utl NIEUWSBLAD VOOR HELPER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Chronisch hoesten? Eerste Blad. Dit is het merk WYBERT BUITENLAND Hoe lang doet U dat nu al? Neem daar nu eens de bekende Akker's Abdij siroop voor, dan zult ge 't betreuren, dat al niet eerder gedaan te hebben. HM fit, 5096 ZATERDAG 7 MAART 1926. 53ste JAARGANG. w p. O; W. 10.00,10.70,10.70, i 'lSo MrfL2ïï1,e lM^n f 42°' Zon^blad Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr, HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poat-Girorekening No. 16066. W1 n t a r t y d. Maan Zon Hoogwater opond.: opond.: v.m.: n.m.: 8.82 m. 6 506.805.60 7.47 8.06 4.40 6.18 6.28 5.62 8.28 8.40 5.50 6.48 6.26 5.64 8.56 9.12 7.01 7.06 6.24 5 67 9 27 9.48 814 7 29 6 22 5.59 9.5910.16 9.29 7 52 6.20 6.— 10.88 10.51 10.44 8.18 6.17 6.01 11.0911.28 Zo. 8m. DE POLITIEKE CONSTELLATIE IN EUROPA. De nieuwe Entente. Uit Berl^n wordt gemeld: Over den stand van het veiligheidsvraagstuk ver neemt Wolff van welingelichte zijde: De buiteniandsche pers wijdt sedert enkele dagen haar aandacht aan de Duitsche dé marche. De berichten daaromtrent geven van Duitsohland's steppen echter geen juist beeld. Zoo is de verklaring van den dlpkxmatieken medewerker van Har as, dat Duitschland de Engelache regeer mg om bemiddeling heeft verzocht en dat Ghemberlaln die officieel heeft geweigerd, onjuist. De rijksregeerlng heen veeleer alle betrokken Ententeregeeringen van haar prlncipieele Inzichten in kennis ge- MekL Zij heeft echter noch definitief ge formuleerde voorstellen gedaan, noch for- meele onderhandelingen geopperd: Bi) den huldigen stand van de naak is het onmogelijk nadere ooocrete bijzonder heden te vermelden. De rijksregeerlng is nog bezig het vraagstuk te overwegen en haar gedachtenwisselmg met de Entente- regeeringen heeft ten doel de wederzijd- ache overwegingen te toetsen. De Manchester Guardlap meldt: In den kabinetsraad is, wegens de afwezigheid van Baldwin geen definitieve beslissing genomen betreffende de buiteniandsche politiek. Daarom zal de verklaring, die vandaag uit naam van de regeering in het Lagerhuis afgelegd zal worden, min der volledig zijn dan aanvankelijk het plan was. De taktische door het kabinet behan delde kwestie luidt: Is het verstandig met Frankrijk een tractaat te sluiten dat be rekend is op een toekomstige uitbreiding tot Duitschland. Chamberlain is van mee ning dat Frankrijk alleen bevredigd kan worden, wanneer erst het Engelsch- Fransche tractaat gesloten is. Ghamiber- laln is hiertoe bereid, omdat hij gelooft dat de Fransche politiek niet door irnpe- FEUILLETON. door 48) georgea. birmingham. „Achterdochtig hoe bedoelt u dat?" „Nou natuurlijk wat die steenen van het Hunnebed betreft," reide Hardy. „Stelt zij belang in Hunnebedden?" zeide kanunnik Sylvestre eenvoudig. „Ik had er geen idee van." „Zij stelt heel veel 'belang in deze be paalde steenen," zeide Hardy. „Zooveel belang, dat het mij het best zou passen met mijn graafwerk gereed te komen, ter wijl zij nog achter slot en grendel zit" „Maar als ik niet naar mijn pastorie terug tjan, zal men zich gaan afvragen, wat mij overkomen is." „Zoo lang als men zich ertoe bepaalt zich dat af te vragen," zeide Hardy, „zal het geen 'kwaad kunnen. En ik zie piet, wat zij anders kunnen doen. Als ik maar zeker was dat Juffrouw Geneviève haar tante niet losliet „Dat zal zij niet doen. Ten slotte gaf kanunnik Sylvestre zijn woord erop, dat hij niet zou probeeren om weg te loopen en Hardy liet hem vrijheid om in de eetzaal, de keuken en de verdere ruimite rond te loopen. Hij keek vol be langstelling naar het graven van de man schappen en bewonderde de manier waar op Hardy hun werk leidde. Ala ik nu aan het heele geval terug denk, geloof ik dat Hardy het beste deed laJT^J? r VTees VOOT Duitsch- ff6?