BINNENLAND Louis Bouwmeester, t Louis Bouwmeester la Dinsdagmiddag te kwart voor drie overleden. De begrafenis van het stoffelijk over schot van Louis Bouwmeester ls bepaald op Zaterdag 1 uur op Zorgvliet. Met Louis Frederlk Johannes Bouw meester la de grootste Hollandsche too- ueelspeler der laatste honderd jaren heen gegaan. En als men vraagt waaraan hij zijn grootheid te danken had, dan la het ant woord: Aan zön genialiteit. Nadoenerij ia hem altijd! vreemd ge weest, van elke door hem gespeelde rol had hij zijn eigen opvatting en speelde haar zóó dat het volmaakte nahiji werd gekomen. Schitterende creaties heeft hij gegeven van sommige klassieke karakterrollen, (Shylock", Richarö UT*) hoewel hij echter getoond heeft het begrip der klassieke rust te mjssen. Geboren te Middelbands, 6 September 1842, een dorp, dat van Botterdam uit be zocht werd door het gezelschap, waaraan zijn moeder als actrice verbonden was, groeide Louis op temidden van reizende en trekkende tooneelspelers en voelde in zijn jonge jaren weinig voor dit leven van meer ontbering dan genot. Toen was zijn ideaal een flink matroos te worden. Doch zijn vader, de acteur L. T. G. Rozenveldt, stond geheel vreemd tegenover de verlan gens van zijn zoon en dwong hem min of meer tot de plichten van zijn eigen be roep: komediespelen. Tot zijn 19e jaar diende de jonge Louis nu dit, dan dat ge zelschap, en zwierf nu hier, dan daar. En kreeg al spoedig pleizier in zjjn „vak"; de zee had afgedaan. Ruim 19 jaar oud, sloot hij een vast jaarcontract af met Boaa en Judels in de Salon des Variétés. Spoedig kwam voor hem „het groote moment". Het toeval bezorgde hem de rol van „Raphael" In „Marmeren beelden, ijskoude harten", van Barrière en Thi- boust. Zijn creatie was schitterend, het pu bliek geraakte in extase: het sluimerend talent van Bouwmeester was ontwaakt en zou zich spoedig in volle glorie ontplooien. 4 September 1880 speelde hij voor het eerst den „Shylock" uit Shakespeare's „De Koopman van Venetië". Een rol, die hem lief geworden is, waarin hij al zjjn talenten kon ontplooien, waarin hij kon toonen, wat hij mans was, waarin hij het publiek avond aan avond in vervoering bracht. Dat ook het'komisch talent niet ontbrak, bewees hij in de rol van „Anto- lycus" uit Shakespeare's „Winteravond sprookje" en in „Macbeth". Zijn verdiensten bleven niet onbeloond. Koning Willem UI schonk hem In April 1882 de groote gouden medaille van ver dienste en ontving den kunstenaar in Audiëntie. In 1894 werd de nieuwe Stadsschouw burg geopend en vierde Bouwmeester daar nieuwe triompen. Als „David Siohel" uit „Vriend Frits", als „Jean Darlot" van Louis Legende, als „Napoleon" in „Mada me Sans Gene", was hij zonder weerga. Ben tweede officieel blijk van waardee ring was de hem in 1897 verleende orde van Oranje Nassau. iNa de viering van zijn 40-jarig tooneel- jubileum ging hij met het geheele K N. T. naar Parijs, waar in het huis van Molière het Theatre Francais de „Koopman van Vetië" gespeeld werd met Bouwmeester als Shylok. Fransche artisten en Fransche pers waren uitbundig in hun lof voor den Hollander. Een hooge onderscheiding viel hem ten deel: de benoeming tot Officier d' Academie. Tweemaal maakte hij een tournée in Indië, speelde den Shylock in Keulen, had een tijdlang een eigen gezelschapje, en ging in 1921 naar Weenen en Stratford en Avon, Shakespeare's geboorteplaats. In Augustus 1928 trof den reeds bejaar den man het ongeluk, dat hem toen bijna het leven kostte. Op het Roelof Hartplein te Amsterdam werd hij' door een automo biel overreden. Vele weken bracht de ge wonde door in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht, talloos waren de bewij- zen van deelneming, die hij van verschil lende zijden ondervond. Lagzamernand kwam er