. Hij is van oordeel, dat groote slagsche pen voor Griekenland geen nut hebben en acht het zelfs niet raadzaam, den bouw van groote schepen voor de Grieksche marine, welke in Duitschland en Frankrijk reedB is aangevangen, te voltooien. TURKIJE. De opstand In Turksch Koerdlstan. Uit Angora wordt gemeld, dat hot Ana- tolisch persagentschap het volgend be richt openbaar maakt: Een zekere sjeik Saïd, die misbruik maakt van de goedge- loovigheid en onwetendheid van het volk, heeft onder voorwendsels van religieu zen aard in de streek van Guendjeboiie en Elasis een opstand verwekt De Turk- sche regeering heeft de noodige maat regelen genomen tot herstel van de orde en heeft den staat van beleg in die streek afgekondigd. Uit Londen wordt gemeld, dat d© op standige macht onder leiding van den sjeik SaM vrij groot is. Zij heeft Drad- jene, de hoofdstad van Ghendj, bezet en rukte op naar Drabeken. De snel daar heen gezonden Turksche troepen hebben een tegenaanval gedaan. Een van Saïd's onderaanvoerders is gedood. De opstan delingen trekken terug naar Ghendj, ver volgd door de regeeringstroepen. Volgens latere berichten heeft de op standige beweging zich uitgebreid tot de districten Kabakdjoen, Punoilidja en Hat- ti, ten gevolge van godsdienstige propa ganda, waarbij beloofd wordt, dat het cha- lifaat weer hersteld en een onafhanke lijke Koerdische regeering ingesteld zal worden. Volgens de laatst© berichten zouden af- deelingen der plaatselijke gendarmerie tot de opstandelingen overgegaan zijn. Een Turksche flottielje heeft het dorp Haten, waar de sjeik Saïd zetelt, gebom bardeerd. De Koerden willen een der zonen van Abdoel Hiamid' tot koning van Koerdisb&n maken. Kharpoet is ln handen der opstandige Koerden gevallen. Het heilige tapijt en de Egyptische pelgrimstocht naar Mekka. Berichten uit Kalro behelzen dat bevangen, overleed. Het proces tegen de bende van Nauwelaerta Al sinds eenige dagen is voor het Assisen hof te Antwerpen het proces aan den gang tegen „de bende van Nauwelaerts", een uit 21 mannen en opgeschoten jongens be staande troep, die zich voor.201 inbra ken, aanrandingen en geweldplegingen in het Vlaamsche land te verantwoorden heb ben. 'De lering van de acte van beschuldiging heeft ongeveerzeven uur geduurd. Meer dan 900 getuigen zullen worden gehoord: Aan de jury zullen 1200 vragen worden ge steld. Men rekent op meer dan 60 rittings- dkoem AUSTRALIË. Mislukt Het Handelsblad' schrijft: Een Londensch telegram weet te mel den, dat de Australische regeering de „Comjmonwealth Shipping Line" te koop aanbiedt onder zekere voorwaarden. Dat is die erkenning van een nieuwe mMukking van de staatsreederjj, die, ln en na den oorlog opgekomen, met snelheid weer verdwijnen. De raadsheer in het Haagsoh Gereohtshof mr. G. v. Slooten, beeft in een vergadering in het Inter mediair Instituut voor ruim een jaar er de aandacht op gevestigd, hoe de juridi sche problemen uit dit instituut gerezen al bijna overwonnen waren.omdat het instituut aan het verdwijnen was met even groote snelheid als het was opgeko men. Niet hier of daar, maar overal. De thans te koop aangeboden Australische lijn is een der laatste Mohikanen op dit terrein. De heer Van Slooten herinnerde er in zijn rede aan, dat de U S. Shipping Board alleen aan kapitaal vijfhonderd-en-vijftig millioen dollar heeft verloren. Het was naar alle kanten een mislukking. „De schepen werden slecht genavigeerd, de officieren deugden niet, de staf aan den wal werkt niet als scheepvaartkantoren, maar als ministerie. De bemanning be- sohouwden zich niet als matrozen, maar als ambtenaren." Na de Amerlkaansche wordt nu de Australische mislukking ten volle erkend. Men probeert nog den kooper aan be paalde voorwaarden te binden, om zeke ren schijn te redden, maar het is duide lijk, dat dat een doekje voor 't bloeden is. Het is niet waarschijnlijk, dat de voor standers der staatsbedrijven daaruit de voor de hand liggende lós zullen trekken: waar soepele bedrijfsleiding en snelle be sluitvaardigheid van de directie verdach te is, is