NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA PRIJS VRAAG. Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster Abdijsiroop BUITENLAND. Asthma Nr. 6026. ZATEROAQ 16 MEI 1926. 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 PoBtOirorakenfoS No. 16066. Wintertijd. _Maan Zon Hoogwater op: ond.: op: onduvim^mm.: Di. <Vo. Do. Za. Zaterdag 17 Mei8.18 uur Zondag 188.20 Maandag 19 8.21 Het vraagstuk van de veiligheid Gemeld wordt, dat de beide nota's van Frankrijk over de ontwapening en het veiligheidspact naar Londen gezonden zijn. Men meent, dat vóór deze quaesties formeel geregeld zijn, het waarschijnlijk noodig zal zijn een geallieerde conferentie te houden, waarbij Duitsóhland vertegen woordigd zal zijn. In diplomatieke kringen te Parijs wordt het Engelsche bericht tegengesproken, volgens hetwelk het noodig zou zijn een intergeallieerde oonferentie met Duitsche vertegenwoordigers bijeen te roepen vóór de regeling der quaesties van veiligheid en ontwapening. DUITSCHLAND. Het diplomatieke korps bQ Hindenburg. Naar het W. B. meldt, heeft de nuntis Paoelli, als deken van het diplomatiek© korps ter reoeptie bij den nieuwen rijks- president, een toespraak gehouden, waar bij hij o.a. verklaarde: „Wij hopen, dat onder uw leiding de Duitsche staat tot de andere volken goede betrekkingen moge onderhouden tot heil van de groot© zaak van de pacificatie van de wereld." Hindenbjurg gaf daarop de verzekering, dat hij ernstig en eerlijk met alle kracht zal bijdragen tot volbrenging van die taak. Wie, zoo sprak de rijkspresident, aan het hoofd van een groot volk is geroepen, kan geen hooger wensch koesteren, dan rijn volk in vrede en op gelijken voet te zien meewerken aan de wereldtaak. De bankschandalen. Het onderzoek, dat het Pruisische mini sterie van justitie naar aanleiding van het tragische einde van Dr. Höfle tegen de verschillende justitieele instanties, zooals de rechter van instructie en de verschil lende StaatsanwSlte heeft gelast, zal naar de bladen melden niet beperkt blijven tot het geval Höfle, maar zich ook uitstrek ken tot de behandeling van de gebroeders Barmat in het Huis van Bewaring. Reeds drie maanden geleden had de verdediger van Julius Barimat diens in vrijheidstelling verzocht, omdat deze des tijds reeds door twee specialiteiten levens gevaarlijk ziek was verklaard. Desondanks werd het verzoek, evenals alle latere ver zoeken om ontslag uit de voorloopige hechtenis van de hand gewezen. Eerst na den dood van Höfle is men voorzichtiger geworden en nadat bij een nauwkeurig medisch onderzoek gebleken was, dat Julius Barmat inderdaad in levensgevaar verkeert, heeft men tenslotte zijn invrijheidstelling toegestaan. De toestand der gebroeders Barmat ernstig. Het „Berl. Tag." verneemt, dat de toe stand van Julius Barimat zoo ernstig is, dat zjjn familie heeft besloten hem on danks het feit, dat hij uit de voorloopige hechtenis is ontslagen, nog tijdelijk in de Charité te laten blijven, waar hij onder behandeling van pruf. Krans en prof. Bon- höffer is. Julius Barmat is op het oogenblik abso luut niet in staat om te worden gehoord. Natuurlijk wordt hij thans in de Oharité niet meer als gedetineerde behandeld. Ook zijn broeder Henri, die zich nog in preven tieve hechtenis bevindt, moet er zeer ernstig aan toe zijn. FRANKRIJK. De verkwisting ln het Rijnland. Reeds vele malen is er van Duitsche, doch ook van Fransche zijde gewezen op de ver kwisting, waaraan de Fransche bezettings- autoriteiten in het Rijnland zich schuldig maken. Op. de meest royale wijze wordt met de gelden aldaar omgesprongen ten nadieele van de Duitschers, die een deel der kosten moeten, dragen, maar eveneens ten nadeele der reeds zoo zwaar beproefde Fransche financiën. Nu Gaillaux aan het bewind is gekomen en op bezuinigingen allerwege heeft aange drongen, acht het Kamerlid Uhry het oogen blik gunstig om nogmaals op de geldver spilling in het Rijnland te wijzen, In de „Ere Nouvelle" vraagt hij of de ministers van buitenlandsche kaken en