Eerste Blad. BUITENLAND. Het geheim van de Verpleegster STAATHUISHOUDKUNDE IÜIÖ7STAATSINRICHTING M.O., GEMEENTE-ADMINISTRATIE, alle examens BOEKHOUDEN. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Dingdag 26 Mei8,30 uur. Woensdag 27 880 De raad van den Volkenbond. De voortoopige agenda voor de aan staande vierendertigste zitting van den Volkenbondsraad, die te Genève onder voorzitterschap van den Spaanschen ge delegeerde Quinones de Leon op 8 Juni geopend zal "worden, is thans bekend ge maakt. Zooals bekend is zal de kwestie van Moeoel ditmaal niet In behandeling komen, daar het rapport van de commis sie van onderzoek nog niet gereed is. Veel belangrijke kwesties zal de raad ditmaal niet te behandelen krijgen. Onder de voor naamste behooren wei de twee kwesties betreffende Dantzig. Het Oostenrijksohe flnancieele herstel, dat weer naast dat van Hongarije op de agenda staat, belooft ditmaal bijzonder interessant te worden, doordat de Oosten- rjjksche regeering zelf gevraagd heeft, een algemeen onderzoek naar den econo- mlschen toestand te doen instellen. Dultschland voor afschaffing van den chemisch en oorlog. Genève, 25 Mei In de militaire oom missie van de wapenhandelsconlerentie legde hedenmorgen de Duitsche gedelegeerde von Eckardt de belangrijke verklaring af, dat Dultschland bereid is zonder voorbehoud een oonventie te teekenen, dié de afschaffing van den chemischen oorlog ten doel heeft DUITS CHL AND. Jullns Barmat ln vrijheid gesteld. Julius Barmat Is Zaterdagmiddag ln vrijheid gestéld. De familie Barmat was er niet in geslaagd de geëisohte borgstor- ting van 200,000 mark bijeen te brengen, daar de gebroeders Barmat, zoowel als hun echtgenooten hun heele vermogen ter beschikking van hun tot een Treu- handgesellsohaft vereenigde sdhuldei- sohers hadden gesteld. Zaterdag is de borgstortirug tot 45,000 mark verlaagd en onmiddellijk door de verdedigers gestort Ook Henrl Barmat op vrije voeten. Naar de „Amtliche Preussische Presse- dienst" van bevoegde zijde verneemt ia thans ook Henri Barmat tegen een borg stelling van 10.000 Mk. op vrije voeten ge steld. In de Barmat-commissie van den Prui- si8chen Landdag werd heden medege deeld, dat het verhoor van Kutisker en de gebroeders Barmat na Pinksteren zal plaats vinden. (TeL) OOSTENRIJK. Ben vechtpartij tusschen rechtsradlcalen en arbeiders. Naar de Weensohe oorrespondent van de „Voss. Z." meldt, heeft dezer dagen ln de nabijheid van de hoofdstad een bloe dige vechtpartij plaats gehad tusschen rechtsradlcalen en arbeiders. De eersten vierden jj± een „Heldengedenkfeier". Daarbij kwam het tot een botsing met arbeiders, op wie een afdeeling van Koss- bach een 50-tal schoten afgaf, waarop een formeele slag van man tegen man volgde. Het aoc.-dean. gemeenteraadslid Müller liep daarbij eenige zware verwondingen op. De leider van de rechtsradlcalen kreeg 50 en 412 Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER een levensgevaarlijke verwonding in het onderlijf. BULGARIJE. De Bulgaarsche regeering beeft aan den gezantenraad het verzoek gericht de 10,000 man meer, die zij tot eind Mei on der de wapenen mocht houden, ook na afloop van den vastgestelden datum nog onder' de wapenen te mogen houden, aan gezien dat vanwege den gevaarlijken bin- nenlandschen politieken toestand noo dig is. Kaltof, de Bulgaarsche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft Vrijdag te Rome een lang onderhoud gehad met MussoÜni. ZWEDEN. Van Nov. 1924 tot April 1925 is 0.7 per cent van de geheele Zweedsche veestapel afgemaakt om de verspreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan TURKIJE. Na den opstand der Koerden. Konstantinopel, 25 Mei. De onafhanke lijke rechtbank te Angora heeft den voor- maligen Koerdlschen senator Abd-oel- Kadr, zijn zoon en zijn secretaris ter dood veroordeeld wegens deelneming aan een samenzwering om de onafhankelijkheid van Koerdistan te verkrijgen. PERZIE. Opstand ln Perzisch Toerkestan. In Perzisch Toerkestan is thans defi nitief de rood© vlag gehesohen. De op stand werd geleid door lieden, die de be velen volgden van de regeering te Moskou. De bevolking van Perzisch Toerkestan eisohte eenzelfde onafhankelijkheid als die welke Russisch Toerkestan bezit Het schijnt dat de Toerkomannen in materieel opzicht de Perzen de baas zijn, ook al is de Perzische minister-president knapper dan de leiders der Perzische Toerkomannen. Het gevaar bestaat, dat de Perzische provincie Azerbeidsjan het voorbeeld zal volgen door Perzisch Toerkestan gegeven, MAROKKO. De oorlog in Fransch-Marokko. De Fransche minister-president Painlevé heeft Vrijdag te verstaan gegeven, dat Frankrijk en Spanje over den toestand in Marokko ernstg overleg houden. Dit ge schiedt door bemiddeling van Malvy, die hiervoor naar Madrid is gegaan. De over eenstemming met de Spanjaarden is zeide hij op het punt van te slagen, maar men tnoet er niet op vooruitloopen. Aibd-el-Krim's politiek is duidelijk deze, dat hij met de Spanjaarden een bestand tracht te sluiten, zoo lang hij aan het front ten N. van de Werga-rivier (dit is de fonetische Bpelling van den naam die in Fransche berichten Ouergha heet) te gen de Franschen opereert Als het direc- torio verstandig is, zal het echter de ge legenheid aangrijpen, om samenwerking met de Franschen te zoeken en de Rif- kabylen met hen samen tusschen de tang te nemen, liever dan af te wachten tot Abd-el-Krim het bestand opzegt en zich opnieuw tegen hen keert Intusschen wordt er aan het Fransche front hevig gevochten. Aan den boven loop van de Werga hebben de Franschen, volgens het jongste oomimuniqué, alle be legerde posten ontzet Het blijkt dat de Rif-Kabylen het vooral gemunt hebben op de rijke korenvelden ten Zuiden van de rivier. Dan hebben'zij zeker gebrek gekregen aan voedsel tengevolge van de Spaansche concentratie-politiek in het Noorden, die hun het geregelde bezoek van de markten belet en erop berekend was, hen door het zwaard van den honger klein te krijgen Er bestaat weinig twijfel dat de Fran schen ten slotte in staat zullen zijn de invallers terug te slaan; maar om een be slissend succes te kunnen bereiken, moe- ten zij den vijand kunnen vervolgen in het veriaten stuk van de Spaansche zone, en dit succes zal nog beslissender zijn, wanneer de Spanjaarden de verslagen en vervolgde Rif-Kabylen opwachten. Slechte op deze wijze kaïn er een bevredigend eind komen aan de onrust ten gevolge van Abd-el-Krim's krijgsbedrijven. Vandaar Malvy's reis naar Madrid. (N. R Ct) Rabat, 24 Mei. In verband met de be langrijke toeneming dér troepen en de uit gestrektheid van het front is generaal Dan- gau benoemd tot opperbevelhebber over het geheele front tusschen Algiers en den At- lantischen Oceaan. Zijn onderbevelhebbers zullen zijn de generaals Billiotte en Cham- brun. De laatste blijft het bevel voeren in de streek van Fez. Bij hun opmarsch naar Gara des Mezziat hebben de Franschen, na posten aan den boven Werga ontzet te- hebben^ Zaterdag een vijandelijke troep van ongeveer 5000 ge weren ontmoet; Er volgde een hevig gevecht. De vijand werd1 met zware verliezen terug geworpen, ondanks