T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 26 FEBRUAR11925 ■Jan Zwart Joh. Seb. Bach De Geref. Predikant Da B. van der Werff heeft een beroep ontvangen naar Doorn. Orgelconcert Jan Zwart Het reeds geannonceerde orgelconcert ln de Luth. Kerk zal plaata hebben op Dinsdag 3 Maart a.a. Verdere aanbeveling lijkt ons overbodig. Men zie onderstaand programma. la. Koraalinleiding: „O Heil'ge geest, daal op ons neer b. Koraal Toccata: „Prijst den Heer met blijde galmen" 2a. Adagio b. Toccata und Fuga. 8a. Méditation0, b. ScherzoClausamann 4. Marche Funèbre et Chant Seraphique A. Guilmant (Treurmarach en Engelenzang). 5a. Andante con moto A. Pomper b. Grand Choeur A. Guilmant 6a. Andante religioao 8. Landsman b. Finale over ,,'k WilU o God, mijn dank betalen" Jan Zwart Tentoonstelling „Stad Helder". Dinsdagavond vergaderde in „Bellevue' het volledige Uitv. Comité „Tentoonstel ling Stad Helder" ter bespreking van allerlei kwesties, die door de verschillende sub-oomité'8 voorbereid zijn, en die thans in een voltallige vergadering moesten worden besproken om zoodoende tot een uitgewerkt plan te komen. De vergadering werd bijgewoond door den Burgemeester van Helder, den heer W. Houwing, en den Directeur van 's Rijkswerf, jhr. H. Rappard. Naar de Voorzitter, de heer Biersteker, voorts mededeelde, hebben Z.E. de Minister van Marine, de Commissaris der Koningin, de Burgemeester van Helder, de Vice-admi- raal, de Directeur der Rijkswerf, en het lid der Tweede Kamer, de heer Oh. L. van de Bilt, zich bereid verklaard het eere- oomité te vormen. Van verschillende leden was berioht ingekomen van verhindering. Met de inschrijving voor stands is een begin gemaakt; ook de finantieele basis is gelegd. Een minder prettige tijding is de mededeellng, dat het oonoours van het Stedelijk Muziekcorps niet door kan gaan wegens gebrek aan deelneming. De Com missie heeft zich thans in verbinding ge steld met de Alkmaarsche Commlskie tot viering van het eeuwfeest van het Noord- Hollandsch Kanaal. Voorzitter dezer oom missie is onze burgemeester, die straks het plan voor de herdenking zal uit werken. De heer Ftfting van Walsem deeit, desgevraagd, het resultaat van de verzending der circulaires mede. Verzon den zijn. door spr. 670 circulaires; hierop zijn reeds eenige antwoorden ingeko men. Verder zjjn door een zevental firma's bereids stands gehuurd; een tweetal leden van de tentoonstellingscommissie zijn persoonlijk bij verschillende firma's op bezoek geweest De heer Ter-Hall deelt het verloop van de aanvragen voor het concours mede. Er zijn 250 briefkaarten, circulaires enz. verzonden, maar de vele muziekoonoour- een ln Noord-Holland maken het onmo gelijk voor de meeste vereenigingen naar Helder te komen. Van Wieringen tot Koog aan de Zaan worden juist in die da gen 16 concoursen gehouden. Spr. dankt de heeren, die hem bijstonden voor hun moeite; het comité voor het concours houdt zich gaarne beschikbaar voor even tueels andere werkzaamheden. De Voorzitter meent, dat het best is, dat het oomitó van de muziek zioh as- sumeert met de oommissie voor de ver makelijkheden en omziet naar andere vermakelijkheden. Notaris Engelmann, penningmees ter van het Comité, deelt op verzoek van den Voorzitter, de resultaten, die tot nu toe bereikt zijn, mede. Gecirculeerd heeft een lijst met 400 namen van Ingezetenen; hiervoor zijn twee loopers uitgeweest, die deze adressen bezocht hebben. Het finan tieele resultaat is evenwel gering, slechts voor ongeveer 700.— werd geteekend. Door de Oomitéleden gezamenlijk is een bedrag van 1440.geteekend. Op par ticuliere lijsten van de oomitéleden zijn voorts nog verschillende bedragen getee kend, zoodat alles tezamen het tot nu toe bereikte resultaat 2650.