GEMENGD NIEUWS BELG IE. De Kamer en de Senaat zfltn Dinsdag middag voor de eerste maal na de verkie zingen bijeengekomen, onder voorzitter schap van hun oudst, leden. De opkomst in beide lichamen was zeer talrijk. Zoowel Kamer als Senaat heeft zidh ertoe beperkt de oommissles voor het onderzoek van da geloofsbrieven aan te wijzen. In den Senaat hebben de katholieken als nieuw op te nemen senatoren aange wezen de burggraaf de Broquevolle, oud- minister-president zoowel ais voor oorlog, den minister van Staat Paul Segers (die niet als Kamerlid voor Antwerpen was herkozen) en den nu pas afgetreden mi nisterpresident Theunis. Er waren veel mensdhen in de wandel gangen. De twee gekozen communisten hebben ook hun intree in het parlement gedaan. Die intree was nogal sensationeel; Jaoquemotte, de leider der Belgische com munisten, verscheen in een vuile plunje, v. Overstraeten, schilder, met een hoed la Rubens en een schamele, gerafelde overjas. Men heeft er in de wandelgangen hartelijk om gelachen. De KaMnetscrisiR Nu zoowel Vandervelde als Ven de Vy- vere de opdracht tot vorming van een kabinet hebben teruggegeven, is er een stilstand in het verloop der crisis ingetre den. De koning heeft de Broqueville en Renkin ontvangen, maar een bepaalde op dracht is niet verstrekt De besprekingen zijn feitelijk op het doode punt gekomen nn de socialisten geen uitsluitend socialistische, dus een minderheidsregeering willen vormen, de liberalen zich tegen elke deelneming aan de regeering hebben uitgesproken en de katholieke rechtervleugel de overhand over den linkervleugel heeft gekregen en dezen van medewerking aan «en socialis tisch kabinet heeft weten óf te houden. Baron Ruzette, de minister van land bouw uit het kabinet-Theunls acht het niet buitengesloten, dat er een regeering met een katholieke leider zal worden ge vormd, maar met medewerking van extra parlementaire persoonlijkheden uit libe rale en socialistische kringen. Een katho liek-liberaal kabinet zou ook wel den steun der Christen-democraten krijgen. Een kabinet uit socialisten, katholieken en liberalen lijkt hem niet mogelijk, ten zij de socialisten een ander program aan vaarden. De Broeqnevffle kabinetsformateur. Brussel, 29 April. De koning heeft graaf de Brocqueville belast met het var- men van een kabinet ZWEDEN. Het leger. De Zweedsche parlementaire commissie die het wetsontwerp aangaande de ont wapening onderzoekt, heeft heden met 14 tegen 9 stemmen besloten, het aantal infanterie-regimenten van 28 op 20 te verminderen. Het regeeringsontwerp voor zag 18 regimenten. RUSLAND. Het centraal oomité der Russische com munistische partij heeft, volgens de Praw- da, tegen Mei een oonverentie met de lei ders der vakbeweging belegd om maat regelen te beramen tegen den groei der mensjewiekache ideeën onder de arbei dersmassa. Malversaties. Naar de Iswestia meldt, zijn in het dis trict Oherson meer dan honderd bestuurs leden van plaatselijke bestuursorganen gearresteerd, die zich sedert geruimen tijd hebben schuldig gemaakt aan malversa ties, tcrrosisatie der bevolking en ver schillende andere misdrijven. In bedoelde streetf had sinds lang geen1 controle plaats gehad, zoodat het kwaad zulke groote afmetingen had kunnen aannemen. CHINA. Tsjang-Tso-Lin. Een besluit van de centrale regeering te Peking benoemt Tsjang-Tso-Lin tot mi litair gouverneur van Tsingtao. Hiermee Ijn de jongste mutaties in de hooge amb ten in China tamelijk wel voltooid. Door deze benoeming wordt Tsjang- Tso-Lin vrijwel de baas over geheel Ooste lijk China van Moakdien