MOOIE AZALEA'S „Semperflorens" Helder Eerste Blad. vóór 15 APRIL BUITENLAND Het geheim van de Verpleegster Nr. 6007. Abonnementsgelden. De presidentsverkiezing ln Duitsehiand. Ten minste 50 dooden. Ingezonden MededeeUng. Koningstraat 13 Telefoon 141. FEUILLETON. „tic moet je iets seggen, Philip," gl&g „Maar wat zou je wel doen, als men „Hij was op de Stichters Zaal, Sir Stan ton," hernam de chirurg-van-dienst, „maar Ingezonden MededeeUng. (296) Overspannen zenuwen De opstand ln Koerdlstan. PALESTINA. De Hebreenwsche universiteit Ingewijd. ZUID-AFRIKA. Zuld-Afrlka en de Britsche voorkeur rechten. (Wordt vervolgd.) COURANT Aan cmze lezers buiten de stad doen wfl bet verzoek de abonnementsgelden voor het tweede kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per loopier beschikt. WQ verzoeken beleefd de kwitantie bi] eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Lioht op voor auto's en fietsen Donderdag 2 April7.04 uur. Vrijdag 3 7.05 DUITSCHLAND. De candidaatstelllng door het Centrum van Marx voor de presidentsverkiezing op 26 April, zal, naar de demokratische Frankf. Ztg. verwaobt, bij de demokraten en socialisten niet op verzet stuiten, in dien het oentrum de candidatuur zonder voorbehoud als republikeinsche candida tuur proclameert. De kansen van Marx, om als candidaat van de ooalitie van Welimar te worden ge kozen, schijnen er dus goed voor te staan. Ongeval b]j een velddienstoefening. Aan de Bovenweder tusschen Veltlheim en Hausberge hadden Dinsdag groote ma noeuvres van de rijksweer plaats, waaraan een bataljon infanterie, artillerie, cava lerie en tirailleurs deelnamen. Juist op het oogenblik, dat de troepen met een door de pioniers gebouwde veerpont werden overgezet, brak een van deze op pontons gebouwde veren uit elkaar en de model- bepakte soldaten ten getale van ca. 100 vielen in het water. Aan eenigen gelukte het zich van ran sel en geweer te ontdoen en zwemmend den oever te bereiken, een groot aantal echter verdween in de golven. Volgens de berichten bedraagt het aantal slachtoffers ruiim 50 man. Aan het Hbl. wordt nog gemeld: Op de veerpont bevonden zioh ruim 150 man van de rijksweer. Vlak voor het ver trek bleek, dat de pont veel te diep lag, zoodat vele soldaten het vaartuig wilden veriaten. De officieren bevalen echter, dat allen, aan boord moesten blijven. Toen de pont zioh ongeveer in het midden van de 50 m. breede rivier bevond liepen de twee middelste pontons onder water, niet ln de laatste plaats tengevolge van het feit, dat de soldaten angstig ln het midden van het vaaruig bijeendrongen. Tengevolge van het voUoopen der middelste pontons bra ken de 'kettingen, die ze bijeenhielden, zoodat ze vaneen werden gerukt. Een groot aantal manschappen klemden zich aan de drijvende stukken vast maar wer den toen deze zonken mee naar de diepte gesleurd. Aan de beide oevers der rivier stonden tijdens de catastrophe een groote menigte toeschouwers, die gekomen waren om den overtocht bij te wonen. Er heerscht groote verbittering over het feit dat, ofschoon onmiddellijk bleek, dat de pont te zwaar beladen was, nochtans de overtocht werd gelast. Berlijn, 1 April. Vandaag wordt officieel medegedeeld, dat er in het geheel één officier en 78 man vermist worden, die waarschijnlijk allen zijn omgekomen. Tot dusver zijn er pas elf lijken aan land ge bracht. De hoop, dat er alsnog vermisten levend zullen worden teruggevonden, moet als zeer gering worden beschouwd. Nog een ernstig ongeluk. In den Rijksdag deelde de rijksweer min i ster mede, dat Dinsdag op de „tor- pedowerf' te Willemshaven een ongeluk is gebeurd, waarbij vier arbeiders gedood en vier gewond werden. FRANKRIJK. Studentenrelletjes te Parijs. Voor