LAATSTE Parijzer NOUVEAUTÉS NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA I. GRUNWALD, Eerste Blad. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster. Dames-Confectie-Afdeeling Nr. 6021. DINSDAG 5 MEI 1925. 53ste JAARGANG? n BI{ 2KXRUITBFAIJNQ: India P.^eepoetf2.60:id.Ti «n W. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poot-Girorekening No. 16066. Lioht op voor Auto's sn Fietsen i Dingdag 6 Mei8._ uur Woensdag 6 g 02 frankrijk De communistische actie. Een gevaarlijk communistisch program. Het „Petit Journal" weet nog te vertel len dat de bij de huiszoekingen gevonden documenten de volgende gewichtige stuk ken- inhielden: lo. rapporten van ambte naren in alle regeeringsdepartementen betreffende de loopende zaken en de stemming onder de ambtenaren; 2e. een plan tot het snelle bezetten van de voor naamste bureaux en departementen, zoo als de telefoon en telegraafkantoren, de ministeries van binnenlandsche zaken en oorlog, de prefectuur van politie, enz.; 8o. een plattegrond van alle kazernes in Pa rijs en de sterkte der garnizoenen; 4o. een plattegrond van het vliegveld van Bourget met een opgave van het aantal vliegtuigen, enz.; 6o. een opgave van de iJbzetting der verschillende pqlitiebureaux en de arbeidsindeeling der beambten. Calllanx. De bekende schrijfster Oolette behan delt In het „Journal" een speciaal rubriek- Je, waarin zij gesprekken met bekende fi guren uit het politieke leven weergeeft. Zij vertelt echter niet zoo zeer wat zij met hen heeft gesproken; veeleer beschrijft zjj den geïnterviewde, teekent zij met woorden zijn uiterlijk en zijn wezen. Pre sident Doumergue, Herrlot, De Monzie zijn reeds op deze wijze geschetst Thans is Oaillaux aan de Beurt. Zij is verbaasd over de jeugd, de veerkracht van den ex-banneling van Mamers: Een soort van satanische jeugd doortrilt het geheele lichaam van den 68-jarige die geen enkele lijn van zijn postuur prijsgeeft „Culture physique", zeide Caifiaux. In mijn gevangenis spreidde ik eiken dag mijn kamerjapon op den grond uit, ging er op liggen en deed eiken dag hoort u: eiken dag gedurende dertig minu ten Zweedsche gymnastiek. Eiken dag. Ondanks de hermetische geslotenheid van zijn gelaat scheen het Colette toe als dacht CaÜlaux aan het groote aantal de zer dagen. Ik denk, zoo besloot Caillaux, aan het woord van Gladstone: „Er is slechts één mdidel om over zijn politieke tegenstan der te zegevieren: dat is hen te over leven 1" FRAN8CH-MABOKKO. De terugtrekking van de Spaansche troepen naar de kust in den jongsten herfst heeft Abd-el-Krim in staat gesteld in de Fransche zone binnen te vallen. He den is hij Inderdaad opvoet van oorlog met Frankrijk. Het zou onverstandig zijn te trachten het feit te verbloemen, dat ge durende de eerste dagen van de week de toestand ernstig was. Alle beschikbare feuilleton. door murray herbert. 17) zie Ik wilde u iets laten zien, mijnheer May, het zal u niet lang ophouden." T)at is goed," merkte Philip vriende lijk op. Jk heb niet zoo'n erge haast. Is het dit? Laat dan eens zien." Zonder verder iets te zeggen, had zuster Anna hem een dun rolletje in de hand go- Beven, dat van buiten geheel wit was. Zus ter Anna had haar buit overdag ontwik keld en zoo gauw mogelijk een bromide afdruk gemaakt. Deze overhandigde zij 0p nu aan Philip May. Philit> was vlak onder het naastbij zijnde licht gaan staan en,' terwfll v™u^' half eerbiedig aan zijn ellboog stond, rolde hij het open. Toen maakte hij een schor geluid en tuimelde bijna tegen den muur. „Wat is dit, zuster Anna? u at betee- kent dit?" stamelde hij. De foto viel uit zijne machtelooze vin gers en vlug als eene kat bukte zuster Anna om die op te rapen. Htf stelde slechts eene hand voor, eene hand, die ee flesohje vasthield, en zoo 8°®d was de be lichting ln stichters Zaal geweest, dat een paar droppels zlohtbaar waren, die j Eet onder de zwevende fleach geplaatste glas vielen. middellijk naar de bedreigde districten gezonden en vier bataljons uit Algiers erheen gedirigeerd. Sedert Woensdag Op het Westelijk front zijn de inboor lingen