verbetering in zijn toestand, het tjzersterke lichaam liet zich niet overwinnen, terwijl ook de wil om beter te worden veel ten goede deed. Een blijde tijding bereikte hem op rin ziekbed: z'n bevordering tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Na zijn herstel maakte Bouwmeester nog een tournée door het land, waar hij1 overal gehuldigd werd qp een wijze, als wellicht nimmer een Nederlandsch kunstenaar ten deel viel Eind 1924 was de gezondheidstoestand van onzen beroemden acteur van dien aard, dat hij voortdurend de kamer moest houden. Op 6 April 1925 moest de oude tooneel- speler plotseling in Ziekenverpleging aan de Prinsengracht worden opgenomen, omdat operatief ingrijpen dringend noodzakelijk bleek. Nog denzelfden avond onderging hij een lichte buikoperatie met goed gevolg. Helaas heeft deze operatie echter te veel geëischt van de krachten van onzen emi- ntjnten acteur. Eerst bemerkte men een lichte verbetering in zijn toestand, doch na eenige dagen luidden de -berichten minder gunstig. Langzaam aan ging de toestand achteruit en toen het bericht kwam, dat plotseling de langzame slooping van dit krachtige lichaam zich versnelde,, toen wist wel geheel Nederland, dat het zijn grootsten acteur wel spoedig zou moeten missen. Thans is Louis Bouwmeester van ons heengegaan. En met weemoed staat ons volk met ontbloot hoofd geschaard om de baar v»n zijn grootsten acteur. Een nieuw schip. De Kon. Paketvaart Mij. heeft de leve ring van een vracht- en passagiersschip, genaamd „Merak", metende bruto eiióa 450 ton, hoofdafmetingen 260* X 42* X 18' 6", opgedragen aan de Rott Droog dok Mij. te Rotterdam. De Watersportfeesten te Alkmaar. In de dezer dagen ten stadhulze te Alkmaar gehouden vergadering ter be spreking van de plannen voor de Water sportfeesten die op 1 Juni te Alkmaar ge houden zullen worden, is ln beginsel be sloten vrije deelname bij een punterwed- strijd uit te lokken door geldprijzen van b.v. 16, 10 en 6 uit te loven. Moge lijk zou ook nog een wedstrijd; van Alk- maarders met roeibootjes kunnen Inge- lascht worden. De afdeelingen Schuttevaer van Broek op Langendijk en Alkmaar zullen voor de geheele regeling zorg dragen en onder zoeken welke gracht zich daarvoor het beste leent. Wellicht zal de Kennemersdn- gelgracht de beste plaats rijn. De versierde en met vlaggen getooide Langendijker schepen zullen na terug komst van do zeilwedstrijden ln de on middellijke omgeving van het Waagplein een ligplaats kiezen. De mogelijkheid wordt nagegaan om het oonvooi van de afd. Schuttevaer in de Langendijken op Pinkster-drie naar Helder te sleepen. De afdeeling Alkmaar van Schuttevaer beoogt een met bloemen en vlaggen ver sierd schip in het centrum der stad neer te leggen. Alcmaria V. V. V. is met de voorbereiding van hare Kermesse d'Eté eheel gereed en heeft een bedrag van 250 voor de watersportfeesten aan het Alkmaarsche comité ter beschikking ge steld. Inzake den 2 K.M. wedstrijd der Ver. de Alkmaarsche Waterratten bestaat alle kans van slagen. De baan kan worden gelegd in het Noord HolL Kanaal met de startplaats in het afgesloten kanaalvak, zoodat de zwemmers zich ln de loods van het Alkmaarsche Veem kunnen verklee- den. Tevens zal ter opluistering in het af gesloten kanaalvak een pantomime (brui- loftsgroep) kunnen worden gehouden, be nevens een geoostumeerde wedstrijd met hindernissen, een reddingsdemonstratie voorheen en thans alsmede een wedstrijd in ringsteken met kano's. Het beta lend publiek zal bij de groentenveiling dezen wedstrijd kunnen volgen. Nagegaan zal worden op welke wijze het publiek in de gelegenheid zal worden gesteld de zeilwedstrijden te volgen. Het zal' wellicht practisch zijn één groote passagiersboot die voldoende com fort biedt om een groot aantal menschen