C. VAN TRIET, TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. VAN OONDERDAG 5 MAART 1925 i °'^ing van Helder. Het zal een groot deel Ingezonden MededeeUng, Onze oonfeotle past beter, omdat het kleermakerswerk Is. - Zie de modellen Spoorstraat 126, Tel. 370. in de étalage. - Colbert-Costuum f 34. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer L Manheim, alhier. 5e Winter- en Volksconcert Het 5e oonoert, dat het Staf muziek corps der Marine Dinsdag en Woensdag zal geven, is, op veler verzoek, in meer popu- lairen geest samengesteld dan de vorige. Vóór de pauze krijgen we de bekoorlijke muziek van Mozartte opera „Don Juan", het Adagio uit Haydn's Kaiser-Quartet, waarvan vooral bekend is het (voormalige) Oostenrijksche volkslied „Gott erhalte Frtmz den Kaiiser", alsmede de prachtige aymphonie van Mozart, bekend als de „Jupiter"-sy mphoni e. Mozart sohreeft in één jaar tijde drie symphonieën, na het vorig jaar (1787) met de „Don Juan" bui ten gewoon veel succes te hebben behaald. Na de pauze wordt de van vroegere con certen welbekende ouverture van Mendels- sohn „die Fingalshöhle" (de Fingalsgrot) opgevoerd, een wals van Waldteuffel Wagneris Pügerchor uit de opera Tann hfluaer en de lieve muziek van Ambroise Thomas' welbekende opera „Mignon".S Aangezien het^ programma voor de volksconcerten wedterom uitvoerig© be- ren nummers, kunnen wij met dit korte bericht volstaan. Kaartverkoop als gewoonlijk. Men raad plege overigens de advertentie. Orgelbespeling Luthersche Kerk. Het Orgelfonds der Herst Evang. Luth. Gemeente organiseert van tijd tot tijd or gelconoerten, welks baten aan de kas van het fonds ten goede komen. Dit is een goe de gedachte geweest, omdat op deze wijze ook het groote publiek profiteeren kan van dergelijke oonoerten. Het orgel in de Luthersche kerk is wel een der fraaiste (zoo niet het fraaiste) in onze stad, en zoo kan men het slechts toejuichen, dat ook hierop oonoerten worden gegeven. Het concert van Dinsdagavond was het derde, dat dócr het Orgelfonds was geor ganiseerd, en, evenals bij een vorige ge legenheid was ook nu weder de Amster- dameohe organist, de heer Jan Zwart, be reid geweest het instrument te bespelen. Hij opende met een tweetal koralen van hemzelf, parafraseeringen over bekende liederen, „O Heil'ge Geest, daal op ons neer", en „Prijst den Heer met blijde gal men". Al dadelijk trof de mooie reglatree- ring, waardoor alle nuancéeringen goed tot hun recht kwamen. Na deze beide inleidende nummers kre gen we Bach met een Adagio en een Toc cata en Fuga. Bach's muziek is van een voornaam cachet, en, uitgevoerd door een meester-organist, zooals de heer Zwart ongetwijfeld is, op een dergelijk pracht- inrtrument, komt de schoonheid dezer mu ziek eerst goed uit Van A. Clausmann werd vervolgens gespeeld een Meditation en een Scherzo; eerstgenoemd, van be trekkelijk eenvoudige structuur, bekoort door zijn fijn ooloriet en de pracht der me- lodiek; het Scherzo lachte en Jubelde in afwisselende stemmingen. Als hoofdnummer volgde Guilmant's Marohe Funèbre, gevolgd door Ohant Sé- raphdque (Engelenzang). In dit laatste ge deelte heeft de organist gelegenheid zijn meesterschap te toonen in de wijze van re- gist reeren. Als van heel ver komt de mu ziek aanzwellen, dichter en dichter komt zïj tot zij eindelijk in de volle pracht en gloed der akkoorden boven onze hoofden Eenvoudig, maar uiterst muzikaal was het Andante oon moto van den blinden (thans naar wij mieenen overleden) Am sterdamschen organist en componist