— is. Van enkele firma s zijn er toezeggingen gedaan, ook van de plaatselijke stoombootdiensten. In ieder geval is de fin. oomm. nog niet aan het eind van haar Latijn. Het bleek der oommissie voorts, dat er bij het bezoek aan de huizen, nog velen waren, die niets van deze tentoonstellingsplannen afwis ten. De Voorzitter is niet ontevreden over deze resultaten. Het zal zaak zijn er vooral de neringdoenden van onze stad op te wijzen, dat juist voor hen de ten toonstelling van zoo groote beteekenis is. De bedoeling der tentoonstelling is Hel der meerdere 'bekendheid naar buiten te geven en menschen van buiten naar hier te krijgen. Er is hier nog veel werk te doen op economisch en ander terrein; onze haven is een der fraaiste van de wereld, ook in verband met de Zulderzeeplannen Ugt voor Helder eene toekomst, en spr. is overtuigd dat bij aanpakken nog wel iets het ku de daaruit De in h«™itiliCen Maar dan moet de ganscfce bevolking medewerken. deelt de Voorzitter mede, dat het resultaat, bij de groote Btoomvaartiijnen bereikt, het volgende is: van Haereolte (Scheepvaart- museum) heeft zich bereid verklaard tot ouden eener lezing op scheepvaart- ndig gebied. Het museum staat voor tentoonstelling ter beschikking om mut^te putten. Kon. Holl. Lloyd heeft de kwestie beraad gehouden. 1'aketvaartnMaatschappij zal een fito vertoonen over Oost-lndié. l>e Marine Radio-dienst heeft toezeg ging van medewerking gegeven. Ook die Kon. Ned. Stoomboot-Maat schappij voelt voor de plannen. De S toomv aart- maatschappij „Neder land heeft, na aanvankelijke besprekin gen met een der directeuren, tenslotte ge zegd niet voor de zaak te voelen. Maat9ch. Radio-Holland zal nader be richt zenden. I)e heer Grunwald spreekt zijn te leurstelling uit over de houding der Maat schappij „Nederland", die van Helder uit begonnen is te varen en ons thans in den steek laat. Spr. heeft altijd het idee gehad allsof men dë bedoeling heeft Helder in een hoek te willen drukken; in de groote bladen ziet men weinig of niets omtrent deze stad. Helder moet gedrukt worden omdat het zoo'n mooie haven heeft. Het mag hier wel eens gezegd worden, dat wij eep van de fraaiste havens hebben, en prachtige terreinen voor industrie, enz. Teleurstellend doet het aan, dat op zoo veel circulaires slechts een enkel ant woord is ingekomen. Het zal wenschelijk zijn een anderen weg ln te slaan anders wordt de zaak een fiasco en dat zou de belangen van Helder meer schaden dan het niet doorzetten der plannen. Spr. geeft in overweging te trachten hier een ten toonstelling te krijgen betreffende de Zuiderzeewerken. De Voorzitter onderschrijft volko men deze woorden. Ook op de vergade ring van het Hoofdoomité spraken wij onze teleurstelling uit over de houding van de Mij. „Nederland", die van hier uit haar roem is begonnen. Als wij allen onze schouders zetten onder het werk, zal dat niet mislukken, maar wij mogen vooral niet vergeten, dat uit Helder zelf de me dewerking moet komen. De Burgemeester dankt voor de waardeerenide woorden aan het eere- oomité gewijd. De volgende week zal spr. in Alkmaar optreden als voorzitter der feestcommissie voor het eeuwfeest van het NoordholL Kanaal. Spr. heeft dit voorzit terschap aanvaard in het belang der ge meente Helder, maar Alkmaar is uit den aard zijner ligging de ziel van deze her denking en spr. komt daar op een ver gadering, waar alles al geregeld is. Dien tengevolge zal het voor spr. nooddg zijn met vast-amlijnde dingen te komen en spr. zal daarom gaarne uit de vergade ring vernemen hoe het zal moeten wor den aangelegd om Helder tot een even belangrijk middelpunt ten opzichte der tentoonstelling te maken. Heeft het Hoofdcomité zich al eene voorstelling ge maakt op welke wijze Helder in de feest viering zal worden betrokken? Men heeft er spr. ingehaald zonder hem vooraf ken