*51* wordt- Indien ®en meent h h^®ft en dat Frank- a bl«ft staan op den status quo in Lx>st-Europa, zal Chamberlain's politiek t!eK'„?a,n,)6rIain zaI aan Herriot duidelijk verklaren, dat de Pool- dor en de verdeeling van Opper- Silezië open moet blijven voor een her ziening in de toekomst Chamberlain over Engrtand's buiten iandsche politiek. De qnaestle van de ontruiming der Keulsche zone. Ofschoon het debat in het Lagerhuis over de bultenlandfcohe politiek tot een op- zienbarend incident annlcidling heeft ge- gt-'ven, dat eindigde met den exodus van de geheele Labour-fractie, heeft de ver klaring van den minister van buiteniand sche zaken, Austen Chamberlain, toch wei nig nieuws opgeleverd. Minister Chamberlain begon met te zeg gen dat hij bereid was het parlement en het. land alle inlichtingen te verstrek ken. voor zoover de omstandigheden dit toelieten. Aangaande het bestuur van het Saarbekkeq verklaarde de minister dat hij daar aanvankelijk zeer critisoh tegen over stond. In de laatste jaren is echter een verbetering in den toestand ingetre den en na Hjp beraad is de minister tot de overtuiging gekomen dat men, alle omstandigheden in aanmerking genomen, op het oogenbllk niet beter kan dóen dan den bestaanden toestand, waarbij Enge land den voorzitter van de commissie be noemt, te oontinueeren. De Britsche regeeringi, zeide Cham berlain verder, beschikt nog niet over de finitieve conclusies nopens de punten, waarop Duitschland in gebreke is geble ven zijn verplichtingen betreffende de ontwapening ha te komen, maar reeds eenigen tijd geleden was de regeering vol doende ingelicht om te weten dat Duitsch land niet het recht had de ontruiming der Keulsche zone op 10 Jan. te eischen. De bezetting van de Keulsche zone mag naar de opvatting der Britsche regeering niet langer duren dan door de duidelijke be palingen van het vredesverdrag wordt aangegeven. Het dort der regeering is dan ook zoo spoedig mogelijk de Duitsche re geering en het Duitsche volk er toe te brengen aan de voorwaarden te voldoen, welke volgens het vredesverdrag moeten worden gesteld, opdat de Keulsohe zone zoo spoedig mogelijk kan worden ont ruimd. De door Duitschland gedane stappen. Toen dé minister voor de eerste maal van Duitsche zijde in vertrouwen werd ge polst over de mogelijkheid' van het deel nemen van Duitschland aan de onderhan delingen over het veiligheidspact, heeft hij deze stap geheim gehouden. Hier interrumpeerde het radicale La- bourlidi Kirkwood: „En hoe staat het met het geheimhouden van den rooden brief?" Deze interruptie veroorzaakte aigemeene onrust. Chamberlain eischte, dat Kirk wood de zaal zou verlaten en diende daar toe een formeel voorstel in, dat met 248 tegen 119 stemmen werd! aangenomen. In middels was de Speaker, die tijdens het Incident afwezig was en door den Chair- m*n werd vervangen, geroepen, en hij Ingezonden MededeeUng. Uw Eerste Gedachte bij Ontvellingen en Kuidwondjes moet zijn PU ROL. Dit verzacht en geneest spoedig. eischte dat Kirkwood! de vergadering zou verlaten. Kirkwood stond op en tegelijk met hem MacDonald, wiens voorbeeld door alle aanwezige Labourleden werd gevolgd. De geheele fractie verliet daarop die zaal. Na dit incidient vervolgde Chamberlain: „De Duitsche regeering heeft zich daarop zelf met haar voorstel tot de andere geal lieerden gewend. Het is natuurlijk niet wenschelijk op dit oogenbllk, nu deze quaestie nog het onderwerp van een ge- dachtenwissellng tusschen de geallieerde regeeringen uitmaakt, nadere bijzonder heden mede te deel en. Het Dui tsche voor stel kan groote mogelijkheden voor den vrede en voor de veiligheid van de we reld in zich sluiten; het kan een uitgangs punt worden voor het werkelijke herstel van Europa. De Britsche regeering be groet deze stap dan ook met voldoening, zij acht haar van de grootste beteekenis en zij zal het voorstel zeer ernstig in over weging nemen." Chamberlain vervolgde: WJj zijn te dicht b]j het vastland gelegen om onbe roerd te blijven door hetgeen daar plaats vindt. In een bepaalde periode in onze ge schiedenis hadden wij ons van alle Euro- peesche aangelegenheden terug te trek ken en er zijn momenten geweest in het le ven onzer natie, waarop wij geïsoleerd waren. Doch geen natie kon, zooals wij de den, op 20 mijl afstand van de kimt van het vasteland leven en onverschillig bleven voor den vrede en de veiligheid er van. Het is stellig heden minder mogelijk dan ooit te voren om ons zelf dusdanig be schermd en afgescheiden van de rest van Europa te beschouwen