NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Dadelijke verlichting van Asthma. Vitrages, Allovernets, Filets en Etamine. C. Kiesewetter, Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND BehangeriJ. Stoffeerderij. Nr, 6014. ZATERDAG 18 APRIL 1925. JAARGANG. DUITSCHLAND. De presidentsverkiezing. FEUILLETON. 10) Onschuldig veroordeeld. Een voorgenomen moordaanslag op Calllaux. Ingezonden MededeeMwg. Weder een aanslag op Ivrassin verijdeld. Een dorp verbrand. Een nieuwe aanslag. Vele dooden en gewonden. Ingezonden Mededeellng. HEERENBAAI De aanslag op den koning. Weer een politieke moord. TURKIJE. De opstand der Koerden onderdrukt EGYPTE. Egypte en Italië. De moord op den Sirdar. VEREENIGDE STATEN. De aji. conferentie ter beperking van. den handel ln wapenen. Ingezonden Mededeellng. Groote en prachtvolle keuze in: Bagdadstores en Tulle Glas-Gordijnen. Steeds het nieuwste In allé prijzen. Kanaalweg 169 en 174. Telefoon 249. Ben moordenares. Een eigen vloot Ingezonden Mededeellng. WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. (Wordt vervolgd.) 221. HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETALING Heldc^heJ^arant f 15°; fr.p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. iZTStfffa py6;^0 4.20. Zondagsblad reep. f 0.00, f 0 70, f 0.70,11.20. Modeblad reep. f 0.95, f126 f125 f160 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenin« No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct, p. regel (galjard) In«r*. meded, (kolombreedte als redaction. tékst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regele 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en meit br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t ij d. Maan Zon Hoogwater April op: ond.: op: ODd.: v.m.:n.m.: Zo. 19 m. 3.56 a. 2.40 4.54 7.02 5.45 6.19 Ma. 20 4.21 0 3.55 4.52 7.04 6.49 7.16 Di 21 4.44 n 5.09 4 50^.06 7.39 8.— Wo. 22 5 06 n 6.214.48 7.08 8.20 8.38 Do. 28 5.29 9 7 32 4 46 7.10 8.56 9.13 Vr. 24 5.54 9 8 414.44 7.11 9.30 9.47 Za. 25 6.21 9 9.47 4 42 7.13 10.05 10.22 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 18 April7.31 uur Zondag 19 7.32 Maandag 20 7.84 Om de candidatuur-Hindenburg den ge nadeslag te geven, publioeert de „Vor- wfirts" uit de geheime protocollen van het opperste legerbestuur bescheiden, die ver band houden met de afkondiging van den onbeperkten duikbootoorlog. Tot dusver heeft men, om Hindenburg te sparen, het laten voorkomen, alsof hij bij het overleg tusschen de leiders van leger en vloot en den rijkskanselier (Bethmann) een passieve houding had aangenomen en dat Ludendorff de spiritus rector was geweest. Die voorstelling is ten eenenmale onjuist. BJj het onderhoud op 9 Jan. 1917 in het groote hoofdkwartier te Pless gehouden, is het juist Hindenburg geweest, die de be zwaren van Bethmann met een „het moet" heeft beantwoord. Bethmann, die trouwens toegaf, dat bij den militairen toestand een beslissende overwinning van Duitschland1 te land naur welijks mogelijk was, gaf te kennen, dat een besluit om tot den onbeperkten duiboot- oorlog over te gaan, hem hoogst ernstig leek. Z. i. was het de „laatste kaart". Daarop antwoordde Hindenburg: „Wij zijn in staat om alle mogelijkheden het hoofd te bieden, tegen Amerika, Denemarken, Nederland en Zwitserland. De duikboot kruiser-oorlog brengt slechts een geringe stijging van het succes ter zee. Wij moeten overgaan tot de energiekste, „rücksichts- loseste" handelwijze, d'ie te bereiken is, m. a. w. tot den onbeperkten duikbootooriog, met ingang van 1 Febr. 1917. Het einde van den oorlog moet worden 'bespoedigd; wij zelf zouden hem nog wel langer kunnen volhouden, doch met het oog op onze bond- genooten is spoed noodig. Bethmann: Het is echter ook denkbaar, dat de duikbootooriog den strijd verlengt. Als Amerika gaat meedoen, zal zijn hulp bestaan in levering van levensmiddelen aan Engeland, financieele hulp, zending van vliegtuigen en van vrijwilligerscorpsen. Hindenburg: Daarmee zullen wij het wel klaarspelen. De gelegenheid voor den duik bootoorlog Is nu gunstiger dan ooit te voren. Wij kunnen