OUD ROEST VOOR DE VROUWEN DE DE HARINOTREKKERS III. nis was, dat er ook andere bezoekers wa ren. Want de ooljjke steller van de adver tentie had de politie in den arm genomen •n deze op den mouw gespeld, dat ter zij ner kennis gekomen was, dat er hoogst- vermoedelijk op a.s. Zondagmiddag een geheime bijeenkomst zou plaats hebben ran revolutionaire élementen in de stad. Er zouden zoowel mannen als vrouwen wezen. En men zou ter herkenning dragen. 'n onschuldige witte roosl Zoodat op dien gedenkwaardigen Zon dagmiddag het illustre gezelschap van uit alle mogelijke verdekte hoeken werd ga degeslagen en bespionneerd door beamb ten van de geheime politie, die ook al voorkeur haddén op .dit oogenblik voor het anders zoo verlaten beruracafé, - Of er inmiddels veel processen-verbaal zijn opgemaakt? Vermoedelijk niet! Er zal meer gelachen zijn. En door den uitvinder van de grap het meest EEN BABBAARSCHHEID IN EUROPA. De handel ln blanke echtgenooten. Mag een Europeaan zijn vrouw verkoo- pen? Sterker nog: Mag een eerlijk en trouw onderdaan van Engeland zijn vrouw ver- koopen? Zooals deze vraag hier ligt, zou men aich niet kunnen begrijpen, dat ze in den tegenwoordigen, gelukkig geémancipeer- den tijd nog moest of kon worden gesteld. Maar het schijnt, dat er met name in Yarkshire nog oude kerkelijke voorschrif ten van kracht zijn gebleven, waaruit men »ou kunnen lezen, dat onder bepaalde omstandigheden 'n vrouw als handels artikel mag worden beschouwd. Onnoodig er bij te voegen, dat dit ge schreven recht niet meer lederen dag in toepassing gebracht wordt Er worden ook in deze streken van het Engelsche rijk meer vrouwen genomen en gehouden dan weer onderling verkocht Maar toch bestaan er twee gevallen, die van niet langer dan twintig jaar geleden dagteekenen, waarin een vrouw verhan deld werd met goedvinden der overheid. Zoo leeft er nu nog in Yorkshire een vróuw, die indertijd voor 7 Bh. 6 penoe verkocht werd aan haar man en in Mid land leeft er nog een, die twee Bh. fi penoe genoteerd staat Hieruit volgt, dat de noteering inder tijd in de laatste provincie heel wat billij ker was dan in de eerste Tenzij de kwaliteit. De Engelsche geschiedschrijver Charles Forshaw haalt uit t verleden evenwel *n veel grooter aantal voorbeelden aan van dit zonderlinge verkoopsgebruikt Trou wens ook Thomas Hardy heeft in zijn bekenden roman „Mayor of Oasterbridge" 'n waarachtig geval behandeld dat iemand rijn vrouw en zelfs zijn kinderen verkocht tot voldoening van alle partijen en kooiper, en verkooper, en.verkochten. Hen zal echter zijn ooren niet willen ge- looven, wanneer men verneemt, dat de koop er na den koop de vrouw 'n halster heeft om te doen alsof zij 'n stuk vee ware. Bovendien behoort de prijs van een ver kochte vrouw nooit minder te rijn dan 'n shilling. Hij wist het al Dokter: Nou jongenlief. Nou zal ik Je eens wat lekkere poeders voorschrijven. En je ma zal je wél helpen als je ze ge bruiken moet, hoor. Jongen: Daar hoeft ma heelemaal niet bft te helpen. De ka» ee best aali op ca'a Een econoom. Jantje: Barbies wat kost t om me baar te knippen.met dé mechine. alles der-af? Barbier: "n Dubbeltje, Jan. Jan: Haalt u dan maar de helft er af, dan kan ik nog voor een stuiver drop koo pen. Volgens de Wel. Rechter: En, getuige veldwachter, wat hebt u gedaan en boe hebt u gehandeld, toen u den beklaagde op de weide vond, terwijl hij bezig was de koe van zijn buur man uit te melken? Veldwachter: Wel edelachtbare. Ik heb precies gedaan volgens de wet: Ik heb den beklaagde gesommeerd dadelijk met dat stelen op te houden en het ont vreemde weer op zijn oorspronkelijke plaats terug te brengenZoo staat er in de wet! Edam en Eva Henk: O, Suze ik weet 'n fijn spel letje, nu jij zoo'n groote appel gekregen hebt.Laten we samen Adam en Eva spelen, ja? Suze: Goed.... maar-e.maar-e. Eerst eet ik mijn appel op1 Verkeerd begrepen. Jonge mevrouw (meenende den slordig uitrienden tuinman op han dige wijze onder handen te moeten ne men): Hoor 's, Japik Je moet je eens wat goed opknappen, hoor.Want zie je.... ik krijg vanmiddag 'n paar jonge dames op bezoek en als ik dan met ben in den tuin wandel dan moet jij er niet zoo. Japik: Geeft niks, mevrouw, want ziet uik heb zelfs al 'n aardig meiasie op 't oog Bedenkelijk. Ben landlooper stond voor den politie rechter terecht wegens het stelen van een horloge. Er was evenwel niet voldoend» bewijs en de beklaagde werd vrijgespro ken. De rechter deelde hem dit mee. Maar de man scheen door dit buiten kansje eenigszins wantrouwend geworden. Hij begreep het niet goed en weggaande uit de zaal, sprak hij den bode aan en zei: Als je wordt vrij gesproken van "n diefstal, moet je.eh moet je dan 't ge- stolena terug geven?. Modern. Gast: Hoor "s kellner dat piepkuiken was enkel vel en been. Kellner: Mijnheer sou toch niet ver wacht hebben, dat we er de voeren ook aan hadden laten zitten? Ze wist het Bedelaar: Ik ben niét altijd blind ge weest, mevrouw.Ik Mevrouw: Neen dat weet ik want de vorige week heb ik je in hot park zien ritten als doof-stomme. Vriendelijk. Acteur: Zeg, heb je opgemerkt, hoe de menschen in de zaal zaten te snikken bij die sterf-soène van me? Collega: Natuurlijk. Ze wisten we dat je niet werkelijk dood' wast Een routstel voor 30.000. Bij de firma Christie de wereldbe roemde veilinghouders te Londen is het mooiste zoutstel geveild, dat op de wereld bekend is. Het dagteekent uit den Eliasbeth-tijd. Het is gemaakt van verguld zilver en rotskristal eu draagt het origineele Lon- densche stadsmsrk van hst jaar 1677. Elk der drie gedeelten van het stel ls met meesterlijke hand gegraveerd en van een buitengewone schoonheid. Men begon op de veiling bet in te zetten voor 100. Ten slette werd het toege wezen voor 86.000. Engelsche bruiloften. Voor wie in dezen somberen tijd van feesten houdt, is hieronder een verzame ling goede gelegenheden. De Engelschen vinden blijkbaar de tijd ook te somber en te arm aan mogelijkheden om eens te fuiven. Als je dat alleen moet doen bij je zilveren en je gouden bruiloft, dan is het de moeite niet waard. Daarom hebben ze er het volgende op gevonden. Men viere 1 jaargetrouwd De katoenen bruiloft. 3 „De lederen bruiloft. 6 „De houten bruiloft. 10 „De tinnen bruiloft 12 „De zijden bruiloft. 12'/j De koperen bruiloft (natuurlijk). 15 „De kristallen bruiloft 20 „De (blauw) porse leinen bruiloft 26 „De zilveren bruiloft (ook natuurlijk). 80 „De paarlen bruiloft. 40 „De robijnen bruiloft 60 „De gouden bruiloft (dat spreekt). 60 De platina bruiloft 70 De diaman ten bruiloft 76 „De radium-bruiloft Als het huwelijk' nog langer mocht duren dan moet natuurlijk de Zon zelf of zoo iets bovenaardsch er aan te pas komen, want duurder dan radium hebben we voorloopig in de stofnamen niet Maar onvolledig lijkt bet mij (B.) in middels nog wel. In de eerste plaats is te beginnen met 'n jaar veel te laat Katoen is niet zoo'n buitengewoon kostbare stof, maar er is toch nog voldoende onder. Neem b.v. papier, turf of gonjezakken stof. Dat zou direct na bet wittebrood kunnen zijn. En tusschen- de katoenen en de radium- bruileft is veel meer mogelijkheid, dan hier is gegeven. Stoffen, tusschen katoen en zij b.v., komen er heelemaal niet in. En wat zijn er daar niet 'n schat van tegenwoordig. De crêpe de chine-bruiloft En de Voile Ninon-bruiloft En de Kasba- bruiloft (Dat is 't nieuwste). En zoo vervolgens. Maar bovendien zijn er bij elkaar zoo veel stofnamen, dat er als je er nu toch mee begint wel minstens om de veertien dagen feest kan wezen. Want ijzer, lood, bord, karton, papier manché, grof aardewerk, porselein, caouchouch, nikkel, barnsteen, schildpad, glas, alpacca en doublé, nappa en stroo en nog veel meer kan dan aan de beurt komen. Het zal dus mogelijk wezen om deze vingerwijzing aanmerkelijk