anna paulowna- wiekingen. telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht tn den marktberichten. püRMEREND, 8 Maart 1926. uit te gooien. En ik deed het ook. Daar over schrijft die advocaat nu in het Week blad van het Recht En het blad neemt het op en zet er bij, dat het een ongelooflijke zaak ia Zonder eerst 'n onderzoek bij spr. zélf in te stellen. Dat heeft spr. pijn ge daan en hij heeft zich er aan geërgerd. Het opschrift Weekblad van het Recht kon dan ook beter veranderd worden in Weekblad van het Onrecht Gelukkig, vervolgde spr., zijn er nog andere bladen ook. Zoo is de Haagsche Courant bij spr. geweest Het was een zeer vriendelijke heer, die daarvoor kwam en tot spr.'B groote verwondering en blijd schap stond er later een portret van hein in die couranti Bovendjen heeft die krant precies geschreven wat spr. over de kwes tie gezegd'heeft. Daarom wil spr. hier in het openbaar alle inwoners van Ameide aanraden: leest de Haagsche Courant Het gevolg van een en ander is geweest dat spr. den nachtwaker Krijn Vroon ont slag gaf. Want bewezen is, dat hij een valsche verklaring opgemaakt heeft. Vroon heeft den ambtseed afgelegd en maakte zich dus schuldig aan meineed. De man moest er dus uit Maar niettegen staande sprts naam gered is, probeert het Weekblad van het Recht hem tooh nog in den grond te trappen. De commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht heeft Krijn Vroon ook de bevoegdheid van onbezoldigd rijksveld wachter ontnomen. Een bewijs te meer, dat spr. gelijk heeft Nu is spr. gekomen met het voorstel Krijn Vroon ook te ontslaan als gemeente werkman. Maar daarover wil spr. wat meer zeggen. Vroon heeft de gemeente gedurende ruim acht jaren zeer trouw en eerlijk gediend. Dat wil spr. hier openlijk zeggen. Maar met opzet is dit voorstel op de agenda gezet. „Ontslag van een ge meentewerkman". Dat heeft veel stof op gejaagd. En zoo wilde spr. het juist heb bent Want thans la er veel publiek bij de raadszitting, iets waar spr. altijd zoo naar verlangd heeft. En bovendien zijn er niet minder dan acht heeren van de pers. Die zullen zorgen dat alles wat hier gebeurt het land doorgaat Daar is het spr. om te doenl Spr. heeft over zijn voorstel tbt het ge ven van ontslag aan Krijn Vroon nog eens goed nagedacht. En spr. heeft thans zoo veel goeds van dezen ouden, trouwen ge dienstige te zeggen, dat hij zijn voorstel meent te moeten intrekken. Als ware christen wil spr. Krijn Vroon alles vergeven. Hier moet christenplicht boven recht gesteld' worden. Want Krijn Vroon is een goed en eerlijk werkman en hij kan best de straat vegen al heeft hij ook een meineed gedaan l Als Vroon nu tegenover B. en W. ongelijk erkent, wil spr. en ook het ooilege van B. en W. hem weer erkennen en als christen wil spr. aan Vroon nog een kans geven zich te beteren. Dit is hetgeen spr. over deze zaak te zeggen heeft. Spr. hoopt, dat ieder het met hem eens zal zijn, dat alleen het waarach tig gemeentebelang; bij hetm vóór alles gaat. De heer van der Zouwen (christelijk ar beider) juicht de woorden van den voor zitter toe. Het spijt spr„ dat des voorzit ters naam omlaag gehaald is, maar spr. Is er van overtuigd, dat de voorzitter recht en gerechtigheid wiL Wethouder Van Gendt (anti-rev.) on derschrijft de woorden van den vorigen spreker. Hij vindt den burgemeester een goed en waardig bestuurder en herinner de aan het groote enthousiasme, toen de burgemeester geïnstalleerd werd. De bur gemeester heeft steeds alles gedaan, wat in het belang van de gemeente noodig bleek. Spr. acht alles een relletje tegen den burgemeester als anti-revolutionair en anders nieta De heer Diepenhorst (liberaal) had wel bij den burgemeester willen komen, maar hjj wenschte niet het rlsioo