10.000 rol Behangsel papier O". 110 V.2. T J. VAN WILLIGEN, r Tweede Blad VAN ZATERDAG 18 APRIL 1925. PLAATSELIJK NIEUWS Aan N. J. Vinken en J. Wilkens, vice- consuls van Zweden, onderscheidenlijk te Helder en Terschelling, is verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis le klasse der orde van Waza van Zweden. Het Bestuur der Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande blinden" (Wolf- hezen) bericht ons, dat de opbrengst der collecte in de gemeente Helder 356.59 bedroeg en zegt aan alle gevers hartelijk dank. Spreekuur Wethouder. De Wethouder Van Breda is verhin derd Maandag a.s. zijn gewone spreekuur te houden. In de plaats daarvan zal de Wethouder Dinsdagmorgen van 10—12 u. ten Raadhui ze zjjn te spreken. Tentoonstelling „Stad Helder 1925". Gisterenavond vergaderde de Tentoonstel- lings-Oommissie tot bespreking van de in gekomen aanvragen van exposanten. De laatste dagen waren nog vele aan vragen ingekomen, waardoor de groote zaal thans geheel bezet zal zijn en enkele aan vragers reeds moesten worden afgewezen. Dat de toeloop zoo groot zou worden, had niemand van het Comité verwacht De Heldersche middenstanders hebben zich in de afgeloopen week ook niet onbe tuigd gelaten, zoodat een 15-tal Heldersche firma's op de tentoonstelling zullen uit komen. De totale expositie-ruimte bedraagt on geveer 1100 M'„ terwijl breede wandelgan gen tusschen de verschillende stands zijn opengelaten^ Het geheel belooft een groote attractie te zullen worden, omdat vele tentoongestelde artikelen, zooals die van de Kustverlichting, Reddingwezen, Zoölogisch Station en Ma rine, nimmer op tentoonstellingen zijn ge- exposeerd. Wanneer de toeloop van het publiek nu evenredig is aan de liefhebberij tot expo- seeren, zal de tentoonstelling zich financieel wel kunnen dekken. Een paar mooie Pink- terdagen, veel reclame maken in den omtrek en de toeloop zal enorm zijn. Douche-badinrichting. In ons bericht over de douche-badin richting, in ons nummer van Donderdag, is een fout geslopen in de vermelding van de uren, waarop van dit bad, door bur gers gebruik gemaakt kan worden. Hieronder volgen de juiste uren: Voor vrouwelijke ingezetenen Dinsdag en Woensdag van 12.80 u. Voor mannelijke Ingezetenen Zaterdag middag van 14.30 u. De kosten van een douche-bad bedragen 0.80, wat voor dit uitstekende bad een zeer geringe prijs is. De kahrten zijn verkrijgbaar bij den portier van de Werf, bij de Werfpoort, Weststraat. De douche-badinrichting is gevestigd naast het gebouw van de Ma- rine-cantine aan de Buitenhaven. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In Maart werd de Leeszaal bezocht door 1484 mannen en 169 vrouwen, totaal 1643 personen. Uitgeleend werden: 582 studiewerken, 2165 romans en 2161 kinderboeken, totaal 4908 banden. Aangeschaft werden de navolgende wer ken: Erasmus: De lof der zotheid; Hoege- werff: De joffers van Beckom; Kersten: Dzerconstructie; v. Lier: De mijnbouw in Ned.-Indië; Prinsen Geerligs: De Euro- peesohe landbouw in Ned.