HELDERSCHECOURANT TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN RRNDERD'G 2 APRIL 1925. Verkeer met Huisduinen. Naar wij vernemen, zal de nieuwe ge wapend betonnen brug in den Huiaduiner- st raat weg op 11 April a.s. weer worden opengesteld voor alle verkeer. Met de Paasohdagen kunnen de autobussen dus van deze brug gebruik maken. Het eenige is nu nog: mooi lenteweer. Aanbestedingen. Door Burgemeester en Wethouders van Helder werd Dinsdag aanbesteed: a. het onderhoud der gemeentegebouwen, -brug gen, -riolen, enz., b. het onderhoud van verf- en behangwerk aan gemeentegebou wen, enz., c. de levering van zand en het vervoer van materialen. Ingeschreven was als volgt: Perceel a. het onderhoud der gemeente gebouwen, -bruggen, -riolen, enz.: G. de Beurs Gz. 10979,G. Lastdrager 10250, P. O. Bakker 10230,—, firma Gebr. van Pelt 10200,—, Th. Minneboo H. Walboom 10035,—, W. J. Braggaar 9934,—, G. Groot 9735,—, H. Freeke 9185,—, Joh. Steeman 8992,—, M. O. van der Plas 8845,J. O. van der Plas Plas 8446,—. Perceel b. het onderhouden van verf- en behangwerk aan gemeentegebouwen, enz.: P. Vermeulen 1660,—, S. Schellinger 1682,—, J. Freeke 1532,—, J. de Kok 1530,—, M. Kaleveld 1459—, Gebr. Hoogerduyn 1436,—. Perceel c. de levering van zand en het vervoer van materialen: vervoer van zand W. Kaan 1,— per M*, D. Dienaar 1,— per M'; id. waalsteenen W. Kaan 1.10, D. Dienaar 0.98 p. id. Friesche stee- nen W. Kaan 0.66, D. Dienaar 0.65 p %o; ld. puin en grond W. Kaan 0.40, D. Dienaar 0.88 p. M', ld. trottoirtegels W. Kaan 0.40, D. Dienaar 0.80 p. id. trottoirband W. Kaan 8 ct., D. Dienaar 21/, ct. per M.; id. water W. Kaan 30 ct., D. Dienaar 33 ct. per vracht. Verder werd aanbesteed de levering van 200000 waalstraatklinkers, waarvan 100000 vlamovenklinkers en 100000 ring- ovenklinkers. N.V. „De Vlamovenstraat klinker", Dir. Adr. van de Koppel, Zeist, 100000 stuks a 86.75 o franco wal; Verkoopbureau „Waalsteen", H. Doorn bos, Anihem, 100000 harde taaie straat klinkers 86,harde vlakke ringoven straatkl. 83,N.V. AJN. de Lint's Ind. Handelmjj., Rotterdam, 100000 rlngovenstraatklinkers 28.16 %o', 'N.V. Steenhouwerij v/h J. B. L. Simon, Helder 100000 straatklinkers S 30,—, id. SS 81,— %o; N.V. W. F. Stoel Zoon's Bouwmateriaalbedrijf, Alkmaar, veldoven 36,—, ringoven 80.50, oversL vlamoven 41,60. Begrafenis Lult v. Veldhuizen. Een onzer lezers maakt ons er pp attent, dat wij in ons verslag over de begrafenis van den len luit der veldart. G. van Veld huizen, vergaten te vermelden, dat een tiental onderofficieren als dragers fun geerden, terwijl ook in den stoet gedele geerden van het onderofficierenkorps en der wachtgelders meeliepen. Oefenlngsreizen der vloot en verkiezingen. Uttstel niet mogelijk geacht In antwoord op de vragen van den heer Duijs betreffende het tijdstip, waarop dit jaar de oefeningsreizen der Nederland- sche vloot zjjn vastgesteld ten gevolge waarvan vele bij de marine dienenden niet aan de verkiezing van leden der Tweede Kanier zulien kunnen deelnemen, heeft minister Westerveld het volgende geantwoord: Evenals andere jaren zullen ook dit jaar door verschillende oorlogsschepen gedu rende den zomer oefeningsreizen naar 't buitenland worden gedaan, w.o., omdat zulks door de regeering zeer wensohelijk wordt geacht, een reis naar de Oostzee voor vlagvertoon. Aangezien deze reis pi m, 7 weken zal moeten duren, met het oog op het zomerverlof en om andere re denen begin Augustus moet zijn afgeloo- pen en bezwaarlijk vóór 10 Juni kan aan vangen, zal een aantal opvarenden als ge volg van dezen samenloop der omstandig heden verhinderd zijn deel te nemen aan de verkiezing voor leden der Tweedie Ka mer, zooals trouwens met tal van zeeva renden het geval is. In het voorloopige reisplan van Hr. Ms. „Java" zal zoodanige wijziging gebracht worden, dat de