hem'voeren en wij moeten door MURRAY HERBERT. „Deze brief is natuurlijk een valscht) streek. Geoffrey is goed en wel dood," zelde hij met afwezigen blik, „wij hebben zoo goed als het bewijs van Geoffrey's dood. De een of ander, die hem op zijne zwerftochten heeft leeren kennen, is zijne gesohiedenis te weten gekomen en tracht die nu uit te buiten." Met half gesloten oogen hield Maurice Firnim hem scherp in de gaten. „Ben je daar zeker van, Philip?" „Natuurlijk ben ik daar zeker van," hernam de ander, een weinig geraakt. „Toen; plotseling, veranderde Maurice Firnim van gedrag. „Je liegt, Philip," riep hij heftig uit. „Er is je iets van Geoffrey's wederverschijning bekend, toen je hier in de kamer kwaim, wist je dat al. Ais ooit de angst iemand te pakken heeft gehad, dan is dat bij jou nu het geval. En nu, Philip voor den dag ermee. Wat is je bekend? „Niets," gaf Philip ten antwoord, het hoofd schuddende. Maurice Firnim maak te een gebaar van verachting en afkeer. Hij was op het punt een boos antwoord te geven, toen een luid gerucht uit de kan toren van Firniim, Sons Mayne tot hen doordrong. Philips zenuwen waren over spannen en hij sprang In zijn stoel ovs> hem voeren. Bethmann: Ja, als het welslagen wacht, moeten wjj ook handelen. Hindenburg: Wij zouden het ons later zelf verwijten, als wij de gelegenheid lieten voorbijgaan. Zoo werd zegt de „Vorwörts" Duitschland's ondergang door zijn eigen leiders bezegeld. De.duikbootooriog heeft volstrekt gefaald. Geen enkel Amerikaansch troepentransportschip is in den grond ge boord, ofschoon de Amerikanen 2 millioen man naar Frankrijk hebben overgebracht, w.o. 864000 man fronttroepen, met reusach tige voorraden artillerie en munitie. Wie dit alles voor oogen houdt, en dan nog lust heeft op Hindenburg te stemmen, moge het doen, besluit het blad. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat het rijkskabinet onmiddellijk na de proclamatie van de candidatuur-Hindenburg de diploma tieke vertegenwoordigers van Duitschland in het buitenland heeft opgedragen om zoo spoedig mogelijk rapport uit te brengen omtrent de uitwerking van deze candidatuur in het buitenland. Het „Tageblatt" vraagt, hoe het met deze rapporten staat en dringt er op aan, dat de minister van Ruitenland- sche Zaken, dr. Stresemann, de leiders der politieke partijen van links en rechts des noods in een vertrouwelijke- zitting zal in lichten over de resultaten van deze enquête. Naar de „Tag" meldt, heeft Hindenburg pertinent geweigerd op verkiezingscam pagne te gaan. Hij acht het niet noodig, daar hij overal in Duitschland genoegzaam be kend is. Hindenburg zal Hannover vóór de presi dentsverkiezingen niet meer verlaten. Za terdag ontvangt hij een delegatie van Duitsch-nationale arbeiders, om hun te ver zekeren, dat de bijlegging der sociale tegen stellingen in Duitschland hem bijzonder na aan het hart ligt. 0 0 De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat de kansen van Hindenburg gestegen zijn ten gevolge van de propaganda, waarbij Marx als tegen stander van het protestantisme wordt voor gesteld. Voor zijn vertrek uit New-York verklaar de de Amerikaansche gezant Houghton, dat de verkiezing van Hindenburg in Duitsch- lang zelf weinig verandering zou brengen, daar de machtsverhoudingen dezelfde zou den blijven, doch dat in het buitenland een andere indruk zou worden gewekt en dat de Amerikanen in zijn verkiezing een succes van den ex-keizer zouden zien. Te Lindau heeft de politie een jeugdi gen smokkelaar ingerekend, die tijdens zijn verhoor bekende in Tebruari 1923 een douanier te hebben doodgeschoten. We gens dezen moord is in Mei 1923 een an der douanier onschuldig tot acht jaar tuchthuis veroordeeld. Het O. M. had zelfs de doodstraf geëischt. De veroordeelde had steeds zijn onschuld staande ge houden. FRANKRIJK. De Parijsche politie heeft Donderdag een persoon gearresteerd, die het voor nemen had een moordaanslag te plegen op Caillaux. De gearresteerde bekende op het commissariaat van politie, Caillaux te hebben willen dooden. Dit zal bewezen worden aan alle Asthmalijders