Tweede Blad PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 14 APRIL 1921. Tweede Kanwrverlderfngen. De Vrijzinnig-Democratische Bond zal voor de a.s. verkiezingen voor de leden der Tweede Kamer in de kieskringen Amsterdam, Helder, Haarlem en Utrecht de onderstaande candidatenljjst indienen 1. Mr. H. P. Marchant, Scheveningsn; 2. Mr. P. J. Oud, Den Haag; 8. Mevr.mr. B. BakkerNort, Groningen; 4. Th. M. Ketelaar, Amsterdam; 6. F. E. H. Ebels, Nieuw-Beerta; 0. Mr. A. M. Joekes, Den Haag; 7. Mr. 8. J. L. van Aalten, Rot terdam; 8. Mevr. W. H. B. v. Italliev. Embden, Leiden; 8. Jac. Welleman, Krab- bendijkte'10. Klaas de Vries, Amsterdam; 11. E. Bredewout, Zwolle12. E. JAbra hams, A'dam13. D. Kooiman, Purmerend 14. W. K. D.|Lustig,Utrecht; 16. J. J. van Capelle, Huizen16. J. van den Brink, Baarn; 17. J. de Nobel, IJmuiden; 18. H. B. Berghuys, Utrecht; 19. K. Steyn, Beverwijk20. E. W. Goedhart, Haarlem. De heer A. Kooiman te Purmerend heeft naar aanleiding van in de federa tieve vergadering van den kieskring Helder genomen besluiten aan de afdee- lingen in dien kieskring medegedeeld, geen bijzondere actie voor zijn candida- tuur te wensohen. In de gisteren te Alkmaar gehouden vergadering van afdeelingen, correspon dentschappen en algemeene leden van de x Democratische Partij in den kieskring Helder is de volgende candidatenlijst op gemaakt: 1. prof. mr. J. E. Heeres, 2. mevrouw mr. A. Leydensdorff-de Leeuw, 8. H. 8. Eriks, 4. Gerh. van Dijk, 6. D. Roggeveen, 6. mevrouw H. van Biema- Hymans, 7. K. Dilling, 8. W. J. Krewinkel, 9. mevrouw W. van de Pauwert, 10. Ge neraal G. J. W. Koolemans-Beynen, 11. mevrouw A. Schwier-Rutters, 12. J. N. de Jong, 18. dr. R. de Waard, 14. B. Israël, 16. J. A. van Sljn, 10. H. T. Tillema, 17. Th. B. V. Dill, 18. A. I. Witmans, 19. mevrouw W. Willink-Altes, 20. A. van Gent. Badhuis en strand. Het weer was de beide Paaschdagen aanlokkelijk genoeg, om een wandeling, of een tochtje per flets of auto, naar het strand te 'maken, en honderden menschen profiteerden hier dan ook van. Vooral eersten Paaschdag, toen de zon reeds vroeg uit de veeren was en haar intensief warme stralen naar onze aarde zond, trokken drommen menschen langs Huis- duinerweg en dijk naar strand en badhuis. De Westenwind, die nog venijnig koud van over zee kwam waaien, zorgde ervoor, dat men niet lang op het strand kon zitten. We mogen daarover echter niet klagen, want het is nog maar April, en April doet wat hij wil. Het badhuis, waar de bezoekers de beide Paaschdagen op een vrooüjk strijkje ver gast werden, werd vooral eersten Paasch- dag druk bezocht en men kwam stoelen te kort. Dè autobussen, die geregeld reden, en de particuliere auto's, die over den weg snorden, brachten tal van bezoekers, die van het prachtige uitzicht, dat het bad huis over zee biedt, ten volle genoten. Tweede Paaschdag zette minder gunstig in en toen 's middags de zon weer kwam kijken, werd de trek naar strand toch niet meer zoo groot als Zondags. Duinoord met zijn speeltuin en de donkere duinen trokken ook veelbezoekers. De kelners van den heer Klop hadden handen vol werk, om ieder op tijd te be dienen. De autobussen zbrgden voor een goede verbinding met de stad en tientallen fietsers waren naar het Theehuis komen peddelen, om, onder een klankenregen van opgewekte muziek, het wijdsche pol derlandschap te bewonderen, of zich in de duinen uit te leven, door het maken van capriolen en buitelingen, die je nu eenmaal als fatsoenlijk menBoh niet in