langen tijd te herbergen, op een vooraf te bepalen uur uit Alkmaar naar het wed- strijd-tererin te laten vertrekken, waarop elkeen tegen geringe betaling den wed strijd zal kunnen volgen. Eventueel zou deze boot op bepaalde uren te Akersloot kunnen aanleggen om meerder publiek, dat na het vertrek uit Alkmaar ls geko men, aldaar op te nemen of er af te la ten. Nadere berichten daarover zijn nog te wachten. Eenige reclame-platen zullen de aan dacht op de zeilwedstrijden en de feesten te Helder en Alkmaar vestigen. Het bureau van de Kamer van Koop handel heeft acht verguld zilveren medail les beschikbaar gesteld, te verdeelen tus- schen de oommissie te Alkmaar en die te Helder. Daar burgemeester Wandelaar binnen kort voor eenigen tijd de stad zal verla ten is voor de hoofdleiding der Alkmaar sche feesten een driemanschap gevormd bestaande uit de heeren Mr. J. P. Bos man, 8. W. Arntz en O. O. H. Walraven. Het driemanschap zal er voor zorgen, dat de feesten een ordelijk verloop heb ben, de ontvangst behoorlijk wordt gere geld, uitnoodigingen woorden gezonden, enz. Nader zal vastgesteld worden waar te Alkmaar de prijzen zullen worden uitge reikt. Richüge heffing der directe belastingen. De Eerste Kamer nam met 864 stem men het ontwerp Richtige heffing Directe belastingen aan. Wijziging Invaliditeitswet De commissie van rapporteurs heeft op het wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet het volgende amendement voorgesteld E)e eerste zin van artikel IV wordt gelezen In het tweede lid van artikel 828 der Invaliditeitswet worden de woorden „een jaar" vervangen door de woorden „vijftien maanden". De Kamerverkiezingen. De oandidatenlijst van den Christelijk- Democratischen Bond is bij stemming on der de leden als volgt vastgesteld: L J. van der Steen; 2. mr. A. M. C. Sand'berg; 8. A. P. Juncurt Jr.; 4. H. Scholten Km; 6. mr. A. Roodvoets; 6. A. K. Hardeniberg; 7. 8j. Heringa; 8. G. A. de Vlies; 9. M. G. J. Kemours; 10. Ohr. de Vries; 11. D. J. H. van Wijk. Aanvulling van de Kieswet Naar verluidt, zou dezer dagen de in diening te verwachten zijn van een wets ontwerp tot aanvulling van de kieswet, waarbij degenen, die tegen den stemplicht gewetensbezwaren hebben, vsn den stem plicht worden vrijgesteld. Het staatsbedrijf der P„ T. en T. Uit de benoeming van den Ir. M. EL Damme, oud-hoofd van den dienst deir Staatsspoor- en tramwegen in NecL Indië, tot directeur-generaal van de P., T. en T. blijkt, dat de regeering het denkbeeld van een directorium van drie leden, recht streeks staande onder den Minister van Waterstaat (gelijk ontwikkeld ln het rap port van de zoogenaamde Commissie-Van Royen) niet heeft overgenomen. WIJ ver nemen echter, dat zij thans wel overweegt onder den nieuwbenoemden dlretoeur-ge» neraal drie directeuren, leiders van de verschillende bedrijfstakken van het Staatsbedrijf, aan te stellen, (HlbL) Jaarverslag K v. K voor HoUand'a Noorderkwartier. Uit hei jaarverslag der Kamer van Koophandel en fabrieken voor Holland's Noorderkwartier blijkt o.m. dat in het afgeloopen jaar door de Alkmaarsche rechtbank 168 faillissementen werden uit gesproken tegen 127 ln 1928, 70 in 1922 en 61 ln 1921. De ontvangsten der Kamer bedroegen in totaal f 23.556.03, terwijl de uitgaven beliepen f 19.864.58. De aanvoer op de Alkmaarsche markt van Edammer-commissie (boeren- en fa- briekskaas) bedroeg 8076 stapels met 6.722.513 K.G.; de omzet der Coöperatieve Zuivel Exportvereeniging bedroeg totaal 2.623.006 KG. De hoogste dagprijs bedroeg f 65, de laagste f 89 per 50 KG. Op de veilingen der Langendijker Groenten- centrale werden aangevoerdroode kool 18.264.100 KG., gele kool 11.024.008 KG., witte kool 20.652.933 K.G., aardappelen 13.589.385 KG., uien 2.650.181 K.G., losse wortelen 1.638.123 KG. Op