ËËN GOEDE SPIJSVERTERING NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld' Eerste Blad. VASELINE Bronchitis Abdijsiroop Nr. 6996. DONDERDAG 6 MAART 1926. 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. BUITENLAND DE POLITIEKE CONSTELLATIE IN EUROPA. De Brltsch-Fransche Entente. Dultschlands voorstel omtrent een Pact Engeland en het Protocol van Genève. Uit Londen wordt aan het Hbl. gemeld: Op het Engelsohe ministerie van Buiten- landsche Zaken werd Dinsdag aan de Journalisten verklaard, dat het Brltsche kabinet nooit heeft beraadslaagd over een document als dat, waarvan sprake is in de „Chicago Tribune" (n.L het voorstel van een pact tusschen Engeland, Frank rijk, Duitschland en België), zoomin In den vorm van een ontwerp als in eenigen anderen vorm. Deze verklaring kan echter niet als een afdoende tegenspraak worden beschouwd, daar de Engelsche bladen geenszins hebben beweerd dat heit kabinet In zijn geheel deze quaestie zou hebben besproken, doch alleen dat eenige invloed rijke leden der regeering zich met het pro bleem bezig houden. Verder wordt in de verklaring van het Foreign Office gezegd, dat het niet waar schijnlijk is dat een dergelijk document spoedig in overweging zal worden geno men en dat dit in geen geval zal geschie den vóórdat de conferentie te Genève, welke de volgende week aanvangt, zal hebben plaats gehad. De Engelsche bladen adhten het zeer waarschijnlijk, dat het document, waarvan de „Chicago Tribune" gewaagt, wel be staat, doch dat daarin alleen de opvatting van een deel der ministers is geformu leerd om tot basis te dienen hij latere be spreking. Vast staat in elk geval dat Duitschland aan Engeland, Frankrijk, Italië en België een pact heeft aangeboden en dat ver scheidene geallieerde regeeringen dit voorstel in overweging hebben genomen. De Britsche regeering antwoordde, dat zij over een dergelijk voorstel niet in onder handeling wenschte te treden alvorens met haar bondgenooten overleg te hebben ge pleegd en haar eigen politiek ten aanzien van het veiligheidsvraagstuk definitief te hebben vastgesteld. Dat op het oogenblik een formule voor deze politiek wordt ontworpen, kan even eens als vaststaand worden aangenomen. Minister Chamberlain, die Zaterdag a.s. naar Genève vertrekt, zal dan ook in de bijeenkomst van den Raad van den Vol kenbond verklaren, dat de Britsche regee ring binnenkort een voorstel zal doen ter vervanging van het protocol van Genève. De Britsche regeering erkent thans dat zij, ten aanzien van het vraagstuk der vei ligheid, een eereschuld tegenover Frank rijk heeft, welke nog niet werd ingelost. Inmiddels kan thans reeds nagenoeg met zekerheid worden gezegd, dat de 'be- sprekingen te Genève geen ander resul taat zullen opleveren, dan een voorberei ding voor een belangrijker conferentie, waar 'behalve Engeland en Frankrijk, wel licht ook andere geallieerden tegenwoor dig zullen zijn, ter bespreking van alle questies, die met de veiligheid samen hangen. Engelands veiligheid. De „Manch. Guardian" schrflft: Een veiligheidspact met Frankrijk be- teekent voor Engeland veiligheid op de volgende wijze: Voor de verdediging van Engeland is het noodzakelijk, dat geen enkele mogend heid ooit de Kanaal- en Noordzeehavene kan beheerschen; daarom is 't noodlg, dat vijandelijkheden met Frankrijk en België in de eerste plaats, en voorts met Neder land, Duitschland en Denemarken, verme den worden. Verder zou geen derde met Frankrijk of België in oorlog zijnde mo gendheid in staat mogen zijn, hetzij Frankrijk, hetzij België binnen te drin gen, zijn havens te nemen, of