korten tijd ontstond aan de uni versiteit te Parijs een vacature voor den leerstoel ln het internationaal recht. De faculteit, die de voordracht had op te ma ken, plaatste daarop in de eerste plaats den heer Le Fur, hoogleeraar aan de uni versiteit^ te Rennes, in de tweede plaats den heer Georges Scelle, hoogleeraar aan de universiteit van Dijon, en op het oogen blik ohef van den minister van Arbeid, Justin Godart. De minister van onderwijs benoemde den heer Scelle, gebruikmakend van een recht dat onbetwistbaar is, maar dat hoogst zelden wordt uitgeoefend. Het ongeluk wilde, dat de gepasseerde candi daat een royalist is en de royalisten, strijdbaar en rumoerig, plegen nu een maal geen affront op zioh te laten zitten. Zij gingen danig te keer en maakten den heer Soelle het geven van ooileges onmo gelijk. Het ging zoo ver, dat de politie in den arm genomen werd om de orde te handhaven, doch de degen der rechtsge leerde faculteit, prof. Barthelémy, ver klaarde zelf wel voor de orde te zullen zorgen. Deze laatste heeft evenwel blijkbaar slechts in schijn met de regeering mede gewerkt en het gevolg was dan ook dat nieuwe relletjes plaats hadden. De regeering sloot daarop de rechtsge leerde faculteit en schorste den hooglee raar Barthelémy. De studenten hebben hierop geant woord met het afkondigen van eene alge- meene staking der studenten 'voor de 18 universiteiten in Frankrijk. De Parjjsche medische studenten zijn te feller om mee te betoogen, aangezien zij voor den aanstaanden cursus ook in hun faculteit een beslissing voorzien, die ze eveneens als een partijbenoeming be schouwen. Het betreft de schepping van een nieuwen leerstoel voor kinderziekten, die speciaal zou worden opgericht voor doctor Weill Hallé, die een bijzondere vriend zou zijn van den socialistischen lei der Blum. En dit in afwijking van het advies der faculteit, die dezen nieuwen leerstoel overbodig acht. In studentenkringen loopt het 'gerucht, dat Herriot in een onderhoud met den pre sident van den Studentenbond zou hebben verklaard, niet te zullen aarzelen even tueel de gewapende macht tegen het Quar- tier Latin te zullen gebruiken, indien de studenten hem daartoe noodzaken. In elk geval veroorzaakt deze hevig opgeblazen geschiedenis, waarvan de oppositie dank baar gebruikt maakt, de regeering thans eene nieuwe ernstige moeilijkheid. ENGELAND. Singapore. Uit Port Darwin, ln Australië, wordt ge meld dat admiraal Hall Tompson daar te ruggekeerd is van de maritieme confc- door MURRAY HERBERT. 8) De groote operateur had dus een twee de koperen plaat, welke den naam van zijn zoon droeg, aan de deur van zijn huis in Harley Street doen aan brengen. En Philip, haast ondanks zichzelf, kreeg een steeds toenemende praktijk, die wel wat al te veel van zijn tijd ln beslag begon te nemen. „O, Ik denk niet dat ik kan komén." „Ik verlang juist bijzonder, dat je erbij zult zijn," zeide Sir Stanton ernstig, „ik heb je nog iets te zeggen. Dit is de eerste keer in veertien dagen, dat ik je te zien krijg, denk daar eens aan. En ik geloof nog niet, dat je gekomen zoudt zijn, als ik je na het diner niet had opgebeld." „Ik heb het erg druk gehad." zelde Phi lip haastig, maar hij ontweek de oogen van zijn vader, terwijl hij sprak. Sir Stan ton zag hem rustig aan. Niemand, ook Philip zelf niet, wist hoe diep de genegen heid was, welke de groote geneesheer voor zijn zoon koesterde. Zwijgzaam en uiterlijke aandoeningen vermijdend, ver borg Sir Stanton zijne gevoelens, maar zijne liefde voor zijn Jongen" was het hoogste in zijn leven. rentie tusschen de Britsche vlootvoogden te Singapore en verklaard heeft, dat deze ooriogshaven onneembaar gemaakt zou worden. De Mosoelkweeüe. Londen, 1 