T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 10 MAART 1925. Daarom ging hy dazen avond niet ln Moeders! Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk PUROL. Doos 30 ct. SCHEEPSRAMP TE HOEK VAN HOLLAND. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. O. Hulzebos, thans Hoofd der O. L. 8., te Zevenhoven, is als zoodanig benoemd te Voorbuig. He heer O. N. Praes, 2de off. K. P. M., slaagde d!e vorige week te Batavia voor het examen lste off. Gr. Stoomvaart Hr. Ma Tromp en Heemskerck. Hr. Ma Tronrp en Heemskerck zijn he denmorgen op de reede gekomeji. Heden worden zij door den Admiraal geïnspec teerd. Vermoedelijk zullen beide oorlogs bodems morgenochtend de haven binnen komen. De Kamerverkiezingen. Offlcleele candtdaten der R.-K. Staatspartij. In de katholieke bladen vinden wij den oflicieelen uitslag van de candidaatstelling in de Katholieke Staatspartij. De candldaten zijn in: X. Kieskring H e 1 d r. 1. Mr. P. J. M. Aalberse, Den Haag; 2. O. L. van de Bilt, Helder; 8. mr. J. B. Bomans, Haar lem; 4. G. P. Bon, Den Haag; 5. mevr. S. C. C. Bronsveld*—'Vitringa, Hoorn; 6. J. Burger, Harenkarspel; 7. A. Commandeur, Spanbroek; 8. Conjjn, Doetlnchem; 9. Van Cranenburgh, Haarlem; 10. dr. Deckers, Den Haag; 11. N. Dekker, Obdam; 12. D. C. van Dijk, Alkmaar; 18. Yon Frijtag Drabbe, Amsterdam; 14. H. J. Ganzeboom, Schoten; 15. A. J. Groen, Zuidscharwoude; 16. dr. A. Hoffman, Gouda; 17. C. M. Jan sen, Amsterdam; 18. M. Krijgsman, 's-Her- togenbosch; 19. A. J. M. Laesberg, Alk maar; 20. A. J. Loerakker, Schoten; 21. A. B. Michielsen, Haarlem; 22. C. Rood, Bo- venkarspel; 23. E. Schaaper, Krommenie; 24. W. C. Snel, Medemblik; 25. B. Veltman, Alkmaar; 26. A. J. Veraart, Den Haag; 27. B. de Wolf, Amsterdam; 28. mr. A. van Wijnbergen, Utrecht. Centr. Genootsch. v. Klnderhersteülngs- en Vacantlekolonles. De actie van het Centraal Genootschap om in zoo mogelijk alle gemeenten van ons land een afdeeling te stichten, heeft beslist succes. Vooral de Ouder-Commis- missies toonen veel belangstelling in het lot ven het zwakke kind. Vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs ln handenarbeid ln Nederland. •Donderdagavond trad in het Chr. M1L Tehuis, Kanaalweg, op de heer A. J. van Goethem met een lezing over .Handen arbeid in huis en school". Ondanks de uit gebreide en dure propaganda was de op komst zeer teleurstellend. Slechts een 60- tal menschen van d« nfeer dan duizend uitgenoodigden was aanwezig. Een hij zonder aangenaam feit was, dat de heer Burgemeester de vergadering wel bezocht alsook eenige raadsleden en belangstel lenden van de afdeeling Onderwijs. De vergadering werd geopend door den heer Joh? W. Stevenson, die na den belangstel lenden en den spieker een hartelijk wel kom toegeroepen te hebben, in zijn ope ningswoord het doel dezer vergadering uiteen zette en daardoor wat langer moest spreken, dan voor een openingswoord ge bruikelijk is. Zelf een liefhebber van knutselen en een warm voorstander van de invoering van den handenarbeid op school, had hij gaaine de gelegenheid aangegrepen door het hoofdbestuur van bovengemelde vereeniging geboden, om hier in Helder, waar men zoo weinig leven op dit belangrijke gebied bespeurt, een propaganda-avond te organlseeren. Na zijn bijzondere waardeering te hebben te kennen gegeven over de uiterst snelle levering van de door hem verlangde pro- paganda-materlalen, bepaalde hij zioh tot den stelregel: De hoogste prijs des levens, het grootje geluk eens menschen ls, ge boren te zijn anet een neiging tot een of anderen arbeid, die hem bezigheid en ge luk verschaft. Dit geldt niet het minst voor de kinderen. Ons huidig