A, Pomper. Statig en geweldig het Granc Ohoeur van Guilmant, dat er op volgde. Een Andante religioso van S. Landsman was ietwat banaal en zou, op minder tref fende wijze uitgevoerd, wellicht niet zeer voldaan hebben; nu werd het een lieve, eenvoudige en bekoorlijke melodie. Met een parafraseering over het koraal ,,'k Wil u o God mijn dank betalen" ein digde dit mooie oonoert, dat bij alle aan wezigen een aangenamen indruk achter liet. De stranding van de Koefla. Men herinnert zich, dat vorig jaar tijdens vliegend stormweer het Italiaansche schip de „Koefia" op de reede van Texel gestrand is. Het was toen, dat de reddingboot „Dorus Rijkers" den eersten tocht deed-, en de in nood- verkeerende bemanning met levensge vaar heeft gered. Door den itaad voor de Scheepvaart hier te lande werd de kapitein van dat schip in gebreke gesteld. De Raad was van oorde 1, dat er geen voldoende redenen waren om het schip te verlaten. In Italië teruggekeerd, diende daar deze zaak opnieuw. Voor den kapitein van het schip, den heer Bistolfi, stond allee op het spel. Hij voelde zich verongelijkt.geheel Helder was er immers getuige van geweest, welk een noodweer het was geweest, hoe hdj gedwongen was zijn schip te verlaten! Eenige weken geleden was kapt. Bistolfi weer in Helder <xm beëedigde getuigenissen van de bemanning der reddingboot te krijgen. Als materiaal ten zijnen gunste nam by o. a. mede het bekende boekje „de Eerste Tocht van de „Dorus Rijkers" van de hand van Levy Grunwald. De heele jutterbevolkmg was op de hand van den kapitein en hoopte, dat hy zijn proces zou winnen. D# heer Levy Grunwald ontving heden den volgenden brief van den kapitein, waar uit wel blijkt hos ^"'rhnr deze ls aan de i!v;eiufr8f;hi_ein interesseeren wat deze aanxbare kapitein schrijft. Vertaling. Den Heer Levy Grunwald. Waarde Heer, Dank. hartelijk dank voor ce my gezonden geschriften. Mijn proces is tnans geëindigd met een schitterende over- w nning te mijnen gunste en dat heeft na tuurlek bijgedragen om mij het vertrouwen en de geruststelling terug te geven van allen die my kenden. Aan de Hollandsche stad, die meer dan andere gastvrij voor my is ge weest, behoud» ik ten allen tijde een denk bare herinnering, en als ii ooit in mijn leven weer uw mooie land bezoek, zal ik het mi tot plicht rekenen persoonlijk allen te komen danken, die zich voor mgn geval hebben ge ïnteresseerd». Met harteiyken dank en na beleefden groet verbiyf ik Kapitein Bistolfi. Cllnge Doornbos-avond. A.s. Donderdag wacht den A. G. O.-be- zoekers een genoegiyken avond-. De wel bekende en by de Heldersche bevolking zoo populaire heer Cllnge Doornbos za dien avond in Casino optreden met een geheel nieuw programma. Men houde de zen avond dus vrij! De belastlngontwerpen. De regeering is, aldus de Nieuwe Crt voornemens, de bekende belastlngontwer pen tusschen Paschen en Pinksteren door de Tweede Kamer in openbare behandte- Men acht het in parlementaire kringen echter uitgesloten, d'at het ontwerp weeldebelasting, tenzy geheel omgewerk' het tot een openbare behandeling bren gen zal Wetsontwerp van me]. Van Dorp' Ingetrokken. De voorzitter der Tweede Kamer heelt Dinsdag meegedeeld, dat mej. Van Dorp haar wetsontwerp tot wyziglng van de Kieswet heeft ingetrokken. Ambtswoning voor den Minister van Bulteniandsche Zaken. Biykens het Voorioopig Verslag over het wetsontwerp tot aankoop van een ambts woning voor den Minister van Buitenland- sche Zaken, werd by het afdeelingsonderzoek van dQt wetsontwerp geen stem