MIME COURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND. VAN DINSDAG 17 MAART 1925 gemeenteraad. Verkoop grond. Met medewerking van B. en W. werd by notarieel© akte dd.. 16 Juli 1923 door J. Geurt», aan J. Zipp, -alhier, overgedra gen het door eerstgenoemde verkregen reoht van erfpacht voor onbepaalden tijd op den grond aan den Ruijighweg, kad. Sectie C, No. 7694, alsmede den eigendom van den op dat perceel 'gebouwden opstal, ni een woonhuis. Bij adres verzoekt thans genoemde J. Zipp den bij hem in erfpacht zijnden grond, welke een oppervlakte heeft van 108 ^1.' te mogen koopen overeenkomstig de in den Raad vastgestelde „Algemeene Regelen". Nu de aanvrager daartoe de vereischte waarborgsom ad 32.40, zijnde 7>o der koopsom, n.1. 648.—, heeft gestort, stel len B. en W. den Raad voor, in overeen stemming met het advies van de Commis sie van Bijstand voor het Grondbedrijf, den gewenschten grond, welke tot de 2e klasse behoort, te verkoopen tegen den prijs van J 6.per M'. Aan dezen verkoop is de voorwaarde verbonden, dat het perceel grond koste loos en op den thans bestaanden voet moet worden belast met de erfdienstbaarheid van voetpad van en naar de Fabrieks- gracht te Helder, tot gebruik en ten nutte van verschillende nader omschreven per- ceelen. o Te 's-Gravenhage slaagden voor het Machinisten-exameni, voorl. diploma, de heeren J. M. Brizee en A. Modij alhier. In de Commissie voor het in 1926 te houden examen voor Kommies le kl., is o. a. als lid benoemd onze vroegere plaats genoot, de heer P. J. Kikkert, Verificateur der Invoerrechten en Accijnzen te Rotter dam. Candldaatstellingen Rijkskieskring Helder. 'De Kringorganisatie der R.-K. Kiesver- eenigingen in den Rijkskieskring Helder publiceert thans nader de lijst der candidaat- stellingen. Daaruit blijkt, dat gesteld zijn: De heer Ch. L. van de Bilt in 68 kiesver- eenigingen; Mevrouw Bronsveld in 39; de h6eren Mr. J. B. Bomans in 11; Mr. A. Leesberg in 11; J. Groen Az. te Zuid-Schar- woude in 25; Chr. Jansen te Amsterdam in 14; A. B. Michielsen in 11; A. B. Loe rakker in 12 afdeelingen. Liefdadigheidsvoorstelling „Israëlitische Tooneelvereeniglng. Het bestuur der Vereendging „Tot Steun"' deelt mede, dat door de Israëlitische Too- neelvereeniging „Onder Ons" pp Donder dag 2 April a.s. een liefdadigheidsvoorstel ling zal worden gegeven in het gebouw „Musis Sacrum". Opgevoerd zal worden „De Gebroeders Kalkoen", vroolflk spel in 3 bedrijven. - Door verschillende dames zullen voor dit doel kaarten worden verkocht Fancy-fair Evangellsatlegebanw. Hedenmiddag half drie wordt in het Evangelisatiegebouw in de Palmstraat een fancy-fair geopend, welke is georganiseerd door de Chr. Jongelingsvereeniglng ^Spr. 9 10a". De bedoeling hiervan is een fonds te vormen waaruit de Vereeniging haar on kosten, waarvoor zij binnenkort komt te staan, hoopt te bestrijden. Het Vereeni- gingsgebouw vereischt dringend eenige res tauraties, een nieuw orgel moet worden aan geschaft, enz., en de Vereeniging, die wel de beschikking heeft over een groot gebouw, kan nochtans niet over voldoende contanten beschikken om dit onderhoud te bekosti gen. Vandaar, dat zij in het organiseeren eener fancy-fair een beproefd middel meen de te zien om tot een kapitaaltje te komen, waaruit de rekening van den schilder enz. kan worden bestreden. Het Evangelisatiegebouw 'in de Palm straat werd voor het goede doel gratis af gestaan en.' natuurlijk waren er rappe han den genoeg om zoo'n fancy-fair naar den eisch des tjjds In elkaar te zetten. Wij waren in de gelegenheid gesteld vooraf een kijkje te nemen in de nog onvol tooide ruimte, waar nog grootendeels ledige stands waren. De vaste 'zitbanken, welke ter weerszijden van het middenschip staan, 'vormden eenigszins eene belemmering voor den opbouw, doch heel groot was