MANNEN! 'Backirï Bakpoeder GEMENGD NIEUWS WAFELEN DrOehker*s OP EN OM HET BINNENHOF. Niets baatte! 'li liter melk Ingezonden Mededeeilng. Indien bij het scheren nw huid pijn doet of stak gaat, knnt g\) dit voorkomen door uw huid vóór het ineeepen eerst ln te wrijven met een weinig Pnrol. rustheid over het optreden van pokken is aan alle regeeringsambtenaren, ten ge tale van 65.000, het oföcieele verzoek ge daan, zich te laten inenten. Vernomen wordt dat president Coolidge een van de eersten was om aan het verzoek te vol doen. Sedert 2 Januari zijn te Washing ton van 64 gevallen 19 met den dood ge ëindigd. „Hawail genomen". De gecombineerde leger- en vlootmanoeu- vres in den Stillen Oceaan zijn geëindigd met het theoretisch nemen van Haleiwa, hetwelk Pearl Harbour in de wateren van Hawaii beschermt, door de aanvallers, de „blauwe vloot", welke werd bijgestaan door een groot aantal bombardementsvliegtuigen. Deze laatste beslissende aanval op Hawaii, het grootste eiland der groep, volgde op het reeds vermelde nemen der eilanden Molokai, Maui en Lanai, waarbij de verdediging^ macht te land gemakkelijk verslagen werd. Volgens de deskundigen hebben de manoeu vres bewezen, dat de tegenwoordige verde digingswerken van Hawaii niet sterk genoeg zijn om weerstand te bieden aan een aanval door een sterke vijandelijke vloot en dat in tijd van oorlog de eilanden door den vijand met weinig moeite of verlies zouden kunnen worden genomen. Voor de tweede maaL De Aïnerikaansche anti-smokkelvloot heeft op 20 mijl buiten de kust een Franschen schoener, de „Mousmee", ingepikt, die ge laden was met sterken drank ter waarde van $100.000 $160.000. Dit geschiedde ter hoogte van New-Jereey. Ook een motorboot, die zich in de nabij heid van de „Mousmee" bevond, werd aan gehouden. De „Mousmee" is een voormalig Britscfa vaartuig, dat al eens was aangehouden, doch toen tegen borgstelling vrijgelaten. De Kathedraal te New York. [Meermalen is melding gemaakt van de geldinzameling, die in de Ver. Staten wordt gehouden voor het bouwfonds van de kathe draal van St. Johannes de Deo, in New-York (stad), die op twee na grootste kerk ter wereld zal worden. Er staat al een groot stuk van het machtige bouwwerk en daarin wordt al jarenlang dienst gedaan; maar voor de voltooiing, die pas de kathedraal haar volle, geweldige afmetingen zal verleenen, moest nog een groote som worden bijeenge bracht. Thans kon het werk beginnen; en reeds Woensdag zijn arbeiders begonnen met het delven voor het leggen van de fun damenten der vergrooting. De inzameling had aan giften en toezeg gingen 10.000.000 opgebracht. Is de kathe draal eenmaal voltooid, dan zullen enkel de St. Pieter te Rome en de kathedraal van Se villa nog grooter zijn dan de kathedraal van St. Johannes te New-York. LUCHTVAART. De F VH uit Indlë terug. De Kertosono van den Rotterdamschen Lloyd*' die Donderdag te Rotterdam is aangekomen, had die F VU, het toestel waarmede de vlucht naar Indië ls ge maakt, aan boord. Het gedemonteerde toestel is met be hulp van een bok onmiddellijk gelost en per boot naar het vliegveld Waalhaven gebracht. Het wordt daar gemonteerd en zal Za terdag, bij de huldiging van de Holland Indië-vliegers, voor het publiek te bezieh- tigeu zijn. Vliegongevallen. Tijdens de eskaderoefeningen gijn bij Diedenhofe twee Fransche vliegtuigen te gen elkander gebotst De beide vliegers werden gedood. Uit Malta wordt geseind dat bij de ma noeuvres een vliegtuig is in brand ge raakt en neergestort. De bestuurder werd gedood. Twee inzittenden