een staatsbedrijf gedoemd achter te blijven bij die, waar de geweldig sterke hefboom van het individueele eigenbelang kan worden aangezet. Maar voor anderen, voor hen, die zich willen laten overtuigen, is dit nieuwe schip op strand een van verre zichtbaar baken ln zee. KORTE BERICHTEN. Overleden Is generaal-majoor R. Schef- fer, oud-oommandant van het regiment genietroepen. Iersch-Amerikanen hebben via de ha ven St. Johns veertigduizend vaten Oana- deesohe aardappelen verzonden tot leni ging van het gebrek in West-Ieriand. LUCHTVAART. Men is zonder eenig bericht vliegers Lematre van Arrachard, die Weeldebelasting. Het dageTijksch bestuur der Nederland- sdhe Handelsreizigersvereenlging te Rot terdam heeft aan den minister van finan ciën een adres verzonden met verzoek, bij de wet op de weeldebelasting, den han delsreiziger vrij te stellen van de betaling van de vertering»- en verbüjfbelasting in hotels, enz. Ongewijzigde aanneming uitgesloten T Naar de „Telegraaf" verneemt is het wetsontwerp tot Aanvulling der Zegelwet (Weeldebelasting) bij het gister gehouden afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer over het algemeen niet gunstig ontvangen. Op verschillende der voorgestelde be palingen werd critiek geoefend, terwijl eveneens tal van practische bezwaren te berde werden gebracht. Ook van de zijde van hen, die niet af wijzend tegen de strekking van het wets ontwerp stonden, werd op verschillende punten wijziging van het wetsontwerp noodzakelijk geacht. Het schijnt vrij zeker, dat het ontwerp, zooals het is ingediend, niet op een meer derheid in de Tweede Kamer zal kunnen rekenen. W eelde-schoenen? Men schrijft uit Waalwijk aan het „HM." over de heffing van 10 op schoenen van meer dan 16 het paar: De „Memorie van Toelichting" zegt o. m.: „Drukkend kan de voorgestelde belasting niet zijn, omdat in deze belasting niet be hoeft te worden bijgedragen als men zich onthoudt van het doen van andere dan nood zakelijke en nuttige uitgaven." De Minister beschouwt dus schoenen, die voor meer dan 15 het paar door het publiek gekocht worden als niet noodzakelijke en onnuttige uitgaven. En hij scheert hierbij alle schapen over één kam. Wie is toch. de deskundige(?) die terzake den Minister van advies heeft gediend? De eenvoudige Good- years heerenrijgbottien van Van Schijndel, de vetleeren laars voor visscher en polder werker, de maatschoen voor den abnorma- len voet; alle artikelen waarvan de verkoop prijs boven de 16 valt „onnuttige uitga ven"!! weelde artikelen!! Er is voor de groepen maatwerkers en winkeliers werk aan den winkel om den Mi nister ter zake een juister inzicht bij te brengen. De goede klank die een belasting op weeldeartikelen kan hebben, mag door geen wanklank bedorven worden. Rijkssubsidie voor de Olympische Spelen. De R. K. kiesvereeniging te IJzendijke heeft met algemeen© stemmen een motie aangenomen, waarin aan de R. K. Kamer fractie wordt verzocht, haar steun te ont houden aan de voorgestelde subsidie van een millioen gulden voor Olympische Spelen. De Telegraaf meldt: Bij het gisteren gehouden afdeelings onderzoek van de Tweede Kamer zijn ern stige bezwaren geopperd tegen het wets ontwerp tot toekenning van een millioen subsidie ten behoeve van de in 1928 te houden Olympiade: Naast de voor het meerendeel principieele bezwaren van christelijk-historische en anti-revolution- naire zijde, werden ook bezwaren van an deren aard opperd. Naar wjj vernamen is ook het grootste deel van de R.-K. fractie tegen het ont werp, evenals enkele sociaaldemocraten en naar wij hoorden ook één vrij zinnig-democratisch afgevaardigde. Van de zijde der voorstanders is met kelm op het groote belang van de aan neming van 't wetsontwerp gewezen. Eenige voorstanders hebben het denk beeld bepleit een subsidie toe te kennen tot een gelijk door particulieren op te brengen bedrag. In verband met de vele critiek op het wetsontwerp wordt nu in parlementaire kringen ernstig aan de totstandkoming ervan getwijfeld.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1