de stad kunt doen. En dan was er bij Duinoord >og de attractie van den speeltuin. O, die speel tuin, wat een zaligheid voor de jeugd. Schommels, wippen, glijbanen etc. etc. om te watertanden en db kriebeling in je beenen te krijgen. In een onbewaakt oogenblik een mensch is nu eenmaal niet nuchter hebben we ons ook op den schommel gewaagd, maar o wee, dat hebben we moeten betalen met duizelingen en draaiingen in ons hoofd en schomme lingen van de maag, die je een gevoel van zeeziekte gaven. Eenige jongedames hadden het zelfs zóó zwaar te pakken, dat ze water moesten hebben om bij te komen. Ja, dat komt ervan, als men zich «an jeugduitspattingen te buiten gaat. En nu zijn de Paaschdagen weer achter ons en we zien reikhalzend uit naar nieuwe feestdagen, met warmer weer en nog meer blijdschap. Dubbelmamnenkwartet Jfater Nog". Dir.: A. J. Leewens. Kerkconcert op Woensdag 16 ApriL Zoo ooit, dan is „Inter Nos" met de keuze van een solist ditmaal wel zeer gelukkig, daar de heer Jan van Rljsselberg met zijn zeer omvangrijke prachtstem overal waar hij als solist optreedt, een zeer groot succes te boeken heeft. De gevierde bariton heeft dezen winter in verschillende plaatsen in binnen- en bui tenland zeer veel gezongen, oogstte onbe perkt veel succes, terwijl de kritieken una niem zeer gunstig luidden. Jan van ltijsseiberg's stern leent zich uit muntend voor verschillende veelzijdige par tijen in groote oratoriums; het uitdrukking verleenen daaraan wordt algemeen geroemd; nog onlangs op 6 en 7 April li heeft zijn Christus-partij in Bach's Mattheus Passion te Leeuwarden een diepen indruk nagelaten. Onzen plaatsgenoofcen zij nog herinnerd aan de magistrale vertolking van de hoofd partij in „Das Lied von der Glocke" van Max Bruch, uitgevoerd door de afd. Toon kunst alhier. Op 6 en 0 Mei a.s. zal dezelfde partij door hem op „Toonkunst" te Alkmaar worden gezongen. De nummers, die de heer v. R. op het kerkconcert zal zingen, zijn met grooten smaak gekozen. Voeg hierbij, dat „Infcer Nos" zijn geves- tigden naam eere zal aandoen, dan zal een verdere aanbeveling, dit concert te bezoeken, heusch wel overbodig zijn. In verband met het pas gevierde Paasch- feest zal de heer Leewens de aangekondigde Sonate voor orgel vervangen door een Paasch-toocata. Trottoir Koningstraat Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor het leggen van een trottoir in de Koningstraat Tentoonstelling Stad Helder. Naar wij vernemen ls bij inschrijving de exploitatie der buffetten en restaurant bedrijf gegund aan de beeren Jan Pluijlaar en Willem Pieters, alhier. Uit het Politierapport Zaterdag werd aangehouden een man, die verdaont werd ontuchtige handelingen gepleegd te hebben met een kind. De man is na verhooring op vrije voeten gesteld. Zaterdag *werden een viertal en Zondag een drietal autobestuurders bekeurd ter zake overschrijding der maximumsnelheid. Zondag ontstond weer een duinbrand, veroorzaakt door onachtzaamheid; onge veer 80 M1. brandde af. De man, die den brand veroorzaakt had, werd aange houden. In korten tijd is dit nu reeds de derde duinbrand, die door onachtzaamheid is veroorzaakt Leeren de menschen dan nooit wat voorzichtiger te wordeD en vooral in de duinen, niet met vuur te spelen. Zondagmorgen deed iemand aangifte, dat hij 's morgens tot de ontdekking was gekomen, dat de voor- en achtertros, waaraan zijn visschersvaartuig aan de Binnenhaven was bevestigd, was door gesneden en zijn vaartuig een eind verder weer was vastgemaakt. Zondag