Aanbesteding. wordt geacht, en dat aan de gezinnen van de politie-beambten, welke voorheen vrije artsenkeuze hadden, een onrecht wordt aan gedaan door hen thans te dwingen hun ge neeskundige verzorging aan den Dix. v. d. Gem. Geneesk. Dienst te verzoeken. Adressanten zijn bevreesd, dat op een oogenblik alle gemeente-beambten en amb tenaren aan zulke bepalingen zullen worden onderworpen en meenen den Raad verder opmerkzaam te maken op het feit, dat ge zinnen van gemeente-beambten, die tot nu toe geen recht hadden op vrije geneeskun dige behandeling, dus aangesloten waren bij ziekenfondsen of anderszins, gedreven worden naar den Dir. v. d. Gem. Geneesk. Plenst en dat zoodoende aan de alhier prak- tlaeerende geneesheeren schade wordt ge daan, waartegenover geen bezuiniging voor de gemeentekas te boeken is. Bovendien begrijpen adressanten niet waarom alleen gezinnen van politiebeambten door den pir. v. d. Gem. Gen. Dienst moeten wor den verzorgd, en maken rij zich bezorgd, dat dn de toekomst alle gezinnen van ge meente-beambten uit de ziekenfondsen zul len verdwenen, terwijl deze toch niet be schouwd kunnen worden als te zijn arm lastig. De Voorzitter merkt op, dat hetgeen in dit adres staat vermeld omtrent de ver meende opheffing van de bezuiniging door de meerdere auto-uren niet juist is. De be zuiniging blijft inderdaad bestaan, en spr. meent, dat door de thans voorgestelde rege ling eene goede oplossing is verkregen. De heer V a n O s wil de regeling dezer aangelegenheid aan den Burgemeester als hoofd der politie overlaten. De heer Schoeffelenberger wil niet zonder meer het adres des huisartsen ter zijde leggen. Wordt het op deze wijze voor den Dir. v. d. Gem. Gen. Dienst niet te druk? vraagt spr. Spr. wil de zaak aan houden 'tot de volgende vergadering. De Voorzitter antwoordt, dat de regeling is gemaakt in overleg met den Dir. Gem. Gen. Dienst en het politie-personeel. Uitstel acht spr. onnoodig, de zaak is vol komen overzien, en de Dir. v. d. Gem. Gen. Dienst achtte het beter het gezin er bij betrekken. De heer Schoeffelenberger meent, dat er toch niets tegen uitstel is. De heer Van Breda heeft dezen mid dag nog een der leden van de Vereen, van Huisartsen gesproken. Indien deze geweten hadden, dat voor eigen medicamenten moet worden gezorgd, ware dit adres in de pen gebleven. Nadat de heer E ij 1 d e r s nog eene inlich ting heeft gevraagd en verkregen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Hoefbeslag. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van S. Moorman inzake schade vergoeding. De heer Maters handhaaft zijn voor stel, reeds vroeger gedaan, om wel schade vergoeding toe te kennen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 10 tegen 9 stemmen. Tegen stemmen de heeren Van der Veer, Schoef felenberger, Bot, Maters, Smits, Eijlders, Geurts, Van Dam, Bok en Van Loo. Hier mede is dus beslist, dat aan Moorman wei schadevergoeding zal worden toegekend, en moet dus een betrekkelijke post op de be grooting worden gebracht. Belasting. Adres van de Vereeniging „De Dage raad" om vrijstelling van belasting met af wijzend advies van Burgemeester en Wet houders. De beer Schoeffelenberger zal niet veel over de zaak zeggen, kan evenwel niet hét afwijzend advies onderschrijven. Spr. heeft -deze bijeenkomst meegemaakt, en er zijn afkeuring over uitgesproken, dat een dergelijke religieuze voordracht gehou den werd door „De Dageraad". Volgens spr. was het een wetenschappelijke avond, en in ieder geval is het een miskenning van het godsbegrip als men deze bijeenkomst een vermakelijkheid noemt. Hét was zuiver een godsdienstige bijeenkomst van „De Dageraad". Spr. wijst op den declamatie avond, uitgaande van de Vereeniging A.G.O., waar de heer Breiütani optrad, deze was vrij van belasting, terwijl „De Dage raad" voor diezelfde declamatie belasting moest betalen. Daaruit spreekt een haat tegen „De Dageraad" De heer V a n Loo is eveneens van