NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 'ordeTberemd.VDe h«r D^Tbehtr! t" ü'iJX.ÏÏÏ. 'ïL'"SJSSSS &fig üe« 7-»— y**"* Eerste Blad. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster Nr- 6019. DONDERDAG 30 APP1L 1925. ^AAPGANQc Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat, 29 Telefoon: 50 en 412 Post-GirorebeniB.* No. 16066. Donderdag 30 April7.52 uur. Vrijdag 1 Mei7.54 DUITSCHLAND. De verkiezing van Hindenburg. Dultsche persstemmen. De „Kreuz-Zeitung" viert de verkie zing van Hindenburg als een overwinning der nationale volksgemeenschap, saihen- gesteld uit alle kringen, klassen, beroe pen, standen en relegie. Het gemeen- sohapsbewustzijn van bet Duitsche volk triomfeerde zoowel over de confessioneels als over de sociale tegenstellingen. De „D. Allg. Ztg." zegt: De uitslag der verkiezing is een bewijs, dat bet nationale gevoel van eigenwaarde, dat zoo diep was geschokt, en dat de eerste voorwaarde is voor de wederopstanding der natie, we der is ontwaakt. De „G-ermania" wijst er op, dat bij den verkiezingstrijd die onpolitieke lieden den doorslag hebben gegeven, die heden de naam Hindenburg lokte, die morgen ech ter ook anders kunnen stemmen. De rech terzijde behaalde, doordat zij een klinken den naam misbruikte, nogmaals een over winning, doch het is een Pyrrusover winning. De „Voss. Ztg." wijst er op, dat niet de rechtsche partijen, maar dat Hindenburg persoonlijk gisteren de overwinning heeft behaald. De „Vorwfirts" acht na Hindenburgs verkiezing de krachtige aaneensluiting van alle republikeinsch gezinde elemen ten van het Duitsche volk ter bescher ming tegen reactionaire en nationalisti sche avonturiers noodzakelijker dan ooit en verklaart, dat de eoc.-democratie be reid blijft schouder aan schouder met allen, die hetzelfde doel nastreven, de re publiek te verdedigen. De stemmenctjfers in het bezette gebied. Wel teekenend zijn de stemmencijfers voor het 'bezette gebied. Daaruit blijkt, dat Hindenburg slechts één derde der stem men in de zes kieskringen heeft gekre gen; hij is met bijna anderhalf millioen stemmen achtergebleven 'bij den candidaat van het volksbloc. Wanneer Hindenburg het resultaat vernam. De candidaat van het rechtsche bloc, die zooals men weet, Zaterdag Hannover had verlaten, heeft zijn rustdagen' niet, zooals venmoed werd, doorgebracht bij zijn schoonzoon te Lüneburg, maar op het goed van een vriend, v. Marenholtz, bij Gifhorn. De uitslag van de verkiezingen is hem pas Maandagochtend meegedeeld. Hij had geweigerd op te blijven tot de resultaten bekend waren. In zijn villa te Hannover waren Maan dag reeds meer dan duizend telegrafische gelukwensohen uit het geheele rijk ont vangen. Rijkskanselier Luther heeft zich Maan dagavond naar Hannover begeven om den nieuwen rijkspresident uit naam van de rijksregeering met zijn verkiezing geluk te wenschen. Volgens de Dultschnationale Tag zijn er bij het onderhoud tusschen Hindenburg en Luther ook vraagstukken van buiten landsche politiek ter sprake gebracht. Tevens is besproken, of het kabinet Luther formeel zijn ontslag in zou dienen of dat het in functie zou blijven. De kwestie zal vermoedelijk aldus worden geregeld, dat de rijkspresident na zijn functie te hebben aanvaard, het kabinet zal uitnoodigen, aan het bewind te blijven. Hetzelfde blad beweert, dat het centrum, dat in het kabinet-Luther vertegenwoor digd is door Brauns, den minister van arbeid, geen crisis zal uitlokken. Het is zelfs niet onmogelijk, dat ook de demo craten dit voorbeeld zullen volgen. te meer beteekenis, omdat het duidelijk is^ dat hij deze niet zoo maar op eigen houtje heeft afgelegd, maar zich er van