door een strook der zee, dat wij ongevoelig kunnen blij ven voor den roep om hulp. De regeering spreekt aldus na overleg met de vrije en zelfbesturende Dominions. Omtrent do quaestie van Dantzig, die volgens Chamberlain stellig voor de a.s. bijeenkomst van den Volkenbond zal ko men, wilde hij nog gum verklaringen af leggen. Hij deelde Fisheris wensch volko men, dat de herstelde republiek Polen goede betrekkingen met haar buren zal onderhouden. ENGELAND. De brand In Woolwich arsenaal. Men gelooft dat de brand, die in het tuighuis te Woolwich heeft gewoed, ge weten moet worden aan een lichte ont ploffing. De vlammen werden aangewak kerd door een sterken wind. De werk plaatsen, die aangetast werden, waren de kleermakerijen en de afdeelingen voor papier- en lederbewerking. Later sloeg de brand over op de patroon-opslagplaatsen. Ofschoon Woolwich 20 K.M. van Lon den ligt, kwamen 92 Londensche brand spuiten binnen een half uur op het ter rein van den brand aan. Hun gedaver door de straten verwekte groote opschud ding. Een sterke politiemacht bewaakte de toegangen tot het tuighuis. Duizenden menschen waren toeschouwers bij den brand. DUITSCHLAND. De begrafenis van rijkspresident Ebert. Het was de laatste wensch van Ebert, in zijn geboortestad' Heldrtberg te worden het verkeer om technische redenen niet Ingezonden MededeeUng. wat hem mogelijk was. Hij moet aldoor geweten hebben, dat Josephine WiLbred vroeg of laat het bestaan van het begra ven geld zou snappen. Zij moest stellig hert wat weten van de zaak van haren broer en toen zij Geneviève en mij te Knockcroghery aantrof, (moest zij waar schijnlijk de gevolgtrekking maken, die zij metterdaad maakte. Zij was niet erg voorzichtig in haar uitlatingen dat is geen enkele echte redenaarster en zij z.-ide dingen tijdens de conferentie m»t Hardy, die hem deden vermoeden, dat cfj van plan was op eigen hand wat te gaan graven. Hardy kon, met al de nieuwe in lichtingen die ik hem had gegeven in zijn hoofd, elk onvoorzichtig woord, dat zij sprak, vlug begrijpen. Terwijl de Welsprekende Josephine en haar leger hem gadesloegen, zou Hardy groote moeite gehad hebben, als hij er gens buiten de wanden van zijn eetzaal wilde spitten en hij was zich volkomen bewust, dat hij misschien ook eenig ter rein daarbuiten zou moeten omgraven. Maar hij hield er, terecht naar ik denk, rekening mee, dat Josephine het verhaal van den begraven schat wel niet aan een van hare orfioieren en manschappen zou toevertrouwd hebben. Zoo lang zij uit de voeten was, kon hij graven waar het hem lustte binnen rijn eigen gedeelte van het kamp zonder kans op stoornis. Geneviève's ooup met het gevangen nemen van haar tante was een bof voor Hardy. Josephine zou een paar dagen uit den weg zijn, en elk oogenbllk konden zijn manschappen stuiten op hetgeen zij zoch ten. Wat hij gedaan zou hebben, als hij het geld had gevonden, weet lk niet. Mo- geiyk sou hij zloh met alles uit de voeten Ingezonden Mededertlng. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiNiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuMiiiiiiuümniaii begraven. Dit is Donderdag geschied op een wijze, die aan waardigheid ver de gis teren te Berlijn gehouden plechtiheid overtrof. Er was niet die dringende scheldende me nigte, die men te Berlijn steeds te zien en te hoeren krijgt als de heele stad op de been is. Hier stonden tienduizenden man nen en vrouwen ingetogen en zwijgend langs den weg geschaard, die van het sta tion naar het schilderachtige op een heu vel gelegen kerkhof voert. Op dit kerkhof liggen veel beroemde Duitsohers begra ven, meest mannen der wetenschap, die hier aan de oude academie hebben gedo ceerd, maar geen hunner is zeker met zoo veel plechtigheid en praal naar zijn laat ste rustplaats geleid als de eerste presi dent van de Duitsche republiek. Het weer was eerst somber en tamelijk kil maar de nevel verdween en op het kerkhof brak kort voor de kist in de diep te wordt gelaten de zon door de wolken. Men heeft Ebert op het kerkhof van zijn geboortestad' een waardige rustplaats gegeven. Wie aan den rand van het graf staat kan ver over het heerlijke Baden- sche landschap het