..rt Eerste Blad. CORRESPONDENTIE. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster Nr. 6016. DINSDAG 21 APRIL 1926. ©Söto JAARGANG. Last van gal en slijm (Wordt vervolgd). 1 apotheken en drogistsaken. Au «ÜX.TCU*. gym ferAv». HELDERSCHECOURANT De toevloed van abonné's op HET NIEUWE MODEBLAD Is zóó over stelpend, dat zl|, die wegens vooruit betaling van ten minste twee kwar talen voor een Caraba-premie In aan merking komen, vriendelijk worden verzooht eenig geduld te hebben. Slechts wanneer de premie vier weken ne het tijdstip der vooruit betaling nog niet Is ontvangen, ge lieve men te reolameeren. Licht op voor Auto's en Fietsen: Dingdag SI ^Pr*luur. Woensdag 22 ENGELAND. De werkloosheid. Het verbond van Britsche industrieën heeft een commissie benoemd om een on derzoek in te stellen naar de voorstellen van den liberalen oud-minister Mond tot bestrijding van werkloosheid. Zij komen hierop neer, dat firma 9 die werklieden aannemen door bemiddeling van de arbei- dersbeuzen in zulk een aantal dat hun, normale getal werkkrachten daardoor grooter wordt als subsidie het bedrag zul len ontvangen van de steunuitkeering die de werkloozen anders getrokken zouden hebben. Ook de regeering toont belangstelling voor Mond's vooretellen en zal met hem overleg houden en voorts heeft het bestuur van de arbeiderspartij een subsidie-com missie benoemd, om de zaak te bestudee- ren. De Dultsche schepen te Scapa Flow. De negende Dultsche torpedobootjager. n.L de S. 36, is gisteren te Scapa Flow ge licht. Het schip lag op zijn kant en moest op den bodem der zee worden recht gezet voordat het naar boven kon worden ge bracht Het lichten heeft zes dagen ge duurd. FRANKRIJK. De Fransche regeeringsverklaring. Parijs, 20 ApriL De regeeringsverkla- ring zal wijzen op de noodzakelijkheid het vraagstuk van de veiligheid en dat van de financiën op te lossen zonder toevlucht te nemen tot geïmproviseerde maatregelen. De veiligheid zal verzekerd moeten wor den op de grondslagen te Genève gelegd door Herriot en Briand. Voorts zal gewe zen worden op de noodzakelijkheid van nationale eensgezindheid en er zal op ge wezen worden, dat het behoud van de be trekkingen met het Vatikaan vereenig- baar is met eerbied voor de onaantastbare wetten, waarbij kerk en staat gescheiden zijn. Persstemmen. Het Journal des Débats is over het mi- oisterie-Painlevé slecht te spreken. Het zal niet de ontspanning en het herstel brengen, welke men van bet nieuwe kabi- net verwacht had. In plaats van vertrou wen, klaarheid en gezag wordt het een op zien komen spelen en onzekerheid. In tegenstelling jmet de Débats wil de Temps wel een afwachtende houding aan nemen. Het ministerie zal misschien de moeilijkheden kunnen oplossen, na er eerst mee gespeeld te hebben, door eerst de namen te vereenigen en zich vervol gens te vleen met de hoop dat daden te vereenigen van hen, die eertijds van Bnand gezegd heeft, dat hij een in-elaap- wieger was, en van hem, die van Caillaux gezegd heeft, dat hij een demagogisch plutocraat was. De Echo de Paris is bitter gestemd. „Het ministerie", schrijft het blad, „is samengesteld slecht samengesteld, on der omstandigheden, die bijna zouden ver- oorlooven te zeggen smerig samengesteld, als men in aanmerking neemt welk 'een schandaal van politieke immoraliteit de terugkeer „en apothéose" van Callaix is. Painlevé, de mathematicus, wien de poli tiek aan het ijlen brengt, ia drie dagen lang bezig geweest „de tegenstellingen te verzoenen". Wat Painlevé echter niet ver soenen zal, is de openbare meening en deze regeering. Overigens, als het kabinet eenmaal in elkaar zit, gaat de leiding over aan Caillaux. „Hoe -wilt gij, dat Frankrijk geloove in dien man, die nooit in Frank