ter verdedi ging daarvan gehoord. Wel waren er leden, die tegen de voorge stelde voorziening op zichzelf geen bezwaar zoude» hebben, doch ook zy zouden hun stem aan het voorstel niet kunnen geven wyi zy het tijdstip, waarop het wordt gedaan, niet juist achtten. De moeilijkheden, waarin 's lands schatkist verkeert, en de voor een groot deel pijnlijke maatregelen, welke in verband daarmede moeten worden getroffen laten naar hun meening niet toe, dat thans voor een doel als dit een bedrag van een hall millioen gulden wordt uitgegeven. Andere leden meenden, dat met de uit voering van een minder grootsch plan zou kunnen worden volstaan. Een woning, ge schikt voor de ontvangst van een beperkt aantal gasten achtten rij voldoende. Afgezien nog van de omstandigheid, dat by het optreden van een niet gefortuneerden Minister van Rykswege in de kosten van bediening zou moeten worden voorzien meende men de totaalkosten op f 75.000 per jaar te moeten stellen, welk bedrag men allerminst hoog geraamd achtte. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat het Ryk op dit oogenblik de beschik king heeft over tal van gebouwen op eersten stand. Eenige leden vroegen of eenige mogeMjk- heid» bestaat, dat de tegenwoordige ambts woning van den Minister van Buitenlandsche Zaken nog gedurende 'eenigen tyd ter be schikking van het Ryk wordt gelaten. Ge vraagd werd of het gebouw, waarin thans het kabinet der Koningin is gevestigd, niet tot ambtswoning zou kunnen worden be stemd. Tenslotte werd gevraagd In hoeverre de aangevraagde gelden mede bestemd zyn te strekken tot betaling van meubilair en ver dere benoodlgdheden, zooals servies, kristal, tafelzilver, enz. De weeldebelasting. De Algeinieene R. K. Werkgeversver. eeniging heeft aan haar leden de volgen de vrageniyst toegezonden: 1. Acht gij een weeldebelasting, zooals deze In dit wetsontwerp is uitgewerkt, een uist middel om te komen tot het doel dat tfe minister rioh voorstelt o.a. met dit ont werp te zullen bereiken, nJL verlaging van de directe belastingen en in bet bijzonder verlaging van het successierecht, de in komstenbelasting en dé verdedigingsbe- asting? 2. Zijt gy van meening, diat dit ontwerp, door de daarin voorgestelde heffingen van 10 of 6 pot. op sommige artikelen het ver bruik van die artikelen belangrijk zal doen afnemen, en zoo ja, dat daardoor ny- verheld en handel in het algemeen en uw industrie of handel in het byzonder zullen worden getroffen, zoodat dit ontwerp, hoe loffeiyk van bedoeling ook, wet geworden, 6en kwaad1 op ^ichzolf zal betdokcn^ri, dat iet voordeel der bovenvermelde belasting verlagingen geheel of gedeelteiyk za! neu tra liseeren? 8. Aoht u, tengevolge van deze weelde belasting, een herziening van de accyns- wetgeving noodzakedjk? Daar de moge- jkheid van dubbele belasting (in het by- onder by suiker en gedistilleerd) niet denkbeeldig is. De zomertfjd. Aan de Tweede Kamer is het volgende adres gericht: De Gezondheidscommissie veor 's-Gra venhage heeft met leedwezen kennis genoi men van het door de regeering ingediende ontwerp tot afschaffing van den zomertyd Het is onnoodog de argumenten te her halen, die voor handhaving van het vi- geerende stelsel pleiten, daar rij uwe hoo- ge vergadering voldoende bekend zijn Zy meent dan ook te mogen volstaan met te verzoeken, het thans aanhangige voorstel te verwerpen. De gemeenteraad' van Maastricht heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming be sloten, zich tot de Tweede Kamer te wen den met bet verzoek, bet wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd niet aan te nemen. De Kamer van Koophandel voor Maas tricht heeft een gehjk verzoek aan de Tweede Kamer gedaan. De R.