kregen ernstige brandwonden. Oplichting. De makelaar S. te Haarlem, die heeft terecht gestaan terzake van oplichterijen in het verkooplokaal aan de Bilderdijk- straat te Haarlem, is wegens verduiste ring veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voor- loopige hechtenis. Wat al besognes! De nieuwe agent van politie in het Frie- sche stadje Sloten ls benoemd tot con ciërge in het stadhuis, bode, klokluider, gaarder der penningen voor de- opslag plaatsen en ophaler van geld voor het electrisch licht. De «ene dienst ln de andere waard. Bij den tnaohinalen houtbewerker Corn. Klinkenberg aan de Groenoordstraat te Lelden, kwam iemand op het kantoor, om te vragen of hij even mocht telefoneeren. Terwijl hij daarmede bezig was, werd de hèer Klinkenberg door personeel wegge roepen. Later bemerkte hij dat uit een lade van de schrijftafel was verdwenen een portefeuille inhoudende o.a. een be drag van ongeveer 150 aan bankpapier. De dader ls aangehouden. Op hem werd 140 aan bankpapier gevonden. Weefc-fcromietc. - •Den Haag, 80 April. Week van somber gebeuren Vragen. Surtname en Cu- toqoo. Oouden tientjes en vijfjes. Richtige heffing. Wederom een „historische week", deze laatste van April 1925. Maar niet eene van vroolijke soort. iZij is die, waarin betreurd1 werd het waar- achtig-onherstelbare verlies van 'Louis Bouw meester, onzen grooten tooneelkunstenaar, op 83-jarigen leeftjjd te Amsterdam bezwe ken, nadat het eenmaal jjzersterke lichaam te lahgen leste was ondermijnd. De uitvaart op Zaterdag 2 Mei, zal doen blijken, hoe na Bouwmeester ons volk aan het hart lag. In den gaandeweg-naderenden zomer de vroeglente-1925 is grillig wan aard en sommigen verlustigen zich al in het vooruit zicht van de uit Amerika aangekondigde hitte-golfl, zullen wij niet te genieten krijgen het Engelsch-Koninkljjk bezoek. Het is officieel „afgewimpeld" na berich- ten, die de komst van Georges V en zijn gemalin als zeker voorstelden. Of hier „iets achter schuilt", dan wel: of men te doen had met een voorbarig bericht slechts achter de schermen der diplomatie (nog al tijd dik en ondoorzichtig!) zal dit bekend zijn. Wij hadden het referendum in de katho lieke gelederen. Waaruit bleek, dat de Bond „St. Michaël" sterker is, meer invloed bezit, dan mr. Van Wijnbergen vermoedde. De heer Feber is van de lijst verdrongen, wat van onpartijdig standpunt getuigd, een verlies voor de Tweede Kamer moet worden genoemd. De weerzin tegen de Evenredige Verte genwoordiging is stijgend. En de leider van den Vrijheidsbond, mr. Dresselhuys, heeft van die stemming een handig gebruik ge maakt door in te dienen zijn initiatief-ont werp, volgens hetwelk wjji zouden terug- keeren naar het districtenstelsel, candi- daten en kiezersvolk tot elkaar „terugbren gend", terwijl de E. V. die twee van elkan der verkilde en vervreemdde. Het Lagerhuis, dat op 1 Juli door Jan Kiezer en zijne Johanna Kiezeres zal wor den gevormd, moet over dat ontwerp-Dres- selhuys ca vonnissen. De Tweede Kamer op 28 April in open bare vergadering teruggekeerd* heeft nog uiterlijk tot de week vóór Pinksteren (dus: tot eind Mei) bijeen te zijn. Of ook nog de Weelde-belasting en wat daaraan vastzit, op „het lijstje" zou worden geplaatst, moest (weet men) in de vergadering van Donder dag 30 April, den dag, waarop onze Kroonprinses haar zestienden verjaardag viert, worden uitgemaakt Op 28 April vatte de Tweede Kamer de Surinaamsche Begrooting-1925 aan. In vroe ger dagen werd deze voor den Senaat rijp gemaakt vóór Kerst De tijden zijn