GEMENGD NIEUWS De Kamerverkiezingen. Te Amsterdam is opgericht het Revolu tionair Arbeiderscomité, waarin o.a. zit ting hebben: O. Kitsz, voorzitter; O. Posthuma, secretaris; W. Blaauw, pen ningmeester; E. Bouwman, J. de Kadt, C. de Klerk. J. Langenberg, D. Schilp, H. Sneevliet en O. Wesselius Eggink. Biet zal bij de Kamerverkiezingen can- didatenltysten indienen, waarop als eerste vier candidaten voorkomen: G. Kitsz,BI. Sneevliet, te AmsterdamJ. Maurits, te Rotterdam, en H. Roland Holst, te Bloe- mendaal. Verder: O. de Klerk. M. I. Roodveldt, Th. J. Dissel, D. SchMp, W. Blaauw, K. Sarton, E. Bouwman, D. Lang- kemper, P. Harkema (Groningen) en anderen. De Bond van communistische strijd en propagandaclubs zal nu niet met eigen lijsten uitkomen. De Pensioenwet voor de Zeemacht Het Kamerlid K. ter Laan heeft aan den Minister van Marine de volgende vra gen gesteld: 1. Berust de beschikking van den Minis ter van Marine, van 24 Maart 1926, afdeeling O, No. 01, op drieërlei uitwas van art. 14 der Pensioenwet voor de Zeemacht 1922, daar die Minister eenerzijdis dé toeslag ter voorkoming van achteruitgang inkomsten ais van tijdelijken aard' beschouwt, terwijl anderzijds de toeslag, toegekend aan de ge huwden of gehuwd geweest zfinden, die een bezoldiging van minder dan ƒ6.60 per dag buiten de keerkringen genieten, blijkbaar niet van tijdelijken aard wordt beschouwd, aangezien laatstbedoelde toeslag wel aan de eerstbedwldten niet bij de vaststelling van den pensioengrondslag in rekening mag worden gebracht. 2. Is de Minister niet van oordeel, dat de beide onder vraag 1 bedoelde toeslagen bij vaststelling van den pensioengrondslag in rekening moeten worden gebracht, aange zien de algemeene maatregel van bestuur, vastgesteld bij K.B. van 6 Juli 1922 (Staats blad No. 898) onder meer bepaalt: Ter vaststelling van den pensioengrond slag van militairen of gewezen militairen ter zeemacht, die aanspraak hebben op pen sioen, krachtens de Pensioenwet voor de zeemacht (Staatsblad 1922, No. 66) wordt het tractement of de soldij, waarnaar ingevolge art. 14 dier wet het pensioen moet worden geregeld, vermeerderd met: 1. Het door hem in het laatste jaar van werkelijken dienst bij de zeemacht genoten bedrag, aan een of meer der laatstgenoemde toelagen aan.... fo. De toeslag aan tractement of soldij, verleend ter voorkoming van achteruitgang van inkomsten, voor zoover deze het gevolg is van duurtetoeslag of mobilisatietoelage, zoomede de toeslag, verleend ter verzekering van een bepaald npninniTn inkomen. De wijziging der Penlsaenwel Verschenen Is thans de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffen de het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922. Naar aanleiding van in het voorloopig verslag geopperden twijfel of de voorge stelde wijziging kon worden ontgaan, meent de Regeering, dat hier alleen mis verstand kan zijn, wanneer men, zoo als dat in het voorloopig verslag geschiedt, geen onderscheid maakt tusschen de ri sico, waarnaar de wiskundige berekening der te storten bedragen, zijn en moesten worden opgezet, en de risico's, die, waar het fonds op 1 Juli 1922, niet met een schoone lei is begonnen, in werkelijkheid op het fonds rusten. De Memorie becijfert, dat het totale te kort, waarmede het fonds per 1 Juli 1922 was bezwaard, op niet veel minder dan 200 miilioen komt De dekking van dit tekort zou een 40-jarige annuïteit van ruim tien miilioen gulden vorderen. Een deel hiervhn word nu gedékt door de l1/* die boven de 3'/« geheven blijven. Niet zonder verwondering heeft de Re geering vernomen, hoe betreurd wordt, dat geen overgangsbepalingen zijn ge maakt waardoor de verkregen rechten worden geëerbiedigd. Want in zeer ruime mate zijn in het ontwerp juist