deed Iemand schriftelijk aan gifte, dat op 8 dezer zijn achtjarig doch tertje op den hoek van de Zuidstraat- Weststraat was aangereden door een onbekende auto. Het meisje had een vrij REISINDRUKKEN VAN EIGEN BODEM. BIJ DE OUDE ZEEROBBEN. „Dat zal wel gaan meheer," klonk het uitnoodigend, toen we aanbelden bij de rins Hendrik-Stichting" te Egmond aan Zee, met verzoek eens een kjjkje te nemen in deze inrichting voor oude zee varenden. Aan de stille hoofdstraat van het klei ne visschers- en badplaatsje verrijst in de nabijheid van het tram-stationnetje het groote gebouw, het tehuis voor behoefti ge zeelieden thans ruim en groot ge bouwd, doo vorstelijke giften van beken de Nederlandsche philantropen en de weldadigheidszin van honderden andere personen, wier hart warm klopte voor de oude, arme zeelui. Geheel vroeger was 't maar een heel klein gebouwtje alleen dienstdoende voor arme oude Egmondsche visschers. Maar toen men den grooten nood zag, waarin vele oude zeelieden ter koopvaar dij verkeerden, werd de behoefte gevoeld aan een groot tehuis.... „Komt d'r maar in meheer en gaat even zitten, hier in me kamerke. Dan zal ik d'ereis even gaan rondkljke, of *k d'r een kan vinden die met uwes ■toekan. Want ikr fr»" hier niet vandaan, vanwege het portiersohap. Daar benne d'r twee voor, zie u.de eene week ik, de andere week ouwe Teun. Ja meheer 'k was wat aan 't touwdraaien, van wat oud pluiseL Wat zit 'k me anders hier toch te vervelen, 'k Heb meteen de wacht, ziet u. Hier aan den wand hangt 'n plank met koperen haakjes, en onder ieder haakje 'n nummer. Kijk nou derels hier. D'r komt ouwe Jaap, die wil d'r uit, het dorp in. Die heit nommer 64. Ieder heit hier 'n nommer, dat mot weL Nou, ziet uwes, es hier. Ik neem 'n koperen ringe tje uit het bakje en hang jdat nou over het haakje van No. 64. Dan weet ik, dat Jaap d'r van tusschen is. Dat mot van de Directeur. En komt Jaap nou weer thuis, dan meldt ie z'n eiges, en dan hale we 't ringetje d'r weor af. Kwan, nou zal 'k d'ereis gaan, of *k hem vind. En ie BChoof zijn dikke kame raad nog eens goed recht lichter de kie zen, en ging op zoek naar den plaatsver vangerportier, die me zou rondleiden. Onderwijl gaf ik m'n oogen eens de kost, in 't portierkamerke. Een groote reddingboei, waarop „Prins Hendrii-Stichting", van binnen hol, en van boven van 'n koperen gleuf voor zien, diende om den bezoeker ongemerkt in de gelegenheid te stellen, iets te offe ren voor de schoone stichting, waar de oude zeeman, na z'n zwerftochten over de zeeën, eindelijk ruat vindt Ingezonden Mededeeling. Doorzitten bij wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. ernstig letsel bekomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Gisterenavond ontstond in de Keizer straat een volksoploop, door een twist tusschen een burger en eenige matrozen. Een agent scheidde de twistenden èn verspreidde de menschenmenigte. De wethoudersertela te Amsterdam. De verbonden burgerlijke raadsfracties hebben Zaterdagmorgen een langdurige vergadering gehouden ter bespreking van de wethouderscrisis. Als gevolg daarvan is na afloop van die vergadering het volgende telegram aan den burgemeester gezonden: Deel u namens de heden ge houden vergadering van de fracties van de Anti-revolutionnairen, Christelijk-his- torischen, Roomsch-katholieken, Vrjj- heidsbonders en groep-Weiss, in welke vergadering algemeen waardeering werd uitgesproken over uw poging tot oplossing van de wethouderscrisis, mede, dat zij, na