onderwijs wil het kind veel geven, maar t is te verstard en dikwijls te overladen, 't Kind vindt er niets aangenaams in en volgt onze lessen in den regel met tegenzin. Geheel andere geest wordt geconstateerd bij kinderen, die les sen in handenarbeid volgen. Noodig is in Helder een schare van opvoeders, die niet alleen letten op finantiëel voordeel, maar op 't zuiver belang van de aan hun zorgen toevertrouwde jeugd en die warm voelen voor het leerval van dien handenarbeid, als zijnde juist datgene wat het kind gaar ne begeert. Na een opwekking om in Hel der de handen inéén te slaan, zoowel auto riteiten, als onderwijzers(essen), ouder- oommissie's enz. gaf hij het woord aan den heer Van Goethem. Deze spreker begon te «melden, dat hy geen lez g zou houden, maar al vertel lende met voorbeelden uit zijn eigen school zou demonstreeren, wat er in een school met het vak handenarbeid te be reiken is en hoe vele leervakken er om geconcentreerd kunnen worden en er door worden gesteund. Na zijn dank te hebben overgebracht aan den voorzitter van dezen avond, die geheel alleen alle propaganda en verdere regeling had ver richt, zelde hy alleen op te treden voor «Het Nsdarlandsche kind". 1 cp de theoretische zijde van dit leervak, maar gaf ons zijn ondervinding te kennen van het bereikte resultaat op zijn school, «jen inrichting in de volkswijk te Amtrter- aam. waarin hij bovendien zelf een klas waarnam. De school moet zyn een plaats fan arbeid, vrede en geluk. Hierin wilde spreker niet doen uitkomen een verdekte aanranding van het tegenwoordige onder- wijseorps; voor de techniek van ons on derwijs had hij het grootste respect en ook door handenarbeid is in de laatste ja ren veel overdreven. Maar er wordt ge mist de voor het kind zoo noodige afwis- seling en het voldoen aan de zucht tot constructieve bezigheid, die alle kinderen eigen is. Er is een geweldige overgang van huis tot school, die ook niet kan on dervangen worden door de beste fröbel scholen. Een eigenaardig voorbeeld lever de spreker, door te vertellen van zijn ei'gen dochtertje, die 2 jaar noodig had om zich aan de school aan te passen, omdat het thuis zoo lekker waa Volgens 't oor deel van de onderwijzeres was het een der eerste suffers, maar later haalde zij in korten tijd het einddiploma H.B.S. en twee jaar nadien de akte voor onderwij zeres. Spreker is alleen op zijn school be gonnen, daar het personeel er onverschil lig, en deels zelfs vijandig tegenover stond. Hjj ibegon er met boekbinden en toonde ons de eerste aanvangsoefeningen van de derde tot de 6e klasse. De heele schoolbibliotheek werd door de leerlingen1 der school zelf gebonden. Schrijfcahiers werden zelf gemaakt en ge kartonneerd en het kind waakte er met de grootste zorg voor, dat er in dat mooie eigen schrift geen leelijk werk kwam. Ook de teekenboekjes werden zelf vervaardigd en daardoor behield het kind al zijn tee- keningen en kon zeer duidelijk het opklim men worden waargenomen. De kosten wa ren zeer gering. De rug werd vervaardigd van een oud blauw lancaster gordijn. De kartonomslagen van oude kartondoozen. De bekleeding van zelf gemaakt vloeimar- mer. De binnenbekleedtng of schutblad van kaftpapier. Maar boekbinden alleen zou te mono toon zyn. Handenarbeid moet ook dienst baar gemaakt worden aan intellectueels ontwikkeling. Daarom ook kartonarbeid. Houtarbeid is voor leerlingen veel ge makkelijker en veel prettiger en 't ma teriaal er voor is te verstrekken overeen komstig do krachten. Kartonarbeid gold als surrogaat. Achtereenvolgens zagen we het opplakken van plaatjes, van teekenin- gen met eigen ontworpen rand (waaronder zeer typeerendie