nis te geven dat dit zou gebeuren, alleen kreeg hij bericht, dat hij tot voorzitter was benoemd. Dat spr. hedenavond hier tegenwoordig is, bewijst, dat hij zich niet aan de medewerking wil onttrekken. De heer Biersteker antwoordt hier op, dat het Comité zich voorstelde een deed der feestelijkheden van het Noord holL Kanaal hier te houden. Reraning houdende met de gunstige ligging van Alkmaar als middelpunt van het Kanaal, zou het wellicht aldus kunen worden ge regeld, dat men den eersten dag te Alk maar bijeenkwam, om den volgenden dag een bezoek te brengen aan Helder. Indien wij dan bijvoorbeeld op het Marsdiep de monstraties konden houden van lucht vaart en onderzeebooten, zou dat een groote aantrekkelijkheid vormen. Voor- loopige besprekingen met Alkmaar heb ben ons doen zien, dat van daaruit wel medewerking zal worden verleend. De Burgemeester zal gaarne ver nemen welke fondsen men beschikbaar heeft. Als men er op gesteld is hier de deelnemers te ontvangen, zal er geld moe ten beschikbaar zijn voor ontvangst. De heer Biersteker stelt zich voor den bezoekers toegang te verleenen op de tentoonstelling en hen een lunch aan te bieden. Het ligt naar spr. meening op den weg van het gemeentebestuur ln deze iets te doen. Het Kanaal heeft als waterweg beteekenis voor onze stad. Den heer N ij p e i s doet het genoegen, dat de Burgemeester deze zaak aansnijdt. De herdenking van het 100-jarig bestaan van het Gr. NoordholL Kanaal behoort tot de belangrijkste zaken der gemeente. Spr. had zich voorgesteld aan het Comité te Alkmaar voor te stellen als een der num mers van het officieel© programma een bezoek aan Helder, ter plaatse waar het kanaal in zee uitmondt. Verder een be zoek aan de tentoonstelling, de havenwer ken, de Zuiderzeewerken en recepieeren van het Hoofdbestuur. Of dit van ons Co mité moet uitgaan, dan wel van de ge meente, kan worden besproken. Er is reeds veel bereikt als hierop de aandacht kan worden gevestigd. De Voorzitter: Het Kanaal is niet gegraven voor Helder, maar voor Amster dam. Dat Helder daaraan een belangrijk deel van zijn bloei te danken heeft, mag worden gereleveerd. Later heeft het zjjn beteekenis in dien zin voor ons verloren, maar nog steedis blijft het voor de binnen vaart belangrijk, vooral1 ook als verbin ding tussohen de plaatsen onderling. Naar gpr. meent zou de herdenking te Alk maar plaats hebben in Juli, terwijl hier de datum van Juni ia vastgesteld. Het zou al veel gewonnen zijn als men den datum gelijk kon doen vadlen met dien van Helder. De Burgemeester wijst er op, dat de animo voor de herdenking van het 100- jarig bestaan niet groot was in Alkmaar. Amsterdam laat het heelema&l koud, de feestelijkheid wordt grootendeels in' el kaar gezet door Alkmaar, Helder en ook Purmerend doet mee. Wij zullen het dus zelf moeten financieren, en als we 't flink willen aanpakken, zullen we in den zak moeten tasten. De gemeente zal er wel wat voor willen doen, maar dan moet al lereerst de bevolking er iets voor ge voelen. De heer Grunwald: Ook Alkmaar heeft zijn opkomst te danken aan het Ka naal. Als wij hier wat willen doen, moe ten wij trachten dat te bereiken maar dan moet Alkmaar ons helpen. Spr. vertrouwt wel, dat de Raad' een bedrag beschikbaar zal' willen stellen en zijne Schuldigkedt doen. Maar de burgemeester moet er in Alkmaar wei op wijzen, dat wij hier ook het eeuwfeest willen vieren. De Burgemeester: Na hetgeen de wethouder van finantiën heeft gezegd, zal ik het er te Alkmaar op wagen, indien de heeren hier de vlag van Helder willen wagen. Uit Alkmaar zelf zal wel mede werking komen. De Voorzitter leest een schrijven voor van den secretaris dier Kamer van Koophandel, tevens secretaris van het Alkmaarsche Comité, waaruit^ blijkt, dat de zaak reeds in beide lichamen te