die belem mering niet, daar men op vernuftige wijze over de banken heen de verschillende stands heeft ingericht. Alleen zullen de verkoop sters niet in, maar vóór haar tentje moeten blijven. Hoewel dus de tentoonstelling nog niet gereed was, kunnen wij nochtans een denk beeld geven van wat het geheel zal aanbie den. De Vereeniging heeft de .beschikking over de 'beide zalen, en heeft daarvan ge bruik gemaakt door in het zijzaaltje een theehuis*-! te richten, waar men dus rustig kan zitten, niet gehinderd door de bezoekers van de groote zaaL In de groote zaal' vindt Dien allereerst bij het binnenkomen een expositie van dè prij zen, die zjjn aangekocht voor de groote ver loting. Deze hebben in de étalage van de „Iris" (Spoorstraat) ter bezichtig:ng gele gen; hierbij zijn vele fraaie prijzen. Aan onze linkerha#<i vinden wij nu achtereen \ol- gens een mand' voor houtzaag- en houtsnij werk, enz., een chocoladetent, waarin ook smakelijke bonbons, enz., en daarna komt de bekende firma Keg met haar thee en koffie. Natuurlijk Is de op de fancy-fair ge schonken thee ook van deze firma en even natuurlijk Is dat een cadeau van.de firma. Er zijm meerdere zaken, die hier verkocht worden en die gratis aan de Vereeniging zjjn afgestaan. Op een verhoogd podium is een zitje ge maakt voor een orkestje. Want bij een fancy-fair hoort nu eenmaal muziek. Trou wens, ook in de theezaal zal een orkest plaats nemen en afwisselend wordt in de groote of de kleine zaal gemusiceerd. Op het podium der groote zaal is een tentoon stelling ingericht over de zending op Nieuw- Guinea, terwij] het Jong. Verbond daar tevens zijn uitgaven zal exposeeren. Aan den anderen zijkant vinden we de oud-Hollandsche vermaken als: h'et visch- vermaak, de grabbelton, een „kunst"-tent (wat dat is moet u zelf maar eens uitzoeken), terwijl hier tevens de prijzen voor de tom bola zijn geëxposeerd'. De firma Postma komt hier met een smakelijk uitziende fruit ten! (van al wat hier verkocht wordt, heeft de Vereeniging haar provisie), waarna wij komon aan de stand voor den bijbel- en brochurehandel van den heer Van der Haagen. Natuurlijk ontbreken ook vermakelijk heden niet als de beproefde sjoelbak e. d., en het sigaren- en tabaksbedrijf zal bok hier ongetwijfeld afnemers vinden. Het geheele middengedeelte wordt inge nomen door een keur van dameshandwer- ken. Allemaal geschenken; babygoed, pop pen, een massa uiteenloopende artikelen, het een ai mooier dan het ander. Hier kwam gisterenmiddag, toen wij een en ander kwamen bezichtigen, al teekening in, gevolg van het ijverig werken van een aantal dames. Naar men ons mededeelde, had de heer Jan van Amesfoort (Koningstraat) aange boden de versiering en opluistering van de zaai met bloemen en planten gratis te dóen geschieden, hetgeen zeer wordt geappre cieerd natuurlijk. Het bovenstaande bedoelt slechts een voorloopig overzicht te geven van hetgeen op deze fancy-fair wordt aangeboden. Zoo als wij zeiden, zal hedenmiddag te half drie de 'officieele opening plaats hebben, waarbij wij gelegenheid hebben nader op een en ander terug te komen voor zoover noodig. Te drie uur wordt de fancy-fair voor het publiek «opengesteld, bij welke gelegenheid zich een dameskoor zal doen hooren. De toegangsprijs bedraagt slechts 15 cent, voor kinderen 10 cent, zoodat ongetwijfeld zeer velen van deze gelegenheid1 gebruik zullen willen maken om een wandeling naar de Palmstraat te doen. Voor zoover wij thans reeds de zaak beoordeelen kunnen, zal deze fancy-fair een aardigen en gezelligen in druk maken en ongetwijfeld aan haar be doeling beantwoorden. Helder's Fanfarekorps. Bovengenoemde vereeniging 'zal deel nemen aan het ^groote nationale muziek concours, uitgeschreven door het fanfare korps Onderling Oefening te Uitgeest. Ook zal zij deelnemen aan het