-K. Winkeliersvereenigtng te Eind hoven heeft aan den R.-K. Middenstands bond verzocht, onverwijld stappen te doen tot behoud van den zomertijd. Hst ontwapeningsvoorstel van de S.D.A.P. by de Tweede Kamer ingediend. De soc.-dem. Kamerleden K. ter Laan, Albarda, Kleerekoper, Schaper en Zadel- hoff, hebben, zooals men weet, een ont werp van wet ingediend, strekkende tot nationale ontwapening, voor zoover de grondwet toelaat. De memorie van toelichting vangt aan met eene beschouwing over de moreele zyde van het vraagstuk. Daarin zeggen de voorstellers oon.: De tyd, dat de overwinnaar ln een oor log voordeel had van den stryd met de wajpenen, ls voorby; alle volken hebben het hoogste belang by de handhaving van den vrede. Het eenige afdoende middel om den vrede te verzekeren ls de ontwa pening. Maar de tyd schynt nog ver, eer de groote Mogendheden dit middel zullen aanwenden. Gelijk de voorstellers nader trachten aan te toonen, kan Nederland op de Internationale ontwapening niet wach ten en behoeft ons land daarop niet te waohten. Integendeel is het voor ons van uitnemend1 belang, om in dezen een van de eersten te rijn, nu wy niet meer de eerste kunnen wezen. Daarom wordt het voorstel gedaan tot de nationale ontwapening, voor zoover de huidige Grondwet toelaat. De onmacht van Nederland. Voor de kleine landen is het ln het algemeen en voor Nederland iö het bij zonder uitgesloten dat zy met eenige kans op goed gevolg oorlog kunnen voeren. De wereldoorlog heeft dit afdoende bewezen en het ls onbegrijpelijk, dat dit feit niet algemeen als een eenvoudige waarheid wordt erkend. De mobilisatie ln 1914 is vlot verloopen, maar indien het gemobiliseerde, leger had moeten vechten, ware het zoo goed als zeker reddeloos verloren geweest. In ieder valt in 't oog als men de cyfers voor 1926. tezamen ongeveer honderd millioen gu den er naast stelt Tegen volledige nationale ontwapening verzet zich ongetwyfeld de Grondwet Zoo lang deze ook niet is herzien een her ziening waartoe de voorstellers, wat dit ontwerp betreft, gaarne willen medewer ken houden zy zich binnen de perken der grondwetteiyke voorschriften, in de artikelen 181 en 182. Aan den gebiedenden eisch van de Grondwet: er is een zee- en en een landmacht, is in het wetsontwerp voldaan. Overzicht van het wetsvoorstel. Er zal, uit den aard der zaak vry wat tjjd noodig zyn, eer al de noodige maat regelen voor de beide machten bij de wet en by Kon. Besl. genoimen zyn. Daarop kan de hoofdzaak, de vermindering van de bewapening niet wachten. Om die re den stellen rij met ingang van 1 Januar 1926 de wy'ziging voor in de bestaande dienstplichtwet, die het meest noodzake lijk zyn: a. vermindering van de jaarlijkschë'llch ting van 19.500 man tot 8000 voor de land macht en voorioopig 1000 man voor de zeemacht; b. verkorting van den oefentijd tot vier maanden, waarWJ de vrywilllge vooroefe ningen geen zin meer hebben; c. afschaffing der herhalingsoefeningen. d. ontslag uit den dienst van alle ge wone dienstplichtigen, die nu reeds 80 jaar geworden zyn; e. ontslag van alle dienstplichtigen, die jonger zyn dan 80 jaar, met uitzondering van 8000 man van elke lichting. Nog wordt opgemerkt, dat de mannen in zes ploegen opkomen, elk vier maanden lang; zoodra ze geoefend zyn, gaan ze naar huis. Voor de opleiding tot bepaalde functies, ook tot de