de tegenaanvallen, die hij deed en waarbij' het tot gevechten van man tegen man kwam. De Franschen zetten hun opmarsch naar Gara des Mezziat voort, dat zij 's avonds bereikten-. De „Matin" verneemt uit Fez, dat, volgens door Heusch, den chef van den staf, ver strekte Inlichtingen, het eerste gedeelte van den strijd tegen de Rif-stammen voltooid' is. Van benden uit het Rif is niets meer te vreezen. De Fransche troepen gaan thans een bijzonder krachtige actie beginnen ten einde de stammen in de__ Fransche zóne, die door Abd-el-Krim overweldigd zijn, te be vrijden en de Riffenen uit het Fransche ge bied te verdrijven. FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 26) Toen Sidney Dane in St. Gaul terug kwam, had de zitkamer, welke hij ont- vluoht was, om aan zijne eigene gedachten te ontkomen, in zijne oogen weder iets van hare oude behageiykheid teruggekregen. En hij had: nog ruim den tijd ook, voor dat hij weder in dienst moest zijn. Hij had nog nauwelijks zijne pijp genomen of een paar tikjes op de deur weerklonken. „Binnen!" galmde hij, en zonder het hoofd om te wenden, wachtte hij tot de nieuw gekomene zou spreken. Ten slotte, toen er geen ander geluid kwam dan het zachte openen en sluiten -van de deur, draaide hjj zich in zijn stoel om. Het was zuster Anna, die daar bij de tafel stond. Zij hield eene courant in de hand. „Wat is er, zuster Anna?" vroeg hij een weinig onwillig. Dane." „Dat dacht ik al," zeide de gestichts chirurg onderzoekend. „Ik heb juist een uurtje rust. Kan het niet wachten?" „Het kan wachten, als u verkiest, mijn heer Dane. Maar hét ls ldta heel bijzon ders." ttdaay Dane aag haar opmerkzaam aan en herinnerde zich daarbij- de laatste keer, dat hij zuster Anna had hooren spreken, Zij was toen tekeer gegaan als een helle veeg in haar venijnige aanklaoht tegen zuster Barbara. En vergeefs trachtende het treffende verschil tusschen haar ge drag en taal van toen en nu te verklaren, kwam Sidney Dane tot hetzelfde besluit, dat Philip May reeds getrokken had, en daoht: ,,'n Uitgeslapen vrouwspersoon ls dit; het zal mij verwonderen, wat zij eigen lijk wil." Hij knikte zijne bezoekster toe om voort te gaan. „Ik wensohte u eens te spreken over het onderzoek van gisteren betreffende den armen Sir Stanton", merkte zuster Anna op, nog steeds op beleefden conversatie toon. Een boos licht scheen ln de oogen van den chirurg. „Werkelijk" zeide -hij met koude verach ting. „Als u hier gekomen bent om een praatje te maken, moet ik u verzoeken weer heen te gaan, zuster Anna." En toen met gebroken stern: „Het heeft ons allen smart veroorzaakt er ls niemand onder ons, die het vergeten kan en, ik daoht, dat u wel -beter moest weten. Ik wensch hierover in het geheel niet van gedachten te wisselen, zuster Anna." Sidney Dane wuifde met de hand naar de deur. Zijne eenige gedachte was, dat zij met een of ander kletspraatje van de za len aankwam, en die gedachte maakte hem boven mate boos. Maar zuster Anna maakte geen beweging om heen te gaan, ^Mijnheer Dane," zeide zij zeer beleefd, „waarom zeide u bij het ondersoek de waarheid niet F1 In weerwil van de Rif-Kabylen hadden te die de >ken ln de sla- Ingezonden Mededeellng. Met deze betuigt ondergeteekende haar hartelljken dank aan de Directie van het geïllustreerd weekblad „De Stad Am sterdam", voor hot aan haar uitgekeerde bedrag van f 150.