Hoest uw vrouw? NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Begraven Geld Eerste Blad. BUITENLAND HEEREN SAAI PB Voor Uw succes WYBERT breng baar dan een flesch Abdijsiroop meef morgen is vi genezen en U dankbaar. Nr 6002. ZATERDAG 21 MAART 1029. 63ste JAARGANG. Zi], die zich van heden af, voor minstens drie maan den op dit blad abonneeren, ontvangen het tot 1 APRIL GRATIS. FEUILLETON. 1 COURANT AnnHimMrajT T>WD O 77 ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BW VOORUITBETALING Heldersche Conranff 1.50; fr. p. p. binnenland f2—, Ned 0 er, W f 0öoToro f 070 n m ®.ri*elanden f 420' Zonda^hlad re«p. 10.50,10.70, f 0. <0, f 1.20. Modeblad ree®, f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekentogr No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) logee, meded. (kolombreedte ah redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te hoor) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct. De Administratie Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t y d. Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 3.39 5.58 6.15 7.07 7.35 4.57 5.56 6.17 7.59 8.21 6.13 5 58 6.19 8.41 9.— 7.27 5.50 6.21 9 19 9.37 8 39 5 48 6.23 9.5510.13 9 49 5.46 6.24 10.31 10.49 10.56 5 44 6.25 11.0711.25 Maart op: Zo. 22 m. 5.24 m. Ma. 23 5.53 v Dl. 24 a 6.18 9 Wo. 25 6 41 tl Do. 26 a 7 04 9 Vr. 27 7.28 9 Ta. 28 7.54 9 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 21 Maart6.43 uur. Zondag 22 6.45 Maandag 28 6.47 DE TOEKOMST VAN OOST-EUROPA. Benesj en Skrzynski hebben hun tijd te Parijs niet verdaan; zq hebben onder meer Woensdag ook elkander ontmoet aan het déjeuner by Quinones de Léon, den Spaan- achen gezant en bekenden volkenbondsman. Zooals reeds hy de onverwachte komst van den Poolschen minister voor de verga deringen te Qenève te voorzien was, heeft •Hcriot tegenover Polen niet de houding aangenomen, die velen onder de meest link- sche leden der tegenwoordige meerderheid gewild hadden, d. w. z. zich beperken tot de belofte van nimmer te zullen meewerken aan de herziening der Poolsche grenzen zonder toestemming van Polen zelf, waarna Frankrijk de. vrijheid zou hebben gehad zich met Engeland over een vqfvoudig pact, be treffende de Duitsche westgrens te ver staan. Herriot schijnt wel degelijk te hebbes beloofd, dat het verdrag van Versailles en het pact van den Volkenbond onwrikbare grondslagen blijven, waaraan nimmer mag worden getornd. Onder deze omstandighe den is Skrzynski zeer voldaan over zijn bezoek. Hier formuleert men zyn opvattingen aldus, dat aanvankelijk Polen voor zijn vei ligheid slechts te rekenen heeft op zijn eigen weerbaarheid en op het verdrag met Frankrijk en dat eerst over geruimen tijd een algemeen» entente kan worden tot stand gebracht om den waren vrede te verze keren. De plannen van Benes]. Benesj van zijn kant, na zijn onderhoud met Skrzynski by Quinones, waarby de toe nadering besproken werd, die Polen op den duur in de Kleine Entente brengen moet, had aan de Quai (fOrsay gesprekken met Laroche, den directeur van politieke zaken en Seydoux, specialist der economische quaesties. Met hen besprak de Tsjecho- Slowaaksche minister de wyze, waarop thans de diplomatieke besprekingen zullen door GEORGE A. BIRMINGHAM. 54) Nu ik dit verhaal schrijf, meen ik dat Ik diende op te schryven wat ik tot Gene- viève zeide op het dek van de boot, en welk antwoord zij my gaf. Als een nauw- gezetten romanschrijver, die graag de na tuurlijke nieuwsgierigheid van zyn lezéra wil bevredigen, zou ik dat doen als ik het kon. Ik zou geen hartstochteiyk woord weglaten. Geen blos van Geneviève zou onvermeld gelaten worden. Maar de een voudige waarheid is, dat ik my niet kan herinneren wat ik zeide of hoe Geneviève antwoordde; waai"1.ijk, als men mij op een eed vergde, zou ik bereid zijn te zwe ren dat ik geen enkele liefdesverklaring of aanzoek in allen vorm heb gedaan. Ik ben volstrekt zeker dat Geneviève niets van datgene zeide of deed wat men ver onderstelt dat by zulke gelegenheden ge- brulkeiyk is. Indien Lucy mij dan ook op den steiger van Holyhead had te pak ken gekregen Ik paste goed op haar daar te mijden