opvarenden aan de stem ming kunnen deelnemen. Voor de afwezigheid der bedoelde sche pen op den stemmingsdag bestaan geen andere redenen dan die, welke hierboven zijn vermeld. Oranje Harmonie KapeL De Oranje Harmonie Kapel zal deel nemen aan het door den Noord-Holland- söhen Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfare-vereenigingen uitgeschreven concours op 1 Juni ms. (2en Pinksterdag). Ingeschreven is voor den concert- en marschwedstrijd. O.a. zal in de jury zit ting hebben de heer L. Leistikow, direc teur van het Stafmuziekcorps alhier, tiet concours zal gehouden worden te Enkhui- aen. Er zal gelegenheid zijn de Oranje Kapel te vergezellen, waarvan, ui et het oog op de goedkoope reisgelegenheid (ge zelschapsbiljetten) zeker door velen ge bruik zal worden gemaakt. Onderavond School ft. Gisterenavond werd in een van de school lokalen van School No. 6 een ouderavond gehouden, waar als spreker optrad Dr. H. F. M nkerna, hoofdofficier van gezindheid bij de Marine, met het onderwerp: „De ge zondheidsleer van het kind". De opkomst van de ouders was zóó groot, .at het tamelijk ruime schoollokaal de be zoekers nauwelijks kon bevatten. Door den heer N. van Engel, hoofd van School 6, werd de vergadering geopend. Na dat de heer Van Engel allen, en in 't bizon der Dr. Minkema, had welkom geheeten, werd het vroegere hoofd van School 5, de heer L. van der Ploeg, door alle aanwezigen, in stilte, staande herdacht. De heer Van Engel wees er hierna op, dat de groote belangstelling voor dezen ouder avond), in hoofdzaak te danken, was aan de lezing van Dr. Minkema, die reeds een bizondere populariteit onder het Heldersche publiek heeft gekregen- De ouderavonden worden georganiseerd aldus de heer Van Engel om het con tact tusschen huis en school Ie bevorderen, daarom zjjn ze in het grootste belang van de kinderen. De heer Van Engel geeft hierna het woord aan Dr. Minkema. Ook Dr. Minkema begint met een enkel woord de nagedachtenis van den heer Van der Ploeg te herdenken. Hij wijst erop, dat het de heer Van der Ploeg geweest is, die op zoo belangrijke wijze heeft meegewerkt tot het schoolonderzoek en de schoolartsen. Vervolgens komt spr. op zijn onderwerp: ,De Gezondheidsleer van het kind". Het gebied van de hygiëne ls zoo uitge breid, dat geen enkel dokter het kan om vatten. Het vak is nog niet zoo oud, slechts een 40 of 60 jaar. Er valt echter In deze betrekkelijk korte periode een geweldige vooruitgang op dit gebied1 waar te nemen. In het bizonder in ons land heeft men groote vorderingen gemaakt, waardoor ons land als een van de gezondste landen kan gerekend worden. Er rijn slechts drie plaat sen op de wereld waar het gezonder is en wel in Canada, Zuid-Amerika en Australië. 'Dat ons land zoo gezond is, heeft het ni t te danken aan het klimaat, maar aan den vooruitgang op het gebied van hygiëne. Het 8terfteaantal is dan ook veel kleiner dan b.v. voor een tiental jaren. Toen be droeg het nog 80 °/00, nu slechts 10 #/00. Ook in onze koloniën is men op hygië nisch gebied erg vooruitgegaan. Tevreden over dezen vooruitgang zijn de dokters echter nog lang niet. Want hoewel het sterftecijfer minder is geworden, is de gezondheidstoestand van de menschen er op achteruitgegaan. 't Is niet alleen dat de menschen zieke lijker geworden zijn, ook de ziekelijke nei ging is sterker geworden. Bij de kinderen is dit reeds waar te nemen. Het voorkomen van een ziekte is nog altijd, zooals het oud-Hollandsche spreek woord zegt, beter dan genezen. In den tegenwoordigen tijd is 't mensch- dom hoofdzakelijk behept met verkoudheid. De oorzaak van kouvatten is de plaatselijke afkoeling van het lichaam. Sommige men schen vatten bij het minste tochtje kou. In hoofdzaak hebben de -menschen dat aan zichzelf te wijten, het is het directe ge- yolg van de onpractische kleeding. 