reeds met succes teruggeslagen tot de grens van de Spaansche zone, na enkele ernstige gevechten. In het centrum ooncentreeren zich de Fransche en protectoraatstroepen op El Arba-Tissa, ongeveer 40 K.M. ten N.O. van Fez, waar de aanwezigheid van groote contingenten Moorsche troepen wordt gemeld. Reeds zijn sterke afdeelingen daarvan door bomaanvallen uit de luoht bestookt Verder naar het Oosten, ten N. van Taza, hebben de Franschen eveneens suc ces gehad. Op het oogenbllk zijn over het geheele front in actie 18 bataljons infanterie, 6 es kadrons cavalerie en 12 baterrijen artil lerie. Hoewel de vijandelijkheden reeds se dert lang verwacht werden, is deze plot selinge inval toch nog een verrassing ge weest In het geheel schijnen 4000 Rifbe woners erbij betrokken te zijn, waarvan een niet gering aantal behoort tot de ge regelde troepen van Abd-el-Krim, die ge wend zijn aan de moderne oorlogsmetho- den. Nog 4000 Riffi worden in reserve ge houden bij de grens van Spaansche zone en houden zich naar beweerd wordt bezig met de versterking van de grensvalleien. De taak van de autoriteiten ln het Fran sche protectoraat is niet gemakkelijk want niet alleen moet het protectoraat bevrijd worden van den vijand, maar tevens moet de Noordelijke strook tot aan de Spaan sche grens bezet worden met een voldoen de macht om het leven en de bezittingen van de bevolking te beveiligen tegen ver dere invallen van de Rif-bewoners. Het onmiddellijke gevaar schijnt even wel voorbij te zijn. (TeL) POLEN. Het ongeluk ln den Corridor. Het aantal dooden bij het spoorweg ongeluk in Polen is tot 29 geste gen. Ook het lijk van de laatste tot dus ver onbekende vrouw is nu geïdentifi ceerd. In het ziekenhuis te Dirschau lig gen nog zes gewonden, o.w. de Poolsche machinist. Ofschoon de berichten uit Warschau het spoorwegongeluk in den Poolschen corridor aan een communistischen aanslag wijten, blijven de meeste Duitsche bladen overtuigd, dat de slechte toestand van den weg de oorzaak is. Zjj herinneren, dat in de laatste tien dagen op de lijn War schauKrakau ook twee treinen zijn ont spoord, doordien de dwarsleggers ter plaatse van het ongeluk verrot bleken. De Vossische Ztg. deelt mede, dat het Pool' sche treinpersoneel herhaaldelijk had ge klaagd over den slechten weg bij Stargard en dat enkele machinisten al hadden ge weigerd daarover met zware sneltreinen te rijden. De lezing over den communistischen aanslag ia bovendien onwaarschijnlijk, daar in den verongelukten trein zich juist een communistische missie, die van Rus laad op weg was naar Berlijn, bevond. Ofschoon zuster Anna de verrassing ge voelde over de verwonderlijke uitwerking, die het kiekje op Sir Stantons zoon had, liet zij daarvan toch niet het 'geringste be merken. „Dit, werd vandaag opgenomen in de Stichters Zaal," antwoordde zijn smalend, Juist een paar minuten voordat prinses Margaretha aankwam. Ik dacht, dat het u wel zou interesseeren." ■Er kwam langzaam weder een weinig kleur op zijne wangen. Hij wendde zich weder tot 'haar en haar bij den schouder vattende, trachtte hij haar te overbluffen. „Ik snap dit niet; wat moet het voorstel len? En waarom laat u dit aan mij zien? riep hij uit. ,J£jjk naar uwe hand, mijnheer Philip, zeide zuster Anna rustig, bijna alsof zij geduld een kind berispte. „Die aar- o kleine plekjes op uwe hand staan ook u dezen kiek. Had u dat nog niet ge len?" voegde zij er zoetsappig aan toe. „Heeft nog iemand anders deze foto al gezien?" „Natuurlijk niet! Het is mijn eigendom. "•Rn de plaat, waar deze afdruk van ge nomen iBr' jDle is ook in mijn bezit, mijnheer Philip." „Dan moeten wij deze zaak regelen', u ik," zeide Philip sohor. „Wat wilt u er hebben? Wat is de prijs voor die met dige en voor plaat?" Hij keek haar het antwoord van de lip pen; dit kwam dadelijk en was een nieuwe verpletterende slag. „Ik ben niet van plan die te verkoopen, mijnheer Philip. En ik wil er nu niet ver der over spreken ik moet naar da saai Ingezonden Mededeedng. ZOO JUIST ONTVANGEN Kanaalweg 71-74, n. h. Postkantoor. ENGELAND. Te Londen is een