zou lk haar verteld hebben dat zelfs toen niets ln orde ge komen wast Ik zou echter ongelijk hebben gehad. Alles was ln orde. Geneviève ver worden voortgezet en de vorming van een nauw economisch verbond tusschen alle staten in het Donaubekken. Dit is niet al leen noodig voor de successiestaten, maar evenzeer om te verhinderen, dat Oostenrijk dreigend uit gebrek aan economische vitali teit te gronde te gaan, zich met Duitschland zal willen vereenigen. Ook verwacht men daarvan een verbetering van de animositeit van Hongarije. Ten slotte had Benesj een onderhoud met generaal Noliet. Hy vertrok Donderdag naar Praag. •De Dultsch-Poolsche grens. De „Times" verneemt, dat de Duitsche regeering ongeveer een week geleden stap pen heeft gedaan om zich te vergewissen van het standpunt der Poolsche regeering ton aanzien van een voorstel tot recht- streeksthe onderhandeling tusschen Ber- ïyn en Warschau nopens de Duitsche aan spraken op een wyziging van de bestaan de grens tusschen beide landen als vervat in het voorstel inzake een veiligheidspact. De Poolsche regeering heeft naar verno men wordt te verstaan gegeven, dat zy onder geenerlei omstandigheden zal toe stemmen in een bespreking, rechtstreeks of zydelings, van eenige wyziging der grens, zooals deze is vastgesteld by het Verdrag van Versailles. DUITSCHLAND. De spoorwegstaking. De rijksminister van arbeid heeft de scheidsrechteiyke beslissing inzake de spoorwegstaking bindend verklaard. Hy zegt in de toelichting tot deze beslissing, dat de voorgeschreven weder in dienst ne ming van de stakers een zware last voor de ryksspoorwegmy. is. Voor de arbeiders is de getroffen regeling, ofschoon zy niet aan al hun eischen tegemoet komt, een aanmerkelijke verbetering. (De spoorwegarbeiders krijgen by de nieuwe regeling eén loonsverhooging van 3 pfenning per uur. De werktyd biyft ge- ïyk hy was en alle stakers worden weer in dienst genomen). De kriste ln Pruisen. Marx geeft het op. Naar de persdienst van het Pruisische staatsministerie meedeelt heeft Marx van verdere pogingen tot vorming van een Pruisisch kabinet afgezien en het ambt van eerste minister neergelegd- De ontruiming van de Keulsche zone. 'Baldwin zeide met betrekking tot de ontruiming van de zone van Keulen, dat het rapport der intergeallieerde militaire controlecommissie het onderwerp uit maakte van een nauwgezet technisch on derzoek, teneinde de geallieerde regee ringen in staat te stellen hun eischen aan Duitschland te formuleeren ten aanzien van zyn ontwapeningsverplichtingen. Hy voegde hieraan in verband met de jongste besprekingen te Parijs en Genève toe, dat het vraagstuk van de ontruiming van Keu- Ingezonden Mededeellng. ECHTE FRItSCHE 26 - 50 ets per ons Ingezonden Mededeellng. miiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiutiiiiiiiummuimmmininig Is een welluidende «tem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frlsschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct telde Lucy dat in den slaapwagen den nacht op reis naar Londen. Lucy vertelde het aan George en hy wensohte my den volgenden morgen aan het ontbyt geluk, eenigszins, naar ik moet bekennen, tot myn verbazing. Hij nam het bericht heel goed op, veel beter dan ik had kunnen hopen. „Het is jammer van haar vader," zeide hy. ,Het valt niet te ontkennen dat er nu een zeer ongewensohte relatie is. Maar dat is niet de schuld van het meisje. En zy kan ook niet aanspraikeiyk gesteld wor den voor haar tante. Bovendien beschou wen we, zooals je zegt, die dingen in Ier land anders. Wy moeten dat bedenken. George is niet meer zoo bekrompen. „En op stuk van zaken," vervolgde hij, „is het niet hetzelfde als wanneer je in zaken was of een beroep van aanzien uit oefende. Zulke dingen komen er voor een letterkundige niet zoo zeer op aan. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De volgende veertien dagen had ik het zoo druk dat lk alle belangstelling in het lot van Wilbred's geld verloor. Lucy bad het besluit genomen, dat Geneviève en ik zoo gauw mogeiyk zouden trouwen, en er was ontzagiyk veel te doen. Al de gewone drukte van het koopen van ringen, het spreken/ met geesteUjken en het vast stellen van het recht om beschouwd te worden als bewoner van de parochie van 8t George, Hanover Square. Op raad len in geen enkel opzicht gekoppeld is aan het vraagstuk var de veiligheid. ENGELAND. De Brltsche Marlne-begrooting. By de indiening van de Marine-begroo ting van uitgaven in het Lagerhuis heeft de minister van Marine, Bridgeman, ver klaard, dat op het eerste gezicht de ver- 'hooging met 4.700.000 pond sterling vrij alanneerend is. Doch, zoo betoogde hy, een deel van deze toeneming is een ge volg van de omstandigheden, dat een ge deelte der luchtvaart-uitgaven is overge nomen. In werkeiykheid bedraagt de ver hooging der begroot» marineuitgaven 3.880.000 pond sterling. Als oorzaak hiervoor zyn onder meer te noeipen de tractemente i der bemanningen van de op stapel staande schepen. Deze onvermqdelqke post bedraagt 2.106.000 pond sterling. Voorts wees 'Bridgeman er op, dat hy, toen hy aan het bewind kwam, had reke ning te houden met de door zyn voorgan ger op zich genomen verplichtingen. De huidige begrooting ondervindt hiervan nog de gevolgen. „Ik had gaarne, ve volgde hy, „diepgaan de bezuinigingen dfco gevoerd, doch dit bleek niet altijd owpggk. In leder geval gevoel ik my volkomen verantwoord door hetgeen ik heb voorgesteld." Daarna komend tot de voorgestelde per- soneelsvermeerdering met 2175 man, zeide Bridgeman, dat dit ook weder een politie ke erfenis is. Hy wilde geen vergeUjking trekken tusschen Engelands bewapening en die van andere landen, doch in ieder geval meende hy te moeten opmerken, dat, terwijl de Engelsche marine 102.676 man noodig heeft, die der V. S. 116.819 koppen telt. Alle verplichtingen, welke voortvloeien uit de conventie van Washington ver volgde de minister, zyn nagekomen. Geen manoeuvres vinden dit jaar plaats, behal ve de gewone korte oefeningen. Wat betreft de vlootbasis te Singapore deelde hy mede, dat de regeering besloten heeft, voort te gaan met den aanleg van het dok aldaar, hetwelk plaats zal bieden voor de grootste schepen. Hy verdedigde het beleid der regeering op dit punt door te wqzen op de noodzakeiykheid van be scherming van den overzeeschen handel. Exploitatie van een myn door de arbeiders. Verleden week Vrijdag werd in de nUjn Vauxhall te Ruabon in Wales het werk stopgezet, daar de eigenaars besloten had den de myn te sluiten omdat zy niet ge noeg opbracht De mynwerkers hebben echter besloten de inijn zelf gedurende drie maanden te exploiteeren en de eige naars tegen verlies te waarborgen door een fonds, dat bq openbare inschrijving is bijeengebracht. Gisteravond is, naar draadloos gemeld wordt, het werk in de myn hervat Het plan heeft niet de goed keuring van de mjjnwerksfederatie. VEREENIGDE STATEN. EEN WERVELSTORM. 1000 dooden. 3000 gewonden. De staten Missouri, Hlinote en Indiana in de V. St. zyn Donderdagnacht geteisterd door een zwaren wervelstorm. Verschei dene honderden personen zyn daarby om het leven gekomen. Telefoon- en telegraaf palen zyn verwoest, zoodat het onmoge- ïyk is een beeld te krijgen van den juis- ten omvang der ramp. De ellende werd vergroot door het uitbreken van branden ►Naar verschillende plaatsen werden troe pen gezonden tot verleenen van hulp en handhaving der orde; het Roode Kruis heeft vele treinen naar de geteisterde stre ken gestuurd. De steden, welker straten vernield zyn, zyn gevuld met in wanhoop verkeerende inwoners, die onder de puinhoopen naar familieleden zoeken te midden van het gekerm der gewonden. Te Desoto (in het zuiden van den staat Illinois) zou het schoolgebouw ingestort zyn, waardoor 125 kinderen en onderwy- zers werden bedolven. Reeds zyn 80 Uj- ken geborgen. Uit Oriënt wordt ook van 150 dooden be richt. De stad Paris is feiteiyk weggebla zen: van de 500 inwoners zouden slechts 3 ongedeerd zyn. Tot over een afstand van een myl zyn ïyken meegesleurd. De burgemeester van Grand-Tower ln Hlinote seinde: De stad Gorham staat in brand; alle inwoners zyn dakloos. Gedurende den nacht zyn de inwoners van naburige steden met automobielen naar dé geteisterde streken gesneld en hebben zij de gekwetsten naar die steden