's Zomers loopen de menschen bijna in 't geheel niet gekleed en 's winters trekken ze eenige zware borstrokken aan, met ge volg, dat de lichaamstemperatuur te warm is en de afkoelingen te groot. Onze huid stelt zichzelf in op de regeling van warmte en koude. We zien dit b.v. bij de inlanders, die, wanneer ze een hoogen berg beklimmen, heusch geen extra kleeren meenemen en toch geen last hebben van de koude, omdat de huid zichzelf instelt op de temperatuursschommelingen. Wij, Europeanen, zijn echter deze prach tige werking kwijt, omdat we ons steeds te zwaar gekleed hebben. De jeugd nu moet weer „gehard" worden, zoodat zij tenslotte zonder nadeelige gevol gen, zich aan temperatuursverschillen kan bloot stellen. Hoe moet men de jeugd harden? Niet door het wasschen van het lichaam met 'koud water, doch door de kinderen langzaam, héél langzaam te wennen aan de lucht. Men moet het maanden en maanden lang vol houden om het lichaam van de kin deren aan 'de buitenlucht bloot te stellen. Men zal verbaasd zjjn over de resultaten. Eerst wanneer do kinderen aan de lucht gewend zijn, mag men ze met koud watei beginnen te wasschen. Uitstekend is na tuurlijk zwemmen. Pootje baden is heel verkeerd, omdat de kinderen door de sterke afkoeling van de beenen een verhoogde temperatuur krijgen. Spr. wijst ook to verband met de hygiëne op de voeding. De menschen eten te veel. De kinderen worden soms volgepropt met melk en eieren, waar verscheidene in t ge heel niet tegen kunnen. Geef den kinderen liever gewone dege lijke kost en ook vooral bruinbrood, dat oen laatsten tijd veel te weinig gegeten wordt. De oorzaak, dat we tegenwoordig wefl ouder, maar niet gezonder worden, moet ook hierin gezocht worden, dat de mensen te weinig beweging heeft. Er zijn bijna geen menschen meer, die 1 uur per dag loopen. Iedereen fietst of rijdt auto. Beweging, gymnastiek, sport (niet over dreven!) is een eerste eischvoor s men schen gezondheid. Het onderwijs komt hier in zeer veel tekort. De kinderen moesten veel meer beweging onder de lessen hebben. Er is geen beter reactie op geestelijke in spanning, dan lichamelijke 'beweging. Er ,s een wisselwerking tusschen lichamelijke en geestelijke inspanning. Spr. beveelt aan, het boekje van MOller: „Mijn Systeem", waarin zoowel voor jon geren als ouderen lichamelijke oefen'ngen voorkomen. De beweging werkt buitengewoon gunstig op den ingoed- van de inwendige organen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten een drietal personen-ge bruik. De heer Van Engel dankte hierna Dr. mnkama hartelijk voor zijn aangename, leerrijke en geestige rede. Hij sprak den wensch uit, dat Dr. Min kema, ook hij een volgende gelegenheid, weer bereid zou zijn, een lezing te houden' Na de rondvraag en de sluiting van dé vergadering hadden de ouders gelegenheid met de onderwijzers, de klassen van de kin deren te bezoeken en de plaats, waar hun pupillen zitten en het werk, dat ze gemaakt hadden, te bewonderen. Arbeiders-Zangver. „Kunst aan t Volk". De Arbeiders-zangvereeniging .Kunst aan 't Volk", directeur de heer C. W. Rus ting, gaf gisterenavond voor haar leden en donateurs een concert, waarbij mede werking verleend' werd door de heeren Si- benio, (heMenbariton), Zaandam, en Arie D. van de Weg (piano), Helder, alsmede Helder's Fanfarecorps", directeur Th. G. Lugtenburg. Bjj een vorige gelegenheid hebben wij onze gunstige meening gezegd over deze, in de laatste jaren tot een groot en sterk koor uitgegroeide zangvereeniging, die zich tegenwoordig met andere vereenigin- gen in den lande gerust mieten mag. Trou wens, het koor is ook van plan dezen zo mer naar buiten op te treden. Want, zooals de voorzitter vóór den aanvang mededeel de, is de datum van dit concert opzettelijk vervroegd, aangezien het koor na deze uit voering nog een zware arbeid wacht. De bedoeling is namelijk deel te nemen aan het te Haarlem op 14 Juni a.g. te houden concours van de vcreeniging „Polyhym- nia", en tevens aan het door den Bond van Arbeiderszangvereenigingien in de bloe menstad uitgeschreven zangersfeest ter eere van het 25-jarig jubileum van Otto W. de Nobel, den geliefden en belang rijken componist van vele der prachtigste strijd- en andere liederen. Aanvankelijk bestond zelfs het plan dezen avond geheel aan de Nobel's werk te wijden, maar het bestuur van K. a. 