de veilingen van den Noordermarkt- bond te Noord-Scharwoude werd aange voerd roode kool 16.877.165 K.G., gele kool 5.491.315 KG., Deensche witte kool 13.804.860 KG., aardappelen 9.801.280 KG., gele uien 2.264.615 KG, losse wortelen 2.122.900 KG. Op de veiling te Warmenhuizen werdén aangevoerd: roode kool 6.637.876 KG., Deensche witte kool 3.594.625 K.G., ge wone witte kool 5.911.395 K.G., vroege aardappelen 2.413.344 KG. De Alkmaarsche Exportveiling van land- en tuinbouwproducten nam in bloei toe; de totaal omzet bedroeg f 266.092.62. De totale opbrengst van de verkochte visch aan den gemeentelijken vischafslag in Helder was heduidend hooger dan het vorig jaar en bedroeg f 561.259, de aan voer aan den vischafslag aan de „Houkes" en „den Oever" te Wieringen bedroeg respectievelijk totale bedragen van f 39.396 en f 67.764. Door het gemeentelijk zeegras- bedrijf te Wieringen werden verzonden 13.127 balen 50 K.G. gemaaid zeegras, vertegenwoordigende een waarde van f 72.353. Op dq Alkmaarsche eiermarkt werden aangevoerd 3.491.015 kippen- en eenden eieren, op de Alkmaarsche graan- en zaad- markt 88.011 H;L., op *de groote voor- en najaarsmarkten f 81.244 stuks vee. Op de zes groote lammerenmarkten te Den Burg op Texel werden aangevoerd 21.863 stuksde totale ontvangsten worden op 6 ton geschat. Het Internationaal betaüngsverkêer. De beraadslagingen van de Tweede Ka mer zjjn gistermiddag onderbroken voor de volgende verklaring van den minister van financiën, den heer Colijn: Mijnheer de voorzitter: Ik stel het zeer op prijs, dat u (mij de gelegenheid hebt willen geven om van deze plaats een me- dedeeling te doen met betrekking tot een belangrijken maatregel op het gebied van het internationaal betalingsverkeer. In de eerste plaats breng Ik ter ken nis van de Kamer, dat met ingang van morgen, 29 April, de minister van arbeid, handel en nijverheid, Ingevolge de wet van 1 September 1917, Staatsblad no. 678, tot nadere aankondiging dispensatie heeft verleend: le. van het verbod tot uitvoer van goud, vallende onder het uitvoerverbod van alle metalen in eiken vorm, Ingesteld bij Kom besluit van 7 April 1917, StbL no. 279; 2e. van het verbod tot uitvoer van gou den munt en muntmateriaal ingesteld bfj Koninklijk besluit van 8 Augustus 1914, StbL no. 408; terwijl tevens maatregelen zfjn geno men, tén einde door intrekking van de evengenoemde Koninklijke besluiten den door de dispensatie ingetreden voorloo- pigen toestand te bestendigen. In verband daarmede zal de Nederland- sche Bank van 29 April af zich weer kun nen houden aan haar verklaring van 1908, die in 1614 door de uitvaardiging van het uitvoerverbod buiten werking werd gesteld. Deze verklaring luidt: „De directie der Nederlandsohe Bank verbindt zich tegenover de regeering tot handhaving en voortzetting van de tot dusver door haar gevoerde goudpolitiek, door bij stijging van de wisselkoersen op het buitenland boven de pariteit der goudwaarde, haren goudvoorraad, zoolang zij daartoe bij machte zal zijn, voor uit voer beschikbaar te blijven stellen op den voet van 16(63.44 per kilogram fijn voor baren en tot hiermede overeenkomstige prijzen voor gouden muntspeciën". Ik kan heiraan toevoegen dat met in gang van denzelfden datum Neder- landsch-Indië, benevens Engeland, Au stralië en Nieuw-Zeeland een maatregel van gelijke strekking nemen. Ter nadere toelichting van den gang van zaken vestig ik er de aandacht op, dat de Nederlandsohe iBank derhalve evenals vroeger in het algemeen geen gpuden tientjes of vijfjes beschikbaar zal stellen voor het binuenLandsch verkeer. Voor export naar het buitenland echter zal zij haar goudvoorraad beschikbaar houden tegen betaling van 1668.44 per kilogram fijn voor baren en tot hiermede overeenkomende prijzen voor gouden