overgangs bepalingen opgenomen, waardoor niet slechts de verkregen rechten zijn gedekt doch in verlerlei opzicht ook verkregen uitzichten zijn gehonoreerd. Omtrent de financieele positie van het fonds kunnen voor het oogenblik nog geen verdere gegevens worden verstrekt. Aan de samenstelling der in art 168 der pen sioenwet bedoelde balans wordt echter voortgewerkt. Door de verschillende lichamen tezamen is in 1928 ter zake van burgelijke pen sioenen in totaal gestort, rond 40 miilioen gulden. Inkoop van jaren, doorgebracht aan Nijverheidsinrichtingen ten tijde, dat deze geen subsidie van het Rijk genoten, wordt in strijd geacht met het stelsel der wet De moeilijkheden in verband met de omstandigheid, dat iemand achtereenvol gens onder de Pensioenwet eni de Invali diteitswet of omgekeerd kan vallen, wor den door het ontwerp niet geschapen, doch juist verhinderd. Het overleg, hetwelk over de onder de tegenwoordige gerezen moeilijkheden, destijds tuasclien den Minister van Finan ciën en van Arbeid, Handel en Nijverheid is gevoerd, heeft er toe geleid, zoo wordt gezegd, dat aan de bezwaren voor de piubllekreahterlljlke lichamen, bereids in ruimen zin is tegemoetgekomen, terwijl voorts de vraag of in dezen niet een wij ziging der wettelijke regeling zelve wordt vereJscht, naar aanleiding van een des betreffend adres aan de Gemeente 's-Gra- venhage, nog nader een punt van over weging uitmaakt De afsluiting van Oe Zuiderzee. 's-Gravenhage, 18 Met Het Kamerlid Duys ca heeft op het wetsontwerp in zake de tegemoetkoming aan de Zuiderzee- visschersbevolking, in verband met de af sluiting der Zuiderzee, eenige amendemen ten ingediend, en wel om na art 1 een nieuw art. 2 In te voegen, luidende: „Bij afzonderlijke wet wordt geregeld!, welke tegemoetkoming zal worden gegeven, aan de gemeenten, wegens vermindering van inkomsten ten gevolge van de afsluiting der Zuiderzee." Voorts wordt o. m. voorgesteld, na art. 12 een nieuw artikel in te voegen, hiidiende: „Aan andere belanghebbenden dan die, bedoeld in art. 6, tweede lid, kan het bedrag der op nader door ons, of van onzentwege te regelen wijze, vast te stellen1 waarde-ver- mindering, als gevolg van de werken tot af sluiting der Zuiderzee worden vergoed. Als basis voor de berekening dezer waardever mindering dient in aanmerking te worden gebracht, hetgeen deze eigendommen waard zouden zijn geweest, indien geen afsluiting der Zuiderzee had plaats gevonden." Tenslotte wordt, als sub-amendement voor gesteld aan art. 13 een tweede lid toe te voe gen, luidende: „Als basis voor de bereke ning dezer waardevermindering dient in aanmerking te worden gebracht, hetgeen deze eigendommen waard zouden zijn ge weest, indien geen afsluiting der Zuiderzee had plaats gevonden." Motor- en Rijwielwet. Bij Kon. besluit van den 27sten April is bepaald, dat op 1 Juli a.8. in werking treedt de bij art. XIV van 1 der wet van 1 November 1924 (Stbl. No. 492) tot wijzi ging van de Motor- en Rijwielwet vastge stelde invoeging in de Motor- en Rijwiel- wet van art. 25 bis, gelijk dit artikel als art. 24 is opgenomen in den tekst der ge wijzigde Motor- en Rijwielwet, in het Stbl. geplaatst krachtens Kon. besluit van 27 Januari 1925 (StibL No. 24). Bedoeld artikel regelt de burgerrech telijke aansprakelijkheid van den eige naar, c.q. houder van een motorrijtuig voor de nadeelige gevolgen van de onge vallen, welke zjj onder bepaalde, in dit artikel nader omschreven omstandighe den veroorzaken. Wetsvoorstel mej. Westerman. Het bestuur van de Vereeniging tot be vordering der studie van het Fransch, waarvan prof. Salverda de Grave te Am sterdam voorzitter is, heeft aan de Eer ste Kamer een adres gezonden, waarin het zijne volle instemming betuigt met het voorstel