voldoende van hun grondgebied te bezetten om er een tuchtbasis tegen Engeland te hebben. Daarom is het voor Engeland's veiligheid noodzakelijk, dat zulk een overeenkomst met Frankrijk en België wordt getroffen, die een invasie van hun gebied onmogelijk maakt. Het Dultsche voorstel en de veiligheid van Frankrijk. Londen, 4 Maart. De Times publioeert den tekst van het Dultsche voorstel, voor zoover het door de Duitsche gezanten op schrift is overhandigd. Duitschland er kent de groote beteekenis, die de hand having van den status quo aan den Rijn heeft voor Frankrijk, België en Engeland. Maar geen regeling nopens den Rijn ban als hecht worden beschouwd, indien Duitschland1 ervan is uitgesloten. Bij dat verdrag zou ook moeten worden besloten, dat alle geschillen tusschen Duitschland aan den eenen kant en Polen en Tajecho- Slowakije aan den anderen kant aan ar bitrage moeten worden onderworpen. Op deze schriftelijke mededeeling ga ven de gezanten een mondelinge toelich ting, die in de verschillende hoofdsteden onderling in kleine détails wat van elkaar afweek. Met elkaar in overeenstemming was de verklaring der Duitsche gezanten, dat hun regeering beloofde, dat Duitsch land in geen geval zijn toevlucht tot wa pengeweld zal nemen om welke grenswij ziging ook te verkrijgen. De Duitsche re geering aai wachten, die door rechitstreek- sche onderhandelingen met Polen te be reiken. Gelukt dit niet dan zal ieder an der vredelievend middel worden beproefd, vooral zulke middelen als zijn bepaald In het statuut van den Volkenbond. In qommige Britsche regeeringskringen wordt deze aanbieding verleidelijk geacht. Zij wenschen dat aan Duitschland de ge legenheid zal worden gegeven, duidelijk te maken wat het zou Willen bijdragen tot een billijke regeling. Eenigen tijd geleden deed Duitschland, door officieuze bemid deling, voorstellen, die niet door Polen konden worden erkend als een serieuzen grondslag voor besprekingen, aanbieden. Polen zou dit was het voorstel Poon- meren aan Duitschland afstaan en daar voor een vrijhaven krijgen aan de Oost zee, het gebruik van een spoorweg daar heen en de vaart op den Weichsel. Volgens een resupié van een diploma tieke medewerker van de Daily Telegraph zijn er in den boezem van het Britsche kabinet dWe stroominge». De eerste wil een rechtstreeksche overeenkomst met Frankrijk en België. De tweede is ten gunste van een isolatie-politiek, zonder welke verdragsverplichtingen ook. De dérde streeft naar een wederkeerigheids- verdrag tusschen Engeland, Frankrijk, België, Italië en Duitschland. Chamber lain huldigt te eerste strooming. Men zou echter het bestaande overleg tusschen de generale staven van Enge land, Frankrijk en België om nieuwe Duitsche aanvallen, uitgaande van de Rijn-linie, te beletten, willen handhaven. Pat zou dan een compromisvoorstel zijn om overeenstemming te bereiken. De mannen van de isolatie-politiek vor men in het kabinet slechts een kleine min derheid. De derde strooming is die van de meer derheid van het kabinet, tot welke meer derheid ook Balfour behoort. Deze groep hecht er waarde aan, dat Italië en Duitschland' aan het garantie-verdrag als gelijkgerechtigden zullen deelnemen, en dat wel op staanden voet Daardoor zou tweespalt in Europa kunnen worden voor komen, eni zou aan Duitschland kunnen worden belet samen met Rusland en de Aziatische mogendheden een tegen-ver- bond' te sluiten. Geen der drie stroomingen in het Brit sche kabinet is bereid, in welken vorm dan ook, de grenzen van Polen of Tsjecho- Slowakije te garandeeren. Londen, 4 Maart. De Times schrijft