OP EN OM HET BINNENHOF. te waarborgen, zou terugkomen, kon nie mand ontkennen. Ook ae oommunlst dr. Van Ravesteyn, deed dat niet, schoon hfj dan ook het ontwerp niet wilde steu nen, daar het „deel des volks", speciaal door hem en zijn vriend Wijnkoop (die Dinsdag pre- en Woensdag wederom ab sent was) ln hoede-en bescherming gevat, vrouwen tegen de nieuwsgierigheid der persmannen, als zij de verschuldigde boete maar betaalden. Deze beyohormlng bleek echter de smokkelarij In de hand te hebben gewerkt Daarom heeft de schatkist besloten, voortaan aan de pers de namen der overtreedsters en de bijzon derheden van de overtreding te versohaf fen. JAPAN. Een complot De Parijsche bladen hebben telegram men uit Tokio, behelzende, dat de Japan- sche regeering een nationalistisch oom- plot heeft ontdekt dat gericht was tegen den minister-president en verscheiden andere ministers. Er hebben ettelijke Inhechtenisnemin gen plaats gevonden. De samenzweerders wilden protesteeren tegen de invoering van het algemeen kiesreoht, dat naar zij meenen het land ten verderve zal voeren. LUCHTVAABT. Eten Fokker-record. Aneta- Men meldt aan het Eaagsdhe kantoor: De Fokker F VII waarmee Fokker on langs voor ettelijke vllegtutgexperts ln Engeland een demonstratie hield, waarbij dit toestel bewees bij een minimum snel heid nog zeer goed bestuurbaar te zijn en dat dit niet bij een te geringe snelheid in de zoo gevaarlijke vrille raakt, heeft wederom een bewijs gegeven van zijn ca paciteiten. Dit toestel, bestuurd door ir. Grrasé, heeft op 80 April een hoogbevluoht gemaakt en bereikte hierbij een hoogte van ruim 6000 mieter, welke hoogte na cor rectie volgens den standaard van de Fe- deration Aéronautique Internationale op 5771 meter werd teruggebracht Op de vluoht heeft het vliegtuig behalve stoffen voor het bedrijf en den bestuurder, 1000 K.G. aan nuttigen last meegevoerd. Het wereldrecord voor dezen last staat op 5751 meter, zoodat dit record eigenlijk door de F VII met 20 meter geslagen is. Een record moet echter, voordat het be krachtigd kan worden, het reeds bestaan de record met ten minste 100 meter slaan. Het bijzondere van deze prestatie is ge legen in het feit, dat deze hoogtevhicht werd uitgevoerd met een standaard-ver keersvliegtuig waarbij de meegevoerde nutige last gelijk stond aan een aantal van 11 passagiers met bagage. Deze F VH was voorzien van een 450 P.K. Napler- Llon-motor en biedt plaats voor 10 per sonen. Het is van hetzelfde type als het toestel, waarmee de Holland-Indlë-vlucht gemaakt werd. Week-kroniek. Den Haag, 7 MeL De verwerping van het Olym plade-ontwerp. Vreemde argumenten. Een groot redenaar. Van de eind rekening Drie dagen lang heeft de Tweede Ka mer „geboomd" over de vraag, of de Staat der Nederlanden voor een bedrag van hoogstens tien ton-gouds garant zou blij ven, ten bate van de Olympiade, welke in 1928 te onzent zou worden gehouden. De vergadering-dagen van Vrijdag Mei, Dinsdag 5 en Woensdag 6 Mei 1925 zijn daaraan besteed. Terwijl ik dit ga neerschrijven, ls het resultaat van al dit bespiegelen U zoowel als mij bekend. 't Is, weten wij, ultgeloopen op een nederlaag voor minister De Visser, die Woensdag, na eene schitterende redevoering tot verdediging van zijn ont werp, nog 't alleruiterste deed om het te redden. Door in te gaan op den raad van mr. Marchant,* den Vrijz.