financiën wel weten wat de weelderige appartementen Ingezonden Mededeeilng. Welke firma gebruikt dit Cliché? Brieven tot en met 20 Mei met vermel ding van boordwijdte onder mottoCliché, aan het Bureau van dit blad. Ingezonden Mededeellng. vs V TARWfBiuEM,,KRISTAL KflflPMANSz^FRUZENDBAKMEEL iMJuri hii B0EKWEjtemeel SPECIAALV00R HUISHOUDELIJK GFRRl/tK kosten, waarin da hooge ambtenaren in het Rijnland hun intrek hebben genomen. Dat van den heer Roussellier, algemeen gedele geerde bij den hoogen commissaris, komt de begrooting voor buitenlandsche zaken op 10.000 goudmark of 46.000 frs.... per maand te staan. Voorts vraagt hij of men weet, dat de heer Riat, „kapitein-directeur" van den autodienst, een salaris geniet van 60.000 frs. behalve zijn soldij als actief kapi tein? Onlangs zijn de salarissen van zes hooggeplaatste ambtenaren met 600 frs. per maand opgeslagen. En in de lijst van ambte naren bij het hooge commissariaat staat de naam van den heer Aodrieux vermeld, een schermleeraar, die les geeft aan den 13-jari- gen Roüssellier Jr., en andere knapen en daarvoor een salaris van-3300 frs. geniet uit de kas van' b t commissariaat! Hetzelfde is het geval met een zekeren Dupin, die den jeugdigen Roussellier les in paardrijden geeft. De schrijver zegt, dat, nu de hooge amb tenaren het voorbeeld geven, het niet te ver wonderen is, dat de ondergeschikten even- min spaarzaamheid aan den dag leggen. En hij noemt tal van grove misbruiken op door ambtenaren begaan. Trouwens, het aantal ambtenaren Is veel te groot. De schrijver Is voornemens om wanneer binnen afzienbaren .tijd! geen verandering in den toestand is ingetreden, er in de Ka mer over te interpelleeren. De Franschen ln Marokko. Woensdagochtend zijn de Fransche troepen, door sterke artillerie en machtige luchtstrijdkrachten gesteund, begonnen het Biban-gebergte te zuiveren. Zij trok ken onder de beste omstandigheden naar het gebergte op, waarin de Rif-soldaten zich verschanst hebben in een op moderne wijée aangelegd loopgraaf-stelsel. De Franschen hebben het versterkte massief van Biban geheel gezuiverd. De Rif-mannen vluchtte er, na krachtigen tegenstand ln wanorde uit weg naar het noorden, achtervolgd en gebombardeerc door eskaders vliegtuigen. Een dorp is gewapenderhand vermeesterd, verschei dene posten zijn bevrijd. De Franschen hebben zich weer op den top van den door MURRAY HERBERT. „Er zal natuurlijk een onderzoek plaats hebben en Sidney Dan© zal wel gelooven, dat Sir Stanten zelfmoord gepleegd heeft, omdat hij, Dane, ontdekt heeft, dat het vergift, dat aan Geoffrey Desmond's 'bed gevonden is, uitsluitend van Bir Stanton afkomstig kan zijn. Bleek dat al niet door de telefoon van avond? Wat zou hij anders kunnen denken? En hij zal ziel' stil houden. Hij zal niets laten bemerken van dat telefoongesprek van vanavond. Hij zal alles op zijn beloop laten, omdat het Sir Stanton was, zijn beminde chef hij zal niets doen om een smet te werpen op Sir Stanton's geëerden naam." De schrandere ploert 'keek een oogem- blilk in de oogen van den ander, koude oogen met een glans als van staaL „Ik laat je niet ln den steek. Wat wil je dat ik doen zal?" „De groote limousine, die je er met Sir Stanton samen op na houdt, staat in de garage ln Cornell Mews bij Oxford Street, niet waar? Ik 'ben daar eens met je inge stapt. Mitohell slaapt daar niet, niet waar? Toentertijd deed hij dat tenminste niet.' „Neen," zeide Philip. „Het is maar een groote stal, dien wjj al hadden toen wij nog paarden hielden. En dien hebben wij nu Ia san garage lstsn veranderen. Br is niemand in." Iets van de levendigheid van Firnim scheen nu op Philip over te gaan. Reeds onder het spreken had hij een yale-sleutel ln de hand genomen, dien hij altijd bij zich droeg. Behalve de limousine stond er in dien stal een 'kleinere auto, dien hij' zelf reed. Dikwijls had hij deze op de zonder lingste uren gehaald, in den nacht of tegen den morgen, om eene nachtelijke uitspatting met een rit naar Esher of St. Albans te besluiten