April. Volgens de Daily Mail heeft Turkije dezer dagen aan het Brit sche departement van buitenlandsohe za ken voorgesteld het geschil over Mosoel en de grenskwestie buiten den Volken bond te regelen. Turkije zou de stad Mo soel krijgen en een deel van de provincie Mosoel onmiddellijk ten Zuiden ervan. Het zou uitdrukkelijk afstand doen van aanspraken op verder zuidelijk gebied, dat een overwegend Arabische bevolking heeft. De opdrachten tot aanleg van een langen spoorweg tusschen het binnenland van Turkije en verscheidene havens aan de Zwarte Zee en van de Middellandsche Zee zouden aan Britsche firma's gegeven worden. Benige havens zouden onder Britsch opzicht ingerioht worden. De con trole over de petroleumvelden van Mosoel zou aan een zuiver Britsche maatschappij komen. Het Engelsche departement van buiten- landsche zaken geeft noch een bevesti ging nodh een ontkenning van dit bericht. .De mijnramp bij Xew-Castle. Dinsdag werd uit Londen aan de Tel. gemeld: Volgens de jongste berichten bestaat er weinig hoop op redding van de mijnwer kers, die sinds Maandag ten getale van 38 opgesloten zitten in de overstroomde steenkolenmijn te Scotswood nabij New- castle. Gedurende 86 uur heeft de reddingsbri gade, uitgerust met zuurstofapparaten, on ophoudelijk getracht de ongelukkige ar beiders te bereiken, maar tot dusver micbteloos. Niet alleen stijgt het watpr sneller in de mijngang, dan het er kan worden uitgepompt, maar ook het mJjngas dringt aldoor in grooter mate in de onder- aardsche gangen. De redders hebben, voorzoover zij in de mijn konden door dringen, geen teeken van leven gehoord, en er bestaat groote vrees, dat de ingeslo ten arbeiders hetzij verdronken hetzjj ten gevolge van het gas verstikt zijn. Tot dé ingeslotenen behooren enkele knapen. Van de volwassenen zijn 26 ge huwd, meerendeels vader. Een hunner is het hoofd van een gezin van 12 personen. Roerende tooneelen speelden zich den ge- heelen nacht bij den mijningang af. De familieleden van de 38 vermisten bleven aanhouden in de open lucht waken in de hoop, dat de onvermoeide reddingspogin gen met succes bekroond zouden worden. Maar het eene nachtelijk uur verstreek na het andere zonder vervulling of zelfs maar aanmoediging van die hoop. Het geheeie district Is door de ramp in droefheid ge dompeld. Eenige mijnponey's werden levend ge red, maar 15 andere zijn vermoedelijk reeds omgekomen. Gemeend wordt dat het water afkomstig is van een naburige, stilliggende mijn. De beschikbare pompen" waren niet ln staat het instroomend'e water af te tappen, zoo- dat van elders pompen moesten worden gerequireerd. Het water bleef echter snel wassen, zoodat tegen middernacht de red dingsbrigades moesten worden terugge roepen, wier pogingen bovendien werden belemmerd door bedorven lucht. Gebleken is dat er driehonderd man waren in dé mijn bij Newcastle, toen het ongeduk plaats hadi. Zij ontsnapten met uitzondering ven 33, die ondanks krach tige pogingen van reddingsbrigades, die den ganschen nacht doorwerkten, nog niet gered zijn. Het lot van negen die diep werkten, schijnt bezegeld, maar de hoop; op redding van die overige 24 zou nog niet j opgegeven zijn. Gisterochtend' werd uit Newcastle ge- meld dat er geen hoop meer was op red-1 ding van de slachtoffers van het ongeduk in de mijn Montagne. de groote geneesheer voort, „en dat kan ik even goed nu dadelijk doen. Je gaat den verkeerden weg op, mijn zoon, en ik wil je daarvan terugbrengen voor» het te laat is." „Ik weet niet, dat ik erg den verkeerden weg op ga, vader," zei Philip half geme lijk. Sir Stanton liep de kamer door en liet zich neder in een stoel naast zijn zoon. „Hoeveel ben je schuldig aan Lazaa- rles?" vroeg hij