en vermakelijke). Van landkaarten uit gekeurde atlassen, waar door een ware verzamelwoede onder de kinderen ontstond en weldra elk kind gra tis thuis een atlas der geheele wereld had op karton geplakt. Van andere kaartjes werden legdoozen vervaardigd, die ter afwisseling by het aardrijkskundig onderwijs, alsook in ledi ge oogenblikken zeer practische leermid delen bleken. Van een kleurenblinden jongen, toonde spreker een eigen vervaardigd schilderij tje, dat thans zijn eigendom was. De meis jes ontwierpen kalendersohilden. Anderen gingen graag wat verdier en maakten postzegeldoosjes, aanzichtkaartendoozen, die bepaald decoratief werden bet eek end, of met papieren uit stalenboeken van be hangselpapieren beplakt. Uit een apart potje, gevuld door den verkoop van grond stoffen aan sommige leerlingen, die beter papier wilden gebruiken alsook echt lin nen, werden weer onontbeeriyke materia len aangekocht b.v. steentjespapier voor huigjes van karton, waarvoor de jongens houten schoorstoenen maakten, met een gat erin, want het moet voor de kinderen bepaald echt zyn. Zelfs houtarbeid liet spreker in de school verrichten op de ge wone banken met behulp van een door hemzelf ontworpen plankje om wat steun te geven. Hy toonde een door dle leerlin gen vervaardigde harlekyn, een gereed schapsdoos, die de jongens maakten, elk twee, één voor zichzelf en één voor de meisjes. Na nog gewezen te hebben op het verblijdende feit dat kinderen door dien handenarbeid van de straat gehouden wor den en zelfs in zijn school soms al kwart over één binnen kwamen en dan in de grootste orde aan eigen werkstukjes be gonnen, eindigde hij zijn causerie met de gedachte dat zóó de werkkracht ten top ge voerd wordt en een hechten band gelegd wordt met het huisgezin. In de pauze hadden de bezoekers gele genheid om alles van meer naby te be zien, alsook d'e tentoonstelling van aller lei soort handenarbeid door den heer Ste venson gaarne daarvoor afgestaan, be staande uit voorwerpen door hem zelf ver vaardigd van klei, karton, jioutverbinding, inlegwerk, tarso-arbeid, rietvlechten. Na een belangrijke en gezellige beant woording van de vragen door eenige aan wezigen gesteld, gaf de heer Burgemees ter zich als lid- der Vereeniging op, en we twijfelen niet, of na dezen zeer leerzamen avond zullen velen dit voorbeeld volgen en weldra zal dan het aantal van 10 leden er zyn, in welk geval een afdeeling kan worden gesticht, die dan steun krijgt van het hoofdbestuur voor aanschaffing van werkbanken en gereedschappen. Ouder- nummers en statuten zijn alsnog verkrijg baar bij den heer Stevenson. Helders Gemengd Koor. Directeur F. v. d. Mey. Men schrijft ons: %terdagavond gaf H. G. K. voor leden en genoodigden een goed geslaagde uit voering ln Casino. Een niet zeer talrijk, maar ditmaal aandachtig luisterend pu bliek heeft genóten van een bij uitstek •goed verzorgd! programma. Ben zestal koren gaven het koor gele genheid om te bewijzen, dat er met lust en yver wordt geoefend en dat de leiding by den directeur in uitstekende handen is. Voor dezen avond verleenden de dames Lies Sok (eopr.) en Truua Sok (alt) en da h*«ran Joh. Pal* (viool) an Tj. Dito Ingezonden Mededeeltng. (piano-begeleiding), hun welwillende me dewerking. Mej. L. Sok zong met groot succes een tweetal solo's, terwijl zij met mej. Truus Sok ln een tweetal duetten optrad. De beide dames toonden hierin, dat zy met vrucht de lessen van mej. RootLieb volgen en tot goede dingen in staat zyn. Een welverdiend en even wel gemeend, hartelijk applaus beloonde haar, zoodat zij nog een nummer ten beste ga ven. Een tweetal bloemstukken werden onder luide instemming van