bondS- oonoours, uitgeschreven door den Ned. Bond van Arb. Muziekvereeniglngen op 28 Aurg. te 's-Gravenhage, in den concert en marsehwedstrijd. Zending onder de Joden. Men verzoekt ons te plaatsen: De Luthersche Jongelings-Vereeniging „Eén is Uw Meester" houdt op Woensdag 18 Maart, des avonds te 8 uur, eene open bare samenkomst in het Luthersche Kerk gebouw, Weezenstraat. Het is bovengenoemde Vereendging ge lukt voor haar te doen optreden Zendeling K. H. Kammeyer, in dienst der Ned. Ver eeniging voor Israël (opgericht 1861). Genoemde zendeling heeft tot onderwerp gekozen zijn zware en moeilijke arbeid onder de Joden. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad en morgen in het Advertentieblad. Uit het Politierapport Door een voetballer uit Schagen, werd Zondag, aangifte gedaan, dat ten nadeele van hem, uit het-kleedlokaal van het voet- balterrein op het Tuindorp, een bedrag van p.mi 20.ontvreemd, waa Nog een voetballer uit Schagen was op diezelfde wijze heroofü van een doublé- horloge. De a.8. Kamerverkiezingen. In de Vrijdag gehouden vergadering van de federatie Haarlem der S. D. A. P. Is gestemd over de groslijst voor het dis trict HaarlemHelder. De volgorde der candidaten is aldus aangegeven: J. E W. Dujjs, Den Haag; Ch. G. Cramer, Heem stede: J. Gerritsz, Haarlem; O. Thomas sen, Hilversum; F. van Meurs, Amster dam; J. Westerhof, Alkmaar; A. de Vries, Zaandam; B. W. Binnendijk, Amsterdam; G. L. Niermeijer, Huizen; K. Prins, Zaan dam; mevr. M. H. MiedemaZondervan, Amsterdam: J. Joosfcen, Haarlem; C. Ger ritsen, Hoofddorp. Prof. Mr. Veraart Naar „De Rsb." verneemt, heeft prof. •mr. J. A. Veraart aan het advlseerend college medegedeeld, dat hij alleen een Tweede Kamer-oandidatuur van den rijks kieskring 's-Gravenhage wenscht te aan vaarden. Holl. MJJ. van Landbouw en R.-K. Boeren- en Tuinders bond. Evenals in enkele andere provinciën is in de provincie Noord- en Zuid-Holland overeenstemming verkregen over samen werking tusschen de Holl andsch e Maat- sohappij van Landbouw en de r.k. Roeren- en Tuindersbond in het bisdom Haarlem. Men heeft een permanent comité van sa menwerking uit den Zuid- en N oord-Hol - landaohen landbouw opgericht, waarin elk der beide bovengenoemde organisaties drie leden benoemt Het zal zoo dikwijls zulk© noodig ls samenkomen. Zijne werk zaamheden zuilen zich uitstrekken over alle provinciale belangen, welke den ge- heelen landbouw betreffen. Getracht zal worden zooveel mogelijk het ouderling overleg en de federatieve samenwerking tusschen beide organisaties te 'bevorderen. De overbewlSBChlng van de Noordzee. Men schrijft ons: Op 24 en 25 Maart a.s. zullen de vis- scherijdeskundigen uit de verschillende landen, welke belang hebben bij de via- scherij in de Noordzee, te Amsterdam bijeen komen, ten einde te bespreken, welke maatregelen genomen moeten wor den voor hét behoud van den steeds meer bedreigden scholstand in de Noordzee. De Internationale Raad voor het onder zoek der zee heeft zich na een diepgaande studie tan vele jaren reeds uitgesproken voor een sluiting van een ondiep gedeelte van de Noordzee langs de kusten van Nederland, Duitschland en Denemarken voor de treilvisscherij met stoomvaar- tuigen en "groote motorvaartuigen. Tot dit besluit hebben de Duitschers, omdat zij toen niet in dien raad vertegenwoor digd waren gevolg van den oorlog niet kunnen medewerken. Een vergade ring, op 26 Januari j.1. door hetReichs- ministerium für Ernöhrung und Land- wirtschaft te Hamburg belegd, waaraan behalve verschillende Duitsche autori teiten ook vertegenwoordigers der Duit sche zeevisscherij deelnamen, verklaarde zich intusschen reeds voor de maatrege len, aanbevolen door den Internationalen Raad, waarvan bovenbedoelde sluiting de voornaamste is. De overige landen zullen te Amsterdam wel hoofdzakelijk