I DERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 28 APRIL 1925. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor 3e stuurman groote vaart de heer P. Zeeman, van Huisduinen. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Machinisten-diploma B de heer EL Kem- mer alhier. Naar wij vernemen zal de heer van den Broeke, welke met de beide vliegers van der Hoop en van Weerden Poelman den vliegtocht naar Indië maakte, Dins dag en Woensdag een bezoek brengen aan onze stad. De. B. v. dL Werf!. iMorgen (Zondag) 5.80 u. houdt de Geref. predikant Ds. B. v. d. Werff in de Gerei. Kerk alhier zijn afscheidspreek. Dorus Rijkersfonds. Naar wij vernemen hebben de heeren Lalau, penningmeester, en kapelaan AHnk bedankt ais bestuursleden van het „Dorus RtJkersfonds". Aanbesteding. Ten kantore der Gasfabriek alhier werd Vrijdagmiddag aanbesteed het leveren en monteeren van een electrische installatie in de lokalen van het gebouw, staande aan den Kanaalweg 79. De volgende biljetten waren hiervoor ingekomen: a. Lokalen Arbeidsbeurs: G. J. de Jong 168.70; J. F. Schellinger 246.75; W. A. Bruin Oo., Wieringerwaard 186.27; W. J. Annjjas Jz„ 225; O. G. Heitmeyer ƒ188.60; P. J. van Os ƒ282.74; B. Puin- broek 175; O. J. Wedterbaan 195. b. Conciërgewoning daarboven: De Jong 44; Schellinger 59; Bruin 67.68; An njjas 55; Heitmeyer ƒ60.75; Van Os 86.16; Puinbroek f 60; Westerbaan 65. c. Lokalen keuringsdienst: De Jong 114.50; Schellinger 142.65; Bruin 188.01; Annijas 180; Heitmeyer 105; Van Os 115.61; Puinbroek 110; Wester baan 116. d. Kantoor Gemeente-reiniging: De Jong 34.12; Schellinger 46.80: Bruin 68.55; Annijas 36; Heitmeyer 42.75; Van Os 54.19; Puinbroek 40; Westerbaan 37. e. Massa: De Jong ƒ846.32; Schellinger ƒ490; Bruin 445.51; Annijas ƒ445; Heit meyer 388; Van Os 488.70; Puinbroek 865; Westerbaan 402. Het Raadhuis Dljkstraat 16. Van den heer K. Hoogerduyn, eigenaar van het bij de gemeente in huur zijnde per ceel Dijk straat 10, onltvingen wij een pro test tegen de wijze van voorstellen van den toedtand waarin dit gebouw verkeert en de vochtigheid, enz., waardoor de archieven gevaar loopen te bederven. Naar de schr. ons mededeelt, is van vocht in dit gebouw geen sprake, ten bewijze waarvan ae heer Hoogerduyn aanvoert, dat de vloeren reeds 40 jaar liggen en nog steeds in goeden staat verkeeren. Wij willen hierbij opmerken, dat onze Segevens ontleend zijn aan het schrijven, at Burgemeester en Wethouders dato 1 Juli 1921 (verschenen als bijlage No. 148), over deze aangelegenheid reeds aan den Raad zonden. Vereenlglng „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" te Helder". Donderdagavond, werd, op de bovenzaal van café van Weelde, de jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering van bovenge noemde vereeniging gehouden. Als naar gewoonte waren van de 960 leden slechts een uiterst klein aantal aanwezig; van het Dagelijksch Bestuur was de heer Wim- imers met kennisgeving afwezig. Nadat de Voorzitter, dr. O. H. Ketner, de weinige aanwezigen welkom geheeten had, las de secretaris, de heer T. van Heusden, de notulen der vorige vergade ring voor, welke vervolgens werden goed gekeurd. De verschillende verslagen, hot jaarverslag van den secretaris en dat van de directrice, werden goedgekeurd. Wij hebben in ons nummer van Donderdag hieruit een en ander vermeld en kunnen dus volstaan daarnaar te verwijzen. Het finantieel verslag giaf aanleiding tot ©en geanimeerde discussie. Zooals wij reeds mededeelden, was door het Alge meen Bestuur voorgesteld een buitenge- wonen begrootingspost van 1000. op de ontwerp-begrooting voor 1925 te bren gen voor aanschaffing van een mul tip li- cator. De heer Brouwer, lid van het Alge meen Bestuur, doch die de bestuursverga dering, waarop deze aangelegenheid ter sprak© kwam, niet kon bijwonen, vxoeg t.hjina inlichtingen hierover, omdat zi. niet vaststond, dat voor de leeszaal de aanschaffing van zoo'n toestel voordeel zou brengen. De leening van f 1000.