T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 3 MAART 1925. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. M. Hartman, is met ingang van 1 Maart 1925 benoemd! als laboratorium-assistent te Haarlémi Huldiging „Inter Nos". Men schrijft ons: Het Dubbelmannenkwartet „Aurora" te Schoten heeft bij gelegenheid' van zijn 121/,- jarig bestaan een Nat. Zangwedstrijd uitge schreven voor Gemengd- en Mannen-Dub- belkwartetten en Solo-kwartetten in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem. Zaterdagavond 28 Febr. j.1. kwam daarbij ons Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", directeur de heer A. J. Leewens, uit in de 2e Afdeeling A. Hoewel de concurrentie niet gering was (er dongen in deze afdeeling 12 kwartetten mede), wisten zij zegevierend uit den strijd te komen en behaalden den len prijs met 4 tegen 1 stem. De heer Leewens behaalde tevens den eersten directeursprjjs met fllgemeene stemmen. De jury bestond uit de heeren: P. Versloot, Nijmegen; F. J. Roeske, Amsterdam; Nico Hoogerwerf, Haarlem; P. Kaltenbach, Den Bosch en W. Zonderland, Leeuwarden. Deze groote prestatie op het gebied van imannenzang was aanleiding voor het bestuur van „Helders Mannenkoor" om „Inter Nos" en zijnen directeur een kleine hulde aan te bieden. Toen dan ook Zondagavond met den trein van 11.25 u. het kwartet alhier arri veerde maakte dit bestuur en een groot aan tal belangstellenden op het perron hun op wachting. Ook de Muziekver. „Winnubst" had zich daar opgesteld en zette bij liet binnenrollen van den trein een opgewekte marsch in. Hierna werden de gelauwerde zangers met hunnen direoteur naar het Alg. Mii. Tehuis in de Spoorstraat geleid, welke zaal spoedig gevuld was met leden van „H. M." met hunne dames en verschillende andere be langstellenden. Nadat „Winnubsf zich ook daar weer had laten hooren, heette de heer B. Abbenes, president van „H. M.", alle aanwezigen wel kom en richtte zich met een hartelijke toe spraak tot het bekroonde kwartet. Hij noemt het een heele prestatie, waartoe „Inter Nos" in staat is gebleken te zijn. Het is een kam pioenschap, maar ditmaal van een ander soort kunst, die niet beoefend wordt met het been, maar met de keel. Doch dat het niet minder moeilijk is het zoover te brengen, aldus spr., weten wij als leden van „H. M." het beste. Ook wij zijn al eenige malen in den strijd geweest en meenden soms op een betere belooning aanspraak te mogen ma ken. Hij is daarom zoo verheugd, dat de heer Leewens het niet alleen bij den kwartetprjjs liet, maar dat hij het genoegen mocht sma ken ook den eersten directeursprijs te ver overen. Dit geeft het beste bewijs van zijn muzikaliteit en geeft ons een groot vertrou wen om ons geheel aan zijn bekwame leiding te geven. Namens „H. M." féliciteert hij „Inter Nos" en den heer Leewens en biedt hen onder fanfares van „Winnubst" en applaus der aanwezigen een fraaie lauwer krans aan. Daarna complimenteert de heer Mahieu, voorzitter van „Winnubst", in goed gekozen woorden het kwartet en den heer Leewens met hun hooge onderscheiding. Ook deze zegt bij ondervinding te weten hoeveel studie en opoffering het Vereischt om bij wedstrij den het tot een eersten prijs te brengen. Het is daarom, zegt hij verder, dat „Win nubst" zich direct na de blijde tijding te weer stelde om aan deze huldiging deel te nemen door het brengen van eene serenade. De heer K. O. Valkenburg, voorz.