't V. heeft dat plan la ten varen omdat het programma daardoor uit den aard' der zaak eenzijdig zou wor den. Vandaar, dat thans een viertal oom posities van dezen componist door het koor zouden worden uitgevoerd, en het overige programma bestond uit een can tate van een Duitsch componist, E. Elsaes- ser. Dit werk ls in Nederland nog geheel onbekend en Helder had de primeur van de uitvoering in ons land'. Ongetwijfeld een belangrijk feit, al is het werk als zoo danig ons niet meegevallen. De zangvereeniging opende met de prachtige oomposities .Morgenrood" en .Hens", beide van Otto de Nobel, en beide behoorend tot het allerbeste wat in Neder land ooit geoomponeerd is. .Morgenrood", het buitengemeen-zangerige, ernstige en nochtans blijde liedi, dat door ieder die dit meezingt, met den gloed' eener felle en vurige overtuiging wordt vertolkt, „Eens" met zijn fraaie en klare sdotsatz. Beide nummers, geheel ingezongen door een telkens weer herhaalde vertolking, werden schier onberispelijk ten gehoore gebracht Het werk van Elsaesser heeft den ver- schrikkelijken naam van „die Hekaton- cheiren". Dit is een Grieksch woord voor „honderdhandigen". Met dit begrip heeft de dichter, Carl Weiser, den arbeider in algemeenen zin bedoeld. De arbeider, die de wapenrusting van den tijd smeedt, die weeft aan het roode kleed, die het zwaard wet van den tijd, die het zaad zaait van den strijd', de arbeider-met-het-hoofd, die voor de groote wereldworsteling het strijdplan uitwerkt, de arbeider tenslotte, die het graf graaft, het groote, waarin de oude tijd zal worden begraven, die ar beider zal den mensch vrijmaken. Een ge dicht dus van zufver socialistische strek king, met rijkdom aan rhythme en aan rijmen, en dat op zichzelf voor compositie zeer geschikt is. Helaas heeft Elsaesser, de componist, blijk gegeven de muzikale illustratie van dit rijke en muzikale dicht werk niet aan te kunnen; hij heeft voor elk couplet dezelfde motieven gebruikt, waardoor zijn werk eentonig is geworden en weinig overtuigend. Het zal dan ook, vreezen wij, niet op de programma's in burgeren. Een componist met meer phan- tasie had iets geheel anders van dezen dankbaren tekst gemaakt. Dit neemt niet weg, dat er interessante gedeelten ln voorkomen, maar de voortdurende herha lingen maken het als geheel te lang. Het donkere, in rustig rhythme gehouden be gin is zeer suggestief, en de climax aan het eind van het eerste gedeelte beloofde veel voor het vervolg, maar die belofte werd niet vervuld. Niettemin mogen wij den heer Rusting dankbaar zijn voor de zen primeur; het gebeurt niet eiken dag, dat wij hier een nieuwtje genieten kun nen. Misschien valt het als geheel mee als het nummer beter ingezongen is, maar het bezwaar van de lengte en de eentonigheid zal toch blijven bestaan. Dit wat den zang betreft. Met een twee tal andere oomposities van de Nobel ein digde men. De bariton, dé heer Sibenio, is hier twee jaar geleden eveneens opgetreden; wij hebben hem toen niet gehoord, zoodat dit optreden voor ons nieuw was. Hij heeft een mooi geluid, doch niet zeer omvang rijk, zoodat hij in het hooge register falset moest zingen, hetgeen niet fraai klonk. Het eerste nummer, Löwe's bekende „die Uhr", is niet zeer dankbaar; de composi tie heeft de groote verdienste, dat zij zeer sober gehouden is, ook de begeleiding, maar