mee ning, det lezingen als deze vrij van belas ting zijn. Ook meent spr., dat na dien der gelijke lezingen dan ook niet meer belas zijn. Om de hier ten onrechte betaalde be lasting te restitueeren, wordt eenigszins lastig, daar de Vereeniging deze zelf weer van het publiek geheven heeft. Nadeel heeft „De Dageraad1" er niet van, maar de belas ting Is ten onrechte geheven en daarom gaat het hier. Spr. wil evenwel niet voor stellen deze belasting te restitueeren. De heer Schoeffelenberger merkt op, dat de magere kas van de Vereeniging dit sommetje best gebruiken kan. De heer Grunwald leest de adverten tie voor, waarbij de hier bedoelde lezing aan gekondigd wordt. Daarin staat „entrée 60 cent, belasting inbegrepen". ,De Dageraad" erkent daarmede dus, dat zij belasting schul dig was. Spr. merkt op, dat ook christelijke zangvereenigingen, die een concert in ker ken geven, daarvoor belasting betalen. De hier geheven belasting is dus geenszins on billijk. De heer Schoeffelenberger meent, dat de heffing in strijd was met de verorde ning, doch men kan in dezen het volle ver trouwen schenken aan den ontvanger, die nog nimmer deze gelden ten onrechte heeft geheven. Spr. wenscht dan ook de bestaande verordening te handhaven. Wat die magere kas der Vereeniging betreft, spr. Is niet be reid uit eigen zak deze gelden bij te passen. De heer Schoef-felenberger: Welke een verdediging 1 Spr. wil geacht worden tegen de voordracht te hebben ge stemd, welke vervolgens met algemeene stemmen, wordt aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aanbesteding van verschillende werkzaamheden ten behoeve van de gas- abnek met afwijzend advies der betrok ken Commissie van Bijstand. De heer Zond er van wijst er op, dat ie bijlage (No. 7) niet in overeenstemming s met de redactie van het voorstel. Tus- schen dezen.heer en den Voorzitter ontstaat hierover eenige discussie; do bij- age geeft weer een vroeger gehandhaafde meening van het College en der Commissie van Bijstand, terwijl inmiddels hieromtrent een andere opinie is komen vast te staan. De heer Borkert licht deze zaak nader toe. De raadsleden hebben de bijlagen als toelichting op de hun gezonden agenda, van daar het protest nu deze niet kloppen. De meerderheid van de Commissie van Bijstand was na rijpelijke overweging van meenlmz. dat het belang der gemeente meebracht het n eigen beheer nemen dezer werkzaamhe den (in de bijlage staat juist het omge keerde). De heer Vin Os noemt het niet econo misch, dat men nu precies andersom ge draaid is. Nu wordt dus ieder werkelooze te werk gesteld, hetgeen niet in het economisch gelang der gemeente is. Men keere terug tot het oude systeem van aanbesteding. De heer Schoeffelenberg is even eens van meening, dat ontegenzeggelijk aanbesteding de goedkoopste wijze van wer ken is. Tegen de thans voorgestelde wijze zal spr. zich niet verzetten, doch op voor waarde, dat rekening gehouden wordt met eiken werkelooze. Geen persoonlijke bevoor deeling dus. De heer Van Dam: Uit de opmerking omtrent de bijlage blijkt weer de zucht om muggen uit te zuigen. Het voorstel van B. en W. heeft een eigenaardige geschiedenis gehad; het is in de Commissie voor de Be drijven behandeld en men is tenslotte tot een juist tegengesteld advies gekomen. En nu komt er weer een ander voorstel. Men wil nu, dat de werkeloozen rouleeren bjj dit werk, maar dat is een uiterst langzaam pro ces, en dat komt voor ieder werkelooze neer op hoogstens drie of vier dagen per jaar werk. Bovendien worden dan bepaalde men- schen uitgeschoten. De Directeur der Ar beidsbeurs is natuurlijk gedwongen een keus te doen, maar dat er, zooals hier, een 70 menschen worden overgeslagen, vindt spr. zeer merkwaardig. De Directeur der Bedrijven heeft in de Oommissie gezegd, dat het voor de gasfa briek Voordeeliger is als steeds dezelfde menschen aan dit werk worden gezet. Het ligt naar spr. meening niet op den weg der gemeente dit te bevorderen. In