te loopen bui ten de deur gegooid te worden. Als een machtig man De Burgemeester (driftig opvliegend en met de vuist op tafel slaand): Wat? Mach tig man? Wie is hier een machtigf man? Mr. van der Lee sooms? Is die machtig, om dat hjj zooveel geld' heeft? Ik zal in mjjn huis ontvangen wie ik wil en voor mij ia ieder gelijk, rijk en arm. Heb ik zelfs in mijn huis geen socialisten ontvangen en heb ik hun zelfs geen stoel aangeboden? De heer Diepenhorst (liberaal): In ieder geval, ik wilde de kans niet loopen en bo vendien, Ik durfde niet bij je te komen. Intusschen wil spr. wel zeggen, dat het hem genoegen doet dat dit voorstel terug genomen is. Want Krijn Vroon is toch een beste vent. De burgemeester (opvliegend): Wat? Wou je dien man nu nog verdedigen ook? Krijn is wel 10 keer verbaliseerd we gens openbare dronkenschap! De heer Diepenhorst: Zoo? Daar weet niemand iets van! Ik heb den man nooit dronken gezienl De Burgemeester: Als ik zeg, dat-ie dronken is geweest is t zoo. Ik kan jullie de verbalen toch niet ter inzage gieven? Maar ik h9b ze! De heer E. den Boer betreurt het, dat de voorzitter hier enkele personen in het debat gebracht heeft en minder gunstig over hen heeft gesproken, terwijl, deze mensohen zich hier niet verdedigen kun nen. Dat gaat niet op. De voorzitter heeft ondier meer dokter De Jongh een hak ge zet. De Voorzitter: Als u zóó doorgaat, ont neem Ik u het woord of schors ik de ver gadering. Ik ben een hek gezet! De heer K. den Boer: Toch zal ik even zeggen, wat Ik te zeggen heb. Ik wist van te voren wel, dat je tegen mij te keer zou gaan, maar al laat je mij er uit zetten, Ik zal het toch zeggen. Gelukkig komt nu al les in de krant. Spr. wil dan oonstateeren, dat de edel moedige rol can den voorzitter wel een beetje te mooi voorgesteld wordt. Na de kwestie met Vroon is u in het stille ver- la Dotrdi Daarna hebt u Maandagavond een bespreking gehad met de vier anti-revolutionaire raadslieden. Die hadden zeker al geroken, wat er op de agenda voor de vergadering stond. En gis- avond is er een vergadering geweest van de anti-revolutionaire kiesvereeniging. Daar is óók een hartig woordje gespro ken en toen u in de gaten kreeg, geen meerderheid in den raad voor uw ont slag-voorstel te zullen krijgen, hebt ge be sloten het terug te nemen. Toen u zag het te zullen verliezen, is u opeens zoo edel moedig geworden! De Burgemeester (woedend): Dat ik met andere raadsleden spreek, gaat u niets aan! Ik doe wat ik wiL Gij moet de wet maar eens beter nalezen. De heer Den Boer: Maar gij hebt in een vorige vergadering immers uitdrukkelijk gezegd, dat wij daar te dom voor waren? De burgemeester: Inderdaad! Jullie zijn daar ook te stom voor! De heer den Boer: Maar gij moet erken nen, dat ge den nachtwaker niet durft ontslaan, omdat ge er geen meerderheid in den raad voor kunt krijgen! Zóó is de zaak en niet anderal (Rumoer in den raad en op de tribune.) De voorzitter (opvliegend en niet den hamier slaand): Ik ontneem u het woord! Wethouder van Gendt verzoekt den voorzitter kalm te blijven. Alles wat hier gebeurt komt in d© roode pers, zeide spr., en dan ga je weer het land door. Het is een schande, wat de socialisten hier dur ven zeggen. Terwijl u, mijnheer de voor zitter, zóó edelmoedig bent! Ze willen de revolutie, zooals in 1918, dat is 't 'ml De voorzitter (hoogst opgewonden): Het is méér dan erg! Dat de roode pers hier is, komt goed uit Die zal toch ook niet anders dan de waarheid neerschrijven, daarvan is spr. overtuigd. De heer den Boer: Ik vind t heel mooi, dat ge het ontslag wilt intrekken. Maar men kan toch verschil van inzicht over de motieven hebben? Misschien zullen we in de toekomst nog best samen kunnen werken! Maar bij deze gelegenhejd zal het