OUD-HOLLANDSCHE GEESTIGHEID. Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, van ZATERDAG 18 APRIL 1925 Nf. 171 (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) UIT DE OUDE DOOS. Punt- en Sneldichten uit de 17e Eeuw. De crltiek. DOOR DEN KUKER. Er is alle raden voor. DE HARINGTREKKERS IV. ONTWAKING. (Wordt vervolgd). 't Jutter tje Door CAREL J. BRENSA. Vergeven. Jan rei: Die dokter lijkt wel heel ver stoord op mij, Ofschoon ik niet en weet wat 'k heb mis dreven. Maar hij' xnag toch mijji arts niet langer zijn, Want hij mocht eens naar 't woord: Z'n vijanden vergeven1! Niet veel goeds. Klaas hoort heel graag wat goeds. Geen kerktijd gaat verloren! Maar al t goed dat hij doét is: naar het goeds tehooren! De snoever. Ben groote snoever zei: 'k reed op 'n dag weleer. Van Utrecht naar Schiedam, op schaatsen heen en weer! Wat tijd van 't jaar was 't toen? begon er een te vragen. Wat tijd? rei hfl.Het was in V langste van de dagen! yyAnm-gmm1). Wie eens een ^annagram" maakt, doet vernuft» zaken, Maar Thijs weet dronken wel 'n Anna gram te maken! Want als hij thuis komt spuwt zijn Anna vuur en vlam! Wat dunkt u maakt die Thijs dan niet "n Anna gram? Anagram letteromzetting. Over den tijd. Men scheldt den tijd voor kort. Zelfs veel te snel van gang. Maar elk zoekt „tijdverdrijf Is dan de tijd niet lang? Een spotvogel. Een sprak een blindeman (die ziek te. bed lag) aan, En vroeg of hij door slaap wat rust had kunnen vinden. Ach, buurman ik weet van geen sla pen zeide de blinde, k Heb den heelen nacht geen oog nog toegedaan. Plet getrouwd. Piet zocht 'n rijke vrouw. Dit moest hem goede munt slaan. En bleef er hielp geen raad hard nekkig op dit punt staan. Hij kreeg er een met „munt", die narrig was in huis! Zoo kreeg hij dubbel deel. Want hij kreeg munt en.kruis! Schrede troost. Een, dien veel rijkdom(door 'n roover) was ontnomen, Wierd door een zedig man getroost in zijn gekwel, Die zei: Hij zal zijn loon hier of hierna bekomen! Ontgaat hij hier zijn straf! Hij vindt ze in de heli 't Is waar zei d' ander maar al kwam de droes hem halen. Het blijft mij even duur: Ik moest de vracht betalen! Rood en bleek. Dirk was eerst tapper en hij hiel vrij, van den beker. Hij kreeg een schoone kleur, die als schar laken blaakt! Nu is hij buiten aan een bleekerjj geraakt, Daar kleurt hij nog al meer en is niette min: bleeker! Man: Ik heb collega Jansen voor aan staanden Woensdag ten eten genoodigd. Vrouw: Wat zeg je?.... En ik "dacht dat je hem niet kon uitstaan. Man: Dat kan Ik ook niet. Vrouw: En dan nog wel Woensdag. Je weet toch dat Jeanne dan uit is en dat Ik zelf moet koken. Man: Daarom heb Ik hem juist ge vraagd. Zoo zoo.zei de man van bui ten, die voor 't eerst op een moderne schil derijententoonstelling kwam.Zoo zoo is dat nou zoo'n Oubaistische schilde rij?. Jonge jonge.wat moet 't dan daar in dat Cuba 'n verschrikkelijk land wezen. i Het gqbouw „De Cycloop'. Lezer, laat ons voor vandaag eens de din gen van den gezelligen kant nemen. De boog kan niet altijd gespannen zijn. We moeten ook 's 'm keertje „Spasz machen" zooals de Duitscher zegt. En dus noodig ik u bij dezen uit om ge moedelijk 'n pot bier met me te drinken en als ge daartoe lust moogt hebben een origineele Foxtrott mee te dansen op de muziek van „The original and fameus Jazz band „De Brulboei". Tk neem u mee naar „De Cycloop". En ik doe dit te geruster om de volgende reden: Toen ik voor eenige weken 'n paar waardeerende woorden moest schrijven over den pas gestorven heer Polderman, toen zei ik, dat vermoedelijk weinig Helderschen ooit van dezen man gehoord hadden. Met „De Cycloop" is dat heel anders. Er zijn tientallen Helderschen, die niet aljeen van „De Cycloop" gehoord hebben, maar die „De Cycloop" van zeer nabij en van 'n zeer gezelligen kant kennen. We zou den kunnen beginnen bij Dorus Rijkers die in „De Cycloop" van IJmuiden lang geen onbekende is. Maar er zijn er meer.... Niet alleen de loodsen, maar alle marinemannen van Helder kennen dit gebouw. Er komt geen marine vaartuig, geen kanonneerboot of geen onder zeeër van Helder in IJmuiden binnenvallen of de Jantjes gaan passagieren in ;fDe Cy cloop". En dat is zeer