— zou gevonden moeten worden door middel van rente- looze voorschotten van de leden. Mocht hierdoor het bedrag niet bijeenkomen, dan zal afin d.0 g0m©0nt0 00n lecning als tweede hypotheek op het gebouw worden gevraagd. Voor de financiering zal ge durende drie jaar uit de gewone middelen een bedrag van f 830.op de begrootiflg worden gebracht. Daarvoor *or 1926 een verhoogd gemeentelijk subsidie van 500.— gevraagd, waardoor dan de post „Boekaanschalfing" met J 2W- kan worden verhoogd. De f 1000. of zoo veel minder dan noodig is, zullen word en besteed voor de aanschaffing van een schrijfmachine en een duplicator of nu- meograaf, waardoor het de Leeszaal voort aan mogelijk zal zijn haar catalogi en an der drukwerk zelf te vervaardigen. In ie hierover ontstane discussie werd van de zijde van een tweetal ter zake kundigen de heeren Brouwer en Ko ning betoogd, dat h-i. een dergelijke wijze van handelen geen voordeel voor de Leeszaal zoude opleveren. De schrijf machine op zichzelf is voor de Leeszaa1 niet absoluut noodig bij gebrek aan vol doende werk daarvoor; de aanschaffing daarvan heeft dus alleen zin indien tege- i,i leertijd een duplicator wordt aange schaft. Voor een en ander zal, geduren de drie jaren, uit de gewone middelen der leeszaal 330.moeten worden verstrekt; het drukken van een catalogus van onge veer 64 pagina's zou, zooals door deze heeren werd betoogd, het eerste jaar on geveer 800.kosten, het tweede jaar, bij uitbreiding tot 72 pagina's, 160.—, en zoo vervolgens, zoodat in geen geval in drie jaar tjjds daarvoor 1000.— be hoeft te worden uitgegeven. Aan klein drukwerk wordt per jaar ongeveer 75. besteed. Men rekent nu na drie jaar het toestel, inclusief de schrijfmachine, vrij te hebben; niettemin komen elk jaar de kosten van onderhoud, papier, inkt en dergelijk materiaal, geregeld terug Het brocheeren van dit op zoo'n multipli- cator vervaardigd stencilwerk zal veel moeite en ongerief opleveren. Het dagelijksch bestuur dér Leeszaal was van meening, dat de werkzaamheden, verbonden aan het door middel van de schrijfmachine op de stencils over te bren gen type-werk zeer goed door het tegen woordige personeèl kon worden verricht, zonder dat dit daarvoor extra belooning behoefde te ontvangen. De voorzitter wees in dit verband' op de voortdurende aanwe zigheid in de leeszaal van een volontair. Dat het personeel met de behandeling der toestellen niet op de hoogte was, achtte men geen bezwaar. Opgemerkt werd door de beide heeren, dat de Leeszaal juist al tijd bizonder gesteld was geweest op fraai drukwerk, en de catalogi met name de wetenschappelijke met verschillende lettertypen, verschillende soorten haakjes en moesten worden vervaardigd, waardoor ze natuurlijk duur werden. Bij schrijfmachinewerk is van dit alles geen sprake, zoodat de ooglijkheid van een en ander niet beter wordt. Van de zijde van het Bestuur werd op gemerkt, dat in hoofdzaak de multlplica- tor bedoeld was voor het kleine werk; leesUjstjes, etiketten, ed„, terwijl dan de catalogi gedrukt kunnen worden het geen den heer Brouwer de opmerking -ontlokte, dat dan de aanschaffing zeer zeker overbodig was., aangezien voor dit alles slechts ongeveer 75.— a 100. per jaar uitgegeven werd. Aangevoerd werd voorts het argument, dat de tegenwoordige catalogi een te hoogen kostprijs hebben, zoodat de prijs te hoog moet worden gesteld en het publiek ze niet koopt Daartegenover stelde de heer Brouwer voor om de catalogi, die dan toch in de eerste plaats uitgegeven worden voor het publiek, beneden den kostprijs te verkoopen, hetgeen den penningmees ter de opmerking ontlokte, dat dit dan toch zeker geen goed finantieel beheer was. De heer Brouwer zag niet in waarom niet; het maakt toch wel eenig verschil of de Leeszaal in drie jaar tjjds 1000.