rijk gelooft heeft zelfs niet in de ver schrikkelijke uren, dat zijn lot zich af speelde op de slagvelden." In de Action Fran^aise stelt Daudet zijn lezers gerust, dat Ér ankrijk overwinnen f ^ederverschijning van Caillaux, tegelijk met Hindenburg is een te duide lijk teeben, een te krachtige waarschu wing. „Er is, in de Santé, een oei, die er naar snakt Joseph Caillaux terug te zien." BELGIE. De kabinetscrisis. De Belgische katholieken hebben van daag besloten wel met de socialisten de regeering te willen samenstellen, doch niet onder Vandervelde (d.w.z. onder een socialist) als leider. DENEMARKEN. Het arbeidsconflict duurt voort Tegen verwachting heeft het congres der ongeschoolde werklieden het vergelijk, door den officieelen bemiddelaar voorge steld, met 263 tegen 116 stemmen verwor pen. De bemiddelaar is al begonnen met nieuwe stappen, ten einde de ernstige ge volgen van dit besluit te voorkomen. Falen ook deze pogingen dan zullen de (inder tijd opgeschorte) uitsluitingen en stakin gen in werking treden, waarbij 160.000 betrokken zijn. Het besluit van den patroonsbond over de voorstellen van den bemiddelaar is nog niet bekend. Als antwoord op de bekendmaking van de patroonsbonden dat zij gisteravond tot uitbreiding van de uitsluiting zouden over gaan, gaven de vakbonden te kennen dat zij in verschillende bedrijven met ingang van morgen de sympathie-staking zullen afkondigen. Heden wordt te Kopenhagen een confe rentie gehouden tusschen den Deenschen bond van ongeschoolde werklieden, de Noorsche en Zweedsche transportarbei dersbonden en de afdeelingen Bremen en Hamburg van den Duitschen transport- arbeidersbond. De daar te nemen beslui ten kunnen eveneens strekken tot ver scherping van het conflict. SPANJE. Het handelsverdrag met Spanje. De verwerping in de Rijksdagcommissie van het handelsverdrag met Spanje schijnt in regeeringskringen groot misnoegen te hebben gewekt. De Berlijnsohe Araadlooze dienst meldt althans, dat het kabinet zijn uiterste best zal doen om het verdrag door den Rijksdag aangenomen te krijgen. „Een verweking ware voor de regeering onaannemelijk". PORTUGAL. Mislukte revolutie. Uit Lissabon wordt aan de bladen ge meld, dat Zaterdagmorgen majoor Fillimo Camara een revolutionaire beweging is be gonnen; hij verzamelde eenige honderden soldaten stelde een soort directoire in en Ingezonden Mededeellng, beslagen tong, een voortdurend onaange- namen smaak, tragen stoelgang en een op geblazen gevoel. Gebrnik hiertegen de zon der eenige krampwerkende Mljnhardt'a Laxeertabletten. Doos 60 ets. Bjj apoth. en drogisten. FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. ia Ja> dlt 18 mtinbeer phillP May, der geneesheeren van St. Gaul," Philip boog, terwijl Cherry hem verrast belang stellend aanzag. Het doet mij veel pleizier u te ontmoe ten jongeheer," zei Cherry joviaal. Cher ry verhief zijn lange gestalte uit den stoel. „Niets te doen, tot hij beter wordt, hè? VT^r kan niets gedaan worden/' zeide Firnim, tegelijk ook opstaande. „Ik zou m uwe plaats niet te vast op die gouden ber- ^wÏTmaar niet bang," hernam Cherry bedaard. pilaar wat ben ik toch een stom merik!" riep hij het volgende uit, „dat had ik nou glad vergeten En uit een zijner wijde zakken bracht hy flinke schrijfcassette te voorschijn, met bruin leder overtrokken. Zij wasven ten en zeer oud, op sommige P,a^' was het leder geheel verdwenen, maar de klep was met een buitengewoon stevig slot gesloten. Aan de bovenzijde was het initiaal „G" in reeds lang verbleekt goud nog lichtbaar. liet verscheidene hooge ambtenaren arre»- teeren. De president van de republiek en de ministers namen maatregelen ter on derdrukking van dezen opstand. De trouw- gebeven troepefc omsingelden