Alk maar is besproken. Er worden nog verschillende bespre kingen gevoerd. De heer Monhemius vestigt er de aandacht op, dat het goed zal zijn er te Alkmaar op te wijzen, dat wij slecht onzen vastgestelden datum kun nen veranderen, daar deze op alle dluk- werk, reclame, enz. is vermeld. Alkmaar zal daarmede dan wel rekening willen houden. Spr. hoopt ook op een bijdrage uit de gemeentekas, dan behoeft wellicht bet waarborgfonds niet te worden aan gesproken. De Burgemeester is van meening, d:at slechts een luttel bedrag door de bur gerij ia bijeengebracht; de Voorzit ter is het daar niet mee eens, en is nogal tevreden over het bereikte resultaat. De heer Nijp els wil een min of meer on- aangenamen Indruk wegnemen, die uit de besprekingen mogelijk naar voren is ge komen ten opzichte van de Heldersche ne ringdoenden. De indruk is gewekt alsof deze weinig deden, spr. meent, dat inte gendeel de medewerking van onze nering doenden wel verkregen wordt als de bil- letten eenmaal verspreid zijn. De Voor zitter heeft volstrekt niet de bedoeling gehad een blaam op de neringdoenden te werpen. Tot 81 Maart staat de inschrij ving nog open, en spr. vertrouwt op veler medewerking. Maar gpr. had het oog op hun financieele medewerking. De heer Kamman stelt voor, nu het muziekconcours niet kan doorgaan, daar voor Iets anders in de plaats te organisee- ren, bijv. een voetbalmatch van eerste- klassespelers. Dat zal veel publiek trek ken. Op de vraag van den secretaris, den heer J. Zwart, of er nog heeren zijn, dïe door persoonlijke relaties zich met in- dustrieele firma's in verbindingen kun nen stellen, deelt de heer Teune mee. dat de kans groot is voor medewerking van gasdireoteuren. Op het oogenblik evenwel is er een gastentoonstelling in den Haag, zoodat er geen gelegenheid' is hieromtrent iets te bereiken, maar na af loop daarvan zal spr. onmiddellijk stap pen doen. De medewerking van de direc tie voor Lichtreclame staat vast De heer Monhemius deelt mede, dat het Hoofd van den Kustveriichtingsdienst hier een historische tentoonstelling zal organiseeren betreffende kustveriichting. Tenslotte worden nog besprekingen ge voerd omtrent de prijzen der verschillen de stands, en de Voorzitter sluit on der dankzegging aan de aanwezigen, te ongeveer half elf de vergadering. „Helderts Gemengd Koort". Directeur de heer F. v. d. Meij. „Helder'8 Gemengd Koort* geeft haar tweede uitvoering in dit seizoen op Zaterdag 7 Maart as., toegankelijk voor donateurs en genoodigden. Aan de uitvoering werken mede: de heer Joh. Pala, viool; de heer Tj. Dito, piano; de dames L. en T. Sok, sopraan en alt Centraal Genootschap voor Klnder- herstellings- en vacantle-kolonles. De afdeellng Helder van bovengenoemd Genootschap hield gisterenavond ln het Mi litair Tehuis, Spoorstraat, haar algemeene jaarvergadering, die wegens de ziekte van den Voorzitter, dr. A. Grunwald, werd ge presideerd door Mevr. De BoerJongkees. Mevrouw De Boer, de vergadering ope nende, drukte de verwachting uit, dat dit de laatste zou zijn, die zij behoefde te leiden, aangezien dr. Grunwald eind April wel we der ais geheel hersteld zijn praktijk zal kun nen uitoefenen. De notulen en het Jaarverslag werden vervolgens gelezeü en goedgekeurd'. Het jaarverslag constateert den gestadige» groei der vereeniging. Obk van medische zijde komt meerder belangstelling en dat voor spelt mede een 'breeder uitgroeien. Ook andere vereenigingen waardeeren ons werk; in dit verband wordt de samenwerking met het Marine Sanatoriumfonds genoemd. Het verslag memoreert voorts enkele gunstige en minder gunstige factoren, die hun invloed doen gelden op de vereeniging. Als ongun stige worden genoemd' de wanbetaling van ouders, die bijdragen toezegden, de Cocado- rus-geschiedenis in Zaandam, die ook voor de