-Indië; Schelte- ma, Adama van: De tors. Ten geschenke ontvangen: Bouman: Dubbel-boekhouden, 2 dln.; idem e.a: Handelsrekenen, 2 dln.; Bunyan: The pilgrim's progress; Carmen, Sylva: Veldpost; v. Collem: Het wonder; Corelli, Marie: The mighty atom; Dickens: The Pickwick club; idem: Sketches by Boz; Fokke: De moderne Helicon en andere ver handelingen; Gaskeil: Wives and daugh- ters, 8 dln.; Génestet, de: Dichtwerken; Goethe: Faust; Harraden, Beatrioe: Ships thait pass in the night; Kingsley: De zoon van Kajaphas; Koster: Natuurindrukken en stemmingen; Kramer, de: De balans voor examens; idem en Klijnen: Het recht voor den handel; Lytton: What will he do with it?, 2 dln.; Ohnet: Volonté; Over- eem: Beknopt leerboek v. h. handelsreke nen, 2 dln.; Peper: Honderd balansen; Soott: Novels, 8 dln.; Witliamson: The botor Chaperon; Wilson: A history of the Amerloan people, 6 dln. Marlnevllegtulg neergestort Volgens een bericht van het te 's-Gra- venhaee gevestigde correspondentiebu- De Kooy" het vliegtuig F. 10, van den Marine Luchtvaartdienst, bij het landen neergestort en zwaar beschadigd. De inzittende zeemilicien-vliegenier Morel bleef ongedeerd. Op Zaterdag den 25 April zal in onze gemeente na bekomen toeateu^g w<> der de Emmabloeimoolleote worden gehou den, waarvan de opbrengst zal ^rekken tot stijving van de kas der vereeniging, die de bestrijding der tuberculose op zich heeft genomen. Veel la reeds bereikt, voortdurend daalt het aantal slachtoffers, steeds ligt de vijand op de loer. Geld ie noodig voor dien strijd. Staat, provincie en gemeente geven daarvoor subsidie, maar die is niet voldoende, leden moet de vereeniging hebben, die flinke bijdragen geven en wie zich dat niet kan veroor- looven, hij of zij koope ons bloempje, dat door tal van dames en meisjes zal worden aangeboden. De kleurige reclamebiljetten zullen dezer dagen verschijnen om de her inneringen aan dezen oproep levendig te houdea Het comité bestaat uit de dames HouwingCalten, eere-presidente, Fock— Noorduijn, presidente. BaasKoopman, Gratamavan den Berg, Kosterde Boer, van MlerloSchouten, RienksRiedel, de VenBoon, WiersmaBakker en de heeren Boldingh, secretaris en Ds. J. Kos ter, penningmeester. Zie verder de advertentie voor den op riep van verkoopsters in dit blad. Rika Hopper in „Margareta Gander". Maandag 27 April zal door de Tournée Rika Hopper in „Casino" een voorstelling worden gegeven van „Margareta Gautier", bewerkt naar den beroemden roman: „La dame aux Camélias" van Alex Dumas file. Het stuk werd onlangs te Amsterdam op nieuw gegeven met Mevr. Rika Hopper in de titelrol en den heer Jacques van Hoven als Armand Duval. Als in vroeger, jaren leefde het publiek met het lijden van de arme Margareta mee en was avond aan avond de schouwburg uitverkocht. Met herinnering aan de woorden van Mevr. MannBouw meester, die Rika Hopper als haar eenigste opvolgster aanwees, lijkt ons dit stuk een gelukkige keuze. Uit het Politierapport Door een bewoner van de le Vroon straat werd Donderdag aangifte gedaan, dat er door hem eenig gereedschap wordt vermist, dat vermoedelijk door zijn kost ganger, die dezer dagen zijn woning heeft verlaten, is meegenomen. Gistermorgen werd op het Stationsplein een damesrijwiel onbeheerd gevonden, dat terug te bekomen is bij Riegstraten, P. Heinstraat L In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd van een bewoner van de Vischstraat een vletje, dat van hem in de Buitenhaven lag, zoodanig vernield, dat het Vrijdag morgen in zinkenden toestand verkeerde. Bij D. Jongepier, Middenstraat 91, is terug te .bekomen een ttwart kamgaren heerenpantalon. BINNENLAND Ingezonden Mededeling, Heden ontvangen: Zuidstraat. zen gaf die op suiker over de eerste drie Louis Bouwmeester. Men meldt uit Amsterdam: Louis Bouwmeester heeft een rustigen nacht doorgebracht. De patiënt gaat lang zaam achteruit De wethoudersverkiezing te Amsterdam. De Amsterdamsche raad is Donderdag middag opnieuw