-penn. van „Inter Nos", dankte alle aanwezigen voor hunne belangstelling en de waardeerende woorden tot hen gesproken. Hij schetste hierbij even het verschil tusseben muziek- en zangconcoursen, om te doen uitkomen, dat het voor hen zoo'n groote verrassing was, thans eens een eersten prijs te behalen. Want bij muziekconcoursen bestaat het puntenstelsel, zoodat meer eerste prijzen kunnen worden toegekend bij een z.ker aantal punten. Doch bij zangwedstrijden is dat anders. Daar stemt de jury en kan maar één vereeniglng den len prijs machtig wor den en zoo vervolgens. De heer Valkenburg deelt nog mede, dat één dei: zangers op het laatste oogenblik wegens ziekte verhinderd werd mede te gaan en dat het oud-kwartetlid, de heer D. Scijreuder, direct bereid werd be vonden deze partij te vervangen, waarvóór hem slechts enkele dagen studie restte. Dat hfl die taak uitstekend heeft volbracht, be wijst wel het resultaat. Hem wordt dan ook een woord van wannen dank gebracht. Hiermede was de huldiging afgeloopen en verliet men na middernacht het Alg. Mil. Tehuis, dat voor deze gelegenheid welwil lend was beschikbaar gesteld. Frysk Seisklp „Gysbert Japicx". Snjeon de 7e fen dizze moanne scil it Frysk Selskip „Gysbert Japicx" to Helder hjar 8de gearkomste hélde. Foar dizze joun komme, as élles goed giet us Skager frjeo- wen. Er scil dan opfierd wirde „Wylde Hierren", blyspil fen B. S. Hylkema, Frie zen dy 't no hwer hwat sjen wolle fen it Fryske toaniel matte no snjeon allegearre komine op us gearkomste. Tink f jirder noch om de adfortinsje yn it blad fen 4 Maert a.s. Marktbrand. Kleine Jaap, de bekende sigarentoop- man, die reeds ruim 4 jaar onze markt trouw bezoekt, heeft Zaterdagavond brand ia zijn stand gehad, die hem een niet ge ringe aahade heeft bezorgd. Om ongeveen ssven uur sprong san van zijn petromaxlampen, die in zijn tent uigen, met gevolg, dat de benzine waar mede de lamp gevuld was, ovèr de siga ren uitstortte, en het gumunizeil van die tent direct in tichtelaai stond. In minder dan geen tijd stonden ook hon derden sigaren in brand. Aan hlussdhen viel niet te denken, binnen tien minuten was de geheel© tent uitgebrand. Begrij pelijkerwijs was er veel publiek dat het fantastisch schouwspel gadesloeg. Hon derden vlammetjes dansten op de sigaren. Ruim 5000 sigaren werden een prooi der vlammen. Kleine Jaap heeft hierdoor een schade van 300.die niet door ver zekering gedekt wordt, omdat marktgoed niet verzekerd kan worden. De marktkooplui hebben reeds eerder aan het Gem. Bestuur verzocht om elec- trische aansluiting van hun tenten. In de meeste marktplaatsen, Alkmaar, Ledden e.a. is dit ook het geval. Misschien is bo venstaand geval voor het college aanlei ding nog eens te overwegen, die stands Zaterdagavonds van electrisch licht te voorzién, waardoor de mogel^kheid van brand natuurlijk véél geringer wordt. De kosten voor aanleg etc. worden door de marktkooplui zelf vergoed, zoodat wij ons niet kunnen begrijpen wat voor be zwaren er nog zouden kunnen zijn om hieraan niet te voldoen. De aanranding van Gerrlfr de Vroame. Men herinnert zich, dat Gerrit de Vroome, beter bekend als „lange Gerrit", voor eenige weken in den ouden Helder op laffe en laaghartige wijze is aange rand door een tweetal individuen. Deze beroofden hem van zijn geld, dat hij altijd bij zich draagt. Tot nog toe ls het der politie niet mogen gelukken de beide „dapperen" te vinden, die dezen weerloo- zen man aanrandden. Het geval is voor Gerrit van verrei kende gevolgen geweest. Het geld, om streeks 400,600,—, was de Vroo- me's bedrijfskapitaal, en het behoorde hem voor het grootste gedeelte niet toe. Vele van Gerrit's klanten, bij wie hij ge regeld zijn waar kwam aanbieden, sturen hem thans weg onder het voorwendsel, dat iemand, die zóóveel geld „bezit", geen nering meer behoeft te drijven. Zelfs in dien dit geroofde geld het eigendom van de Vroome ware geweest, zouden wij wel eens willen weten hoe men van zoo een „kapitaal" zou moeten leven. En