boek verschenen met herinneringen aan den oorlog (Soldier and Sailor Words and Phrases. Routledge) door Eduard Fraser en John Gibbons, waarin onder meer het raadsel van de Russen, die in den herfst van 1914 naar het Westelijk front van de geallieerden; gingen, wordt opgehelderd. In dien tijd zoo zeggen de schrijvers kwamen een heel aantal Russische officieren en hun oppassers in Noordelijke havens van Engeland aan, die als attaché's op weg naar het Fransche front waren. Juist op dat tijdstip wijzigde het Engelsche ministerie van oorlog de plaatsen van de kampen van het territoriale leger en de treinen liepen 's nachts met neergetrok ken gordijntjes. Spoorwegbeambten in Schotland schreven aan hun vrienden in Engeland, dat er Russische troepen op hun sporen vervoerd waren. Dit werd dadelijk in verband gebracht met de troepentreinen met neergelaten gordijn tjes en het aantal Russen groeide met den dag. De Britsche overheid deed alles wat zij kon, om het verhaal gaande te houden en zij had daarbij zooveel succes, dat Karl Lody, die later in de Tcwer als spion werd doodgeschoten, een van degenen was, die een volledig relaas over de Russen naar Berlijn zond, waar men er een tijd lang zeer ongerust over was. Een ander belangwekkend feit is, dat de eerste die het geheim van de tanks' te weten kwam, de danseres Matahari was, die een jong officier van het thanks- corps bekoord had. Zij stuurde het nieuwtje over Nederland naar de Duit- schers, maar dezen schijnen er geen geloof aan geslagen te hebben. Matahari werd het slachtoffer van haar spionnage, want zij werd op weg naar Parijs als Duitsch spion aangehouden en later te Vincennes doodgeschoten. De schrijvers zeggen, dat er meer dan 200 Duitsche duikbooten in den grond zijn geboord, aan boord waarvan zich 3000 Duitscheré bevonden. Maar de Duitsche duikbootveldtocht kostte aan 15.000 passa giers en matrozen het leven. De laatste U-boot was geheel bemand met Duitsche zee-officieren, die tien dagen vóór den wapenstilstand een wanhopigen aanval deden om Scapa Flow binnen te komen en de Groote Vloot aan te vallen. Zy werd vernield en allen aan boord kwamen om. De ontwapening Een nlenw projectiel altgevonden. De Engelsche draadlooze dienst vertelt terug." En zuster Anna sloop even ge heimzinnig weder weg als zy gekomen was; zelfs geen geluid werd gehoord, toen zij de zaaldeur opende en sloot Een zenuwachtig rondigluren overtuigde hem, dat de gang ledig was. En een oogen- blik bleef Philip in den verwarmden cor ridor staan huiveren, alsof 'hij bittere koude leed met nieuwen, onbepaalden angst in zijn hart. „Ik moet Maurice Firnirn gaan spre ken," mompelde hij. „Ik wou, dat dat wijf met haar houten gezicht dood vieL Zij ls ondoorgrondelijk en gevaarlijk. Het zal mij verwonderen, welk speleltje zij spelen wil." HOOFDSTUK V. De samenzweerders. Maurice Firnim was moeilijk te vinden dien avond, hoewel Philip allerlei plaatsen bezocht en onophoudelijk telefoneerde, overal heen. Het was eerst tegen midder nacht dat Philip, toen hij voor de derde keer ln zijn club kwam, een spoor van hem dhtdekte. Hij moest volgens Glllespie, een zeer weelderig levenden Schot, in eene nieuwe speel/gelegenheid zijn, wapr deze hem voor enkele dagen bij de opening ge ïntroduceerd had. „Het is tien tegen één, dat je hem daar vindt," zeide Gillespie, „Suffolk Square, nummer zeven en twintig." Philip bedankte hem en ging weer heen. Nummer zeven en twintig, waarvan de vensters gesloten waren met ijzeren ja- louzieën, was volgens het uiterijk een par ticulier huls en nog mooier van aanzien dat Sir Robert Hadfield, president van de firma Hadfield te Sheffield, gisteren op de jaarlijksche vergadering heeft mede gedeeld, dat zijn fabriek een nieuw type van projectiel had uitgevonden met een kaliber van 16 Eng. duim, dat door pant serplaten heendringt. De eerste levering van de nieuwe projectielen aan de regee ring is reeds geschied. Er zijn proeven mee genomen met resultaten, die drie- vier jaar geleden als onmogelijk zouden zijn beschouwd. De firma heeft eveneens een groote