kas hier ongunstig zal rijn, de'ziekte van den voorzitter, en van de waarnemende voorzitster. Daartegenover staan ook vroo- lijke kleuren op 't palet: 't Nieuwe Bosch- huis dn Nunspeet nadert ziin voltooiing, de reclameplaten hangen nog hier en daar ter herinnering en opwekking. Maar de helder ste tint is de groei van de aföeeling, de groei inzake de hulp aan *t kind Begonnen in 1909 met uitzending van 1 kind voor 28 dagen, gingen we tamelijk snel omhoog, terende op de buitengewone inkomsten van tooneel-1 voorstellingen, concerten en, niet te verge ten, de hazar, waardoor we een reserve kre gen van boven de drieduizend gulden lm 1910. Daarop teerden we regelmatig in tot 1918; 't werk moest gestopt worden. De on dervoeding tijdens den distributietjjd noopte tot toch probeeren en 't jaar 1919 gaf een stijging te zien in uitzending tot een ver bazende hoogte. Helaas, hernieuwde inzin king was 't gevolg. Toch was iets bereikt, nJ. de overheidssubsidie en van nu af groeien we regelmatig en hebben dit jaar zelfs het reuzejaar 1919 glansrijk geslagen met een verschil van 295 yerpleegdagen (stand 924 1219). Door een drietal grafische voorstellingen, door den heer Van Heusden vervaardigd, wordt een en ander duidelijk gedemon streerd1. Uit het finantieel verslag memoreeren wij: inkomsten 1924 saldo 1215.48®, rente 87.01, bijdragen der oudere in de verpleeg- kosten 122.50, in reiskosten en vracht 16, bijdrage gemeente 914.25, idem van particulieren 255.83®, contributies 127.25, bijdragen vereenigingen 855, bijdrage ver pleging Mar. San.-fonds 156.70, totaal 3200.03. Uitgaven: verpleegt 1964.50, vracht- en reiskosten uitzending 224.22®, en enkele andere uitgaven, saldo 891.42®. Het aantal leden, op 31 Dec. 111, bedroeg 1 Jan. 1925 108. Beide verslagen worden onder dankzeg ging goedgekeurd; de rekening en verant woording wordt door Mevr. Ketner en den heer Brouwer nagezien en der penning- meesteresse, Mejuffrouw Heldt, daarvoor décharge verleend De bijdrage aan het Hoofdbestuur werd wederom beoaald op 15 evenais in 1924; de aftredende bestuursleden, Mevrouw De Boer. Mejuffrouw Heldt en Mevrouw Ket ner bij acclamatie herkozen. Voor de alge meen© vergadering, die eind April gehouden wordt, zal het Bestihir een afgevaardigde aanwijzen. Wiesje Bouwmeester ln „Casino". Bouwmeester^ jongste dochter trad hier gisterenmiddag voor het eerst op in een middagvoorstelling, welke het gezel- sohap Jacq. Sluyters ln Casino gaf. Zoo als bekend is, debuteert zij in de aardige rol van Cedrio Errol, dien kleinen lord FauntJeroy, bekend uit het verhaal van Mrs. Hodgson Burnett. „De kleine Lord" is alweer een dertig jaar oud en inmiddels een „groote" lord geworden; het tegenwoordig geslacht stelt andere eischen aan een kinderboek en vindt den kleinen Cedrio wat eigen wijs en oude-mannetjeeachtig. En het ver haaltje zelf is een beetje sentimenteel. Maar niettemin heeft het zijne bekoring behouden; mrs. Burnett heeft aan „Little Lord Fauntleroy" baar bekendheid ln Europa te danken en het verhaaltje heeft opvoedende eigenschappen, die het voor kinderen ook nu nog geschikte lectuur maken. Ook als tooneelstuk heeft het zijn aan trekkelijkheden. Men kent de geschiede nis: de oude graaf Doripcourt in Enge land1 heeft drie zoons gehad, die allen overleden zijn. De beide oudsten hadden een slechten aard en deden zjjn naam on eer aan; de jongste, kapitein ln het En- geflsche leger, Is beneden zijn stand ge trouwd, en zijn weduwe woont, met haar kleinen jongen, Cedric, in armoedige om standigheden in Amerkia. Grootvader wil er niets mee te doen hebben- Maar ziet! nu tenslotte alle erfgenamen over leden zijn, blijft de kleine Cedrio als de eenig rechthebbende op den grafelijken titel over; Graaf Dorinoourt verlangt hem op zijn kasteel, weigert