niet gaan! De voorzitter: Nu is er genoeg over ge praat Ik s/luit de vergadernig. Verschillende raadsleden: Neen, er is toch rondvraag! De voorzitter: Nou, vooruit dan maar. De heer den Boer wil enkele vragen stellen betreffende het afwijzend verzoek om zaekenhuisverpleging door den arm- meester, toen een vrouw van een arbeider om hulp voor haar dochtertje kwam vra gen. Toen de vrouw bij den burgemees ter kwam. heeft deze haar gezegd, dat ze maar lid van een ziekenfonds moest wor den. De burgemeester acht hier een misver stand aanwezig. Hij geeft een uiteenzet ting van het geval en ontkent de vrouw af gewezen te hebben. De heeren de Vroom© (soc.-dem.), Die penhorst (liberaal) en den Boer (soa-dem.) vragen nog het woord. De voorzitter (plotseling opspringend en roet de handen in de zakken rondloopend): Nou is het mooi genoegl Ik sluit de ver gadering. Het is afgeloopen! Een der wethouders wil nog wat zeg gen, maar de voorzitter blijft zeggen, dat de zaak afgeloopen is. Dan roept de voorzitter den veldwach ter: „Veldwachter laat het publiek weg gaan. Het is afgeloopen! Ze moeten er uit! Ook de raadsleden er uit het is afgeloo pen!" (Onder het uiten van deze woorden blijft de voorzitter in opgewonden toe stand op en neer loopen en loopt zelfs een van de raadsleden vrijwel onderstboven). De veldwachter verwijdert dan de men- achen van de publieke tribune. Brutale brandstichting. Vrijdagavond brak brand uit in een poppen winkel in de Parkstraat te 's-Gra- venhage, welke echter spoedig kon wor den gebluaoht Een dag of vijf geleden werd de politie gewaarschuwd, dat brand gesticht zou worden in de bekende Old Dutoh Doll's Shop in de Parkstraat. De hoofd commis saris van politie meende deze waarschu wing niet in den wind te moeten slaan en nam den 24-jarigen H. K., zoon van den eigenaar van den winkel, in verhoor. De jonge man ontkende echter een der- geijk voornemen te koesteren. De hoofdcommissaris voelde zich nog niet voldoende verantwoord en liet den winkel in het oog houden door een reehert cheur, aangezien in de waarschuwing stond, dat de brand voor 1 Maart zou uit breken. Vrijdagavond halftien bemerkte de dienstdoende agent rook en een sterke brandlucht. Onmiddellijk alarmeerde hij de brandweer, welke binnen enkele minu ten ter plaatse was. De brand bleek rijn oorsprong te hebben in den kelder, die een uitgang in 't aangrenzende straatje heeft. De deur werd opengebroken en de kelder onder water gezet, zoodat men het vuur binnen weinig tijd meester was. Toen trok de politie op onderzoek uit en werd ontdekt, dat er voorbereidende maatregelen waren getroffen om het per ceel in lichte laaie te zetten. Alles wees er op, dat men met de meeste zorg de brandstichting had voorbereid. Van den kelder af waren langs de trappen en por talen een hoeveelheid licht ontvlambare stoffen neergelegd zooals cartonnen doo- zen, poppenpruiken, celluloid, vitrag». Ook was niet vergeten de ramen en deu ren open te zetten, om vooral te zorgen voor een goeden trek. Een blik petroleum was nog op een portaaltje klaargezet, zoodat, wanneer het opzet gelukt en de brandweer ©ven later gewaarsohuwd was, de omvang van den brand niet te overzien zou zijn geweest. De inspecteur van po litie te Voorburg, waar de eigenaar van den winkel woonde, werd gewaarsohuwd om te zien, of hij H, K. aldaar bereiken kon. Bij de woning van de familie K. zag hti dan zoon H. K. juist thuis komen. Naar rijn mededsejlngsn was hij op reis ge weest en kwam hij juist van den trein. Hij werd echter aangehouden en overge bracht naar Den Haag. Aanvankelijk ont kende hij, maar later heeft hij alles be kend. Als motief voor zijn daad gaf bij op schulden te hebben. Op deze wijze wilde hij doen voorkomen, dat zijn bezittingen