uit te buiten. En binnenkort zal het leven één enkele feestdag wezen. Als jb tenminste maar getrouwde lui in de familie hebt modes, maar Koningin Victoria gaf den toon aan. Om eens iets te noemenEr liep in die dagen jaar in en jaar uit een weef stoel te Parijs, die uitsluitend kousen voor de Engelsche koningin afleverde. Ze kosten van 25 tot 150 Franc bet paar. In dit laatste geval waren ze dan versierd met echte Valencienne-tusschen- zetsels. Inmiddels waren er te Parijs dames, die de koningin trachtten de loef af te steken. Want zfj lieten voor zich kousen maken van tusschen de 600 en 600 Franc. Om dit sommetje te kunnen verdedigen maakten de wevers er dan spiraalvor mige Valencienne-tusschenzetsels in. B. HET GROOTE PAASCHEL Heel lang geleden heerschte er eens droefheid Lu Tooverland. De Elfenko ningin was ten eind» raad. Ze had el ln zes dagen niet gelachen en als ze anders niet minstens twaalf maal per dag ge lachen had, dan wisten alle bewoners van Tooverland, dat er iets niet in orde was. Weet je nu, hoe dat kwam? Doordat ieder een in de menschenwereld over alles mop perde. En dót kwam, doordat de kleine kabouter. Tevredenheid plotseling ver dwenen was en niemand, niemand in de menschenwereld en ook niemand in Too verland wist, waar Tevredenheid was ge bleven. De Elfenkoningin werd steeds bedroef der, want den volgenden dag zou het al Paschen zijn en hoe konden de menschen Het toflei eeuer koningin. De vorige Koningin van Engeland ging door voor een van de meest elegante vrouwen van haar tijd. Zij besteedde in het bijzonder veel zorg en ook geld aan haar handen en aan haar hand schoenen en... aan haar kousen. Niemand kreeg bijna ooit haar ont- bloote handen te zien. Want onder schier iedere omstandigheid droeg deze koningin handschoenen. Wanneer zij schreef en zjj deed dat trouw ettelijke Uren per dag, want zjj hield haar eigen familie correspondentie bij dan droeg zjj aan baar rechterhand een handschoen met buitengewoon grooten duim en wijsvinger. Bij het doen van eenig handwerkje droeg zij evenwel weer geheel andere handschoenen. En zoo droeg deze koningin lunch-, diner-, wandel-, huis- en tuinhandschoe- nen. Zjj droeg bal-, soiree- en feesthand- schoenen. Winter-, herfst- en zomer handschoenen vanzelf sprekend. Alle deze handschoenen beantwoordden aan verschilleode eischen. Er waren destijd dames van stand in Engeland, die er maanden werk en zoeken en bovendien nog booge prijzen voor over hadden om in het bezit te komen van een van de afgelegde handschoenen van deze vorstin. En wat de kousen aangaat! Er waren ln dien tijd te Parijs verschillende kousen en kinderen nu een vrooljjk Paasohfeest vieren als kabouter Tevredenheid niet eerst 'n eind aan al het gemopper maakte. De Koningin zond naar alle kanten elfen en kabouters uit om Tevredenheid te zoe ken, maar allen keerden onverrichterzake terug. Eén kabouter echter bleef maar zoeken en zoeken. Hij vond het zóó naar, de lieve Koningin weer teleur te stellen, dat hij maar liever niet naar Tooverland terug ging. Daar kwam hij bij een oude knoestige eikeboom. „Hé, wat ligt daan een groot ei!" dacht de kabouter. „En wat een breed lint zit er om!" Maar toen het ke reltje het lint dichterbij bekeek zag hij, dat het een stalen band was, die stevig het grooté el omsloot ,3reng het vlug naar je Koningin, ka bouter," fluisterde de oude boom, terwijl zijn takken heen en weer zwaaiden in den wind. Ja, nu moest de kabouter toch naar de Elfenkoningin terug en haar vertellen, dat ook hij de kabouter Tevredenheid niet had kunnen vinden. „Misschien zaj de Koningin een beetje blij zijn met het groote ei, dat ik meebreng!" dacht onze kleine vriend. En voorzichtig kantelend en rollend bracht hö het ed tumt het ko ninklijk palels, waar hij den portier vroeg, of hij den Koningin even spreken mocht De Koningin kwam dadelijk zelf naar buiten: ze hoopte een bericht