de aller eerste plaats moet worden gezorgd voor een goede bedrijf apolitiek en er mag niet om redenen, buiten het bedrijf om, iets aan dat bedrijf worden opgedrongen, dat het zou kunnen schaden. De heer Van Loo protesteert tegen de uitlatingen des heeren Van Os, die het voor stelt alsof de Cie. met een handigheidje omgedraaid zou zijn. Dat is volstrekt niet zoo, de zaak is in tegendeel zeer serieus be sproken. Spr. was aanvankelijk vóór aan besteding, maar de veranderde houding on zerzijds is het gevolg van de groote werke loosheid onder de ongeschoolde arbeiders, die wfj hierdoor werk verschaffen. De Voorzitter Die kunnen wij niet gebruiken. De heer Van Loo meende te hebben gehoord van wel. En om dezen menschen al thans de gelegenheid te geven aan het werk te worden gesteld', daar zij anders demorali- seeren, zijn wij thans van houding veran derd. Allen kunnen hieraan deelnemen. Het is niet volgens spr. principe, maar geschiedt alleen als werkverschaffing. 'Den heer Boogaard bevreemdde het, dat B. en W. vóór aanbesteding waren te gen de meerderheid der Cie. In. Er is vol strekt geen handigheidje gebruikt, want de zaak is breedvoerig besproken. Verleden jaar is voor het eerst als proef In eigen be heer gewerkt. Die proef was De heer Bok Slecht! De heer Boogaard meent van niet, en zet den gang van zaken uiteen. Verleden jaar hebben 184 menschen een beurt ge had bij de werkzaamheden aan den elevator, thans worden zij weer gevraagd. Het eigen lijke rouleerstelsel kamt eerst dit jaar in volle werking. Hierbij zijn alle arbeiders ge baat en het kost de gemeente volstrekt niet meer. De heer Geurts staat verbaasd) over de vaak lage cijfers bij aanbestedingen, die zeer voordeeMg zijn voor de gemeente. Spr. is voor aanbesteding, men kan in de be stekken immers bepalingen opnemen om trent loon, etc. De heer Bok heeft in de Cie. zijn stand punt verdedigd. Wat de heer Boogaard wil, acht spr. uit den booee, ook de directeur is tegen aanbestedingen. Het materiaal van de gemeente heeft ook veel te lijden gehad als verschillende personen dit gebruiken. Aan vankelijk scheen de geheele commissie aan de zijde van den directeur te staan, maar tenslotte is toch In de» geest van den heer Boogaard beslist. Spr. was het inet diens berekeningen niet eens en is vóór aanbe steding. Om allemaal een beurt te geven lijkt heel aardig, maar waar het 184 man betreft, komt dat neer op misschien «®nm«ud een of twee dagen werken per jaar. En het bedrijf heeft naar spr. meening groote scha de indien men telkens ander personeel ge bruikt. Op grond hiervan zal spr. vóór aan besteding stemmen. De heer Eijlders wijst er op, dat de hoofdzaak hier betreft de bestrijding der heerschende werkeloosheid. Wordt die aldus opgeheven? Spr. meent van niet; bij aan besteding heeft toch de aannemer ook weer menschen noodig; en de werkelooshek wordt er dus niet mee opgelost. De heer Grunwald behoort tot de minderheid van '4 College, die tegen aanbe steding is. Bij de in het afgeloopen jaar ge houden proef zijn spr. geen belangrijke klachten ter oore gekomen. Wat nu die 70 menschen betreft, welke zijn, uitgeschoten, het was geenszins de bedoeling deze menschen op zij te zetten, maar verleden jaar bleek, dat er ongeschikten hij waren. De heer Van Os: Ze dienen, allemaal een beurt te krijgen! De heer Grunwald: Die welke niet geschikt zjjn, vallen er bulten. De heer Van Os: Maar de Directeur der Arbedsbeurs is toch geen bedrijfsleider! De heer Grunwald: De heer Van Dam meent, dat deze zaak od merkwaardige wijze Is behandeld Spr. kan dat niet Inzien. Er Is alleen gezegd: laat ons de zaak nog eens bespreken en opnieuw met een voor stel komen. Op het oogenblik is hier een ploeg menschen, die weinig werk hebben en gaarne aan het werk willen. Het geeft een beetie last, deze regeling, dat is zoo, maar is het een algemeen belang als deze menschen werkeloos blijven rondloopen? Waar de loonen zijn geregeld en