in de koele, frissche lucht. „Dan moest je het allereerst dien wagen gaan halen," zeide Firnim, „zoo -vlug als je maar kimt." Hij schoof Philip reeds de kamer door en hield zoo diens besluit levendig. Nu was hij niet meer bang voor Philip; deze was een nieuw man gewor den. De geest van den speler was tot hem teruggekeerd en alles in zijn gelaat en aan zijne houding toonde dit aan, toen Firnim hem hielp met zijn grooten ulster en met hem mede ging door het klerkenkantoor naar de 'groote hall, het licht onder het voortgaan opdraaiend. Buiten gekomen sloeg Philip den bree- den kraag van zijn jas op, en was door de zware mist binnen een paar seoonden aan de blikken van Firnim onttrokken. Daarop 'ging Maurioe Firnim, nadat hij de deur weder gesloten had, terug naar zijne groote kamer en boog zich naar het vuur om zich te warmen. ,)Dat was maar weer op het kantje af," mompelde hij, „maar nu komt alles wel weer in orde." Aan de tafel gezeten trok hij uit de lade de weinige nog onversoheurde pa pieren uit Geoffrey Desmond's cas sette M voorschijn, die papieren, die Biban gevestigd. De strijders uit het Rif hébben zware verliezen geleden. De strijd In Fransch Marokko. Volgons berichten uit inlandsche bron heeft het Fransche offensief Woensdag in het Bibane-gebergte groote opschudding ge wekt onder de stammen van het Rif. De zware artillerie, de herhaalde aanvallen en de vervolging door vliegtuigen hebben groote verliezen toegebracht aan de opstan delingen. Ofschoon de gevechten zeer hevig waren^ zijn de Fransche verliezen niet groot, tengevolge van het intensieve gebruik van geschut, bommen en mitrailleurs. De „Intransigeant" meldt, dat alle vooruit geschoven posten, w-lke de Rifstammen in het Noorden van Marokko hadden omsingeld, op twee na bevrijd zjjn door de colonne Frey- denberg en Ooiombat, waaronder een die men door de kanonnen van den vijand ver nield geloofde en die nog weerstand bood, ofschoon de twee officieren er van en drie kwart der manschappen gewond waren. Men gelooft, dat deze posten zullen worden be vrijd zoodra bedde colonnes zich bij elkaar zullén voegen. ENGELAND. Sir H. Rider Haggard. t De ook ten onzent zeer bekende roman cier Sir H. Rider Haggard is te Londen in een ziekenhuis overleden. Hij was 68 jaar oud. De eerste roman, waarmee hij naam maakte was „King Solomon's mines", die in 1886 uitkwam. Men herinnert zich wel licht de kwestie met den Franschen ro mancier Pierre Benoit, die van letterkun digen diefstal van een van Haggard's werken werd beschuldigd. In het laatste van zijn leven maakte Sir H. Rider Haggard propaganda voor den terugkeer naar het land. BELG IE. De krijgsraad te Namen heeft den Duit- schen kolonel P. Roquès van het 77e re giment Hannover, beklaagd van 816 moorden en 240 brandstichtingen te Ta- mines, en majoor von Gaertner van het 6e regiment gardegrenadiers wegens 7 moorden te Namen ter dood veroordeeld en kapitein von Zeschau van het 101e re giment wegens brandstichting tot levens langen dwangarbeid. Het nieuwe Kabinet Van de Vijverë verklaart de drie vaca tures ln zijn ministerie uit het feit, dat hij geen mannen die buiten het politieke leven stonden, voor deze ambten heeft kunnen vinden, „doordat de lieden van liberale en socialistische opvatting bang waren door hun partijen als overlooper te worden beschouwd." Het nieuwe ministerie (bestaat tenge volge van deze weigering vrijwel geheel uit katholieken en men moet afwachten, of het de Kamervergadering van Dinsdag overleven zaL Het lot ervan is in handen van de 22 liberalen. De socialisten zullen een motie van wantrouwen indienen en voor haar aan neming of verwerping geven de liberalen den doorslag. Ingezonden Mededeeilng. van het onderzoek, dat is ingesteld naar aan leiding van den moordaanslag door twee gymnasiasten op den rector en nog eenige autoriteiten. Op den bewustert dlag deden 43 leerlingen eindexamen in algebra. In de zaal was de rector aanwezig met nog vier andere onder- wijsautoriteiten. Den vorigen dag had de