tot Sjanghai. KORTE BERICHTEN. De conferentie der Kleine Entente ia thans vastgesteld op 9 MeL Ze zal tot 11 Mei dorren. In de gemeente Ostoro in Hongarije, waar door een aardbeving alle huizen vernield zijn, worden ijzeren hulzen ge touwd, die in 10 uur tijda in elkaar gezet kunnen worden. Kruis zeer ernstig door de schroef aan het achterhoofd gewond. Sleepboot vergaan. De sleepboot Juliana, van de Neder- landsch-Indlsche Scheepsbouw- en Kust vaart-Maatschappij, die van Menggala naar Batavia was vertrokken, Is op de Menggala-rivler vergaan. Hoogspanningsdraad aangeraakt Op het waterkraohtwerk Lamadjang in Pengalsngan heeft ingenieur H. Addens een hoogspanningsdraad aangeraakt Hij werd' van een ladder op den grond gewor pen met zeer ernstige brandwonden en kreeg een schedelfractuur. Hij is aan de gevolgen overleden. LUCHTVAART. OOST-INDIR Een cycloon: Een cycloon heeft het eiland Selaroe geteisterd. Er zijn tien dooden. De meeste huizen zijn beschadigd. Voor voedselnood wordt gevreesd. Marconist vermist De marconist van den pakketotoomer Om- bilin, de heer De Graafe, Is in den nacht van 21 en 22 dezer in de buur van Oak- land vermist. Er la vruchteloos naar hem gezocht Door de schroef van een vliegtuig gewond. Bij het vertrek van een marinevlleger te Semarang naar Soerabaja is de matroos Demonstratie met een Pandervllegtuig op Croydon. Op het vliegveld; te Croydon hebben Dinsdag zeer goed geslaagde proefvluch ten met een Nederiandsch Pander-vlieg tuig plaats gehad. Het eerst werd de kleine machine ge vlogen door een Engelschen vlieger van groote ervaring, die allerlei moeilijke evo luties maakte en die na zijn landing ver klaarde, dat het toestel zeer gemakke lijk hanteerbaar was. Daarna vloog een Belgisch aviateur en deze bracht al een even gunstig verslag uit Sir Letton Brancker, die zich onder de talrijke aanwezigen bevond, scheen zeer geïnteresseerd. Dit P ander-vliegtuig, dat van Amsterdam via Parijs naar Londen was gevlogen zal aan het einde van deze week weer naar Amsterdam worden te ruggevlogen. Nieuwe verkenningsvliegtuigen voor de Marine. Naar het Ned. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt zou het in de be doeling liggen van het marinebestuur, eerlang zoowel aan de vliegtuigenfabriek van Fokker te Amsterdam als aan de Na tionale Vliegtuig-industrie te 's-Graven- hage het vervaardigen van een proefwa tervliegtuig op te dragen, met de bedoe ling, naderhand een opdracht voor 8 ver kenningsvliegtuigen te geven. Een groote Poolexpeditie dr. Eckener— Nanoen? Uit Oslo wordt bericht dat Fritjoff Nan- sen een langdurig onderhoud heeft gehad met dr. Eckener, teneinde een nieuwe Noord-Poolexpeditie voor te bereiden, te ondernemen met een Dultsche Zeppelin, die te Friedrichshafien gebouwd zal wor den. Nansen zal trachten de Nooreche re geering te bewegen tot het verleenen van een subsidie voor deze expeditie. ParfJ»—New York. „Tlntr&nsigeant" publiceert nadere bij zonderheden over de vlucht Parijs—New York. De bemanning zal bestaan uit de vliegers Paul Tarascon en Frands Colt Als datum wordt 20 Juli genoemd. De mo tor heeft 500 p.k. en Is in Frankrijk ge maakt volgens Dultsche licens. Ofschoon de naam niet in het artikel wordt genoemd is het waarschijnlijk een Maybach-motor. Er karf ongeveer 5000 liter brandstof en olie worden meegenomen. De te volgen weg voert over Engeland, Ierlaiid en New Foundland. Aanslag op een veldwachter. Voor de rechtbank te Almelo stonden Dinsdag terecht twee landbouwers uit Al- bergen, thans gedetineerd, ter zake dat zij in den nacht van 18 op 19 December 1924 in of bij Ambt Delden zouden getracht heb ben den onbezoldigden gemeenteveldwach ter A. KoeJhof van het leven te berooven. Het O. M. eiscbte wegens poging tot zware mishandeling met voorbedachten rade voor den eenen beklaagde, die geschoten zou hebben, vjjtf, voor den tweeden beklaag de vier jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. 