ie's 0 NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA [Héén/ Eerste Blad. BUITENLAND Weststraat 11» is werkelijk 20 procent goedkooperalö ieder ander. Het geheim van de Verpleegster N r 6013. DONDERDAG 16 APRIL 1925. 53ste JAARGANG, Lloht op voor auto's en fietaen FRANKRIJK. Verkeersdrukte te Londen tfldena de Paaschdagen. FEUILLETON. POLEN. murray herbert. „Gaat u uw weg maar, ik zal den mijnen gaan," had Philip spottend gezegd, «dan BULGARIJE. Een aanslag op den koning van Bulgarije. Weer een politieke moord. Communisten veroordeeld. Cherry Plummer brengt een bezoek. GRIEKENLAND. Een Grieksch-Turksch vergelijk. COLUMBIA. Een mislukte opstand. Amerika en de Europeefiche schulden. De vlootmanoeuvree. De dranksmokkelarfj. CHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BU VOORUITBETALING: Heltlersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.60 fr. p. p. 6 ct. Losse nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Donderdag 16 April7.28 uur Vrijdag 177.30 ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard) logos. meded. (kolombreedte als redaction. teikst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. De kabinetscrisis. Brland ziet van de vorming van een kabinet af. Briand verklaarde af te zien van het samenstellen vah een ministerie wegens de weigering der socialisten aan de regee ring deel te nemen en de voorwaarden welke zij voor hun steun stellen, voor waarden, die hij onvereenigbaar acht met zijn opvatting van de rol van minister president. Painlevé kabinetsformateur. President Doumergue heeft Painlevé verzocht een ministerie te vormen. Parijs, 15 April. Painlevé heeft de op- dTacht om een kabinet samen te stellen aan vaard. Cafllaux te Parijs geroepen. De overeenkomst met de Ban- que de France. Uit Parijs wordt aan het „HbL" gemeld: Het zal dan toch waarschijnlijk een minis- terie-Painlevé worden en het merkwaardig ste verschijnsel daarbij is de terugkeer van Caillaux in het politieke leven. Painlevé heeft geconditionneerd, dat Caillaux de por tefeuille van financiën zou krijgen. De pre sident der republiek heeft daarin toege stemd, en er is een auto uitgezonden om hem in Mamers te gaan halen. Zoo keert de balling van 1920 als triom- pbator naar Parijs terug. In de politiek is nu eenmaal niets onmogelijk! De voorstellen van Caillaux worden met veel spanning afgewacht, omdat deze zich in den laatsten tijd meer naar rechts scheen te hebben georiënteerd. Men verzekert in de couloirs, dat hij niet zou willen weten van een kapitaalsheffing, en men vraagt zich af welke oplossingen deze vindingrijke geest, die gespecialiseerd is in financieele en eco nomische problemen, brengen zal. BELGIE. De kabinetscrisis. In den stand van zaken is gedurende de Paaschdagen geen verandering gekomen. Alleen is door het besluit van de Chr.-Dem. Partij om mét de rechterzijde in het biok vereenigd te blijven de mogelijkheid uitge sloten dat de soc.- en chr.-democraten teza men een democratische regeering vormen. Maandag heeft de Koning aan Vander- velde (soc,-dem.) opdracht gegeven een Ka binet te vormen. Dienzelfden dag behan delde de algemeene raad der partij de vraag of de socialisten aan de regeering zouden deelnemen. De raad besloot in beginsel met andere partijen te onderhandelen teneinde de mo gelijkheid te onderzoeken van het vormen van een regeering met hun medewerking. ENGELAND. Gedurende de vier vrije dagen zijn met trams, treinen en autobussen niet minder dan 18 millioen passagiers vervoerd, waar van 3.900.000 op Goeden Vrijdag, 5.700.000 op Zaterdag, 3.900.000 op Zondag en 4.600.000 op tweede Paaschdag. Bij het verkeer op de straatwegen had den 13 doodelijke ongevallen plaats. Twin tig personen, van wie vijf ernstig, werden gewond bij het omslaan van een autobus. Een andere autobus reed tegen een boom, waarbij zes personen werden gewond. Er hadden twintig auto-botsingen plaats en twee motorrijders werden gedood. DUITSCHLAND. Haarmann terechtgesteld. Naar de Rheinisch Westffihlische Zei- tung meldt, is de door het hof van gezwo renen te