HELDEUE COURANT Schoonmaak TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DU-DtRDAG 30 AP*IL 1925. De rangschikking der R. K. candldaten. De uitslag der stemming van Zondag 26 April in groep m, omvattende de kies kringen Amsterdam, Haarlem, Helder, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht en Middelburg, luidt, volgens de „Msb.", naar de berekening van de voorloopige, dus nog niet officieele uitslagen, als volgt: Amsterdam- 1. J. B. van Dijk, 2. S. O. O. BronsveldVitringa, 3. mr. G. O. J. D. Kropman, 4. G. P. Bon, 6. mr, G. M. G. H. Russel. De heer Bon is alzoo op <je vierde plaats tusschen het Politiek Advies ingeschoven. Heldert-Haarlem. 1. Mr. J. B. Bomans, 2. A. J. Loerakker, 3. Ch. L. v. d. Bilt, 4. dhr. M. Jansen, 5. nu. A. J. M. Leesberg, fl. H. E. Everard. De heer Loerakker is derhalve op de tweede plaats tusschen het Politiek Ad vies ingeschoven. Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dor drecht, 1. mr. D. A. P. N. Kooien, 2. O. J. Kuiper, 8. mej. J. M. J. A. Meyer, 4. prof. dr. J. A. Veraart, 5. dr. L. G. Kor- tenhorst, 6. G. W. Kampschöer, 7. prof. dr.A.M.A-A. Steger, 8. H. E. van den Brule, 9. J. M. J. H. Lambooy, 10. J. H. M. Balvera De heer Kampschöer heeft zich der halve op de zesde plaats gewerkt, terwijl de tiende plaats wordt ingenomen door den heer Balvers. Middelburg. L lr. L. A. Fruytier, 2. J. W. Vienings. Eindexamens H. B. S. De eindexamens aan de B-afdeelingen der openbare H. B. S. met 5-j. c. en in gevolge ark 46 tredecies der M. O.-wet aangewezen bijzondere H. B. S. met 6-j. en 4-j. o., alsmede <Ue der aan d9 R. H. S. te Vlissingen en Harlingen gevormde A- afdeelingen, zullen worden afgenomen op t de in deze beschikking voor elke school aangegeven dagen. De volgende deskun digen (gecommitteerden), met wier me dewerking de examens zullen worden af genomen, zijn aangewezen: bij de eindexamens der R. H. B. S. te Helder, 22, 23, 24, 26 Juni; 2de gem. H. B. 8., Haarlem (Prinsenbolwerk 8), 26, 27, 29, 30 Juni, 1, 2, 8 Juli; 1ste gem. H. B. 8. idem (Zijlvest 27), 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 18, 14 Juli Deskundigen: ir. W. Massink, Leiden; dr. H. O. Redeke, Hel der; L van Vuuren, Blaricum; mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias, Santpoort; H. Poutsma, Amsterdam. De Gemeente-reiniging. Naar wij van goed-ingelichte zijde ver nemen is de correspondentie tusschen den heer Schoeffelenberger en het gemeente bestuur betreffende de overname, dóór dien heer, van den dienst der gemeente- reiniging, aangevangen, Mel-vlerlng S. D. A. P. Meer nog dan andere jaren zal ditmaal de Mei-viering der S. D. A. P. een geeste lijk karakter dragen. Het feest zal worden ingezet door een reveille van het Helder- eche Fanfarecorps, welke des morgens te half zeven gehouden wordt, Daarbij is de rondgang, welke door de stad gemaakt wordt, zoo gekozen, dat vrijwel alle doe len worden bereikt De opstelling van den stoet heeft voor het Marine-Ronds- gebouw plaats, vandaar gaat men langs Keizerstraat, Molenstraat, Vlamingstr., Oostsloot- en 2e Vroonstraat naar Ko ningstraat, Polderweg, Bothastraat, enz. naar den ouden Helder, vandaar langs Kerkgracht Prins Hendriklaan, Parallel weg en Ruyghweg naar het stadsgedeelte bij de gasfabriek. In de Jonkerstraat wordt de stoet vervolgens ontbonden. Te huif elf des morgens heeft een wij dingsbij eenkomst plaats in het Marine- Bondsgebouw, én des middags te 2 uur zal de Arbeiders Jeugd Centrale (AJ.O.) een rondwandeling houden door den ouden Helder, en eenige dansen uitvoeren op het gazon aan het W estplein. Te Vier uur des middags wordt een de monstratie gehouden, waaraan, behou dens de 8. D. A. P., het Fanfarecorps, de A. J. C. nog tal van vakorganisaties zul len deelnemen, en een Praalwagen zal worden meegevoerd. Ook