waar zou de Vroome zijn inkoopen van moeten doen, Indien hij niet zorgde daarvoor eenig geld te hebben? Maar er is meer: de Vroon© kreeg ook regelmatig eene uitkeering van het Bur gerlijk Armbestuur. En deze is hem, toen het feit van Gerrits berooving wereld kundig werd, ontnomen. Nietwaar? het bleek nu wel, dat hij „rijk" was en geen uitkeeringen noodlg had. Nu kwam de arme man bij ons zijn nood klagen; waar moet ik nu van leven? vroeg hij. De firma Keg is zoo vriendelijk geweest mijn kar op te schilderen en op te knappen, maar wat heb ik daaraan in dien mijn klanten weigeren verder van mij te betrekken?. Wjj deelen hierbij Gerrit's verhaal me de, zooals wjj het opteekenden uit zijn mond. Moge de vriendelijke lezer beden ken, dat deze arme, van alles beroofde man moet worden voortgeholpen. Voor eenige jaren heeft het Heldersohe publiek hem geholpen aan een nieuwe kar; zal men hem thans in den steek laten?. Handenarbeid. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, organiseert de Vereeniginf tot Bevordering van het Onderwijs In Handenarbeid in Nederland een openbare vergadering, waar de heer A. J. van Goethem, hoofd eener school te Amster dam, het onderwerp voor bel angstellenden zal inleiden. Deze vergadering heeft plaats Donderdagavond 5 Maart ln het Ohr. Mii Tehuis, Kanaalweg. De vacante zetel ln den Raad van den Volkenbond. De correspondent van het Hbl. te Ge- nève meldt: Nu Branting overieden is en Zweden voorloopig geen enkelen prominenten staatsman bezit, zijn Nederlands kansen op een zetel ln den raad van den Volken bond', waarvoor dan jhr. Van Karnebeek bedoeld schijnt, nog sterk gestegen. De eventueel© Noorsche candidaten Lange en Nansen zijn te zeer geprononceerde oppo sitie-mannen. Denemarken zou wel een goede kans voor een zetel in den Raad hebben met Zahle, wiens prestige na zijn voortreffelijke leióing der opiumconfe rentie zeer toegenomen is. Doch Zahle werd reeds lang genoemd voor het presi dentschap der volgende Assemblée, waar voor hij nu dé vuurproef doorstaan heeft. Nederland schijnt dus favoriet voor deze groep. Men weet, dat Nederland reeds bij de verkiezing in de vorige Assemblée een aantal stemmen verwierf. Meel voor Rusland. Niet alleen in ons land en in België, zooals wij de vorige week meldden, maar ook in Duitsohland is meel voor Rusland aangekocht. Het meel in laatstgenoemd land ge kocht, wordt langs den Rijn naar Rotter dam vervoerd1 en daar in zeeschepen over geladen. De aangekochte hoeveelheden kunnen samen op een 20.000 ton gesteld worden. Van Russische zijde wordt op spoedige verscheping aangedrongen, een bewijs dus dat het meel voor oogenblikkelijke oon- sumptle is bestemd. Trouwens het feit zelf, dat er in ons lamd, België en DuitschUnd' voor Rus land meel gekooht wordt is wel het dui delijkste bewijs dat men daar te lande ten ©enenmale door zijn voorraden heen ia- (Hbl.) De Invoering der Tariefwet Naar de Telegr. uit betrouwbare bron verneemt, zal de invoering van de nieuwe Tariefwet niet, zooals eerder werd gemeld, op 1 April, doch op z"n vroegst in het einde van die maand kunnen plaats hebben. Het weer ln Februari. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut in De Bilt publiceert het- volgende voorlioopige overzicht van het weer in Februari: Gemiddeld over de geheel© maand was de maximum temperatuur bijna twee, het minimum 3 a 4 graden Celsius boven nor maal. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over geheél Nederland, bedroeg 58, in het Noorden zelfs 70, tegen 40 millimeter nor male maandsom. Vorst en sneeuw kwamen weinig voor. De Biit had 49 uren met zonneschijn te gen 68 uren normaal in Februari. Nederlanders naar Hamburg. De plannen voor het bezoek aan Ham burg van Nederlandsche families, die na den oorlog Hamburgsche kinderen heb ben gehuisvest, heeft vaste vormen aan genomen. In de jaarlij kache vergadering van de Nieuwe Nederlandsche Vereeni- ging heeft de eere-voorzitter, consul-gene raal Flaes, 'n brief van den leidér van het Hamburgsche comité voorgelezen, waarbij werd meegedeeld, dat ongeveer 800 Neder landers van 27 April tot 8 Mei gast van den Hamburgschen staat zullen zijn. Een ontvangst door den Hamburgschen se naat, een rondvaart in de haven, het be zichtigen van een groot stoomschip en een banket in den Rathauskelder staan op het voorloopig programma. Zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw zegt in zijn memorie van ant woord op het voorloopig verslag over het ontwerp tot afschaffing van den zomer tijd o ju.: Natuurlijk kunnen niet alle bedenkin gen tegen den zomertijd even hoog wor den aangeslagen, maar, alles bij elkaar genomen, is de conclusie gewettigd, dat argumenten contra van grooter draag kracht zijn dan de voordeelen, te meer, omdat deze laatste, althans voor zooveel zij van financieel© aard zijn, door sommi ge deskundigen lager woWen geschat dan anderen meenen en werd het compro mis-voorstel aanvaard, in elk geval tot vrij onbeteekenende bedragen gereduceerd. B. en W. van 's-Gravenhage hebben aanverschillende commissies en instellin gen het volgende geschreven: Bij ons college bestaat het voornemen om, indien bet thans aanhangige wetsont werp tot afschaffing van den zomertijd door de Staiten-G ener aal mooht worden aangenomen, met ingang van 1 April de uren der gemeentelijke bureaux, der ge meentescholen en van andere gemeente lijke instellingen met één uur te vervroe gen, welke maatregel ten doel zoude heb ben, het leven practisch met één uur te vervroegen, zooals dit tot dusver door middtel van de invoering van den zomer tijd is geschied. Vergissen wij ons niet, dan zal deze maatregel door het over- groote deel der stadsbevolking met in stemming worden begroet. Op het welsla gen daarvan kan echter alleen gerekend worden, indien tot het doorvoeren daar van op mime schaal medewerking wordt verleend. Aangezien de tijd dringt, kan met de voorbereiding van deze aangelegenheid niet worden gewacht tot de beslissing in de beide Kamers der Staten-Generaal is gevallen. Gaarne zouden wij daarom reeds thans vernemen zoo mogelijk vóór 10 Maart of het denkbeeld uw in: stemming heeft en of op de medewerking uwerzijds mag worden gerekend. Naar het „U. D." verneemt bestaat bij den Utrechtschen burgemeester het voor nemen om in het ooilege van B. en W. ter sprake te brengen de vraag, of het mo gelijk en gewenscht is, om te Utrecht een plaatselijken zomertijd in te voeren gelijk als in den Haag. Eenige jaren geleden is een dergelijk plan reeds in het ooilege besproken, maar toen bleken er tal van gegronde bezwaren tegen een plaatselijke regeling tebestaan. De directie van de Kon. Luchtvaart-Mij. voor Nederland en Koloniën Bchrijft in een adres aan de Tweede Kamer, met leed wezen kennlls te hebben genomen van het wetsontwerp, strekkende tot afschaf fing van den zomertijd. De Alg. R. K. Werkgeversvereniging heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin met den meesten aan drang gevraagd' wordt, in het belang van de indiustrieele en commercieel© werk gevers en arbeiders het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd niet goed te keuren. Het hoofdbestuur van de Nederi. Maat schappij tot bevordering der geneeskunst heeft aan die Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het aandringt op ver werping van het wetsontwerp tot intrek king van den zomertijd, overtuigd als het is van den gunstigen