langdurig beraad, niet is getreden in uw voorstel terzake." w. g, Mr. O. P. M. Romme. Zooals men weet, was het voorstel van den burgemeester alle aftredende wet houders te herkiezen, met uitzondering van den heer Wierdels, die door een ander lid van de r.k. raadsfractie, den heer von Frytag Drabbe, zou worden vervangen. Het college van B. en W. zou dus samengesteld blijven uit: drie sociaal democraten, een katholiek, een Christe- lljk-historische en een Vrijheldsbonder. De verbonden raadsfracties van de sociaal-democraten en de vrijzinnig-demo craten hebben Zaterdagmiddag, in verga dering bijeen, aan den burgemeester de Vlugt het volgende telegram gezonden Uit de bladen namen wij kennis van het antwoord van de fracties der anti revolutionairen, christelijk-historisohen en roomsch-katholieken, van den Vrijheids bond en van de groep-Weiss op uw voorstel Inzake de oplossing van de wet- houderscrisiB. Naar aanleiding daarvan hebben wij de eer u mede te deelen, dat wij ons vroeger kenbaar gemaakte stand punt handhaven. Namens de raadsfracties der sociaal democraten en vrijzinnig-democraten. (w. g.) E. Boekman, Th. M. Ketelaar. i Hedenmiddag twee uur komt de Ge meenteraad bijeen om te voorzien in de zes wethoudersvacatures. Wanneer niet plotseling, wat onwaarschijnlijk is, een tweede katholieke candidatuur naar voren komt, zullen slechts drie candidaten wor den' gekozen, die in de zitting van beden hun benoeming aanvaarden, te weten de heeren Ter Haar, Vos en Drabbe. Te halftwee komen de fractie-voorzit ters van het burgerblok „bloo" bijeen, om de volgorde aan te geven waarin de candidaten door deze combinatie zullen worden gestemd. Daar geenszins vast- staat, dat door het bloc eenerzijds, de sociaal- en de vrijzinnig-democraten anderzijds, bij de stemmingen hun can didaten haar de gewone volgorde zullen worden naar voren gebracht, zit daarin reeds een element van verrassingen. Er zal nu dit staat wel vast heden geen voltallig college van B. en W. worden gekozen en na al bet gebeurde lijkt het hoogst waarschijnlijk, dat het binnen enkele weken voltallige dageljjk- sche gemeentebestuur in politieke samen stelling niet, althans slechts zeer weinig, van het tegenwoordige verschillen zal. (Hbli Paulns Potter-herdenking. Definitief is besloten te Enkhuizen ge durende Juli en Augustus van dit jaar een tentoonstelling te houden ter herdenking van den 800-jarigen geboortedag van den in 1026 te Enkhuizen geboren kunstschil der Paiuius Potter. (Behoudens vergunning van B. en W. zal deze herdenkingsten toonstelling in het stadhuis worden ge houden. Het comité, waarvan eerelid is de heer G. M. Tamson te Amsterdam, be staat uit het bestuur van de Ver. tot be vordering vpn Vreemdelingenverkeer en de commissie van het Waaggebouw- museum. Van het Rijksmuseum, bet Mau- ritshuis en eenige groote kunstschilders wordt medewerking verwacht Op de tafel stond de oud-koperen ta baksdoos van den portier. Want n pijpje... 'n pruimpje, dat zjju weidaden voor de ouwe verweerden. Daar kwamen ze aansloffen. „Eindelijk, meheer, daar heb ik hem. Ie zat heel an 't andere end. Maar 'k heb em gevonden. Nou zal „Teun" wel met uwes rond" „Wel", zeg ik, „dan moesten we met een sigaartjen beginnen" en ik of freerde ze beiden een goeie „Sumatra". „Dat 's lekkernij" Dank jel Ja, 'n rookertje, dat is altijd welkom, meheer. Gelukkig, dat 'r nou weer wat meer tabak ls en dat ze tenminste wat goed- kooper wordt Van de Stichting krijge we zoo nou en dan wat