de zangvereeni- ging „Kunst aan 't Volk", zal den stoet met zang opluisteren. Tal van interessan te en fraaie groepen zullen in dezen stoet medeloopen, en vooral de Praalwagen be looft zeer indrukwekkend te worden. Deze stoet zal zich op het Stationsplein opstel len en ook aldaar ontbonden worden. De te nemen route Parallelweg, Ruyhgweg, enz., Bassingracht, Keizerstraat, Molen straat enz. langs Kanaalweg naar den ouden Helder en via het Singel en van' Galenstraat weder terug. Des avonds de gebruikelijke bijeen komst in „Casino" waar als spreker zal optreden de heer O. Thomassen, en waar het arbeiders-strijkorkest en de zangver- eeniging „Kunst, aan 't Volk" zal mede werken. Eerstgenoemd orkest zal o.a. vertolken Beethoven's Eerste Syimphonie (c-dur). Drankweer-tentoonstelling. Onze correspondent uit Anna Paulowna meldde in ons nummer van Zaterdag j.h reeds een en ander omtrent een drank- weer-tentoonstelling, welke door de Ver- eeniging van Geheelonthouders onder Nederlandsch Spoor- en Tramwegperso neel wordt georganiseerd. Daar dit ba- richt wellicht niet door ieder gelezen en de gelegenheid om deze tentoonstelling te bezichtigen ook te Helder gegeven wordt, meenen wij goed te doen hier er nog eens pp te wijzen. Bedoelde vereeniging heeft van de Di rectie der Spoorwegen de beschikking gekregen over het voormalig salonrijtuig van wijlen koning Willem IH. Dit is voor het beoogde doel omgebouwd en ingericht als tentoonstelling. Deze wagen maakt thans een rondreis door de provincie Noord-Holland en is voor ieder spoorweg beambte en zijn huisgenooten gratis te bezichtigen. De dagen daarvoor zijn: Schagen Maandag 4 Mei van 10 uur vjn. tot 1 uur mm. en van 26 uur. n.m. Anna Paulowna Maandag 4 Mei van 67.30 u. mm., Helder Dinsdag 6 Mei van 912 en'van 2—6 uur nam. De opening op Dinsdagmorgen 9 uur zal een eenigszins officieel karakter dra gen. Hoogere Handelsschool. De Handelsschool, zoowel de dagschool als de met den nieuwen cursus te openen Avondschool, sukkelde de laatste jaren voortdurend met een behoorlijk onderdak. De instelling, die tot een der belangrijkste van onze plaats behoort, is voortdurend ge groeid, en daardoor bestond een bijna chro nisch gebrek aan ruimte, waarin zoo goed mogelijk werd voorzien. Toen het Weeshuis ontruimd werd, kon de school hierin'onder gebracht worden, en inmiddels kwam, door de reorganisatie van het onderwijs, de school aan de Hoofdgracht vrij. Men kent de geschiedenis: een gedeelte van deze school werd verbouwd en in huur gegeven aan de A. H. W. V. Voor de ge meente was dit een in verhouding goedkoop© oplossing, omdat de school aan de Hoofd gracht, welker klassen waren ingericht naar een kleiner aantal leerlingen dan de nieuwe wetswijziging aangeeft, voor het lager on derwijs eigenlijk niet meer geschikt was. Dat wil zeggen: de school was wel bruikbaar, maar doordat de klassen te 'klein waren1 ge worden, zou de gemeente, wilde zij deze school behouden, omstreeks zes onderwijzers voor eigen rekening moeten nemen. Dat kwam dus zeer onvoordeelig en zoo is tien- slotte deze oplossing wellicht nog de beste. De gemèente ontvangt nu huur voor het ge bouw ook. 'De verbouw van het schoolgebouw omvat de geheele bovenverdieping, ae zolderloka liteiten en een gedeelte van de beneden verdieping. Een en ander is nog door den heer Kastelijn verbouwd, en er is een geheel verkregen, waarbij inderdaad, zooals door een der sprekers werd opgemerkt, de open bare scholen wel zeer afsteken. Binnenkomend door den nieuwen ingang in de Houtsteeg, vindt men daar allereerst de garderobekamer, de centrale verwarming, en de vertrekken voor conciërge en leeraren. Op de eerste verdieping zijn de verschillende klassen ingericht, waarin opvalt een nieuw systeem verstelbare schoolbanken, een bibliotheekkamer, een keurig-ingerichte