nadrukkelijk. Philip sprong op, alsof hij gestoken was en zijn oogen zochten zijns vaders gelaat. Sir Stanton kon bijna het gereedmaken van den leugen in de gedachten van zijn zoon zien, want de oogen werden verward en onzeker. „Philip," zelde hij warm, „ik hoop, dat je mij nooit zult voorliegen." „O, heel goed dan," zeide Philip deftig. „Ik weet niet, hoe u er achter bent geko men, maar het is volkomen waar. Ik zit tot over de ooren ln de schulden, de heele stad door." Het ernstige gezicht van den vader ver trok voor een oogenblik. „En toch is het pas drie jaar geleden," zelde hij langzaam, „dat ik alles voor je in orde bracht. Weet je wel, dat dat het grootste deel van mijn kapitaal kostte, om jouw Idiote handelingen te betalen?" „Ik geef je duizend pond per jaar," ging Sir Stanton voort, „en dan heb je nog de inkomsten uit je praktijk. Dat moet toch voor lederen vrijgezel l," noeg zijn, om van te kunnen leven! Wat is er toch met je aan de hand, Philip?" Met eene beweging van zijn schouder» stond Philip op. „Kijk eens hier, vader," Het lichten der Dultsche schepen bQ Scapa Flow. In antwoord op een vraag deelde de ver tegenwoordiger der admiraliteit mede, dat (er hij Scapa Flow reeds elf Duitsche dee- troyers gelicht zijn. Zij zullen op Britsche werven worden gesloopt. BELG TE. Arbeidsconflict De fabrieksarbeiders van vijf fabrieken in het bekken van Charleroi hebben tegen 15 dezer een staking aangekondigd' wan neer zij niet de loonsverhooging krijgen, die zij eisohen. Alle industrieelen in het ijzervak in Henegouwen hebben op dit dreigement geantwoord met een uitslui ting, die den 16den dezer zal ingaan. OOSTENRIJK. De socialisten en de weermacht Bauer, de leider der Weensche socialis ten en gewezen minister, heeft in een bij eenkomst verklaard, dat de socialisten niet 'kunnen dulden, dat de weermacht afge schaft wordt. Er zal éen uur komen, waar op gevaar van Hongarije zal dreigen enjj daarom is elke soldaat onontbeerlijk. Ook staat er een reactie in het binnenland voor de deur, die alleen te verhinderen zal zijn door de vrees voor bajonetten. RUSLAND. De overeenkomst met Japan. De tekst van de voorloopige Russisoh- Japansche overeenkomst is thans te Lon den ontvangen. De Sovjet-regeering er kent daarin het verdrag van Portsmouth, dat indertijd door den Tsaar met Japan werd gesloten. Verder verklaart de Sovjet- regeering zich bereid, binnen het kader der Russische wetgeving, aan Jap arische onderdanen het recht op particulier bezit ln Rusland te verleenen1 alsmede de vrij heid tot het uitoefenen van handel, scheep vaart, Industrie en andere „vreedzame" bedrijven, op voorwaarde, dat Japan aan Russische onderdanen dezelfde rechten toestaat. In protocol A. wordt bepaald, dat Japan als (meest begunstigde natie zal worden behandeld bij de regeling van de openbare en particuliere schulden1 van Rusland aan de Japansche regeering en aan Japansdhe particulieren. In art 6 van dit protocol wordt bepaald, dat Japan de overeenkomst van 1920, waarbij de geallieerden Roemenië's aan spraken op de souvereinlteit over Bessa- rabië erkenden, niet zal ratifioeeren. Protocol B. behelst belangrijke bepalin gen nopens het verleenen van petroleum- oonoessies aan de Oost- en Westkust van Noord Sakhalln aan Japansche onderne mers, alsmede van kolen- en bosch-oon- oessies in dit gebied en in andere streken van Rusland. Art. 6 van dit protocol luidt: „In het belang van de economische betrekkingen tusschen beide landen en met het oog op Japan's behoefte aan natuurlijke hulp bronnen is de Sovjet-regeering bereid aan Japansche particulieren en maatschap pijen concessies in geheel Sovjet-Rusland te verleenen voor de exploitatie van mine ralen, bosschen