gymnasiast Lawrynowitsj zijn natuurkunde onvoldoende gemaakt bij den rector. Lawry nowitsj en zijn collega Obrembaiski waren ongetwijfeld de daders van den aanslag; zij handelden in nauwe verstandhouding. Bei den zaten reeds voor het tweede jaar dn de hoogste klasse en geloofden, dat zij ook dit keer zouden zakken. Daarom besloten zij wraak te nemen op den door de andere leer lingen zeer gezienen rector. Toen deze 's morgens om elf uur Lawry nowitsj een blanco papier, waarop hij zijn algebra-vraagstükken had moeten uitwer ken, vrij ruw uit de hand nam, trok de gym nasiast een revolver en loste twee schoten op den rector, waarop een geweldig tumult ontstond. Terwijl de rector zwaar gewond op den grond viel, sprong een oollega op den moor- denaar toe, om hem het wapen te ontrukken^ waarvoor hij met zijn leven boette. L. trox daarop een handgranaat ter grootte van een ei uit zijn zak, juist op het oogenblik, dat een andere examinandus hem om het mid del greep in de worsteling viel de reeds afgetrokken granaat op den grond en ont plofte. De twee jongens waren dadelijk dood'. Sen leeraar stortte zwaar gewond' neer. Ter wijl de overigen in panischen schrik de zaal uiteenden, trok Obrembaiski een revolver en schoot op de vluchtenden. Een oogenblik POLEN. Het bloedbad ln het gymnasium te Wilna. De Poolsche bladen bevatten het resultaat hij op het onverwachte bellen van Sir Stanton in eene lade geveegd had. Hei; bovenste ervan op zijn vloeiblad leggende, bestudeerde hij dit met aandacht, om te begrijpen wat het was. Het was een hal" vel schrijfpapier. Een ruwe, haastig ge krabbelde plattegrond van het een of an der; een komp aslijn van Noord naar Zult liep er dwars doorheen. 'Dat was he eenige bepaalde ding, dat hij ervan be grijpen kon. Er waren nog een dozijn of zoo ruw geschetste teekens van verschil lende afmetingen op het papier, maar het was hem onmogelijk uit te maken, wat zi konden beteekenen. „Ik zou toch wel willen weten, waarom jongenheer Geoffrey dit dingetje zoo zorgvuldig bewaard heeft," sprak Mau rioe Firnim hardop tot zichzelf. „En ik zou erg graag willen weten, wat het voor stelt." Eenigen tijd bleef Maurice Firnim met gefronsde wenkbrauwen over het stukje papier zitten peinzen het eenige ding van Geoffrey's eigendommen, dat hij niet kon 'begrijpen. Het boeide zijn aandacht wonderbaarlijk. Hij bezat geen sleutel vol gens welken hij' met de ontcijfering van de teekening kon beginnen op het schetsje zelf kwam zelfs in 't geheel niets voor, dat kon aanduiden, waarop deze teekening betrekking had. Maar deze wei nige ruwe lijnen bevatten een geheim, daar was de procureur zeker van, en waar een geheim was, daar was geld voor den een of voor den ander. Dat was eene der leidende gedachten, waardoor Mau- rice's leven beheerscht werd, en in zijne zes en dertig jaren had hij meer dan éen Seheim opgespoord «n daarbij veel voor- ••1 verkregen. „ik kan hier geen kop of staart aan vast maken," mopperde hij. „Het moet dan maar tot een anderen1 tijd wachten." Het in zijn zak stekend liep hij de ka mer door en ging met volle aandacht de kaart van Londen en omstreken, die daar aan den wand hing, bestudeeren. Het plan, dat hij in zijn geest reeds gevormd had, werd helder en afgerond en na een blik op zijn horloge, trok hij met den vin ger een lijn in Oostelijke richting op de kaart. Het vraagstuk, dat hij zichzelf ter oplossing had voorgelegd, was, hoe Sir Stanton gevonden zou moeten worden on der omstandigheden, die volkomen na tuurlijk verklaard konden worden, wan neer zijn zelfmoord in verband gebracht zou worden met de groote verliezen aan de speeltafel omstandigheden^ die geen spoor van mogelijkheid mochten overla ten, om eenige verdenking te kunnen koesteren, dat Philip of hijzelf daarmede in verband stonden. Maurioe Firnim ge loofde, dat hij dit vraagstuk nu had op gelost en een kleine zuoht van voldoening ontsnapte ham, toen hij zich van de kaart verwijderde. „Ja, ik geloof, dat het allemaal klopt,1 zeide Firnim ten laatste. „Ik