invloed, dien de zo mertijd' op aen gezondheidstoestand van het Nederlandsche volk heeft. Wijziging der Drankwet Ingediend is een Wetsontwerp tot wijzi ging der Drankwet De huidige wet beperkt het aantal loge- mentsv^rgunningen niet en stelt evenmin eischen, waaraan logementen moeten vol doen om voor een vergunning in aanmerking te komen. Inzonderheid in de laatste jaren is het aantal logementsvergunningen' zeer sterk toegenomen. Veelszins worden zij misbruikt en benut tot schenken aan niet-logeer- gasten. De regeering heeft dan ook gemeend een wetsvoorstel te moeten doen, krachtens het' welk enkele eenvoudige eischen gesteld kun nen worden, waaraan een logement moet voldoeii, om als zoodanig voor een vergun ning in aanmerking te komen. De tweede misstand, waarin het ontwerp verbetering poogt te brengen, is het vol gende: Vele vergunninghouders verpachten hun vergunning in dier voege, dat zij de z.g. pacht innen, doch verder niets met het be drijf uitstaande hebben. Herhaaldelijk worden de eigenlijke bezit ters van de „zaak", onder bedreiging van verplaatsing der vergunning tot bovenmatige verhooging der pacht gedwongen. Aan deze uitbuiting dient een eind te komeni. Volgens de geldende Drankwet kan tegen den vergunninghouder ter zake van deze praktijk niet worden opgetreden. Het ont werp brengt hierin verandering. Verhooging van den benzineprijs. Met ingang van Maandag is de prijs van benzine wederom met 2 ct. per Liter verhoogd. Uit het mijnbedrijf. De resultaten der bedrijven. In de Zaterdaag gehouden vergadering van de Contractcomanissie voor het Mijn bedrijf om té beraadslagen over een nieuwe loonregeling, ter vervanging van de bestaande overeenkomst, welke door de werkgevers met 1 April a.s. is opgezegd, gaven, de Mijndirecties een uiteenzetting van de moeilijkheden, waarin het mijn bedrijf hier te lande verkeert. De gemid delde opbrengst der steenkolen, welke ln 1928 19.11 per ton bedroeg, en ln No vember tot 12.21 was teruggeloopen, ls inmiddels verder gedaald tot 11.56 per ton in Januari. Ondanks de inspanning van alle krachten is het niet mogelijk geweest, de productiekosten in dezelfde verhouding te verminderen. De loonen staan nog, altijd vèr boven die der na burige landen. Terwijl de Westfaalsche Mijnen, onze voornaamste concurrenten, in December j.1. 5.20 per ton netto pro ductie aan loon betaalden, was het loon bij de Limburgsche mijnen ln dezelfde maand f 7.30 per ton of 40 meer. De spoorwegvrachten blijven, trots alle po gingen om verlaging te verkrijgen, onre delijk hoog. De thans in uitzicht gestelde tariefs verlaging beteekent nog geen 16 cents per ton. Ook door andere oorzaken word.t voor de Limburgsche mijnen de concur rentie verzwaard. Nog altijd houdt Duitschland, doordat dit land kolen vrij in Nederland invoert en tegen dumping prijzen op de markt werpt, practisch zijn grenzen voor de Nederlandsche kolen ge slote ni Op deze wijze kunnen de Neder landsche mijnen haar bedrijf niet staande houden. Reeds thans verliezen zij gemid deld ongeveer 1 per ton, zonder nog iets te rekenen voor noodzakelijke afschrij ving. De directie ziet zich derhalve genood zaakt een loonsverlaging voor te stellen van 10 ingaande 1 April a.s. De vertegenwoordigers van de mijn werkersbonden spraken hun waardeering uit over de verstrekte uityperige gege vens. Hoewel de moeilijke situatie voor het 'bedrijf erkennende, waren zij ander zijds van oordeel, dat de moeilijkheden voor de arbeidersgezinnen niet minder groot zijn. Wanneer de loonen veel hoo- ger zijn dan in het buitenland, staat daar tegenover, dat het leven hier ook veel duurder is. Van de loonen kan niets meer af. De vakbonden meenen daarom, dat gezocht moet worden