een hoofdartikel over de Buitsohe suggestie van een garantieverbond, waarvoor het blad zeer veel schijnt te voelen. Het be richt dat Duitschland militaire actie tot wijziging van zijn oostgrenzen uitdrukke lijk wil uitsluiten, acht de Times een groo- ten vooruitgang, waarvan veel te verwach ten is, maar mi «achten onderschat het blad den tegenstand van Frankrijk, dat im mers daarmede niet tevreden zal zijn, omdat het dan toch, wat betreft de Pool- sche grens, met een minder sterke garan tie genoegen neemt dan wat betreft zijn eigen oostgrens. In Engeland heeft het voorstel in ieder geval een goeden indruk gemaakt en thans in de pers is hier en daar de invloed daarvan op de beschou wingswijze tegenover Duitschland merk baar. De Manchester Guardian ziet in den nieuwen koers der buitentendsche politiek een wijziging van de Britsohe politiek van eeuwen, welken zij met de grootste zorg gadeslaat en zich bewust is dat hij niet al leen de grootste gevaren meebrengt, maar bovendien aan de heéle wapening van FEUILLETON. door GEORGE A. BIRMINGHAM. 47) „Ik geloof, dat het beter zou zijn, hun dat niet te vertellen," zeide hij. „U be grijpt" - „Ze dreigen op mij te schieten," zeide hij. „Ik veronderstel niet, dat zij het zullen doen, want als zij het deden, zou ik mis schien terug moeten schieten. Maar het dient nergens toe, om onnoodlg risico te loopen. Als zij Josephine vannacht ver loren hebben, is het hun eigen sohuld, en zij moeten haar dan maar liever gaan zoeken." „Maar," zeide kanunnik Sylvestre, „als zij haar zoeken, zullen zij zeker in de pastorie huiszoeking houden." „Nu, laat ze hun gang gaan. Zij zullen geen kwaad doen, althans niet veeL" Hardy was te veel verbaasd om meer te doen dan een minuut of daaromtrent te stotteren. Ten laatste lukte het hem te spreken. „Wilt u in ernst beweren," zeide hij, dat u de Weisprebende Josephine ont voerd hebt? Ik heb heelemaal niet aan u gedacht, kanunnik Sylvestre, heelemaal niet. U bent de laatste man in Ierland dien ik van zoo iets verdacht zou hebben." „Maar ik heb het niet gedaan." „U heht mij daar juist verteld, dat zij in uw huis opgesloten zit." „Ja. Maar ik heb haar niet opgesloten. Als ik kon, zou Ik haar loslaten. Haai nicht heeft het gedaan." Hardy floot langgerekt „Nu," zeide hij ten slotte, „dan doen wij zeker beter met dat stil te houden. Ik zou veel liever willen dat z|j bleven denken dat ik haar hier had dan dat zij dat ont dekken. Als die republikeinsohe kerels ontdekken, dat u Josephine gevangen houdt, zullen zij uw huis in brand steken en u waarschijnlijk dood schieten. Zij zul len zich misschien tweemaal bedenken, vóór zij op mij en mijn manschappen schieten. Eigenlijk geloof ik niet, dat zij het durven, ondanks hun ultimatum. Maar u kunt op mijn woord gelooven, kanunnik Sylvestre, zij zullen niet aarzelen u aan te vallen. Een oude man en drie vrouwen in huis. Dat is juist de soort van karwei, waar die legers van ons voor deugen en waar zij echt schik in hebben. Maar zeg u mij eens, hoe bent u daartoe gekomen? „Ik heb het niet gedaan," zeide kanun nik Sylvestre. „Ik heb u toch al verteld, dat ik 'het niet gedaan heb. Het is haar nicht geweest." „Het is een brutaal, klein veulen, dat nichtje," zeide Hardy, „en Ik begrijp vol komen dat zij niets van haar tante moet hebben. Toch is het een beetje kras om haar gevangen te zetten, niet? Waarom heeft zij dat in 's hemelsnaam gedaan?" „Omdat juffrouw Wilbred, Josephine Wllbred namelijk, mijnheer Farnham ont voerd en gevangen gezet had." Weer floot Hardy .Daarna wendde hij zich plotseling tot zijn mannen