de bedoe ling Is te trachten alle menschen te helpen, behoeft de heer Geurts niet bang te zijn, dat het de gemeente geld zal kosten. Als er menschen zijn, die uitstekend niet het werk op de hoogte zijn, is niet te verwachten, dat er groote schade aan het bedrijf wordt toe gebracht. Den heer Eijlders antwoordt spr„ dat bij spr. ook vooral de imoreele zijde d: r zaak van belang ia De Voorzitter merkt op, dat de Di recteur der Gasfabriek belast Is met de commercieels leiding. Deze wijst er thans op, dat het na een proefjaar met in eigen beheer nemen, wenschelijk 'is weder uit te besteden. Spr. heeft de zaak met den direc teur besproken, en deze handhaafde zjjn meening omtrent aanbesteding. De andere manier is minder voonüeelig voor de ge meente, en gezien het aantal malen, dat gelost wordt, kunnen de menschen daar nimmer routine in krijgen. Bovendien die nen wij de adviezen van den bedrijfsleider te handhaven. De heer VanOs: De voorstanders van eigen beheer wilen van de gasfabriek een philantropische instelling maken. Laten we dan liever de schoppen wat kleiner maken of ze het zand voor onze straten per krui wagen uit Huisduinen laten halen. Wat hier thans wordt voorgesteld, is niet goed, en wij .moeten ons houden aan het advies van den directeur. (De heer Bot stond' aanvankelijk op het standpunt alles uit te besteden. Spr. zal gaarne vernemen of het de bedoeling is al leen de werkeloozen te werk te stéllen, welke uit de kassen trekken of alle werkeloozen? Zoo dit laatste het geval is, zal spr. voor stemmen. De heer Borkert onderschrijft het betoog der heeren Grunwald, Van Loo en Boogaard. Maar waar aanmerking is. ge maakt op spr. houding, moet spr. even op de zaak ingaan. Er loopt in de Commissie een groote scheidingslijn en deze is oorzaak, van de heftige discussies. Spr. is dankbaar, dat de vrijzinnigen in dezen aan zijn zijde staan. Verleden jaar is dit systeem door de Soheeie commissie aanvaard. Het betreft ier evenwel de scheidingslijn tusschen re actie en democratie. Alles wat geld kost wordt door deze reactionnairen neergesa beld, voor loonsverlagingen, etc. zjjn zij ge voelloos, en zoodoende komen wij steeds met een verdeeld advies. Met geen enkel woord wordt aangetoond, dat ddt systeem onvoor deliger is, verleden jaar is het goed gegaan, maar de kwestie is, dat men thans onder deze loonen uitwil, men wil weer den chao- tischen toestand van vroeger. Geroep: Neen! De heer Borkert: Schudt niet uw hoofd, heeren of roept niet van neen, want ik heb het allemaal opgeteekendi wat gij gezegd en gedaan hebt Het is hier een strijd tusschen de reactie en den vooruit gang. Bij de werkzaamheden aan den Ru ijgh weg is meer overgebleven dan bij aanbesteding zou zjjn geschied, en 'boven dien is geen enkel geval bekend van eenig nadeei met dit systeem. Wij vallen hiermede den bedrijfsleider volstrekt niet aan. Dit zijn weliswaar zelfstandige personen, maar dat sluit volstrekt niet uit dat de Raad' zich de in de eerste vergadering. Nu komt een nieuw voorstel, dat spr. merkwaardig noemde. Het gaat nu om de kwestie van geregelde werkeloosheid. Uit spr. woor den ls volstrekt niet gebleken, dat hö niet zou beseffen waar werkeloosheid is/Maar werkeloosheid bfj transportarbeiders be teek ent wat anders dan in de vaste be drijven. Bovendien zijn de menschen nooit het heele jaar door werkeloos ring wordt met algemeene stemmen be sloten, behoudens goedkeuring van den Minister van Waterstaat en van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, de werk- zaamheden verbonden aan den eigenlijken brugbouw voor de vlotbrug over het Noordhoilandsch kanaal, nabij de Kooy (peroeel B) onderhands op te dragen aan de Directie van *8 Rijkswerf alhier, vol gens een project aan die werf opgemaakt, Geroep: Dan was het ook al heel erg y00T de 8001 hoogstens 27.800.