en andfere natuurlijke hulpbronnen." zeide hij. „Ik was niet van plan u hier Iets van te vertellen. Ik heb verbazende sohulden, dat weet ik, maar het komt alles ln orde. U vergeet, dat het geld van oom Tony binnen een maand of vier, vijf, van mij zal zijn. Lazaaries en die heele troep haaien hebben erin toegestemd tot zoo lang geduld te hebben, en Ik beloof u, dat ik dan een nieuw leven zal beginnen." De groote geneesheer keek in het ver hitte gelaat van zijn zoon, en, zooals dat vroeger reeds zoo vaak gebeurd was, werd het- betere oordeel van het verstand we der eens overwonnen door dat van het vaderhart. „Meen je dat oprecht, Philip, mijn jon gen?" „Dat doe ik, vader," zei Philip haastig. „Ik weet, dat ik een groote ezel geweest ben, maar daar maak ik nu geheel een eind aan. Ik ben een verduiveld groot be drag schuldig, maar oom Tony's fortuin zal dat allemaal in orde maken en mij nog een weinig doen overhouden." „Anthony heeft over de twee honderd duizend pond nagelaten," zei Sir Stanton, met eene uitdrukking van sterke verras sing, die bovendien niet vrij was van ver achting, op zijn gelaat. „Je kunt tooh ze ker niet zooveel verspild hebben, dat het de tien percent van zoo'n bedrag bena dert? Dat is toch onmogelijk!" Als een onloochenbaar feit wist Philip evenwel, dat, dan zij de buitensporig höoge interesten, zijne schulden tot hij de zestig duizend pond Hepen. Sir Stanton stond op en wierp het eind van zijne sigaar in den haard. eens tot de ontdekking kwam, dat de zoon van mijn broeder Anthony, dat Geoffrey niet dood was?" zeide hij. „Je weet wat er ln het testament stond: indien Geoffrey voor den dag kwam binnen een jaar na zijns vaders dood, zou de bezitting op hem overgaan." Toen de bediende binnenkwam, om te zeggen, dat de auto voor stond, vond Inj Sir Stanton en Philip gereed, en aan geen van beiden was eenig teeken waar te ne men, dat er iets buitengewoons gebeurd was. Zoodra zij St. Gaul bereikten, spoedde een der nachtportiers zich de trappen af en opende het portier van de limousine en Sir Stanton en zijn zoon traden het groote ziekenhuis binnen. De groote chi rurg ging ln zijn eigen particulier vertrek en drukte op eene schel, welke zich aan de zijde van zijn lessenaar bevond. En kele oogenhlikken later trad Sldney Dane binnen. „Je hebt weer geluk, Dane, mijn jon gen!" zeide Sir Stanton op zijne vriende lijke manier. „Je schijnt wel juist altijd' dienst te moeten hebben, als er een bij zonder geval voorkomt." Dane haalde de schouders op. „Dit is al de vierendertigste van de week," antwoordde hij, „en ik denk inder daad, dat dit de ergste van allen is. Het ia een schedelbreuk, en de arme kerel ziet er niet naar uit, dat hij eene operatie ver dragen kan. Hij zal te veel gedronken hebben, denk Ik." „Op welke zaal ligt hij?" hebben een kalmeerend en zenuwsterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwta bletten beantwoorden volkomen aan dit doel. Koker 75 ct. By apoth. en drogisten. TURKIJE. I De Manchester Guardian verneemt uit Konstantinopel dat de regeering uitvoe ring zal geven aan de wet, die uitgebreide volmacht geeft aan de bestuursorganen in Koerdistan na de demping van den op stand. De macht der sjeiks moet gebroken worden. Er moet een organisatie der stammen worden geschapen met uitschakeling van het feodaal stelsel en met een centraal na tionaal stelsel onder Turksche souvereinl teit. Er is een lijst opgemaakt van de op standige sjeiks, die doodgeschoten moeten worden. Intusschen maken de Koerdische opstandelingen alle Turksche ambtenaren af, die in hun handien vallen. Het contra revolutionair gerechtshof heeft zijn eer ste vonnis geveld. Twee drijvers zijn tot dwang,arbeid veroordeeld. Een