munten. Tot goudafgfifte voor export steil zij zich echter niet voor eerder over te gaan, dan wanneer de wisselkoersen bo ven! goudpariteit zijn gestegen. Aange zien thans alleen de Vereenigde Staten van Amerika, Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland, beneveps Nederlandsch- Indië onvoorwaardelijk tot den gouden standaard zullen zijn teruggekeerd, zal de Nederlandsch© Bank voorshands tot het bepalen van het oogenblik of tot afgifte overgegaan zal worden, alleen rekening houden met de wisselkoersen op deze landen en niet met de koersen op die lan den, die den in- en uitvoer van goud nog beperkt hebben en dus den gouden stand aard nog niet volledig hebben ingevoerd en.wier valuta derhalve voorioopig nog geen onafhankelijke vaste goudwaarde of pariteit heeft. De Nederlandsohe Bank zal zich bij af gifte van goud voor export de bevoegd heid voorbehouden controle te oefenen op de verzending. Ansjovla Het telegrafisch ansjovis-vangstbeirfoht, dat eenige jaren niet meer werd verstrekt, wordt thans weer langs de Zulderzeeplaat- sen rondgeselnd en vermeldde Zaterdag J.L een vangst van 700 kg. nabij Nieuwe- diep met één zegent; soort: middelmatig. Aan den Oostwal nog B 600 kg. ft 8Q ota 1 Verdrag Nederland—België. Bij de Tweed© Kamer is gisteren inge komen het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 3 dezer te 's-Gravenhage tus- schen Nederland en België gesloten ver drag tot herziening van eenige bepalin gen van het op 19 April 1839 te Londen tusschen beide Staten gesloten verdrag en tbt het treffen van eenige regelingen ten behoeve van de wederzijdsche belan gen, alsmede van de bij het verdrag ge voegde overeenkomst nopens de proce dure met betrekking tot de daarin voor ziene scheidsrechterlijke oplossing van geschillen. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Ter beoordeeling van het resultaat wordt volstaan met in herinnering te brengen, dat de Belgische aanspraken, gesteund door het rapport-Tardieu, deels van politieken, deels van economischen aard waren. Voor zoover de politieke aanspraken niet betroffen! het wegnemen van de beperkingen, die in 1839 aan de Belgische souvereiniteit waren opge legd (neutraliteit en positie van de haven van Antwerpen), tnaar gericht waren op oogmerken, die met de souvereiniteit en territoriale rechten van Nederland onver- eenigbaar waren, kon uit den aard dier zaak geen medewerking worden verleendl Dien tengevolge werden overdracht of afstand van hoogheidsrechten op de Schelde en Zeeuwsch-Vlaanderen en instelling van eenig speciaal veiligheidsregiem in Limburg nadrukkelijk afgewezen* terwijl ondanks den aandrang der Mogendheden, in militaire aan sprakelijkheid en verhintenissen niet werd getreden. Daarentegen werd op economisch gebied bereidwilligheid betoond tot overwe ging en onderzoek van Belgische behoeften waarvan, met inachtneming van Nederland sohe desiderata, de 'bevrediging voor een duurzame goede verhouding tusschen de beide Staten in de toekomst van belang kan zijn. Naar 's ministers overtuiging verdient het gewijzigd regiem, dat een zuiver administra tief karakter heeft behouden, en met.een condominium even weinig gemeen/ heeft ais het vroéfeere stelsel, alle aanbeveling met het oog op de daarbij betrokken Belgische be langen en de goede betrekkingen tusschen beide landen. Het stelsel komt eenerzijds aan Belgische bezorgdheid tegemoet en ver zekert anderzijds onze souvereine rechten. Het heeft het voordeel, dat de zorg voor de bevaarbaarheid! der rivier een Nederlandsch- Beigische aangelegenheid blijft en interna tionalisatie of beheer door een internatioaialie commissie met deelneming van niet-oever- staten, gelijk tegenwoordig bij andere inter nationale rivieren het geval' is, wordt bui tengesloten. B. Loodsdlenst