boogere rangen, moeten de noodige maatregelen getroffen worden. Er is nooit een geoefende gewapende macht op de been en nooit tegeiyk een getal manschappen in opleiding, grooter dan 1000. Als men het verloop in aannterkjng neemt, wordt dus de totale sterkte onge veer 25.000 man (de tegenwoordige sterkte is 20 lichtingen van 19.500 man). Wat er noodig is aan administratie, on- derwjjs en uitrusting; hoe zy worden ge- leg» rd en verzorgd; de bezoldiging enz. zal nader worden geregeld, als de Wet is aangenomen. Een zeer beperkte zeemacht voor het Ryk in Europa wordt voldoende geacht: 10 of 12 politievaartuigen en en kele politievliegtu igen waarmee we aan tegen de toenmalige Duitsche troepen op gewassen. De internationale verplichtingen nood zaakten ons volk in 1914 om met alle be schikbare middelen op te' komen voor onze neutraliteit. Die neutraliteit te hand haven met geweld, zou een onmogelijke taak geweest zijn. En om de neutraliteit te markeeren en de internationale ver plichtingen na te komen, is de veiligheids wacht voldoende. De Volkenbond. Van verschillende zijden is de opmer king gemaakt dat eenzijdige, nationale ontwapening in strijd zou zijn met het protocol van Genève. De lering van de artikelen ervan stelt dwang van eenig volk tot zwaarder bewapening dan dat volk zelf wenscheljjk acht, geheel buiten twyfel. De vraag of het protocol eenige ver plichting tot bewapening oplegt, is reeds door iedereen, ook in de Kamer, ontken nend beantwoord. Het protocol legt te dien aanzien geen enkele verplichting op. De eenige verpliohtlng die het oplegt, is het deelnemen aan de ontwapenlngs-oon- ferentie. Het Deensche voorbeeld. De Deensche regeering bepleitte de ont wapening op grond van de militaire on- maoht van het land. De Volksvertegen woordiging nam in eerste lezing het voor stel op dien grond aan op 27 November 1924. De kosten van het nlenwe stelsel De totale sterkte van de Deensche land macht is 7000 man. Onderteekenaars den ken zich een dergeiyke macht voor Ne derland van 25,000 man. In vergeUjking met Denemarken zouden daarvan de kosten bedragen 18,880,000,Dit be drag is evenals het Deensche aan den vel- igen kant, temeer omdat er gerekend wordt op de opkomst ln zes ploegen, wat een zeer belangrijke besparing meebrengt aan opleidend personeel en aan gebouwen. Ten aanzien van de landmacht stellen onderteekenaars een sterkte voor, byna iet viervoud van de Deensche omdat de and»grens van Nederland zeer aanmerkt y»k met die van Denemarken» in lengte verschilt. T.o.v. de zeemacht staat de zaak jeheel anders daar de Deensche kust- engte zeker niet geringer is dan de Ne derlandsche en Denemarken bovendien te zorgen heeft voor de naJ^pmlng van zijn internationale verplichtingen by Groen land, IJsland en die Far-Oer. De Nederlandsche zeemacht behoeft dus niet sterker te zyn dan de Deensche, die ral 'bestaan uit 6 schepen voor toezicht op e vissoherij, 1 wachtschip van 1200 ton n de Deensche wateren, 8 snelvarende motorbooten, 1 schip voor zeemetingen en 12 zeevliegtuigen. Alles tezamen kostende >ljna 4 millioen. Derhalve zullen naar dezen opzet de kosten voor de Nederlandsche zee- en andsnacht tezamen bedragen 17.888.000, alias mm ruim barekaadL Da besparing dien voldoen. De zeemacht kan niet worden opgehe ven, of de dienst ln Indië njoet vooraf ge scheiden zyn van dien in het moederland .en afzonderiyk geregeld. Binnen een tyd van twee jaren moeten de voorstellen daartoe worden ingediend Tot zoolang deze zyn aangenomen kun nen ten hoogste 