—. treurigI Volgens het oordeel van den Hoofd- De heer V a n D a m: En men mag 'ingenieur van 'sRijkswaterstaat te Alk- niet zou mogen doen gelden. Wij zfln op den goeden weg, maar niet als wij het a< vies van B. en W. opvolgen. Wij hebben het gemeente-personeel zoo ingekort, dat al lerlei kostbare werktuigen thans urenlang totaal' onbeheerd' staan. Men wil thans nog verder; wij zijn daarmede op den verkeer den weg. Zet deze menschen aan het werk; gij redt daarmede hun moraal. Thans kweekt ge communisten en anarchisten. Ik hoop niet, dat een uwer ooit, al ls het maar voor een uur, werkeloos wordt, zoo ontzettend ls heit! De heer Bok: Als Iemand zich heeft tegengesproken, is het wel de heer Borkert. Wij als leden van de Cfie. van Bijstand heb ben al het mogelijke gedaan deHHtt den directeur niet te vermoorden. Deze heeft thans een rapport ingediend; dat fnui kend is voor eigen beheer. Cijfers zijn daar in niet genoemd, doch dat is ook niet doen lijk. Er wordt gesproken over materiaal, etc. doch dat wordt niet gebruikt Het komt overigens niet te pas, dat de heer Borkert hier spreekt over communisten e.d. in dit verband. Den heer Smits begint het vrijwel' te draaien. De wethouder is door den directeur op de hoogte gebracht, maar deze laatste is tegen eigen beheer, zoodat spr. niet des wet houders houding begrijpt. Spr. heeft iemand gesproken, die 13 maanden moest wachten op zijn 'beurt; de te werkstelling heeft op die manier dus niet veel! om het lijf. Die steeds dit werk verrichten', zijn beter ervan op de hoogte. Overigens wordt gesproken van „eigen beheer". Dat is dit toch ook niet? In eigen beheer is inderdaad een voor deel gelegen, maar hier geschiedt het geheel anders. En als inderdaad1 het argument is, dat men onder de loonen vandaan wil, kan de Raad daartegen toch waken. De heer Van Dam heeft het woord „merkwaardig" gebruikt, omdat spr. geen ander daarvoor wilde gebruiken. Gedu rende de bespreking is volgehouden dat aanbesteding beter was. Tenslotte is het argument naar voren gebraent, thans door den heer Borkert gebezigd Dat geschied- het argument, dat ze door 8 of 4 dagen gered worden, niet uitspelen. Er zjjn geen klachten Ingekomen over het werk van verleden jaar, zegt men. Maar d'e wethou der zegt nochtans, dat er verschillende menschen ongeschikt waren voor dit werk. Het is toch merkwaardig, dat 70 menschen zijn uitgeschoten, dte dan toch blijkbaar eerst een beurt hebben gehad Spr. acht het overigens gevaarlijk te zeggen dat deze menschen al of niet geschikt zijn. De heer Verstegen wil enkele ideeën, die blijkbaar omtrent de Arbeids beurs en de werking daarvan heerschen, recht zetten. In de eerste plaats komt spr. bij den heer van Dam, die over alle mo gelijke dingen met het grootste zelfbe wustzijn spreekt Wat hij evenwel over de Arbeidsbeurs zei, is in hoog© mate mis, en spr. raadt dezen wetenschappelijken man dan ook ten zeerste aan over dit instituut eens iets te bestudeeren. De kwestie is deze, dat indien de Arbeidsbeurzen ten opzichte van hun menschenmaterlaal geen selectie hielden, zij wei allemaal konden opdoeken. De heer van Dam houdt trou wens. zelf ook selectie als hij arbeiders noodig heeft, en het is absoluut buitenge sloten dat een Arbeidsbeurs een derge lijke», door den heer van Dam uitgeslo ten werkman, voor dit werk zou aanwijzen. Als dus de directeur van de gasfabriek om arbeiders komt, is het buitengesloten, dat hij personeel krijgt dat ongeschikt is voor het werk. Indien er menschen uitgesloten zijn van deze werkzaamheden, is dat een bewijs van de goede werking der Arbeids beurs. Wij zouden, door anders te han delen, de gemeente benadeeien. Natuur lijk kan de directeur der Arbeidsbeurs niet nagaan of een werkelooze tb.c. of iets anders heeft, daarvoor moeten weer an dere wegen worden bewandeld. Deze 70 uitgesloten arbeiders komen nu weer voor ander werk in aanmerking, waarvoor zij wel' geschikt zijn. De heer Van D a m: 't Spijt mij, dat u altijd tegen me spreekt als ik tweemaal gesproken heb. De beer Verstegen: Dat kan ik niet helpen; de