— moet opbrengen, daarvoor zelfs een ver hoogd subsidie van de gemeente noodig heeft, dan wel omstreeks 800.aan drukwerk besteedt en daarvoor niet be hoeft te leenen. dat de eerste extra kosten van aanmaak pl.m. 200.— over den geheelen geldig heidsduur van den oatalogus moeten wor den omgerekend en dus over veel lan ger termijn den drie jaar moeten worden omgeslagen. De Voorzitter meende voorts te moeten opmerken, dat de heer Koning hier een pleidooi hield ten gunste van de boek drukkers, hetgeen evenwel door dezen heer ontkend werd. Het was spr. enkel om bezuiniging te doen voor de leeszaal, en indien men vermeende, dat deze bezuini ging door een mimeograph kon worden verkregen, wilde spr. voorstellen het be- noodigde drukwerk te doen vervaardigen door de installatie van den Korporaals- bond. Dit kwam dan z.L in ieder geval voordeeliger uit dan aankoop van zoo'n toestel Het Bestuur wenschte dit even wel niet; kon echter op de vraag omtrent een kostenberekening voor een dergelijke wijze van aanmaak in eigen beheer geen antwoord geven. Tenslotte v(erd een voorstel van den heer Brouwer om den post te sohrappen en niet tot de aanschaffing dezer toestel len over te gaan, met 8 tegen 2 stemmen verworpen. Hierna besprak de heer Engelmann de kwestie van de geldleening. Hij achtte het niet wenschelijk het bedrag te groot te nemen. De penningmeester, de heer van Heusden, zette uiteen, dat met het oog hierop een verhoogd gemeentelijk subsi die van 600.is voorgesteld. Van die 500.— kan dan de 330.— worden af gelost en krijgt de vereeniging de handen wat vrij voor andere dingen. Steeds ko men wij te staan voor verrassende uitga ven, en het is zaak alle buitengewone din gen zoo spoedig mogelijk af te lossen. De heer Engelmann vraagt of de post van 380.staat of valt met dit gemeen telijk subsidie. De heer Tuk merkt op, dat als do lee ning niet volteekend wordt, men bij de gemeente zal moeten leenen op langer termijn. De heer van Heusden is vol goeden moed betreffende de inschrijving. De be doeling is 100 aandeden van f 10— te plaatsen onder de leden, die in drie jaren worden afgelost en geen rente geven. Reeds waren 17 aandeelen genomen, en staande de vergadering werden nog 5 ge nomen. De in deze te verrichten1 stappen wor den voorts aan de prudentie van het Be stuur overgelaten. Ingezonden Mededeeling. De verdere begrootingsposten worden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Tuk, O. D. Colpa, T. van Heusden, J. G. Smeets, P. Storm, A. G. A. Verstegen en L Korver, worden allen herkozen; ook de leden der finantieele commissie, de heeren van Aken, Tuk en Brouwer, en ais plaatsvervangende leden de heeren Mari nus, van de Poll en Engelmann. Bij de rondvraag bracht de heer Koning de kwestie ter sprake om .meerdere be kendheid aan de Leeszaal te geven. Deze aangelegenheid is al meer onder de oogen gezien; het schijnt, dat verschillende menschen nog een soort beschroomdheid hebben van de Leeszaal gebruik te ma ken, ook zijn er nog velen, die niet weten, dat men daar allerlei materiaal kan raad plegen. Op verzoek van den voorzitter deelde de heer Brouwer hieromtrent eeni- ge voorbeelden mede; herhaaldelijk ko men aan het bureau van de Heldersche Courant menschen om inlichtingen, voor wie dikwijls de mededeellng, dat zij in de Leeszaal het gewenschte kunnen te weten komen, een openbaring Is. Het is natuur lijk ondoenlijk om te zeggen wat men in de Leeszaal zooal vinden kan; het