T Men vindt op deze fancy-fair, om te beginnen, een groot aantal keurige hand en borduur*enten, door de Meisjesver- eeniging zelf vervaardigd of ten geschenke ontvangen. Er zijn natuurlijk de noodige versnaperingenchocolade, bonbons, etc. te koop. Er is de traditioneele grabbelton, de attractie voor iedere fancy-fair, een sjoel bak, een hengeltent, een koekhakgele genheid, een loterij en niet te vergeten zijn er vriendelijke jongedames, die U, in letterlijken zin, de dubbeltjes uit uw por- temonnaie halen. De_ fancy-fair is geopend hedenmiddag om 85/2 uur en vanavond voor het laatst om 8 uur. Bij gunstig weer loont het zeker de moeite een tochtje naar de school te maken. Vermoedelijk rijdt bij voldoende deelname de autobus van de fa. Kruljff. Het Nieuwe Modeblad. In ons nummer van heden treffen onze lezers aan, een prospectus over het „Nw. Modeblad". De uitgevers vermelden hierin, dat zij aan de eerste drie duizend nieuwe abonné's per 1 April, die zich voor minstens t w e e kwartalen, bij vooruitbetaling, ebon- neeren, gratis verstrekkeneen luxe doos Caraba, inhoudende twee flacons Eau de Cologne en een flacon Parfum. De winkelwaarde van deze fraaie cassette bedraagt f 2. De jongste wijziging van den inhoud van hetNw. Modeblad is: een uitbreiding van de handwerkenrubriek, het vroeg tijdiger publiceeren der nieuwe modellen, alsmede het verstrekken van een speciaal lingerie-nummer. Van de meest moderne nuttige en fraaie handwerken wordt ge regeld een overvloed van modellen ge publiceerd. In ieder nummer zijn twee uitvoerige, knippatronen toegevoegd. De abonnementsprijs van het Nw. Mode blad bedraagt voor de stad f 0.95, per post f 1.26. Alléén abonné's op de courant, kunnen zich bij ons abonneeren op het Nw. Mode blad. Lezers, die de courant door be middeling van een depót ontvangen, moeten zich voor een abonnement bij dat depöt opgeven. INGEZONDEN. Evenals vorige jaren, wordt ook dit jaar een Koninklijk goedgekeurde loterij ge houden, ten bate van het Marine-Sanato rium-Fonds. De prijzen daartoe beschik baar gesteld, zijn geëtaleerd bij de navol gende firma's: van Willigen, Weststraat; de Jong, Spoorstraat 101; Cohen v. d. Witte, Keizerstraat; Sandstra, Breewatér- straat; Zegel, Kanaalweg; Spruit, Kanaal- weg, en Wieringa, Spoorstraat. De Loten zijn verkrijgbaar k f 0.50 per stuk, bij de h.h. Correspondenten, Firma v. Willigen, Weststraat; de Jong,Spoor straat 101 en aan onderstaand adres. Namens de Commissie: W. F. HUIVENAAR, Dijkstraat 23. „Moed, Volharding en Zelfopoffering". Bovengenoemde vereeniging mocht in de maand Maart met dank ontvangen van den heer F. v. H. te Heemstede, f 10.mej. R. d. J. te Groningen, f 0.70; P. H. te de Steeg, f 2.50mej. Th. T. te Heemstede f 2.50; Ds. K. te Eenrum, f 1.mej. P. te Een rum f 1.G. J. D. te Overeen f 10.Personeel Krom- houtfabriek te Amsterdam, f 7.mevr. Wed. W. d. B. te Haarlem, f 10.Jac. P. Th. te Bloemendaal, f 5.J. S. te Overveen, f 8.en als jaarljjksche bij drage f 2.50 van den heer J. v. B. te Purmerend. De penningmeester, C. ROETMAN, Jan in 't Veltstraat 38. LUCHTVAART. De huldiging der HollandImflë vliegen. De drie Hcflland-Indië vliegers zetten Zaterdag 18 April voet, op den vaderland- schen bodem. Van Parijs uit komen zij per vlieg machine op Schiphol. Zooals men weet, zal aan het cjfietal den avond van den dag van aankomst een serenade met fakkel optocht worden gebracht. Vele vereenigin- gen hebben zich reeds aangemeld. Deze huldiging zal plaats vinden op Zaterdag 18 April 'b avonds 9 uur in het Vondel park vóór het terras van het paviljoen. Voor hen, die aan het huldeblijk, dat den vliegers zal worden aangeboden, bijdroe gen, zal