bijeengekomen, onder lei ding van burgemeester W. de Vlugt, ter benoeming van wethouders. Ingekomen waren brieven van de heeren Wibaut, Ketelaar en Ed. Polak, houdende raededeeling, dat zjj hun benoeming tot wet houder niet aannamen. De raad was ook nu weer voltallig op den heer Wijnkoop (comm.) na. De heer Lisser (comm.) verklaarde, dat de drie sociaal-democratische wethouders geens zins de belangen der arbeiders hebben be hartigd. Zoolang de arbeidersklasse niet in één front optrekt, om haar wil döor te zet ten, is er voor de communisten geen aan leiding, aan de stemming deel te nemen. De heer Jansen (neutr. middenstand) zegt, dat hem zoo juist ter oore gekomen is, dat een klein gedeelte van de burgerlijke fracties geweken is voor den aandrang van de soc.- democraten, om drie hunner in het college te benoemen. Spr. begrijpt zich dit niet, omdat de meerderheid van den raad toch duidelijk genoeg kenbaar gemaakt heeft, den heer De Miranda als wethouder niet te wil len. Het ware beter, als de sociaal-democra ten maar In de oppositie in den raad waren gaan zitten, want hier hebben, zij gestemd voor loonsverlaging, omdat zij achter de groene tafel zaten, terwijl zij In Rotterdam ertegen hebben gestemd. Spreker had ge- wenscht, dat dé burgerlijke partijen haar standpunt hadden gehandhaafd. De raad is daarna overgegaan tot stem ming ter vervulling van de vacature, welke voortduurde door net bèdanken van den heer F. M. Wibaut. Het resultaat van de stemming was, dat de heer Wibaut (s.-d.) gekozen werd met 41 stemmen en 4 blanco. Hij hield de benoeming In beraad. Daarna was aan de orde de vervulling van de wethoudersvacature-Vos, welke voort duurde door het bedanken van den heer Th. M. Ketelaar. (De heer Vos is in de vorige raadszitting reeds in een andere vacature gekozen). "Van deze stemming was het re sultaat, dat de heer S. Rodrigues de Miranda (s.-d.) als wethouder benoemd is niet 22 stemmen, tegen 19 op den heer Ketelaar en 8 blanco. Ook de heer De Miranda wenschte zich over de aanneming ivan de benoeming te beraden. Tenslotte heeft de raad gestemd voor de vervulling van de wethoudersvacature-Ed. Polak, welke door diens bedanken eveneens voortduurde. Bij deze stemming werden 22 stemmen in blanco uitgebracht en 22 op den heer Polak (s.-d.), zoodat deze geko- zen is- De heeren Polak, Wibaut en De Miranda verklaarden daarna, hun benoeming te aan vaarden. De voorzitter wenschte de opnieuw ge kozen wethouders en den nieuw gekozen wethouder geluk met het vertrouwen, dat de raad In hen gesteld heeft. Wij zien, aldus zelde hij verder, den heer Wierdels niet achter de tafel van B. en W. terugkeeren. Als we afscheid van hem nemen als wet houder, kunnen wij dat niet doen zonder hem dank te brengen voor wat hjj gedu rende 6 jaar. als wethouder voor de gemeente gedaan heeft. Zijn taak was zeer lastig en zeer moeilijk; met groot enthousiasme, groote Opgewekt heid en toewijding heeft hij gewerkt aan de organisatie van de ambtenaren- en arbei derszaken en deze gemaakt tot een voortref felijke organisatie. Hem komt den dank toe van allen, die bij zijn arbeid belang hebben. Er werd besloten dezelfde functieverdee- ling te handhaven, als ^n het oude college bestond, met dien verstande, dat de heer von Frijtag Drabbe de plaats zal Innemen van den heer Wierdels als wethouder van de Arbeids- en Pensioenzaken. Regeling van de betalingen tusschen rflk en gemeenten. Bij Kon. besluit van den 28en Maart is het volgende bepaald: Art. 