directeurskamer, een leermiddelenkamer, als mede een uitstekend: geoutilleerde natuur- en schedkundezaal annex amanuensiskamer. In de verschillende instrumentenkasten vindt men een 'goed ingericht instrumen tarium met de nieuwste leermiddelen. Voorts is er op deze verdieping een lokaal voor praktische scheikunde, waar dé leerlingen zelf proeven kunnen nemen. Hieraan grenst de zaal waar praktisch onderricht in typen wordt gegeven. De centrale closets, alsmede de waschgelegenheden zijn mede op deze gang. Op de tweede verdieping vindt men een teekenzaal, voor lijn- en handteekenen beide bestemd. Hier was een tentoonstellinkje ge organiseerd van modern drukwerk, dat den leerlingen als voorbeeld dient; de heer Klap- meijer, leeraar aan de Vakschool, had hier een wandversiering aangebracht van Neder- landsche affiches, die het bewijs leveren, dat op dit gebied zeer veel moois verschijnt en dat ons land vele uitstekende kunstenaars telt. Aan deze kamer is tevens een modellen- kamer verbonden. Verder is, op de binnenplaats der school, een fietsenbewaarplaats opgericht, waar voor 120 rijwielen plaats is. Te ongeveer drie. uur opende de heer Van Willigen de bijeenkomst en heette hij de talrijke aanwezigen welkom. Aanwezig was o. a. het Dageüjksch Bestuur der gemeente, vertegenwoordigd door den burgemeester en de wethouders Verstegen, Van Breda en Grunwald, hoofden van lagere en nijver heidsscholen; leden van de-oommissie van toezicht op het middelbaar en lager onder wijs, het Bestuur en de leden der A.H.W.V., hoofdambtenaren der gemeente, leeraren en leeraressem der school, enz. De oud-<voor- zitter der A.H.W.V., de beer Jac. Bakker Dz., was speciaal voor deze gelegenheid over gekomen. Verder was aanwezig de heer Dun, Inspecteur van het lager onderwijs te Alk maar. De heer Van Willigen heette, zooals ge zegd, de aanwezigen welkom, in 't bijzonder Burgemeester en Wethouders, die wij, zoo zeide spr., dankbaar zijn voor hun mede werking hi deze ondervonden. Tevens be tuigt spr. dank aan den oud-Directeur van Gemeentewerken, dén beer Kastelijn, die van de oude school eene inrichting van on derwijs beeft gemaakt, welke een sieraad voor onze gemeente mag worden genoemd. Ook den heer Boon zijn wij dank verschul digd voor de serieus© manier, waarop hij de zaak heeft opgevat en volbracht. ■Begonnen als Handelsschool, opgericht door de A.H.W.V., doet het spr. een groot genoegen de mannen^ die den stoot tot de opriohting dézer school hebben gegeven, hier tegenwoordig te zien. Vooral veel vreugde geeft het ons den heer Bakker hier aanwezig te zien, welke zooveel jaren het wel en wee der school heeft meegemaakt, en die thans, getuige mag zijn, dat zijn werken in deze niet tevergeefsch is geweest. Het is zoo gemakkelijk gezegd „begonnen als handelsavondschool", maar de heeren, die met mij, en dat zijn tot heden nog de meeste bestuursleden onzer Vereeniging de oprichting dier avondschool hebben me gemaakt, herinneren zich nog heel goed de moeilijkheden en tegenwerking, die het be stuur, destijds onder voorzitterschap van Ingezonden Mededeellng. bezorgt menige vrouw ruwe en roode werkhanden. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Ten heer H. NjjpeJs en bijgestaan door den heer Van Mierlo, heeft te overwinnen gehad. In dagen als deze komen ze vanzelf weer in onze gedachten terug, en past een woord van hulde aan die mannen, die door hun energie en werkkracht zooveel arbeid ver richt hebben in het belang van het onder wijs in deze gemeente. De bloeiende handelsavondschool' open- haarde spoedig de behoefte aan een handels- dagschool. Opgezet in een zaai van het Mili tair Tehuis aan den Kanaalweg met oor spronkelijk 16 leerlingen, zijn we zoo lang zamerhand gegroeid en vinden momenteel 104 leerlingen eene plaats in onze school. Wij