aldaar op dezen avond een plaats gereserveerd worden. De vliegers zijn daar aanwezig, als de optocht voorbij trekt TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht ln den morgen van 2 AprLL Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 766.6, te Münchea. Laagste stand 743.8, te Krirn. Verwachting: Matige Zuidelijk» tot Westelijke wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, wellicht enkele regenbuien. Aanvankelijk iets zachter. LAATSTE BERICHTEN. De actie van St MlchaeL Nijmegen, 2 April Aan „de Morgen' wordt bericht: D.d. 81 Maart vergaderde de club St. Mlchael, afdeeling Nijmegen, ter bespreking van het politiek advies. Na lange en ernstige besprekingen werd met op 1 na algemeen stemmen aangenomen, dat zal worden uitgekomen met een vrije RJC. demooratisohe lijst (geen Michaelis- tiache) in al de 18 kieskringen. Verdere actie aal volgen. Gemeenteraad v. Helder. Vergadering van Dinsdag 81 Maart Afwezig met kennisgeving de heer Boon. De notulen der begrootingsvergaderingen worden goedgekeurd en vastgesteld. De volgende Ingekomen stukken. a. goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op het Raadsbesluit van 17 Februari 1925 tot het treffen van een dading met de Fa. Smulders te Utrecht. b. Idem op het Raadsbesluit van 5 Fe bruari 1925 tot verhaal van bijdragen voor pensioen. lo. Dankbetuiging van de Vereeniging op Plulmveegebied „Helder" alhier, voor het toegekende subsidie. d. Berichten van aanneming der benoe ming tot lid van de Commissie inzake Be roepskeuze van Mevr. B. A. Ketnerde Jongh, en de heeren E. H. Bos, A J. Bes- seling, J. Gomes, L. F. van Loo en C. Brinkman. e. Bericht van aanneming der benoeming tot lid van de Oommissie van Toezicht voor het L. O. van Mevr. E. van Urk—Zwanen-, burg. f. Berichten van aanneming der benoe ming tot lid, resp. pl.v. lid der Commissie van Advies voor den Dienst der Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering van de heeren J. Smit en H. Riemers. worden conform het prae-advies van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. g. Adres van J. S. Nieuwbuurt alhier om wijziging te brengen in de ten behoeve van hem getroffen wachtgeldregeling. h. Adres van de Afdeeling Helder van den Nederlandschen Bond van personeel in Overheidsdienst om het Raadsbesluit van 28 December 1924 ln te trekken en een nieuwe wachtgeldregeling voor J. S. Nieuw buurt te treffen na gehoord te hebben de betrokken Commissie van Overleg. (Burgemeester en Wethouders stellen voor deze stukken in hunne handen om prae-advies te stellen). De heer Bok stelt voor het onder h. genoemde adres enkel voor kennisgeving aan te nemen. De welvoegelljkheid brengt mee, dat een adres aan den Raad in behoor lijke termen gesteld zij, en spr. heeft be zwaar tegen den hooghartigen stijl, waarin dit schrijven is geredigeerd. Sterk steekt daarbij af het zeer behoorlijk en beleefd schrijven van Nieuwbuurt. Op grond van een en ander is spr. tegen verdere behande ling van dit adres. De heer Zondervan geeft, in tegen stelling met den heer Bok, in overweging het prae-advies op te volgen. Spr. meent, dat het stuk behoorlijk is opgesteld en er geen enkele reden Is het af te keuren. De Voorzitter: Maakt de heer Bok er een voorstel van? De heer Bok: Dat laat lk aan den Voor zitter over. De heer Zondervan merkt op, dat, als er stukken aan het College worden ge zonden, het niet aangaat, dat de raadsleden kijken of die wel behoorlijk in toon zijn. De raadsleden hebben enkel te oordeelen naar den inhoud. Er s naar spr. meening geen enkele reden bedoeld adres niet te be handelen. De heer Van Loo zegt, dat, wanneer op dit adres iets aan te merken is, dit