echter de moeder den toegang. De graaf staat be kend als een buitengewoon onvriende lijk man, maar de kleine Cedrio gaat zoo onschuldig en naief met zijn bullebak van een grootvader om, dat hij weldra ont dooit, dien jongen liefkrijgt, huis en hart openzet voor de moeder, en zelfs Cedrio vergunt zijn Amerikaansohe vrienden, Dick, den schoenpoetser en Hobbs den kruidenier, bij zich te nemen. Het is de groote verdienste van mrs. Burnett's werk, dat zij, haar kleinen held zoo on gekunsteld en volkomen kinderlijk laat handelen, en dit heeft haar in de dagen, dat het boek in ons land bekend werd, ook zooveel jeugdige lezers en lezeresjes, thans reeds lang zelf vaders en moeders, bezorgd. De kleine Cedrio is gedurende het gansche stuk bijna steeds aan het woord; de aantrekkelijkheid! van het stuk bestaat immers in zjjn onschuldig en aardig ge- babbeL Wiesje Bouwmeester, een flink en stevig figuurtje, zag er in haar jon genspakje met haar groote blauwe oogen en de golvende blonde krullen alleraar digst uit; het acteeren zit in het bloed en onder die leiding van haar onverwoestbaar jeugdigen vader is zij een volleerde ac trice geworden, die het jeugdige en ook het oudere auditorium dadelijk voor zioh innam. Een alleraardigst toon eelt je is het in het tweede bedrijf, als Cedric kennis maakt met zijn barsohen grootvader, en heel gemoedelijk zijn hand van de leuning van den stoel neemt om daar zelf te gaan zit ten. Ook zijn kleine ongekunstelde atten ties het plaatsen van den rheumati- schen voet van den ouden heer op het kussen, de manier waarop hij met zijn „liefste omspringt „liefste" is zijn moe der, en het is een van die aardigste trek jes uit mrs. Burnett's verhaal om Cedric zijn moeder bjj dit liefkoozende naampje te doen noemen. Kortom, Wiesje Bouw meester bewees „ras" te hebben en toon de zicih een waardig kind' van haar vader. 'De overige rollen waren in handen van Eb. Erfman als de oude, bareche graaf (die in het boek evenwel een veel grooter bulle bijter is dan hier, maar ln zoo'n tooneelstuk moet allee veel meer gecomprimeerd worden), Jac. Siuytere Sr., die als secretaris Havisman in het eerste bedrijf slecht, later beter was, Jac, Siuytere Jr., die zich ais kruidenier Hobbs een geweldigen bulk had gema en zeer de lachlust opwekte van zijn jeugdi auditorium, Karei Stoet©, die als schoen poetser Dick alleraardigst houterig speelde en als bediende van den graal vreeselijk def tig optrad^ Mary Beekman als mevrouw Errol, die uitstekend spel gaf in haar worste ling om zich goed Ite houden tegenover haar jongen als zij verneemt, dat zij niet op het kasteel mag wonen en dus van hem geschei den wordt, en Marie Braakensiek ate de in trigante, die bijna erin geslaagd was den ouden graaf van haar vermeende rechten op den titel te overtuigen, maar intijds ont maskerd wordt. Met bekwamen spoed werd de voorstelling afgewerkt, zoodat nog vóór vier uur de kin deren weer op straat stondlen, dankbaar en voldaan over wat zij gezien en gehoord had den. De zaal had voller kunnen zijn, maar de entréeprijzen waren vrij hoog, en er is tegenwoordig veel te doen. Ned. Ver. van Huisvrouwen. 't Was Dinsdagavond groot feest voor de afd. „Helder" der Ned. Ver. van Huis vrouwen. Dezen avond geen lezing, hoe leerrijk deze soms ook moge zijn, geen interessante demonstratie, neen, de bij eenkomst van 24 Februari was alleen „feest". De afdeeling vierde haar 6den jaardag en kon dit, herdenkende alles wat er in haar midden in die 5 jaren gebeurd is en gezien haar steeds toene mend ledental, met groote opgewektheid doen. Ruim 8 uur opende de presidente de vergadering in het intieme en keurig versierde en feestelijk verlichte zaaltje (eere aan de familie Polak) van Musis. Mevr. DekkerKlik herinnerde aan dit eerste lustrum en herdacht