publiek dient zelf over zijn beschroomdheid of on wetendheid hieromtrent heen te komen, en, indien het een of andere inlichting noodig heeft, eens te gaan lnformeeren. Zoo vindt men bijvoorbeeld in de Leeszaal groote encyclopedieën, woordenboeken, atlassen, standaardwêrken op verschillend gebied, den staatsalmanak, de Handelin gen der Staten-Generaal, e.d., en dit alles is voor iedereen,, wie het ook zij, gratis te raadplegen. Intys9chen zal men eens overwegen op welke wijze aan de Leeszaal meer bekend heid kan worden gegeven, waarbij na tuurlijk de hulp van de Heldersche Cou rant onontbeerlijk is. Ook werd de moge lijkheid besproken aan de bestaande lees portefeuille uitbreiding te geven, al zal dit, zonder meerdere aanschaffing, wel uiterst moeilijk zijn. En aanschaffing van doublures maakt de uitgaven weer hooger. Te half elf werd d!e geanimeerde verga dering gesloten. In een hierna volgende vergadering van het algemeen bestuur weiden d'e door de aftreding ook in het Dagelijksch Bestuur aftredende, thans her kozen leden, de heeren Colpa, van Heus den en Storm, in hun oude functie als lid van het Dagelijksch Bestuur, gehand haafd. Volksonderwijs. Gisterenavond trad voor de Afd. Helder van „Volksonderwijs" de heer A. F. K. Parée, voorzitter van Amsterdamsche Speel- tuinvereenigingen, op met het onderwerp: „De noodzakelijkheid van kinderspeel tuinen". (De vergadering, die in de bovenzaal van Café „Centraal" belegd w$s, werd slechts dooi1 een 25-tal personen bezocht. De heer H. J. Marinus, voorz. van de afd. Helder van „Volksonderwijs", opende de vergadering met een woord van welkom, ter wijl hij er zijn teleurstelling over uitdrukte, dat de opkomst niet grooter was. Hierna gaf hij het woord aan den heer Parée. Aan het verzoek van de afd. Helder, om over het onderwerp van vanavond te spre ken, heb ik aldus de heer Parée graaf gevolg gegeven, omdat speeltuinen zoo drin gend noodzakelijk zijn voor de jeugd. Spr. hoopt, dat zijn lezing een aansporing zal -zijn om hier te Helder tot oprichting van een speeltuinvereeniging te komen. Op de noodzakelijkheid te wijzen is onnoodig, om dat men weet, dat de drang tot beweging in de jeugd zit. Dat openbaart zich reeds bij het jonge kind. Waar kan nu de jeugd aan die stoei-aspi- raties in groote steden .uiting geven? In Amsterdam heeft het jaren geduurd voor een speeltuin opgericht werd. In 1882 werd de eerste speeltuin door eenige nota belen geopend. Deze speeltuin was alleen met de groote vacanties geopend. Eén speel tuin bleek echter al spoedig niet voldoende, 't Is nu 25 jaar geleden, dat een werkman ln de volksbuurt een speeltuinvereeniging oprichtte. Hij betoogde de noodzakelijkheid van speeltuinen. Wanneer de jeugd niet aan hun stoelneigingen uiting kan geven, ver valt ze tot baldadigheid. De baldadigheid is het gevolg van verveling. Men schettert wel erg tegen de baldadigheid, maar om de jeugd bezigheid te bezorgen, daarvoor zorgt men niet. IDe oude Amsterdamsche vriend, die in die volksbuurt ito 1902 een speeltuinvereeniging stichtte, heeft veel tegenwerking ondervon den. De overheid voelde er niets voor, maar htf gaf het plan niet op en kwam tenslotte tot de opening van een speeltuin. Op het oogenblik heeft men in Amsterdam 22 speeltuinen en ieder jaar worden er een drietal geopend, ook dit jaar weer. Men hoopt zelfs over enkele jaren 60 speeltuinen iD Amsterdam te hebben. Stond vroeger de gemeente passief tegen over de speeltuinen, tegenwoordig is dit an ders en spandeert de Gemeente er duizen den guldens aan. Verleden jaar heeft men in Wittenburg een speeltuin geopend, die 125.000 gekost heeft. En dan zijn er nog gemeenten, die zoowat niets voor een speeltuin over hebben! De gemeente Amsterdam geeft ongeveer