van wet, strekkende tot wij ziging van art. 3 der lager onderwijswet 1920, ingediend door mej. Johanna Wes terman. Het bestuur voornoemd koestert de vurige hoop, dat de Kamer dit voor stel, na spoedige behandeling zal aanne men, opdat een einde gemaakt wórde aan een toestand, die van nadeeiigen invloed is op ons onderwijs, en opdat de voorstan dera als de tegenstanders van het onder wijs in de Fransche taal op de lagere school voortaan de vrijheid genieten om bun beginsel in toepassing te brengen. De Indische mails. Het hoofdbestuur der posterijen en te legrafie in Den Haag onderhandelt met de hoofdbesturen van de posterijen in Duitscbland en Zwitserland, ten einde in ed overbrenging van de Indische mails van Genua naar Nederland bespoediging te verkrijgen. De rijwielbelasting. De opbrengst van de rjjwielbelasting over April bedraagt 640.725 en over de maanden Januari tot en met April 8.743,668. Een munltiefattrlek te Dordrecht Het plan van een Oostenrijksche firma. Uit Dordrecht wordt gemeld: In de Dinsdag 26 Mei a.s. te houden Raadsvergadering zal aan de orde komen een voorstel van B. en W. tot het in erf pacht geven van een terrein in den West- Merwedepolder (De Staart) van ca. 4 HA., ter vestiging daarop van een patronen- fabriek, die thans in Oostenrijk is ge vestigd ,Tel.) Telefoonverkeer niet Engeland Daar het is gebleken, dat het nog niet voldoende bekend is, dat thans alle telefoon kantoren en -stations in Nederland tot het telefoonverkeer met Engeland zijn toegela ten, vestigt de Kamer van Koophandel nog maals de aandacht op deze verkeersmoge lijkheid. Het Olympisch mlllioen. Mededeellng van het Olympisch Comité. Het N. O. O. deelt mede, dat het zich de medewerking verzekerd heeft van een comité van vooraanstaande financiers uit de voornaamste plaatsen van Nederland De namen worden binnen enkele dagen bekend gemaakt. Dit comité houdt niet alleen toezicht op het inzamelen van gelden en het tot stand komen van het garantiefonds, maar het houdt ook toezicht op de wijze, waarop deze gelden zullen worden uitgegeven. Het N. O. O. meent op die wijze zich af doende gewaarborgd te hebben tegen elke mogelijkheid van ondoelmatige besteding der fondsen, zoodat alle uitgaven, waar onder natuurlijk ook vallen die voor het gereedmaken van terreinen en Stadion naar de eischen van het Internationaal Olympisch Oomité tót het strikt nood zakelijke beperkt zullen blijven. Verder spoort het N. O. O. belangstel lenden aan tot het spoedig vormen van plaatselijke comité's in alle gemeenten van Nederland. Dezen plaatselijken comi té's wordt verzocht, zich direct In verbin ding te stellen met het secretariaat van het N. O. O. (Weesperzjjde 82, Amater- de departementen van binnenlandsche zaken en landbouw en van oaderwijs, kunsten e« wetenschappen voor 1924 (aan koop van eon terrein voor het gouver nementsgebouw te Haarlem) wordt ver worpen met 48 tegen 18 stemmen. Voor stemden de sociaal-democraten, de vrij zinnig-democraten en de beerenDeBoer (plattel.) en Oolijn (a. r.). Aan de orde is het wetsontwerp, hou dende maatregelen en werken, noodlg tor voorziening in de belangen van de lands verdediging ln verband met de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee. De in het wetsontwerp beoogde maat regelen en werken heipalen zich tot den aanleg van eenvoudige duurzame ver sterkingen tot verdediging van den af sluitdijk en1 tot bescherming van de in dien dijk te bouwen sluizen, en andere .militaire voorzieningen, in verband met inundatie-doeleinden. Voor de totale kos ten werd voorgesteld een bedrag van twin tig miilioen uit te trekken. De heer Van Zadelhof (s.d.) dient een motie in, den minister van financiën uitnoodigende, bij de behandeling tegen woordig te zijn. Deze