'De verdediger meende, dat het bewijs voor het ten laste gelegde niet geleverd is en op verschillende gronden vrijspraak moet vol gen. Ook de dagvaarding zelf bevat een aaneenschakeling van onduidelijkheden. Al leen zou ten laste gelegd kunnen worden onvoorzichtigheid, roekeloosheid. Pleiter drong aan op vrijspraak. Het N.O.G. contra den Staat De Haagsche rechtbank' heelt Dinsdag uitspraak gedaan in de procedure tusschen het ND.G. en den Staat over een onderwij zer, wiens aanvankelijke aanstelling van een jaar was ingetrokken, waarna hem een nieuwe aanstelling voor slechts dirie maan den was verleend. De onderwijzer had een aanstelling voor het tijdvak van 1 Mei 1926 tot en met 80 April 1924. Op 8 Sept 1928 kreeg hij een schrijven, waarbij deze aanstelling werd in getrokken en hij opnieuw werkzaam gesteld werd voor het tijdvak van 1 Mei 1928 tot en met 31 Juli 1928. Het N.O.G. stelde zich op het standpunt, dat bet salaris moet worden uitbetaald tot 1 Mei 1924, terwijl de Staat zich alsnog be reid had verklaard bet salaris tot 8 Sept. uit te betalen. De Rechtbank overwoog thans, dat uit het feit, dat de onderwijzer een aanstelling had voor een jaar, niet volgt, dat de Staat het recht zou missen, den onderwijzer vóór het einde van dien termijn te ontslaan. Door de aanstelling als onderwijzer zijn op den be noemde a'le regelen van toepassing, welke gelden voor de groep ambtenaren, waartoe hij door zijn benoeming is komen te behoo- ren en het betreffende K. B. bevat de uit drukkelijke bepaling, dat de onderwijzer» door den Minister van Onderwijs, den In specteur van het Lager Onderwijs gehoord, kunnen worden ontslagen of geschorst, waarbij geen onderscheid wordt gemaakt tusschen vaste en tijdelijke onderwijzers. Het ontslag was dus volkomen rechtmatig, doch in verband met de omstandigheid, dat het ontslag den onderwijzer eerst op 8 Sept. gewerd^ wees de rechtbank de vordering toe tot een bedrag van 125X56, zijnde het sala ris gedurende het tijdvak van 1 Aug. tot 8 Sept. De rechtbank ontzegde het meer of anders gevorderde, terwijl de kosten werden gecompenseerd Moordaanslag. Dinsdagavond omstreeks 10 uur kwam de heer P. J. V. van een vergadering der Coöp. vereeniging „De Volharding waarvan hij secretaris is, welke gehou den was in het gebouw der vereeniging aan de Delftschelaan in Den Haag. Hij zou te voet naar zijn woning in de Schalk- burgerstraat gaan, maar ging eerst zijn vroftw afhalen, die een bezoek had ge bracht aan hun getrouwde dochter in de Reitzstraat no. 58. Toen hij daar had aangebeld, stond plotseling een man voor hem, in wien hij herkende J. v. V., die vroeger bakkers knecht was geweest bij De Volharding. Deze man loste bout portant een schot op hem. Blijkbaar was de dader den heer V. nageslopen, doch deze had daarvan niets bemerkt. Door het vallen van het schot ontstond een tumult, waarvan de dader gebruik maakte en den haal nam. De getroffene zette hem nog na, doch moest dit spoedig opgeven wegens bloedverlies. Het bleek, dat de heer V. getroffen was in den linkermondhoek. De kogel ging door den mond, raakte de tong, Bchoot een kies uit en zette een anderen kies dwars op den kaak. De heer V. kon niet