— bij het overkomen ongeval aan haren echtgenoot Charl ven der Putte (Korp. Mach.), te meer daar zij deze uitkeerlng kreeg zonder dat zi] er recht op had, daar zij nog niet hot voldoende aantal dagen abonné wee. N. VAN DER PUTTEJANSSEN, Oude Kerkstraat 13, Helder. Tevens zij gewaarschuwd tegen unfaire concurrentie praatjes, die het publiek worden voorgepraat door onze concurrenten omtrent onze verzekering. Daar wij els geïllustreerd blad het grootst zijn verzekeren wij al onze abonni's niet alleen op reis maar ook op fabrieken, werkplaatsen enz., voor bedragen van 2000, 600, 300, 60 en 30 gulden. Zoo dus Iemand verzuimd heeft abonni te zijn op ons blad, laat die zioh zoo spoedig mogelijk opgeven. Onze Agenten voor Helder zijn: N. DEE, Anemonenstraat 30. C. A. DE VRIES, Bassingracht 48. Hoofdkantoor: Keizersgracht 234, Ingezonden Mededeellng. R. KUYPER, R. VINKELESKADE 61, AMSTERDAM. m. INST. gen, die de colonnes van Freydenberg en Ghaimbay hebben geleverd, voorzie* men dat Abd el Krim zal volharden ln zijn aan vallende beweging. De Fransche oolomnes trokken zich na reorganisatie en revitaü- leering van de voorposten, gevestigd aan de Wergha, en bestemd om den weg naar Fez te bewaken en beveiligen, weer terug. Een schrikbewind der Spanjaarden ln Marokko. De correspondente van de Daily Ex press te Tandzjer, lady Drummond Hay, meldt, dat in de neutrale zone aldaar de Spaansche soldateska, met toestemming der Spaansche officieren een waar schrik bewind uitoefent, waarvan vrouwen, grijs aards en kinderen het slachtoffer worden en dat reeds aan velen het leven heeft ge kost De gezanten van Frankrijk en Enge land hebben bij de Spaansche regeering erop aangedrongen, dat aan dezen toe stand een einde zal komen. De Britsche gezant te Madrid had een langdurig on derhoud met Primo de Rivera, alvorens deze naar Marokko vertrok, waar hij een maand denkt te blijven. De Roode Halve Maan heeft uit parti culiere middelen, met den steun van 'n In- dischen vorst en ln afwachting van hulp uit Egypte, een hulpdienst voor de nood lijdenden georganiseerd aan wie brood en meel wordt verstrekt VEREENIGDE STATEN. Ben verijdelde lynchpartij. Te Dallas ln Texas heeft, des nachts om één uur, een menigte van: 800 personen, in tegenwoordigheid van 5000 toeschou wers, getracht de gevangenis te bestor men, teneinde twee negers ln handen te krijgen en te lynchen, die hun berechting wegens moord en aanranding afwachtten. Politie en brandweer, gewapend met mi trailleurs, jachtgeweren, revolvers, bom men met traanwekkende gassen en brand slangen, wisten den aanval af te slaan. Toen de menigte niet door stroomen water onder hoogen druk bleek tegen te houden, opende de politie het vuur met revolvers en verwondde vijf der aanval lers, waarvan één doodelijk. Er werden ongeveer honderd mannen en vrouwen gearresteerd. De sheriff, die door een steenworp aan het hoofd werd gekwetst, was de eenige die van de verdedigers ge wond werd, hoewel het somwijlen steenen en flessohen regende. Het 'grootste deel der menigte bleef den heelen naoht bij de gevangenis, doch er werden geen nieuwe aanvallen gedaan. De negers waren op de bovenste verdieping der gevangenis op gesloten; deze verdieping is alleen met een lift toegankelijk. De politie had de maatregel genomen deze lift boven aan den koker vast te maken. Het weer ln de Ver. Staten. In de centrale staten van de Ver. Staten is het weer volkomen van slag al. Het Midden-Westen werd geteisterd door een hevige hittegolf, gevolgd door sneeuwval. In den staat Michigan en in Minnesota viel sneeuw en vroor het. De stormen en het koude weer brachten Bchade toe aan den oogst. In de meeste noordwestelijke staten heeft het gestormd. Ook in New York (stad) ls het boos