vertegenwoordigd zijn door dezelfde des kundigen, die in den Internationalen Raad tot het aanbevelen van die maatregelen hebben medegewerkt. De kans is dus zeer groot, dat deze conferentie tot dezelf de conclusie komt. Een andere vraag is, of de regeeringen van alle betrokken staten zich daarmede zullen kunnen vereenigen. In Engeland hadden de belanghebbenden indertijd nogal bezwaren en ook hier te lande is er van dezelfde zijde eenigq tegenkanting. Bovendien vraagt men zich af, hoe de sluiting van zulk een groot zeegebied voor stoom- en groote motortreilers in de Sraktijk gehandhaafd zou moeten worden. ni die vraag heeft de Internationale Raad zich nooit bekommerd. Zij zal door de regeeringen overwogen moeten worden en lijkt niet zoo gemakkelijk te beant woorden. Toch moet er iets gedaan worden, wil men niet, dat belangrijke takken van visscherij in de Noordzee allengs achter uitgaan. De vraag rijst intusschen, of men ook het vraagstuk van de vermindering der schelvisch- dn kabeljauwvangsten, niet eens onder het oog moet gaan zien. Men wil het wel eens doen voorkomen, alsof dat verschijnsel van voorbijgaanden aard is, alleen te wijten aan natuurlijke oor zaken, maar gaat men de door het En- gelsche ministerie van landbouw en vis- scherjjen gepubliceerde cijfers na omtrent de vangsten der Engelsche stoomtreilers, die meer in het bijzonder voor de vis- scherij op rondvisch dienen, dan trekt het de aandacht, dat sinds 1906Me vang sten van schelvisch en kabeljauw door deze vaartuigen op den duur zijn achter uitgegaan. Alleen na de beperking der visscherij door den oorlog zag, men een toeneming en wel eene, die zeer beduidend was, later echter weder gevolgd door een snelle en sterke vermindering; - zeker wel het beste bewijs, dat de rijkdom der Noordzee aan schelvisch en kabeljauw niet alleen van natuurlijke oorzaken af hankelijk is, maar dat daarop o >k zeer sterk door den mensch wordt invloed ge oefend. In de laatste jaren hebben onze vis- schers heel wat meer te klagen gehad over het kleiner worden der schelyisch- vangsten dan over achteruitgang van de vangst van schol. Het verschijnsel van de vermindering van de vischrijkheid der Noordzee is niet alleen van belang voor ons stoom- treilbedrijf, maar ook voor onze beug- visscherij en onze haringvisscherij. Voor de stoombeugers liepen zij in de jaren 19191923 terug van 896 tot 503 K.G. per jreisdag en voor de zeilbeugers van 418 tot 219 K.G. per reisdag en in 1924 zijn de vangresultaten nog veel ongun stiger geweest, zoo slecht zelfs, dat de zeilsloepen, wier hoofdbedrijf de beug- visscherij is, deze visscherij niet langer konden volhouden. De treilvangsten der zeilloggers liepen al even hard achteruit, n.1. in dezelfde jaren van 299 K.G. tot 141 K.G. per reisdag. In den regel houden de loggers zich alleen als bjjbedriji met de treilvisscherij bezig en is de haringvisscherij hun hoofd bedrijf. Evenzoo wordt de beugvisscherij voor een groot deel alleen als bijbedrjji van de haringvisscherij uitgeoefend. Het doel is niet winst te behalen, maar de bemanningen werk te verschaffen, zoodat men de beschikking houdt over geschoolde visschers, hetgeen ten goede komt aan de uitkomsten der haringvisscherij. Di rect voordeel voor de reederjjen heelt de uitoefening van de bijbedrijven in normale tijden nooit opgeleverd, integendeel de reeders waren altijd overtuigd, dat deze hun geld kostte. Het verlies, dat zij er mede leden, beschouwden zij als het ware als een noodzakelijke uitgave voor het haringvisscherijbedrijf. Wordt bij het bijbedrijf minder gevangen, dan beteekent dit dus voor hen een verzwaring- van de lasten van het hoofdbedrijf. Ook de haringreederijen hebben er der halve alle belang bij, dat de schol-, scheld visch- en kabeljauwstand in dé Noordzee behouden blijft en zoo mogelijk