Rijndal inzien. Toespraken werden gehouden door dr. Hellpag, den staatspresident van Baden, door den burgemeester van Heidelberg, dx. Waltz en door Hermann Muller na mens de sociaal-democratische partij. Na de overige sprekers zong het koor het lied „Eln Sohn des Volkee will ioh sein und bleiben." Daarop sprak een evangelisch geeste lijke het Onze Vader, waarop de kirt in het graf werd neergelaten. Des middags hebben honderden vreem delingen een bezoek gebracht aan Eberta geboortehuls in de Pfeffengasse, een drie meter breed straatje in de oude stad, een oud, maar vrij goed onderhouden huis. In den gevel een eenvoudige witfe steen met de woorden „Hier wurde Reichsprfiaident Friedrioh Ebert geboren." Tijdelijke stopzetting van vele bedrijven. Het neerleggen van den arbeid en de stopzetting van het verkeer ter herden king van den overleden rijkspresident ving Donderdag om 11 uur aan. Terwijl de trams en omnibussen op de plaats waar zij zich om elf uur bevonden, gedurende 6 mi nuten stil bleven staan, stopten de trei nen van de Hoch- en Untergjrundbahn aan de stations gedurende 5 minuten. Ook het particuliere verkeer nam aan de demon stratie deel. Op de Stadt- Ringbahn kon worden stopgezet. In velschillende bedrijven werd het werk gedurende 15 minuten neergelegd. De arbeiders en employé's verzamelden zich zwijgend op de binnenplaatsen; het voetgangersverkeer werd gedurende en kele minuten geheel onderbroken. ZWEDEN. Mond en klauwzeer. In het Zuiden van Zweden breidt het mond- en klauwzeer zich nog steeds uit. Sinds de ziekte in Now. van het vorige jaar optrad, zijn er 80,000 runderen en 10,000 varkens en schapen afgemaakt om de verspreiding tegen te gaan. Het Zweedsche defensie-ontwerp. In den Rijksdag is Woensdag de be spreking begonnen over het defensieont- werp der regeering. De woordvoerders van de conservatieve partij en den boeren bond hebben het ontwerp sterk gekriti seerd en de leider van de liberale partij heeft de hoop geuit, dat een zoodanige reorganisatie van de weermacht het ge volg zal zijn van dit ontwerp, dat de meer derheid des volks er zich mee kan ver eenigen. De leider van de radicale partij noemde gemaakt hebben en het aan ndj overgela ten hebben, om daarna met Geneviève de zaak zoo goed mogelijk op te knappen. Dat was wat George Stubbington dacht dat hij gedaan zou hebben. Maar ik heb een be teren indruk van Hardy. Hij zou, naar mijn meening, misschien meer dan zijn tien procent genomen hebben, maar toch een redelijk bedrag aan Geneviève over handigd hebben. Maar dit is pure gissing. Er school in Hardy's plannetje een fout, een factor in het probleem dien hij in het geheel niet kende. Het is waar, dat ik goed en wel opgesloten zat. Dat dit ook het geval was met Josephine. Het republikeinsche leger was inderdaad tot werkeloosheid gedoemd. Kanunnik Sylvestre was niet in de gele genheid om tegen iemand te praten. Ge neviève bewaakte haar tante. Lucy was In een zaak als deze aan te verwaarloozen grootheid. Maar Hardy vergat mijn uit stekenden zwager George Stubbington. En George was met den avondtrein uit Londen vertrokken. Hij daverde door Rugby, terwijl de Welsprekende Josephi ne mö koeieneerde. Hy scheepte zich te Holyhead in, terwijl Geneviève haar tante met 't zeepbakje bekogelde. Hy ontbeet in den Ierscnen trein, tenrijl kanunnik Syl vestre het republikeinsche ultimatum aan Hardy overbracht. Hy bereikte Knockcro ghery met een auto uit Althone om elf uur 's oohtende. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Op het oogenlblik dat George Stubbing ton aan de pastorie kwam, vloog Lucy naar hem toe met een onopgesmukte me- dedeeling van de twee markantste gebeur tenissen. „George lier, zeide rij, „wat moeten wy dloen? Geneviève heeft haar tante opgesloten, en Geneviève's tante heefd dien armen Johnny gevangen ge zet" George weigerde, heel 'begrijpelijk, haar te gelooven. Naar zyn meening konden zulke dingen onmogelijk gebeuren. Het is de twintigste eeuw en wy leven in West- Europa, onder meer of minder onder de Britsche vlag. Politie-agenten zetten soms, maar niet zonder vorm van proces, boosdoeners gevangen. Anders worden geen menschen gevangen