motie wordt ver worpen met 42 tegen 28 stemmen. De heer Van Zadelhof zegt, dat hst ontwerp een versterking van het militarisme beteekent. De heer Duymaer van Twist (a.r.) gewaagt van de tegenstelling van het bedrag, hiermee gemoeid, en dat, uitge trokken voor schadevergoeding aan Zul derzeevisschers. De afwezigheid van miplster Oolijn deed dam). Zij zullen ten d oei hebben, in iedere gemeente de versot lillende stroomingen van belangstellenden tot samenwerking te brengen. Nogmaals wijst helt N. O. O. er met na druk op, dat het slag en der zaak vóór het congreó te Praag op 25 Mei afhangt van het succes van de Niationale Inschrijving. Daarom moeten dei plaatselijke comité's vooral onverwijld h'iin aandacht hieraan wijden. Hel Natiomia] Financieel Oomité voor de Olympiade. Dinsdag is te Ams^terdam het „Nationaal financieel coniité voor de Olympiade van 1928" geconstitueerd 1. Aan dit comité heeft het N. O. O. opged]ragen do actie voor het bijeenbrengen van gelden in Am sterdam te organiseieren en als Centraal Comité op te treden, voor de verschillende commissies, die zhch te Amsterdam en in andere plaatsen voor dit doel reeds hebben gevormd en nog zullen vormen. Voorzitter van Ihet comité is de heer G. H. de Marez Ojfens, secretaris mr. ir. H. J. Kiewiet de J onge. De namen der overige leden zullen spoedig bekend ge maakt worden. Zooals reedis is medegedeeld, hebben de groote bladen alle inschrijvingen geopend om het voor de in 1.928 te houden Olympi sche Spelen benooclügde miilioen bijeen te brengen. Dagelijks worden de ingekomen giften en toezeggingen verantwoord. Tot heden is bereids ontvangen of toegezegd: hij de directie der „Nieuwe Rotterdamsche Courant" aan gif ton ƒ34.357.86, voor het garantiefonds 86.'000; bij het „AlgemeenIde heer K. ter Laan (s.dajp.) leed, juist Handelsblad" 2:2.160:30, garantiefonds omdat deze z.L altijd schermt met de be- J 46.000 bij „De Telegraaf" 12.281.85, wering, dat de bezuiniging dit en dat niet i garantiefonds J 15.000. Totaal aan giften toelaat, en thans hier zoo maar twintig oiigev. 68700, aart toezeggingen 146.000. miilioen 'beschikbaar gesteld wordt. De De Kamer van Kctophandel te Utrecht be- hoeren, die artikel 40 hebben geschrapt sloot voor j 10.001dieel te nemen in het en het geld van de ambtenaren hébben garantiefonds. afgehaald, het volksonderwijs op schan- delijke wijze hebben verknoeid, die hee- i ng lakenhals Alkmaar. ren> «jjg n0lg m^j- kort ministerieel Ten behoeve van een Centraal Neu- leven hébben, durven op het laatste traal ziekenhuis 1!e Alkmaar wordt eene «ogenblik, rfbp spr. luide uit, nog een verloting gehvudon, waaraan als hoofd- gfeeP van twintig miilioen uit de schat- pfjjs ia verbonden een hoerenhuis. Loten doenl zijn alom verkrijgbaar. Men zie verder de Hij dient een motio in om de beraads'a- kleurigen mantel met hoed in dezelfde kleur; Prinses Juliema een wit manteleostuum met witten hoed; Prins Hendrik was gekleed ka admiraalsuniform. Op het Stationsplein stond een eerowacht van huzaren opgesteld, die de militaire eer bewijzen verrichtte, en' daarna, toen de Ko ninklijke Familie en het gevolg in de open hofkoetsen hadlden plaats genomen, het eere- eeoontë vormden. Naast hel Koninklijk rij tuig reed de commandant, ritmeester baron Oreutz. Langs den koristen weg naar het Paleis, op het Damrak en op dón Dam, viel de Ko ningin, den Prins en de Prinses een zeer hartelijke verwelkoming te beurt van de zijde van het talrijk snamgestroomde publiek. Achter alle vensters, en zelfs op de daken stondl het propvol; duizenden en nog eens du zonden waren het, die de hooge bezoekers bij hun intocht in die hoofdstad met geest driftig gejuich en gewuif begroetten. Toen de stoet' van het Damrak den Dom opzwenkte, hief