Hannover wegens moord in 24 gevallen ter dood veroordeelden moorde naar Haarmann gisterochtend terecht gesteld. Haarmann is geguillotineerd, hetgeen in Duitschland tot de zeldzaamheden be hoort. De executie werd zorgvuldig geheim gehouden, zoodat ook de bevolking van Hannover eerst tegen den middag ver nam, dat Haarmann terechtgesteld was. Over het lot van zijn medeplichtige Granz is nog niet beslist. Het is niet uitgesloten, dat zijn proces nog zal worden herzien. Haarmann zelf had een herziening van zijn eigen proces overbodig geacht en ook geweigerd gratie te vragen, hoewel zijn verdedigers en het O. M. daarop hadden aangedrongen. Haarmann vond, dat hij terecht ter dood veroordeeld was. De executie heeft om 6 uur 's ochtends plaats gehad. Haarmann zelf was gister avond gewaarschuwd Toch had hij zijn laatsten nacht rustig geslapen. Hij was gisterochtend vroeg op en on3erhield zich druk met zijn cipiers. Veertig burgers van de stad hadden een uitnordiging ontvangen om de executie bij te wonen. Klokslag 6 uur werd Haarman naar de binnenplaats van de gevangenis gebracht. In een hoek stond ae guillotine. Haar mann trok z(jn jas zelf u-it en maakte vervolgens zijn hals vrij. Hij wilde ook nog eenige woorden tot de aanwezigen richten, maar dat werd hem vérboden. Een paar seconden later behoorde hij niet meer tot de levenden. Nadat zijn hoofd gevallen was sprak een geestelijke nog een kort gebed. In drie minuten tijds had zich de heele executie afgespeeld. (N. R. Ct.) Onschuldig veroordeeld. Denke, de menscheneter uit Breslau, had ook, zooals uit het onderzoek was ge bleken, een vrouw, genaamd Emma San- der,- vermoord. Wegens deze misdaad was een slager, Tautmaan, onschuldig tot 12 jaar tuchthuis veroordeeld. Trautmann, die zich thans weer in vrijheid bevindt, heeft nu de herziening van zijn proces aangevraagd. RUSLAND. Glfgasfabrlcage. Naar de „Krestjanskaja Oekralna" meldt, is men thans in de sowjet-unie druk doende met de reorganisatie van het leger, waarom- Ingezonden Mededeellng. trent onlangs rfed9 het een en ander is ge meld en die. neerkomt op een verhooging van de strijdvaardigheid van het leger in oorlogsformatie bij een inkrimping van het aantal manschappen 'in de vredesformatie. Bijzondere aandacht wordt daarbij geschon ken aan de vervaardiging van giftige gas sen, welke hoofdzakelijk plaats heeft op de vroegere suikerfabriek van Jarosjinski, bij Kief. Volgens het blad wordt daar o. m., in het diepste geheim, een nieuw gas gefabri ceerd, uitgevonden door een Russisch schei kundige, wiens naam niet genoemd1 wordt, dat, volkomen onzichtbaar en reukloos, kleederen, leer en alle gasmaskers door dringt en oogenblikkelljk verlamming, bin nen enkele seconden gevolgd door den dood, veroorzaakt. Het zou In de bedoeling van het legerbestuur liggen, om kanon- en mi trailleurkogels te vervaardigen, die met een hoeveelheid van dit gas geladen zijn, zoodat elke treffer met een dergelljken kogel doo- delijk zal zijn. Er moeten reeds proeven met zulke kogels zijn genomen, ten overstaan van Traenze en Kamenef, welke zeer ge slaagd zijn. Het legerbestuur zou ook reeds het recept bezitten van een gas, dat de uit werking van het hiervoren bedoelde gas neutraliseert en dus als afweermiddel zou kunnen dienst doen. Te Warschau is, volgens de Dni, de Georgische dichter en volksleider Sergej Koeroelisjwlli vermoord, die de laatste ja ren te Warschau een niet slechts anti- bosjewistisch, maar zeer bepaald anti- Russisch blad, dat Golos Wostoka (de stem van het Oosten) redigeerde. De moord zou zijn gepleegd door een ambte naar van het Poolsche ministerie van openbare werken. Le Brun geheeten, bij wien Koeroelisjwlli op kamers woonde, en zou geen politiek karakter dragen, maar zijn oorzaak vinden in „een romantische" aangelegenheid. TURKIJE. Alleen Mohammedaansche telefonisten. Te Konstantlnopel, waar reeds vroeger alle christelijke telefonisten ontslagen wa ren, is thans hetzelfde geschied met de Joodsche telefonisten, daar men alleen Mohammedaansche vertrouwt. De opstand ln Koerdistan. De