in Nederland. Ieder Asthmalijder kan bij zijn drogist de volgende drie dagen een 'gratis proefpakje Asthmador aanvragen. Dr. Rudolph Schiffmanm is met de voornaamste drogisten overeengeko men deze proefpaikjes aan alle Asthmalijders in Nederland af te geven. Dr. Schiffmann, de bekende specialist voor kwalen der ademha lingsorganen, heeft in Asthmador een volmaakt middel samengesteld, na vele duizendë Asthma lijders behandeld te hebben. Hij zegt: „Besliste verlichting bij de hevigste Asthmakrampen kan verkregen worden door het gebruik van „Asth mador", dikwijls na 10 k 15 seconden, doch in ieder geval binnen hetzelfdp aantal minuten". Hij zegt ook: „Het is mij volmaakt bekend, dat er ernstige twijfel bestaat omtrent het genezen van Asthma en ik ben tot de overtuiging ge komen, dat de eenvoudigste manier om mijn middel zijn heilzame werking te laten toonen is, door een gratis proefpakje uit te reiken aan ieder die er belang in stelt Ik weert wat Asth mador zal uitwerken; ik heb het in duizenden gevallen met bevredigend resultaat aangewend en mijn vertrouwen is er zoo sterk in, dat ik gaarne de kosten ervan draag- om ieder Asthma- lijder in de gelegenheid te stellen gratis een proef te nemen." Zij, die ver varf een drogist verwijderd wonen, kunnen eeni gratis proef pakje per post bekomen, door hun naam en vol ledig adres per briefkaart op te geven aan Schiffmann's Depot Singel 95 te Amsterdam. eind met eene verwarde, verschrikte uit drukking op zijn gelaat en gaf een schreeuw van angst Firnim's houding was karakteristiek. Rustig den brief opne mende, legde hij dien in eene lade, welke h|j met den. sleutel afsloot, juist toen een klerk met een bleek en verschrikt gezicht binnenkwam. „Wat is daar toch aan de hand?" vroeg Firnim koeltjes. Maurice Firnim ontving zijn antwoord al gedeeltelijk door een luid gebulk van een zeer woedend, onbekend persoon in het achterkantoor. „Schiet eindelijk op, leeüjke landrotten," dreunde de stem, „waar is je baas? Ik praat toch duidelijk genoeg, dunkt me. Als hij er niet is, waar is Sons dan, en als Sons 'ra ge smeerd is, waar is dan Mayne, koekenbak kers!?" De stem bleef steeds op dezelfde hoogte razen, terwijl de eigenaar daarvan onder het uitbulderen van zijne woorden rond liep te stampen. „Met jelui, armoed zaaiers van klerken, wil ik niks te doen hebben. Ik gooi hier mijn anker uit, tot ik den kapitein of den eersten stuurman te pakken krijg!" De stem zweeg nu even, terwijl men het geluid hoorde van een stoel, die door het kantoor geschopt werd. Elven een stilte, waardoor de klerk aan het woord kon ko men. „Ik denk, dat het een matroos is, mijnheer,'" -verklaarde hij. „Wilde zijn naam niet zeggen. U zelde, dat u vanmor gen niemand wilde ontvangen en daarom zeiden wij hem nog eens- terug te komen of te schrijven. En toen begon hij te keer te gaan, zooals u gehoord hebt." „Laat hem binnenkomen," zelde Firnim uldig, Jk zal hem wel temmen." klerk verdween. Met een zwaai van ongod Te Parijs werd dezer dagen in de nabij heid van de sovjet-ambassade een man aangehouden, die opgaf Russisch inge nieur te zijn en een geladen revolver in zijn bezit bleek te hebben benevens drie portretten van den sovjet-ambassadeur Krassin. Volgens hem had de groote on bekende heer een rol gespeeld. Een man zou hem opgedragen hebben Krassin te dooden, waarvoor hij een ruime belooning zou krijgen. POLEN. Het stadje Rika in het district Loeblin is door een brand nagenoeg geheel ver woest; 400 gezinnen zijn dakloos. Oorzaak van den brand was1 het spelen met vuur door een vijfjarigen knaap. BULGARIJE. Tijdens de begrafenisplechtigheid van den Woensdag vermoorden afgevaardig- ECHTE FRICSCHE PB fyraa pyjjlatak A per 54 pd 75 ct O - Vt - 65 ct zijn arm wees hij den indringer den weg, en. ging er meteen voor alle zekerheid van door. Het gebulk hield op en Cheriry Pluimmer wandelde het kantoor in. Nu hij dan het kantoor werd binnengelaten, was ook zijne 'stemming tot zachtaardigheid overgegaan. „Wie van u 'beide vluchthaventjes is de ware Jaoob?" vroeg hij, eerst Maurice Firnim aanziende en daarna