tabak, ziet u. En die meer wil hebben, mot 't koope van z'n zakgeld. We krijgen dooreen genomen nog 'n kwartje in de week. Maar as de tabak zoo duur is, dan kèn je d'er niet te veel van koope, dat begrijp je". „Zoo is 't viel portier nummer twee in m'n aanstaande geleider, 't Is tenminste 'n heel verschil met de mobbelesaasie. Toe kon je waarachtig beter je geld op tafel liggen,* dan je tabaksdoos. Weet je 't nog, Dirk?" ging Teun ver der. „Op 'n keer komt ouwe Dorus, bij me, en zeit ie „Zeg, Teun, zeit ie, het je nog wat tabak voor me?" 'k Zeg, nee, zeg dat zal niet gaan. 'k Hew net m'n laatste pruimpje achter de kiezan an nou is me doos laeg, kijk maarl.... Beperking van opleiding aan de Universiteiten. Een schrijven van den Minister. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt Naar wij vernemen heeft de Minister van Ond., K, en W. onlangs een schrijven van den volgenden inhoud doen uitgaan aan de curatoren-colleges van de Rijks universiteiten „Zooals uw college bekend is, noopt de ;oestand van 's Lands financiën bij voort during tot het in acht nemen van de uiterste zuinigheid, ook op het gebied van het hooger onderwijs. Dientengevolge was de Regeering, hoe zeer ook tot haar leedwezen genoodzaakt, waar dit zonder erhstige schade aan het onderwijs toe te brengen, mogelijk bleek, vacaturbs onvervuld te laten, geen uit breiding van personeel toe te staan en de bedragen van de subsidies te vermin deren. Het ls voorshands niet te ver wachten, dat daarin wijziging gebracht zal kunnen worden. Aan den anderen kant ontgaat het mij niet, dat voor de meeste studievakken rekening moet worden gehouden met een steeds toenemend aantal studenten. Het gevolg daarvan is, dat de collegezalen overvuld raken, de studenten inzon derheid bij de empirische wetenschappen geen voldoende steun bij hun onder wijs ondervinden, en de hulpmiddelen niet altijd voldoende geacht kunnen worden. De consequentie van een en ander leidt mij tot de vraag, of niet maatregelen dienen te worden overwogen om te komen tot een beperking van de gelegenheid tot opleiding. De met dit vraagstuk verband houdende denkbeelden moet men ook bezien in verband met de quaestie of het wel juist re zonder beperking een verhouding tot de vraag naar gestudeerden in de maatschappij door te laten gaan. Over bet bovenstaande zou ik zeer gaarnejhet oordeel van uw college en van den senaat willen vernemen. Het bloemenfeest te Heemstede. De Haarl&nsche correspondent van de „Telegraaf" meldt aan zijn blad: De Paaschdagen waren voor de Bloemen tentoonstelling te Heemstede uitstekend. Dank zij het mooie weer is het bezoek enorm geweest; de juiste cijfers konden nog niet opgegeven worden, maar zoowel Zondag als Maandag zijn er tienduizenden bezoekers gekomen. De Zondag was zonniger dan de Maandag. T*bch was het bezoek op den Tweeden Paaschdag bet drukst. Maandagmorgen tegen 11 uur begon het even te regenen. Zouden vele plannen nu in het water, vallen? Gelukkig was het maar een enkel buitje, en klaarde het weer gauw op, ook al hield de zon zich 'n groot deel van den dag schuil. De E.S.M. vervoerde beide Paaschdagen duizenden uit Amsterdam. De N.Z.H.T.M. had op de lijn Haarlem-Heemstede al haar materieel in dienst, maar kon op de drukste uren het vervoer niet aan, zoodat velen moesten loopen of bij de halte plaatsen langen tijd in de rij staan. Op de tentoonstelling was het overvol, ston den voortdurend duizenden te wachten op hun beurt, om de bloemenpracht daar binnen te