hare mede bestuursters in dien tijd, waaronder Mevrouw de BoerJongkees, die vanaf de oprichting met de presidente, als vice- presidente, in het bestuur zit. Namens het bestuur bood de presidente Mevr. de Boer bloemeü aan, evenals aan de secretaresse, Mevrouw van Willigen. Daarop trad een der leden, Mevrouw Mastenbroek, naar voren en bood het jubileerende bestuur in een keurige rede, namens alle leden een presidentehamer, met zilveren plaatje, waarop de initialen der Huisvrouwenver. en een mand bloemen aan. Zeer verrast dankte de presidente voor dit in alle opzichten zoo gewaar deerde blijk van erkentelijkheid an de leden. Mevrouw de Boer sprak hierop Mevr. DekkerKlik, namens het bestuur wat toe en huldigde haar met bloemen van het bestuur. 't Was door al die huldigingen vrij laat geworden, voor Mej. Antoinette van Dijk, in hare kleeding van een burchtgravin uit de 16e eeuw, ae aanwezigen kon vergasten op hare liedjes uit dien tijd. 't Waren zwaarmoedige liedjes, uiting gevende aan de gevoelens der edelvrouwen uit dien tijd die, zooals Mej. van Dijk vertelde, een verre van vroolijk leven hadden. Van meer levensvreugde reeds getuigden de liedjes uit de 17e eeuw, maar vol levens vreugde en levensdurf waren de liedjes, gezongen na de pauze, de liedjes van heden. Deze vooral vielen buitengewooü in den smaak en de toehoorsters waren dan ook niet tevreden voor Mej. v. Dijk een toegiftje gaf, daartoe wel gedwongen, door het steeds voortdurende applaus. Mej. Antoinette van Dijk accompag neerde zich zelf soms op de luit, bij andere liedjes deed dit Mevr. Velthuis op de piano, die dit zonder repetitie met de zangeres, voortreffelijk volbracht en daarvoor van het bestuur een bloemen hulde had in ontvangst te nemen. In de pauze werd thee en versnape ringen rondgediend en werden eenige voorwerpen, in het bezit der Vereeniging onder de aanwezige leden verloot. Laat, veel later dan de gewone bijeen komsten eindigen, ging men van elkaar. Zeker zullen èn bestuur èn leden nog dikwijls terug denken aan dezen, in alle opzichten zoo geslaagden feestavond. Concert „Oranje Harmonie-kapel". 't Was een zeer bescheiden programma, dat door de Harmoniekapel voor het concert van gisterenavond in de Geref. Kerk, was samengesteld. Maar toch was deze avond voor den heer Broekhujjsen een succes. We bemerkten al direct bij het eerste nummer, dat de muziek aan beschaving gewonnen had, nadat we het laatste concert hadden gehoord. Blaasmuziek is in een gebouw nooit te prelereeren, hoewel de acoustiek van de groote Geref. Kerk zich wel leent voor orkest. De heer Broekhuijsen, directeur van de kapel, is onvermoeid en door de leden wordt met liefde gespeeld. De heer Van Zweden opende den avond met een woord van welkom aan de aan wezigen, in 't bijzonder aan de muziek- comnjissie en de afgevaardigden van ver schillende ver. Spr. deelde mee, dat de kapel reeds eerder het plan had gehad een uitvoering te geven, doch verschil lende omstandigheden waren oorzaak ge weest, dat deze steeds uitgesteld was geworden. Het jaar 1925 was voor de kapel niet bizonder gunstig begonnen. Enkele leden hadden bedankt, anderen waren vertrok ken. Dit was natuurlijk niet bevorderlijk voor de bezetting. Over drie weken zal een tweede uit voering gegeven worden, waarvan de baten zullen zijn voor het vaandelcomité. Enkele nieuwe nummers zullen dan op het programma voorkomen. Na deie mededeelingen kon met de afwerking van het programma worden begonnen. We zeiden reeds, dat de avond voor den directeur van de kapel een succes was gewordenwe denken hier o. a. aan de zeer goede omwerking door den direc teur van Ps. 42: 1,2 en 8 van D.E. Weiss, De nummers werden zonder uitzon dering goed gespeeld en fraai van' klank

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5