verbeterd wordt. Amsterdams pleidooi voor den zomertijd. Ter uitvoering van het in de raadisver- gadering van 11 dezer genomen besluit, hebben B. en W. van Amsterdam thans een schrijven aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal verzonden, waarin o.m. gewezen wordt op de waarde dde d'e zomer tijd voor de bevolking van Amsterdam en van al© |afceden en industrieele centra heeft. Voorts wordt opgemerkt, dat de af schaffing van den zomertijd storend: zal werken op het internationale verkeer. Op 'grond van een en ander verzoekt de Amsterdiamsche Raadi aan de Eerste Ka mer heit wetsontwerp tot afschaffing van den Zomertijd' niet goed1 te keuren. De vernieuwingen aan het Amsterdamsche Centraal-Station. Zooals men weet worden na die groote verbouwing van het Centraalstation ver schillende onderdeeien vernieuwd. Het eerste spoor van het eerste perron dat ge- ruimen tijd buiten dienst was gesteld met de bedoeling de tunnels te repareeren, komt aan het einde van deze maand' weer in dienst. Vervolgens gaat het eerste spoor van het tweede perron buiten dienst. Het zakspoor O., dat van het Westelijk emplacement komende midden in het tweede perron doorloopt, zal gesloten worden, waarna het waarschijnlijk voor goed zal komen te vervallen. Het dbodloopend© spoor dlat van het Oostelijk emplacement komt en waarvan in den regel de treinen naar het Weesper- poortstatioh vertrekken, zal langs het ge heele tweede perron in Westelijke rioh- tinig worden doorgetrokken. Hierdoor moet een gedeelte van dat perron ver smald worden. Een gevolg hiervan is, dat het kleine restaurant op 't oogenblik ge sloopt wordt. Een nieuw, klein gebouwtje zal er voor in de plaats komen. Uit het mijnbedrijf. De Christelijke Mijnwerkersbond heeft Zondag, naar aan „Dé Courant" wordt ge meld, te Heerlen een besturenconferentie gehouden ter bepaling van zijn standpunt ten aanzien van het loonsvoorstel der mijn- directies. De voorzitter, de heer Stins, gaf een over zicht van de situatie en critiseerde de hou ding van den Ned. Mijnwerkersbond', die door zijn steeds afbrekende crltlek een sa menwerking onmogelijk maakte. Het sta kingswapen noemde spr. in de tegenwoor dige omstandigheden niet te gebruiken. Om der applaus der vergadering gaf spn uiting aan zijn waardeering voor het voorstel der regeering, dat bij aanneming een derving in 's rijks kas van ten minste 1.320.000 be teekent, waarbij, als de regeering aan de spoorwegrekening moet bijpassen, boven dien nog 700.000 moet komen, voor de vermindering van het vrachttarief. Spr. wees vervolgens op de minder gun stige ligging van Zuid-Limburg ten opzichte van het overige Nederland en noemde het in verband hiermede een schande, dat de spoor wegen niet meer rekening hielden met de mijnindustrie, doch van hun positie mis- ■bruik maakten, om abnormaal hooge spoor- tarieven te betekenen. Het hoofdbestuur stelde ten slotte voor, 'en loonaftrek van 5 aan te "nemep, mits de mijndirectie8 genegen zijn, het. looncon- tract voo# negen maanden vast te leggen, terwjjl dan de actie voor vrachttariefverla ging zal wordpn voortgezet. Een groot aantal afdeelingen verklaarde het standpunt van het hoofdbestuur niet te deelen" en laakte deze houding, waar eerst voorgehouden was, dat de loonen niet om laag konden en men thans met Jen verda ging genoegen wil nemen. Verschillende afdeelingen wilden liever in staking gaan, dan de loonsverlaging aocepteeren. Andere wilden het bedrag, dat de regeering beschik baar stelt, over bijv. 4 maanden verdeelen, om hierdoor de loonen op peil te kunnen houden. Algemeen werd gewezen op de aanzienlijke winsten* welke de mijndirecties vroeger hébben gemaakt en waarvan de mijnwerkers niet geprofiteerd hebben; men verlangde overlegging der boeken. Sommigen achtten een contractloos tijd perk beter dan een