weer geweest. Boomen werden ontworteld en de temperatuur daalde plotseling 20° F. Nu- wist Sidney Dane geheel zeker, dat zuster Anna een onbetrouwbaar type was. „Werkelijk, zuster Anna, u kunt wel be grijpen, dat dit niet een soort vraag ls, waarover ik imij moeilijk zal maken met u te onderhandelen." Dit was wel verreweg eene betere wijze van overbluffen, dan Philip toegepast had, maar werkte even weinig uit. Zuster Anna liet hare machine zelden loopen, tenzij alle schroeven* goed op hunne plaatsen zaten. „Ik bedoelde eigenlijk: niet u eene vraag te stellen. Ik wilde u slechts Iets mede- deelen," hernam zuster Anna zoetsappig en wachtte zoo lang met voortgaan, dat Sidney Ddne haar droogjes herinnerde: „Ik luister, zuster." „Ik kan het niet doen, zonder vragen te stellen," zeide zij verontschuldigend. „Maar ik zal het doen, zoo goed ik kan. Ik zal u twee dingen vertellen, die het ge recht had behooren te weten, maar niet te weten gekomen is. Zij zijn u 'beide bekend. Ten eerste had u kennis behooren te ge ven van het vergift, waarmede Ik zuster Barbara aantrof bij het bed van No. 89. Men had tegenover de heeren van het ge recht daarover 'behooren te spreken." „Waarom?" vroeg Dane. Zijne zelfbe- heersohing was bewonderenswaardig. „Wat had dat in vredesnaam met den dood van den armen Sir Stanton te ma ken?" „Omdat het vergift, waarmede zuster Barbara dien armen vent in Stichters Zaal trachtte te vergiftigen. „U liegt!" riep Dane uit. Zuster Anna bleef onbewogen b$ dese woedende kreet. „Eén onderwerp tegelijk," zeide zij, zon der hare stem te verheffen. „Tot dat an dere komen we zoo dadelijk. Wie dien aan slag op No. 89 pleegde als het u zoo beter bevalt -t- gebruikte hetzelfde ver gift, waarmede Sir Stanton zich het leven benam. Het vergift, waaromtrent mijnheer Philip getuigenis aflegde, is een zeer zeld zaam vergift en werd door zijn vader ont dekt. Het is slechts op éene enkele plaats voorradig, zoover bekend is, en dat is ln Sir Stanton's laboratorium." Sidney Dane leunde ontzet achterover. „U wist, dat het hetzelfde vergift was; u hebt het geanallseerd; ik zag dat zustor Barbara het u voor dat doel gaf. W as dat niet een punt van 'belang voor het gerecht? Wie kan zeggen welk een werkelijk licht het niet geworpen kon hebben op den dood van Sir Stanton? Wilt u nu nog over het tweede punt hooren, of wijst u znij lie ver de deur?" „Q-a voort!" zeide Sidney Dane. Het geluid kwam tusschen zijne tanden van daan en klonk niet imenschelijk, eerder als het gegrom van een dier. „Ik merk op, dat u nummer éen niet ont kent. Punt twee handelt over u en over u alleen. Ik was bij het verhoor tegenwoor dig. „Wanneer hebt u Sir Stanton voor het laatst gezien?" vroeg de ambtenaar, „Toen hij het ziekenhuis verliet, kort na afloop van het bezoek der prinses," was uw antwoord. Het staat in deze courant hier. „Zag hij er naar het scheen uit ala gewoonlijk?" Het waren maar van die offi- cieele vragen en er werd zeer weinig waarde aan gehecht" (Woedt vervolgd.) CANADA. De passagierstarieven op den Atlantischen Oceaan. Gehoord voor de oommissie uit het Ca- nadeesdhe Lagerhuis over de tarieven op den Atlantischen Oceaan heeft Walter Maghan, de man van de Canadlan Pacific Railway, verklaard, dat het gemiddelde tarief voor landverhuizers van Engeland naar Canada ongeveer 81 dollars beloopt tegen 82 vóór den oorlog. De maatschap pijen verdienen niets aan het passagiers vervoer en hij zag geen hoop op eenige verlaging van de tarieven. Mogelijk zou echter bij een toenemenden stroom van landverhuizers een