veranderd. Nu worden de West-Indische Begrootingen veel later in gediend. Veel is veranderd, 't meeste is „het zelfde gebleven"!. Suriname is en blijft noodlijdend, lastpost voor het moederland. Heeft veertig millioen aan Patria gekost Vordert nog altijd dertig veertig ton per jaar. Sinds jaar ei^ dag werden „recepten" uit gedacht Men denke aan de Commissie- dr. Bos, aan die van den heer Pyttersen. Ook nu: tal van klaagliederen, jeremiaden. Het oude, oude liedje. Minister De Graaff gaf toe, dat de econo mische toestand in Suriname zorgwekkend moet worden genoemd. Blijvende verbetering, zei Z. Exc. van Koloniën* zal eerst intreden na krach ti ger ontwikkeling van de economische hulp bronnen in Suriname. Vooral de suiker industrie acht Z. Exc. hier van bijzonder groote beteekenis. Suriname heeft wèl toekomst. Evenals „verleden". De groote vraag is en blijft: zal het Europeesch kapitaal zich beschikbaar stellen?. 't Blijft met dat ai eene heel-droeve historie, deze Surinaamsche. Dr. Scheurer wil redding vinden door het uitzenden van nóg eene uit drie leden te vormen Oommissie naar „de armlastige Kolonie'', zooals de anti-revolutionnaire Arts het uitdrukte. Natuurlijk voelt de minister niets voor herhaling der toepassing van dit reeds twee maal mislukte medicament.... Op den 28en April heeft minister Ooljjn de Surinaamsche bespiegelingen onderbro ken door ons Lagerhuis mededeeling te doen van een „belangrijken maatregel op het ge bied van het internationaal betalingsverkeer". Namelijk: 't herstel van den gouden stan daard. Ook Engeland kondigde Z. Exc, van Financiën aan, vereenigt zich daar- meê. Vermoedelijk zal Jan Publiek van dit alles slechts begrijpen en interessant vinden, dat voorshands van 't in omloop brengen van gouden tientjes en vijfjes geen sprake is. Overigens blijkt uit deze aankondiging, mag met blijdschap geconstateerd, dat henstel van normale verhoudingen op de wereld-geldmarkt zich steeds duidelijker manife^eert. - De dag van 29 April was in de Tweede Kamerniet belangrijk. De Begrooting van Oura<jao voor 1925 werd thans na die van Suriname goedgekeurd. Ouraqao is bloeiend. Baron Van Boetze- laer waarschuwde in lichtelijk-kromme beeldspraak tegen het „aan één spijkertje ophangen van de petroleum", als heil- en hulpbron van Willemstad c. a. In ernst, OuraQao gaat eene sluitende Beprootlng tegemoet, terwijl Suriname de „armlastige" blijft... Daarom zijn ook èn de minister van Ko loniën èn Ir. Feber gekant tegen het samen voegen van de beide „gebledsdeelen". zooals Koloniën, krachtens de jongste Grond- wets-herzlening, heeten. De tot herade- Ingezonden Mededeeling. naar Oetker>fcecept, gebakken met Backin vervangt de Cjiat. 250 gr. boter f 0.70 ot marg. f 0.50 2 eetlepels suiker «50 gram) 0.021/, 6 eieren... 0.36 500 gram tarwebloem 0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071!. 1 pakje Dr. Oetker's Vanille» suiker. .0.0' 0.08 0.05 0.15 1 citroen een weinig rum f 1.25 Bereiding: Nadat de boter tot room geroerü, is, worden onder aanhoudend roeren suiker, eieren, het met Backin vermengde meel en melk toegevoegdvervolgens mengt men de geraspte citroenschil. Vanillesuiker en rum door het deeg en beslaat het tot er zich blaasjes vormen. Bak nu in een heetgetnaakt vatelijzer de waielen op een matig vuur. Men ette erop het ijzer voor elk gebruik met een stukje spek in te smeren. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker. en dat op elk pakje ils Benige Importeurs E. Oatermann Co„ A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een grati s»receptenboekje toezenden. telt in Waterstaatsaangelegenheden on kun- dig-bedaehtzaam financier, werd niet elechi* in de anti-revolutionnaire sfeer der Kamer opgevat als de aankondiging van een groot verlies voor het Huis. Mr. ANTONIO. ming komende en de nog-steeds-voort- strompélende behooren niet in één-en-het- zelfde gareel. Bovendien is de afstand tus- echen Paramaribo en Willemstad, in let terlijken èn figuurlijken zin, - te groot. De Kamer heeft Woensdag ook nog goed gekeurd de Begrooting van het Staatsvis- scherahaven-bedrtjf te IJmuiden. Bij welke gelegenheid minister Van Swaay zijn zoo- veelste échec in het Parlement leed, door dien een voorstel der Oommissie voor de Staatsuitgaven om eene Commissie van Bij stand in het leven te roepen, met of zonder de bestaande Commissie van Advies, te gen wil en raad van Z. Exc. van Waterstaat werd aangenomen. Liefst: zonder hoofdelijke stemming. Arme minister Van Swaay!. Hoe heerlijk zal hem, straks, het oogen- blik zijn, verlossend' dezen bewindsman van de verantwoordelijkheid! In de ontwerp-wjjzlging der Invaliditeits wet bleef de Kamer steken* doordien bij de door weinigen verwachte vordering tot hoofdelijk stemmen aan het „quorum", minimum van een-en-vijftig leden drie afgevaardigden bleken te ontbreken. Eerste Kamer. Met overgroote meerderheid heeft de Se naat Woensdag goedgekeurd het ontwerp tot bevordering „van de richtige heffing der directe belastingen": De senatoriale breedsprakigheid-up tó date openbaarde zich ook bij deze gelegen heid. Ik laat met uw goedvinden den senatorialen woordenstroom over mij gaan. Memoreer slechts, dat minister Coljjn wees op de onvermijdelijkheid ervan door ae toenemende ontduiking. Er zijn menschen zei Z. Exc. van Financiën, die tonnen» gouds aan inkomen den fiscus verzwijgen. 4 Gaat hier over twee drie millioen gulden per jaar. Het ingrijpen van den fiscus in onze burgerrechtelijke handelingen, aldus nog deze bewindsman is onvermijdelijk, waar men te doen heeft met knoeiers, aan •wie de heer Colijn allereerst dacht hij het ontwerpen varf deze regeling. Zooals gezegd: Z. Exc. heeft hier met vlag-en-wimpel gezegevierd. Maar nu: aan de andere zijde van het Bin nenhof. Met name: de Weelde-belasting? Hoeveel water zal hier in den ministe- rieelen wijn worden gegoten? Dat zal bekend worden, eer de helft van Bloeimaand>-d.926 bereikt zal zijn. Bij de regeling van werkzaamheden be paalde de Tweede Kamer, met 45—16, vol gens het voorstel van president Kooien, dat o. a. het ontwerp betreffende nachtarbeid in broodbakkerijen nog op de agenda zal wor den geplaatst. Vruchteloos protesteerde de heer Schaper tegen dit voorstel. Een wensch van den heer K. ter Laan om het soc.-democratisch initiatief-ontwerp nog in de afdeelingen te onderzoeken zal door Praeses aan de Cen trale Sectie worden overgebracht. Over het ontwerp-Weeldebeiasting werd niet gerept.... Hiermede in overeenstem ming het gerucht, dat de Kamer niet na 19 Mei a.s. zal vergaderen. De wijziging der Invaliditeits-wet, welke gister-, Woensdag middag tekort aan „quorum" deed blijken, kwam er thans met 47 stemmen tegen 18. Waarna op het tapijt kwam het voorstel om aan tand-technici, die tot 1913 het recht van tand-prothese bézaten, deze bevoegdheid te laten. Terwijl Mevr. De Vries—Bruins, de soc.