en ver maande hen om harder te graven. Hij dreigde zefa ledereen neer te schieten, die Ingezonden Mededeeling. NIWVORK U.S.A teekenen van luiheid vertoonde. Daarna liep hij In diep gepeins de eetzaal op en neer. Ten slotte kwam hij bij kanunnik Sylvestre terug. „Denkt u," zeide hij, „dat er op juffrouw Geneviève te rekenen valt, dat zij haar tante opgesloten zal houden." „Ik denk van weL Zij scheen er vast toe besloten." Hardy daoht een paar minuten na. „Over het algemeen," zeide hij tenslotte, zouden de zaken heel wat erger kunnen loopen. Zoo lang die straatslijpers daar buiten denken dat ik hun dierbare Jose phine in handen heb, zullen zij nergens anders naar haar gaan zoeken." „Maar zullen zij niet op u schieten?" zeide kanunnik Sylvestre. „Zij hebben mi; gezegd, dat ik u duidelijk moet maken, da het hun werkelijk ernst was." „Nee, dat zullen zij niet," zeide Hardy, „Afgescheiden van hun natuurlijken af keer om zelf beschoten te worden, weten zij heel goed dat de kogels van het eene eind naar het andere door deze* miserabele keet heen zouden gaan en dan heel waar schijnlijk Josephine zouden treffen, als zi hier was, zoo als zij denken dat het geva Is." Daarna eindelijk en het was hoog tijd voor hem herinnerde kanunnik Sylvestre zich de oorspronkelijke reden van zijn komst bij Hardy. „Het zal Farnham niets geen kwaad doen, als hij een paar dagen blijft waar hij Is," zeide Hardy. „Drie dagen, zoo noo dlg, en als u dat van de Welsprekende Josephine stil kunt houden, nog gerulmen tijd. In 8 dagen," hij keek weer nara zijn Groot-jBrittannië zelf een ander karakter geven en eisohen zal stellen. Inderdaad is voor die bedenkingen van de Manchester Guardian buitengewoon veel te zeggen. Ook onder de conservatie ven is men lang niet overal gerust. De Express althans verklaart van geen pact met Frankrijk of welk oontinentaal land ook te willen weten. De Gezantenraad en de ontwapening van Duitschland. De Gezantenraad nam Dinsdag kennis van het rapport der intergeall. contróle- commissie te Berlijn en van het oordeel van het comité van Versailles. De Raad besloot met algemeene stem men aan maarschalk Foch en aan de militaire deskundigen van het comité van Versailles te verzoeken bepaalde punten van het rapport te préciseeren, ten einde nauwkeurig den ernst te kunnen vast stellen der Duitschland ten laste gelegde tekortkomingen. Voorts verzocht de Raad hun advies omtrent de maatregelen, welke volgens hen zouden kunnen leidén tot de ontwapening van Duitschland over eenkomstig het vredesverdrag. Het comité van Versailles zal thans een nieuw rapport opstellen, dat volgende week aan den Raad zal worden voorgelegd. ENGELAND. Het protocol van Genève. De Britsche minister van Buitenland- sche zaken, Chamberlain, zal in de sa bijeenkomst van den Raad van den Vol kenbond aankondigen, dat de Britsche re geering een voorstel zal doen ter vervan ging van het protocol van Genève. De ontwapening van Duitschland. De Gezantenraad heeft kennis genomen van het rapport der oontróleoommissie en verzocht aan maarschalk Foch en het oo- mité van Versailles nadere inlichtingen. De vlootbasis te Singapore. De minister van Koloniën, Amery, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Hong kong op royale wijze een bedrag van 1/4 mülloen pond sterling heeft aangeboden als 'bijdrage in de kosten van aanleg van de vlootbasis te Singapore. Het voor den aanleg der vlootbasis noo- dige land is thans aangekocht voor een prijs van l1/* millioen dollar, of 146,000 pond sterling, en zal, zoodra hét noodlg is, worden overgedragen. Brand te