spreken. Hij werd door den gemeentelijke* geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis gebracht, waar hij vobrloopig behandeld werd. Den nacht kon de getroffene thuis door brengen, doch gistermorgen oordeelden de dokters zijn oprteming in het ziekenhuis nood zakelijk. Gistermorgen kon de heer V. een wei nig spreken en werd hij gehoord door den commissaris van politie der afdeeling C, die het onderzoek leidt. Voordat de recherche Dinsdagavond ter plaatse kon zijn, was de dader zich reeds koman aangeven aan het politie bureau in de Kennestraat, waar hij bin nenkwam met in de hand zijn revolver, waarop nog vier scherpe patronen zaten, v. V., die een zenuw-patiënt is, werd onmiddellijk opgesloten. Hij verklaarde, dat hij sinds jaren een wrok heeft tegen den heer V. wegens het feit, dat hjj ontslagen was en on rechtvaardig, naar zijn inzien, gepen- sionneerd door de coóperatie De Vol harding. Hjj achtte den heer V. de oor zaak van dit ontslag. De dader woont ih de Slachthuislahn in Den Haag, is gehuwd en vader van vier kindéren. Te vandeUng gelegd. Maandagavond vervoegde zich bij een bewoner van de Van Bwletenstraat in Den Haag een 18-jarig meisje, dat een pakje afgaf, voor deni heer des huizes be stemd. Toen deze het pakje in ontvangst genomen had, bemerkte hij tot zijn ver bazing, dat de inhoud van het pakje be stond uit een zuigeling. Hjj gaf het aan het meisje terug. Toen even later een der huisgenooten de deur opendeed, 'bleek, dat het meisje het kind te vondeling ge legd had op de stoep van het huis. Een bijgevoegde brief wees uit, dat het kind bestemd was voor een' kostganger. Een cocalne-planter. Een man, die voor 10 een kg. kunst mest had gekocht, zag kans dien voorraad een dezer dagen te Haarlem aan een goed- geloovige voor oocalne te verkoopen en ontving er 426 voor. Toen de bedrogene ontdekte, dat zijn preparaat in plaats van droomen vruchtboomen verwekte, is bij zich bij de politie gaan beklagen. De Arn- sterdamsahe recherche heeft den kunst- mestiman weten te achterhalen, en nu zal hij te Haarlem voor den officier van justitie worden geleid. De arrestatie van Bridé. Naar het HM. meldt, zou Bridé, de ex- directeur van de Brusselsche Bank, die te Dublin is gearresteerd, gisteren worden uitgeleverd.. De Londensohe politie brengt hem per boot tot Hoek van Holland, waar de Nederlandsahe- Rijkspolitie Bridé In ontvangst neemt Brandende kam. In een grossierszaak op de St Antho- niebreestraat te Amsterdam was gister middag een reiziger op bezoek, die toen een door hem getoonde oelluloid-kam in brand geraakte de brandende kaan in een kist, geheel met kammen gevuld, wierp. In een oogwenk stond de inhoud der kist in lichte laaie. Door personeel werd de kist op straat gezet, waar de vlammen meters hoog er uit oplaaiden. Een paard, voor een goederenk ar ge spannen, dat zich plotseling voor het vuur gesteld zag, schrok hevig en trok den wa gen naar den kant der tramrails, juist op het oogenblik, dat een motorwagen van lijn 8 kwam aanrijden. Beide voertuigen kwamen met elkaar ln botsing. De voer man, door den schrik overvallen, viel op straat en moest ln ernstlgen toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. De vrachtkar werd geheel vernield en de tramwagen werd ernstig beschadigd. Het brandje was spoedig geblusoht Berooving van circa 16.666. Een Fransch kunsthandelaar ia in een perceel aan de Kerkstraat te Amsterdam beroofd van 750 en 8800 Fransche francs. In verband hiermede zijn drie vrouwen en een man gearresteerd. Zij ontkenden alle schuld. Het geld is