de Marinekapel het Wilhel mus aan, hetwelk het Paleds-cariijon over nam. Als de eerewacht dè eerbewijzen verricht, en de Koningin haar geïnspecteerd heeft, begeeft zij zich met den Prins en de Prinses en het gevolg in het Paleis, om eenige oogen- blikken later op het baloon te verschijnen. Minuten lang houden de toejuichingen on verzwakt aan; naar alle kanten wuivehd dankt het staatshoofd voor het huldebetoon van de bevolking der hoofdstad. Daarna be geven de vorstelijke personen zich naar bln- non; de menigte wordt toegelaten tot het verhoogde voetpad' voor de kleine steentjes, en slinkt nauwelijks, hoewel uit het inruk ken van de wacht leder l>egrijpen kon, dat de leden van het Koninklijk Huis zich dezen avond niet meer zullen vertoonen. Hedenmorgen te half elf zullen Prins Hendrik en Prinses Juliana een bezoek gaan brengen aan de Bloemententoonstelling te Heemstede. Ongecorrigeerd. advertenties. TWEEDE KAMER gingen te schorsen tot na de behandeling van 't ontwerp tot regeling van de schade loosstelling van de Zuiderzeevisschers. Deze motie wordt verworpen met 44 tegen 19 stemmen. |f Vergadering van Woensdag 13 MeL Het wetsontwerp tot verhooging van de begrootlnif van het beuwfosde voor de, dat het indienen van dit ontwerp een wettelijke eisch was, in verband met ar tikel 1 der Zuiderzeewetten. Voorts ont kende hij, dat het voorstel twintig mii lioen' zou kosten. Er wordt geen cent voor aangevraagd, het geldt thans alleen een prlncipieele beslissing. Als de voorgestelde werken niet uitge voerd worden, zou het veldleger dus ver sterkt moeten worden. Bij de replieken deelde de minister van Waterstaat, de heer Van 8waay, nog mede, dat verwerping van dit wetsontwerp stagnatie in de werken ter drooglegging van de Zuiderzee zal brengen. Een amendement-Ter Laan om de uit gaven ten laste van de begrooting van Oorlog te brengen, werd verworpen met 17 tegen 50 stemmen. (Voor de sociaal- en vrijzinnig-democraten). Het wetsontwerp is vervolgens aange nomen met 49 tegen 18 stemmen. Tegen stemden de vrijzinnig- en sociaal-demo craten, benevens de heer Duymaer vanTwist (a.-r.). De Kamer werd daarop verdaagd. De Kamer besloot het wetsontwerp van De Minister van Oorlog betoog- mejuffrouw Westerman tot wijziging van de Lager Onderwijswet (wederinvoering van het Franschlj nog op de agenda te plaatsen, doch verwerpt het Voorstel van den voorzitter om evenzoo te doen met het ontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet Aan de orde isi daarna het wetsontwerp tot uitbreiding van de mogelijkheid der toepassing van de straf van geldboete. De heer Kleerekoper (s.-d.) is voor het ontwerp, dat z.1. verwarde toestanden systematiseert De heer Sassie van Ysselt (r. k.) betoogt dat de rechter en het openbaar minister over inlichtingen omtrent de fi- nantieele omstandigheden van den be klaagde zullen moeten beschikken. De heer Beun: er (a.-r.) juicht het ont werp toe. De wet zal echter met beleid moeten worden toegepast Minister Hee mskerk zet uiteen, dat het ontwerp groote vrijheid aan den rech ter laat Het wetsontwe rp wordt z. h. s. aange nomen. Aan de orde is de wijziging van de Faillissementswe t De heer van Rappard (V. B.) ver dedigt een amendement om in art 120 in te lasschen cle woorden „verzuim of vergissing" na .het woord „bedrag" 4 Min. Heemskerk wijst op de bezwaren van het amendement Spr. ondervangt de bedoeling door eten nieuw lid aan art 137 toe te voegen. De heer v. Rappard trekt zijn pmen dement in. De heer v. Sasse v. Ysselt, licht een amendement toe om te bepalen, dat de faillissement skosten en 't salaris van den curator niet kunnen worden gebracht ten laste van de schulden. De heer v. S 0 h a i k (r. k.) bestrijdt het amendement Na nog eenige discussie