Londen. Londen, 4 Maart. Vanavond is er een brand uitgebroken in het arsenaal te Woolwioh, waarvan de schade op duizen den ponden wordt geschat De groote fa briek van gasmaskers etc. is geheel ver woest Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken voorgevallen. v N TURKIJE. Het Turksche kabinet treedt al In een vergadlering van d© republikein- sche volkspartij is het kabinet Fethi bei in de minderheid gebleven na een behande ling van binnenlandsdhe vraagstukken. Het kabinet is daarop afgetreden. De vergadering nam met 90 tegen 60 stemmen een motie van de extremisten aan, welke de regeerlng gispte en een al gemeene onderdrukking eischte van reac tionaire stroomingen. Ingezonden Mededeeling. De opstand der Koerden. Volgens een officieele Turksche mede deeling zal er over ongeveer een week begonnen worden met het onderdrukken van den opstand der Koerden. Tot bevel hebbers over de noodige troepen zijn be noemd Isjmet Pasja, de Turksche gezant te Berlijn, en Kemal Bddin 7-Bni Pasja. I - ALBANIË. Een oud-minister doodgeschoten. Uit Bari wordt gemeld, dat de oud minister van financiën in de verjaagde regeering van Fan Noli, Karacussi, te Du- razzo is doodgeschoten. NOORD-AFRIKA. De toenemende macht van Abd el Krlm. De „Times" verneemt uit Tanger dat Abd el Krim en Raisoeli zich beiden in Adjir, de hoofdstad1 dor „Riff-republiek" zouden bevinden, waar een groote bijeen komst van stamhoofden plaats vindt. Bij na alle belangrijke Riff- en Jebala-leiders zijn daar aanwezig, en Abd! el Krim is be zig met dé organisatie van het bestuur in de beide districten. Abd el Krim en Raisoeli schijnen tot een soort overeenstemming te zijn geko men, hetgeen echter niet heeft belet dat Raisoeli's eigendommen alle in beslag zijn genomen. Zijn „schatkist" en verplaats baar bezit zijn reeds van zijn hoofdkwar- tier in Tazroet naar Abd el Krims leger plaats in Ajdir overgebracht De aanspraken der Rif fa nemen toe; werkende soldaten, „kan ik den heelen boel hier degelijk omgespit hebben." Kanunnik Sylvestre was verbaasd over zijn ijver in het graven. „Er is heusch geen haast bij het terug brengen van hetilunnebed." Hardy was het Hunnebed al weer heele maal vergeten. Hij gaapte kanunnik Syl vestre stom verbaasd aan. Daarna herin nerde hij zich plotseling de reden, die hl voor het graafwerk had opgegeven. „Ach, dat Hunnebed kan de duivel ha len," zeide hij. Ik weet niet wat kanunnik Sylvestre daarvan dacht. Vermoedelijk dacht hl heelemaal niets. Hij werd geheel in beslas genomen door hetgeen er vervolgens ge beurde. Hardy riep een van zijn mannen en leverde kanunnik Sylvestre aan hem als gevangene over. De arme oude heer werd naar de keuken gebracht en daar achtergelaten onder de hoede van een man mertwee revolvers. Omstreeks negen uur kwam Hardy bin nen en liet den schildwacht heengaan. „Het spijt mij vreeselijk, eerwaarde, dat ik u hier moet houden en Ik zal het u zoo geriefelijk maken als ik kan. Zij maken nu het ontbijt klaar, en lk hoop dat u met mij zult deelen, wat er is." „Maar," zeide kanunnik' Sylvestre, „waarom houdt u mij hier?" „Eigenlijk ben lk -bang om u te laten gaan. U begrijpt, eerwaarde, dat er zoo lang u hier bent, niets van veel beteekenis daarbuiten zal gebeuren. Die republikein- sche jongens zullen op u wachten tot u met een antwoord op hun ultimatum terug komt, en zij rullen in den waan blijven, dat lk de Welsprekende Josephine te pak ken heb. Maar als ik u loslaat, en u door Ingezonden Mededeeling. hun linie teruggaat zullen zij te weten komen, dat zij hier niet is. Onverschillig wat u mooht zeggen tegen