leven met het middelbaar onderwijs in een overgangstijdperk, dat niet tot rust zal (komen voor de nieuwe vorm, waarin men dit denkt te gieten, is tot stand gekomen. Te lang reeds gaan onze middelbare scholen te veel gebukt onder den last der wis- en natuurkundige vakken, tot schade van zoo vele leerlingen. Men vormde daarom klassen en bouwde scholen, die wel algemeene ontwikkeling be oogden, doch minder tijd aan de wiskundige vakken wijdden. Ons onderwijs draagt een eenigszins wetenschappelijk karakter en stelt degenen, die het gevolgd hebben, in staat zioh eene plaats in de maatschappij te veroveren of hun studiën verder voort te zetten. Aan wiskpndig onderwijs wordt Vol doende aandacht gewijd, doch ruimere plaats is toegekend aan het onderwijs in de mo dern talen. 'Er wordt van onzen directeur, onze leera ren, en leerlingen veel gevergd, doch eens gezind' wordt hard gewerkt en als we aan het einde van den cursus de bereikte resul taten zien, zijn we dankbaar, dat het ons vergund is mede te mogen werken tot op houw dezer inrichting van onderwijs. Hiermede verklaar ik de school voor ge opend en vërzoek u allen uw glas te ledigen op den voortdurendén bloei van onze Hoo gere Handelsschool! (De directeur, de heer Zuydervliet, zal in 't kort de plaats trachten te schetsen, welke het economisch onderwijs der Handelsscho len inneemt. Onze school heeft een veelzij dige taak, een opvoedkundige niet in de laatste plaats, maar vooral een praktische. Wie de geschiedenis der menschheid wil leeren kennen, zoo zal het later wellicht heeten, bestudeere de geschiedenis van het onderwijs. Toen in de 6Per jaren Thoibecke met de wet op het middelbaar onderwijs kwam, droeg dat onderwijs bet karakter van den tijd. Het was de tijd van het positivisme, van Multatuil. De mensch was zich bewust van zijn kracht over de natuur. De wis- en na tuurkunde hebben enorme vorderingen ge maakt, en nog altijd gaan we verder op dit terrein. Maar in de tweede helft der negen tiende eeuw ontstond toch een gevoel in ons, dat ondanks alle kennis iets ontbrak, nieuwe vraagstukken deden zich op, geweldige cri sissen teisterden onze samenleving, en imen begreep niet, dat ondanks de zooveel betere verhoudingen nog dergelijke crisissen mo gelijk konden zijn. Er ontstond behoefte aan meerder maatschappelijk inzicht, allerlei vraagstukken deden zich op, die door den oorlog toegespitst werden. Eigenaardig is de groote verandering van den inhoud der kranten na den oorlog; vroeger was alles politiek en politiek, tegenwoordig leest men er over de groote economische kwesties; de vraagstukken, die thans op de menschheid instormen, worden er behandeld. (In de internationale verhoudingen zien we hetzelfde; economen als Prof. Asser, mr. Loder, Prof. Vissering, Treub, inr. Zimmer- mann e. a. zijn ook in het buitenland bekend en waar politieke bijeenkomsten worden ge houden, wordt de econoom als adviseur ge raadpleegd. Het economisch onderwijs moest noodza kelijkerwijze ook de school binnendring n en het deed dat in de Handelsschool. Want in de eerste plaats de handel voelde daaraan behoefte om inzicht in dieze vraagstukken te krijgen. Het handelsonderwijs is ontstaan uit de praktijk der productie en dit geeft er dan ook het karakter van bizonder onderwijs aan. Bovendien is niet ieder leerling geschikt voor technische vakken en moet hij in een andere richting zich zien te ontwikkelen. De Handelsscholen hebben dan ook een ander leerplan dan andere middelbare scho len. De eerstvolgende jaren zal het econo misch onderwijs meer en meer in bloei toe nemen omdat het is een diep-gevoelde be hoefte. Namens het Gemeentebestuur wenscht de Burgemeester het Bestuur der school ge luk met dit nieuwe gebouw. Spr. dankt voor de goede samenwerking met het gemeente bestuur, waardoor het eindelijk