verbrand waren. Valsche bankbiljetten. Voor de rechtbank te Dordrecht hebben gisteren terecht gestaan: W. 8., 83 jaar, leerlooier te Alblasserdam, W. B., leer looier te Rotterdam, J. M. O. v. B., 40 jaar, koopman te Nieuwland, en H. P. v. B., 88 jaar, koopman te Nieuwland, allen gede tineerd, de le en 2 bekl. wegens poging tot het val'schelrjk vervaardigen van bank biljetten van 100, 200 en 800, met het oogmerk ze als echt en onvervalscht te gebruiken, de beide anderen terzake dat zij aan bekl. S. en B. opzettelijk gele genheid en middelen hebben verschaft tot het plegen van dit misdrijf, door aan hen een kamer ter beschikking te stellen en voorts hun telkens gelden te verstrek ken1 tot aankoop van de verschillende voor het plegen van het misdrijf benoodigide in grediënten) en werktuigen. Tegen S. en B. is 41/, jaar en tegen de gebr. van B. 8 jaar gevangenisstraf ge- eischt Uitspraak 18 Maart. Een meevaller. Naar de oorrespondent te Brussel meldt, is het lot van één millioen frank van de leening voor het herstel der Belgische verwoeste gebieden ditmaal ten gevallen aan 'n Nederlanden J. Caenen, werkzaam in de zinkf abrieken te Overpelt (Belgisch- Limburg). Oaenen woont reeds twintig jaar in België en is 50 jaar oud. Hij is af komstig uit Bergeik. Diefstal van gas. De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen mej. M. in de Doelensteeg te Leiden wegens diefstal van gas. Buiten den gasmeter was een verbinding met de huisleiding tot standi gebracht. Ze ver klaarde, zich op deze wfjze gedurende on geveer 10, jaar van gas te hebben voor zien. Fraude bfj de gemeentelijke gasfabriek te R enk Tim Zaterdagavond heeft d© heer S. v. d. B., directeur van de gemeentelijke gasfabriek te Renkum, zich wegens een kastekort van 13.000 ter beschikking van den bur gemeester gesteld. De betrokkene, die ongeveer 40 jaar en gehuwd is, heeft zich Zondagmorgen ter beschikking van de justitie gesteld en een volledige bekentenis afgeilegd. Hjj is thans opgesfloten in het huis van bewaring te Arnhem. De heer v. <L B. stond zeer gunstig be kend en genoot aller achting. Ontploffing In België. Het Koninklijk Nederi. Meteorologisch Instituut in De Bilt deelt het volgende mee: Volgens telegrafisch bericht van het Meheor. Observatorium bij Brussel zal op 3 Maart tusschen 4.20 en 6.20 A. T. 's mid dags 8 ton dynamiet tot ontploffing wor den gebracht bij Bierges (Brabant). Wie de ontploffing waarneemt, wordt verzocht een uitvoerig bericht (nauwkeurige plaats, hoogte, tijd zoo mogelijk tot seconden nauwkeurig, beschrijving van sterkte en richting van het geluid) aan hét Meiteor. Instituut in De Bilt te zenden. Ernstig ongeluk. Te Bannen is Zondag een vrachtauto, die de leden van een voetbalvereeniging uit Essen vervoerde, op een hellende straat tegen de trap van een brug over den spoorweg gereden doordat de remmen weigerden. De auto sleurde een kinder wagen mee. De vader van het kind in den wagen wend overreden en gedood, het kind zelf levensgevaarlijk gewond. Ook een jong meisje beliep zware verwondin gen. De auto sloeg aan den voet van de brug om, waardoor de passagiers eron der kwamen. Zes hunner werden zwaar, de overigen licht gewond. Een kind! uit den sneltrein gevallen. Een Itallaansch echtpaar, dat met den sneltrein van Dover naar Londen reisde, viel onderweg in slaap en bemerkte bij het ontwaken, dat het portier van den coupé openstond en hun vierjarig kind verdwenen was. Onmiddellijk werd aan den noodrem getrokken en lijn afgezocht Het kind werd vrij spoedig gevonden. Het had, wonder boven wonder, slechts eenige lichte verwondingen opgóioopen. (TeL) sluitend de Marine, de hoofdschotel vormt van Helderts bestaan. Wat beteekent toch die reclame van scheep- en