ƒ100.000 per jaar voor de inrichting van speeltuinen, terwijl aan de 22 vereenigingen nog eens 100.000 subsidie wordt gegeven. De diverse speeltuinvereen. dragen boven dien zelf nog ƒ200.000 jaarlijks ,voor de speeltuinen btJ. opend en staan ooder toezicht van- een op zichter. De inrichting is zoo geriefelijk en gezellig mogelijk en alles ziet er vroolijk uit. Het vermaak in den speeltuin en het mid del om de jeugd bezig te houden is in hoofd zaak het openluchtspeL Wanneer er dus voldoende leiders zijn, worden de kinderen op aangename en nuttige wijze bezig ge houden. 's Winters zijn de speeltuinen gesloten, doch dan heeft men de clubgebouwt^es, waar de kinderen beziggehouden worden. Ook des winters worden zoo een 20.000 kinderen van de straat gehouden. De leiding bij de spelen is hoofdzakelijk kosteloos en wordt gegeven door de ouders zeil Een timmerman neemt b.v. het initiatief om aardige teekeningen of houtsnijwerk voor de jongens te maken. Voor de meisjes zijn er handwerkavogdjes, er is een mond orgelclub, een gymnastiekclub en zangclub, etc. Bovendien zijn er bioscoopavondjes in de clubhuisjes, waarhij door de leiders ver haaltjes verteld worden, dié dan tevens nog hun paedagogische waarde kunnen hebben. Spr. schetst de inrichting van de club huisjes en tevens hoe op de meest goed- koope wijze aardige en gezellige huisjes ver kregen worden. Spr. verhaalt verschillende staaltjes van de opofferingsgezindheid van de Amster damsche leden om te komen tot oprichting van clubhuisjes, of het aankoopen van ge bouwen, die er voor ingericht kunnen worden. Hierdoor is het clubwerk tot groote bloei gekomen en ook de liefde tot dit werk is groot, omdat het eigen werk is. Binnenkort zal een groote tentoonstelling gehouden worden van het werk van de speel tuinverenigingen. Deze tentoonstelling zal heel goed ingericht worden; de bekende architect Piet Kramer heeft gratis het ont werp gemaakt. Het gebouw zal tijdens de tentoonstelling met 20.000 lampjes geïllu mineerd worden. Ieder jaar wordt voor de kinderen, die wonen in de sloppen en stegen, de z.g. „dag naar buiten" georganiseerd. Dan gaan de kinderen een dag naar Zandvoort, Bergen, Schoorl of omgeving, waar ze natuurlijk ver bazend1 veel genoegen hebben. Uit de jongens zelf is een muziekkorps samengesteld, zoodat voor eigen muziek ge zorgd wordt. Dan zijn er nog de St. Nicolaasfeesten, de tuinfeesten, etc. In een woord zhn deze feesten voor de kinderen een eldorado. Alle prijzen en cadeaux voor deze feesten wor den gratis door de winkeliers gegeven. Voor die dagen naar bulten wordt door de kinderen zelf gespaard, wat ook een goede zijde van dit genoegen Is, omdat de kinde ren hierdoor sparen leeren. Een opmerke lijk feit is dan ook, dat de snoepwinkels in de wijken, waar de speeltuinen zijn, ver dwijnen. Spr. gelooft,' dat na alles wat hij verteld heeft over de speeltuinen van Amsterdam, meü ook hier zal overgaan tot de oprichting van een speeltuinvereeniging. De vereeniging wordt opgericht in het belang van der jeugd, zoodat absoluut niet fevraagd wordt naar richting of politieke >ur, omdat het hier voor één doel gaat, ml voor de kinderen. Na een korte pauze werd gelegenheid ge geven, om vragen te stellen, of met spr. van gedachten te wisselen. Hiervan werd door een zestal personen gebruik gemaakt, dae allen nogal pessimis tische beschouwingen over het onderwerp hielden. 