bij de behandeling in den Raad kan geschieden, zoodat thans conform het prae-advies het adres naar B. en W. kan worden geren- voyeerd. De heer Bok maakt geen voorstel van zijn opmerking, zoodat conform het prae- advies wordt besloten en het stuk naar B. en W. teruggaat om prae-advies. Verhuring. Voorstel inzake overneming van huur door J. Konijn te Wognum van de door A. A. Overtoom, alhier, gehuurde peroeelen grond. Voorstel tot verhuring van perceelen grond aan K. Veeustra e. a. alhier. Voorstel tot verhuring van tuingrond, gelegen te Huisduinen, aan C. Kater alhier. Aangenomen. Voorstel tot verhuring van perceelen tuingrond aan A. Kuiken e. a. alhier. (Held. Cr*. 26 Maart). Aangenomen. Huur. Voorstel om den grond, waarop het voor malig gebouw der Centrale Keuken staat, wederom te huren, 'Het prae-advies hieromtrent luidt: De door den Minister van Waterstaat des tijds verleende vergunning tot het in ge bruik nemen van een gedeelte van den bin- nenberm der Helderache zeewering tegen over hectometerpaal 13 voor het hebben van een gebouw, thans ln gebruik als melkcen- trale, Is 80 Juni van het vorig jaar ver vallen. De gemeente kan wederom, thans tot we deropzegging en uiterlijk tot en met 61 December 1929, dit terrein ln gebruik ont vangen. Er wordt nu echter een huur ge vraagd van f 20 per jaar, terwijl de recog nitie vroeger per jaar 1.bedroeg. Bo vendien moet de gemeente de grondbelas ting voor de op hét terrein geplaatste op stalen betalen. Dit geschiedde voorheen ook reeds, zoodat dit geen bezwaar oplevert. Ook de overigens gestelde voorwaarden zijn niet te bezwarend. Wij stellen U daarom voor ons te machti gen tot het sluiten dezer huurovereenkomst, te rekenen met Ingang van 1 Juli 1924. Aangenomen. 1 Electriclteltsleverlng. Voorstel tot aanvulling van de voorwaar den van electriciteitslevering. (Held1. Ort. 26 Maart). In verband met een ingekomen verzoek van de Held. Wink. Ver. wordt dit voorstel a&ng«houd*o. Opheffing Rijksnormaallessen. Voorstel tot toekenning van een schade loosstelling aan J. M. Thijssen—de Wit wegens opheffing van de betrekking van conciërge. Aangenomen. Halartsveronrdenlng 1926. Voorstel tot wijziging der salarisveror dening 1920 ten aanzien der vroedvrouwen. Aangenomen. Registratie. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van M. A. Hebbink alhier, om het door hem betaalde registratierecht te resti- tueerep. De heer Schoeffelcnberger is het niet eens met het advies van het Col lege. Hét betreft hier geen boete, slechts de betaling van registratiekosten. Het Is de taak van oen notaris of den verkooper om voor registreering te zorgen, niet die van den kooper. Indien in de erfpachtsbepalin gen hieromtrent iéts anders staat, ware het plicht geweest van het College den man er op te wijzen, dat bij te zorgen had voor registreering. Zelf is bij totaal onschuldig aan de geschiedenis, en het is wel merk waardig, dat het College zegt geen schuld te hebben. Maar het zegt ook niet, dat Heb bink in deze schuld heeft. Spr. acht dat een bewijs van zwakte. Als Hébbink de zaak wil doorzetten en recht zoeken, verliest de ge meente het. Op grond van een en ander zal spr. tegen dit voorstel stemmen. De Voorzitter merkt op, dat leder Nederlander geacht wordt de wet te kennen. De heer Van Os is Ietwat beschroomd tegenover een autoriteit als de heer Schoef- felenberger, die zoo goed met de wet op de hoogte is, een andere meening te laten hoo- ren. Spr. wil evenwel zeggen, dat Hebbink, Indien hij den raad des heeren Sch. zou op volgen, het verliest. Daarvan Is geen kwes tie. Hij is te vroeg met bouwen begonnen, ep geen macht ter wereld kan hem onthef fen van de