ver- dwefien. Moord te Peperga. De rechtbank te Leeuwarden heeft gis- steren J. O. timmerman te Wolvega, we gens moord op zijn moeder te Peperga overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De vervalsehlngen te VeenendaaL Voor de rechtbank te Arnhem is Dins dag behandeld de strafzaak tegen den se cretaris der gemeente Veenendaal A. de K., thans gedetineerd in het huis van be waring te Arnhem wegens de bekende vervalsehlngen te Veenendaal gepleegd. De substituut-officier van justitie, wees er op, dat hij reeds ©enigen tijd geleden bij de behandeling van de zaak tegon een rentmeester van het kroondomein gewe zen heeft op de toenemende criminaliteit in kringen, waar die vroeger nagenoeg niet werd aangetroffen. Achtereenvolgens zijn na de zaak van dien rentmeester de deuren van het huis van bewaring te Arn hem open gegaan voor een gemeente secretaris, dezen beklaagde, een Werk hij het kantongerecht te Nijmegen, en direo- teur van een der grootste banken te Nij megen en een directeur van de gemeente- gasfabriek te Nijmegen. Dit wijst alles op corruptie, toeneming van criminaliteit bR die personen, die in vroeger jaren slechte als hooge uitzondering voor de rechtbank verschenen. Spr. wijst er op, dat bekL aanvankelijk hardnekkig ontkende, doch eindelijk gezwicht is voor het bewijs materiaal, dat kon worden aangevoerd. Van de feiten, welke bekL begaan heeft, zijn in de dagvaarding slechts enkele ten laste gelegd. Spr. meent dat bekL in geen geval aan veroordeeling zal kunnen ont gaan. Men zal vragen, hoe bekL een serie fraudes kon begaan, waardoor de ge meente voor eenige tienduizenden gul dens werd benadeeld. Daartoe hebben ze ker bijgedragen de omstandigheden van gebrekkige controle en de gewoonte van den gemeente-ontvanger om toegekende bouwpremies aan den secretaris ter uit betaling ter hand te stellen. Voorts zijn de onkosten van zijn gezin boven het hoofd gegroeid. Hij heeft niet de tering naar de nering gezet Het belang van de maat schappij eiecht niet een clemente straf. Anders ontstaat het gevaar, dat de cor ruptie toeneemt Wegens het voortgezet misdrijf van valschheid in geschrifte en valschheid in autenthieke akten eischto spreker ten slotte drie jaren gevangenis straf. De verdediger pleitte ontslag van rechtsvervolging, subs. oplegging van een voorwaardelijke veroordeeling. Verduistering. Voor den Krijgsraad .heeft Dinsdag te recht gestaan F. J. W. J. 8., geboren te 's-Gravenhage, le luitenant der militaire administratie van het 18e reg. inf. be klaagd van verduistering van 2000 in zijn betrekking van administrateur, valsch heid in geschrifte en het gebruik maken van een valsch geschrift, door rekenin gen op te maken van 483 en 990 gulden wegens geleverde kolen en die bij zijn verantwoording over te leggen, terwijl er geen kolen geleverd waren. BekL bekende en deelde bijzonderheden mee omtrent de gepleegde feiten, waar bij hij tezamen met een onderofficier had gehandeld. Met een slager was hij over eengekomen de vleeechrekeningen met 6 pet. te verhoogen, waarvan de slager do helft zou ontvangen. BekL zeide dat hij er van zijn salaris niet kon komen. Het te veel berekende voor de vleeschleveranties heeft hij terug gegeven. Wat de kolenleveringen betreft bad een familielid aangeboden dat terug te betalen, doch de regeering had dit ge weigerd. De audltair militair eischte 10 maan den gevangenisstraf met aftrek van do voorioopige hechtenis van 147 dagen en ontslag uit den militairen dienst. Voor den krijgsraad heeft vervolgens terechtgestaan, de sergeant V., die even