hen, zij zullen er achter komen, U benver de man niet naar om zelfs tegenover een zuigeling de bovenhand te krijgen, en hoe meer u zoudt probeeren om het geheim te bewaren, hoe minder u in staat zoudt zijn het te berei ken. U moet weten, eerwaarde, dat u heeleanaa} niet goed kunt liegen. Ik hoop dat u mij niet kwalijk neemt, dat ik u dat ronduit zeg. Ik laak het geenszins in u. Het is niet uw schuld. Ik geloof dat het komt, omdat u geestelijke bent en voort durend den bijbel leest. In elk geval is het zoo; ik geloof niet dat ik ooit iemand ontmoet heb, die minder in staat was om de menschen te misleiden dan u." „Ik vermoed, dat het zoo is," zeide ka nunnik 8ylvestre zuchtend. „U -kunt mij op mijn woord gelooven, dat het waar is," zeide Hardy. „Iedereen kan door u heen kijken, alsof u van glas was en u begrijpt, hoe de zaken staan, niet? Zoodra zij er achter komen dat Joj sephine niet hier is, zullen zij haar gaan zoeken, en het zal niet lang durep voor zij' haar vinden. Dan Nu, de Welsprekende Josephine is niet zoo'n dwazln als zij lijkt. Haar redevoeringen zouden je in den waan brengen, dat zij een geboren Idioot was. Maar dat ls zij niet. En lk vermoed, dat zij argwaan koestert. Zij heeft een paar toespelingen gemaakt, terwijl zij gisteravond met mij sprak, waaVuit ik met zekerheid heb opgemerkt, dat zij achter dochtig ls.1" (Wordt vervolgd.) Mr;v.*»eonsv&x, HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: I'- P P binnenland 12.-, N«l. 0. W. tLt f n ivSm f,PrJMü en overi«e landen f 4.20. Zondagsblad p. 0.50, f 0.70, f 0. i0, f 1.20 Modeblad reep. 10.95, f 1.26, f 1.25,11.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Lloht op voor auto's en fietsen: Donderdag 6 Maart6.15 uur. Vrijdag 6 6.17 ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel («aljard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tefeet) 60 ct Kleine advertentie* (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regele 40 ct.. elke regel meer 10ct.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad ep met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct „Maar," zeide kanunnik Sylvestre, „zij is daar, opgesloten op een slaapkamer." .TSCHIESBRjO" CHESEBROUGH is de eenige V aseline ter wereld welke sedert 1809 tonder gebruik van zuren wordt vervaardigd. Weiger namaak en neem slechts origine®ie Tuben aan, verpakt door CHESEBROUGH MFC C°C°«« „Maar hoe zit het met Farnhaim?" zeide hij. „Hij moet gered worden." i en andere borstaandoeningen genezen met AKKER's i t* onontbeerlijk voor soede gezondheid. Al* assimilatie van het voedsel alleen op onvol maakte wijze kan 'geschieden, verkrijgt het lichaam niet de kracht noodzakelijk voor de instandhouding van zijn normaal evenwicht. De spijsvertering geschiedt door de inwerking der maagsappen op het voedsel. Do oh, als door de eene Of andere oorzaak, voornamelijk door overmaat van aclditeit, de samenstelling der maagsappen gewijzigd is, dan volgt slechte of gestoorde spijsvertering onvermijdelijk. Door het gebruik van Gebiemureerd Magnesium na de maaltijden wordt overmaat van acidlteit der maag onmiddellijk gestuit en daar de spijsver tering dan op normale wijze geschied!, wordt het voedeel op volmaakte wijze geassimileerd, ten gunste van het geüeele gestel. Gebiemu reerd- Magnesium is verkrijgbaar in alle apothe ken. Gebiemureerd Magnesium Dépöt, Jacob Marispleln 23, Amsterdam. Verkrijgbaar hij alle goede Apotheken en Drogisten. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebiemureerd Magnesium krijgt

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7