tevoren van vergewist heeft, dat de nieuwe rijks president er precies zoo over denkt als hij. De urenlange bespreking, die de rijks kanselier gisteren met Hindenburg heeft gehad, had niet alleen ten doel het cere monieel van Hindenburgs ambtsaanvaar ding en van zijn beëediging te regelen, maar zeer uitvoerihebben de beide mannen ook over de belangrijkste prin cipes, die aan de binnen- en buitenlandsche politiek ten grondslag zullen liggen, ge sproken. Eerst nadat gebleken was dat beide het te dien aanzien volkomen eens waren, kon het rijkskabinet gisteravond besluiten niet te demissioneeren. Met het rijkakabinet is Hindenburg voor continuïteit in de buitenlandsche politiek en voor voortzetting van de onderhande lingen over het veiligheidspact. De rede van dr. Luther heeft oók in de bladen van links een gunstige echo ge vonden. Zelfs de „Vorwfirts" is er hoogelljk mee ingenomen. Naar wij vernemen zou de heer Dassel, In de Mat}n góhrjjft Sauerwein, de re- schoonzoon van von Tirpitz. tot chef van dacteur yoor de buitenlandsche politiek tot het Duitsche consulaire corps. Het bestuur van de Duitsche sociaal democratische partij heeft naar aanleiding van de verkiezing van Hindenburg een oproep tot de leden gericht. Deze monar chistische generaal, zegt de oproep o.a., is de candidaat geweest van alle zwart- wit-roode reactionnairen, die door den vreeselijken ondergang van het keizerlijke régime niets hebben geleerd. De nadeelige gevolgen, die deze verkiezing zal hebben, krijgt het Duitsche volk in zijn geheel te dragen. De republikeinen moeten bereid zijn om de republiek te verdedigen tegen alle aanvallen van een monarchistische reactie. HetDuitsche vaderland kan slechts als republiek tusschen de tandere Euro- peesche volkeren feven. De oproep constateert voorts, dat de candidaat van de monarchistische jonkers en bourgeois nog niet de helft yan de uitgebrachte stemmen heeft verkregen. Indien hij desondanks gekozen werd is dit de schuld van de Duitsche communistische partij. Hindenburg is rijkspresident bij de genade van Moskou. De oproep verwacht als eerste gevolgen van de verkiezing van Hindenburg: een verhooging van de indirecte belastingen, graanprotectie ten gunste van de boeren en het niet-ratiflceeren van de overeen komst aangaande den achturendag. De houding der Duitsche regeering. De rijkskanselier dr. Luther heeft geen oogenblik langer gewacht dan absoluut noodzakelijk was om de door de verkie zing van Hindenburg tot rijkspresident in het leven geroepen ernstige bezorgdheid in binnen- en buitenland te ontzenuwen Hij heeft gebruik gemaakt van de eerste de beste gelegenheid, die zich bood, om allen, die vreesden, dat de verkiezing van den veldmaarschalk een nieuwe koers inzonderheid in de buitenlandsche politiek tengevolge zou hebben, duidelijk en on omwonden te verklaren, dat hun vrees ongegrond is en dat de Duitsche buiten landsche politiek onveranderd blijft. De verklaringen van dr. Luther zijn van is, FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. „Dat had ik heelemaal vergeten!" riep hij uit, zich tot Barbara wendend. „Die matroos Plummer kan misschien nog wel in het ziekenhuis zijn. Een half uur gele den zag ik hem in de loge van Steer. Wilt u eens gaan zien, of u hem kunt vinden, zuster Barbara, en hem dan hier brengen'? Zeg hem, dat hij geen opschudding mag maken. Wij zullen dit spoedig ophelde ren," voegde hij er bij. Zuster Barbara spoedde zich voort, blijde met de korte verademing. Zij bereikte de portiersloge en vond Cherry daar aan het kletsen. De zee man had erop gestaan, Steer te helpen bij het opruimen. De troonhemel en de roode looper waren al