luchtvaart, radio, handel ©n industrie, electriciteit en gas? De ge- heele opzet is voos en onwerkelijk. Helder heeft geen scheepvaart van beteekenia Wérden de marine-vaartuigen bedoeld, doch wat heeft de handel hiermede uit te staan? Hetzelfde lot treft de opsomming van al het overige fraais. Alles wordt be kostigd uit de staats- en gemeente-finan ciën lx. de belastingbetalers en imoet men hiermede paradeeren? Zijn dit de bron nen van onze economische kracht? Ik zou ze liever beschouwen als de oorzaken en de werkelijke ondermijnera van onze volkskracht, waar oorlog en marine nooit anders doen dan ons nationaal venmogen opslokken en benadeelen. Gevraagd naar relaties met den handel, verklaarde de directeur van de gasfabriek, dat er groote kans is op medewerking van.de gasdirecteuren! Hoera! nu zijn we er! Die helpen ons uit den brand! Ik vraag nu in gemoede, wat heeft de eigenlijke handel in et gemeentelijke gas fabrieken (die tusschen haakjes ook het gas niet cadeau geven) uit te staan? In vind het dus alleszins begrijpelijk, dat de meerderheid van Helderts burgerij weinig gevoelt' voor een tentoonstelling in een marine-loods aan de Buitenhaven, waar de Marine wordt gedemonstreerd. Zeker, (men vindt hier en daar wel iets „interessants" of „curieus", maar zal dit het belang van Helder als handel- en in dustriestad raken? Opmerkelijk is het ook, dat op de bewuste vergadering de meeste woordvoerders van het comité een ambte lijk© loopbaan volgen en slechts een en kele stem van een neringdoende werd gehoord. Kom, laten we toch niet opnieuw door een schetterende reclame een mal figuur slaan en den buitenman tegen ons inne men, want dat is het noodwendig einde van het plan. Voor een reeks van Jaren is en blijft Helder op zijn eigen volkje aangewezen en geen lokkende reclame kan daarin veel veranderen, eerder nog meer bederven. Dat men opzettelijk Helder negeert, kan ik niet toegeven, men make niet 'btf voor baat den vreemdeling verdacht, ook de vreemdeling kan aan de geïsoleerde lig ging van Helder niets veranderen. De handel zoekt zelf zijn wegen en die zijn daar waar de grond goedkoop, de belas tingen laag en het afzetgebied gemakke lijk te bereiken is, waar zich natuurlijke hulpbronnen bevinden, die voorkeur scheppen. Kan men dit van Helder zeg gen? Ik geloof, dat ik op bijna alle vragen ontkennend zou moeten antwoorden. 8. N. BAKKER. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau Zuidstraat terug te be komen een geelkleurig hondje van mid delmatig© grootte, vermoedelijk uit Koe- gras. INGEZONDEN. Tentoonstelling „Stad Helder". Mijnheer de RodacteurI Mag ik over bovenstaand plan een plaatsje verzoeken in uw blad? Bij voor baat vriendelijk dank. Op de vergadering van het Uitvoerend Comité van de Tentoonstelling op Dins dagavond in „Bellevue" gehouden (zie Held. Courant, 26 Febr.) kwam m.L op de gevoerde besprekingen duidelijk uit, dat de burgerij tamelijk koel tegenover dit plan staat Gaat men na, wat er ongeveer ezegd is en wat d© bedoeling ervan is, an komt imij deze houding niet vréémd voor. Wat is namelijk het geval? Men tracht wederom Helder als handels- en industrie-stad te beschouwen, terwijl tel kens blijkt, dat de Maxima «n, ibijca uit Voor onze Blauwe Zee jutters. De Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" mocht in de maand Februari in dank ontvangen van: Mevr. K., te Amsterdam 6.G., te Maassluis 10.O. en Z., te Amsterdam 10.—; A. B., te Oss 2.60; N. N., te Hel der 10.en N. N., te Groningen L Bovendien noteerden wij als vaste jaar- Hjksohe contribuanten mej. A. B., te Delft 2J>0 en prof. dr. W. J. de H., te Lei den a 2.