-democratischen lei der, ertoe strekkend om de een mlllioen- garantie Pro Memorie uit te trekken. Zoodat Vader Staat vóór 1928 geen Hol- landsche koperen cent voor de Olympiade zou hebben te storten. Terwijl zooals Ür. De Visser Woensdag ln de Tweede Kamer verduidelijkte, de kans, dat de Olympiade verlies zou brengen, miniem was. De Parijsohe had rekende de mlnis ter voor ciroa twee millioen francs bate opgeleverd. Prof. Visscher, de Theologische hoog leeraar uit Utrecht en Ds. Kersten, de utra-calvinistische voorman der Chr. Ge reformeerde Staatspartij uit Zierlkzee, hadden de „leiding" der oppositie. Be toogden, dat dit ontwerp van heidenschen, on-christelijken oorsprong moet worden genoemd. Er kwamen evenwel ook an dere „klanken". Mr. Bomans, de Katholieke wethouder van Haarlem, verklaarde, ln tegenstel ling met zijn partijgenoot Van Vuren, den Haagschen oud-schepen, dat hij den Puriteinschen Zondag niet begeert, sportwedstrijden op den Zondag-middag (na kerktijd) in het Stadion niet ongepast acht. Zelden zoo ooit, zal men hebben aanschouwd eene politieke situatie als die van de vorige parlementaire week. Men had hier een ontwerp, geteekend o.m. door H. Colljn, den leider van de anti-revolutionaire fractie, ook: door de ministers Heemskerk en Van Dijk, calvinisten, anti-revolutionairen van on verdachte soort. En tegen dat wetsvoorstel ontketent zich eene hartstochtelijke oppositie van calvinistlsoh karakter. 't Is vreemd en raadselachtig. Dat het millioen, door den Staat der Nederlanden er h.L niet van kan profiteeren. Terwijl de heer Schaper het wetsvoor stel verdedigde ojn. op grond van het be lang der werkverruiming. Er was de best-bedoelde motie van den Vrijheidsbonder, mr. Boon, strekkend om uit te schakelen het Zondags-verbod van Olympiade-wedstrijden na kerktijd. 't Lag voor-de-hand, dat de aanneming van deze motie voor de Zondags-heiligers reden zou wezen om tegen het ontwerp te stemmen. Mr. Boon wilde het wetsvoorstel juist trachten te redden. „Als er één lid is," riep hij Woensdag-middag uit, „die op grond der eventueele aanneming van mijn motie tegen het ontwerp zou stem men, dan trek ik mijne motie in!...." De Ohr.-Historlsche heer Snoeck Hen- kemans beduidde, dat hij behoorde tot de oategorie, welke de heer Boon bedoelde, waarop de motie ijlings, volgens eer lijke belofte, van de parlementaire vlakte verdween. Minister De Visser heeft in de verga dering van Woensdag eene prachtige, schitterende rede, gehouden ter verdedi ging van het wetsvoorstel Een redenaar als dr. J. Th. de Visser heeft ons Parlement niet. Noch aan de groene Begeeringstafel, noch op de bankjes der afgevaardigden. Dr. De Visser, de vermaarde theoloog, gaf prof. Visscher en ds. Kersten hier extra-harde nootjes te kraken I Met uw goedvinden bepaal ik mij tot het zakelijke van de kwestie. Men weet, vooral de vraag, of op den Zondag (zélfs als het ontwerp ware aan genomen, dat wedstrijden op Zondag ver bood 1) de heiliging of Sabbath-rust be dreigd zou worden, vormde een belang rijken factor in het debat Minister De Visser herinnerde Woens dag, hoe Kuyper in zijne „Anti-revolutio naire Staatkunde" erop wijst, dat in groote gemeenten op den Zondag niet steeds particuliere schouwburgen e.d. kunnen worden gesloten door de Over heid opdat „uitspattingen worden voorko men".... Hier heeft de Regeering de Zondagsrust geheel ongeschonden gela ten. En het Olympiade-Comité gaf zijn woord, zich daaraan strikt en stiptelijk te zullen houden. Minister Colljn heeft onlangs ln de Eerste Kamer, bracht dr. De Visser Woensdag in herinnering, prof. Die penhorst t.o. van de finantieële zijde dezer Olympiade-kwestie gerustgesteld Men heeft hier te doen met een voorschot, zei Exc. H. Colljn, en de kans op scha de voor den staat is miniem. Het Rijk zou onder zeer strenge oontrole van den onbezoldigden Regeerings-Commissaris van elke honderd gulden winst de helft in kas krijgen. Alle Olympiaden, elders