hoeveelheid bijzonder dunne pantserpla ten vervaardigd, die aanvaard zijn on danks de mededinging van allerlei bin nen- en buitenlandsche firma's o.a. in Frankrijk, Oostenrijk en de Yer. Staten. De marine-deskundigen z]jn van oor deel dat deze beriohten zeer belangrijk zijn en dat een nieuw tijdvak ln de evolu tie der marine-artillerie door deze uitvin ding kan worden ingeluid. Een verklaring van MacDonald. Eerst Zaterdag ls de verklaring van Mac Donald ter gelegenheid van den 1 Mei-dag gepubliceerd. De leider der Labour Party betoogt, dat de ratificatie van het Protocol ■van Genève nog steeds de belangrijkste quaedtie der internationale politiek is. „De socialistische en de arbeiderspartijen op het continent wachten op de leiding van Enge land aldus zegt MacDonald en indien ik goed ben ingelicht, dan bestaat in Amerika dezelfde tendenz. Het Protoool moet in het leven blijven, want het is de eenige moge lijkheid voor wereldvrede". 'MaoDonald herinnert aan de uitlating van lucht-maarschalk Hugh Trenahard te Oam- bridge, dat de dag zal komen, dat er meer bommen op Engeland zullen worden gewor pen, dan tijdens den geheelen wereldoorlog zijn gebruikt, en hij vervolgt dan: „Daar stuurt men op het oogenbük op aan. De wereld heeft thans nog zes iniUioen man onder de wapenen en de vijf groote gealli eerde mogendheden hebben n het afgeloopen jaar tezamen 866 mfilioen aan hun legere uitgegeven, dat is meer dan voor den oorlog, ofschoon Dultschland1 en Oostenrijk thans vrijwel machteloos zijn. Onder deze omstan digheden kan het parool op 1 Mei slechts luiden, dat het Protocol, met of zonder me dewerking van Engeland, moet worden ge ratificeerd Vervolgens bespreekt MacDonald het vraagstuk der arbeidsvoorwaarden. Hij dringt aan op nieuwe inspanning, teneinde den achturendag algemeen ingevoerd te krij gen, niet in een enkele industrie of in een enkel' land', tnaar vqor alle arbeiders ter wereld. DUITS CHLAND. De zaak-Bannat Naar Wolff meldt, stelt, bij den huldi gen stand van de instructie, in de zaak Barmat, het O. M. de volgende aanklach ten: Barmat, medeplichtigheid tot ontrouw en omkooping van ambtenaren, het gewe zen Rijksdaglid Lange-Hegermann, mede plichtigheid tot ontrouw. De aanklacht van medeplichtigheid tot ontrouw slaat op de postcredieten. 1 Mei-relletjes te Halle. Naar de Berlljnsche bladen melden, is het Vrijdagavond laat te Halle nog tot een bloedige botsing tusachen roode oud strijders en leden van de Stahlhelm geko men, waarbij knuppels, gummistokken en revolvers gebruikt werden. Negen oud strijders en twee leden van de Stahlhelm hebben zich laten verbinden. dan de andere huizen aan dit groote plein in het West End. Op zijn schellen werd de deur onmiddellijk geopend. Maurice Fir nim bleek boven te zijn en Philip behoef de slechts een kort oogenbllk te wachten voor hij verscheen. „Hallo, Philip," zeide hij, „kom je boven eens een kansje tegen de bank <ff tegen mij wagen?" „Neen, dank je," zeide Philip, hem een weinig buiten het gehoor van den jeugdi gen bediende brengend. Firnim wierp een snellen, listigen blik op zijn opgewonden gelaat. „Is er weer wat nieuws?" zeide hij. „Hoopenl" hernam Philip laooniek. „Waar kunnen wij praten?" En toen hij hem daarop zijn nieuws toefluisterde, floot Maurice Firnim zachtjes. „Zijn geheugen verloren!" mompelde hij. „Dat is waarlijk nieuws, vriend! In derdaad, daar moeten we over praten." Hij riep den jongen toe zijn hoed en jas te halen. „Je moest maar meegaan naar mijn kantoor, Philip. Daar zijn we dan geheel onder ons." Firnim was juist bezig zijn jas dicht te knoopen, toen een heer langzaam de bree- de trap afkwam. Toen hij den voet daar van bereikte, sprong Philip met een kreet van de hoogste verwondering vooruit. Het was Sir Stanton. Dit was wel de laatste plaats in de geheele wereld, waar hij zou verwacht hebben zijn vader te ontmoeten, hier, in de groote hall van eene speelge- legenheid. Maar Sir Stantons strak gelaat bleef volkomen onbewogen, terwij'1 hij zijn zoon groette. „Wel, Philip," telde hij, Jk had Je juist Ingezonden Mededeellng. Yereeniging tot bestrijding der Tuberculose. BELGIE. De kabinetscrisis. De Broqueville heeft van het vormen van een kabinet algezien. ITALIË, Een plan van de oppositie. De „Oorriere della Sera" zegt te weten dat zekere leiders der oppositiegroepen in het parlement de mogelijkheid onder de oogen zien van een aftreden „en masse" van alle Kamerelden, die tot deze groepen behooren, teneinde de fascistische regeering te nopen nieuwe verkiezingen uit te schrijven. OOSTENRIJK. Een pensioen voor ex-keizerin Zlta. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" deelt mede dat de Ge- zantenraad van de geallieerde regeerin gen instructie heeft gekregen den treurl- gen financieelen toestand van ex-keizerin Zlta te onderzoeken. Er was voorgesteld dat alle suocessie- staten aan een bescheiden pensioen voor Zlta en haar kinderen zouden bijdragen. Tot dusver echter verklaarde Hongarije zich alleen bereid de betaling uit de Hon- gaarsche schatkist te verrichten. Daartoe is echter goedkeuring van den commissa ris van den Volkenbond en den Raad van den Volkenbond noodlg. De directeur der Anker-Brotwerke. De voormalige directeur der Anker- Brotwerke Arthur Fried ia op grond der wet tegen de prijsopdrijving, wegens het misbruik maken van den noodtoestand der bevolking en wegens het in ernstig gevaar brengen van het openbaar belang tot acht maanden zware tuchthuisstraf en 10 millioen shilling boete veroordeeld. RUSLAND. Hongeronlnsten. Naar de Dnl verneemt hebben in den Oeral honger-onlusten plaats gehad, wel ke geleidelijk het karakter aannamen van een demonstratie tegen het sowjet-gezag. Te Nadezjdiusk is o.m. de gevangenis be stormd en zijn de gevangenen in vrijheid gesteld. De staats-politie-troepen bleken niet tegen de oproermakers opgewassen. Ingezonden Mededeellng. Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foeters Maag pillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.66; ln apo theken en drogistzaken. wel even willen spreken. Wanneer hij Fir nim bemerkte, knikte hij hem toe. „Ben je bezet?" „Ik vrees van Ja, vader. Ik moet juist iets bijzonders bespreken met Firnim. Dat zal een poosje in beslag nemen," „Later dan," zeide Sir Stanton. „Ik zal opblijven en op Je wachten, Philip; ik heb niets geen slaap. Goeden dag voor het oogenbllk." Buiten op straat wendde Philip zich driftig tot zijn metgezel om eene ver klaring. „Wat is m'n „ouden heer" over komen? Wat voert hij uit op die plaats?" „Ik kan Je niet zeggen, wat hij daar nu uitvoert, maar ik kan je wel zeggen, wat hij al uitgevoerd heeft," hernam Fir nim droogjes. „Terwijl jij nachtdienst had in het ziekenhuis, heeft je eerwaarde va der in jouw plaats het leven eens bekeken, Philip. Ik weet niet, wie hem in deze nieuwe gelegenheid geïntroduceerd heeft, maar hij komt er regelmatig, naar ik hoor. Hij heeft daar vanavond minstens vijf dui zend pond verspeeld. Philip's verbazing bij dit verwonder lijke bericht belette hem voor het oogen- blik iets in het midden te brengen. „Dat kan je niet meenen," barstte hij los. „Ik snap er niets van; mijn vader heeft altijd den grootsten hekel gehad aan alle soorten van hazardspelen. Het kan niet waar zijn." „Het is wel degelijk waar," zeide Fir nim, zijne schouders ophalende. „Maar blijf daarin vredesnaam niet over zaniken tot je hem zelf spreekt. We moeten eerst onze eigen zaken regelen. Daar is een taxi." (Wordt vervolgd.) HELDfERSCHIE COURANT ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjerd) loges, meded. (kolombreedte al« redaction. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te bnur)T. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10et. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. pi adv. extra). Bewijmo. 4 ct Moorsche troepen werden Ki Ü5 tI toestand aanmerkelijk ver beterd. Drie colonnes opereeren thans te gen de Rif-Kabylen en de stammen die hen ondersteunen. Het Consultatiebureau Is geopend weke lijks Woensdag van 2—3 uur, In de voor malige Stsds-Apotheak naait het Ziekanhula. Conault koatalooa.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1