1000 man per jaar worden aangewezen voor de zeemacht, »gelijk ook thans het geval ia Is eenmaal <fe zeemacht in werking, dan is een getal van 200 dienstplichtigen zeer zeker voldoende, daar de overige plaatsen worden ingenomen door vrijwilligere en door technisch geschoold personeel. De tegenwoordige legerorganisatie dient ten spoedigste te verdwy'nen; de tegen woordige infanterie, cavalerie, artillerie en genie worden opgeheven; wat er noo dig is aan motor- en luchtvaartdienst bi; zee- en veiligheidsmacht bHjft Al het overige wordt afgeschaft hoe eerder hoe beter; met 1 Januari 1926 teln de lichting nog slechts 80004000 man. Van forten en vestingen, liniën en stel lingen, dus van 'het geheele tegenwoor dige stelsel eener doode weermacht is geen sprake meer en dit wordt buiten gebruik gesteld. Dit kan eveneens geschieden op 1 Januari 1926. De beroepsmilitairen, die nu in dienst zyn, worden ontslagen zoodra en zoover ze niet meer noodig zijn, wat met verre weg de meesten» het geval zan zyn. Hun gewaarborgd en behoorlijk ver rechten ibijven volledig worden, zoover noodig, zekerd. Indien dit ontwerp mocht worden aan genomen begint met 1 Januari 1926 de zeer sterke vermindering van persooniyke en geldeiyke lasten. De laatsten» zouden echter de eerstkomende jaren nog van be- teekenls blijven, tengevolge van de pen sioenen en» wachtgelden. Het is gewenscht, dezen last over een groot aantal jaren te verdeelen, waartoe het voorstel wordt gedaan by art. 11. In dit artikel wordt voorgesteld, jaariyks een betrekkelijk geringe som voor het ge noemde doel op de begrooting te brengen, als een vaste post, die na 80 of 40 jaar verdwynt. Ten slotte wordt voorgesteld, ook het Wetboek voor Militair Strafrecht in ié trekken. De eerste aardbeien. Dinsdag zyn te Beverwyk bij de veiling de R. BI Tuinde rsvereeniging „Kenne- merland" de eerste aardbeien aange bracht Zoo langzamerhand komt er al heel wei- nfg tusschenruimte tusschen de laatste en de eerste aardbeien! De eerste zending tarwe alt Java. De N. V. Stoom-meelfabriek „Holland" ontvangt uit Bandoeng per sa „Grotlua" de eerste tienduizend k g. tarwe, geoogst ln bet afgeloo pan Jaar. Het ls daaz na veel moeite gelukt een soort tarwe te kweeken, diet voor de broodbereiding geschikt ia. De directie van de „Holland" acht bet een feit van beteekenis en ia zeer benieuwd, wat het onderzoek en de vermaling in de fabrieken opleveren. Uit het bakkersbedrijf. Naar Het Volk verneemt, heeft het be stuur van dten Nederl. Bond van arbeiders in het bakkersbedrijf in zqn dezer dagen gehouden vergadering besloten, aan de le den te adviseeren, de voorstellen der werk- Het gesticht „De Gllndharst". Het „Vaderland" deelt mede er in ge daagd te zijn, om te weten 1© kooien wat het Ryk van 19191924, dus van de laat ste 5 jaren aan de Glindhoret heeft ton koste gelegd. Het blad vertelt o.a. het volgende: „De Glindhoret ontving in het genoem de tyd vak een algemeen subsidie van 50.000 per jaar en aan verpleeggeld (dat extra verhoogd werd, nadat men op het Departement den totaal onbevredigenden toestand reeds wist!) ongeveer evenveel, zoodat in 5 jaar ruim 500.000 (de Juiste som is tusschen 520.000 en 680.000) fijksgeld naar de Glindhoret ging en rianT» in den bodem loozen put verdween." f Verlaging van de Limburgzehe kolen- prijzen. De Staats- en Particuliere mynen héb ben met Ingang van 1 Maart 11. hun prij zen voor industrie- en huisbrandholen weer aanzleniyk verlaagd. De Kamerverkiezingen. De candidateniyst van de Christelijk Historische Unie is, naar de Nederl. meldt, vastgesteld als volgt-: 1. mr. J. Schokking 2 Jhr. mr. D. J. de Geer, 8 J. R. Snoeck Henkemans, 4 d!r. J. Th. de Visser, 5 J. A. Bakker, 6 J. Weitkamp», 7 J. M. Krijger Jr., 8 mej. mr. O. F. Katz, 9 H. W. Tila- nus, 10 dr. H. J. Lovink, 11 dr. O. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, 12 jhr. dr. J. W. H. Rutgere van Rozenburg, 18 ds. Joh. Langman, Groningen; 14 P J. Nahuisen, Utrecht; 16 mr. A. A. v. Rhijn, Amsterdam; 16 J. Ter Haar Jr., Amster- dam; 17 J. Knoppers, Meppel; 18 H. van Boeyen, Voorbuig; 19 jhr. mr. D. E. van Lennep, Heemstede; 20 W. F. C. van den Broek, Zwolle. Plaatsvervangers: 21 T. Krop, Uithui- zeimeeden; 22 jhr. W. RoeU, 't-Graven- hage; 28 A. N. Vaandrager, Rotterdam; 24 dr. J. van Bruggen, Dordrecht; 26 prof. d-r. J. de Zwaan, Groningen; 26 J. L. Oos- terhoff, Ternaard; 27 O. E. Koetsveld, ught; 28 H. O. J. te Loo; Apeldoorn; 29 mr. J. A. de Visser, Rotterdam; 20 A. A. Baj erna, Warna Misbruik van positie. De heer Schaper heeft tot den Minister van BinnenL Zaken en Landbouw de vol gende vraag gericht: Ls <fe Minister bereixi, terwyi naar de berichten verluiden, vanwege de justitie onderzoek wordt ingesteld naar de han delwijze van den burgemeester van Amei- de in verband met het optreden van den nachtwaker Vroon tegenover autobestuur ders in begin Februari, zooals dit gesigna leerd is in het „Weekblad van het Recht", ook zynerzijds een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van dien burgemees ter, opdat biyke, of deze functionaris het hoofd eener gemeente kan gehand haafd blijven? Schrijfwerk bij de Raden van van Arbeid. In de dezer dagen gehouden vergade ring van den Raad van Arbeid te Nijme gen zyn aanvullingsbegrootingen behan deld, waarby een verhooging van die uit gaven voor personeel in 1926 met 1000. De voorzitter lichtte to^ dat deze som be- noodigd was voor het in dienst nemen van extra personeeL Dit personeel was noodig voor het overschrijven van de vyfjaariyk- sche rekeningkaarten; de nu vyf jaar ge bruikte kaarten moeten vóór 1 April naar de afdeeling statistiek der Ryksver- zekeringsbank worden opgezonden. Voor der» overschrijving, die uiteraard Jaren te voren bekend was, heeft reeds meer dan een jaar geleden de voorzitter van den Aikmaarechen Raad van Arbeid een werkwyze aangegeven, welke de instem ming van de Raden verwierf. Hierdoor konden zonder kosten, tusschen het ge wone werk door successieveiyk alle kaar ten worden vernieuwd. Terwijl de Raden hiermee bezig waren, kwam berioht in van het bestuur der Ryksverzekeringsbank, dat een nieuw model kaart zou worden ingevoerd!, waardoor het reeds afgedane werk vergeefs was verricht Eerst in het legin van 1926 werden de nieuwe kaar ten ontvangen, zoodat thans extra werk onvennljdeiyk ls, welk werk voor alle Ra den te zamen kan worden begroot op on geveer f 60.000. Nederland vooraan! De N. V. Brandspuitenfabriek, voor heen A. B likkers Zoon, deelt mede, dat zy in concurrentie met pl.m, 40 groote "ngelsche, Duitsche, Amerikaansche en andere fabrieken op brandweengebled een opdracht bekomen heeft van de Bangkok- sche politie-autoriteiten in Siarn voor de evering van een groote motor-brandlweer- boot met een capaciteit van 6000 liter per minuut Deze order was niet geheel ver kregen, omdat de prijzen, de alleriaogate waren, doch meer doordat aan het ont werp van deze fabriek door de betreffen de autoritalten de voorkeur werd ven.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 11