Philip. „Met mij zul je daarover geen oneenigheid krijgen." „Hier," zeide Firnim kort, maar toch niet in staat een glimlach te onderdruk ken. ,;Wat was er?" „Dank je," zei Cherry beleefd bij de tafel staande. „Ik kom voor dit hier. En, terwijl hij van onder zijn arm een opge vouwen courant te voorschijn haalde, be gon hij haperend en langzaam voor te le zen: „Geoffrey Desmond, die in 1910 En geland verliet, en van wien het laatst ge hoord werd te Seattle U. S. A., wordt ern stig verzocht zich in verbinding te stellen met de Heeren Firnim, Sons Mayne, Adelphi Square, Londen, indien, hij iets wil vernemen, dat zeer tot zijn voordeel zal strekken." Cherry hield op en Maurice riohtte langzaam den blik op hem. „Als u Geoffrey Desmond hebben moet, denk ik wel, dat ik weet wie hij' is en- waar hij is," zeide Cherry. De zeeman legde hierbij zijne vuist op de tafel, zoodat de inktkoker ervan rammelde. „Ik ben er voor hem, snap u? En ik laat niets los, voor ik weet uit welken hoek de wind "waait. Als hij het mannetje is, dat u moet hebben, vertel me dan maar eens, wat u van hem wlL Is er geld voor hem te halen, hér de Georgiëf is in de kathedraal Sveta Ne- delia alhier een helsdhe machine ontploft Vele personen zijn gedood' of gewond. De ministers, die de plechtigheid bij- woonden, bleven ongedeerd. De orde weid niet verstoord. Volgens een bericht uit Sofia is het den uitgezonden troepen gelukt de bende, die een aanslag op koning Boris heeft ge pleegd, te omsingelen, zoodat ontkomen onwaarschijnlijk is. De Matin meldt uit Sofia, dat het Ka merlid Apkoe Effendi van de agrarische partij te Ada vermoord is. In het dorp Cima worden hevige gevechten geleverd tusschen de poitie en de communisten. Er zijn troepen ter versterking van de politie ontboden. Nog uit drie andere plaatsen ko men soortgelijke berichten, Een officieel communiqué deelt mede, dat de opstand der Koerden geëindigd is. Het meerendeel van de aanvoerders der rebellen zijn gevangen genomen. Het conflict tusschen Egypte en Italië heeft zich, volgens een R.C.-bericht uit Londen, verscherpt. De Italianen hebben een nota laten overhandigen waarin be weerd wordt dat zij geen ultimatum is, maar welke, volgens berichten in de pers, feitelijk met een ultimatum gelijk staat. Het is niet te loochenen dat de Briteche regeering het Italiaansche standpunt on dersteunt, wat de nationalistische bladen in Egypte als trouweloos bestempelen. Het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken stelt zich op het standpunt dat de principieele overeenkomst tusschen Mil- ner en Scialoja, die tijdens het Engelsche protectoraat gesloten is, door het thans „onafhankelijke" Egypte niet kan worden gewraakt, maar dat dit alleen bezwaar kan maken tegen bijzonderheden van de grensafbakening. Woensdagavond laat verluidde dat de Italianen de oasis van Jaraboeb (of Jara- baib) aan de westelijke grens van Egypte reeds bezet hebben, waarop ijlings te Kaïro een kabinetsraad bijeengeroepen is. De politie te Kaïro heeft ten huize van een van de beklaagden die wegens den moord op den Sirdar terecht zullen staan, de acht revolvers ontdekt, waarmee de Sirdar overvallen en gedood is. Blijkens een niet-officieele berekening gebaseerd op de uitkomsten der volkstel ling in 1920, zal tegen bet midden van het loopende jaar de bevolking der Ver. Sta ten ongeveer 118.500.000 zielen bedragen. Theodor Burton, de leider der Ameri- kaanche delegatie naar de conferentie te Genève voor internationale oontróle iop den! handel in wapens, is Woensdag uit Afgepaste Kunstzijde en Chenille Gordijnen met bijpassende Randen, ook voor schoorsteenbakleeding. (Vraagt staalcollectie op zicht.) Washington naar Europa vertrokken. De regeering der Ver. Staten verwacht dat de conferentie praktische uitkamsten zal bereiken en is zij' bereid ten volle mee te werken aan maatregelen om de versche ping van wapens te breidelen. Te Crown Point City is een gerechtelijk onderzoek aan den gang tegen een mevr. Anna Ounningham, die er van beticht wordt, haar man en vier kinderen met ver gif om het leven te hebben gebracht. Thans