het publiek overhandigd. Goede wijn behoeft geen krans, en daar om volstaan we met de mededeeling, dat de heer Pala op schitterende wijze zich van zijn taak kweet, toen hij de aanwezi gen vergastte op ©en viool-solo: Grande fantasie militaire van Henri Leonard. Een extra nummer volgde ook hier. De solisten werden begeleid door den heer Tj. Dito, die zich op lofelijke wyze van zijn soms zware taak wist te kwijten. Een vlot gespeeld blijspel in één bedrijf ,Voetbal-maniakken", deed de bezoekers herhaalde malen schudden van het lachen. En toen bal! Zang- en Retlceervereentglng „Harmonie". Het adres van den secretaris van boven genoemde vereeniging staat in de adver tentie ln het nummer van Zaterdag abusief vermeld als Goverstraat 87; dit moet evenwel zyn Gravenstraat 87. De macht van het kleine. Blijkens een ln dit nummer voorkomen de advertentie zal voor bovengenoemde ver. as. Donderdag in het gebouw Palm straat optreden, de heer Jac. Kortenho- ven van Heemstede, met het onderwerp: „Waarom gestichtsverpleging voor lij ders aan vallende ziekte". Door een kwartet van de Geref. Zang- vereeniging is welwillende medewerking toegezegd, zoodat dezen avond voor af wisseling zal worden zorg gedragen. De toegang is vrij. Leger der Hetls (Stichter WUllam Booth). Bovengenoemde instelling houdt van 7 tot en me^ 80 Maart zijn voorjaar|oallecte. De leden zullep hun tijd belangloos geven tot het bijeenbrengen van een zoo groot mogelijk bedrag voor den veelomvatten- den arbeid van het Leger des Heils, die door velen erkend en gewaardeerd wordt. Komen zij bij u, wees zoo vriendelijk een bydrage te schenken. Eke collectant is voorzien van een vol macht geteekend door den kommandant J. A. Poolsen. Bal Masqué ln Casino. Na het zoo schitterend geslaagde Bal Masqué op 21 Febr. j.1., waaraan door een zeer groot aantal gemaskerden werd deelgenomen, heeft de Casino-directie besloten een 2e Bal Masqué te organi- seeren op Zaterdag 21 Maart. Voor dit feest zullen kosten noch moeite gespaard worden om ook ditmaal het maskerade bal zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Casino zal voor die gelegenheid worden herschapen in een betooverende omgeving Een zeer fantastische verlichting en een buitengewoon mooie versiering zullen in een geheel anderen stijl de vorige geheel overtreffen. Twee Jazz-Band's zullen er hun vrooljjke muziek laten hooreu, te^jvijl ook weer, ter afwisseling, varieté-nummers zullen optreden. Reeds is er al veel aanvrage tot deelname en herinneren wij de liefhebbers er aan, dat de inschrijving is opengesteld tot 16 Maart in het sig.mag. v. d. heer Kokelaar Ka naalweg. Van het voorgaande Bal Masqué is momenteel bij den fotograaf, den heer Becker, Weststraat, een speciale étalage ter bezichtiging gesteld van foto's der gecostumeerden. Wlnkelnleuws. De heer F. Selbach, de in menig gezin welbekende Heldersche stemmer, heeft Zaterdagavond onder groote belangstel- i.'rg, zijn zaak in piano's en muziek-in- strumentcn geopend, in het voormalige ..kappershuis" aan den Kruisweg (West straat no. 1). De heer Selbach heeft het voordeel, dat hy in dit perceel over twee winkels beschikt, zoodat hy eenerzyds de piano's en orgels kon etaleeren, aan den anderen kant de onderdeelen, grammo- phoons, platen, enz. Vooral in granimo- phoonplaten is hy goed gesorteerd. Namens zyn talrijke stemklanten werd den heer Selbach bij monde van den heer Boon een prachtige bloemenmand! over handigd, hetgeen aanleiding gaf tot een treffend' momentje. Verder waren er een eroot aantal bloemstukken van vrienden en kennissenFEn den geheelen Zaterdag avond en ook Zondag kwam een belang stellend publiek de