betaling dezer registratiekosten, al verzet hjj zich nog zoo. De heer Geurts heeft een dergelijk geval bij ervaring. Spr. is het evenmin met den heer Sch. eens, Hebbink is te vroeg be gonnen te bouwen. Het ware evenwel wen selijk, dat de betrokkenen gewezen wer den op hunne verplichting tot aangifte. Misschien kan aan de Koningin nog ont heffing van de betaling worden gevraagd; in spr. geval heeft hij die gekregen. De heer Van Breda is het met de heeren Geurts en Van Os eens, dat de schuld geheel bij den heer Hebbink ligt De notaris komt alleen als hij geroepen wordt en behoeft niet te waarschuwen. De archi tect heeft verzuimd aangifte te doen en nu moet Hébbink betalen. De kwestie is zeer zuiver, en, hoezeer B. en W. het betreuren, zij kunnen er onmogelijk iets aan ver helpen. De heer Schoeffelenberger ge voelt wel, dat de Raad aan den kant van het College staat. Hier wordt misbruik gemaakt van de onwetendheid van een leek door een College. Had het College dan voorgesteld1 de boete te halveeren, nu loopt deze man er onschuldig in. Dat is geen manier voor een College. Ook spr. partijgenoot Geurts heeft het niet bij het rechte eind; de notaris is de gevolmachtigde van de gemeente. De heer Van Breda: Absoluut on juist! De heer Schoeffelenberger: Het College behoort er den notaris op te wijzen, dat hij dit zeggen moet. De heer Van Breda: De heer Schoef- felenberger dringt er op aan, dat de ge meente nu maar iedereen waarschuwen moet, die erfpacht neemt van de gemeente. Maar men weet of kan weten, dat ieder erf pachtnemer binnen negen maanden bouwen moet, op verbeurte van zijn erfpachtsrecht. En men kan ook weten, dat er ln zoo'n ge val overdracht plaats moet hebben, de erf pachtnemer dient bekend te zijn net de voorwaarden betreffende registratie. De heer Geurts is het met deze bewe ring niet eens en zet dat nader uiteen. Spr. bedoeling was slechts dat vanwege het Col lege de belanghebbenden gewaarschuwd worden. De heer Van Breda antwoordt daar op, dtrt het College niet ongeneigd is erf pachtnemers voortaan te waarschuwen, dat zij moeten zorgen voor registratie. Het voorstel wordt vervolgens aange nomen. Subsidia Voorstel tot het verleenen van een sub sidie aan de Adviescommissie voor bouw ontwerpen. De heer Van Os herinnert aan het zelfde verzoek, eendge jaren terug, gedaan, toen afwijzend is beschikt. Het gaat hier natuurlijk niet om die luttele som, maar spr. vreest, dat men hierdoor te veel van de adviezen dezer commissie gebruik zal ma ken, en daardoor ontstaat stagnatie ln den bouw. De gemeente raakt dan haar terrein niet kwijt, van de honderd bouwontwerpen worden er honderd-en-een afgekeurd, en eer de ontwerpen goedgekeurd zijn, zijn maanden verloopen, zoodat inmiddels de bouwer van zfln plan afziet. En bovendien is men er dan met 25 niet af, want als men op de adviezen der oommissie Ingaat, kost het natuurlijk veel meer. Dan was het beter een Schoonheidscommissie aan te stel len. Op deze manier evenwel acht spr. het niet goed te werken, daar dan verschillende ontwerpen in portefeuille blijven De heer Schoeffelenberger s het met het gesprokene eens. Spr. heeft persoonlijk ondervonden, dat men zijn ont werpen afkeurde, hoewel zij beter waren dan die der commissie zelve. Later krijgt men dan een rekening. De heer Van Breda constateert met genoegen, dat de Raad niet over het ge vraagde bedrag gesproken heeft, doch a'.leen over de werkwijze. Het is het College even wel alleen om het bedrag te doen. Ais wij deze 26 subsidie geven, kan de gemeente daarvoor ds Commissie raadplegen somder dat daarvoor kosten in rekening worden ge bracht Verkeerd is het evenwel als de heer Sch. direct