contract met loonsver laging. Hierop verklaarde het hoofdbestuur nadrukkelijk, een contractloos tijdperk niet te zullen aanvaarden en liever af te treden, omdat in dit geval het contract met de werkgevers verbroken is en vele verkregen voorrechten verdwijnen zouden. Na een heftig debat werd ten slotte de vertrouwenskwestie gesteld' en werd het be stuursvoorstel met 51 tegen 27 stemmen aangenomen, echter onder voorbehoud, dat, wanneer de mijndirecties geen genoegen nemen met een contract van 9 maanden, opnieuw vergaderd zal worden. Centrale Bond van Post-, Telegraaf- en TelefoonpersoneeL Men verzoekt ons plaatsing van de vol gende Motie: De vergadering van het Technisch perso neel der P. T. in Noord-Holland, georga niseerd' in den Oentralen Bond van Nederl. P. T. T.-personeel (C.B.P.T.T.), in gewes telijke vergadering bijeen te Velsen op Za terdag 14 Maart, besprekende de positie, waarin het Tech nisch personeel verkeert; constateert, dat nog steeds het Technisch personeel der P. T. achterstaat bij' dat der overige Rijks, provinciale en gemeen telijke bedrijven; acht deze loonpositie zoodanig, dat met alle mogelijke middelen moet worden ge streefd naar verbetering; roept alle collega's op door uitbouw der organisatie en door versterking van den weerstand de machtspositie van het per soneel zoo sterk mogelijk op te voeren en - gaat over tot de orde van den dag. Radio-omroep N. J. V. Voor de microfoon van de Ned. Seintoe- fctellen Fabriek te Hilversum zal Woensdag 18 Maart a.s. om 8.05 uur een omroep- avond' gehouden worden voor het Nederl. Jongelings-Verbond. De golflengte is 1050 M. Op het programma komen o. a. voor: Toespraken van: Ds. P. Veen (Bondsvoor zitter), H. Gordeau, C. Tabak en O. V. Doorschodt (AJgein. secretarissen). Verder is voor afwisseling gezorgd: er wordt zang (Bondslied) en muziek (piano en fluit) ten beste gegeven. SPORT. De sporthulde aan de vliegers. Zaterdag vergaderde de regelingsoommis- sie voor défilé en demonstraties op 25 April a.s. met de 'leiders der verschillende bonden. Van de ongeveer 32 takken van sport in ons land zullen thans definitief 25 bonden aan het défilé deelnemen. Mogelijk komen er nog eenige bij, doch zooals liet thans staat zullen de alpensport, cricketsport, dammen, kegelen, golfsport, honckbal- en zwemsport niet vertegenwoordigd zijn. Het programma werd thans als volgt op gemaakt: Nadat de vliegers en de heer Fokker in hötel „Pauiez" zullen zjjn ontvangen, wordt plaats genomen in een landauer, met vier paarden bespannen, en geëscorteerd door de eerewacht te paard van de 3-October- vereeniging te Leiden, naar Houtrust ge reden. Om 3 uur precies worden de gasten op Houtrust verwacht. Dan komt het vliegtuig type F VII boven het terrein vliegen, waarna vliegtuigen der zeemacht eenige rondvluchten boven het terrein zullen maken. (Zijn deze verdwenen, dan begint het défilé der deelnemende vereenigingen, naar schat ting vormende een 8000-tal deelnemers en deelneemsters. Nadat men het terrein is opgemarcheerd, vormen de banier- en vaandeldragers een halven cirkel om de verhooging, waarop de voorzitter van het comité den vliegeniers en den heer Fokker de geschenken zal over handigen, terwijl de vereenigingen daar omheen zullen plaats nemen. Is dit afgeloopen, dan overhandigen de deelnemers aan de sterrlt-estafette de oor konden aan de gasten, waarop een 8000-tal postduiven worden losgelaten. Daarna nemen de demonstraties een aan vang. Als slot van het programma wordt een massale gymnastiekuitvoering vertoond. BELGIEHOLLAND 0—1. Om kwart voor 3 (Belg. tijd) komen ondenr gejuich de Hollandsche spelers op het terrein; als steeds gekleed In oranjetrui met witte broek. De Hollanders op de tribune heffen het Wilhelmus aan. Onder enorme belangstelling werd Zondag in het Beerschot-Stadion te Antwerpen