begrijpelijk. Want „De Cycloop" is het meest interessante amusements-gebouw van oudLLJ muiden. En ik zou u met den vinger de Jantjes kunnen aanwijzen uit Helder, die ik daar in de bovenzaal héb zien dansen. En niet alleen Jantjes, maar zelfs „Jannetjes" van Helder heb ik daar meermalen ontmoet. Het Gebouw „De Cycloop" staat op den hoek van de Prins Hendrikstraat en Vis scheringstraat. Het is 'n halve straat ver wijderd' van den kop van de oude sluizen, evenzeer 'n halve straat ver van den bin- nendoorgang van de Rtjksvischhal en een halve straat van het Willemsplein. Van alle kapten nadert men even gemakkelijk en even vlug „De Cycloop". Vooral als het avond is. Want in oud-IJmuldien is het 1 met uit zondering van de sluizen des avonds .dorpsachtig donker en ongezellig. Maar wan neer je nu op een of andere plek in het ver lengde komt van de Prins Hendrikstraat, dan wordt je aandacht onmiddellijk getrok ken door het helle licht van 'n groote eleo- trische booglamp. Vermoedelijk de grootste, die er in den omtrek ia Je deint er op af. En dichterbij gekomen hoor je al de vage geluiden van de muziek. Hetzij van het groote electrische orgel in de benedenzaal of van het bovengenoemde beroemde Jazz band op de bovenzaal. 'Het lokt je aan aan door z'n contrast met de ldchtlooze stra ten en je eindigt met naar binnen te gaan. Voor de deuren onder den lichtbal drentelen avondgangers en achter het glas van de benedenzaal lees je groote plakka ten: DansenGroot balJazzband Je leéfet het in drie, T[ier talen. En je herin nert je meteen soortgelijke ervaringen in andere buitenlandsche havensteden en. je bent in de stemming. Want voor degeen, die ooit in vreemde havens was en die wijken van de marine of de zeelui doorzwierf, is „De Cycloop" juist door dat licht en die aankondigingen in de vreemde talen, dat er gedanst en mu ziek gemaakt wordt wel de eenige inrich ting van heel IJmuiden, die de eigenaardige uitheemsche atmosfeer aan zich heeft. Daarom ga je welgemoed naar binnen. En je hebt er geen spijt van. De heerlijke Paaschdagen zijn achter den rug. Voor Vfelen is het een feeöt van ontwa king geweest, want het aantal herstellenden, dat wachtte op de zonnekoestering was groot En de voorbije feestdagen brachten zonne koestering. Staalblauwe luchten, met hier en daar een voorbijzeilend, wolachtig wolkje, overkoe pelden het cirkelviak tot waar het oog kan reiken en in dien koepel stond lachend de zon en deed alsof zij de baan beschreef en bradit ons, als altijd, in den waan, dat niet de aarde in toomlooze vaart rondbolderde, doch dat zij het was, die een baan maakte aan het firmament En zfl, die gedoken in de jaskraag of ge stoken in een warmen wintermantel hadden gesnakt naar die staalblauwe luchten en naar die stralende zon, zij ontwaakten uit de grauwheid van hun ziekte en om hun bleekgekleurde lippen tooverde zich weer een lach, die zelfs aan de schonkige jukbeen deren, waar de huid als gestrakt scheen overgetrokken, een kleur van terugkomend, bloeiend leven gaf. Zij, die herstellenden, zochten den stra- „Cycloop" dat beteekent eigenlijk: Rond-oog. En werkelijk dit gebouw doet zijn naam eer aam .Want met 'n beetje fantasie doet dit gebouw je aan als het werkelijke „oog", het lichtende oog van 'n groot donker dier 't oog dat overal en door alle hoeken en gaten heen kijkt.Het staat op den hoek, zooals^ik reeds zei, van een kruispunt van straten en de ligging is zoo eigenaardig (als je er maar op let), dat het net lijkt of je nergens aan dat alziend oog ontkomen kan. Overdag is *t een groot rood bord en des avonds is het de helle lichtbal, die telkens haast om lederen hoek van de straat daar in de buurt je aandacht trekt. Van welken kant je komt.... Twee stappen en je hebt „De Cycloop" voor je. Toen ik pas in IJmuiden kwam, zei een dame tegen me: meneer, ieder kind zal je „De Cycloop" wijzen. Dat was ook zoo. Maar het was nog overbodig. Want ik neem aan te wedden, dat een wildvreemd bezoeker van IJmuiden vanaf het station binnen vijf minuten vanuit een of anderen hoek „De Cycloop" in het vizier moet krijgen Je kunt er gewoon niet aan ontkomen. „De Cycloop" is 'n groot en ingewikkeld gebouw ongeveer in den