gebracht, waar zy in ziekenhuizen en an dere openbare gebouwen zyn opgenomen. Om 1 uur 's nachts had de cycloon in Oost-Missouri een ongekende kracht aan genomen en veegde de stad Annapolis weg, daarna stak hy de Mississipi over naar Illinois en verloor pas 25 myi ten Westen van den stroom zyn kracht. Om 3 uur bereikte de wervelstorm Murphysbo- ro en Dessoto, die ln puin gelegd werden en streek vervolgens dicht langs den aard bodem naar Carmi, waar hy naar Prin- ceton oversprong. Toen had hij uitgewoed. De beriohten uit Amerika omtrent het aantal slachtoffers loopen zeer uiteen, doch geven geweldige getallen voor het aantal slachtoffers van de cycloon. Het zou meer dan 1000 dooden en meer dan 3000 gewonden bedragen. Hoe hoog die cy- fers ook zyn, is het toch mogelijk dat ze juist zyn. Toen in 1893 New-Orleans door oen cycloon getroffen werd, waren er 1200 dooden en nu is het land zooveel dichter bevolkt en heeft de cycloon 20 steden ol stadjes bezocht Te WestrFrankfort alleen zouden 850 dooden en 650 gewonden ge vallen zyn, te Murphysboro 100 dooden en 300 gewonden, te Princeton 100 en 200, te Parrish 75 en 422, te Gotham 80 dooden, te Griffin 60 dooden. Men vermoedt, dat tal van lieden, die onder het puin begra ven waren, levend verbrand zijn. De kracht van den tornado was zoo ge weldig, dat ten Zuiden van Greenfield (UI.) een personentrein omver geblazen werd, waarby vele passagiers het leven verloren. Ergens werden 60 auto's ln een verwarden hoop opeengeworpen. Toen de storm voorby was, waren de geteisterde van George, zouden wy ln die kerk trou wen. „Als Je het doet," zeide hy, „moet je •het behooriyk doen. En in jouw geval is het in het bijzonder noodig, den menschen niet den indruk te geven dat er iets is, waarover jy je behoeft te schamen." Dan moest ik kleeren voor mijzelf fcoo- pep. Ik bad niet te doen met die van Geneviève. Er waren zekere regelingen, ofschoon ik weinig te regelen had, die in orde werden gemaakt door Wilkinson Parke. wy moesten een flat izoeken, waar wy Intrek konden nemen en dat was niet gemakkeiyk met een bekwame en ervaren huisvrouw als Luoy by de hand om van advies te dienen'. Zy wees de gebreken en ongemakken aan van elke woning die wy zagen. Ik ge loof niet, dat wy ooit een f lat gevonden zouden hebben,, indien wy er niet in ge slaagd waren, een dag er alleen op uit te gaan. Wy grepen onze gelegenheid aan en sloten metterdaad een huurcontract voor de eerste flat die wy op de ïyst van dien dag hadden staan. Daarna kwam het meubileeren aan de orde. Lucy had het zich in het hoofd gezet om allerlei dingen „op te schommelen", ln plaats van naar een meubelwinkel te gaan en dien een be stelling te geven. Wy renden eiken dag uren lang door Londen en als Ik niet heel standvastig was geweest, zouden wy ook nog de veilingen ln de provincie afgeloo- pen /hébben. Ik vu avonds zoo uitgeput dat ik Ingezonden Mededeellng. steden slechts door de branden verlicht i>q het daarop volgend reddingswerk vielen ontzettende tooneelen voor. Uit het schoolgebouw te De Soto werden eerst 20 doode kinderen te voorschyn gehaald. De ïykjes werden op dekens en matrassen gelegd, maar niemand kwam de doode stumpertjes oneischen. Later werden nog 25 andere kinderlbkies gevonden. Te West-Frankiort was het reddings werk niet minder hartbrekend. u- Een nieuwe sensatie-zaak te Chlcaga Het sensatloneele geval, waarvan wy dezer dagen molding maakten, de ver- moedeiyke vergiftiging met typbus-bacil- len van den jeugdigen millionair-wees William MoClintock door zyn voogd Wll- !iam Shepherd, blijkt nog sensationeeler te zyn dan het zich aanvankeiyk liet aan zien. Eerst heette het, dat Stepherd was aangehouden op klachte van den dokter Faiman, aan wien by de bacillen zou heb ben ontstolen. Thans vinden wy vermeld, dat dr. Faiman bekend heeft de bacillen aan Shepherd te hebben geleverd in ruil voor een tiende van de erfenis van den jeudigen wees, welke op een kleine twee- en-een-half millioen Nederl. geld wordt geraamd. Nu zal ook op last der justitie het Ujk van de imoeder van den wees (zy overleed zeven jaar geleden) worden exp- gegraven, evenals dat van een