op de Schelde. Volgens het tractaat van 1839 is deze dienst geregeld op den voet van gelijke rech ten en vrije concurrentie. De nieuwe rege ling kómt hierop neer, dat de concurrentie behouden is gebleven, voor zoover de vaart van Antwerpen naar zee betreft. In omge keerde richting is een splitsing gemaakt, naarmate de schepen door de Wielingen de Schelde binnenkomen of door bet Oostgat dan wel de Deurloo; in het eerste geval za de Belgische, ln het tweede geval de Neder landsohe loodsddenst bij uitsluiting gevoegd rijn. Het loodsen van en naar Nederlandsche havens op Nederlandsch gebied blijft intus- schen geheel aan den Nederlandschen loods dlenst voorbehouden. Met betrekking tot deze regeling zij be dacht, dat de positie door het regiem van 1889 was geprejudiicieerd en dat met verkre gen Belgische rechten en met het Belgisch belang bij het loodsen naar Antwerpen viel rekening te houden. Onder deze omstandig heden kan een oplossing slechts gevonden worden in den vorm van een indeeling, waarbij de aangenomen regeling het meest voor de hand lag. Een aanzienlijke bezuini ging zal voor Nederland, zoowel als voor België, van deze regeling het gevolg ztjn. c. Kanalen. Ten aanzien van een eventueel kanaal van Antwerpen naar Ruhrort werd in herinnering gebracht, dat in het verdrag van 1889 reedis aan België een landi- of waterverbinding door Limburg met Duitschland in beginsel was toegestaan. In 1878 had weliswaar België'zijne keuze op een spoorwegverbinding doen vallen en was daarmede zijne bevoegdheid verwerkt, maar niettemin heeft later een waterverbinding een punt van overleg tusschen beide regee- n uitgemaakt en werden in 1912 dezer- toezegggingen tot medewerking gedaan. .Aangeteekend zij nog, dat met dit kanaal in het Vredesverdrag van Versailles is reke ning gehouden en dat dienaangaande daarin' voorzieningen getroffen zijn, ook wat de kosten betreft, zonder dat Nederland daarin werd gekend. Het trekken van deze aange legenheid binnen de sfeer van de Neder- laindsch-Belgische onderhandelingen heeft het voordeel gehadl, dat zij in- gemeen over leg tusschen België en Nederland kon wor den geregeld en een behoorlijke verbinding met de Maas kon worden verzekerd, terwijl dezerzijds tegelijkertijd een verbetering van de Zuid-Willemsvaart en de Maas, ter hoogte van Maasbracht, konden worden be- dongen. Wat een eventueel kanaal Antwerpen— Moerdijk betreft, waartegen de Regeering gemeend heeft geen bezwaar te moeten ma ken, zij er aan herinnerd, dat toen de Ooe- terschelde verviel als een bij de schelding bestaande verbinding tusschen Schelde en Rijn, ingevolge artikel IX par. g van het ver drag van 1839, ln een andere verbinding moest worden voorzien, welke tot stand kwam in den vorm van het kanaal door Zuid- Beveland. De vraag zal zijn of een eventueel kanaal Antwerpen—Moerdijk boven het be staande kanaal voor België de voorkeur zal verdienen. De Wielingen. De met betrekking tot de quaestie van de Wielingen bij gelegenheid van de ondertee- kening van het verdrag gewisselde verkla ringen worden in afschrift bij het voorstel gevoegd. •Met het oog op het belang van Nederland bij het behoud van een Zuidelijken toegang tot den tot het Nederlandsch gebied behoo renden Scheldemond en gelet op de aanspra ken op heerschappij over de geheel© Schel de, welke in het gieding werden geformuleerd, kon Nederland van rijn gevestigde histori sche rechten niet zonder meer afstand doen. Nu door België niet werd ingegaan op de verschillende door Nederland voorgesteld© oplossingen der quaestie, verheugt het der Regeering, dat België zich bereid heeft ver klaard, deze quaestie, welke in het verleden tot geen praktische moeilijkheden heeft aan leiding gegeven, te laten in statu quo, gelijk vroeger reeds