naar andere midde len dan loonsverlaging^ om het concurren tievermogen van het bedrijf te vergrooten. Vanwege den „Nederlandsche Mijnwer- kersbond" werd als zoodanig genoemd verhooging van productie en betere outil leering van het bedrijf, en werd er op gewezen, dat in Duitschland de mijnwer- kersloonen stijgende zijn, en gaandeweg zeer. stabiele verhoudingen intreden, waar door de concurrentie van die zijde zich minder sterk zal doem gevoelen. Door de directies werd nader opge merkt, dat zij zich over eenige verminde ring van de buitenlandsche concurrentie voor den eersten tijd geen illusie maken. De vooruitzichten zijn donker. Aan het einde der besprekingen werd overeengekomen, dat de afgevaardigden der bonden de mededeelingen van de di recties in hunne hoofdbesturen zullen be spreken, en dat daarna een nieuwe bij eenkomst van de oontractcommissie zal worden gehouden, welke bepaald werd op 6 Maart. Naar aanleiding van een brief van den Neutralen en den Federatieven Mijnwer- kersbond, waarin wordt verzocht, geza menlijk een actie te voeren voor loonsver- hooging, heeft de Algem. Nederi Mijn werk ersbond aan den Neutralen Mijn werk ersbond geschreven: Wij kunnen mediedeelen, dat wij tot dusverre steeds bereid' zijn geweest met uw organisatie samen te werken. Ook thans zijn wjj hiertoe nog bereid. Met'de N. A S.-Federatie wil onze organisatie echter niet de minste connectie aanknoo- pen. Reeds bij schrijven d.d. 16 Juli 1924 meldden wij aan die organisatie, dat wij met haar geen samenwerking wenschten, omdat haar dagelijksch bestuur eenerzijds uit financieel en anderszijds uit organisa torisch onbetrouwbare personen bestaat. Uit het bouwvak. In de gisteren gehouden bespreking tus- schen die dagalijksche besturen van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland en den R. K. Bond van bouw- patroons, is, naar het Hbl. meldt, het eind- antwoord' vastgesteld op dén brief van de hoofdbesturen der landelijke bouwvak arbeiders-organisaties. De d'agelijksche besturen adlviseeren hunne afdeelingen, om voortaan ondier geen betere arbeids voorwaarden dan de laatstgeldende te la ten arbeiden. Schepen met stormschade. In de Amsterdamsohe haven ztfn.eenige schepen binnengevallen, welke op zee met stormweer hebben te kampen gehad. De J. P. Coen" is hier, door den storm, met vertraging aangekomen. Het schip heeft een moeilijke reis gehad en af en toe sloegen zware zeeën over dek, wat tot gevolg had, dat eenige hutten en sloepen ernstig werden beschadigd. Een paar op varenden zijn door overstaand© stortzeeën licht gewond. Het ss. „Waterland1" van dén Kon. HolL Lloyd, dat, geladen met stukgoede ren, op weg was naar Buenos Aires, heeft het slechts tot Squthampton gebracht Het had door den storm zoodanig geledén, dat het te gewaagd was de reid voort te zetten. Wel kon het nog naar Amsterdam terugkeeren. Het is daar thans aangekomen om te worden gedokt. Het schip zal moeten wor den gelost en de reparatie zal wel een week of vier duren. Misbruik van positie? De Voorw. geeft uitvoerig verslag van de vergadering van dén raad der gemeen te Ameide, waarin het voorstel tot ontslag aan den gemeentewerkman Krijn Vroon zou worden behandeld. We laten hier dit verstag in hoofdzaak volgen: „De voorzitter zeide het voorstel te zul len inleiden. De heer K. den Boer (soc.