geneesheer dr. Oscar Olsen, een broeder van den ehief-justioe Olsen, van de rechtbank te Ohicago. Deze laatste had do aandacht gevestigd op den geheimzinnlgen dood van MoOllntock, terwyi dr. Olsen den jongen man tegen Shepherd gewaar schuwd had. Dr. Olson stierf plotseling, Ingezonden Mededeellng. VOOR UW TIJD OUD? Ontwaakt gy 's morgens met pyn in den rug? Zyt gy vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning? Voelt gij u jaren ouder dan gij zyt? Zóó kunt gy niet voort gaan! Zoek de oorzaak op. Rugpyn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kou of byzondiere inspanning verzwakt zyn, filtreeren zy de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en lede maten, de gewrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aan getast door het met vergiften 'beladen bloed. Rheumatische aandoeningen, wa terzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpyn en hinderiyke blaasstoornissen zijn enkele van de te ver wachten gevolgen. Gy moogt deze waarschuwingen niet verwaarloozen. Als gy weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Fosteris Rugpyn Nieren Pillen gebruiktl Dit speciale niergenees middel heeft duizenden nieuw leven ver schaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zyt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1-15 per flacon. nauweiyks kon luisteren naar hetgeen George na het eten tot my zeide. Hy stelde nog altyd belang in Wilbred's geld. H4j was begonnen met aan de commissa rissen van de bank te schryven, waar het geld oorspronkeUjk verduisterd was. Hy liet ndj een oopie van zyn brief zien. Eenige dagen later liet hy my het ant woord van het bestuur zien. Men be dankte hem voor de inlichting die hy ver schaft had, maar zeide dat men niet van plan was moeite te doen om het geld terug te krijgen. Het was een Iersche bank, lk vermoed dus dat beroovlng tot de gewone zakenroutine behoorde. Ver liezen onder dat hoofd werden waarsohyn- ïyk als kleine kasuitgaven afgeschreven. George was teleurgesteld over deze commissarissen. Maar hy had een ruste loos geweten en liet de zaak niet los. Hy schreef aan den Kanselier van de Schat kist en deelde de geschiedenis van het geld omstandig mee. De kanselier zond den brief aan iemand ln Somerset House, die antwoordde, dat de successie-rechten op den boedel van wyien Quartu9 Wil- bred, Esq., op de gebruikelijke wijze ge- ind zouden worden, wanneer het testa- meift wettig van kracht was geworden. Dat fleurde George een beetje op, en hy noopte een lid van het parlement om in het Lagerhuis vragen over het geld te doen. De minister van binnenlandsche za ken antwoordde, dat de Iersche vrijstaat volkomen macht had over alle imyn- 1 rechten ln zyn gebied en dat het rijn zaak was, om zich te bemoeien met alle goud, dat onder de oppervlakte van den grond werd gevonden. Iedereen anders op de wereld behalve George zou daarna de zaak hebben opge geven. Maar hy werd nog vastberadener in zyn besluit om te zorgen, dat er „recht" zou geschieden. Hy kwam in aanraking met eenige poltici, die een hekel hebben aan den eerste-minister en die de regee ring omver wilden werpen. Hy en zij maakten het plan, om een monsterbyeen- kojnst in Aïbert Hall op touw te zetten en brachten een aantal uitnemende mannen byeen om daar redevoeringen te houden. Zy maakten een groote reclame voor deze byeenkomst en ik geloof, dat zy ook wer kelijk gehouden zou zijn, als. ik niet ge heel onverwachts eenige inlichtingen over het geld had ontvangen, waaruit duideiyk bleek, dat het zelfs voor George tot niets meer diende om ermee door te gaan. Ik zat op een ochtend tameiyk laat aan het ontbyt, daar ik den vorigen dag een bijzonder vermoeienden toch had gedaan met het bezoeken van winkels in oude meubelen. Myn hospita diende een bezoe ker aan en, zeer tot mijn verbazing, stapte Hardy naar binnen. Hij zeide my dat hy den vorigen nacht uit Ierland was over gekomen, bepaaldeiyk om my te spreken. Hy aanvaardde een deel van myn ontbyt; ofschoon hy al in het Euston Hotel ge geten had. Naderhand vertelde hy my wat hem naar my toe had gevoerd. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1