opgeborgen en Cherry rustte juist wat uit na zijn zwoegen. Spoe dig had zuster Barbara hem het nieuws verteld, en eene zeer gelukkige uitdruk king verscheen in Cherry's oogen. In het eerst was hij te opgewonden om te kunnen spreken. Maar toen zij pas eenige schre den afgelegd hadden, vroeg hij: „Zou hij mij kennen, dame?" „Dat willen wij juist onderzoeken," ant woordde Barbara. „Het gaat heel goed met hem, maar je moet je zeer stil houden, Oherry.» «Jk aai nog stiller *ün dan aan muls," antwoordde Cherry. „U kunt me gerust gelooven." Hij liep op de teenen, toen men de Stich ters Zaai door de verste deur binnentrad en zijn heele gelaat glom van genoegen. Sidney Dane ging een weinig van Philip's zijde om hem gelegenheid te geven nader bij te komen. De man, die in het bed rechtop zat, be woog zich een weinig, toen Cherry Pluni mer binnenkwam en vestigde de oogen vast op den nieuw aangekomene. Zonder aarzeling, zoo gelukkig als een school jongen, kwam de zeeman vooruit naar het bed, daarbij Sidney Dane's waarschu wend opgeheven hand wegduwend. Hl; kwam daar als een genezend koeltje uit de vrije wereld daar buiten en, in tegenstel ling met al die andere toeschouwers, be merkte hij niets afwezigs in die wijd ge opende oogen, in zijne verrukking, dat hi zijn maat terugzag. „Hebben ze je dan eindelijk weer vlot gekregen, ouwe zwerver?" lachte hij. „Hoe gaat 't er nu mee, ouwe jongen?" En toen voor 't eerst werd Cherry zich bewust van iets vreemds, iets onverwachts, in den atmospheer rond hem heen. De hand die hij vastgegrepen had, viel weer slap op het dek terug. Hij leunde nog wat verder voorover en vestigde zijne blauwe oogen, met die door wind en stonm daar omheen gekomen rimpeltjes, met eene bijna verstoorde scherpte op den man, dien hij in zoo menig gevaarlijk oogenblik op zee en in zoo menig luidruchtig avon tuur aan dien wal ais zijn maat gekenül had. Maar er was niet het minste spoor van herkenning in de onbewegelijke oogen. Zij sagen dan Hinken saaroas vrees of geneigdheid om het „Keizerisme" te begunstigen. Als zulke omstandigheden voortvloeien uit de verkiezing, dan zal de Duitsche regeering snelle vorderingen maken ten aanzien van den eoonamischèn toestand van haar en ten opzichte van de nakoming der betalingsverplichtingen. <De „World" zegt, dat de terugkeer van Hindenburg is als de terugkeer van Cail- laux en wijst op de ineenzinking van het stelsel van Versailles, hetwelk een kunst matig sterk Frankrijk trachtte te vestigen dat een onnatuurlijk zwak Duitschland overheerschte. ENGELAND. Ingezonden Mededeel ing. (810) ledereen is Opgetogen Een complot tegen Chamberlaln? Volgens een V. D^bericht uit Londen zou de Engelsche politie op het spoor ge- lain was gericht deze geen nieuwe of verhoogde lasten leggen op levensmiddelen. Inzake de inkomstenbelasting stelt de minister voor het standaardrecht met 6 st. te verlagen, waardoor dit 4 shilling in het pond wordt. Bovendien stelt hij voor de tegemoetkoming van inkomens uit verdiensten te verhoogen van 10 tot 16 percent. Churchill legde er den na druk op, dat de tegemoetkoming gelijk staat met een verdere verlaging van 6 st. in het pond, zoodat voor de kleine be lastingbetalers de totale verlaging een shilling bedraagt. Voorts deelde Churchill mee, dat de dat de opvattingen van Hindenburg ten opzichte van de Fransch-Duitsche be trekkingen op het volgende neerkomen: Slechts een belangengemeenschap kan frankrijk en Duitschland samenbrengen. Overeenstemming tusschen de Duitsche en de Fransche metaalindustrie kan daar toe een begin zijn. Het eerste verbond is dat tusschen erts en kolen. Daar de rechtsche pers in Duitschland van