de revolu tionairen in de cavalerie-kazerne. Op ver schillende punten van de stad hadden bot singen plaats waarbij verscheidene perso nen gedood werden. Nader wordt gemeld, dat de revolutio nairen zich Zondagmorgen kwart voor tien hebben overgegeven. Ten gevolge van granaatontploffingen zijn ongeveer honderd personen gewond. In de stad is alles rustig. BULGARIJE. De communistische actie. Een telegram uit Sofia aan de Daily Mail imeldt, dat de directeur van de cen trale gevangenis te Sofia Vrijdag ver moord is, terwijl hij buiten voor een kof fiehuis zat. De moordenaar is gevlucht Alle treinen zijn doorzocht Men vormt een burgerwacht om de orde te handha ven. Vele communisten en enkele agrariërs zijn gearresteerd, en naar gemeld wordt, is een aantal communisten Vrijdagnacht vermoord. Dit is zeer te betreuren, doch men moet bedenken, dat de autoriteiten en de groote massa van de bevolking on derhevig zijn geweest aan een zoo ver schrikkelijk provooatie, dat het normale besef van de waarde van het menschelijke leven een ernstigen schok heeft onder gaan. Gemeld wordt, dat een der klokkenlui der van de kathedraal na het onheil vetr- dwenen was, doch dat hij sindsdien door de politie is opgespoord en tegenover deee heeft bekend, dat enkele uren voor de ont ploffing drie (mannen verzochten tot het dak van de kathedraal te worden toege laten, om oen mooi uitzicht over Sofia te hebben, niettegenstaande de uitdrukke lijke orders had hij dit toch toegestaan en het is waarschijnlijk, dat de bom geplaatst is. In verband met den aanslag zijn een Bulgaarsche kapitein van de genie en een geestelijke gearresteerd. De kapitein wordt er van verdacht geholpen te hebben bij de vervaardiging van de bom. De politie heeft voorts gearresteerd den gewezen communistischen afgevaardigde Petrini en den agitator Marco Friedmann. Dit stond heelemaal onder op den bo dem van Jaok's kist," verklaarde hij- „Ik heb eens geprobeerd om het opén te krij gen, maar dan had ik het leer moeten doorsnijden, want dit slot is bar taai. Een sleutel er op kon ik niet vinden. Toen dacht ik, dat het beter was, het maar niet open te breken. Het ding is in geval van hem. Het kan wel wachten tot hij by- kÖrik geloof, dat u goed gehandeld heeft," zeide de advocaat, terwijl hij de cassette van den zeeman aannam; want Cherry Meld het hem voor, om het te onderzoe ken. En op hetzelfde oogenblik gevoelde Firman, met eene aan zekerheid grenzen de overtuiging, en ook met plotselinge vrees, dat de inhoud, die nu de lederen wanden een weinig deed zwellen, allen twiifel aangaande de indentiteit van den man in het ziekenhuis zou opheffen. Wij behooren dit te laten, zooals het ie. Zoodra hij daartoe in staat is, moet u hem mede hier brengen en dan kan hy dit zelf openen." „Zou het iets belangrijks zijn? „Dat is het hoogst waarschijnlijk, glim lachte Firnim. ,j)an kon u het misschien beter voor mij bewaren," zeide Cherry. „U bent zoo veel als zijn advocaat. Het is veiliger bij u dan bij mij." Firnim's manier van doen had volkomen het vertrouwen van Cherry gewonnen, en hoewel de zeeman voor een vluchtig mo ment eenigen twijfel voelde oprijzen of hij wel verstandig handelde, verdween deze Beiden werden in hun kamers aangetrof fen, zwaar gewapend met pistolen en bom men, doch zij gaven zich zonder tegen stand over. Verder is iemand gevangen genomen, die zich als officier had ver momd en bij wien een lijst is gevonden van het kabinet, zooals men dat hoopte samen te stellen, indien door de explosie in de kathedraal de huidige regeering was omgebracht. Eveneens is enkele minuten na de ontploffing door de politie een aan tal gewapende mannen gearresteerd, die zich opMelden nabij het ministerie van Oorlog, hetwelk