1. Betalingen van het rijk aan de gemeenten en van de gemeenten aan het rijk geschieden voorzoover zij door den minister van financiën daartoe zijn aan gewezen door vorderingen en schulden over en weer te vereffenen. Te dien einde zal tusschen het rijk en elke gemeente of tusschen een door den minister van financiën aan te wijzen in stelling en elke gemeente en in dat geval ook tusschen die instelling en het rijk een rekening worden geopend, overeen komstig door den minister van financiën te geven voorschriften. Art. 2. De minister van financiën draagt zorg, dat de gemeentebesturen omtrent alle wijzigingen in den stand der rekenin hunner gemeente zoo spoedig mogelij worden ingelicht en dat zij over de ba tige saldi der rekening in den door die besturen te bepalen vorm kunnen beschik ken. Art. 8. De hoofden der departementen van algemeen bestuur dragen zorg, dat van alle bij art. 1 bedoelde betalingen, voorzoover zij daarbij betrokken zijn, tijdig opgave wordt gedaan aan de gene rale Thesaurie van het departement van financiën, met vermelding van den naam der gemeente, de omschrijving van de betaling of van de vordering, het bedrag, alsmede den datum, waarop de betaling moet plaats hebben of de vordering op- eischbaar wordt. Voorzoover het betalingen betreft ten laste van de begrooting moeten die op gaven vergezeld gaan van aanvragen tot credietopening. Art. 4. Dit besluit treedt in werking op een nader door den minister van fi nanciën te bepalen datum. Zesde Beurs van de Dameekroniek. Gisterochtend werd 'in het R. A. L ge bouw te Amsterdam de zesde beurs van de Dameskroniek geopend. Evenals voorgaande jaren hebben ook thans de Nederlandsche firma's, die aan deze expositie deelnemen, gezorgd voor een smaakvol en artistiek geheel, een ten toonstelling die de vrouwen de nieuwste nieuwigheden toont op huishoudelijk ge bied, op dat van voedingsmiddelen en lek kernijen. Natuurlijk ontbreken de laatste modesnufjes niet. Tusschen de stands waar allerlei nut tige en luxe dingen zijn te bezichtigen werd hier en daar een plaatsje ingeruimd voor de liefdadigheid. In het achtergedeelte van de groote zaal werd door de Amsterdamsche bloemis ten Thim en Kauffman een schitterende bloementuin aangelegd, waarbij natuurlijk ook de kamerversieringen niet vergeten zijn. Het is daar een tooverachtig hoekje van de tentoonstelling, een paradijs voor de liefhebbers. Pensioenregeling spoorwegambtenaren. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp Pensioenregeling Spoorweg ambtenaren. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in de maand Maart 1925 4.625.597 meer opgebracht dan in Maart 1924; in de eerste drie maanden 1925 8.947.064 meer dan over dezelfde periode in 1924. By deze cijfers moet men evenwel reke ning houden met het feit, dat onder de op brengsten van dit jaar ook de rijwielbelas- ting begrepen is, die verleden jaar over dien tijd nog niet werd geheven. De ontvangst uit dit middel bedroeg in Maart f 884.174; over de eerste 8 maanden 4.969.781. Hierdoor wordt het voordeelig verschil over de eerste drie maanden teruggebracht tot 8.977.000. Uit de inkomstenbelasting werd over de eerste dTie maanden van dit jaar ontvangen 26.268.122 tegen 26.421.875 in de eerste drie maanden van 1924. Van de dividend- en tantièmebelasting waren deze cyfers resp. ƒ1.488.418 en ƒ1.251.616; van de grondbelast. ƒ4.060.688 en 8.081.661; de vermogensbelasting ƒ2.050.886 en 1.M8J40. Van de aoejjn- ruim 1.8 millioen, die op