wordt het wets ontwerp z. h. s. aangenomen. De verdere agenda vermeldde eenige kleine wetsont werpen, en dat betreffende aankoop ter rein voor het ({ouvernementsgebouw te Haarlem. De regeering heeft een wets voorstel ingediond tot goedkeuring van een door haar voorloopig gesloten koop, welk wetsvoora!lel reeds door den vorm zijner schriftelijke verdediging een hoogst eigenaardigen indruk maakte. Het werd door verachiikiiide leden met zooveel woorden gezegd, dat de regeering hier eeu methode volgt, die in een particulier za kenman als chicaneus zou zijn veroor deeld. J)e heeren Ketelaar, Kleerekoper, A. Coljjn en Gerhard veroordeelden de houding der rogeering in deze in min of meer scherpe bewoordingen. Zij zullen stemmen voor Ihet wetsontwerp, dat de re geering blijkens haar toelichting gaarne verworpen wil zien. De heer Bomans, die het in de regeering eveneens veroordeel de, dat zij zich vastklampte aan de excep tie: „de zaak is nog niet door de Sta- ten-Generaal goedgekeurd", zal desalniet temin tegen hot ontwerp stemmen en dus deu opzet der regeering, die de verant woordelijkheid op de Staten-Generaal wil werpen, Bteuneu. De heer Rutgera van Rozenburg acht het ontwerp onaanneme lijk, de heer Wintermans stelde zijn stem afhankelijk vsui de verklaringen van den minister, die uitvoerig antwoordde. Er kon over het ontwerp heden niet ge stemd worden.. Het konlklljk bezoek aan Amsterdam. De omstandigheid, dat die minklijke Fa milie ditmaal bij haar jaarlijksch officieel bezoek aan de hoofdstad niet in' den morgen aankwam, maar in dfen laten namiddag, juist toen alle kantoren en werkplaatsen uitginr gen, en trein na trein aan het Centraal Sta tion massa's reizigers aanbracht, had ten gevolge, dat er thans opmerkelijk meer publiek op de been waa Van het Stations plein tot den Dam stonden de menschen in dichte hagen geschaard', het was een stra lende voorjaarsdag geweest, de straten baad den zich nog in' den gouden gloed van de ton ondergang neigende zon, en de alom wap perende driekleur liet niet na aan het mooie stadsbeeld met zijn menschengewoel en bui tengewone drukte een feestelijke atmosfeer in te zetten. Reeds lang van tevoren had een groote menigte zich op den. Dam verzameld en wijdde volle belangstelling aan den bronzen met gouden franje afgezetten. baldakijn voor liet Paleis, waardoor straks de Koninklijke Familie zich naar binnen zoude begeven. Grootere massa's pakten zich samen, toen een compagnie mariniers onder commando van kapitein Spiegelberg kwam aanmarchee- ren, voorafgegaan dloor de Marinekapel, wel ker koper de feestmuziek er de lucht in deed schetteren. Precies op het liepaalde uur, te 6 u. 27, rolde de Koninklijke trein langzaam onder de overkapping van het Oentraal-Station binnen en stónd stal voor de Koninklijke wachtkamer. Hier waren ter ontvangst aan wezig burgemeester De Vlugt, de commis saris dier Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Rot'11, generaal Fortander, com mandant in dte IVe Militaire Afdeeling, kolo nel Groeve, ander-commandant der Marine, mr. v. Maarten, directeur van de Nederland^ sche Spoorwegen, de heer Marcusse, hoofd commissaris van politie, en de stationschef, de heer Muiier. Nadat de burgemeester de Koningin, den Prins en de Prinses begroet had namens de burgerij, en die vorstelijke personen even met de aanwezige autoriteiten hadden onderhouden, begaven zij zich in de rijk met palmen en bloemen versierde Konink lijke wachtkamer. Hier bood jongefuffrouw Netty von Frytag Drabbe aan de Koningin een ruiker paarse orchideeën aan; een ander dochtertje van den nieuwen wethouder, Jo hanna, vereerde Prinses Juliana een ruiker van gele orchideeën. De Koningin droeg een langen mauve- Kantonrechter tegen