-dem.): Is het een voorstel van B. en W.? Of iar het een voorstel van den burgemeester zelf? De voorzitter zeide, dat dit een voorstel van hem zelf ls. Hij zal een toelichting geven, hoe hij tot dit voorstel gekomen is. Eenige weken geleden vond spr. ln Het Weekblad van het Recht een artikeltje van mr. van der Lee, die te Ameide woont. Dit is een neef van den vorigen burge meester. flet ingezonden stuk heeft ten doel spr. dloor heel ons tand te belasteren. Spr. heeft deze zaak in handen gesteld van een advocaat, die alleen goede en rechte zaken uitzoekt, Mr. D. van Hou ten, uit Den Haag, zal deze zaak voor spr. opknappen. Het zal spr. misschien wel geld kosten, maar dit ls" niet erg. Al zou een der partijen ook maar veroordeeld worden tot een kwartje boete, dan nog ls bet spr. wensch, dat het recht zijn beloop heeft. Wat is nu de zaak? Er is zóóveel gelas terd en gelogen in de laatste weken, dat spr.-het goed vindt, eens precies te vertel len hoe de vork in den steel zit. Op een avond zijn in het dorp twee hee ren per auto gekomen. Deze waren, zoo verklaren 4 getuigen, niet dronken. De nachtwaker Krijn Vroon verklaarde in een rapport, dat zij dronken waren, maar in een nader proces-verbaal zeide hij weer: ze waren niet dronken. En dit te rugkomen op de eerste verklaring zou, zoo lasterde men, op gezag van spr. hebben plaats gevonden. Er is naar den officier van justitie in Dordrecht geschreven en op diens last werd' door den majoor der rijksveldwacht Kalma een onderzoek inge steld. Aan spr. wordt ten laste gelegd, pressie uitgeoefend te hebben op den nachtwaker. De majoor van de rijksveldwacht zeide te gen spr.: ik zou dat van een anti-rev. bur gemeester niet verwacht hebben. De majoor Kalma heeft toen spr. ver hoord; in bijzijn van den nachtwaker Vroon en de veldwachters R. v. Beek en Lakerveld. Vroon verklaarde toen uit drukkelijk, dat spr. geen pressie op hem heeft uitgeoefend'. Volgens het ambtelijk rapport, door Krijn Vroon opgemaakt, had spr. wèl pressie uitgeoefend. Spr. schrok er van, toen hem dat ten laste gelegd werd, want daar staat 2 jaar gevangenisstraf op. Spr. is toen bij den rechter van instruc tie geweest en ook daar heeft Krijn Vroon verklaard, dat spr. geen pressie op hem uitgeoefend heeft. Wie heeft Krijn nu opgestookt? Dat is moeilijk te zeggen. Spr. weet, dat dr. P. de Jongh gezegd heeft: als Krijn Vroon ontslagen wordt, zal ik wel 14 dagen voor hem zorgen. Enkele dagen na het voorgevallene met Vroon is wethouder Van Kekem bij spr. gekomen. Deze maakte spr. ook al verwij ten over dat pressen. De dokter had het aan Van Kekem verteld. Spr. heeft toen wethouder Van Kekem anders Ingelicht en hem bezworen onschuldig te zijn. Maar toen wildé Van Kekem hebben, dat de dokter gehaald werd. Ook wethouder Van Gendt moest er bij, want spr. wilde alles onder getuigen doen, omdat er hier een 'groep menschen in de gemeente is, die spr. hevig tegenwerken en het gezag in de gemeente ondermijnen. Men heeft toen door den gemeentebode die tevens gemeenteveldwachter is den dokter laten halen. Omdat dr. De Jongh gemeentearts is, hadden B. en W. het recht hem ter verantwoording te laten roepen, wegens de gruwelijke Laster praatjes door hem rond gestrooid. Toen heeft dr. De Jongh mr. Van der Lee mieegenomen. Maar spr. had dien niet gevraagd en wilde hèm niet in huis heb ben. Want als B. en W. een ondergeschik te ter verantwoording roepen, hebben wij er geen advocaat bij noodig, vervolgde spr. De dokter had' laster rondgebracht en daarvoor moest hij komen, omdat hij ge meente-arts ia Als dr. De Jongh géén ge meente-arts was, had spr. zich van dien tester niets aangetrokken. Want als je in een glazen huigje woont, wordt je toch al genoeg bekletst, zeide spr. Toen nu Van dér Lee bij spr. in dé gang stond, is spr. de trappen afgekomen, Inderdaad zal ik wel hard geloop en heb ben, zeide spr., want ik ben niet gewaad er een half uur over te doen. Ik heb mr. Van der Lee toen de deur gewezen. Ik had met dé wet in die hand; t recht hem er

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 3