het bier leverde over dat tydperk byna 1 millioen meer op. Voorts gaven een vermeerderde opbrengst de accijns op wyn, tabak (ruim 7V* ton meer). De acêyns op het gedistilleerd is daar entegen byna 21/» ton by de opbrengst over de eerste drie maanden van 1924 ten achter. De zegelrechten brachten over hetzelfde tijdsverloop ruim 81/» ton meer in de schat kist, hetgeen grootendeels op rekening komt van de haast afgeloopen maand. De invoerrechten vertoonen een geringe Nijging. De opbrengst der loodsgelden nam met 183.991 toe (over de laatstverloopen maand viel echter ten opzichte van Maart 1924 eene vermindering te constateeren van byna 40.000). Uit de inkomsten ten bate van het Lee- ningsfonds 1914 (verdedigingsbelastingen, opcenten, etc.) werd in Maart ruim 8.3 mil lioen ontvangen; over de eerste drie maan den van 1925 was de opbrengst dezer mid delen ruim 22.4 millioen. Belastingverlaging. B. en W. van Groningen stellen den ge meenteraad voor, het vermenigvuldigings- cijfer voor den hoofdeiyken omslag voor het belastingjaar 1926'26 te bepalen op 2.05, hetgeen een belastingverlaging be- teekent van ruim 14.6 Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Dividend 9 In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen der Stoomvaartmaat- schappy „Nederland" is, meldt V. D., be sloten in de jaarlijksche alg. vergadering van aandeelhouders voor te stellen een di vidend uit te keeren van 9 (v. J. 8 Reu zei-export naar Daltschland. De Kameroverzichtschrijver van „De Tqd" schryft in zqn blad: In „Der Mittag", een te Dusseldorf ver schijnend blad, werd in het nummer van 2 April j.1. een telegram uit Rotterdam opgenomen, dat met koeien van letters in het genoemde blad werd gedrukt. Daarin stond te lezen: „Het is eindeiyk tijd, het Duitsche publiek opmerkzaam te maken op een schandaal, dat ten hemel stinkt en op onbegrijpeiyke wyze tot dusver werd stil gehouden. Op transportschepen uit Amerika komen in Rotterdam regel matig groote voorraden reuzel aan, die met petroleum doordrenkt zyn, opdat dit vet, volgens den wil van de Ameri- kaansche autoriteiten, niet meer voor menscheiilke consumptie zal worden gebruikt. Deze reuzel is namefijk afkomstig van zwynen, die tydens het transport naar de slachthuizen gestorven zyn. Het vet van dieren, die aan pest of cholera zyn gestorven, mag daartoe niet wor den gebruikt. Zooals reeds werd ge zegd, moet dit V3t op bevel van de Amerikaansche autoriteiten met petro leum worden overgoten, om op deze wyze kenbaar te maken, dat het niet geschikt is voor menschefijke voeding. Dit vet nu wordt door Hollandsche importeurs by groote voorraden tege- Ujk opgekocht en naar Holland ge bracht. Hier begint nu het schandaal. Dit voor de menscheUjke voeding on bruikbare vet wordt in Rotterdam langs chemischen weg gereinigd en wordt dan naar Duitschland uitgevoerd, waar het als goedkoope reuzel in alle win kels is te krygen. De koopende Duitsche firma's zyn geen „skrupellose Lebensmittelschie- ber", integendeel, het zyn bekende, goed bekend staande oude firma's. Ook van regeerings- en gemeentewege in Duitsch land ic deze reuzel gekocht en in den handel gebracht. De afstamming van het vet is den meesten Duitschen im porteurs bekend, en zy zouden ook graag zien, dat dit afschuwelyke pro duct uit den handel verdween. Maar zooals de toestand thans is, gelooft ook de fatsoeniyke koopman dit product te verkoopen. Zy denken: als ik het niet verkoop, dan doen het riujn concurren ten. Na lang