zij, na het ontvangen van een signaal hadden moeten bestormen. De Bulgaarsche regeering is in het be zit van wat zij verklaart te zijn: documen taire bewijzen van de activiteit van de Confmunistische Internationale. Deze documenten zijn gericht op het te weegbrengen van een communistische re volutie in Bulgarije. Enkele zijn gepubli ceerd en bewijzen dat een opstand op groote schaal was voorbereid voor 16 April. Het land zou moeten worden ge paralyseerd door de vermoording van den koning en van vele vooraanstaande poli tici en hooge ambtenaren, terwijl gewa- toestanddoor de gemakkelijke vrijmoedig heid van Firnim's gedrag. Philip May voelde zich aanmerkelijk gerustgesteld. ,,'n Goed idee," riep Firnim uit, zich dwingende om gewoon te spreken. „Ik zal het dadelijk in de brandkast wegsluiten," ging de advocaat voort. Onder het spreken stapte Maurice Fir nim de kamer door. Langs den tegenover- gestelden muur bevonden zich twee planr ken met boeken, waar een eenzame gra vure boven hing. Toen, terwijl Firnim voorover boog naar een geheime veer, draaide een groot stuk van den muur naar buiten met boekenplanken en al en liet zoodoende eene groote stalen kluis zien. Allerlei documenten en doozen met acten waren daarin zeer ordelijk ge plaatst. Cherry gaapte dit schouwspel ver wonderd aan. „Daar blijft Aladin nog ver bij achter," bracht hij- uit. „Ben idee van mijzelf," hernam de an der lachend, terwijl hij de schrijfcasette er in plaatste, waarop het stuk muur we der dichtdraaide, zonder dat er eenig van buiten waarneembaar spoor overbleef, om aan te duiden, waar de opening was. „De beste kluis in Londen. Men zou de veer, die het mechaniek in werking brengt, in geen honderd jaar kunnen vin den. Ik ben er werkelijk trotsch op." Hij kwam naar de tafel terug en schudde Cherry hartelijk de hand. „Aan welk adres bent u te bereiken, meneer Plummer?" vroeg hij. „De Goede Bedoeling, Poplar," tnt- pende benden het Widin-Wratza-district zouden moeten bezetten en daar, met be hulp van Bulgaarsche revolutionnairen uit het buitenland, den kern organiseeren van de Sovjet-republiek Bulgarije. De technische details van dit plan zijn met de uiterste nauwkeurigheid uitge werkt door specialiteiten, en de Commu nistische Internationale had order gegeven aan haar agenten in Bulgarije» om al hun aanhangers voor 16 April te mobiliseeren. Volgens deze documenten gaat de Sov jet-regeering zelf niet vrij uit bij de po gingen om het huidige regiem in Bulgarije omver te werpen. Het Roode Leger en de Vloot hebben ongetwijfeld hun aandeel in de onderneming gehad. De plannen voor een algettneenejf opstand in Bulgarije en speciaal de technische details voor de be zetting van het Widin-Wratza-district zijn opgesteld door officieren van den Gene ralen Staf. De onderdeelen in dit plan be treffende de draadlooze installaties en het gebruik maken van krachtige ontplof fingsmiddelen in groote hoeveelheden, wij zen op deelneming door dè specialiteiten van het Roode Leger. De Vloot heeft een even actief aandeel gehad in deze zaak, daar ongetwijfeld Sebastopol en Odessa gebruikt zijn als basis voor speciale be wapende motorbooten met goed-gedisei- plineerde bemanningen, welke zich bezig hielden met het in het groot binnensmok kelen in Bulgarije van wapenen en agenten van de Communistisch Interna tionale langs verscheidene punten aan de kust tusschen War na en de Roemeensche grens.