stijl van 1875. Het heeft geen bepaalde architectuur, dan alleen die van stevigheid en barok. Vooral binnen is het in meer dan een opzicht van een opvallende massiefheid. En het is verbluffend groot 'De grootte valt van buiten af niet op, omdat alles is weggebouwd in de omstaande huizen. Maar van binnen is het hier en daar 'n geregelde doolhof. De meeste bezoekers kennen alleen de groote gelagkamers bene den en de groote zaal boven. Maar daarnaast en daaronder en daarboven zijn nog kamers, trappen, kleedkamers uit vroeger dagen, zolders, buffetten, 'n gaanderij, bergplaat sen uit de vroegere glorieuze theaterdagen, 'n 'vestiaire zoo groot als twee huiskamers, 'n brandvrije bioscoop-cabine. Woning met. kamers en gangen en keukens, vroegere logeerkamers en ik weet niet wat al meer. 'n Tooneel was er eertijds ook nog, maar dat is tegenwoordig bij de groote zaal ge trokken. Want in vroeger jaren was „De Cycloop" het grootste en belangrijkste theatergebouw van IJmuiden. U zult dit gelooven als ik u zeg, dat vrijwel alle beroepsgezelschappen uit Amsterdam en alle groote acteurs (met Louis Bouwmeester aan het hoofd) daar nog, hun beroemde stukken en rollen gecreëerd hebben. En wat IJmuiden tegenwoordig presteert- op het gebied van het liefhebberijtooneel, dat heeft zijn opkomst te danken aan deze zelfde „Cye'oop'-zaaL Want het was de eigenaar van dit gebouw, die jaren geleden mee hielp tot het oprichten van het tooneal- lenvloed op en lieten zich koesteren en streelen en het was hiun of een zachte moe derhand met dait onuitsprekelijk teedere fluide, hetwelk daarvan uitgaat, door de ha ren streek, terwijl een vredige, stille lach, de lieve moederlach, scheen te glijden over hun doffe, ingezakte oogen. En als de aarde In haar wenteling zich keerde van de zonne al, dan namende her stellenden 'hun stoel en plaatsten zich zóó, dalt weer de volle stralenbundels hen raakten en aaiden en weer het bloed deed bruisen in de aderen en weer het teere rood bracht op de lippen en, de strakke oogen weer gaven een glans, zoodat de haast uitgedoof de fakkel van de levenspit weer begon te gloren en te gloeien. Voor menschen en planten en dieren het feèst van ontwaking. Het feest van nieuwen bloei en nieuwen groei. Zoo zouden wij de luchten schier altijd willen zien en zoo zouden wij de koestering der zon haast altijd willen gevoelen. Doch om ons te herinneren aan het ge weldige feit, dat de vreugden niet zoo intens zouden kunnen worden gevoeld- als er niet waren de kloven van smart en van droef heid, zoo ook wilde de natuur ons doen ge voelen, dat de zondagen niet .zoo zouden worden gewaardeerd als er niet waren de gezelschap „Vriendenkring". Later werd „De Cycloop" de eerste bios coop van IJmuiden. En tegenwoordig is het de eerste en grootste publieke danszaal van de plaats. Van deze vroegere perioden en vooral van den populairen eigenaar vertel ik u bij gelegenheid uitvoeriger. Laat ons nu het beloofde potje bier gaan drinken en dus naar binnen gaan. Met uitzondering van een klein proef lokaal met 'n aparten Ingang in de Vissche ringstraat, waar de mannen uit de hal zoo 's morgens even staande de smaak van de versche visch wegspoelen, is het voorge deelte van de benedenzaal niet anders dan een groote gewone herberg-gelagkamer. Ik noem het in gedachte altijd de Bier- enrde-sigaretten-hal. Want zelden wordt hier iets anders dan bier gedronken, en zelden iets anders dan sigaretten gerookt. Maar deze twee dingen worden er goed1 gedaan. Er staat 'n buffet in deze zaal, 'n bakbeest van 'n kachel, "n leestafel om 'n- massieve pilaar gebouwd, 'n afgebeuld biljart van twintig jaren her, waarvan de zakken met proppen zoo goed als dicht gestopt zijn, maar waarop je de jongens kan zien wer ken, dat 't 'n lieve lust is. Er staan 'n paar tafeltjes en stoelen en anders staat er niets. Aan den muur hangen 'n oude zeekaart van de Noordzee en 'n vergeelde lithografie met de meest voorkomende visschen. Er is niets moois of niets moderns in deze zaal. Maar er is iets, waarop de oppervlakkige levensbeschouuwer in den regel niet let. En dat is de.karakteristiek. Hier in deze gelagkamer komen- de vis- schers zoo van de trawlers. De