NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND Hr, 6001. DONDERDAG 19 MAART 1926. 63ste JAARGANG. Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maan den op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 APRIL GRATIS. MIJNHARDTs Zenuw-Tabletten jjï* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten ooi COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BLJ VOORUITBETALING: Heldcrsche Courant f 1.50;fr. p. p. binnenland f2.Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f A20. Zonciwiblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26, f 125 f 1.60 Loaso nummerg der Courant 4 et.; fr, p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) Inges. meded. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en mqt br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct De Administratie. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 19 Maart6,41 uur. Vrijdag 20 6.42 ENGELAND EN FRANKRIJK. De Franach-Engelscbe besprekingen. De „Manchester Guardian" verneemt, dlat Herriat en Ohamberlain in die eerste plaats hebben geconfereerd over de ont ruiming van de Keulsche zone, doch dat dienaangaande nog geen overeenstem ming kon wordten bereikt daar de Britsche plannen van zeer verre strekking zijn en verband houden met de vraag of Duirtsch- land in September tot den Volkenbond zal kunnen toetreden. Een andere quaestie, die te Parijs aan die orde kwam, betrof de demilitarisatie van het Rijnland en de verplichtingen van Engeland volgens art. 44 van het verdrag van Versailles. Te Genève is de verdere behandeling van deze zaak wegens het verschil van meening tusschen Frankrijk en Engeland uitgesteld: tot Juni. De Fran- sche politiek houdt zich echter ook op het oogenblik nog in hoofdzaak bezig met de inrichting van een zoogenaamd, neu trale, gedemilitariseerde buffer-zone of glacis over de geheele lengte van het Rijndal. Deze zone zou onder controle van den Volkenbond dienen te staan, terwijl Engeland dóór een militaire overeen komst •waarborgen zou moeten geven. Herriot heeft bij deze politiek rekening te houden met de ernstige bezwaren van de zijde van Engeland, dat niet kan er kennen, dat de controle over deze zone krachtens het verdrag van Versailles kan worden afgescheiden van de algemeene controle door den Volkenbond, welke niet bovennJBtig mag zijn en welke alleen zal hebben na te gaan of de bepalingen van het vredesverdrag nopens de militai re en maritieme ontwapening worden na geleefd. In elk geval zou voor de inrichting van een dergelijke zone de toestemming van Duitschland noodig zijn, doch de Fran- scbe politici zijn van meening dat die toi stemming wel kan worden verkregen indien Engeland slechts bereid is het Fransche plan te aanvaarden en inzake de ontruiming even vastberaden op te treden als Frankrijk. De geallieerden zouden dan een bespoedigde en welwillen der ontruiming van de bezette gebieden kunnen aanbieden in ruil voor Duitsch- lands toestemming tot de instelling van een buffer-zone, welke zooals ook Frankrijk moet erkennen niet krach tens het-verdrag van Versailles kan wor den geëischt. Deze toestemming zou dan ln het vei- liigheddsverdlrag der drie mogendheden kunnen worden vastgelegd. Te Parijs acht men echter DuLtschland's handtee- kening waardeloos indien Engeland niet vooraf aan Frankrijk en België waarbor gen zal hebben gegeven overeenkomstig art. 44 van het verdrag van Versaillea Ook ten aanzien van deze quaesties kon bij de besprekingen te Parijs nog geen overeenstemming worden