gelukt is een gebouw te krijgen, dat aan redelijke eischen voldoet. Het gemeentebestuur stelt de ener gie en toewijding van het Bestuur op prijs, waardoor het gemeentebestuur met betrek kelijk geringe offers erin kon slagen deze inrichting te verkrijgen, en spr. wenscht dat bestuur van harte geluk. Niettegen staande den ongunstigen toestand' is het u gelukt de instelling tot een bloeiende te ma ken: .bewijs, dat ondanks slechte omstandig heden nog wel iets bereikt kan worden. In dit verband moet de medewerking van den inspecteur Van Thiel in het bijzonder wor den genoemd. Tot zijn leedwezen" kon deze heer niet aanwezig zijn. De heer Van Mierlo spreekt-namens het personeel der Zeevaartschool. Uit jarenlange ondervinding weten wij hoezeer het onder wijs gehandicapt wordt als men een onge schikt gebouw heeft, en met belangstelling hebben wij steeds d© evolutie dezer school gevolgd, die steeds in blo^ is toegenomen. Wü zijn dan ook overtuigd, dat de school een schitterende toekomst tegemoet gaat, en hopen, dat zij voorspoedige jaren moge beleven! •De heer Vriesiander, oud-voorzitter der AJELW.V., heeft in geen twee jaar meer eene officieele plechtigheid bijgewoond, meende hier evenwel niet te mogen ont breken. Spr. immers heeft de oorspronke lijke school mede helpen oprichten. Bij de opening daarvan (in het gebouw der Zee vaartschool) zeide de toenmalige wethouder Van Neck, dat dit nu een school was, door het volk, de middenstand, zelf opgericht. Ga zoo voort, zoo zeide de heer Van Neck, dan bereikt gij meer. Dit woord is bewaarheid en wij zijn nu zoover, dat we dit gebouw hebben verkregen. Spr. eindigt met een geluk- wensch aan het Bestuur. Mevrouw GrunwaldPoppers spreekt namens de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en drukt haar voldoe ning uit over het feit, dat de school thans gehuisvest is in een gebouw harer waardig. Het kan niet anders of dit moet het onder wijs ten goede komen. De heer Jac. Bakker Dz., oud-voorzitter der A.H.W.V„ dankt voor de uitnoodiging, die hem gewerd. Spr. gaat met zijn gedach ten terug naar het- verleden, naar de verga dering, waar „zoo maar" besloten werd tot de oprichting eener handelsdagschool. Wij werden eerst wel uitgelachen, maar we zijn er, met den steun van B. en W., gekomen. En met- reuzenschreden is men vooruitge gaan. Wij waren geheel onwetend op dit terrein en hadden veel steun van den toen- maligen inspecteur. De heer I. Korver drukte het bij die gelegenheid aldus uit, dat deze school geboren werd uit noodzakelijk heid. Inderdaad, wij voelden dat ons iets ont brak, en spr. zegt tegen de leden: laat het blijven een school voor de Winkeliersveree- niging, omdat de noodzakelijkheid juist door déze groep menschen gevoeld wordt. Enkele jaren geleden nog was de droom van een 5-jarigen cursus iets verafs; de heer Van Thiel meende zelfs, dat er nimmer iets van komen zou. Reeds mr. Bos zeide in een zij ner brochures: wil men een school, die nut tig is voor de praktijk, sticht dan een han delsschool. Het onderwijs geeft nog altyd niet vol doende; het getal ongeschoolde werknemers is nog steeds grooter dan het getal der ge schoolde. Dit is niet de schuld van de school, maar van de praktijk. Men moet feitelijk van onderen af beginnen en opklimmen en hierop te wijzen, is vooral de taak der han delsschool, meent spr. iDe heer D. H. Grunwald wenscht namens het bestuur der Ambachtsschool het Bestuur geluk. Het stemt tot groote voldoening, dat ae school thans zoo gehuisvest is, en wij ver trouwen, dat het onderwijs rijke vruchten zal afwerpen. De woorden van den heer Bakker waren spr. uit het hart gegrepen, omdat ook aan de Ambachtsschool den leer lingen steeds voorgehouden wordt, dat prak tisch werk zoo nuttig is. Spr. hoopt, dat de jongelui zich dit bewust zullen zijn en zich ook de