geloof niet, dat er eenig zwak punt in is." Terwijl hij nu weer opnieuw zijn platte grond ging zitten bestudeeren, werd zijne aandacht daarvan afgeid door een niet ophoudend gebel. Snel opstaande om open te doen nam hij een blik biscuits en eene vloeibare hartversterking mede, die hij op eene tafel in het klerkenkantoor plaatste, terwijl hij daar door liep. Daarna opende hij de deur en Philip stond voor hem. Achter hem doemde Sir Stanton's Limousine zwaar en onduidelijk uit den Ingezonden Mededeeilng. HET LIGT NIET AAN HET WEER! Gij' behoeft bij vochtig weer niet rheu- matisoh te rijn, als gij slechts zorg draagt voor goed werkende nieren. Onder nor male omstandigheden stroomt door uw -gestel rijk bloed, dat de weefsels herstelt en voedt. Dit bloed zuiver te houden ls de taak van de nieren. Te veel werk, zorgen en weersverande ringen verzwaren deze taak, en dan kun nen de nieren overspannen worden. Zij kunnen dan niet het urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden behoorlijk uit het bloed filtreeren. Scherpgekante kris tallen vormen zich in de spieren, gewrich ten en weefsels der zenuwen. Dit leidt tot rheumatische aandoeningen bekend als spit, ichias of rheumatiek, naarmate de rug, beenen of andere deelen van het lichaam worden aangetast. Zoodra men urinestoornissen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen of andere ver hingen i nier; sohijnselen van een nieraandoening op merkt, gebruike men Foetert» Rugpijn Nieren Pillen. Zij hadden succes, zelfs ln gevorderde gevallen van nierkwalen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker rijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. mist op. Philip stapte zonder een woord te spreken naar binnen, gevolgd door Maurioe, die de deur zoo zacht mogelijk weder gesloten had. „In orde?" vroeg hij, hem scherp aan ziende. Het deed hem goed, den vastbera den, harden trek op Philips" gelaat waar te nemen. „Volkomen," hernam Philip, „er was geen sterveling in de buurt." Hij wilde naar het privékanteor gaan, toen Firnim heim tegenhield. Niettegen staande den metalen glans ln zijn oogen, kon Philip wel eens niet tegen alles be stand blijken te zijn en Firnim wilde geen risico loopen. „Ga daar niet ln," beval hij scherp. „Het is niet noodig voor je, om daar weer bin nen te gaan. Ga hier even ritten en ge bruik wat van die biscuits." „Dat is mij onmogelijk," zeide Philip. Maar hij gehoorzaamde niettemin en naim plaats aan de tafel, terwijl de ander hem het blad toeschoof. „Je moet wat gebruiken," hernam Fir nim, „of anders zak je weer in elkaar. Het is al lang geleden, dat je wat gehad hebt." „Zoo gaat 't al beter," zeide Firnim, „luister nu. Ik geloof, dat ik de zaak goed geregeld heb, maar misschien merk jij nog iets oip, dat ik over het hoofd ge zien heb. Hoort" (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldarache Courant fl.60; fr. p. p. binjieQland f2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4 20 Zondagsblad f 0.60 f 0.70, f 0.70, f 1.20. .Modeblad reep. f 096,fïBL60 Losee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte al» redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hnur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct„ elke regel meer 10 ct. bij vooraitibertaling (adree: Bnroan v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Mei Zo. 17 m. 2.28 a. 1.44 4.02 7.48 4.07 4 46 Ma. 18 9 2.51 9 2.57 4.— 7.50 5.21 5.53 19 f 8.12 9 4.08 3 59 7.51 6.21 6.48 20 9 8.34 n 5.19 3.57 7.52 7.13 7.35 21 9 3 57 9 6 28 3 56 7.54 7.55 8.14 Vr. 22 9 4.23 0 7.35 3.55 7.56 8.33 8.50 28 9 4.52 8 39 3 54 7.67 9.07 9.24 Licht op voor auto's en fietsen: Negen goeds oplossers ontvangen een Overhemd. Zes een troostprijs. FEUILLETON. W 22) *Het middel dat de benauwd- beden verlicht U A K.KER s „Dat kon wel waar zijn," zei Philip met plotselinge bitterheid. Maar nu Firnim op nieuw bij hem aandrong, nam hij een biscuit tusschen de vingers en begon lus teloos te eten.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1