Turksche manoeuvre tot omsinge door I 9) Bulten op de gang bleef zuster Anna een oogenblik staan. Haar gezicht was door haat vertrokken. „Daar kwam ik maar juist even door,1 mompelde zij met een wraakzuchtigen blik achterwaarts naar de open deur, „maar ik heb alles ontdekt, wat ik wilde weten. Ik denk, dat ik nu wel een spaak in zuster Barbara's wiel kan steken zoo gauw als ik maar wil." Kort daarop haastte zuster Barbara zich naar beneden om haar plaats op dé zaal weder in te nemen. Aan den voet van de groote trap stond Sidney Dane met Sir Stanton te praten in gezelschap van diens zoon Philip, die gekleed was om uit te gaan Vernemende, dat zijn vader naar St. Gaul zou gaan, had hij erop aangedrongen hem te vergezellen, en Sir Stanton was niet by machte hem dit te weigeren. Sedert dien versohrikkelijken avond, waarop Sir Stan ton van de lippen van zijn eigen zoon ver nomen had, welk een wanhopig besluit deze had genomen, waren tusschen hen beiden slechts zeer weinig woorden gewis seld. Zij hadden elkanders gezelschap ver meden. ling der Koerden is mislukt. Zij zijn naar Perzië ontkomen, waar zij krachtige hulp kunnen verwachten. De regeering van Angora heeft 1000 gouden ponden uitgeloofd' voor het le vend gevangen nemen van Sjeik Saïd en 700 pond voor zijn lijk. Sofia, 15 April. De koning is vanochtend, terwijl hij per auto naar Sofia terug keerde, op den wég van Orkhanie naar Sofia in een hinderlaag gereden, gelegd door bandieten, die tot de vereenigde agrarisch-communistische partij behooren. Men schoot uit de hinderlaag op de auto van den koning en doodde een jager en den jongen naturalist Iltsjef, terwijl de chauffeur gewond werd. De koning zelf is ongedeerd te Sofia teruggekeerd. Men is er van overtuigd, dat de aanranders niet geweten hebben, dat de koning zich in de auto bevond. Een afdeeling troepen is dadelijk ter vervolging van de bende uitgezonden. Uit Sofia ontving de „Tel." nog het volgende bericht: De koning was op den terugweg naar Sofiahij kwam uit Orkhanie, waar het gezelschap een bezoek had gebracht aan het koninklijk kasteel. Plotseling werd de auto door struikroovers, die zich ter weerszijden van den weg verscholen had den, overvallen en beschoten. Het eerste schot doodde den lijfjager des konings, terwijl door een tweede schot de chauffeur in het gezicht werd getroffen. De koning nam direct het stuur over, doch de chauf feur had instinctief, toen hij zich gewond voelde, den wagen tot stilstand gebracht, die op de steile helling van den weg achteruit begon te glijden en tegen een telegraafpaal opbotste en ernstig bescha digd werd. De koning en de overige in zittenden werden uit den auto geslingerd. Dit alles speelde zich in enkele secon den af. De geleiders van den koning stelden zich tegen de bandieten te weer, terwijl de koning zelf een auto-omnibuc, die den koninklijken auto kort voor den overval was gepasseerd, achterna snelde, deze besteeg, zich aan het stuur plaatste en den wagen terugreed naar Orkhanie. In genoemde autobus bevonden zich enkele personen, die naar bekend was veel geld bij zich hadden. Daaruit wordt afgeleid, dat de aanslag bedoeld was op die omnibus, met het doel de passagiers te berooven. Te Orkhanie aangekomen, alarmeerde de koning het garnizoen en reed met een detachement weer in de autobus naar de plaats van den overval terug, waar zich intusschen de geleiders van den koning tegen de rooverbende hadden verdedigd Hierbij was ook de ritmeester Iltsjef gedood. Geheel Bulgarije verheugt zich over de redding van den koning, die deels aan zijn koelbloedigheid wordt toege schreven. De afgevaardigde generaal Costa Geor- gief, lid der democratische boerenpartij en een der aanstichters van de Juni- omwenteling, is volgens een bericht uit Berlijn Dinsdagavond op straat voor zijn woning te Sofia door een onbekende ver moord. Op grond' der wet ter bescherming van krijgien we geen ruzie." En daarmede had Sir Stanton zich tevreden moeten stellen. Terwijl Barbara voorbij ging» knikte Sir Stanton haar toe en Dane glimlachte met geheel