de groote industrie afhangt, zouden alle aan vallen tegen Frankrijk spoedig ophouden als de industrieelen dat willen. In de derde plaats ziet Hindenburg, die het Fransche leger bewondert, Europa's vrede alleen mogelijk als Frankrijk en Duitsch land samengaan. Hij gelooft, dat beide eens tegen het boLsjewiekache gevaar front moeten maken en acht een verbond met een ander lar< al§ b.v. Engeland niet gewenscht, ornaat dan niet de ver- eischte militaire macht zou kunnen wor den ontwikkeld. De opvatting van Hindenburg ten op zichte van Polen zou hier op neerkomen: Polen beschouwt hij als een belangrij ken factor voor Europa's evenwicht. In overleg met Polen moet de vervanging van den „corridor" van Dantzig door een entente worden overwogen, die voor het overige de grens' ten opzichte van Duitschland waarborgt. Want in vredes tijd is de corridor onnoodig en in oor- ogstijd onhoudbaar. Ten slotte wil Hindenburg's omgeving iet overleg in zake de veiligheid voort zetten, waarbij Duitschland van Elzas- Lotharingen afziet. De meening der Amerikaansche Industrie. Het standpunt van de leiders der Ame rikaan sche industrie werd saamgevat door Gary van de Steel Corporation, die dé meening uitte, dat de verkiezing van Hin denburg geen nadeeligen invloed zou hebben op den eoonomischen toestand in Duitschland, de Vereenigde Staten of el ders en zeide, dat het duidelijk scheen, dat Hindenburg alle krachten zou inspan nen om de orde te handhaven, zonder De politie heeft onmiddellijk de noodi- ge maatregelen genomen. Ofschoon de politie het bericht tegen spreekt, meenen de bladen het te kunnen bevestigen. ChurchllFs mlilioenenrede. Voor een dichtbezet Lagerhuis heeft Churchill Dinsdag zijn begrootingsrede uitgesproken. Churchill begon zijn mil- lioenenrede met een compliment aan Snowden voor het zorgvuldig en nauw gezet beheer, waardoor zijn ministerschap van financiën zich heeft onderscheiden. Hij deelde in zijn rede ook mee, dat ons land en Nederlandsch-Indië tegelijk met Engeland den gouden standaard zou herstellen. Hij deelde verder mede, dat de zuivere opbrengst van de belasting de raming met 6.816.000 pond overschreed. De uitgaven bedroegen 63 4 millioen meer dan geraamd. De schuldendienst kostte 7 millioen meer dan verwacht was, doch de begrootingsdiensten vroegen drie mil lioen minder en lieten een overschot van 3.659.000 pond, walk bedrag voor schuld verschot van j voor schuld- is *van 7 Sm™ stelsel van gedwongen verzekering te ontwerpen. Dit verzekeringsstelsel treft 25 miljoen menschen. De patroons en werklieden moeten elk bijdragen naar een grondslag van 4 stuivers per week voor een man en van 2 stuivers voor een vrouw. Het stelsel zal geleidelijk in wer king treden, te beginnen met 4 Januari 1926. Het stelsel omvat feitelijk de heele loontrekkende bevolking. De uiterste kosten voor den staat zijn op 750 miljoen pond sterling geraamd. Naarmate de oorlogspensioenen, die in vijftig jaar feitelijk uitgestorven zullen zijn, dalen, zullen de kosten voor de ouderdomspen sioenen toenemen. Na 80 jaar zal het stelsel zichzelf bedruipen. Het stelsel treft 200.000 weduwen, moe ders van 880.000 kinderen. De ouderdomspensioenen zullen in ze kere gevallen ook al van kracht worden met het 65e jaar, in plaats yan, zooals thans, met het 70e en zullen ook uitge keerd worden als de rechthebbende over eigen middelen beschikt. De minister zei, «lat dit het mooiste oorlogsmonument zal zijn, dat ooit is opgericht. delging gebelgd wordt. w De nominale sohuldehlaBt is*van7 liard 680 millioen op 81 8 1924 tot 7 mil- liard 646 millioen verminderd. De vlot tende schuld werd 32' 3 millioen minder, de buitenlandsche