- Zondagmorgen en -middag hebben tallooze kleine groepen, mannen, vrouwen en kin deren, de lijkbaren van de slachtoffers der explosie in de kathedraal naar de begraaf plaatsen gevolgd. De autoriteiten hadden eiken kerkdienst verboden, en de toegang tot de kerkhoven werd slechts bij vertoon van speciale passen toegestaan. Een van de meest-tragische gevallen bij de ramp in de kathedraal was, dat van den burgemeester van Sofia, Paskalef, die met zijn vrouw en kinderen bij het onheil ge dood werd. Melding moet gemaakt worden van den moed van mgr. Stefan, den aartsbisschop van Sofia, die tijdens den dienst officiee rend prelaat was. Hoewel hij door de kracht van de ontploffing tegen den grond geworpen werd, stond hij direct op deed met luide stem een beroep op de menigte om kalm te zijn en smeekte Gods zegen over hen af. Stappen zijn gedaan om een inschrij ving te openen voor de nabestaanden der slachtoffers van de catastrofe. Met betrekking tot de handhaving van de orde wordt er op gewezen, dat de regee ring den geallieerden toestemming ver zocht heeft voor de tijdelijke verhooging van het aantal soldaten met 10.000. Giste ren heeft de minister van Buitenlandsche Zaken de leden van de intergeallieerde militaire missie ontvangen en de meerder heid van hen moet gunstig gestemd zijn tegenover dit verzoek. De beslissing ligt echter bij den gezantenraad te Parijs, doch in sommige diplomatieke kringen aldaar neemt men aan, dat de Raad vol doening aan Bulgarije zal geven. Volgens een Exchange-telegram uit Rome wordt in een oommuniqué van het Russische gezantschap aldaar medege deeld, dat de berichten omtrent medewer king van de Russische regeering bij de troebelen in Bulgarije uit de lucht gegre pen zijn. In het communiqué wordt gezegd, dat het niet de eerste keer is, dat ten einde sommige gebeurtenissen in andere landen te verklaren, dat de Russische regeering van interventie beschuldigd wordt, doch dat het ook niet de eerste keer is, dat der gelijke beschuldigingen ongegrond zijn gebleken. De iminlster-president heeft verklaard, dat de jongste aanslag ten doel hadden het gezag te ondermijnen. De regeering zal zich niet van haar stuk laten brengen. Zij zal krachtige maatrege- woordde Cherry, naar de deur gaande. „Goed. U wilt mij wel dadelijk bericht zenden, als uw vrieiïd beter wordt en dan zult u hem wel hier brengen om kennis te maken?" „En of," zei Cherry, „tot zoo lang dan." Zoo op het eerste gezicht geleek het klerkenkantoor wel geheel onbezet, toen Cherry er door ging. Er was niemand zichtbaar; er scheen een vreemdsoortige stilte over het vertrek gekomen te zijn. Maar toen hij de straatdeur bereikte, kwa men verlegen eenige hoofden naar -boven, alsof zij als crocusjes uit den grond ge sproten waren. Inmiddels liep Maurioe Firnim in zijn privekantoor heen en weer, nadat hij, om Met gestoord te worden, de deur gesloten had. Philip keek in stilte naar hem. Zijne handen bewogen zich zenuwachtig en er was een gejaagde blik in zijne oogen. Plot seling hield Firnim op met stappen en wendde zich tot den minder beheerschten man. „Het is duidelijk genoeg, dat 't Geoffrey is," zeide hij zachtjes. „En dat heb je al dien tijd geweten, Philip, hoewel je trachtte den onverschillige te spelen en te liegen, toen ik je van den brief vertelde. En onze amusante vriend van vanmor gen is op het rechte spoor, al speelde lk het ook klaar hem voor een oogenblik kwijt te raken. Wel, Philip, wat nu?" len nemen beginnen met het afkondi gen van den staat van beleg. Overal heerscht rust. Londen, 20 April.. De ,/Moming Post" citeert uit het communistische orgaan „The International Press Oorrespondance" een betoog van Trotzki, waaruit het blad afleidt, dat Moskou voor de gebeurtenis sen te Sofia verantwoordelijk moet worden gesteld. Trotzki zegt, dat de Bulgaarsche communisten onzijdig zijn gebleven, toen de regeering van Stamboeliiski in Juni 1923 ten val werd gebracht Toen in Sep tember van dat jaar de communisten in op stand kwamen, moesten zij boeten voor dit verzuim. Daarop