stakingsleiders. De heer Bulten heeft den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: lo. Wil de Minister mededeelen, of het juist is dat de kantonrechter te Terborg, ter zitting van het kantongerecht op Dinsdag 28 April j.L aldaar, een in ver band met de boratelmakerastaking te 'sHeerenberg terechtstaanden beklaagde heeft toegevoegd: „De leiders van den bond, ik zou ze misleiders willen noemen, die ln Utrecht zetelen,, jagen jullie mannen in staking. Voor die heeren, zoo zal ik ze maar noe men, doch of ze het zijn weet ik niet, ze gedragen er zich niet naar, lijden jullie honger."? 2o. Is de Minister, indien bedoelde kan tonrechter deze, of misschien woordelijk afwijkende, doch dezelfde of soortgelijke ontboezeming heeft gebezigd, niet van oordeel, dat deze rechterlijke ambtenaar zich daardoor ernstig heeft misdragen en het vertrouwen in de onpartijdigheid on zer rechtspraak heeft geschaad? Sensationeele ontvluchting. De W eteringschans werd Dinsdagmiddag in geweldige opschudding gebracht door de ontvluchting van iemand, die uit het Huis van Bewaring moest worden overgebracht naar het parket van den officier van justitie op de Prinsengracht. Het was de gijzelaar V., die reeds eenigen tijd in het Huls van Bewaring had doorgebracht en die ter ge legenheid van zjjn overbrenging zoodanige ontvluchtingsmaatregelen had genomen, dat zij aanvankelijk wonderwel resultaat hebben gehad. Immers, in den regel worden gijze laars, die dezelfde behandeling in het Huis var Bewaring ondergaan als de andere in- gesiotenen, mei uitzondering van eenige faciliteiten ten opzichte van ligging en voe- d:ug, overgebracht per celwagen. Sommige hebben hiertegen bezwaar, andere vinden liet nog erger, door veldwachters over straat te v, orden gebracht. Tot de laatsten behoor de Vniet. Hij wandelde met den veldwach ter 1 >e Vries kalm mee naar buiten en nau welijks waren zij door de groote poort van het Huis van Bewaring, toen een grijze open auto kwam aanrijden. V„ die niet werd vastgehouden, schoot eensklaps weg, sprong op den auto, die blijkbaar gewacht had, en waarin drie personen zaten en met plotse ling vol gas stoof de wagen weg, de Wete- r ngschans op. l>e Vries was «ogenblikke lijk den vluchteling nagerend. Hij sprong op de treeplank van den rij zonde u auto en schreeuwde zoo luid hij kon, m Je aandacht op de vlucht te vestigen. Dadelijk had hij een groot aantal vuistslagen op het gelaat te incasseeren, doch hield stevig vast aan een leuning van den auto, terwijl deze steeds grooter vaart kreeg. Inr middels had de politieagent Verschuur van don Museum post het geval gezien. Er kwam juist een rits auto's van een trouwpartij aan en Verschuur sprong op de treeplank van den eersten auto, waarin het hevig schrikkende bruidspaar zat, en reide den chauffeur, dat hij1 trachten moest, don grooten grijzen wagen voor hem ln te halen. 1 >ut dit tenslotte niet is gelukt, is niet de schuld van den chauffeur; evenmin van den flink optredenden agent Hans Verschuur, want de grijze auto stormde de Wetering schans af met steeds grooter vaart. Ergens reed hij een stuk trottoir over om de tram te ontwijken. Doorrijdende reed hij een handwagen ondersteboven, die niet vlug De vergoeding. De afsluiting van de Zuidenee. 80. Is de Minister bereid, mede te dee- len of, en, zoo ja, welke maatregelen Z.E. nemen zal om fatsoenlijke Nederlandsche burgera en daarnevens het vertrouwen in de onpartijdigheid der Nederlandsche rechtspraak, zoowel in dit speciale geval als in het algemeen, tegen rechterlijke ambtenaren als den Terborgschen kan tonrechter, in bescherming te nemen? Een wilde jacht door Amsterdam. Een veldwachter gewond. Een bruidsauto komt te hulp.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6