—. Gaarne houden wjj ons aanbevolen voor verdere gave. Uw geld wordt goed besteed. Het doel is alleen maar te hel pen eni te steunen. Ons Giro-nummer is 12110. De Pennigmeester, O. Reetman, Jen in 't Veldstraat 88, Helder. Brand op de markt. Bjj het ongeluk, mij verschenen Zaterdag overkomen, bij het branden van mijn tent met sigaren en sigaretten, hoorde ik eenige personen zeggen: „Jaap zegt laat maar branden", en „achteruit mannen", of dat ik er belang bij had, wanneer alles en alles ver branden zou Maar edh ieder weet, dat zoo'n lamp, gevuld met 3 liter benzine, die daarbij onder zwaren druk staat, bjj oververhitting uit elkaar kan springen. Dit is dan ook ge beurd, waarna de brandende benzine er uit liep, de kap in brand geraakte en de koop waar grootendeels bedorven werd Daarom raadde ik een ieder zijn eigen leven te red den en niet om een paar sigaren, die toch al grootendeels bedorven waren, de kans te loopen zelve in brand te geraken. rekende hier niet op het alom bekend© gezegde: „In den brand en uit den brand" Achtend, B. TERHAAS (Kleine Jaap). JULIAN ADORP. Zaterdagmorgen had in het café van den heer J. Slikker Gz. de openbare verkooping plaats van een huis, schuur en erf, groot 3.90 A., ten verzoeke van den eigenaar-be woner J. R. Muller en ten overstaan van Notaris Vrijburg te Züjpe. Kooper werd de heer, O. Hoogachagen Sr. te W-gras voor /2510. Zaterdagmorgen in de vroegte, nadat een harer zoons reeds naar zijn werk was ver trokken, is ten huize van de Wed W. een petroleumstel, staande op de tafel, op on verklaarbare wjjze in brand geraakt. De vrouw des huizes, die dit het eerst bemerkte, wekte haar andere zoons, die door een paar dekens op de vlammen te werpen spoedig het vuurtje hadden bedwongen en waardoor erger werd voorkomen. Alleen de dekens enz. waren onbruikbaar geworden en zullen door de verzekering wel worden vergoed. Zaterdagmiddag reed de werkman K langs de Oallantsoogervaart op de fiets hui* waarts en voerde tevens eenig gereedschap op het rijwiel mee, en zooals dat wel meer gebeurt, hield hij zich vast aan een vracht auto. Door een ongelukkig toeval is hij ech ter in aanraking gekomen met de auto, en werd langs den weg geslingerd^ maar geluk kig buiten het bereik van de auto. Het rij wiel kwam «r minder goed af, dat was totaal a krom en verbogen. De berijder had eenige blessuren aan hoofden beenen en hem werd hulp verleend door d^nlieer Vonk. Onze plaatsgenïxw, Mej. E. van den Herik/ behaalde de vorige week op de k ak school voor Meisjes vooh. Helder en Omstre ken het getuigschrift der dagsohool De veehouder B„ die Maandagmiddag met een wagen veevoeder langs'óe Doggersvairt S, kwam aldaar een auto tegen, waardoor het paard een weinig schrok en begon te slaan. Het lamoen van den J^en en de tuigen waren spoedig in een desdate stand, zoodat de wagen wegkant moest achterblijven in afwachting van ander trekmateriaal. De algemeene vergadering van de Begra- fenisvereeniging „De ff rdt eerst bepaald was op 11 Maart e.s., wo door bijzondere omstandigheden tlum® g houden op 7 Maart aA, in het café van den heer O. Vader. AlMer is opgericht een afdeeling van den Vrijzinnig ChristeUfken Jongeren Bond (V. C.J.B.) met aanvankelijk 21 leden. Zaterdagavond 28 Februari gaf de Ton- neelvereeniging „Ormenio een uitvoering in de groote tent Mast - burg". Opgevoerd werd „De Grond spel van boerenleven in 3 bedr^ven, d°or r e Teis Pzn. De auteur schetst in dit stuk het lief en leed van een boerenfamilie in een Groninger veenkolonie, waarvan de vader, Jobh Dost, het echte ouderwetse boerem type vertegenwoordigt: oprecht godsdien stig, werkend in het zweet rijns aanschijn® om vooruit te komen; stijf en tiard als kien- hout, dat duizend jaar in 't veen ligt en toch mild in zijn oordeel over rijn medemenscnen; afkeerig van spiegelruiten en nieuwmodische rijtuigen en als