nieuwe zaak, die een- genamen indruk maakte bezichtigen. Uit het Politierapport Zaterdagmorgen werd er een twaalf jarige jongen aangehouden, die in een van de scholen, d'e aan de kapstokken hangende kleeren onderzocht, of er ook iets van zyn gading was. Zondag werd een meisje aangehouden dat zich aan ladelichting had schuldig ge maakt, in een tweetal winkels hier ter plaatse. Zondagmiddag was in de Binnenhaven een marine-matroos gekleed1 te water ge sprongen. om een muts, van zqn ka meraad, die te water gewaaid was, eruit te halen. Deze vriendschappeiyke daad trok bi zonder veel bekyks, zoodat de politie er aan te pas moest komen, om de orde te herstellen. Tegen een muzikale verlofhouder werd prooasvaEhasI opgemaakt, omdat hy in zyn logement muziek maakte, zonder daartoe die vernachte vergunning te heb ben. Door een winkelier werd gisteren aan het Hoofdbureau een va Lachen gulden ge deponeerd, die hy dien dag ontvangen had. MAARTSCHE BUIEN. Eindeiyk is de sneeuw gekomen, die ons, nu al den geheelen winter, door moe der natuur onthouden waa Het was im mers niet in den haak, dat we nog altyd maar vergeefs op den winter wachtten, dat we eiken dag tegen elkander zeiden: wat rollen we mooi door den winter heen! Er is een aneodote van den Franschen schrijver Fontenelle, die een paar weken vóór zijn honderdsten verjaardag over leed, en die, toen hy nog maar 90 was, werd aangesproken door een besje van 100 lentes. „Meneer Fontenelle" zeide dit oudje, „het sclujnt dat de dood ons ver geet!" „8t!" was het antwoord van den ouden man, „u moet geen slapende hon den, wakker maken!" En waariyk, het lijkt wel of het ons met den winter even zoo vergaat, want door al deze opmerkin gen is inderdaad de slapende winter wak ker geworden. Nu stuurt hy ons de opge- zamelde sneeuw, en de hagel èn wat we meer te goed hebben!. O, maar er waren wyze en voorzichtige Uedien genoeg, die ons hebben gewaar schuwd. Denk er oim, zeiden ze, als we ons te veel zomersche allures gaven, we hebben nog maar Maart. Het kan nog koud genoeg worden. Waarop dan verha len volgden van vroegere Maartsche win ters, die ons deden rillen van kou en on gezelligheid. En zorgeloos als we een maal zijn, schudden we die pessimistische bespiegelingen van ons af. Er was nu geen winter, en we waren te ver in den tijd, dat er nog veel winter zou komen. Was niet reeds in tuinen en op de vel den het jonge groen ontsproten? De spinazie stond al een heel eind boven den grond, zorgvuldig beschermd tegen de koude winden; de sering en d'e rozestrul- ken begonnen al uitteloopen, de aarde broeide en gistte en zond haar jonge le venssappen naar de planten en bloemen, die zich reeds voorbereidden voor het lentelijk festijn van d'e versiering der aarde. Koesterden niet reeds de mus- 9chen hun dikke buikjes in den warmen grond, waarin hun lichaampjes kuiltjes groeven? En was de leeuwerik niet ten tooneele gekomen, hoog in de lucht sta gend met zyn jubelzang? Waren er niet honderd^ ja duizend en één kenteekenen, d'at het voorjaar op komst was: een prik kelend aroma in de lucht, een aangename loomheid in de leden, een biydschap en een vreugde, een zinnenbedwelmende bekoring?. Ja, eenmaal hebben we zelf een oom plete zomerdag gehad. Zomerdag in op- tima forma, met koesterenden zonne schijn, met hooge en diepe luchten, zoo- dat de ^wintersche kleeding hinderde en men het liefst maar zonder jas en hoed ging ronddolen langs velden en wegen. Zomerdlag, waarop een volledig strand leven reeds was ontbloeid, wel niet van plassende en in tenten verbiyvende men schen, maar toch van honderden wande laars en1 badhuisbezoekers, voor wie dezen Zondag een onverwacht buiten kansje was! 