schuld vier millioen. Vervolgens zette de minister zijn nieuwe belastingvoorstellen uiteen. Hij stelt voor de successierechten eenigszins te ver hoogen voor nalatenschappen van meer dan 12.500 pond en de opcenten op hooge inkomens te verlagen met een bedrag, dat door die verhooging der successie rechten gedekt zal worden. Dan stelt hij nieuwe'inkomende rechten voor op natuur- en kunstzijde op een basis van 4 shilling in het pond voor onbewerkte zijde. Voorts een beschermend recht op hop togen een tarief van 4 pond per centenaar. Dit recht zal tot vier jaar beperkt worden. Er zal een kleine verhooging van het invoer recht op bier uit voortvloeien. Ten slotte stelt hij voor de rechten van McKenna te herstellen op den invoer van luxe artikelen. De rechten op zijde en de rechten van McKenna zullen 1 Juli van kracht worden. De minister verwacht liervan een jaarlijksche opbrengst van 20.000.000 pond. De politiek der regeering is gericht op de uitvoering van de aanbeveling inzake de rijksvoorkeurrechten van de rijksconferentie van 1923, voor zoover der de minste uitdrukking aan. „Het is genoeg," zeide Dane vriendelijk, want de 6tarende blik van den zeeman rustte ten laatste op hem. „Je moest lie ver. Oherry viel dadelijk ln: „Maar hij her kent mij niet. Wat moet dat beteekenen?" Sidney Dane raakte Cherry's schouder aan. „Er is niets aan te doen," mompelde hij, „je moet nu maar weggaan. Zoo met een zal ik je alles zeggen, wat je wilt weten." Barbara begreep den blik in hare rich ting, waarvan hij zijne woorden verge zeld deed gaan. Zij legde eene hand op Cherry's arm en, als verdoofd, ging de ma troos met haar naar buiten, de gang ln, waar zij zonder spreken bleven wachten en waar Sidney Dane, nadat hij aan de zus ter eenige instructies gegeven had, zich bij hen voegde, vergezeld door Philip May. Cherry Plummer stapte op hean toe. „Waarom herkende hij mij niet?" vroeg hij dadelijk. ,Hij herkent heelemaal niets," gaf Sid ney Dane ten antwoord, „volstrekt niets. Hij is nu als een pasgeboren kind, als je dat begrijpen kunt Ik vermoedde het al, maar nadat jij bij hem geweest bent, ben ik er zeker van. Hij heeft zijn geheugen verloren, Oherry." Sidney Dane schudde het hoofd. ,H«t is wat voorbarig, oan nu al met volle zekerheid iets daarvan te zeggen maar ik vrees van niet. Ik heb reeds vele dergelijke gevallen bijgewoond. Het ge heele vroegere leven is glad weggevaagd, «n hst nieuwe leven vangt aan van sa den toegebrachten schok, als er althans BULGARIJE. De bijzondere oorrespondent van de Frankfurter Zeitung te Sofia meldt dat er tot nu toe geen vonnissen uitgespro ken of ten uitvoer gelegd zijn in verband met de jongste aanslagen. Eerst de vol gende week zullen de beklaagden voor den krijgsraad verschijnen. Verscheidene politie-agenten zijn ge dood en gewond bij de arrestatie van een bandiet die ten slotte gedood werd. Een waarschuwing van de En gelsche regeering. Austen, Chamberlaln, de Engelsche mi nister, van Buitenlandsche Zaken, ver klaarde in het Lagerhuis, dat de Engel sche regeering de Bulgaarsche regeering had gewaarschuwd tegen onderdrukking van de oonstitutioneele oppositie, of wille keurige represailles als gevolg van den jongsten bomaanslag. De Gezantendonfe- rentie besloot tot een vermeerdering van het Bulgaarsche leger met 10.000 man voor den duur van een maand na raad pleging van de betrokken mogendheden. De periode van een maand kon zoo noo- dig worden herzien. Chamberlaln zeide het zeer te betwijfelen of een groote mi litaire troepenmacht noodig was om een in hoofdzaak politieke zaak te behande len. oege erdei van verder leven sprake is. Maar deze hier zal nog