iemand ais de heer Sibenio is meer in de lijn van opera-zang, en dat bleek ook al dadelijk bij een arioso van Eugène Diaz. Hier toonde zich de heer Sibenio op zjjn best, zijn voordracht was prachtig, en ofschoon hij in die hooge tonen niet mooi was, was dit een dankbaar nummer. In het groote werk van Elsaesser, boven genoemd', vertolkte hij de bariton-partij. De geheele oompositie is namelijk afwis selend een bariton-solo, gevolgd door koor zang. Het best vonden wij hem in een liedje van Manna de Wijs Mouton, „Snoep winkeltje" en in Dirk Witte's „De Mei met de geestige begeleiding. Tot slot gaf hij een fragment uit ds ToavtrfLuiA. De heer van de Weg had een zware taak als begeleider van de zangnummers, en vooral van het omvangrijke Duitsch e werk. Persoonlijk gaf hij Grieg's piano sonate ten beste, en, door het aangehou den applaus genoodzaakt, diens „An den Frühling". Wij kennen den heer van de Weg als een uitstekend pianist, en wat de vertolking van Grieg betreft willen wij dit zeggen, dat wij de vertolking van diens „An den Frühling" toevallig konden ver gelijken met- die van Percy Grainger, die ditzelfde nummer eenige jaren terug hier gaf, ook als toegift Welnu, Percy Grain ger, de wereldberoemde pianist maakte er een draai-orgel-dingetje van; zijn spel liet ons koud. Bij van de Weg werd het een levend en bekoorlijk lied. Ook de sonate van Grieg met haar tellooze schoonheden, werd zeer muzikaal vertolkt. Bovendien was de heer van de Weg de uitstekend begeleider van de zangnum mers, en hij wist daarbij in de tusschen- spelen zeer kunstzinnige piano-solo's te geven, waarnaar het een genot was te luisteren. Na de pauze kwam het fanfarecorps. Wij hebben den openingsmarsoh gehoord, die pittig, maar vooral muzikaal gespeeld werd. Dit corps gaat naar den Haag om deel te nemen aan een concours. Als het daar even goed speelt als dit eene num mer, dat wij hoorden, zal het wel goed gaan. O ja, er zou, naar de voorzitter uitdruk kelijk mededeelde, een berenleider komen in de pauze om kunstjes te vertoonen. Juist omdat het zoo nadrukkelijk gezegd werd, keken we eens naar het programma. Het bleek, dat het heden precies 1 April was. Hij was toch aardig, vindt u niet? Met de NedL Arbelders-Reisvereenlglng naar de Bloemententoonstelling te Heemstede. Zondag j.1. maakte de Afdeeling Helder van bovengenoemde vereeniging een uit stapje naar de Bloemententoonstelling te Heemstede, met een gezelschap van 26 personen. 's Morgens om 7.27 van hier vertrok ken zijnde, arriveerde men 9.17 te Haar lem, alwaar het gezelschap werd opge wacht door den heer H. Kromhout, se cretaris der afd. Haarlem van de N.A.R.V., die zich geheel belangloos ter besohik- king had gesteld om net gezelschap als gids te geleiden. Vandaar ging het per tram door het in vlaggentooi zijnde Haar lem naar Heemstede, waar men om 10 uur op het Tentoonstellingsterrein aan kwam. Daar de buitengronds-tentoonstel- ling voor het Hoofdgebouw vanwege de weersgesteldheid en het bloeitijdstip der versclüllende geëxposeerde gewassen nog niet tot haar volle recht kwam, werd in de eerste plaats het Hoofdgebouw bezocht. Het tentoonstellingsterrein heelt n.1. een oppervlakte van 2100 vierkante meter en er gaat een 2 3 uur mede heen om alles te bezichtigen. Donderdag 26 Maart was n.L de tweede binnententoonstelling geopend (de groote voorjaarskeuring van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde) en was het groote gebouw met zijn glazen overkapping (dat kunst matig verwarmd wordt) als het ware her schapen in een bloemenparadijs met langs de zijwanden een versiering van palmen en de schoonste gewassen, waartegen de kleurenrijkdom van de prachtige bloem perken des te schooner afsteekt. Al deze bloemenpracht is feitelijk met geen pen te beschrijven. Als eenige der mooiste inzendingen, die met