Hollanders en de Engelschen en de Schotten. Hier komen de vischknechts uit de Hal als kind in huis. Hier komen de vletterlui en de man nen van de sluis. Maar hier komen ook en dat gebeurt In niet veel zaken- van IJmuiden tegelijk de schippers van de trawlers.Het is hier geen zaak voor de trawlergasten alleen of voor de hoogere schepelingen alleen. Hier komen ze allebei. En als je in IJmuiden, buiten het offi- cieele Halkantoor om, de besommingen- van den dag wil weten, dan moet je in „De Cy cloop" wezen. Als er aan de Hal 'n trawler of 'n koppel of 'n logger leeg is, dan weten ze in „De Cycloop" hoeveel geld er opge bracht ia En dat klopt altijd precies. En de meest eigenaardige karakteristiek voor den vreemden toeschouwer is, dat hier alles visch- en havenleven ademt. Achter deze gelagkamer gescheiden door een massief schot van half hout, half glas ligt 'n tweede. Hier staan twee bil- lards en hier staat tegenwoordig de enorme dagen1 van triestheid- en grauwheid Want des avonds van den 2den Paasch- dag zakte de zon weg in een grauwe, dam pige horizon en men herinnerde zich het oude rijmpje: Zakt de zon in een nest, Dan is het niet best En om de zon trok zich een wijden cirkel in de windveeren aan de lucht en wederom dacht men aan een ander oud rijmpje: Een kring om de zon Daar schreien vrouwen en kinderen om. Maar al kwam het met die rijmpjes op den volgenden dag niet tot bevestiging van de daarin gelegen profetie, en al scheen de zon overdag met groote weldadigheid, toch hing 's avonds weer de waarschuwende roode lantaarn uit, zoodat er toch in- de -natuur iets aanwezig was, dat gromde: weest op uw hoede. Zoo klinkt het altijd' ook in het leven: weest op uw hoede! En voor de herstellenden, voor wie het Paaschfeest, ook naar de natuur, was een ontwaking, moge het voorloopig tevens in de ooren klinken: weest op uw hoede! Want electrische orgel-automaat. Het „Ruize-pierement" zooals een jor- daansche jongen het noemt. En een nieuw bewijs van de goedaardige en gezellige karakteristiek van „De Cycloop" is al weer, dat dit instrument niet alleen wordt bediend door b.v. den kastelein. Neen iedere .trawlergast en iedere vischknecht uit de hal is vertrouwd met de mechaniek van „'t stuk meziek". Tegen dat de muziek rol terug geloopen is, staat er 'n willekeurig bezoeker klaar om 'n nieuwe in te zetten. Ze kennen do handgrepen allemaal even goed en niemand kijkt er vreemd van op. 't Is één groot en gezellig huishouden, die „Gycloop"-zaal. Wat meebrengt, dat er natuurlijk ook wel 's 'n kleine broedertwist is. Dat -komt in do beste kringen- voor. Maar hoofdzakelijk drinkt men hier ge zamenlijk biertjes, rookt sigaretjes, maakt 'n kruisjassie of vijftien puntjes op 't oudo karkas van 'n billard, zet 'n nieuwe rol in 't orgel, spreekt over schipper die en die van trawler, die en die, en over de laatste besomming en wat 't schip in had.Ver telt z'n ervaringen van de laatste reis of schept de boel 's op "n genoegelijke wijze op en verteert 'n snoepdubbeltje in een van de handigheids-automaten tegen 't glas van het binnenschot. En zooals gezegd: de „Cycloop"- zaal ziet er niet uit als het Grand Hotel op Scheveningen of Theater Tuschinsky in Amsterdam. Maar in de eerste plaats: Dan zou „De Cycloop" ook niet beantwoorden aan haar doel En in de tweede plaats: Stoomtrawler ziet er ook niet uit als de „Jan Pieterszoon Coenf'. En niemand neemt er aanstoot aan, dat 'n flinke kerel daarop durft te gaan varen. Er zou 'n heel groote boom kunnen wor den opgezet over de consequenties van der gelijke dingen. Maar dat zullen we nu niet doen. We zul len ons aan ons voornemen houden en naar de bovenzaal gaan naar de danszaal. En we zullen dan 'n avond' uitzoeken, waarop het Famous Jazzband „au grand complet is met Kees, de Jasband" en den fluitist en met Oor, den chef d'orchestre en met Bets, den „Stehgeiger". En u zult daar dan door Maggy en Apny en Truus en Sjane en Mientje en Marie in alle eer en deugd geroutineerd zien dansen onder de opperste leiding van Huug in z'n jas met staldeuren zooals u het in Mille Colonne of in Krasnapolsky te Amsterdam niet kunt zien.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13