bereikt. Wat de voorstellen van Duitsche zijde betreft, is Chamberlain, naar de „Man chester Guardian" verder verneemt, tot de overtuiging gekomen, ^at deze niet in overweging kunnen worden genomen al vorens Duitschland als lid tot den Vol kenbond zal zijn toegelaten en om dit mo gelijk te maken zal het noodig z}jn dat Duitschland in September aan zijn ver plichtingen nopens de ontwapening zal fyebben voldaan, waarbij het voorloopig nog niet vaststaat of de Duitsche regee ring deze verplichtingen ten volle of ten deel© moet hebben vervuld. Volgens den diplamiatieken medewer ker van do Daily Telegraph, heeft het laatste onderhoud tusschen Ohamberlain en Herriot niets opgeleverd én werd er in Britsche kringen ook niets van verwacht. Herriot zou niet met Duitschland willen onderhandelen vóór er overeenstemming is tusschen do geallieerden. Hij blijft, zegt deze schrijver, bij zijn afkeer van een verdrag, waaraan Duischl. geehelopvoet van gelijkheid deelneemt en wenscht ln 1'andfs Westelijke grenzen, en een andere, van Duitschland's Oostelijke grenzen. Tot de Westelijke groep zouden dan be hoor en Engeland, Frankrijk, België en Duitschland zelf; tot dé Oostelijke groep Polen, Tsjeohoslowakijo, Roemenië, Oos tenrijk en de andere statert1 van Midden- en Oost-Europa. Beide gróepen zouden ondier do auspiciën van den Volkenbond staan en zouden een soort Vereenigde Staten van Europa ten dienste van het be houd van den vrede moeten vormen. Ita lië zou zelf kunnen kiezen bij welk der beid© groepen het zich zou willen aanslui ten. Spanje zou waarschijnlijk bij de Westelijke groep komen. In officieole kringen te Parijs zou het jplan betrekke lijk gunstig opgenomen zijn. ENGELAND. Chamberlalns besprekingen te Genève en te Parijs. Londen, 18 Maart. Minister Austen Ohamberlain heeft in de heden gehouden kabinetazitting mededeelingen gedaan over zijn besprekingen te Genève en te Parijs. In het Lagerhuis verklaarde Ohamber lain, die zich nauwelijks verstaanbaar kon maken, daar hij zeer verkouden was, in antwoord op een vraag van Beckett, dat de Britsche regeering zóó principieel te gen het protocol van Genève gekant was, dat ?ij dit niet als basis voor verdere on derhandelingen kon aanvaarden. De m$ ieder geval buiten het verdrag een afzon- j nister voegd© hier aan toe, dat de weg, derlijk© afspraak voor samenwerking van welke naar do meening der Britsche re de militaire staven. TenZjj Frankrijk toe stemt in een pact .alleen tusschen de Wes- telijkp landen, zou de Poolsch-Duitsche grens een onoverkoombaar obstakel voor de onderhandelingen zijn. Geheel anders seint do Parijsche oor respondent van de Times, die wel dege lijk goede resultaten van het onderhoud meent te bespeuren. Hij spreekt van „de- finite results". Hij beweert dat Herriot niet afkeerig is van een verdrag met Duitschland, mits Polen niet aan een on- behooriijken aandrang blootsta. Wordt Duitschland lid van den Volkenbond dan kan het zich altijd daarop beroepen om zijn grenzen, voorzoover zij onhoudbaar blijken, gewijzigd te krijgen. Een plan van BenesJ nopens de veiligheid. Londen, 18 Maart. Volgens een bericht uit Parijs aan de Daily Mail heeft Benesj aan Herriot een plan voorgelegd voor de veiligheid in Oost- en in West-Europa. Benaj zou twee Europeesche groepen willen vormen, een die als waarborg moet dienen voor het handhaven van Duitsch- Ingezonden Mededeeling. FEUILLETON. 