gehouden, wierpen baten af. De Parijsche ad circa twee millioen francs. De Zweedsche had geen staatshulp noo- dig, omdat daar de overheid een© loterij rijkelijk steunde. Diep te betreuren is, dat ook ten onzent niet tot de loterij, gelijk minister Talma indertijd deed voor de Internatio nale Landbouwtentoonstelling, toe vlucht is genomen. "Dèt is de groot©, ellendige fout!. Had men dit begrepen, Nederland zou bespaard zijn de Internationale bla mage, welke het heeft te verduren door de verwerping op 6 Mei 1925 van het ontwerp-Olympiade. Geloof slechts dat dit Kamer-votum op 1 Juli 1926 voor sommige nog mIn-prettige „surprises" kan brengen, verrassingen, die zij dan dubbel-en-dwars sullen „ver diend" hebben 1. In de vergadering van Donderdag 7 Mei waren de tribunes weer geheel ge vuld. Thans was het ontwerp betreffende nachtarbeid ln broodbakkerijen de „mag neet". Eerst was aan de orde een ontwerp tot wijziging der Oorlogsbegrooting-1924, waarbij de heeren K. ter Laan en Van Dijk critiseerden de verhooging van den post kleeding en uitrusting met zijne twee ton. De minister wees erop, dat het lang- duren der mobilisatie eene misrekening berokkende. Z. Exc. voegde erbij dat voor het eerste jaar eener eventueele mobili satie thans alles aan kleeding en uitrus ting aanwezig is. De post werd goedge keurd met 41—14. Voetstoots werd goed gekeurd: wijziging der bepalingen om trent wissels en assignatiën. Waarna de Kamer gevorderd was tot het bakkerij- ontwerp. Men weet, de felst-bestreden be palingen, in minister Aalberse's ont werp zijn: het brengen van het aanvangs- uur voor de gezellen in broodbakkerijen met minder dan 6 gezellen in 75 stedelijke gemeenten van 6 op 5 uur, alsmede: pa- troons-naohtarbeid met een uur voorar- beid van patroons van kleine bakkerijen, twee uren voor grootere zaken. Over de „avonturen" van dit ontwerp in de Kamer, in mijn eerstvolgende Kroniek. Mr. ANTONIO. Want niet zonder grond heeft minister De Visser ton slotte Woensdag gewezen op het ellendige figuur, dat ons land slaat door déze verwerping, nadat onze gezant in 1928 te Rome heeft weten gedaan te krijgen, terwijl er twee kapers op de kust waren: Uncle Sam voor Aimerika en Italië voor Rome dat de Olympiade in 1928 te Amsterdam zou worden gehouden Nederland profiteerde bij alle vooraf gegane Olympiaden. Nu de beurt aan Amsterdam komt, werpt het de deur voor de anderen dicht. Inderdaad, dat is in strijd met „het internationaal fatsoen"!. Geen wonder dat een man als mr. Troel stra, ondanks zijn nog altijd lijdenden 11- ohaams-toestand, naar de Kamer was ge komen om zijn stem aan het Olympiade- ontwerp te schenken. De Katholiek Van Vuuren bestreed het voorstel met heftigheid. De Ohr.-His- torische landbouwer Bakker formuleerde zijne bezwaren in eene zeer lange ver klaring. Uit het Katholieke kamp, vanwaar men steun had verwacht, dooh in hoofdzaak bestrijding kwam, behalve wat mr. Bo mans betreft, die het ontwerp kranig 'be pleitte, volgden 'berichten, die de ver werping van het wetsvoorstel zeker maak ten. Het Olympiade-voorstel is Woensdag middag te vijf ure verworpen met 48 tegen 86. Er tegen stemden: alle aanwezige anti revolutionairen; de beide katholieke da mes-afgevaardigden en hare partijgenoo- ten Van Voorst, Fruytler, Bulten,, {ïolens, Deokers, Hermans, Wlntermans, Van Wijnbergen, Feber, Van Sohaik, Van Rij- zewlj'k, v. d. Bilt, Van Sasse v. IJsselt, Ament, Rutten, Fleskens, Knigge, Bon- gaerts, Deckers, Van Vuuren, Suring, Kuiper, Engels en president Kooien. Voorts: de ohr.