'Hoofdbezwaren waren de volgende: aller eerst, dat we hier in Helder de duinen, het strand en den dijk hebben, waar de kinderen naar hartelust kunnen spelen. De noodzake lijkheid van een speeltuin werd daardoor niet ingezien. Bovendien zijn de huizen hier ruim en licht, in tegenstelling met de wo ningen in groote steden, zoodat de kinderen ook binnenshuis hun vermaak kunnen vinden. Als een derde bezwaar gold, dat de grond hier te laag en te vochtig zou zijn, voor de inrichting van een speeltuin. ■Deze bezwaren1 echter werden door den heer Parée spoedig overwonnen. De duinen kunnen onmogelijk in de plaats gesteld wor den van een speeltuin. In een speeltuin heeft men leiding. Bovendien kan men niet alle kinderen, en dé ouders doen dat ook niet, zonder geleide naar duin zenden. Wat" betreft het vermaak in huis, betwij felt de heer Parée of de kinderen zich wel werkelijk vermaken binnenshuis en of het genot niet veel grooter is, als ze met elkaar zijn en onder goede leiding veel nuttige din gen leeren en veel prettige spellen spelen. •Het bezwaar van de gesteldheid van den bodem is geen bezwaar, omdat men daarin kan voorzien; dat heeft men ook dn Amster dam moeten doen, daar is de grond ook te vochtig en te laag. De heer Marinus vraagt hierna, of de ver gadering in principe bereid is tot de op richting van een speeltuinvereeniging. Deze vereeniging zal geheel los staan van de Ver. van „Volksonderwijs". Alle aanwezigen treden toe als lid van de speeltuinvereeniging, die als naam zal dra- „Kïndeïspeeltuinvereeniging Helder". Het voorloopig bestuur wordt samengesteld uit de heeren Blanken, Van Dam, Van der Kuijl, Otten en Tuk en de dames De Graaf en Overbeeke. Witte Bioscoop. Het is bekend, dat het tooneel een slechten tijd doormaakt. Tal van verdien- telijke acteurs hebben een zwaren strijd om het bestaan nu de bioscopen meer en meer het tooneel nebben verdrongen. En het behoeft dan ook niet te verwonderen als wij nu en dan eens een tooneelspeler in de bioscoop ontmoeten. II faut pourtant diner, zegt men dan in Frankrijk. Op het oogenblik treedt in de Witte Bioscoop op de heer van der Hilst, een jong acteur, vroeger aan het gezelschap-Heijermans verbonden. In de Witte wordt namelijk een film vertoond, „Kean", die. een bewer king is van Alexandre Dumas père's ge lijknamig drama. Edmund Kean was een honderd jaar geleden een beroemd En- gelsch tooneelspeler, die speciaal zijn roem te danken had aan de vertolking der Romeo-rol in Shakespeare's „Hamlet". Hij vatte een hopelooze liefde op voor gravin Koefeld, de echtgenoote van den Deen- sdhen gezant, welke liefde hem noodlot- PREDIKBEURTEN. ZONDAG 26 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.30 uur, Ds. E. K. Groene- veld van Wieringerwaard. West er kerk: 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Huisduinen: 's Morgens 10 uur, de Hr. G. A.Niessink. Jnlianadorp: 's Avonds 7 uur, Ds. A. N. van der Kreeke van St. Maartensbrug. (Bediening van het H. Avondmaal). Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 en 's avonds 5.30 uur, Ds. C. v. d. Voort van Zijp van 's-Graven hage. Geref. kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. B. v. d. Werff. (Afscheidspreek). Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Ond Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 en 's avonds 6.80 u. De heer Spijkboven van Driebergen. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 en 's avonds 6.30 uur, Zen deling J. Makkelie van Amsterdam. tig werd, en hij is, midden ln de rol van Romeo, krankzinnig geworden. Van dit tragische leven heeft Dumas een drama geschreven en dat dit bij uit stek voor de bioscoop geschikt was, be hoeft geen betoog. Uit de bioscoop-bewer king is dan ook een treffend drama ge maakt, uitmuntend van regie en speL De biosooop heeft boven het tooneel dit voor, dat zij alles grooter en grootscher kan doen; als het Drury-Lane-theater te Lon den, waar Kean zijn triomfen vierde op een avond in het jaar J830 stampvol is, kan de biosooop ons dat, inderdaad doen zien. Zoo'n menschenmenigte in de ouder- wetsche, maar