heer van Dam moet dan maar bij interruptie zijn opmerkingen plaatsen. Spr. wil dezen heer gaarne lectuur om trent de Arbeidsbeurs verschaffen. Uit een oogpunt van goede bedrijfSpolitiek moet men een directeur van een bedrijf niet iets opdringen wat niet noodig ia Ao- ooord. Maar elke bedrijfsleider is in ge meentedienst en de raad staat aan het hoofd der gemeente. Als wij eiken be drijfsleider zijn gang lieten gaan, zouden we tot dingen komen als thans in Hengelo geschieden, waar twee blokken woningen van gaslevering zjjn buitengesloten tenge- volige van een conflict, dat de particuliere gasfabriek met de gemeente heeft. Spr. zegt dit alles niet om den heeren een an der inzicht bij te brengen, doch alleen om den twijfelmoedige mogelijk een andere meening bij te brengen. Het gaat hier om d'e democratie en omi op den duur al het in overheidsdienst verrichte werk in eigen beheer te nemen. De heer Van Os interrumpeert. De heer Verstegen: Als dat ver keerd uitkomt, is de leiding verkeerd en moet die worden veranderd. Als een ge meente-bedrijf niet economisch kan wor den beheerd, moet het verdwijnen. De cij fers in de particuliere bedrijven wijzen op groote verspilling daar. Als er aanbesteed wordt, wordt er door elkander beneden den geldenden prijs ingeschreven, en op die manier wordt onder het loon gewerkt. Als de werkzaamheden aanbesteed wor denwerkt de Raad dus mee het loon druk ken. Een tijdlang zijn de kolen gelost door iemand, dit dit werk aangenomen had; en deze had een man van 70 jaar in dienst Dat ls een schande, zulke menschen be- hooren niet meer te werken. Met dit systeem is toen gebroken en het was oor zaak, dat een ander kwam. Het duurde toen wat langer, maar daarover is niet ge sproken, en nimmer ls de gemeente in lig dagen voor de kolenaken vervallen. Wat die vernieling van materiaal betreft, er Ltie van wordt hier niet met materiaal der gemeen te gewerkt, zooals spr. nader uiteenzet De vraag is dus: moeten wfj naar den ouden tijd terug; ja of neen! De heer V a n O s: Jai De heer Verstegen: Dat is het standpunt van den heer van Os. En dan de loonen omlaag. Maar wij willen daaren tegen de loonen op peil houden. De heele kwestie heeft met bedrijlspolittefc en be heer niets te maken. Interruptie, geschreeuw, etc. ..Het ia zuiver een kwestie van reactie of democratie. In het rapport staat geen enkel cijfer waaruit blijken kan, dat eigen beheer duurder is. De Yoorzitt er merkt op, dat het kwart over elf ia. Indien er nog leden zijn, die verder het woord wenschen te voeren, stelt spr. voor do verdere behandeling te verdagen. Spr. voelt er niets voor nog lan ger hier te zitten. Het voorstel van B. en W. komt thans in stemming en wordt met 12 tegen 7 stem men verworpen. Vóór de heeren van Os, Smits, Eyldem, van Dam, van Breda, Bok en van der Veer. De openbare vergadering wordt thans gesloten en de Raad gaat in comité gene raal. Na heropening der openbare vergade- maar en den wnd. Directeur van Gem.- Werken alhier, zal een brug volgens dat project, waarbij de dennenbalken, waarop <ie brug drijft, zullen worde» vervangen door van Ijzer en staal vervaardigde pon tons, in velerlei opzicht de voorkeur ver- dienen boven ©en brug van de oude con structie, zooals oorspronkelijk was ontwon- pen. TWEEDE KAMER. Wijziging Pensioenwet De voortgezette behandeling van de Pensioenwet ving Dinsdag aan met een succesje voor ntr. Van Gijn, die wist te bewerken, dat niet slechts drie déelgerech- tigden in het pensioenfonds, doch even eens twee vertegenwoordigers van pu bliekrechtelijke lichamen (gemeenten b.v.) zitting zullen hebben in het college van commissarissen, dat toezicht oefent op het geldelijk beheer van het fonds. In verband hiermede is het aantal commissarissen met twee vermeerderd en op zeven ge bracht. Spoedig daarop volgde een levendig de bat over een amendement-van den heer Ketelaar, die de meening was toegedaan, dat het verhaal van bijdragen voor inkoop