-historlsohen Weitkamp, Krijger, Tllanus, Lovlnk, Bakker. Einde- ijk: de 'beide plattelanders, ds. Kersten en de communist Van Ravesteyn. Wat imoet nu uit dit votum worden op gemaakt?.. Ik durf hier geen „politieke oonolusle" trekken. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De meening begint meer en meer veld te winnen, dat men zich vrijwel nergens iets van de verkiezing van den nieuwen president van Duitschland aantrekt; inte gendeel, gezien de houding der buiten- landsche markten is de algemeene toe stand eerder gunstiger dan ongunstiger geworden, zoodat alle mogelijke ongun stige voorepeilingen geheel worden gelo genstraft. Speciaal de Amerikaansche ef fectenbeurs trok zich absoluut niets aan van de Europeesche beweging en vindt de laatste dagen telkens een wederom verbeterde stemming ter beurze te New York met omzetten, die de 2 millioen share8 per dag weer beginnen te naderen. Verklaringen van vooraanstaande man nen, als de directeur der Steel-Trust over de gunstige handelstoestanden ln de Unie, dragen het hunne er toe bij om de goede tendenz te stimuleeren, zoodat vooral de speculatiepools a la hausse weer goeden moed krijgen en het publiek weer kunnen bewegen een stukje mee te doen. Intus- schen geven vooral spoorwegwaarden als Frisco's, Wabch, e.d. aantrekende koer sen te zien, waarvan sommige op geruch ten van dividend- of hóogere dividendbe taling en andere op geruchten van over name door grootere maatschappijen. Het mag voor' de commissiehuizen te Amsterdam ontzettend teleurstellend wor den genoemd, dat daar ter stede zoo bit ter weinig in Amerikaansche waarden omgaat, enkele uitzonderingen daargela ten, zooals Wabach en Intercontinental Rubber, maar daarmede is dan ook alles gezegd. Het publiek schijnt voor de nieu we wereld een groote vrees te koesteren, misschien uit ondervinding, want inder tijd en wel speoiaal in 1907 zijn er enorme klappen gevallen, doch lijkt thans die vrees ongerechtvaardigd, immers is de toestand na den oorlog enorm veranderd en verbeterd, zoodat er in de diverse branches weer kolossale verdiensten wor den gemaakt, terwijl het land zich eigen lijk door hard werken voortdurend ver rijkt Doch het publiek is eenvoudig niet te bewegen iets in Amerikaansche shares te ondernemen en slechts bij mondjesmaat in lokale waarden, waarbij Rubber vooral gefavoriseerd wordt en terecht De ver wachtingen voor dit artikel worden met den dag grooter: de voorraden te Londen nemen geregeld wekelijks af, zoodat er thans slechts voor een paar maanden ge noeg is, niettegenstaande het uitvoerper- ca; t:»gf weer met 6 is vorfa xnjd. De koereen der fondsen stelden zioh «eer hooger, waarbij Amsterdammers op pl.m. 220 kwamen, Hessa op 285 kwamen, Serbadjadi op 226 en de rest naar ver houding. De tabaksmarkt was ook vrij vast op de mooie taxaties voor de eerstdaags te hou den veilingen, en noteerden speciaal So- nembahs hooger, zelfs een oogenblik 409 doch later iets lager. Verder trokken aandeelen Jurgens weer groote belangstelling en stegen tijdelijk tot 95 toen Maandag bekend werd, dat er tooh kans op dividend-betaling en wel 6 bestaat, waaruit blijkt, dat er steeds veel in dit fonds wordt gemanipuleerd en waarschijnlijk veel door insiders. De maatschappij zal zich wel in korten tijd hersteld hebben van hare oorlogsverliezen en binnen afzienbaren tijd weer tot de goede aandeelen gaan behooren. Ook aandeelen Philips Gloeilampen zijn voortdurend vast gestemd en stegen tot 885 en met recht, want de maat schappij wordt zeer serieus beheerd en schijnt overal de oonourrentie de baas te zijn, zoodat aandeelhouders daarbij goed zullen varen. Wat betreft de Oliemarkt blijft er voor buitenlandsche rekening telkens aanbod in aandeelen Koninklijke bestaan, wat men grondt op de veronderstelling, dat daarmede de koers van den wissel Parijs wordt gesteund, die steeds om en nabij 18 gulden blijft noteeren zonder veel han del of variaties. In hoeverre of de mee ning juist is, valt zeer moeilijk te beoor- deelen. Ook aandeelen Oonsol Olie vielen Dinsdag weer terug tot den prijs van 146%, vermoedelijk op geruchten van troepen-oonoentraties bij de Rumeensche grenzen, hetgeen wellicht juist is, aange zien het in den Balkan verre van pluia ia. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Het bericht ln uw blad van Donderdag J.1. omtrent het droevig ongeval, den 17- jarigen M. Kraak overkomen, noopt mij U een weinig plaatsruimte te verzoeken en wel naar aanleiding van den laatsten zin van het bericht. Ik weet niet of het de bedoeling van Uwen berichtgever is geweest met de woorden „dat Kraak is korporaal bij den Kaderlandstorm hier ter plaatse", eenig verband te leggen tusschen het ongeval en den Kaderland storm, doch indien niet, dan wordt dit door een groot aantal lezers vrij spoedig gedaan en acht ik het daarom noodzakelijk, met den meesten nadruk te verklaren, dat tot de uit rusting van de kaderlandstormers geen revol ver behoort en zelfs bi} dit Instituut tn het geheel niet aanwezig zijn, zoodat dit ongeval geheel los staat van de oefeningen van den Kaderlandstorm. Met beleefden dank, Uw dw., J. DE JONG, Res. Ie Luitenant. Commandant der klaseen „Helder" van den Kaderlandstorm. Helder, 8 Mei 1925. NIEUWE UITGAVE. WJj ontvingen het eerste nummer van „Mensch en Maatschappij"driemaand©- lijksch tijdschrift voor anthropologie, psy chologie, erfelijkheidsleer, eugenese, prae- historie, ethnologie, sociographie, sociologie, criminologie, ethiek en rechtsphilosophie. Voor deze" vakken van wetenschap, aldus de redactie in haar „Ter Inleiding", bestond nog geen enkel speciaal tijdschrift. Het meeren- deel van deze vakken ia echter nog jong en het aantal beoefenaars nog betrekkelijk ge ring. De meesten echter, onder welke niet de minsten, zagen zich daardoor verplicht hun werk ln buitenlandsche tijdschriften te puhliceeren, waardoor hun arbeid vaak niet werd opgemerkt tot schade der wetenschap. Dat verklaart de uitgave van M. en M. Het tijdschrift verschijnt hij P. Noordhoff te Groningen, welke naam reeds a priori de deugdelijkheid waarborgt. Bovendien is de staf der redactie een lijst van de allerbeste namen uit ons land. Vermelden wij slechts de namen van prof. Bonger, prof. Brugmans, prof. Casimir, prof. Leo Polak, enz., om te doen zien, dat men hier inderdaad een tijd schrift heeft van den eersten rang, dat door hen, die deze wetenschappen beoefenen, gaarne en met vrucht ter hand zal worden genomen. Regeneratief No. 4 (April) vervolgt Gandhi's gevangenis-ervaringen. A. J. Gaa stra schrijft over de Uklyo-y©-schilderschool in Japan. Deze ukiyo-ye-kunst is bij uitstek democratisch en democratlseerend, het is, naast de op het oogenblik nog officieele kunst vair de z.g. Kano-school, de kunst, die woelt en leeft in het volk, en die aan de Ja panache schilderkunst haar eigen karakter geeft. Bram Meerioo behandelt Leonardo da Vinei, den veelzijdige, den mensch, „als een zich uitbouwende mogelijkheid, die al het menschelljke onvervreemdbaar met zich mee moet dragen". Sarah C. van Alphen be spreekt verzen van M. Nijhoff, „een nieuwe dichterverschljning" (toch zoo heel nieuw niet meer, ree.). De pogingen ln deze zelfde rubriek van B. M. om poëzie te geven, zijn niet bizonder geslaagd. De avond, die in droomgedoe ligt, velden, die naar de gloeiing toekropen.... foei, foei B. M. regenereer u en dicht voorloopig niet meer. O. J. T. Caljé behandelt