eens betrokken is geweest bij de malver saties te Maastricht. De auditeur-militair eischte vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest van 129 dagen en ontslag uit den militairen dienst. Waarschuwing. De secretaris van den Armenraad te Amsterdam waarschuwt het publiek geen steun te verleenen aan: de zjg. v/h N.V. Eerste Nederlandsche Blindeitindustrie (directeur A. van den Burg, Langestraat 8638); de zgn. Nederlandsche Nijverheid der Blinden (directeur D. J. Potharst, Erica- straat 41), kantoor en magazijn Govert Flinckstraat 149; en de zgn. Werkverschaffing en onder steuning van blinden en andere hulpbe hoevenden van O. Postma, Oelebesstraat 2. De gelden, door deze zoogenaamde ver- eendgingen verzameld, wordt niet voor het opgegeven liefdadige doel aangewend. „Bulek around the worW. Gemeld wordt dat de „Wereldreiziger" den 19en April JJ. werd afgeleverd aan den Buick-agent te Sydney (Australië). INGEZONDEN. Geachte Redactie. Het stuk van den heer Brouwer in uw blad van Dinsdag j.1. noopt ons tot een we derwoord. De hoofdzaak, waarom het hier gaat, is of d6 Openbare Leeszaal verstandig handelt door een schrijfmachine en muitipMoator aan te schaffen. Wij zijn tot dat voorstel gekomen, omdat het publiek ons herhaalde lijk vraagl "^r 0611 bijgewêrkten katalogus en wj) geen kans zien een supplement- katalogus te laten drukken en dan te ver koopen tegen den kostenden prijs. D;e prijs zou dan zoo hoog worden, dat wjj ze niet kwijt raken. De heer Brouwer wil ze ons dan met ver lies laten verkoopen. 'Maar dat vinden wjj nu Juist „weggegooid geld". Wfl willen het geld odet weggooien, maar het productief uitgeven door de aanschaf fing van een schrijfmachine en imultipl- cator. Hiermede kunnen wjj niet alleen onze katalogi, maar ook het z.g. „kleine druk werk", verslagen, formulieren^ «nz., ver vaardigen. Aan dat kleine drukwerk hebben wfl in 1923 160 en in 1924 104 uitgege ven. Als men bedenkt, dat deze bedragen voor een groot deel aan arbeidsloon besteed worden en dat dit arbeidsloon bespaard wordt wanneer het personeel der Leeszaal met de muitipHcator werkt, dan behoeft men geen© ingewikkelde berekeningen over de prijzen van papier en inkt te maken om in te zien, dat op deze wijze heel wat bespaard wordt Stellen wjj die besparing jaarlijks op 66, en de kosten der genoemde machi nes met inbegrip van alle mogelijke onkosten op ƒ1000, dan zijn die kosten in 15 jaar uitgewonnen, terwijl wij bovendien onze katalogi tegen een redelijken prijs zonder verlies misschien zelfs nog met winst hebben kunnen verkoopen. De heer Brouwer had gewild, dat wjj een deskundige, een drukker, hadden geraad pleegd en hjj is zoo vriendelijk daaraan toe te voegen: ^Klaarblijkelijk heeft men zich dus eenvoudig door een reiziger laten be praten". Naar onze meening rijn zoowel de drukker als de reiziger in dezen belangheb benden en kunnen zij dus moeilijk objectief oordeelen. De reiziger heeft er belang bij, dat wjj de machine koopen en zoodoende zijn omzet vergrooten de driikker heeft er 'belang hij, dat wij haar niet koopen, om dat door de machine zijn omzet achteruit gaat. Wjf laten ons dus noch door den druk ker, noch door den reiziger .^bepraten", maar luisteren liever naar het oordeel van onpar tijdige menschen, die dergelijke machines reeds jaren tot hun voordeel en hun genoe gen gebruiken. 