naar de Oie. gaat om advies. Er zijn hij dé ontwerpen toch ook wel projec ten, die voor de gemeènte van belang zijn. Het is volstrekt niet onze bedoeling steeds van de adviezen der Commissie gebruik te maken. De voordracht wordt aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. Tegen stemmen de hee ren Van der Veer, Schoeffelenberger, Van Os, Eijlders, Geurts en Van Dam. Subsidie. Voorstel tot toekenning eener bijdrage voor de uitgave van een gedenkboek en tot het toestaan van een blanco-crediet aan Burgemeester en Wethouders voor de ont vangst van genoodlgden ln verband met de herdenking van het 100-jarig bestaan van het Groot-Noordhollandsch Kanaal. (Held. Ort. 81 Maart). De heer Schoeffelenberger: Spr. houding is uit de laatste besprekingen (In geheimen raad) wel bekend. Spr. wil zijn toestemming geven behoudens eene beper king. Wij hebben ook nog een voorstel om voor 3000 deel te nemen in het waarborg fonds der tentoonstelling „Stad Helder".... De heer Van Breda: U moet deze twee zaken van elkander scheiden. De heer Schoeffelenberger is huiverig om een blanco crediet te geven. Zijn eenmaal gedane toezegging zal spr. niet intrekken, maar hij kan niet zijn medewer king geven aan een blanco crediet We heb ben bij de begrooting aan allerlei kleine be dragen geknabbeld en het is thans onver antwoordelijk een blanco crediet te verlee nen. De heer E ij 1 d e r s wenscht de beide voorstellen te schelden. Spr is vóór de In williging van het in deze bijlage gedane ver zoek. Het betreft hier de uitgave van een Gedenkboek, dat voor ons en onze nakome lingen waarde heeft. Een blanco crediet is noodig voor de ontvangst der deputatie, die in overeenstemming met de waardigheid der gemeente geschieden moet Wjj vertrouwen op het College, die de gelden wel zoo zuinig mogelijk gebruiken zal. Wij hebben overi gens onderzocht of bedoelde ontvangst en ilitstapje op Zondag zou plaats hebben, en waar dit niet het geval is, zullen wij de voordracht steunen. De Voorzitter dankt voor dezen steun. Een bepaalde som is niet te noemen. Wij hebben van vele zijden medewerking gekregen; zoo zal de Kon. Marine Jachtclub dien dag haar wedstrijden houden ter reede van Texel en alles werkt mee om dezen dag te doen slagen. Laat de Raad ons niet aan een bepaalde som binden; 't College is ten volle doordrongen van den finantieelen toestand der gemeente, maar er zijn dingen, waar wjj toch Inderdaad niet te karig bij voor den dag moeten komen. Overigens zal het bedrag niet zoo groot zijn. De voordracht wordt aangenomen. Hiermede verwant is de volgende: Garantie. Voorstel om voor 8000 in te teekenen op het waarborgfonds voor het houden der Tentoonstelling Stad Helder 1926. De heer Van der Veer kan aan dit voorstel zijn stem niet geven, omdat deze tentoonstelling op Zondag geopend is. Spr. wijst er op, dat de veel grootere en belang rijker Jaarbeurs ook des Zondags gesloten is. Door de tentoonstelling op Zondag open te stellen, kómt men in gedrang met allerlei firma's, die wellicht anders gaarne hier zou den komen exposeeren. Spr. vraagt of er niets aan te doen is, dat de Zondag kan wor den uitgeschakeld De heer Schoeffelenberger wenscht geen politiek debat over deze kwes tie te beginnen. Maar waar moet het heen, vraagt spr., als het geheele maatschappelijke eoonomische rad op Zondag zou worden stopgezet? Vraag dan aan uw minister ook de spoorwegen op Zondag stop te zetten, zegt spr. Als de heer Van der Veer deze Zondagsrust principieel wil doorvoeren, loopt hij vast. Ook de christelijke melkboer en de christelijke broodbakker loopen des Zondags te venten. De heer Van der VeerDan zijn het geen goede christenen! De heer