beraad hebben wy besloten den sluier te heffen, opdat dit ten hemel stinkende schandaal zal ophouden". De redactie van het genoemde Dussel- dorfsche blad teekende by dit telegram aan: „De onthulling van onzen Rotter- damschen correspondent, wiensbetrouw- baarheid aan geen twyfel onderhevig is, zal geweldig opzien verwekken. De groote massa van het Duitsche volk zal door walging aangegrepen worden, als het hoort, wat zy onder den naam van goedkoope Amerikaansche reuzel te eten krygen. Wy willen hier verder niets zeggen van de gewetenloosheid der Hollandsche importeurs. Deze kan niet scherp genoeg gebrandmerkt wor den. „Een onbegrypeiyk zware schuld treft ook de Hollandsche Regeering, die zulke toestanden jarenlang heeft geduld. De toestand moet haar toch immers bekend zqn. Zware schuld treft ook de Duitsche autoriteiten, die den import van dit afschuwelyk product veroorloven. Drin gend moet het verlangen zyn, dat op heldering worde verstrekt, hoe het komt, dat de Duitsche autoriteiten het schan daal niet hebben bestreden." Wy hebben ons tot het Ministerie van Landbouw gewend en getracht opheldering over deze zaak te krygen. Tegenover de sensatie-berichten van „Der Mittag" kunnen wy het volgende mededeelen In Amerika wordt onderscheid gemaakt tusschen „pure lard" en „white grease" en „yellow grease". Het eerste is natuur- ïyk zuivere reuzel. Het zoogenaamde „white grease" bestaat uit vet van gezond geslachte dieren, dat op een of andere wyze verontreinigd is, byvoorbeeld door dat by het slachten de gal door <Je reuzel is geloopen en zoo voorts. Dit vet wordt ZONDAG 19 APRIL, Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.30 uur, Ds. de Kloet„Drie slagen op de klok". Weeterkerk: 's Morgens 10.30 uur, Ds. de Pree van Alkmaar. (Bevestigingsbeurt der Evan gelisatie Palmstraat). Huisduinen: Geen dienst. Jullanadorp: Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Avonds 6 uur, Bed. van het H. Avond maal door Ds. H. P. de Pree. Geen Zondagschool. Geref. kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. B. v. d. Werff. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 en 's avonds 6.80 u. Lezen. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Lutbersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. C. V. v. Bemmel, Luth. Pred. te Hoorn. op groote schaal naar Holland geëxpor teerd en dan geraffineerd. Het wordt dan vermengd met Hollandsche reuzel. Daar uit ontstaat een product, dat voor de gezondheid volkomen onschadeUjk is. De Nederlandsche RegeeriDg heeft het product laten onderzoeken door het Centrale Laboratorium voor Volksgezond heid te Utrecht en dit instituut heeft vastgesteld, dat het product absoluut niet schadelijk is voor de gezondheid. Het wordt op groote schaal uitgevoerd. Eu ia Nederland zelf wordt het overal ge bruikt. Tydens den oorlog was het zelfs ten zeerste gezocht. De firma's die dit vet exporteeren, zyD van goeden naam en faam. Het ministerie van Landbouw is dan ook van meening, dat het bericht van het Dusseldorfsche blad niets anders is dan een sensatiebericht. Dr. Abraham Bredius. Dr. Abraham Bredius is een zeer bekend Nederlandsch kunstgeleerde, die zich in het by zonder toegelegd heeft op het werk van Rembrandt en als Rembrandt-kenner een .nternationalen naam heeft. Hy is jarenlang uirecteur geweest van het Museum, bekend als het Haagsche Mauritshuis, en dit mu seum dankt aan hem menige kostbare aan winst. Hy zag er niet tegen op, schatryk als hy was persoonlek