genieten. Door bet festival van muziekkorpsen, waarvoor veel gegadigden waren, was er den geheelen dag muziek. Er waren ook vélen, die de bloembollen in het vrije veld bewonderden. Toch was het in de bloembollencentra niet zoo druk als op andere bollendagen, maar dit kwam natuurlijk, omdat nu de meeste uitgaan- ders naar de tentoonstelling trokken. Op den weg 'zijn enkele ongelukken gebeurd, de meeste evenwel van weinig beteekenis. De Roode-Kruisdienst op de tentoon stelling moest eenige keeren hulp ver leenen, eenige bezoekers vielen flauw eu een kreeg een bloedspuwing. Ontstemming over bet politiek advies. •Naar „De Rsb." van een der penning meesters van een parochiale R.-K. Kiesver- eeniging te 's-Gravenhage vernam, heeft hij dezer dagen van meer dan 200 leden de aan- Van Lente en Zon. B. geboden contributiekaart teruggekregen, met de mededeeling, na de publicatie van het politiek advies geen lid meer te zuilen blij ven van de Katholieke Staatspartij en oor niet meer katholiek te zullen stemmen» De oud-gepensionneerden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ter Hall, in verband met de voorgenomen verbetering van den toestand der oud- gepensionneerden en hun weduwen en weezen heeft de minister van Binnen landsche Zaken bet volgende geantwoord Er zijn nog geen maatregelen genomen om te geraken tot een verbetering van den toestand der oud-gepensionneerden en hun weduwen en weezen. De verbetering van den flnancieelen toestand 'des Rijks heeft nog niet een zoodanig blijvend karakter aangenomen, dat er aanleiding bestaat om een voor ziening in den nood der oud-gepen sion- neerden voor te stellen. Er zijn tusschen de Departementen van Marine en Oorlog en dat van Financiën besprekingen gehouden, die tot resultaat hebben gehad, dat een basis is gevonden waarop een eventueele regeling zou kun nen worden gegrond voor het verleenen van steun, met subsidie eu onder toezicht van de Regeering, door particuliere ver- eenigingen, welke daartoe haar mede werking willen geven. De slachtoffers van de aanvaring in de Wielingen. Zaterdagmiddag heeft op de Noorder Begraafplaats te Vlissingen de teraarde bestelling plaats gehad van vier der slacht offers van de ramp, welke Donderdag nacht de 'Jonge Catharina" trof. Eerst werd het stoffelijk overschot van den derden stuurman May, gedekt door de Nederlandsche vlag grafwaarts gedragen door ,de geredde opvarenden van het verongelukte schip en daarna de drie Duitschers Remberg, Addinken en Stroe- mer. Deze kisten warén gedekt met de vlag der Duitsche Republiek. Nadat de vier kisten aan den schoot der aarde waren toevertrouwd, nam de heer Engelbrecht uit Rotterdam het woord om namens de reederij afscheid te nemen van de vier kloeke mannen. De tweede spreker was de heer Van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. Vervolgens nam de heer Dronkers, Duitsch consul, het woord, om allen te danken voor hetgeen zij voor de over ledenen hebben gedaan. De heer Goslinga, secretaris der ver- eeniging van gezagvoerders en stuur lieden, bracht hulde aan de nagedachtenis der stuurlieden Meynderts en May, die trouwe leden der vereeniging waren. Nadat de heer Engelbreoht namens den Meteen belt de Directeur. Dan mot je komme. Nou, uwes begrijpt, dat gaat nou niet met 'n slaadje achter de kiezen. Dat mag niet Ik d'r op af. Maar nou raad je nooit, dat 'k terug kom. 