Schoeffelenberger: Ja, dat is altijd de dooddoener, waar jelui er al tijd mee uitkunnen De heer Boogaard;: De heer Schoef felenberger heeft reeds gezegd, dat het jammer is, dat de heer Van der Veer met dit standpunt weder ln den Raad komt. Daardoor komt de discussie steeds weer in verkeerde banen. Voor de groote massa der arbeiders is in leder geval de Zondag de aangewezen dag, en de partljgenooten van den heer Van der Veer hebben toch ook de diensten van den chauffeur noodig om des Zondags naar de kerk te rijden. De heer E Ij 1 d e r sDe heeren Schoef felenberger en Boogaard hebben geen be grip van onze beginselen, die op het stand punt staan der Zondagsheiliging. Om die te begrijpen moet men den bijbel bestudeeren. Het gaat overigens niet óp, dat men het zou laken, als wij onze beginselen in den Raad brengen. De heeren Schoeffelenberger en de anderen doen dat immers ook. De sab- bathsheiliging is een beginselstuk van ons leven. De heer Verstegen: Maar de sab- bath is wat andera dan de Zondag. De heer E tjldersOnze Zondag is ge wijd aan den dag des Heeren. Als de heer Van der Veer per auto des Zondags opgaat naar een feest, doet hij zonde, niet als hij met die auto naar de kerk rijdt. Waar zou het heen moeten als alles op Zondag stil stond? vraagt de heer Sch. Dan keerden we terug naar den toestand zooals die in het oude israël was, toen alle arbeid1 stilstond op sabbath. De heer Schoeffelenberger mag overigens blij zijn, dat hij in dit opzicht niet te doen heeft met minister Oolljn, want als het van dezen minister alleen afhing, kwa men er geen tentoonstélllngen op Zondag. En wat die opmerking betreft, dat de arbei ders geen anderen dag hebben, zfl héb ben den Zaterdagmiddag en kunnen voor iets zoo belangrijks als deze tentoonstelling wel een dag verlof vragen. WIJ zullen overi gens bij elke kwestie in den Raad onze stem afhankelijk maken van het feit, of de Zon dag er mede gemoeid s. Nu wat het gevraagde bedrag betreft. Van alle kanten wordt bezuinigd en bier vraagt men ƒ3000 garantie. Voor de Olympiaan- sche (Olympische) spelen is ook aan de re geering geld gevraagd, hiervoor Is een mil- lioen uitgetrokken, nl per jaar f 250.000, dat Is 8/100 van het Staatsbudget, terwijl de gemeente een bedrag wil voteeren, dat 8 maal hooger percentage uitmaakt van haar budget. En van dit kleine bedrag, dat het rijk garandeert, staan de kranten al vol Den heer Van Os spijt het, dat dit punt ontaardt ln een godsdienstig debat, waaraan de bijbel en de Olympische spelen te pas komen. Spr. wijst er op, dat het hier slechts een garantiesom betreft, en zelfs al zou dit geld weg zfln, dan nog zou spr. dat niet zoo erg vinden. De bedoeling immers Is Helder meerder bekendheid te geven op economisch gebied'. Laten de heeren Van der Veer en Eljldere eenvoudig tegenstemmen, maar la ten we nu niet zoo'n onverkwikkelijke dis cussie voeren. De heer VaoLoo protesteert tegen de manier, waarop deze dingen hier worden behandeld. Deze principieel® kwesties wor den altfld geweldig aangedikt, en dat 7/8 der gemeentenaren er anders over denkt, wordt niet ln aanmerking genomen, ft gun de heeren hun principe, maar als we daarop doorgingen, konden we een heelen avond en misschien nog wel een praten. Maar zoodra de portemonnale van de heeren er bij komt, zwijgt het principe, dat weten we ook. De heer Van der Veer laakte de huldiging op Zondagavond aan den trein. Maar ook dat was een principe van die menschen. WIJ kennen het principe van de heeren Van der Veer en Eijlders en deze heeren hadden kunnen volstaan met enkel te zeggen, dat ztj tegen het voorstel waren. De heer Bot zal voor de voordracht stemmen, hoewel spr. het