praktijk van het leven eigen zullen maken. De heer Verstegen spreekt namens de Oommissie voor de Beroepskeuze, welker voorzitter door uitstedigheid' verhinderd is hier tegenwoordig te zijn. De Commissie is overtuigd1, dat onder de leiding van direc teur en personeel de gewenscbte resultaten zullen worden bereikt. De directeur heeft al betoogd, dat dit een economische school is. Ons bestuur is van meening, dat economi sche kennis een van de drijfveeren is, die in de tegenwoordige maatschappij moet door dringen. De heer Dun, inspecteur van het L. O., wenscht eveens hartelijk geluk met dezen blijden dag. Het stemt tot vreugde als men ziet wat hier door het particulier initiatief bereikt is, en men kan, naar spr. meening, dat particulier initiatief niet genoeg bevor deren. Spr. verheugt zich, dat deze lokalen zoo zijn opgeknapt, omdat juist de omgeving van zoo grooten invloed op het onderwijs is. Een stille wensch heeft spr„ als hij het onder- en bovendeel der school zoo met el kander vergelijkt. Waarom, aldus zucht spr„ moet dat verschil zoo groot zijn? Waarom hier zoo'n mooie school en voor het lager onderwijs zoo'n gewone? En spr. eindigt met den wensch, dat dok de lagere school straks een zoo fraai uiterlijk zal krijgen als deze. De heer Colpa feliciteert namens het lager onderwijs, en vervolgens dankt de heer Van Willigen voor de prettige samenwerking tusschen gemeente- en schoolbestuur. Hier na bezichtigden de aanwezigen de verschil lende klassen en andere lokaliteiten. Helders Mannenkoor. Helders Mannenkoor is zonder eenigen twijfel een van onze belangrijkste plaat selijke zangvereenlgingen. Het is een groot, goed geschoold koor, en dat het te genwoordig heel wat aandurft, bewees het Dinsdagavond op haar concert. Behalve opening»- en slotnummer stonden slechts drie nummers op het programma, maar deze drie nummers waren, elk voor zich, belangrijke koorwerken. Twee ervan wa ren van Israël J. Olman, een componist van groote beteekenis, die zijn teksten geheel innerlijk doorvoelt en doorleeft. Het eerste was een gedicht van A. Du- barton, „Visschers", waarin de componist gelegenheid had vele stemmingen en in drukken te verwerken. De met zware al literaties van z aanvangende woorden (De zee ligt zwoegend neer en zucht na zwa- ren strijd) brengen in de voor deze im pressie benoodigde donkere stemming, en zeer fraai was dit door den componist weergegeven. De verdere canonische be werking van dit gedeelte gaf heel mooi het onrustige der zee weer. Daarna volgt de angst om den storm, het noodweer, dat de golven doet opzweepen, waarna, als de storm zich gelegd heeft, een rustig en vriendelijk adagio den nieuwen dag aan kondigt. Een vroolijk en opgewekt einde symboliseert de liefde voor den arbeid, en het eindelijk© „welkom van de ree". Dat het Mannenkoor een dergelijk machtig koorwerk aandurf de. en het ook. in het algemeen gesproken, krachtig en zuiver zong, bewijst de groot© beteekenis, die deze zangvereenigir-t in ons plaatse lijk muziekleven inneemt. Ditzelfde kan worden gezegd van een ander koorwerk van Olman, „Jerusalem", op woorden van Selly de Jong. Zoowel dichteres als com ponist behooren tot het oude, uitverkoren volk van Israël, en dat maakte, dat ook hier iets heel moois bereikt werd. Het rhythme, dat Selly de Jong in dit gedicht gebruikte, is de dactylus (één beklem toonde en twee onbeklemtoonde letter grepen), afgesloten door den spondeus twee beklemtoonde lettergrepen) en hier mede kan een componist heel wat effec ten bereiken. Zoo bijvoorbeeld in deze regels: „Laat de bazuinklank nu schetterend schallen, Heere, Gij weet het, uw volk Israël wacht". Hier werd, in de fortissimo's, waarover dit groote koor beschikt, inderdaad een treffenden indruk gewekt. Het derde groóte nummer was van FrecL J. Roeske, „Harald's