jarenlang leven, en hij zal zoo sterk zijn als een paard; die lange rust heeft hem een massa goed gedaan, wer kelijk. Je behoeft voor zijn 'behoud niet langer bevreesd te zijn, Cherry. In minder dan veertien dagien zal hij weer uit het ziekenhuis zijn." Dane wendde zich tot Philip May, die er met een strak, versteend gezicht hij stond. Maar op de uitspraak van den an der kwam er eèn vernieuwd gevoel van triomph in zijn hart. „Gek, hoe die oude manier van spreken toch nog overgebleven is. Heb je wel op gemerkt, dat het allereerste wat hjj zeide, was over binnenloodsen?" Het had Cherry eenigen tijd gekost om goed te begrijpen, wat de woorden van den chirurg voor hem zelf beteekenden, maar nu keerde hij zich met schitterende oogen tot hem. „Al heeft hij ook zijn geheugen verlo ren, toch is hij nog mijn maat!" riep hij uit. „Ik was straks heelemaal in de war en wist niet, wat ik doen' moest. Maar nu weet ik het; ik zie het duidelijk. Hij moet leeren weer mijn maat te worden." Cherry Plummer draalde zich op de hielen om en wandelde weg, na een korten, onder zoekenden blik op Philip. Het feit, dat hij Philip in het kantoor van Firmin, den ad vocaat, gezien had, had Cherry reeds her haaldelijk verwonderd. Sidney Dane keek de zwaaiende figuur als door een sombe ren, vochtigen mist, die voor zijne oogen hing, na. Niemand zou een beteren maat kunnen hebben dan Cherry," merkte hU op. Op zijn horloge ziende, mompelde Philip vrij nijdig iets toestemmende. Sidney Dane, wiens gedachten geheel vervuld waren met den vreemden patiënt, die voor het oogemblik volkomen onbewust was van Barbara's tegenwoordigheid, wilde ook heengaan, toen hij een lichte aanraking op zijn schouder voelde: Oogenblikkelljk stond hem alles weder voor den geest, „Nu zal lk het u vertellen," zeide Bar bare Bellairs, met eene bijna fluisterende steun. Samen gingen zij heen en geen van belden bèmerkte zuster Anna, die uit de Stichters Zaal kwam. Barbara sprak niet meer voor zij ln Dane's eigen kamer wa ren en hij zachtjes de deur gesloten had. Toen, toen hij haar aanzag, begon zij In eens te spreken, vlug en zenuwachtig. Buiten, na een haastigen blik door den corridor geworpen te hebben, stond zus ter Anna tegien de deur aangedrukt. „Sidney, lk was een kind, dat van droo- men leefde," zeide Barbara, „maar lk ben niet slecht geweest, geloof mij, dat ben lk nooit. Het waren gekke, dwaze droomen en zij waren zeer liefelijk. Maar ik zal ze nu alle verbrijzelen, vandaag nog nu dadelijk." De scherpe klank van rampzaligheid ln hare stem en de smeekende uitdrukking van hare oogen troffen hem. „Wat bedoel Je, Barbara?" zeide hij. „Als het je verdriet doet'Zij viel hean ln de rede met eene opgeheven hand. (Wordt vervolgd). HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PEK 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Coorant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. ®eepoet f 2.60; id. p. xxuail en overige landen f 4.20. Zondaarsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 crt.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (gal}ard) Inge*, meded. (kolombreedte als redaction. tekat) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Buroau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Licht op voor auto's en fietsen: Hindenburg en L ut her. De Chef van het departement j pg Matin en de verkiezing van van den rijkspreeident. Hindenburg. Een socialistisch manifest. V 16) over de volstrekt P(jnlooze en toch Radicale werking van Mijnhardt'a Laxeertabletten Doos 60 ct. B(j Apoth. en Drogisten. „Maar hij zal het weer terugkrijgen!'

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1