betreurt, dat hier feestelijkheden op Zondag plaats hebben en er gaarne den Zondag buiten zou houden. Maar spr. is overtuigd; dat wij niet ter wille van ons principe de groote massa aan banden mogen leggen. De heer Van Dam was niet van plan zich in deze discussies te mengen, maar nu zich een sterke geprikkeldheid voordoet bij hen, die handelen uit hét liberale beginsel, wil spr. er iets van zeggen. Er wordt bier gezegd, dat christenen hun beginselen zou den verloochenen en dat de economische toestand der maatschappij niet toelaat aan andere viering dan juist op Zondag. Het la daarom wel eens goed hier een andere stem te doen hooren. Onze gansche cultuur rust op het chris tendom, de Zondag is een van die cultureele dingen, die het christendom ons heeft ge bracht, en het zal goed zijn als meer en meer het besef ontstaat wat wfl zouden ver liezen indien wij den Zondag misbruikten. Als wij voor den Zondag opkomen, moet men dat beschouwen uit het oogpunt, dat dit tot heil van 't volk geschiedt. Spr. begeeft zich thans ln een theologi sche beschouwing over de Zondagsheiliging en de beteekenis daarvan. De heer VanderVeer repliceert. Het spijt spr., dat door zijn woorden zooveel stof is opgewaaid. We kennen elkander en weten precies wat we aan elkaar hebben, maar op dit terrein dulden we elkander niefc. Maar wat zoudt gij van mij zeggen als lk zweeg? Dan zoudt gij zeggen: wat een man van karnemelk is dit! Op dit gebied zal Lk, zegt spr„ nooit een blad voor den mond nemen, al wensch lk ook steedB fatsoenlijk te blijven en andersdenkenden niet te ne- geeren. De heer Van Loo: Dat Is ook uw plicht! De heer VanderVeer: Juist„En als het op bijeenbrengen van geld aankomt, kunt gij niet Ln de schaduw staan van onze menschen, die geheel uit eigen middelen hun predikanten bekostigen. De heer Smits zal niet spreken over het verschil in opvatting omtrent het ge bruik van den Zondag van katholieken en protestanten. Maar het ls het recht van de heeren Van der Veer c. s. voor hun beginsel uit te komen, en slechte de wijze waarop deze beginselverklaring ontvangen is, is oorzaak dezer discussies geworden. Als men den heer Van der Veer rustig had laten uitpraten, ware er niets gebeurd, nu is men irriteerend opgetreden. Spr. wenscht overi gens de tentoonstelling alhier niet met de Olympische spelen te vergelijken, die heel wat anders zijn. De Voorzitter gelooft niet, dat het Ooilege aanleiding zal vinden op de begin selverklaring der heeren Van der Veer c.%. nader in te gaan. De discussies worden gesloten en het voorstel aangenomen, waarbij de heeren Van der Veer en Van Dam geacht worden te hebben tegengestemd. Politiepersoneel. Voorstel tot wijziging der salarisverorde- ning 1920 met betrekking tot de vrije ge neeskundige behandeling van het politie personeel. Held. Ort. 81 Maart. Hieromtrent ls een schrijven Ingekomen van de Vereeniging van Huisartsen, afdee ling Helder, waarin verzocht wordt alvorens voorgestelde bepalingen in te voeren, reke ning te willen houden met de in dat sohrlj- vep, ontwikkelde meeningen. De gemaakte opmerkingen strekken in de eerste plaats er op te wijzen, dat de uit dezen maatregel voortvloeiende bezuinig ngon zeer gering zullen zijn, wanneer daartegenover gesteld wordt de meerdere auto-uren, toegestaan aan den Directeur van den Gem. Geneesk. Dienst, en de geneesmiddelen voor de ge zinnen der politie-beambten, welke thans in hoofdzaak door de ziekenfondsen worden verkochj. Voorts wordt er op gewezen, dat het contróleeren en behandelen door den zelfden geneesheer door de Ned. Mij. tot bevordering dar Geneeskunst oogewenseht

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6