gezet Dit was hetgeen hy tot Lucy zeide. Maar hy werd spoedig uit zyn ongeloo- vlgheid wakker geschud. Josephine, die gesterkt was door het ontbyt dat zy ont vangen had in ruil voor Geneviève's kloe ren, sohopte tegen de deur van haar ka mer en schreeuwde. George ging naar bo ven en luisterde naar haar. Daarna kon hy moeilijk meer ontkennen dat zy bin nen was en er uit wilde. Het was hem heel spoedig duideiyk dat ik nergens te vin den was, en daar er geen reden was, waar om lk uit eigen beweging zou verdwynen, was hy gedwongen te gelooven, dat Lucy hem aangaande my de waarheid verteld had. Zoo ver, geloof lk, kwam George in den beginne. Hy wist niet, dat Geneviève's geld iets met den toestand te maken had. Hy heeft nooit begrepen, en begrijpt niet tot op dezen dag, hoe de Iersche politiek invloed en terugslag op onze aangelegen heden had. Maar nadat hy twee eenvou dige feiten gesnapt had, de gevangenne ming van Josephine en de myne, begaf hy zloh dadehjk aan het werk, om ons beiden te bevrijden. Hy nam Josephine'* Ingezonden MededeeUng. KOM UW .PIJNLIJKE RUG TE HULP! Voelt gy u ellendig door doffe, stekende rugpyn? Wordt gü gemarteld door rheu- matische pynen, styfheid en harde zwel lingen in uw gewrichten en ledematen? Hebt gy last van de hinderlijke steken van spit? Van onaangename urinestoornissen? Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, ze nuwachtig, prikkelbaar en terneergesla gen? Pas dan op uw nieren. De nieren zyn de filters van het bloed, en zoodra zy de taak niet meer behoorlijk vervullen, biyven vergiften in het bloed achter, en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes beginnen u te kwellen, gy krijgt last van hoofdpyn, duizeligheid, blaasstoor- nissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijn selen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwakte nieren voor het-te laat is. Ge bruik Foster's Rugpyn Nieren Pilen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitslui tend voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen u evenzeer helpen. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker zyt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. zaak het eerst ter hand, omdat hy precies wist, waar zy was en wie haar opgesloten had. Hy zeide Geneviève dat zy haar moest laten gaan. Geneviève weigerde dit vierkant. „Geneviève Uef," drong Lucy aan, „toe, doe wat George zegt. Hij weet altijd wat goed is." Dat was héér meening: maar Geneviève was George's vrouw niet en had een eigen wiL George redeneerde met haar. Hy sprak over straffen waarmede de wetten degenen bedreigen, die hun familie en anderen opsluiten. Hy sprak over de openbare meening en over Geneviève's re putatie. Hy kwam elndeiyk tot vage be dreigingen, vermeldde de Magna Charta, de Habeas Oorpus en de Britsche con stitutie. Hy had even goed een lezing kun nen houden over het leenstelsel of den code Napolén, te oordeelen naar het suc ces, dat hy by Geneviève had. Ik geloof niet, dat George ooit iets ver der zou gekomen zyn, als er geen ongeluk gebeurd was. Lucy sloop naar boven naar haar slaapkamer, terwijl zy praatten, en vond de sleutels van Josephlné's gevange nis in den zak van den peignoir, dien zy aan Geneviève geleend' had. Het arme meisje was zorgeloos genoeg geweest om ze daarin te laten zitten toen zy haar eigen kleeren had gekregen. Lucy kwam naar beneden en overhandigde ze aan George, juist toen hy Geneviève bedreig de met de wraak van het heele Britsche ryk. Ik vond dat Lucy daarmee Iets onbe- hooriyks deed. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNRMENT PER 8 MA tmnpvi T,-,.-» HeMvrache Courant f 160- tr n n ht OOBUITBETAIJNG! op* en ondergang van Zon on Maan an tijd van hoogwater (Texel). Maart Ma. 9 Dl. 10 Wo. 11 Do. 12 a Vr. 1» Za. 14 Lloht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 7 Maart6.19 anr Zondag 8 6.20 Maaadag 9 6.22 ADVERTENTIEN: 20 at. p. regel (galjard) loge», meded. (kolombreedte ede redaction. tekst) 60 et Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bnrean v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen 65 en 45 Ct*.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1