Mahler's Derde Symphonie, de gemeenschapssymphonie; het artikeltje is een bespiegeling, een nagenieting van de uitvoering ervan. Van de andere artikelen noemen wfj dat van Frederik Th. J. van Heulen over Philo- 9ofisch en Historisch Materialisme, waarin hij de vraag behandelt of de socialistische maatschappijleer houdbaar is in het licht van het modern wjjsgeerig denken. Het philoso- fisch materialisme is niet houdbaar geble ken; de vraag rest dus of het het historisch materialisme in haar val mee zal sleepen. Dan zou het socialisme zijn theoretische rechtvaardiging hebben verloren en zouden wjj moeten terugkeeren tot Individualisti sche methoden, eventueel aangevuld met eugenese (de leer der rasverbetering). Naar spr. meening is dit evenwel niet het geval; het historisch materialisme ziet enkel de ideologieën bepaald door de veranderingen in de productieverhoudingen en spreekt over het diepste wezen van het Zijnde geen oor deel uit. Bovendien is, zooals men weet, de naam historisch materialisme ten eenenmale onjuist voor het daardoor gedekte begrip. Voor een zoo diepzinnig onderwerp is het artikeltje wat kort. Maar scbr. bedoeling was bezwaren tegen het sociaal-economisch de terminisme weg te nemen en daardoor den weg te banen naar een samenleving van Broederschap en Idéaal. H. L. von Huben bespreekt Sidney en Beatrioe Webb's prachtige boek „Het verval der kapitalistische beschaving" en prijst dit werk zeer, H. B. Wiarda Beekman behandelt de regeering Herriot, enz., enz. „Tijdschrift voor Ervartngsopvoedkundef' Maart-aflevering, bevat het verslag van de 65e algemeene vergadering der Vereeniging voor Paedagogiek, te Utrecht gehouden 80 December 1924, hetwelk de geheele afleve ring ln beslag neemt. ,Jlederlandsrhe Luchtretsglds", uitgege ven door de Kon. Luchtvaart-maatschappij voor Nederland en Koloniën. Ons land is door zf|n ligging van nature aangewezen als een centrum van verkeer en zoo kan het dan.ook niet verwonderen, dat wij,, op het gebied van het verkeer per lucht, ae tweede plaats Innemen. In een keurlg-ultgevoerd boekje geeft de K.L.M. hier een dienstrege ling voor de verschillende luchlvaartlljnen met de tarieven, ook voor bagage, enz. Bij alle kantoren en relsbureaux der K.L.M., hare agentschappen en de reisbureaux la deze gids gratis verkrijgbaar. Ingezonden Mededeetlng. Azalea's overhouden. In tegenstelling met de bewering van vakmenschen, dat onze bodem en ons kli maat niet deugen om azalea's over te hou den, geeft „Onze Tuinen" een handleiding om deze mooi-bloelende planten, wier tijd nu zoowat voorbij ls, tot het volgende voor jaar goed te houden. „Even dicht als de azalea ln bloei stond, zit ze nu vol met vruchtbeginselen, schrijft het. Tuinbouwblad. Het is zaak om deze er alle uit te knapen of te knippen, maar voorzichtig, zoodat de jonge scheutjes, die even onder het vruchtbeginsel gaan uit groeien, niet mee verwijderd worden. He4 gaat er juist om, hen voldoende voedsel en ruimte te versohaffen. Zij moeten in den loop van dit jaar flink stevig worden en bloemknoppen maken voor den volgenden winter. In den loop van Mei graven we de azalea op een zonnig plekje in den tuin in met haar pot We geven haar dage lijks flink water en nooit mag haar aaide droog worden. Wat extra voedsel kunnen we ook toedienen door haar te gieren met koemest, aangelengd met water. Waar de lucht vooral in dezen tijd' van het Jaar in de kaïmer erg droog is, moeten we veel spuiten met een plantenspuitje, liefst twee keer per dag met water op kamertempera tuur gebracht De beste oogenblikken daarvoor zijn 's morgens en 's middags; op het midden van den dag veroorzaakt spuiten