lang niet leeljjke kleedij van die dagen, is een boeiend gezicht en de biosooop, die ln staat is dergelijke scènes voor ons te doen leven, vbrdient daarvoor waardeering. Het ganscbe film beeld is trouwens met veel smaak en be- heersching geënsceneerd, alles wat eenigs- zins afbreuk doet aan goeden smaak is weggelaten. Zoo .geeft dit filmbeeld in een zestal bedrijven Kean's- tragisch leven en dood. De heer van der Hilst nu geeft in een monoloog de gevoelens weer, die Kean bezielen kort voor zijn waanzin. Deze scène komt, zij het met eenige wijzigin gen, in Dumas' drama voor. Het is een stukje geweldig sterk spel, dat hier ge geven wordt en liefhebbers van melo- dramatiek zullen ervan genieten. Het doet denken aan Bouwmeester's vertolking van Ooupeau uit „PAssommoir", waarin hij den delirium-aanval krijgt. De heer van der Hilst geeft hier prachtig spel, zeer suggestief en sterk, en bewijst over een sterk-dramatische zeggenskracht te be schikken. De Witte Biosooop geniet de primeur van deze scène, en de heer van der Hilst is op het oogenblik bezig een tournooi met de film te maken. Wij kunnen een gang naar de Koningstraat zeer aanbevelen. Van het andere programma noemen wij een blijspel, „de Schaduw van het Geluk", dat vele aardige scènes geeft, een boeien- den inhoud en het publiek, te oordeelen naar de op luiden toon geuite opmerkin gen, buitengewoon amuseerde. Opmer kenswaardig daarbij is het magnifieke spel van de bekoorlijke actrice, die het jonge, ongelukkige, maar nochtans slimme vrouwtje weergeeft, dat tenslotte haar „sjagerijnigen" man (zoo noemde onze commentator van gisterenavond hem) aar dig in haar hand houdt. Twee jonge tortelduifjes houden ons ook een tijdlang alleramusantst bezig. „Margaretha Gauthier." Tournee Rika Hopper. Tot sluiting van het seizoen brengt de directie van1 „Casino" ons Maandag een zeer bijzondere voorstelling. „Margaretha Gau tier" met de groote actrice Rika Hopper in de hoofdrol is een opvoering van beteekenis. Evenals bij haar tournée met „Opstanding" Is ook aan het opvoeren van dit beroemde drama zéér veel zorg besteed. Een uitmun tend gezelschap en een prima aankleeding maken het tot een grootsch geheel. De schit terende, prachtvolle toiletten van Rika Hopper zijn van Maison Hirsch en Oie. De voorstelling j.1. Zaterdag te Groningen was een groot succes. Het „Dablad van Gronin gen" van 20 April schrijft: „Margaretha Gautier", naar den Fran- schen roman „La dame aux Camelia's", be hoort tot de wereldvermaarde tooneelwerken, waarin een Sara Bernhardt, een Duse, een MannBouwmeester, onsterfelijke triomfen hebben gevierd. Het stuk en voornamelijk de figuur van de heldin, Marg. Gautier, de lijdensfiguur blijft torenhoog uitsteken bo ven de middelmatige stukken met gewone menschen van den lateren tijd. Uit het Politierapport Woensdagavond werd hier ter plaatse een man aangehouden, die verdacht werd zich aan oplichting en verduistering U grootst gesorteerd Heeren- en Jongens- kleedingmagazyn hier ter plaatse Vraagt zichtzending en vergelijkt onze prijzen, die 20% lager zijn dae elders Zondags tot 12 mur geopend „Thans heeft Rika Hopper „Margaretha Gau wer" gespeeld op een wijze, die respect af dwingt. Met zooveel dramatische kracht, dat het publiek haar aan het slot staande een ovatie bracht. De heer Jacques v. Hoven was als Annand Duval zeer goed. In het 3e bedrijf prachtig op dreef. Zijn smart, na het ontvangen van den brief en de ontmoeting met zijn vader, was een staaltje van hoogstaande kunst. Pro de noe, de intieme vriendin van Margaretha, werd door Anthoinette Sohns vertolkt op zeer voortreffelijke wijze. Aan de verschillende tooneelen was veel zorg besteed."

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9