-democratische medica, pér amendement voorstelde, dat voor de toekenning dezer be voegdheid1 aan tand-technici het oordeel eener commissie van twee geneeskundigen en twee tandartsen beslist. Dit amendement werd o. a. bestreden door dr. Scheurer. De onverwachte tijding van het overlijden van dén beer De Monté VerLoren, specdall- EOONOMTSCH WEEKOVERZICHT. De groote politieke gebeurtenis, n.1. de verkiezing van den veldmaarschalk Von Hindenburg tot president van Duitsch land, heeft weliswaar ontstenjming ge wekt in vele kringen, omdat men daarin een voorbode wil zien van een nieuw militairistisch, dus gevaarlijk Duitschland, doch Schijnt het ons toe, dat de handels wereld in binnen- en buitenland het feit nogal kalmpjes opvat. Men hoort vele meeningen en is het inderdaad juist te achten de opinie, dat door deze verkie zing, de oude geregelde toestanden in Duitschland groote kans hebben terug te keeren, wat voor de wereld niet anders dan goed kan zijn, aangezien er onnoe melijk veel grooter schade wordt aange richt door verdeeldheid en roode of liever bolsjewistische terreur, dan door het idee, dat er binnen afzienbaren tijd weer eens oorlog zal komen. De flnantieele kopstukken, ook in Amerika, zijn met de verkiezing nogal ingenomen en blijkt dat ook wel meer direct uit de houding van de wisselkoersen, die inplaats van in zinking eerder een verbetering te zien gaven. B.v. ponden trokken zelfs aan tot 12.05, terwijl francs zich op 13.— vrijwel konden handhaven, na een kleine inzinking tot 12.95. Natuurlijk doet de zeer geringe handel de koersen weinig schommelen, doch alles wijst er op, dat de verrassende verkiezingsuitslag geen grooten invloed op den wisselhandel heeft gehad. De stemming op de buitenlandsche beurzen is voor Zondag in het algemeen zeer mat geweest, ook al bij gebrek aan affaire en vrees voor internationale ver wikkelingen, doch zal het geen verwon dering wekken, dat deze matheid omslaat in een betere tendenz, mede als gevolg van de vaste wisselkoersen en den goeden indruk op de zakenwereld. Ten onzent gaat het tenminste zoo, van flauwheid geen sprake, integendeel brak zich Dins dag zelfs voor de meeste hoeken een betere stemming baan, onder leiding van aandeelen Koninklijke Olie, welke weer een koers van 375 °/0 bereikten. Ofschoon de beurshandel den laatsten tijd al zeer weinig te beteekenen heeft is het toch al een verblijdend feit, dat de koersen niet verder zijn afgebrokkeld bij gebrek aan animo, wat dus wijst op een door en door gezonde markt Misschien, dat de jaarverslagen der groote banken het hunne er toe bijdragen om het publiek wat meer Ingezonden Mededeeling. ■tdr* Cktnr»Norwnttt* AJ j*p^RITT ER KO EIVJEVPUD WHO AJP aanwezig. Vooral op melk- en kalfkoeien is de Hollandsche kooper gesteld Wanneer het geluk wil, dat hij een goed kalf bij eene kalfkoe teelt, dan komt de boogere uitgave dubbel terug. Besteed werd te Schagen J 250 a 475. Geldekoeien stropten* met andere woorden er werd door den tusscbenman verloren. Daaruit leert men* dat aan het prijs uitdeelen eenmaal een einde komt. Vette koeien waren stil. Hoogste taxatie was 1.80 per K.G., althans dat was voor de beide koeien van J. Brommer te St. Maar ten a ƒ480 per stuk* het geval. Het jong vee was tamelijk lusteloos. Nuchtere kalve ren loopen van f 10 tot 28. De prijzen, be steed boven 18 a 20, waren voor bedrijfs- kalveren. Bij de vier lammeren* die ter markt waren, kan men niet van den prijs spreken. Zoo weinig zetten geen prijs. Eén ging zelfs al voor den dood. Schapen waren duur. Bedrijfsoverhouders liepen tot ƒ51.50; vette schapen tot f 61. Goede slachtvarkens noteerden 76 cent, zouters 70 cent per K.G. De zes groote lammerënmarkten zullen op Texel worden gehouden op 18 en 25 Mei, 9, 15, 22 en 