58) door GEORiGE A. BIRMENGHAM. „Hij doet net of hij een bulhond is," zeide zij, „maar hij is in werkelijkheid zoo mflk als een lam." „Dien Indruk heb ik nooit van George gehad," zeide ik. „Als Je mij gezegd haat. dat kanunnik Syivestre een lam was „Kanunnik Syivestre," zeide Geneviève, ,4s heetmaal niet zoo'n lam als hij lijkt en iedereen die hem voor een dwaas houdt, zal ten slotte met sohik gewaar worden dat 'hij het mis heeft gehad." In dit opzicht, was ik het niet met haar eens. Kanunnik Syivestre leek, onder alle menwriittn die ik ooit had ontmoet, de een voudigste van hart en de meest onwerelid sche. „En uw zuster Lucy is pvenmin een dwarin," vervolgde Geneviève. „Zij lijkt misBohlen een doetje, maar is het niet. Zij is wat ik noem verstandig." „Nauwelijks verstandig. Misschien sluw." Ik herinnerde mij, dat Lucy op 'lat oogenblik George „bewerkte" in dei coupé vlak naast den onzen. Ik had he gevoel dat ik bij haar een zekere sluwheid van tamelijk gering allooi moest onder stellen. „U kunt haar sluw noemen als u zin SPREEK UIT. „TSCHIESBRO" heeft sedert 1869 reed# velen miMoenen Menschen groote diensten als „Eerstehulp" bewezen. Weiger namaak en neem »l;<£t» orlgineele fleichje» aan, verpakt door orlgineele fleachjea aan, verpaai ooon geering beter dan het protocol kan voe ren tot die veiligheid, welke ook de bedoe ling van hot protocol was, door hem we^d aangeduid in die red», welke hij in over eenstemming met de regeering teuGenève heeft, gehouden. Nopens de besprekingen te Parijs deel de de minister nog' mede, dat besloten is geen bijeenkomst der geallieerden te hou den ter bespreking van tU quaesties, welke verband houden met do ontwape ning van Duitsohland en de ontruiming van de Keulsche zone. BH dl behande ling van deze aangelegenheden zal de ge bruikelijke diplomatieke weg worden ge volgd, terwijl bovendien enkele bijeen komsten van don Raad van Gezanten zui len worden gehouden. Het Duitsche voorstel nog niet rijp voor publicatie. Londen, 18 Maart. Austen Ohamberlain zeide in het Lagerhuis, dat het Duitsche aanbod betreffende een pact voor West- Europa nog niet rijp was voor publicatie en dat het leggen van te grooten nadruk op de bijzondere punten van het Duitsche voorstel op het oogenbük, de kansen van de onderhandelingen daarover, die thans in haar beginstadium verkeeren,in ge vaar zou kunnen brengen. De Engeische Arbeiderspartij en het protocol van Genève. De parlementaire fractie der Arbeiders partij heeft een resolutie aangenomen, waarin tzjj verklaart vast té houden aan het protocol van Genève als „het eenig practisch plan tot het verkrijgen van ont wapening en het vervangen van den oor log door arbitrage", en kraohtig stelling kiest tegen het denkbeeld van de vervan ging van het protocol door een Britsch militair bondgenootschap, in welken vorm ook, of een waarborgverdrag. De fractie dringt er voorts op aan, dat alle mogelijke hebt," zeide Geneviève, „maar ik noem haar verstandig. Zij is zoo verstandig, dat als zij mij in iets, wat ook, raad gaf, ik dien dadelijk zou opvolgen." Zij had mij recht in het gezicht gekeken, terwijl zij mij haar opinie mededeelde over George en kanunnik Syivestre, maar toen zij Lucy dat laatste compliment gaf, keer de zij haar hoofdje ter zijde en keek uit het raampje. Ale zij elk ander meisje op de wereld was geweest, zou ik gezegd heb ben dat zij «enigszins verlegen was, maar het was volmaakt onmogelijk om Gene viève van zoo iets te verdenken. Aan den anderen kant was Ik zeer ernstig verlegen. Lucy had mij herhaaldelijk een zekeren raad gegeven, dien ik zeer geneigd was op te volgen. Plotseling kreeg ik den