de dood voor een hijpotheei als middel om zijn grondbezit uit te breiden. Want, zegt hij, dan ben Je eigenlijk geen boer, dan ben je rentearbeider voor den hypotheekhouder. De werkdrift zit hom in het bloed, te mogen zwoegen en zweeten op den grond, dien zijn vader al begonnen was te maken uit heide en rul zand tot een vruchtbare plek, is voor hem de grootste zegen! Met elke zenuw, met iedere vezel hangt hij aan dien grond. Die grond ;s hem heilig, is voor rijn gevoel als een dierbaar kind, het kind van zijn arbeid! En als hij dan ook meent, dien grond door onteigening Ce moeten missen, dan gaat er iets in ziln ziel „kapot" en raakt hflj voor een oogenblik geheel aan de wanhoop ten prooi. Dit mo ment, het hoogtepunt van het stuk, werd op ontroerende wijze weergegeven. Trouwens, door allen zonder onderscheid is goed werk gepresteerd, dank zij de moeitevolle, lang durige en ernstige voorbereiding, waardoor deze opvoering van „De Grond" met zijn wisseling van scherts en ernst, van Intieme huiselijkheid en drukkende bekommering, een onmiskenbaar succes is geworden. Te Den Oever waren jJL Zaterdag de paar den nogal (vermoedelijk door 't slechte weer) van streek. Het paard van den landman V. K. weigerde den melkwagen met inhoud naar de kaasfabriek te brengen. Het beest liep al maar achteruit, zoodat de wagen met inhoud in de greppel geraakte. Met behulp van an deren had men den wagen weer spoedig op den weg en van de melk ging niets verloren. Het koppige paard, wat nog steeds weigerde werd uitgespannen en een ander er voor gezet. Dit beest was gewilliger en bracht voerman, wagen en melk naar de fabriek. De ket van den winkelier M. K. toonde ook een hoofd en voor de kar staande sloeg ze de boel aan stukken, zoodat dit voor den heer K. een schadepost waa Twee paarden van den landman J. B., ge spannen voor een met mosselen (zeemest) en ploeg beladen wagen, bestuurd door S. B., schrokken zóó hevig, dat ze op hol sloe gen het dorp Den Oever in zoo op de haven heen en terug en verder den Noorderweg door terug, totdat ze bij een hoek om kwa men te vallen en werden gegrepen. Een broer van den voerman was er onderweg af gevallen en kwam er goed af, doch de voer man zelf kwam onder de stukken van den wagen terecht en kneusde zijn schouder, zoodat direct geneeskundige hulp moest wor-' den ingeroepen. De stukken van den wagen, mossels, ploeg lagen overal verspreid Ge lukkig waren er geen kinderen op den weg, net was juist in 't middaguur, anders waren er misschien meer gehavenden geweest. JL Zaterdagavond sprak de heer Jo de Haas van Amsterdam voor een flink bo- zette zaal in 't hotel de Haan over Oorlog De werd oor- logsüdhtbeelden verduidelijkt t Ben en ander werd belangstellend gevolgd. morgen van 8 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederlandach Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand te Stomoway 776 7 Laagste borometerstand te Blarritz 747.2 Verwachting: Matige tot krachtige Noordoostelijke wind. betrokken tot halfbewolkt, weinig of geen neerslag, aanvankelijk kouder. 11 stapels fabriakskaas per 50 56, RM. J W; l stapels boerenkaas R.M. per 60 kg. 60; boter per kg. 260-2.60; 410 runde ren: 150 vette per kg. 0.90-1.26; 852 melke 176-476 8 stieren; 40 paarden J 160260; 14 vette kalveren per kg. 1.60— iv nuchtere idem voor de «lacht 16— 40» voor de fok f 3688; 669 vette varkens; voor de routerij per kg. 0.70—0.78, voor de 6lacht per kg. 0.720.76; 141 magere varken* 24—48; 134 biggen 1224; 828 schapen 85—66; 29 bokken; kipeieren per 100 stuks 6—6; eend eieren per 100 «tuks 660. Eiore «veiling. 19687 kipeieren A 620—660, 980 idem B /4h04A0; 28687 «andaiaren A 6—6.10, ell* per 100 «tuks.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 4