volgde een berisping uit Moskou, waaruit naar de „Morning Poet" opmerkt blijkt, dat de Bulgaarsche party als ondergeschikt aan Moskou werd be schouwd. Trotzki schrijft verder: „Wij hebben in Bulgarije twee groote nederlagen gele den. Eerst verzuimde de partij onder in vloed van doctrinaire idealisten de eenige gunstige gelegenheid waar te nemen en daarna werd om dit verzuim te herstellen tot een opstand overgegaan zonder goed georgaMseerde politieke voorbereiding." De Londensche bladen spreken den wensch uit, dat de Raad van Ambassa deurs het verzoek van Bulgarije om zijn troepenmacht uit te breiden zal inwilligen. Een der hoofddaders van den aanslag gedood. Sofia, 20 ApriL De politie ig er in ge slaagd de schuilplaats van Minkhof, die de helsche machine in de kathedraal plaatste, te ontdekken. Daar hij bij zijn arrestatie tegenstand bood, werd hij dood geschoten. TURKIJE. Drie en twintig personen, die betrokken waren bij1 den opstand in Koerdistan, zijn Zaterdag te Diarbekir opgehangen. Hussein Djahid, hoofdredacteur van de onlangs verboden Tanin, is gearresteerd en naar Angora overgebracht op bevel van het onafhankelijkheidsgerecht MAROKKO. Raisoelle. Reutor seint aan de Engelsche bladen, dat men in militaire kringen te Tandjer de al zoo dikwijls ten onrechte gemelde dood van Raisoeli bevestigd. VEREENIGDE STATEN. Het proces-Shepherd. Het proces, dat te CMcago gevoerd wordt tegen den (vermoedelijken) moor denaar W. D. Shepherd, den advocaat, die beschuldigd wordt van het vergiftigen van zijn pupil Billy Ma Clintook en al vele jaren vroeger van diens moeder, Emma Mc. Clintock, neemt kalm aan voortgang. Door den rechter ondervraagd, ver klaarde Shepherd, „niet schuldig" te zijn. Naar men weet had hij vroeger wat den jongen Mc. Clintock betreft, bekend den moord te hebben gepleegd n.L door toedie ning van typhus bacillen. Shepherd stond in het testament van zijn pupil en profiteerde bij diens dood van reusachtige bedragen. Een nieuwe tornado. Londen, 20 April. Uit New York wordt gemeld, dat in het Oosten van OMo, in Il linois, Pennsylvania en Virgima een tor nado, gepaard gaande met onweer, heeft gewoed, waardoor twee personen werden gedood en verecheidenen gewond. De schade wordt op eenige millioenen dollars geschat. AUSTRALIË. In een rede, die de West-Australische minister van landbouw, volgens een tele gram uit Perth, gehouden heeft, heeft hij gezegd, dat hij overtuigd was, dat 70 pet. van de bewoners van den staat West- Australië bij een referendum hun stem zouden uitbrengen voor afscheiding van het Australische gemeenebest. Een ontploffing. Een bericht uit Melbourne behelst, dat een geweldige ontploffing, vermoedelijk van benzine, den winkel van een eleotri- cien te Richmond (Victoria) in de lucht heeft laten vliegen, en in de buurt een pa niek veroorzaakte. In den winkel waren op het oogenblik van de ontploffing een vrouw en drie kinderen, die vermist wor den. Vijftig winkels zijn aanmerkelijk be schadigd. Bandieten begonnen dadelijk te plunde ren en gingen hiermee voort, tot de politie verscheen. De schade wordt op vele duizenden pon den geschat. HONDURAS. Opstand. -Managua, 20 April. De opstandelingen in Honduras naderen de hoofdstad. De Amerikaansche kruiser „Denver" heeft te Ceiba 165 officieren en manschappen aan land gezet ter bescherming van levens en eigendommen der buitenlanders. Ingezonden mededeellng. Als ge -geer eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Foeter's Maagpillen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de le- ver, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foeter's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.66; ln leken

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1