in druk dat zij aan Geneviève een dergelij- ken raad moest gegeven hebben en dat Geneviève. Zij had mij gezegd dat Lucy verstandig was. Zij had gezegd dat zij stellig Lucy's raad in elk opzicht zou volgen. Bedoelde zij „Geneviève", zeidie ik, op een toon, die naar ik hoopte teeder en liefderijk-eerbie dig klonk. ZJj nam er geen notitie van. Ik boog m ij over en nam vrij bedeesd haar hand. Zij nam haar dadelijk weg en bleef uit het raampje staren met den achterkant van haar hoofd naar mij toe. „Geneviève", zei ik, „denk je Zij keerde haar hoofd naar mij om met een boosaardigen glimlach op haar lip pen. pogingen worden gedaan opdat alle sta ten, die het protocol nog niet geteekend hebben, het zullen teekenen en ratifi- oeeren. De toestand in het Engeische scheeps bouwbedrijf. Londen, 18 Maart. Tengevolge van de aanhoudende malaise in het scheepsbouw bedrijf op de Noordoostkust van Engeland zullen de twee grootste metaalfabrieken aan de rivier de Teems binnenkort hun poor ten geheel sluiten. De Federatie van werkgevers in het scheepsbouwbedrijf te Londen heeft de vertegenwoordigers van alle Britsche vak verenigingen in het scheepsbouwbedrijf uitgenoodigd tot een conferentie ter bespre king van het feit, dat Duitsche scheeps werven opdrachten uit Engeland hebben Ontvangen. DUITSOHLAND. Na de bloedige botsing te Halle. Halle, 18 Maart. Bij besluit van het Pruisische ministerie is de president van politie Sunge te Halle met ingang van gister ter beschikking gesteld (m. a. w. geschorst). Het besluit houdt verband met de politiemaatregelen bij de communisti sche verkiezingsvergadering, waar hot tot die bloedige botsing is gekomen. De botsing te Halle.. Over het bloedige vóórspel te Halle van do verkiezingscampagne voor het presidentschap laten die meeste bladen zich terughoudend uit, omdat het uiterst moeilijk is die juiste toedracht van een zoo verward incident vast te stellen. De Vorwfirts is nochtans overtuigd, dat de politie niet vrij uitgaat. In de eerste plaats was het verkeerd een buitenlander te beletten in de communistische verga dering te spreken. Dergelijke verboden diénen tot niets en leiden altijd! tot narig heid. Bovendien geven zij den communis ten gedegenheid tot goedkoope propa ganda tegen olk gezag. Vaststaat ook, dat de inspecteur van politie, die in de zaal de verantwoordelijke man was, niet met de noodige takt is opgetreden. In een propvolle zaal in 't wilde te laten schie ten is een zoo ongehoord bedrijf, dat de Vorwfirts een streng onderzoek geboden acht en minister Severing op hét hart drukt, dat zoo spoedig mogelijk door te zetten, opdat zonder aanzien des per- soons recht worde gedaan. De oommunisten van Halle gaan echter evenmin vrij uit. Wie zich zoo gauw en bij alle mogelijke gelegenheden van revolvers bedient als zij, kan moeilijk wraak roepen als hij met gelijke munt wordt betaald. De communisten mogen ook bedenken, dart zij, hoe verkeerd het verbod van buitenlandsche sprekers ook mocht zijn, door er gevolg aan te geven de bloedige botsing hadden kunnen voor' komen. Intusschen zijn in het ziekenhuis te Hall© nog drie zwaar gewonden overle den. Het aantal dooden is dientengevolge tot 10 gestegen DENEMARKEN. Het arbeidsconflict. Dinsdag hebben de patroonsbond en de bond van ongeschoolde werklieden geant woord op do voorstellen van den offiolee- llen bemiddelaar, die beoogen een schik- Ingezonden Mededeeling. (290) BIIAJWUvm. DrogUf> Heeft men iemand ooit op zulk een hin derlijke manier in de rede gevallen? Lucy móge