een Rembrandt aan te koopen en die aan het Ryk af te staan. En weet men hoe het vaderland hem beloonde? Het schonk hem de Orde van den Nederlandschen Leeuw, maar overigen» dwong het hem naar het buitenland te gaan teneinde aan den hoogen eisch van den Ne derlandschen fiscus te ontkomen. Dr. Bredius is heden 70 jaar, en naar aan leiding daarvan vertelt dr. Hofstede de Groot, eveneens een kunstgeleerde, in de „N. Rott. Grt" van Bredius' „groote daad". Nu de dag (18 April) nadert, waarop Abraham Bredius, ver van het vaderland, zyn zeventigsten verjaardag viert, mag ons volk nog wel eens herinnerd worden a^n de wyze, waarop een van Rembrandt's groot ste scheppingen, de David en Saul, voor Nederland terugverkregen werd en thans reeds meer dan vyf-en-twlntig jaren een bron van het hoogste kunstgenot voor de bezoekers van het Mauritshuis vormt. Het stuk was qd de Rembrandt-tentoon- stelling van 1898, die ter eere van de inhul- diging der Koningin werd gehouden, door de Parijsche kunstkoopersfirma Durand Ruel Ingezonden en maakte zoowel by Hare Ma jesteit als by het gros der bezoekers, zoowel by de artisten als by de kunstkenners de grootste bewondering gaande. -Van dit succes wilde ik tegen den afloop der tentoonstelling gebruik maken om het schilderij voor Nederland terug te winnen en legde daarom aan myne medeleden van het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging „Rembrandt" het volgende voorstel over: De vereeniging zou tot den koopprijs, die ongeveer honderdduizend gulden bedroeg, één vierde gedeelte bydragen. Zy zou aan de tentoonstellingscommissie, die over een zeer ruim batig saldo beschikte, het hydra gen van een tweede vierde deel vraeen; men zou een oproep tot het publiek richten, om door inschryving het derde vierde deel by- een te brengen en tenslotte de Regeering voorstellen het doek voor het laatste vierde deel in eigendom over te nemen. De eerste vraag was dus, of de Regeering op het aanbod, een schilderij, dat een ton waard geacht werd, voor vyf-en-twlntig- duizend gulden te aanvaarden, zoude ingaan. Ik herinner my nog als den dag van gis teren de vergadering van het Dagelijksch Bestuur van „Rembrandt" ten kantore van den toenmaligen voorzitter Jacob Anker smit, waarin het antwoord van de beide ad viseurs der- Regeering, de heeren J. Ph. van der Keilen en Jhr. Mr. V. E. L. de Stuers, zou worden meegedeeld. Het was teleur stellend. Het eene telegram luidde: !k voel voor de zaak niets, het andere: volstrekt niet warm voor den aankoop. Alle bestuursleden waren het er over eens, dat onder dergelijke omstandigheden van het geheele plan niets kon komen en men w'lde reeds ontmoedigd naar huis gaan, toen Bre dius het woord nam en mededeelde, dat hy het schilderij dan maar zelf zou koonen en aan het Rijk in bruikleen geven. Hij zou door het afschaffen van paard en rijtuig zijne jaarlijksche uitgaven zoo beperken, dat deze gekapitaliseerd, het voor den aan koop noodige bedrag zouden vormen. Zoo is het eebeurl en het schilderij hangt sedert 1899 als bruikleen van Dr. A. Bredius in het Mauritahui*. reauia Vrijdagochtend ophet vliegkamp Emmabloemcollecte voor de bestrijding der tuberculose. >v»iOv» rla tvi o rr r»1o4 ronolorvnow viravif De verdeeling der functies. „De Telegraaf" verneemt, dat na afloop van de raadsvergadering het college van B. en W. bijeen is gekomen ten einde zich over de verdeeling der functies te beraden. PREDiKriEURTEN.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5