zijn gezioht. Sir Stanton had juist verklaard, dat hij iemand in de plaats van Tervor zou zenden, waarnaar Philip stilzwijgend geluisterd had. „En het moet vooral ook een zeer be kwaam man zijn voor St. Gaul." Sir Stanton was juist op het punt ooi te antwoorden, toen Philip inviel. „Na deze opmerking zou lk haast niets meer durven zeggen, zeide hij glim lachend, ernaar als ge denkt, dat lk goed genoeg ben, Dane, zal ik zeer gaarne den nachtdienst voor een week of zoo waarne men, tot u Iemand vindt, die vrij is. Ik heb het niet erg druk." Eene rilling doorvoer Sir Stanton. Het voorstel van Philip kwam volkomen on verwacht en moest, zooals vanzelf sprak, eene opschudding teweeg brengen in de professorale gebruiken, daar hetgeen hier thans eigenlijk gedaan behoorde te wor den, was zich in de eerste plaats tot de academie om hulp te wenden. Sir Stanton keek zijn zoon doordringend, maar zonder merkbare emotie aan. Het verschrikke lijke, dat Philip op dien bewusten avond onder woorden gebracht had, was niet te gelooven/De jongen was opgewonden, over spannen geweest. Zoo iets zou hij nooit onderstaan; het was al te monsterachtig. En toch en tochWoorden beef den op zijne lippen. Maar die uitte hij nim mer, want Sidney Dane was al bezig Phi lips aanbod dankbaar en enthousiast aan te nemen. «Het is werkelijk vriendelijk van je, Philip, om zoo in de bres te springen. Een oogenblik geleden zou ik het je niet hebben durven voorstellen. Als je het wer kelijk kunt schikken om te komen, zullen we je allen zeer veel verplicht zijn. Ik kan niet. „Dat is dan afgedaan," viel Philip ln de rede. „Voor vanavond heb ik een af spraak, die lk niet kan verbreken, maar ik kan morgen mijn werk aanvaarden." „Ik denk, dat je zult weten.Dit kwam van Sir Stanton, die vooruit stap pend, zijn zwaren angst weder voelde op rijzen. Zijn fijn gelaat was in deze laatste paar dagen zichtbaar verouderd, er waren donkere randen onder de oogen. Maar, hij kwam te laat. Sidney Dane was al heen gegaan en hoe kon hij bovendien met een enkel woord van zijn vrees spreken, zon der eene verschrikkelijke beschuldiging te uiten tegen zijn zoon den zoon, die hij liefhad? HOOFDSTUK IH. Om tien uur den volgenden morgen kwam Philip May lusteloos de trap af van het huis in Harley Street, voor het ontbijt, dat hij niet kon aanraken. Hij had een on verdragelijke hoofdpijn en hij was in een slecht humeur. Het nachtelijke spel had geduurd tot de dag begon aan te breken en bij het einde daarvan had hij belang rijk verloren. Terwyi hij een kop koffie naar binnen goot, belde hij en wendae zich daarop tot de brieven naast zijl bord. Hij was alleen, daar Sir Stanton reeds een uur vroeger ontbeten had. Hij den Staat beeft de krijgsraad te Varna 2fl communisten tot totaal 113 jaren tucht huisstraf en dwangarbeid, alsmede den communist Georgiëf ter dood veroordeeld. Londen, 15 April. Griekenland en Tur kije zijn tot overeenstemming gekomen inzake het verblijfs- en eigendomsrecht van de Grieken te Konstantinopel en de Turken in West-Tracië. Volgens dit ver gelijk, zullen de Grieken, die tot en met 1922 met vreemde passen Konstantinopel verlaten hebben, daar niet mogen terug- keeren, doch nog vier jaar lang recht op hun bezittingen hebben. 20.000 Grieken, voor wie bijzondere omstandigheden gel den, mogen terugkeeren aan de anderen is alleen het bezoek aan Konstantinopel toegestaan. Het eigendom van de Turken, die voor 1 Ootober 1912 Griekenland verlaten hebben, zal geschat en vergoed worden. Beide overeenkomsten zullen aan het eind van de week geteekend worden. De patriarchaatskwestie wordt zoo op gelost, dat de synode te Konstantinopel een nieuwen patriarch zal kiezen. Daar de over de grens gezette patriarch wei gert afstand te doen, zal de synode het kanonieke recht toepassen, dat bepaalt, dat een patriarch, die niet in staat is zijn functie uit te oefenen, als afgezet beschouwd wordt. Bogota, 14 April. Terwijl men den Pre sident der republiek afwezig waande, smeedden eenige officieren van het land leger een samenzwering, die ten doel had