't Was lente of liever, 't werd lente; ale symptomen wezen er op. Het gras, dat den geheelen winter door groen was ge bleven, groeide, de akkers werden omge spit of geploegd, en er waren optimisten, die al het geheele voorjaarsliedryf in werking wilden zetten, als daar zyn zaaien, poten en planten, en die hoopten op vroege groenten of voortydige bloe men. Maar de wyze en voorzichtige men schen hadden geiyk, die zeiden: Maart roert zijn staart. Want plotseling is de late winter gekomen en we moeten de verwezeniyking onzer illusies omtrent het voorjaar nog wat uitstellen. We moe ten nog een extra rantsoen brandstof in slaan om den guren wind de baas te ble ven, we moeten onze winterkleeding, die we mogeiyk al spoedig dachten op te ber gen, nog by die hand houden, en we moe ten maar afwachten tot de natuur uitge- buid is. En onze voorbarige voorjaars illusies opbergen Want ook April doet wat hy wil! Ach, dat Hollandsohe klimaat! De „Soerakarta" op de Noorderpier geioopen. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 7 Maart 1925. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Leiiph Ned. s.s. „Vlieetroom". 8 Maart 1926. Aangekomen van Huil en vertrokken naar Harlingen Ned. s.s. ,,ProL Buija". 9 Maart 1925. Aangekomen van Londen en vertrokken naar H'arlingen En. s.e. „Heron". MARKTBERICHTEN. :PURMERENI), 10 Maart 1925. 10 atapele fabriekakaas per 50 kg. 58, R.M. 61; 2 stapels 'boerenkaas per 50 kg. RM. 60; 628 kg. boter per kg. 2.50—2.60; 997 runderen: 148 vette per kg. 0.901.25; 237 melke en gelde 300—4.75; 12 stieren; 22 paar den IgO—250; 72 vette kalveren per kg. 1.60—1.80; 1Ö88 nuchtere idem: voor de slacht 1540, voor de fok 1638; 385 vette varken»; voor de zouterij per kg. 0.7(1—0.73, voor de slacht per kg. 0.720.76; 63 magere varkens 24—48; 187 biggen 1224; 348 schapen 40—65; 33 bokken; kipeieren per 100 5—6; eendeieren per 100 5.50. Eierenveiling. 29672 kipeieren A 5.406.90, 665 idem B 4 90-5.10, 47808 «endsisrsn A 6.60—6.80 per 100 stuks. De sleepboot „de Schelde* op de Zulder- pter verongelukt Zeven doodeu. Het vrachtstoomschip „Soerakarta", 7000 ton groot, van den Rotterdamschen Lloyd, is Zondagavond ruim 7 uur tijdenB zware hagelbuien en krachtigen Noordwesten wind by het binnenloopen van den Nieuwen Waterweg uit zyn roer en met het voor schip op de Noorderpier geioopen, vlak vóór den lichtopstand. De sleepboot „Schelde", van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst, ia zoo spoedig mogelijk Ier assistentie uitgevaren. Nadat verbinding met de „Soerakarta" tot stand was gebracht, is de tros geknapt en onder de sleepboot doorgeslagen in de schroef. De dientengevolge onklaar geraakt* boot is met haar bemanning van 15 man op het Zuiderhoofd geworpen, in de onmiddel lijke nabijheid van de wrakken van het stoomschip „Steward Star", en daar groo- tendeels gezonken. De schoorsteenen en het want staken met een gedeelte van de boot schuin boven de golven uit. Op beide hoofden zat dus een schip. De verongelukking van de sleepboot had plotse ling aan de gebeurtenissen een veel ernsti ger aanzien gegeven. De bemanning van de sleepboot verkeerde in levensgevaar; met die van de „Soerakarta" was dat, al zat het schip gevaariyk, niet het geval. Het stoomschip is rondgeslagen, en zit thans dwars in het vaarwater. De sleepboo- ten „Poolzee", „Witte Zee" en „Waterweg" hebben vergeefs getracht het schip over eind te trekken. De uitgebrachte trossen zijn telkens afgeknapt. Reeds Zondagavond stond in de ruimen-1 en 2 water, en de po sitie van het schip is thans zoodanig, dat het als verloren wordt beschouwd. De gol ven beuken het