29 Juni. Vanwege den Hemelvaartsdag op Donder dag 21 Mei, wordt de Schager markt op Woensdag 20 Mei gehouden. De voornaamste kermissen ln Hollands Noorden zullen gehouden wórden: Alkmaar 22 Augustus; Bergen 27 Sept.; Burgerbrug 27 Sept.; Callantsoog 6 Sept.; Helder 0 Juli; Hoorn 2 Aug.; Julianadorp 253 Nov.; Nieuwe Niedorp 81 Mei en 30 Aug.; Nieuwesluie 81 Mei; Oudesluis 19 Juli; Schagen 2) Juni; Schagerbrug 13 Sept.; Sint Maarten 6 Sept; 't Zand 11 Oct De afdeeling Opmeer en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw zal op 8 Juni eene keuring hóuden van hengsten, veulens en hitten, zoomede eene tentoonstelling van schapen* varkens en pluimvee, waaraan ver schillende attracties verbonden worden. Mevr. RoosBreed, S.-D. lid van den, Raad van Schagen, heeft wegens vertrek naar Schoorl, waar het echtpaar een pension gaat houden, haar ontslag als raadslid geno men. Volgens de lijst wordt zij opgevolgd door den heer G. Rempt. Het mond- en klauwzeer breidt zich on rustbarend in Hollands Noorden voort. Be- gen van Twentsche-, Amsterdamsche- en Incasso-Bank hebben stuk voor stuk een beteren klank, waarbij de eerste zelfs over uitbreiding van personeel Bprak en dat wil wat zeggen in de bezuinigings- manie der laatste tijden. De banken kun nen in de handelswereld blijkbaar goed emplooi vinden voor kapitaal en mag het een verheugend teeken zijn, dat er weer genoeg vertrouwen heerseht om de bonafide handel te kunnen financieren. Verder wordt er steeds meer gebruik gemaakt van de safe-inrichtingen -en moest meestal tot uitbreiding daarvan worden overgegaan. Het verslag der Rotterdamsche Bankvereeniging heeft teleurstelling gewekt in verband met het feit, 'dat is gebleken dat een bedrag van ruim 42 millioen gulden verloren is, welk bedrag is afgeschreven, zoodat geen dividend kan worden uitgekeërd. Nu echter gebleken is, dat de R. B. V. een groot deel harer relaties heeft behouden, mag worden verondersteld, dat zij zich weer geleidelijk van de débacle zal her stellen. De aandeelen liepen eerst tot 75°/o op, doch konden zich slechts op 700 o blijven handhaven. Wat betreft nieuwe kapitaalsuitgiften trokken zeer de aandacht (aandeelen Maekubee (Maatschappij tot Exploitatie van Kunstzijdefabrieken in het Buiten-» land), de emissie werd 30 maal over- teekend. Het is echter wel te begrijpen, dat het publiek déze branche thans pre fereert, aangezien er voor het artikel kunstzijde een goede toekomst weggelegd schijnt, getuige de koersen van aandeelen Nederlandsche en Hollandsche Kunstzijde. SCHAGEN. Het is een feit, dat de handel in de eene provincie met een anderen maatstaf meet, of met andere oogen taxeert, dan die iit een andere provincie, of wel, dat hetzelfde beest in verschillende provincies' verschillende waarde heeft. Zoo lezen wij vaak, bij het marktbericht van geldekoeien en van melk en kalfkoeien* dat ze aangekocht zijn voor Holland. Men versta ons wel niet voor of door Hollandsche weidere of bedrijfsboeren, maar door of voor Hollandsche veehande laren: Daar gaat in dezen tijd geene week voorbij of Vrijdagsavonds, uiterlijk Zater dagsmorgens komt een of meer wagons koeien aan uit Leeuwarden, die daar des •Vrijdags gekocht zijn en in de Schager marktstallen in de Nieuwstraat gestald wor den voor de eerste markt, dé beste. Op dat vee komen natuurlijk kosten van vervoer en van onderhoud, kosten voor den kooper, en bij die uitgaven koöit natuurlijk eene winst berekening, zoodat het op de Schager markt belangrijk meer moet opbrengen* dan waar het op de Leeuwarder