verstandig zijn, maar Geneviève heeft stellig geeq taot. Ik voelde mij ge pikeerd. „Ik donk dat Je dat ook vindt", zeide ik. „Dat hangt er van af', zeide Geneviève. „Als u werkelijk goede romans schreef." „O, de mijne zijn niet goed", zeidie ik. „Ik weet dat" Natuurlijk wist ik voor mijzelf dat mijn romans goed, werkelijk heel goed zijn. Ik heb heele boekon vol reoensies, geknipt uit de intellootueelste bladen, waaruit blijkt dat mijn romans meesterstukken zijn. Maar hert diende nergens toe om dat tegen Geneviève te zeggen. Zij zou niet in, 't minst onder den indruk zijn gekomen Lucy is daar ook nooit onder gekomen, ofsohoon ik haar tal van recensies heb la ten zien. George evenmin. Hij vraagt naar den afzert dien mijn uitgevers hebben. „Waarom zoudt u niert een echten span- nenden roman schrijven," zeide Gene viève, „over een begraven schat. Dat is de soort van lboeken die ik goed noean." „Ik zou het wel willen als ik hert kon," zeide ik, „maar waar moet ik de intrigue vandaan halen?" „O, als u alleen maar een intrigue noo dig hebt", zeide Geneviève, „zou u best onze eigen geschiedenis van don begra ven schat kunnen namen. Denk eraan om die episode erin te zetten over mijn ge vangenneming van tante Josephine. Het ls het spannendste gedêelte van alles. Na king te treffen in het arbeidsgeschil, ge rezen naar aanleiding van het afloopen van het collectieve arbeidscontract. De patroonsbond aanvaardt de bemid delingsvoorstellen doch de vakvereeni- ging verklaart zulks niet in alle opzichten te kunnen doen, doch de zaak aan een congres te moeten voorleggen. De patroonsbond beschouwt deze be slissing als een verwerping van de voor stellen en heeft thans te kennen gegeven, dat dé aangekondigde uitsluiting in de ijzerfabrieken zou doorgaan en glster- (Woensdag-) avond zou beginnen. Ze geldt ook die ongeschoolde werklieden en omvat een 50.000 man. FRANKRIJK. Briand doet verslag in de Kamer commissie. Handhaving van het statos quo tn Oost-Europa noodzakelijk. Parijs, 18 Maart In de Kamercom missie voor Buitenlandsche Zaken ,gaf Briand een overzicht van de door hem te Genève afgelegde verklaringen betreffende het vraagstuk der veiligheid, waaraan hij toevoegde, dat hij. de (toetreding van Duitsch land tot den Volkenbond als mogelijk, en zelfs als wenschelijk beschouwde, op voor waarde, dat het tegelijk met de rechten, die het bij zijn toetreden ten deel zullen vallen, tevens alle plichten en verplichtingen aan vaardt, die daaruit voortvloeien. Briand sprak verder over de noodzakelijkheid van de handhaving van het territoriale status quo wat betreft de Duitsch-Poolsche grens. Paul Boncour sloot zich hij de woorden van-Briand aan, wijzende op de voordeelen van de toetreding van het Duitsche rijk tot den Volkenbond De zomertijd. Het (Fransche) Staatsblad bevat het be sluit tot vervroeging van den wettelijkén tijd met zestig minuten. Deze maatregel zal in dien nacht van 4 op 5 April worden toegepast. In den nacht van 8 op 4 Octo- ber keert men tot den normalen tijd terug. LITAUEN EN POLEN. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft van den Litauschen minister van buitenlandsche zaken het volgende telegram ontvangen, dat hij aan de leden van den raad en de Poolsche regeering heeft medegedeeld: „Ongeveer 800 Poolsche grenswachten, o.w. een zeker aantal soldaten van het ge regelde leger, gewapend met geweren en een tiental machinegeweren, hebben Maandagavond! de Lita-usche grensposten aangevallen op de afbakeningslijn bij Szirvinty, tusschen Kowno en Wilna. De verraste Litauers trokken aanvankelijk terug, doch heroverden daarop hun stel lingen, nadat zij drie gevangenen verlo ren hadden. De Polen lieten de Litauaohe posten werten, dat zij, zoo dezen dien sector Dins dag om 8 uur niet ontruimd hadden, op nieuw van de wapens gebruik gouden ma- Lucy zegt", zeide zij, „dat het erg jam- tuurlijk moet u wat er gebeurd is nog wat mer is dat u uw tijd verspilt met het mooier maken. Maar dat zou gemakkelijk schrijven van romans". genoeg rijn. U zoudt van tante Josephine een soort van koningin van het eiland kunnen maken." „Zij is dat al meer of min", zeide ik. „Wees niet domv, zeide Geneviève. „In phine betreft, vrij dicht bij de werkelijk- eiland begraven zijn en zou tante Jose phine een wilde zijn." ,4e schijnt nochtans, wat tante Jose- hine betreft, vrij' dicht bij de werkelijk heid te blijven," zeide ik. „Kanunnik gyivestre", vervolgde Gene viève, „zou een toovenaar zijn, die den schat had! ontdekt vóór wij kwamen en hem in den tetmpel van den afgod ver borgen hadi. Generaal Hardy zou een oon current-boekanier zijn en Geneviève maakte er werkelijk een heel goed verhaal van. Zij werkte die bijzonder heden van de intrigue uit en zette de spannendste episoden zoo goed in elkaar, dat. ik groot belang erin begon te stellen en'alles vergat van Lucy's raad en de vraag, die ik niet het hart had gehad om te doen. Zoo kwam het, dat ik geen .be vredigend antwoord had' te geven aan Lu cy, toen zij fluisterend informeerde. Wij gingen te Kingstown aan boord van de boot, George was bezig met dé bagage. Geneviève was voor ons uit de loopplank over geloopen. Lucy nam mij bij dén arm. ,4ohnny", fluisterde zij, „ia het in krde?" Ik moest bekennen dat er niets in orde gekomen was, heelemaal niets, want ik dacht er zelfs niet over het verhaal van het eenzame eiland te schrijven dat Gene viève voor mij ontwospen 'had. Josephine zou een magnifieke wilde koningin zijn, maar ik kon den armen ouden kanunnik niet zien als een geslepen toovenaar. Bo vendien had' ik uit de eerste handi geen kennis van tropische eilanden. „Spreek vanavond met haar, Johnny- lief," zeide Lucy. „Het is niet behoorlijk tegenover het meisje om haar zoo lang iq spanning te houden." Ik had mijn gelegenheid aan boord van de boot en ik gebruikte haar. Lucy ging in een kajuit en bleef daar, plat op haren rug liggend. Het was volkomen kalm, maar Lucy ls zeeziek op het oogenblik dfit zij haren voet neerzet op iets dat drijft. George ontmoette een vriend van hem, een anderen verstandigen zakenman van het slag dat het Britsche rijk heeft op gebouwd. Zij zaten samen in de rookka mer en dronken een matig aantal glazen whisky en soda-water. Geneviève en ik zochten een knus plaatsje aan de lijzijde van het dek. Het was een heerlijk zachte avond en buiten den kleinen kring van het electrische lioht achter ons was een ondoordringbare fluweelige duisternis alsof een zacht gor dijn aan alle kanten ons óns heen hing. Eerst was het doorpriemd door spranke lende licht stippen, de lichten van de kade van Kingstown, de heldere bundels van den vuurtoren op Howth-Head, het pin kelende licht op de boei van Burford, de lantaarn op de mast van de Kish. Een voor een verdwenen <ïeze. Ongedurige passa giers, die op het dek heen en weer liepen, gingen zitten of zochten een onderkomen in de kajuiten. Geneviève en ik bleven alleen met de duisternis om ons heen en het rulsohen van 'het water ln onze ooren. (Woedt versolfd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1