van diensttijd behoort beperkt te blijven tot V. der inkoopsom. Maakt men, gelijk de minister heeft voorgesteld, hiervan „ten hoogste d'e helft" dan bestaat er ook zelfs al wordt hier slechts een moge lijkheid tot verhaal en geen verplichting geschapen volgens den vrijzinnig-de- mocratischen afgevaardigde niet voel meer dan een recht op papier. Nadat het amendement van den vrijzinnigHdemiocra- tisdhen afgevaardigde met 50 tegen 21 stemmen was verworpen, was de beurt aan den heer Van Braambeek en rijn scha duw J. ter Laan, die reeds enkele amen dementen hadden ingetrokken, maar nu voet bij stuk hielden en het billijk oordeel den, dat ook bij niet-herplaatsing de wachtgeldjaren konden worden ingekocht. Met 62 tegen 17 stemmen werd dit amen dement afgewezen. 'Het vervroegd ouderdomspensioen, dat daarna de aandacht vroeg, is een der on derdeden van de nieuwe Pensioenwet, waaraan in en buiten de Kamer de meeste aandacht is gewijd. Tot dusver luidde de aanvang van artikel 48 ongeveer aldus: De ambtenaar heeft na zijn ontslag recht op pensioen, indien hij op het tijdstip van Ingang van het ontslag: a. den leeftijd van 66 jaren heeft bereikt (ouderdomspensioen) b. den leeftijd van 56 jaren heeft bereikt, mits hij laatstelijk één of meer bij algemeenen maatregel van bestuur aangewezen betrekkingen heeft bekleed en een diensttijd van ten minste 10 jaren in één of meer dier betrekkingen kan doen medetellen (vervroegd ouder domspensioen!). Tot op dit oogenblik bestond er dus voor zekere groepen ambtenaren een recht op vervroegd ouderdomspensioen. Minister Oolijn nu maakt hieraan een einde voor- zoover het personen geldt, die nog alles zins voor hun taak berekend zijn. In dat geval is volgens dezen bewindsman het vervroegd ouderdomspensioen niets an ders dan een ongemotiveerd voorrecht. Dies heeft hij het vervroegd' ouderdoms pensioen alleen gehandhaafd voor de ge vallen, dat den betrokkene niet op eigen verzoek eervol ontslag wordt verleend, in. a.w. voor die, waarin het betrekken gezag zelf de mindere geschiktheid van den be trokkene erkent De tegenwerping, dat sommige betrekkingen een meer dan ge wone inspanning vergen, werd door den minister beantwoord met de opmerking, dat men, op dezen weg doorgaande en con sequent aan ieder recht latende weder varen, tot een verbijzondering zonder weerga zou geraken, en dat ten slotte de vraag: „Kan de man rijn werk nog over eenkomstig de gestelde eischen verrichten, is hij nog flink en krachtig?" toch de eenige is, die den doorslag mag geven. Dat deze nieuwe regeling tot willekeur aanleiding zou geven ontkende de minis ter van financiën ten krachtigste. De regeeringsredactie werd aanvaard. Deze nu Mdt aldius (zie boven): „b. den leeftijd van 65 jaren heeft be reikt en hem niet op eigen verzoek eer vol ontslag is verleend uit één of meer bij algemeenen maatregel van bestuur aan gewezen betrekkingen, terwijl hij een diensttijd van ten minste 10 jaar in een of meer dier betrekkingen kan doen mede tel eln (vervroegd ouderdomspensioen)." Ook de voorgestelde beperking van de cumulatie van pensioen met Inkomsten uit na het ontslag ter hand genomen ar beid bleef niet onbestreden. Over het des betreffend amendement, waarvan een dub belganger in anderen vorm bij de over gangsbepalingen terugkeert, is nog geen beslissing genomen. Sommigen schenen hierbij vooral voor aantasting van ver kregen rechten beducht te zijn. De besturen van de Oentrale van hoo- gere rijks-ambtenaren, de R. K. Cen trale van burgerlijk overheidspersoneel, d'e Centrale van veroenigingen van per soneel in 's Rijks dienst, het Nederiand- sche Onderwijzers-Genootschap, de Ver eeniging van hoofden van scholen in Ne derland, de Vereeniging voor M. U. L. O. en de Unie van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland, heb ben opnieuw een adres aan de Tweede Ka mer gezonden, waarin zij in hei bijzonder

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7