is er bij de lijkopening van een dier kinderen, Carry, arsenicum aangetroffen. De plannen van Ford. Uit New York wordt gemeld, dat Henry Ford voornemens is zijn scheepvaartbe- langen uit te breiden en geleidelijk een vloot te verwerven, welke even groot zou Maurice's instinkt deed hem zonder aar zeling juist den rechten weg inslaan. „Ja," antwoordde hij openhartig. „Eerlijk is braaf," zei Cherry. „Je hebt me ineens de goede vlag laten zien, en nu zal ik spreken. Kom hier en luister. In de eerste plaats heeft mijn makker een ge- tatoeëerden arm." „Hoe was zijn werkelijke naam?" viel Firnim dadelijk ln de reden, terwijl hij onder de tafel waarschuwend Philip op den1 voet trapte, want tegen zijn wil had deze eene geringe beweging van schrik gemaakt. „Nooit geweten," gaf Cherry zonder be denken ten antwoord. „Hij was éen van de Zondervan's; zoo zijn er duizenden op zee. Noemde hem Jack; dat deden ze allemaal en altijd, en' dat was net zoo voldoende als de mooiste titeL Zijn visitekaartje was een stevige vuist, als 't noodig was, en dat ge beurde nogal eens. Hij was naar Engeland gekomen om lood te halen en dikwijls zat hij er tegen mij over te spinnen, hoe wij het zouden laten rollen, als hij het op den kop getikt zou hebben, Heele marszeilen vol geld, zei hij, en hij zwoer erop, dat het geen kielwater was." „Vertelde hij u nooit bijzonderheden?" Zefs Firnim kon den klank van bezorgd heid niet geheel in zijne vraag bedwingen. Hij had het vertrouwen van zijn bezoeker overwonnen, maar alles zou er van afhan gen, hoeveel de zeeman wist. „Geen eentje. Hij lachte maar en zei: „Wacht maar, ouwe Chinees, wacht maar af. D'r kamen paarden en rijtuigen en een fijn ontbijt lederen morgen, en zakgeld hij hoopenl" Nu op dit oogenblik ligt hij in het 8t Gaul's ziekenhuis, nu, terwijl we Nierkwalen worden vaak verkeerd be grepen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen te ver- waarloozen, zooals urinekwalen, blaas- zwakte (vooral bij kinderen), voortduren de of nu en dan voorkomende rug- en .endepijn, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig heid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tesamen voor, doch als gij twij felt, gebruik dan Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of -steen, en andere ernstige nier kwalen. De bestanddeelen, waaruit Fos- teria Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te her stellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker rijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.76 per flacon. hier bij elkaar zitten, omdat zoo'n smerige Dago hem een stevigen opstopper boven op zijn hersens heeft verkocht, zoodat hij het een poos moest afleggen. Niemand weet, waar ze het mee gedaan hebben. Het moet wel een stormram geweest rijn, te oordeelen naar de uitwerking! Hij' heeft het grootste deel van de week geslapen!" Cherry hield op om adem te scheppen. „Toen ik gisterenavond thuis kwam, rommelde Ik eens in eene kist van hem, die ik voor hem bewaar. Ik dacht, dat er misschien wel wat in te vinden zou zijn, om er achter te komen, hoe sommige van zijn familieleden er uit zien, en die wilde ik dan laten, weten, dat hij op de zieken lijst stond voor een poosje; ik zou er na tuurlijk bijzeggen, dat hei niet zoo erg was, om hen niet te laten schrikken." „En vond u niets?" Cherry schudde het hoofd. „Niks, behalve die oude krant uit New York, met die advertentie er in. En zoo ging ik vanmorgen, met den wind recht van achteren, bovenop een omnibus, zoo gauw als ik mijn ontbijt maar had kunnen wegstauwen, die krant bij' u brengen. Nou, wat zegt u nou?" „Het is mij onmogelijk iets bepaalds te zeggen," hernam Firnim. „Ik ben zeer blijde, dat u ons bent komen opzoeken, maar alles, wat wij voor het oogenblik kunnen doen, is te wachten tot uw vriend herstelt. In zijn verdoofden toestand zou het geheel onmogelijk zijn vast te stellen, wie hij is. Ik hoop, in uw beider belang, dat het werkelijk zal blijken, dat hij Geoffrey Desmond is." Daarop wendde hij rich weer tot Philip. -

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1