voorschip, en voortdurend stuiven de zeeën over het schip heen. Van het schip, dat 1500 ton stukgoed' uit Hamburg in had, en ongeveer 2000 ton kolen, was kapitein de heer Van Houten, die zijn laatste reis maakte. Het schip is gebouwd1 in 1912 by de maatschappy „De Schelde". De bemanning is tot nu toe aan boord gebleven. Op de sleepboot „de Schelde!" heeft zich Zondagnacht een drama afgespeeld, dat aan 7 menschen liet leven heeft gekost. Reeds Zondagnacht heeft de bemanning van de te Hoek van Holland gestationneerde reddingsbooten, bijgestaan door enkele men schen van het loodswezen, getracht de in nood verkeerende schepelingen van „de Schelde" te redden. De eerste poging werd Zondagnacht ongeveer 12 uur ondernomen met een jol; een tweede poging in den loop van den nacht had evenmin succes als de eerste, maar Maandagmorgen halfvyf heeft men verbinding gekregen met de mannen, die daar vlak bij den wal in doodsnood ver keerden. De „President van Heel", onder schipper Van der Klooster, was met de jol op sleeptouw door het z.g. Groote Gat om den Zuid uitgevaren en op het juiste oogen- blik had men de jol met vereende krachten over de pier gedragen met het noodige ma teriaal, lichtkogels, ïynen en whippertoestel erin. Uit de jol, die bemand was met den schipper van de reddingboot zelf, zyn stuur man Roel Seekles, den Hchtwachter De Kort en de loodskweekelingen C. van Mul- lem, P. de Neef en C. J. de Bruin, heeft men met een lichtkogel in het want van de sleepboot geschoten, ïynen werden eraan bevestigd en staande op den dam, hebben «ie redders 7 leden van de bemanning kun nen afhalen. Die geredden zijn: kapitein B. Weltevreden, stuurman J. Hartman, 2de machinist T. Mellema, de kok M. de Jong, de matrozen M. Ketting en Poldervaart §n de tremmer R. Roelofs. Om een uur of 8 Maandagmorgen werden deze 7 mannen binnengebracht in het" loods- gebouw aan de Berghaven, waar ze gastvrij onderdak en verzorging kregen. De overige leden van de bemanning zijn verdronken of gestorven door de kou. Drie lijken zijn aangespoeld1 en geborgen, n.1. die van den matroos H. van der Haven, uit Hoek van Holland, en van de stokers H. Pias en J. Sas, beiden uit Maassluis. Twee dooden zaten !n de tuigage van „de Schelde": de eerste machinist J. Bijl en de marconist Boxman. De lijken van de overige leden van de bemanning worden nog vermist, n.1. van de stokers Van Beek en Bal en van den licht matroos J. Scholte. De stuurman vertelde, dat hy te midden van de hevige zeeën, die het schip beukten, nog op de pier was geweest, om te zien, of er verbinding was te krijgen. "Voor het ge weld van het water moest hij echter wyken en weer aan boord teruggaan. Vreeseiyk waren de verhalen over het drama, dat zich had afgespeeld. Zoo zouden er twee van de mennen, onder wie de ma chinist Byi, krankzinnig zyn geworden. Het verbaal van den schipper van de reddingboot president van Heer'. In Hoek van Holland aan de Berghaven heeft de verslaggever van het „Hbl." den schipper Slis van de „President van Heel", de eerste reddingboot van de Noord-Zuid- Hollandscbe Redding Maatschappy, ge sproken, die het volgende eenvoudige ver haal deed van de twee scheepsrampen: ..Zondagavond om 7 uur ongeveer hebben wy bericht ontvangen, dat de „Soerakarta" op de Noorderpier was geioopen. Wy zyn onmiddellijk uitgevaren met de „President van Heel" en hebben toen gezien, dat de „Soerakarta" op dezelfde plaats lag waar indertyd de „Berlin" strandde. Het schip moet uit zyn roer zyn geioopen en door de hooge zee op deze plaats op de pier zyn geworpen. «Toen wy aankwamen, kg het dwars ever

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5