dezerzijds in overweging was gegeven. Uit de Communistische Party. Naar de TeL meldt, heeft het bestuur van het Nationaal Arbeidssecretariaat de zer dagen het volgende telegram gezon den aan zijn vertegenwoordiger te Mos kou, den heer Van Wijngaarden: Vergadering besturen heden bespre kend ondermijnend werk Wijnkoop-ole- ment contra N. A. 8. oordeelt open strijd onvermijdelijk, acht betere verstandhou ding tusschen twee deelen beweging al leen mogelijk bij regeling gebaseerd op onmiddellijke radicale verwijdering Wijn- koop-element uit alle leidende functies, Bouwman Klitsz moeten dienovereenkom stig handelen. W.g. Sneevliet, DisseL Het Volk meldt, dat de Executieve der Derde Internationale, op voorstel van de Hollandsche commissie uit de Executieve de volgende beslissing heeft genomen: le. De heer Wijnkoop zal belast blijven met de leiding van de Communistische Partij Holland; 2a aan de oppositie wordt het recht verleend een tweeden secretaris in het partijbestuur aan te wijzen; 8e. de door den heer Wijnkoop c.s. ge voerde politiek ten opzichte van Neder landsch Oost-Indië wordt door de Execu tieve onvoorwaardelijk afgekeurd; 4e. De oppositie verkrijgt het recht een vertegenwoordiger harerzijds aan te wij zen, die in de redactie van de Tribune moet worden opgenomen; 6a de volgorde der candidatenliJst voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zal als eersten naam aanwijzen dien van den heer Wijnkoop, als tweeden, dien van een lid der oppositie, ais derden dien van een lid der Communistische- Partij Hol land en verder worden aangevuld op de wijze als door het a.s. partijcongres zal worden besloten. De Tribune meldde Dinsdagavond o.m.: Het partijbestuur heeft Zaterdagavond vergaderd tot het in ontvangst nemen van het rapport van de partij-delegatie, die te Moskou met commissies van de uitge breide executieve en het praesidium over de Hollandsche partijzaken heeft onder handeld. Ook de minderheid, die te Mos kou aanwezig was, bracht haar verslag uit. Medegedeeld werd, dat de partij-dele gatie van het te Moskou genomen besluit op een drietal punten van organisator!- schen aard uitdrukkelijk het voorbehoud der naar haar meening onuitvoer baarheid ervan had gemaakt. Het partij bestuur besloot, daar de definitieve beslis sing van Moskou nog niet in handen van het partijbestuur was, onmiddellijk tele grafisch om directe toezending van den definitieven tekst te vragen welke te legrafische aanvrage dan ook direct naar Moskou is verzonden en de behande ling van het rapport der delegatie te schorsen tot na ontvangst van de defini tieve beslissing. Intusschen is het oongres der partij vastgesteld op 9 en 10 Mei te Amsterdam. Als eenig punt op de agenda werd gezet: De verhandeling te Moskou inzake de Hollandsche Partij. Daarbij zullen ook de ajj. verkiezingen en de fractie-vorming in de partij worden behandeld. Een geval van schorsing bfj het loodswezen. De heer Duys, lid van de Tweede Ka mer, heeft aan den minister van marine de volgende vragen gesteld: L Is het juist, dat aan een stoker, werk zaam bij het onderdeel Betonming en Ver lichting, een straf van 7 dagen schorsing met inhouding van loon ls opgelegd, op grond van het feit, dat hij zich, na gedu rende twee dagen een diensttijd van pLm. 18 en 16 uur te hebben verrioht de uit drukking heeft laten ontvallen: „zijn *wi) nu beesten of menschen?" 2. Indien het antwoord hierop bevesti gend luidt, is het dan aan Zijne Excellen tie bekend, dat het motief voor deze zware straf door den inspecteur van het loods wezen ls omschreven als: „wegens na het ontvangen van orders 't uiten van de woorden: zijn wij beesten of menschen?" Terug tot den gouden standaard. Politieke en economische factoren.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7