te krijgen over de verloren Tevredenheid. Wat vond ze het jammer, toon ze weer teleurgesteld werd, maar het ei ziende vroeg ze: „Maar kabouter, wat heb Je daar nur" „Een ei Majesteit," antwoordde de ka bouter. „Maak het open," beval de Koningin. En klop, krak, splinter, daar sprong de schaal stuk en een grappig klein ventje met ronde rood» wangetjes en stralende oogjes sprong er lustig uit „Ha," riep de Konigin uit: „Daar Is Tevredenheid!" en iedereen juichte. „Hoe ra, lang leve Tevredenheid I" Nu moest Tevredenheid vertellen, hoe hij zoo in een ei terecht was gekomen. En Tevredenheid vertelde: „Ben week geleden ben ik naar de aarde gegaan. Ik had dien dag veel te doen. Er waren veel ontevreden kinderen en menschen, wien ik in het oor moest fluisteren, hoeveel reden tot tevredenheid ze hadden en hoe weinig reden tot knorren. Toen ik heel laat avonds naar Tooverland terug ^^„^moette lk de heks „Ontevreden. heidP Die was zóó boos op me, dat za a» betooverde. Ik werd plotseling omrio- dïs ik bm( xotya handen of voeten niet stuk kou breken. En niemand had gezien, wat ar met me gebeurde dan alleen een oude boom! Ik ben heerljjk uitgerust Wat verlangt Hare Majesteit van me?" "Vlieg ancl naar de aarde en wrong daar vanavond en vannacht Tevredenheid, zoo dat de menschen morgen een heerlijk Paasohfeest kunnen vi oren. 4 De Koningin liet voor den kabouter, die het ei had gevonden, een goot choco- lade-ei bakken en voor haar andere onder danen, die Tevredenheid gezocht hadden, kleine eieren van chooolade en suiker. En 's nachts werden er een massa Paasah- eieren naar de menschenwereld gebracht, oim het genoegen van het Pnnsohfeeri nog te verhoogen. Zoo komt het dat de mensohen hun kin deren nu nog bij elk Paasohfeest eieren geven van ohooolade en suiker. RAADSELS. Oplossingen dar vorige L Een naald. H. V zus stuur pernr u r t o r ohoten peren nat Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: O. R A.; R. en M. Bj O. B.; K. en K. B.j R, v. B.; A. de B.; J. B.; S. O.; J. D.; D. en Y. D.; A. en H. D.; A R; O. v. Rj M. F.; B. en T. G.; A. v. G.; P. 8.E. G.j J. H.; O. de H.; Tj. en O. K: CL en R K.; J. K.; O. K.; N. en M. M.; M. O.; F. G. v. P.; P. J. R.; O. R.; A. R.; M. R; W. S.J S. en A. S.; M. SL; F. EL: O. en R. T.j R. V.; O. en L. V.; J. tl w.j A, en Cl de W.; W. W.; T. v. Z. Horizontaal. 1. (Naam van een maand. 6. Commando. 10. Voorzetsel. 12. Bewoner van een deel ran IA Verkorte meisjesnaam. 16. Hulde. 18. Muzieknoot 19. Voertuig. 20. Orgaan in het menscheltjk 21. Herkauwend dier (m«nn 22. Bijwoord van pioai.» 24. Lichaamsdeel 26. Lidwoord. 27. Een dwaas. 29. Bijt 81. Niet doen. 82. Dichten. 84. Voornaamwoord. 86. Ontkenning 88. Muzieknoot (mineur). 40. MeelspiJa 42. Verkorte meisjesnaam. 48. Prul 44. Haren van een paard 46. Stuk speelgoed 46. Verkorte meisjesnaam 48. Bovenste daklijn. 60. Lengtemaat 61. Kleedingrtuk. 53. Dik. 66. Beboomde Ml Dingen. tan door inn»p 2. Familielid. 8. Knaagdier. 4 Voorzetsel 0l VoedseL 7. Niet dichtbij. Bijwoord van plaste 9. Stuk bouwland. lUnseot IA Uitspansel 16. Deel van een korenhalm. 10. Lidwoord. 17. Gymnastiekwerktuig. IK WieL 28. Huisdier. 26. Deel van een woning 27. Ie persoon enkelvoud veriedap ttjd van een sterk werkwoord. 28. Verblijfplaats van kippen. 29. Drank. 80. Verkorte meisjesnaam. 88. Verbergen van gestolen goed. 86. Wapen. 87. Krankzinnige. 89. Rekenkundig i 40. Keukengereedschap. 41. Teer. 42. Bittere vloeistof. 47. Schrijfgereedschap. 49. Lichaamsdeel vsn s« BL Familielid. 62. Bijwoord van modaliteit. 68. Familielid. 64. Als 62. Ingezonden door Nico Biersteker. Brenaa. Eigenaardig is hier vooral, dat 'n déél van de oude bevolking van Yorkshire zul ke koopen en verkoopen nu nog als oor baar beschouwt al wordt het dan niet meer gedaan mits men maar de noo- dlge formaliteiten ln acht neemt! Be V

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 12