kolonel van den staf is ln hechtenis genomen onder beschuldiging van verstandhouding met een sjeik. Jeruzalem, 1 April. De Hebreeuwsche Universiteit, gelegen op den top van den berg Soopus, bijna 3000 voet boven de op pervlakte der zee, is heden ingewijd in het naburige amphltheater op een heuvel gelegen, in tegenwoordigheid van zeven duizend belangstellenden. Duizenden moesten worden afgewezen waaronder vierhonderd kolonisten, die te voet uit Jaffa waren gekomen. Onder het aanzien lijke gezelschap bevonden zioh vertegen woordigers van vijftig bekende instellin gen en academische lichamen uit de ge heeie wereld. In een indrukwekkenden stoet trok men uit het universiteitsgebouw. De berichten uit Kaapstad over een voorgenomen afschaffing door de regee ring van Hertzog van de preferenties voor Groot-Brittannlë ontlokken aan de En gelsche bladen ernstige beschouwingen. De Zuld-Afrikaansohe regeering zou voor ieder belast artikel twee verschillende rechten met een winstmarge van vijf tot tien peroent willen Instellen. Het eerste is bestemd voor die landen, waarmee zij een overeenkomst op voet van meest be gunstigde natie kan sluiten. De basis zou dus strikt quid pro quo zijn. Op het oogen blik genieten de Britsche importeurs drie procent voorrecht, hetgeen zevenhonderd vijftigduizend pond 's jaars beteekent. Vooral katoen en stukgoederen en auto'a uit Groot-Brittannië zouden door dezen maatregel zwaar getroffen worden. Be denken wij dat Groot-Brittannië zich pas geleden voor nieuwe preferenties en ver buiging van de oude ten gunste van de dominions uitgesproken heeft, verder dat tachtig peroent van den Zuid-Afrikaan- schen handel op Groot-Brittannië ls, dan staat niet onmiddellijk vast dat deze poli tiek verstandig zou zijn. Men hoort zelfs al „van mogelijke represailles spreken. Men hoopt echter dat het verzet in Zuid- Afrika zelf sterk genoeg blijkt om de re geering tot uitstel bij het indienen van de voorstellen te bewegen. De Express weet nog uitdrukkelijk te vertellen, dat de regeering te Kaapstad met Nederland alreeds een overeenkomst gesloten heeft, waardoor dit het voordeel van het' laagste recht genieten zou en dat Dultschland volgen zal. Is dit zoo, dan lijkt het toch uitgesloten dat ook met de Britsche regeering niet reeds lang onder handelingen gaande zijn. Waarschijnlijk echter is het bericht voorbarig. Men zal ik heb hem juist naar beneden, naar de operatiezaal gebracht. Ik geloof, dat u al les ln gereedheid zult vinden." Sir Stanton had van kleederen verwis seld, terwijl hij mot Dane sprak en was nu .gekleed' ln een vlekkeloos wit oostuum, dat alles bedekte en hem van het hoofd tot de voeten omsloot. „Zeer goedi, Dane," zeide Sir Stanton, „over een oogenblikje ben ik bij je. Ik heb mijn zoon Philip medegebracht voor le de narcose. Wü Je eens gaan zien of hij gereed is? Dane verliet de rustig gemeubileerde kamer en Sir Stanton volgde hem enkele oogenblikken later. Om do operatiezaal te bereiken, moest Sir Stanton eene zijkamer doorgaan, langs één der wanden waarvan zich eenige porcelelnen bekkens bevon den, elk met een kraan voor heet en koud water en bestemd om den geneesheeren en zusters gelegenheid te geven hunne han den te wasschen. Sir Stanton bleef voor één van deze bekkens staan, maakte zorgvuldig tollet en betrad daarop de hel der verUchte zaal. Eene tengere, bevallige figuur, die over eene smalle tafel gebogen stond, richtte zich op, toen de groote ope rateur nader kwam. „Goeden avond, zuster Barbara," zeide Sir Stanton in het voorbijgaan. „Ik ben bang, dat ik u bij deze operatie zal noodig hebben. Zuéter Anna zal dan zoo lang op de zaal passen."

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1