een gouden medaille bekroond zijn, mogen genoemd worden een Cineraria grandi flora van de Firma Veltman, huize Nachtegaal, en een der Columbia-rozen van de kweekerij Bent veldAerdenhout. Zeer veel aandacht trok een bruidje in het wit met een bouquet van het magazijn Annie Wiegmans te Haarlem, te midden van een prachtig bloemen-interieur. Ook deze inzending was met een gouden medaille bekroond. De tentoonstelling in de groote zaal werd verder opgeluisterd door een con cert van een Mandoline-gezelschap, dat op de GalerQ had plaats genomen. Om elf uur was het, bezoek reeds zoo druk, dat men slechts langzaam voortschuife- lend, alles goed kon bezichtigen. Hier werd tevens kennis gemaakt met een gezelschap van een 100 leden der af deeling Amsterdam, die eveneens een ex cursie maaktenlqn waarmede men direct op zeer vriendsohappelijken voet verkeerde. Daar het intusschen buiten pittig was Kaan regenen, kwam de bezichtiging van et mooie park Groenendaal met zijn waterpartij en Belvedère, dat bij de ten toonstelling was getrokken, niet tot haar reoht en moest het plan om ook nog een bezoek te brengen aan de bollenvelden, dat ook op het programma stond, onuit gevoerd blijven. Om twee uur 's middags keerde men per tram weder naar Haarlem terug, waar allereerst aan de versterking van den inwendigen mensch werd gedacht. Daar het buiten echter regenachtig en koud bleef, zag het er op dat moment niet zeer gunstig uit, doch het bestuur der Haarlemsche afdeeling, scheen zeker met dergelijke omstandigheden rekening te hebben gehouden, want het gezelschap en ook de Amsterdamsche kameraden werden uitgenoodigd mede te gaan naar het gebouw „Olympia", waar men kennis maakte met een aantal Haarlemsche leden en verder naar hartelust kon walsen en steppen, terwijl eenige Amsterdamsche leden eenige komische voordrachten ten beste gaven- Onder al deze bedrijven was het spoedig half zes geworden, toen het Amsterdamsche gezelschap weder naar huis moest vertrekken, wat met een harte lijk afscheid gepaard ging. Daar het weder nu geheel was opgeklaard en men toch niet voor 8.64 uit Haarlem kon ver trekken, deed de heer Kromhout het voorstel om eens naar Bloemendaal te wandelen en een bezoek te brengen aan het bekende „kopje", wat zeer in den smaak viel. Het was half zeven, toen men daar aankwam an van desa hoogt# aan schitterend gezicht had op de prachtige omgeving. Met het invallen van de duis ternis werd langs een anderen wegnaar Haarlem teruggewandeld, alwaar men om 8 uur weder aankwam. Hier werd nog eens gepauseerd en bij bet afscheid van de Haarlemsche kameraden werd door den voorzitter der Heldersche afdeeling, de heer Tronchet, namens het geheele gezelschap een woord van welgemeenden dank gebracht aan het bestuur der af deeling Haarlem van de N.A.R.V. voor de uitstekende medewerking en vooral aan den heer Kromhout, die, niettegen staande het minder gunstige weder dezen dag voor de deelnemers zoo genoeglijk had gemaakt. Zeer voldaan keerde het gezelschap met den trein van 8.54 naar Helder terug, terwijl onderweg zich nog eenige deelnemers als lid voor de afdee ling Helder opgaven. Het bestuur der afd. Helder heeft het plan opgevat om bij voldoende deelname in 't laatst van April nog eens een uit stapje naar Heemstede te maken en wel tijdens de mooiste tentoonstelling. (De Belgische Floraliën). Dan staan ook de bollenvelden meerendeels nog in hun schoonsten tooi, terwijl bovendien nog een Festival voor Harmonie- en Fanfare korpsen is uitgeschreven, dat plaats zal vinden op het terrein der tentoonstelling. Dit zal nader worden bekend gemaakt. Kermeese d'été. Uit eene advertentie in dit nummer blijkt, dat het Trainerfonds Helder van plan is dezen zomer een kermesse d'été te arrangeeren. Zij roept de medewerking ln van winkeliers en zakenlieden die op deze kermesse dfété met een stand willen ex- pose eren. Tevens worden dames en heeren gevraagd), die hunne medewerking hier voor willen verleenen. Faney-falr Chr. School Koegras. 