brandvlekken op de blèren door invloed van de zon. Gedurende den zomer houden we de azalea's in den tuin. In tijden van droogte moeten we ze gieten en de blftren be sproeien. Wanneer we ze dan in het na jaar voor de vorst binnenhalen en tot na Nieuwjaar op een koude, vorartvrije plaats houden, zullen ze in Februari of Maart in de kamer weer in bloei komen. SCHAGEN. De handel zegt: „een toenemende aanvoer doet de prijzen dalen". Het heeft er even wel iets van, dat deze economische regel niet van toepassing is op de voorjaaramarkten. Hoewel de aanvoer op verscheidene bekende markten eene hoeveelheid heeft verkregen, die het maximum van vele jaren terug over treft, blijven de prijzen hoog, zoo hoog, dat de bedrjjfsboer tegen koopen opziet, daar hij onder de gegeven omstandigheden zijn be drijf niet met winst kan exploiteeren. En daar is het toch feitelijk om te doen. Tot bewijs van de toenemende aanvoeren halen wij een paar cijfers aan van de Leeuwarder markt, de grootste bedrijfsmarkt ln ons land. WJj bepalen ons daarbij uitsluitend tot de voorjaaramarkten. Daar waren op 24 April aangevoerd 2608 melk- en kallkoeien, 478 pinken, 606 nuchtere kalveren, 218 weide- schapen en 997 lammeren. Van deze laatsten kwamen er toen op de Noordhollandscbe markten nog niet voor. Van de bedrhfs- koeien en -lammeren ging een groot deel naar Noordholland. De noteeringen van de koeien liepen van 800 tot 560. Is het een wonder, dat bfj zoo grooten aanvoer en zoo hooge prijzen de markt stug was? Ook te Leiden, Utrecht, Sneek, Zwolle, dubbele aanvoer, onveranderde prijs. En het ziet er niet naar uit, dat de prijzen lager zullen worden. Wij vroegen te Schagen ver scheidene ons goed bekende kooplieden, hoe het ging. Het eenparige antwoord was: alles vrijwel onveranderd. De prijzen van het be- drijfsvee waren ongeveer als volgt: gelde- koeien 200 a 460, dat wordt naar schat ting 877t a 471/, oent per pond; melk- en karfkoeien ƒ250 a ƒ476; pinken ƒ180 a 225; overhouders voor de weide 40 a 62.50, oude schapen voor de weide 40 a 50; weidelammeren 22j60 a 27.60; voor export- en slachtvee werd besteed: vette koeien met 6 oent hooger ln prijs 1.26 a 1.80 per K.G. 2e kw. 1.16 a 1.20, 8e kw. 1 a 1.12; nuchtere kalveren 12 a 80, waarvai) voor het bedrijf 20 a 80; vette schapen, de hoogste markt verkreeg de heer W. Govers te St. Maarten met 60, dat wordt ongeveer 1.80 a 1.40 per K.G.; enkele lammeren voor export gelden 28 a 80. Vette varkens werden voornamelijk gekocht voor de groote steden en voor den uitvoer. Goede slachtvarkens noteerden 76 cent per K.G., zoutere 71 a 72 oent. Voor biggen betaalde imen ƒ1.60 a 2.26' per week leeftijd De Schager Bestuurderebond hield JA Woensdag eene buitengewone vergadering, waarin het vertrekkende bestuurslid, Mevr. RoosBreed, lid van den Raad, door de heeren O. Smit (S.B.B.) en K. Bakker (S.D. A.P.) met bijzonder hartelijke woorden werd gehuldigd. Ter herinnering werd haar een mooie palm in Majorcapot op voetstuk aan geboden. De gemeente Schagen sloot eene kaalee- ning af van 17000 bH de Zaanlandsche Bank tegen 41/» Tot leden van het Bestuur van de Evan gelisatie „Bethel" te. Schagen zijn gekozen de heeren O. Rentenaar en R. Veenstra. Eierveiling te Schagen van Donderdag 7 Mei 1926. 40180 kipeieren 6.40 a 6.60, gemidd. prijs 6.80; 10710 eendeieren 6.40 a ƒ6.80, gemidd. prijs 5.60 per 100 stuks. Totaal aangevoerd 60640 eieren. Anna Paulouma. De heer E. Kok, kom mies te Anna Paulowna, wordt overgeplaatst naar Amsterdam. Schagerbrug. De heer E. Meijer, kommies le klasse te Amsterdam, wordt overgeplaatst naar Schagerbrug.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2