Bruid", even eens een mooi en belangrijk nummer, waarbij de directeur, de heer Leewena een korte toelichting gaf. Het slotnummer was een geestig liedje van H. W. van der Mey, „Grietje van den Mulder". Wij kenden wel de compo sitie van Arnold Spoel, maar deze, van E. Wettig-Weissenborn, was ons onbe kend. Evenals Spoel heeft ook deze com poniste den geestigen tekst zeer goed mu zikaal geïllustreerd. Dit laatste nummer moest worden gebisseerd; het enthou siaste publiek uitte zijn geestdrift in lang aangehouden applaus. De zangeres, mejuffrouw Jo Immink, maakte een symphatieken indruk in haar eenvoudigheid en pretentieloosheid. In haar eerste nummer, recitatief en aria uit „Judas Maocabaus" van HSndel, was haar steun nog niet „los", en bleef deze nog wat gevoileerd. Maar in de beide prachr tige Fransche liederen „Séparation" van Dulieu en „Les feuilles sont mortes" van Doret deed zij zich kennen van haar beste zijde; uit den aard der zaak leent zich een stem als de hare het best voor dergelijke, diep-weemoedige, liedjes, en hier was haar vertolking dan ook in alle opzich ten schitterend. Prachtig de uitspraak van het sierlijke Franseh, innig en ge voelvol de zang. Na de pauze gaf zij een viertal Nederlandsch© liederen, waar onder de Genestets bekende „Benjamin af' op muziek van Theo van Zutphen moest worden gebisseerd. Zooals men uit het bovenstaande kan zien, een belangrijk concert dus, waar mede het „M&mienkoor" het seizoen op waardige wijze besloten heeft. Yejaardag Prinses Juliana. Ter gelegenheid van Prinses Juliana's verjaardag woei van alle openbare en particuliere instellingen de vaderlandsche driekleur. Door de Oranje-Vereeniging zat aan de kinderen hedenavond een gezelligen avond worden aangeboden in het Ohr. Mil Tehuis. Om 7 uur vertrekt de stoet vanaf Irene, voorafgegaan door de Oranje Harmoniekapel. Door het Stedelijk Muziekcorps wordt om 8 uur een concert in de muziektent in het Plantsoen gegeven. Concert te geven door het Stedelijk Muziekcorps op Donderdag 30 April 1926 in de muziek tent (Plantsoen) van 8 tot 9.30 uur, ter ge legenheid van'den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Programma: la. Wien Neêrlandsch bloed, b. Nord Oostsee-Grüsse, marsche, Hasselmann. 2. Ouverture Joseph in Egypte, MéchuL 8. Walzer aus der Posse „Polnische Wirtschaft", Gilbert 4a. Het beleg v. Bergen op Zoom (1626). b. Strijdzang der Geuzen, (Oud Neder- landsche liederen). 6. Fantasie sur 1'Opera Carmen, Bizet 6. Ein Albumbiatt, Wagner. 7. FranzöBische Lustspiel Ouverture, Keler Bela. 8a. Oude Wilhelmus, b. Marche Jubilé Provindal, S. Jonger*. „Sneeuwwitje". Opnieuw waren de leerlingetjea van den heer Boelens Woensdagmiddag in actie voor „Sneeuwwitje" en stonden ze al lang voor twee uur kant en klaar. De heer de Graauw had een nieuwe kist met costuums laten komen en ze waren nu zoo mooi dat ze zichzelf niet terugkonden. Een paar der jonge dames hadden het gezelschap in den steek gelaten, maar waren aanstonds door andere vervangen en goed ook! De pages hadden nu prach tige pakjes aan, de koningin zag er wat leuk uit in haar middeleeuwsch costuum en de koning was je reinste pracht Het aardige sprookje deed het ook nu weer, al waren er niet zooveel kinderen als dpn vorigen keer. Ze gaan nu naar Alkmaar ook, en daar zullen ze opkijken van die mooie oos- tuumpjes, reken maar! Het Dorus Rljkersfonds. Een prachtig succes boekte het Dorus Rijkersfonds door den verkoop van 160 boekjes „Rooie Hein" en „Koning Dorus en zijn Blauwe Zeeridders" in Balik Pa pan (N.-L). De heer de Jager zond deze boekje*, geschreven door onzen plaatsgenoot Levy Grunwald, naar Indië, waar zij niet min der dan 863.60 opbrachten. Voorwaar een mooi resultaat voor da ka* v*n het JDocu* Bfllranrtonri*11

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5