't Is alweer enkele jaren geleden dat de Chr. School in Koegras geopend werd. Het schoolbestuur, dat de school in den duursten tijd zag verrijzen; heeft nog steeds te kampen met de niet geringe aflossingen, die ieder jaar moeten plaats hebben. Om nu wat meer geld in het laadje te krijgen, wordt ieder jaar, het tegenwoordig zooveel beproefde en goed bevonden mid del: „fancy-lair" toegepast. Het is natuurlijk onmogelijk dat het bestuur zelf, dat uitsluitend uit heeren leden bestaat, het organiseeren van zoo'n fancy-fair op zich kan nemen. Daarvoor zorgt dan ook de Geref. Meisjesver. van Koegras: „Wees een Zegen". Met onvermoeide ijver werken de leden een heel jaar lang aan hand- en borduur werken, die voor het goede doel gratis afgestaan worden, en die, dat is natuurlijk heel logisch, veel geld opbrengen. Ver schillende firma's worden aangeschreven en deze staan op hun beurt weer gratis diverse artikelen af. Zoo wordt dan, uit gaven en giften, het benoodigde voor de fancy-fair bij elkaar ge bracht en in een feestelijk versierd lokaal uitgestald. Gisterenmiddag half vier werd de fancy- fair geopend in twee lokalen van de Ohr. School te Koegras. Het weer zag er aanvankelijk niet gunstig uit. Uit een loodgrijze lucht druilde een miezerige motregen, die heel de natuur een somber en naargeestig aanzien gaf. Maar gelukkig, dat nog altijd het spreek woord waar is, dat er na regen zonneschijn komt, want nauwelijks hadden we de auto bus van den heer Krujjf, die ons naar Koegras had gebracht, verlaten, of uit het Westen schoot plots, achter een groote grijze wolk een breede bundel zonnestralen te voorschijn en in minder dan geen tijd baadde zich het polderlandschap instra lend zonnelicht. Dan wordt buiten en in huis alles direct vroolijker en uitbundiger en de jongens en meisjes van de Koegrasser school juichten en jubelden om het hardst. De heer Slikker, penningmeester van het Schoolbestuur opende de fancy-fair met een korte openingsspeech, die we hieronder laten volgen. Geachte Dames en Heeren! Ik heet U allen hartelijk welkom. Toen ik, eenige dagen geleden, door de Meisjesvereeniging verzocht werd deze Bazar te openen, heb ik het mij als een plicht gerekend hieraan te voldoen. In de eerste plaats breng ik een woord van dank en hulde aan de Meisjesveree niging, dat zij zich weder een geheel jaar heeft ingespannen en dat zij zich weder veel moeite en arbeid heeft getroost om deze fanoy-fair te organiseeren. Ook past het mij een woord van dank te brengen aan alle gevers van geschen ken, waardoor ze hebben meegewerkt tot het welslagen van dezen Bazar. Er is hier weder van alles te koop, ik hoop dan ook, dat er veel bezoekers mogen komen, en vooralk o o p e r s. Ket is algemeen bekend, dat het bij lede ren Bazar om de dubbeltjes te doen is, doch daar staat tegenover, dat het altijd voor een goed doel is en voor iets waar behoefte aan is. Het Schoolbestuur, dat nog altijd in geldelijke zorgen zit, aanvaard dan ook met blijdschap het aanbod van de Meisjes vereeniging, om het 'bestuur te willen helpen. De penningmeester van het Schoolbe stuur neemt met blijdschap en dankbaar heid het geschenk van de Meisjesveree niging aan. Ik hoop, dat zij de voldoening moge smaken van veel bezoek en bovendien veel verkoop in deze dagen. Ook hoop ik, dat alle bezoekers met genoegen hier mogen vertoeven, opdat zij later, met een bhjde gedachte, aan den Bazar te Koegras kunnen terugdenken. Het is mijn wensch en mijn bede, dat „onze Hemelsche Vader" zijn zegen op dit werk wil schenken. Hiermede verklaar ik de Bazar voor geopend. •taande werd kient gezongen Pa. 411.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5