de regeering omver te werpen. De Presi dent was echter teruggekeerd, vóór het ;evaar ernstig was geworden, drukte de beweging dén kop in en liet de samen zweerders in de gevangenis zetten. VEREENIGDE STATEN. Het departement van de schatkist deelt mee, dat het niet voornemens ds binnenkort de oommissie voor de buitenlandsche schul den bijeen te roepen. Het acht den finan- cieelen toestand van Frankrijk afgescheiden van den algemeenen economischen toestand des lands, die uitstekend ls, en twijfelt er niet aan of een rijk en welvarend land als Frankrijk kan deze financieele moeilijkheden van voorbljgaanden aard te boven komen. Een uitgebreid gevechtsplan. Tegen het einde van deze maand zal de Amerikaansche marine de grootste vloot- manoeuvres houden welke ooit bebben plaats gehad. Een vloot van 97 oorlogs schepen, onder commando van negen ad miraals, zal bij die manoeuvres trachten de Hawal-efianden en de stad Honoloe- loe te „veroveren". Een sterk landleger, bijgestaan door 20 onderzeeërs en een groot aantal mijnenlegegrs, moet trachten dezen aanval af te slaan. De kustwacht heeft de Britsche motor schoener „Madeleine Adams" na een ver volging over een afstand van 150 mijlen, met een uit negen leden bestaande beman ning en een lading sterken drank ter keek streng op, toen de kneoht verscheen. „Neem deze dingen maar weg en breng mij wat cognac met spuitwater,beval hij. „Doe er wat angostura in." De man gehoorzaamde. Daarop over den eersten brief, dien hij opende, heen- buigende, welke gemerkt was „Privé" en voorzien van zware zegels, trokken zich zijn wenkbrauwen samen en verduisterde zijn gelaat. „Flrnim, Sons Mayne, 26 Adelphl Square, W. C. Mijn waarde Philip. Je moest mij even komen opzoeken, zoo vroeg als je maar kunt. Ik heb nieuws van het grootste belang over je neef Geoffrey. Ik ben. tot elf uur thuis. Je toegenegen Maurice Flrnim." Zorgvuldig zoowel den brief als de en veloppe in zijn zak stekend, stond Philip op en ging de kamer uit. Er waren nc~ geen twintig minuten verloopen, toen 1 zich reeds in het particuliere vertrek van Maurice Firnum bevond, die nu eigenlijk het hoofd was van de oude firma, en als procureur optrad inzake het testament van zijn oom. Hunne kantoren bevonden zich gelijkvloers in een eerwaardig ge bouw in Adélphi Square. „Hoe gaat 't, Philip?" begroette Maurice hem. „Ga asjeblieft een oogenblik zitten, terwijl lk dezen brief afmaak." Een paar jaar ouder dan Philip, was hij van hetzelfde slag, verdiende vlug geld, maar gaf het nog veel vlugger uit en deze •twee waren bij allerlei escapades bondge- nooten geweest. Maurice behoorde tot het zelfde groote gezelschap van Bohémiens. Maar Maurlee vu sakaUjksr dam de jon gere man en had een veel sterker karak ter, maar van de wereldwijze zakelijke soort. Hij sloot zijn brief, schelde en over handigde dien aan den klerk, die bijna oogenblikkelijk verscheen, met een kort: „Zendt dezen met een expressen besteller. Op antwoord wachten." Zoodra de deur gesloten was, keerde hij zich tot Philip, die zijn stoel naar de an dere zijde van den lessenaar getrokken had. „Wel, wat is er aan de hand? Ik kwam regelrecht hier naar toe," bracht Philip met moeite uit. „Kijk dat eens in," zei Maurice Flrnim. Philip boog zich voorover. Een brief lag op het vloeiblad, een brief, geschre ven op goedkoop, grauwachtig papier en met een potlood gekrabbeld. „Je bent lang niet frisch vanmorgen en je zoudt misschien veed tijd noodig hebben om den inhoud te snappen. Dat ls een brief, geschreven door jé neef Geoffrey en wel vier dagen geleden. En hij vertelt daarin, dat hij hier zal komen en het for tuin opvorderen volgens het testament van zijn vader; het fortuin, dat jij de laat ste drie jaren al verspild hebt, alsof het van jouw was. Nu, wat moeten wij nu doen, ouwe jongen?" Na eene diepe stilte legde Philip May den brief weder neer. Met groote inspan ning trachtte hij onbekommerd en onver schillig te kijken. Maar zijne oogen waren hard en strak als die van een bevreesd dier. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1