ge speeld. Het aantal toeschouwers werd geschat op 30,000, waarvan niet minder dan 10,000 Hollanders. Daarna verschijnen de Belgen, gekleed in roode trui meit zwarte broek. Ook ibij hun ver schijnen gaat een krachtig gejuich op. De samenstelling der elftallen ie als volgt: België. Nederland. Caudron doel v. d. Meuten Swartenbroecka r. achter Denia Demol 1. achter Van Dijko Claua r. midden Lefévre Fierena spil -Bul P. Braine 1. midden Hor8ten Driea r. buiten Su.Hurgronje R. Braine r. binnen Volkera Taeymana midden voor De Haas Thya 1. binnen Baer v. Slan- genburgh Baatin 1. buiten Sigmond Om 5 min. vóór 3 stellen de beidé elftallen zich op voor de officieele tribune, die versierd is met het koninklijk kleed. Het is voor den Belgischen Kroonprins, die op de tribune zal verschijnen. Het blijkt echter loos alarm te zijn. Scheidsrechter Kingsoott wil dan opwerpen voor den toss. Nu roept een stem „de Kroon prins is in aantocht". Weer stellen de elftallen zich voor de tribune op en verheft de menigte zich. Onder de tonen van de Brabanconne be treedt Kroonprins Leopold met zijn gevolg de tribune. Het is 5 min. over 3 als de scheidsrechter opgooit voor den toss. De Belgen zijn gelukkig en kiezen wind' mee, die van doel tot doel staat. Oa» 7 min. over 5 stellen de elftallen zich op en wordt er afgetrapt. Do eerste aanval ia voor de Belgen. Denis is echter op zijn plaats. 1 min: na den aanvang doet de linkervleugel der Belgen een gevaarlijken aanval, die door Denis wordt gestuit. De Belgen 'blijven op de vijandelijke helft. Om 10 over 3 ondernemen de Hollanders een aanval, Braine weet den bal mooi weg te wer ken. Om 12 min. over 3 brengt Bastin den bal keurig op; hij schiet echter van dichtbij het doel naast. De Belgen ondernemen nu verschillende aam vallen en v. d. Meulen moet reeds eenmaaF reddend optreden. Om 14 min. over 3 wordt de eerste hoekschop tegen de Hollanders door Dries genomen. Braine vangt den bal- met zijn hoofd op, doch kopt over de doellat heen. De Belgen blijven nog steeds op vijandelijk ge bied. Bastin loopt eenmaal gevaarlijk met den •bal weg, maar Denis is op zijn plaats. Een ver schot van Braine gaat naast. Om 17 min. over 8 doet de linkervleugel der Belgen opnieuw oen aanval. Denis wordt ge passeerd, maar Thijs loopt den bal naast het doel. Dan ondernemen de Hollanders een aan val. Een mooie voorzet van Sigmond wordt opgevangen door Swarbenbroecks. Bij een her nieuwden aanval van de Hollanders lost Baer v. Slangenburgh een hard schot, dat vlak naast het doel komt. Bij een aanval der Belgen, welke dadelijk daarop volgt, loopt v. d. Meulen uit en komt te vallen. Het ls een gevaarlijk oogenblik, maar Horsten redt de situatie. Om 3.19 wordt de eerste hoekschop tegen de Bel gen genomen. Snouck Hurgronje schiet echter achter het doel. Bij een uitlooppoging van de voorhoede der Belgen schiet Taemans weer naast. Er ont wikkelt zich een snel spel. Om 5 min. over half 4 onderneemt Bastin weer een ren, die keurig door van Dijke wordt gestuit. De bal blijft weer op de helft der Hollanders. De voorhoede der Belgen loopt eenige malen uit en éénmaal schiet Taeymans rakelings over het vijandelijk doel. Om 2 min. voor half 4 brengt Bastin den bal fraai op, maar hij schiet met een fraai schot juist in handen van v. d. Meulen. Dade lijk daarna gaan de Hollanders naar voren. De Haas komt vlak bij het vijandelijk doel, maar kopt naast. De Belgen zijn thans flink in de meerderheid. Voortdurend zitten zij voor 'het doel der Hollanders, v. d. Meulen heeft het achtereenvolgens eenige malen zwaar te verantwoorden. 2 schoten van Thijs, die kort na elkaar voor het doel komen, weet hij keurig te houden. Om 5 min. over half 4 doen de Hollanders opnieuw een aanval. Da voorhoede brengt dan

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5