markt voor gekocht la Toen werd het verkocht tegen een Friesche waarde, terwijl het in Holland gekocht werd, naar de waarde, die de Hollandsche kooper er aan hechtte. Hoe komt dat? Daar zijn o. i. twse verklaringen van te geven. Door een mestkuur in Holland krijgt hert meer waarde dan wanneer het die kuur ln Friesland had gemaakt, of wel, de Hollander acht de Frie sche koe hooger voor zijn bedrijf, dan een Hollandsch beest. Eigenaardig ls het wel, dat er nooit Hollandsche koelen naar Friesland gaan. Ook op de markt van 80 April waren er heel wat kóelen uit Friesland te Schagen ten, zijn nu weer gevallen voorgekomen te Aartswoud, gem. Hoogwoud, Oude Niedorp en St. Maarten. Van het dageHjksch bestuur van den Schager Muziektuin vernamen wij, dat voor- loopig 160 personen ais lid zijn toegetreden. ANNA PAULOWNA. Woensdagavond werd in de van den heer O. Slikker een vergadering ge houden met de bedoeling, een vereeniging te stichten genaamd „Geestelijke Vrij heid". De heer K Keuris, die als voorzitter fungeerde,Tieette de aanwezigen welkom •'u bracht in herinnering, dat aanvanke lijk toestemming was gegeven tot de op voering van .Allerzielen", doch dat die toestemming later weer was ingetrokken. Dit verbod werd door het vrijzinnig ge deelte der bevolking algemeen afgekeurd, ja, bjj velen had het ontstemming, zelfs verontwaardiging verwekt. Spreker zelf had er "in den Raad het zijne over gezegd, maar daarmee bleek de zaak niet afgeloo- pen. Immers, al spoedig werden vele stemmen gehoord die vroegen, of het niet mogelijk zou z}jn, toch .Allerzielen" hier opgevoerd te krijgen* zij het dan in beslo ten kring. Zoolang die stemmen uitgingen vftn partijgenooten, had spr. aan een der gelijke poging niet mee willen doen, wijl het dan den schijn zou hebben gehad, als of er een partijzaakje mee bedoeld was. Nu zich echter een Comité gevormd had van een vijftal personen, waarvan niet één tot sprekers partij behoorde, nu had hij geen bezwaar meer gehad, in dat Co mité zitting te nemen. Dit ComAé dan, zegt spr., bestaat uit de heeren P. J. Crum, C. Schilderman, J. Sïnit Az., Jb. van Duin, Corneliasen en mijn persoon en de bedoe ling dezer bijeenkomst nu is, een vereeni- ging te stichten, niet alleen om de op voering van Heljermans bedoeld meester werk mogelijk te maken, maar een ver eeniging die zoo mogelijk een blijvend ka rakter zou hebben, om de geestelijke vrij heid te helpen bevorderen. Men had een onderhoud met den Burgemeester gehad, waarbij ook spr. tegenwoordig was ge weest, en toen de verzekering ontvangen* dat de opvoering van „Allerzielen" hi bq- sloten kring, niet zou verboden worden. Na deze korte uiteenzetting werd de vereeniging verklaard opgericht to zijn en wel met aanvankelijk 56 leden. De heer J. Smit had berioht gezonden, deze vergadering door ongesteldheid niet te kunnen bijwonen. Thans werden tot bestuursleden geko zen de heeren K. Keuris, Oornelissen, J. Smit Az., O. Schildurman, «n>. van Duin, P. J. Ctrum en J. Petten, die hun functies onderling verdeelden. Hierop wordt een concept-reglement in behandeling genomen en met enkele wij zigingen definitief vastgesteld. Besloten wordit, het tooneelgezelsohap van Willem van der Veer te Amsterdam uit te noodigen, voor de vereeniging met .Allerzielen" op te treden. Hierna rondvraag on sluiting, met dank aan de aanwezigen voor hun tegenwoor digheid, terwijl voorzitter aun de vereeni ging een langdurig leven tocwenaoht, in het belang der geestelijke vrijheid.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2