1) De heer Brouwer stelt het zoo voor, alsof de subsidie-verhooging, die wij voornemens zijn aam de gemeente te vragen^ moet dienen om de leening af te lossen. Dat is niet het geval; die subsidie-verhooging hebben wij in ieder geval noodig, al was het alleen maar om de te lage salarissen van het personeel te kunnen verbeteren en te zorgen voor een pensioenregeling, die juist in bewerking ia Men zie overigens de klachten van den pen ningmeester in het financieel verslag. Wat de schrijfmachines betreft, wij heb ben de mededeeüngen van den heer B. (faar- omtrent met belangstelling vernomen, omdat wjj nog geen keus in dat artikel hadden ge daan. Van eenige „verrassing" daarbij zijn wjj ons echter niet bewust geweest Wat de heer Brouwer in deze alinea schrijft is on juist of het wellevend en gepast is, laten wjj gaarne aan zijn eigen oordeel over. 2) Wij bljjven tenslotte bij onze meening, dat de bedoelde uitgaaf een productieve uit gaaf is, waarvoor het gerechtigd is, geld tn eenen. Waarschijnlijk zouden wij dit geld van de gemeente kunnen 1 eenen als 2de hy potheek op het gebouw. Dan zouden wjj de aflossing over een langeren termijn kunnen verdeelen, maar dan moeten wjj ook rente betalen. Om dit te ontgaan trachten wjj een rentelooze leening onder onze leden te plaat sen in obligaties van tien gulden, die binnen drie jaar worden uitgeloot. Wij hopen, dat de Leeszaal in haar bij na twaalfjarig bestaan genoeg vrienden heeft verworven om deze leening volteekend te krijgen! Namens het Dageljjksoh Bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Dr. O. H. KETNER, Voorzitter. O. D. OOLPA, Secretaris. Zoolang bij het bestuur der Leeszaal de meening blijft heerachen, dat de heer Ko ning en ik ter vergadering uitsluitend ge komen zjjn om de belangen der drukkers in casu dus onze eigen te bepleiten en wjj do belangen der Leeszaal zelve secundair beschouwden, zoolang heeft verdere polemiek weinig rin. Ik zal dan ook niet verder op de zaak ingaan, slechts een tweetal opmerkingen even weerleg gen. 1) Met „onpartijdige" menschen bedoelt het Bestuur vermoedelijk den Korporaals- bond. Hierop zij geantwoord, dat ten eer ste de Korporaalsbond een finantieai sterke organisatie is, die zich dergelijke experimenten kan veroorloven. Ten twee de is de Korporaalsbond niet eene instel ling als de Leeszaal, welke geheel uit openbare kassen bezoldigd wordt Wat de Korporaalsbond dus doet doet hjj met zjjn eigen geld; de Leeszaal gebruikt daar voor het geld der gemeenschap. 2) Het Dageljjksoh Bestuur der Lees zaal had prijscouranten van-verschillende schrijfmachines. Inderdaad luisterde men met belangstelling naar mijne mededee üngen; ik waarschuwde voor de aan schaffing van minderwaardige machines als de zoogenaamde „re built "-machines, dat zjjn schrijfmachines, die opgebouwd zijn uit halfsleetsche onderdeden van oude, opgekochte machines en die tegon aanzienlijk mindere prijzen aan den man worden gebracht Ik waarschuwde ook tegen de aanschaffing van kleine reis- machines, welke voor stencilwerk abso-, luut ongeschikt zijn. Dit was, na het ad vies van „onpartijdige" menschen, toch nog eene openbaring voor de hoeren. Welke waarde het advies, dat de heeron inwonnen, heeft, beoordeel© de lezer zelf. Van den aanvang af, dat de Löeszaal is opgericht heb ik deel genomen in het Algemeen Bestuur dier instelling, en het is uitsluitend de warme sympathie, welke ik voor de Leeszaal koester, die mij deed spreken en schrijven als ik deed, het moge dan misschien onwellevend en on gepast zijn. De toekomst zal bewijzen, dat al dat gepruts met een multlplicator op den duur niets oplevert dan ergernis en dat men spijt zal hebben van het daaraan besteedde geld. J. BROUWER

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2