'k Wou m'n pruimpje weer opzoeken. Maar 't hoefde nie meer. Ie was al gevloge. Ouwe Dorus had 'em gegaaid. Ja, hè je nou ooit van je leven 1 Nou, meheerl Is uwes klaar, dan gane we maar. Kijk hier an deze kant ligge nou de kamertjes voor de getrouwden. Ja, d'r benne d'er natuurlijk ook, die d'er ge trouwd in gekomme bennen. Ook wel vruwtjes alleenig natuurlijk. Weduw- vrouwtjes, daarvan ls de man in de Stich ting overleden en die blijve d'er nou in d'er kamertje. Kijk maar d'ereis. Aardig, hèl „Kom d'er maar binne, meheer noodde het ouwe moedertje. Uwes mag gerust kome kaike, hoor 'k Heb 't zoo netjes as 't kan. M'n vrije tijd besteed ik an 't kamertje. Anders werke we voor de Stichting, ziet U. We naaie en breie en verstelle alles wat er noodig is voor de manne. En de boel schoon houwe, alles, hoor!" „Nou, zeg ik, ,,'t mag gezien worden. Je hebt de zaak maar netjes versierd." „Ja, viel moedertje in. Dat benne nou nog liefhebberijen van toe me man nog leefde. Dat 's nou drie jaar gele'jen. Dat 's een slag op die leeftijd. Kijk, die schil derij, dat 'a Napoleon op z'n sohimmel. Daar hield me man merakel van. Napo leon, zeit ie, die wist wat ie wou. Die kon temet de heele wereld veroveren. Niet dat dat nou goed is. Maar ie kon het, seit me man. En die twee plate, dat 's de Vesu- vius, die heit me man uit Indien meege nomen: de eene bij dag, de andere bij nacht K]jk 'em d'ereis brande en rooke. Dat benne merakele dingen in de warre- me landen." We gingen verder. „Ja, meheer, 'n jaar of acht geleden toen voer 'k ook nog," vertelde mijn ge leider. „Toen was 69. Dat was m'n laatste reis, heel naar Braziel, as stuur man ziet u. As 'k al de reize d'er eens ojk geteld heb, die ik heb gevare. Heb zeven en veertig jaar op zee geweest En daar van heb 'k d'er 29 reize naar Indië opzit ten. Dat ging toe allemaal met zeilschepe, natuurlijk om de Kaap. Nou zie je bijkans die schepe haast niet meer. Waar zouwe ze gebleve weze de „Kinderdijk", de „Voorlichter" en dat waren nog maar van de kleintjes. Ja, ja, slecht weer beleefd. Twee broers heb 'k jong op zee verloren. En zelf, heb ik vier keer schipbreuk ge leden. Een keer op de Hollandsche kust; een schip heb 'k d'r verspeuld in 't Katte- gat, één is in de Golf van Mexico naar de kelder gegaan en een op de kust van Celebes. Allemaal met storm: hard weer. Dan scheelde 't weinig, meheer, of je was naar da haaian. Dan hing ja Lava an aoo'n - De zon en het Paaschfeest, en lentelucht: Dat zijn drie wei kost'lijke'dingen. En wie trots dit alles nog treuren wil, Die doe het maar vrij, ik moet zingen! De zon kust de lente, de jonge bruid, Die straks zich ten feesttooi gaat dosschen. Zij kust ook de aarde en 'f jonge zaad En de bloemen, de vruchten, de bosscben. De lentelucht toovert er geuren op, Die zullen natuur doordringen. En Paschen, dat vraagt om ons Zondagsche pak, En allerlei Zondagsche dingen! De bussen zijn vol en gaan af en aan Met lachende, blijde menschen! We laten ze hotsend en propvol gaan: Ik weet wat ik liever zou wensohen. De musschen zijn dol, gaan als razend te keer En flirten en flikken en flooien, De musschen-daane pikt naar den heer. Die springt als een dolleman heen en weer, En tracht het met haar te plooien. De elzenboom laat al zijn katjes zien, De appelboom maakt al knoppen: Maar de kille en tochtige noordenwind Wil ons lacy, nog dikwijls foppen 1 De zon en het Paaschfeest, en lentelucht, Dat zijn er drie kost'lijke zaken, Die jagen wat droef is en boos op de vlucht, De jonge zon en het lente-gerucht. Die zullen den zomer maken I

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5