kleine verlaging In gevoerd kunnen worden. JAPAN. Hevige aardbeving. Wederom is Japan door een sterke aardbeving geteisterd. Ditmaal moesten de steden Osaka, Kobe, Kiotoen en de ha venplaats Toyoka het ontgelden. In eerst genoemde drie plaatsen werden verschei dene groote kantongebouwen beschadigd en tal van kleinere gebouwen verwoest. Voor brand bleven deze steden evenwel gespaard. Ernstiger waren de gevolgen te Toyo ka, en de provincie Tango aan de Japan- sche zee, waar het station en 2000 huizen instortten en een brand uitbrak, die zich onmiddellijk over de geheele stad uit breidde en velen die door de vlammen werden ingesloten het leven kostte. De geheele bevolking, die 10.000 zielen telt, is gevlucht Een trein naar Toyoka wordt vermist en is waarschijnlijk bedolven bij het instorten van den tunnel bij Asjiya. Ook de stad Vinosaki werd na de aard beving door een brand in ascb gelegd. Nabij Genboedo ia een andere trein omver geworpen. Zes legervliegtuigen die van Osaka naar Toyoka zijn gezonden, rapporteerden, dat het aantal dooden te Koenyama en te Foekoetaji, twee dorpen in de nabijheid der stad, 800 bedraagt en dat overal in de streek een paniek heersebt Groote schade werd aangerioht ln de zilvermijnen van Ikoeno, de belang rijkste van het land, waar alle schachten zijn ingestort Volgens de seismologen is de aardbe ving door een aardverschuiving veroor zaakt Osaka, 24 Mei. Het totaal aantal slacht offers van de aardbeving wordt geschat op 1600; de totale schade op 70.000.000 jen. Toyoka en. Klnoeaki liggen in puin. In Toyoka, waar 1600 huizen vernield zijn, kwamen 68 menschen om, terwijl er meer dan 800 gekwetst zijn. De badplaats met heete bronnen, Kinosaki, is ook totaal vernield' (er staan daar nog vier huizen overeind). Te Kinosaki zouden 600 dooden zijn en 700 gewonden. De bosschen om Kinosaki staan in brand. Het schijnt dat Toyoka kan worden be schouwd als de haard der beving. De plaats ligt of lagl op ca. 130 K.M. ten Noord westen van Kioto. Een der ergste inciden ten bij den ramp in Toyoka was de instor ting van een school, toen juist le9 werd ge geven. Ook werd het ernstige karakter van de ramp nog zeer verergerd door het uit breken van branden te Toyoka en Kinosaki. Wel rijn die branden thans uit, doch enkel en alleen omdat het vuur niets meer van zijn gading vond. dn Kinosaki dat een plaats ls waar vele zieken genezing zoeken in heete baden werd de ramp verscherpt door het feit, dat ettelijke personen, die juist in het warme bad lagen, daar ijlings uit moesten vluchten, wilden zij niet levend1 worden geroosterd. De aardbeving was locaal zeer begrensd geweest; bulten een gebied' van ca. 60 vlerk, kilometer ls er geen schade aangericht. Maar de stoffelijke schade blijft toch aanzienlijk, daar ook in de moerbeiplantages veei ver nield is. Osaka, 24 Mei. Osaka en Kobe werden niet getroffen door de aardbeving, die zich uitstrekte over een gebied niet grooter dan 25 vlerkante mijlen. Het totaal aantal doo den en gewonden wordt geschat op 1500. De aangerichte schade aan eigendommen toe gebracht, wordt op zeventig millioen yen geraamd. Toyoka en Kinosaki liggen in puin. Ingezonden Mededeellng. Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen na tijdelijk gebruik van Fosteris Maagpilleij. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flaoon van vijftig versulkerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHECOURANT LloM op voor Auto's en Pletsen i „Tik wensohte u te spreken, mijnheer Amsterdam Sehrlftel. leergangen, zoo noodig met mondelinge privaat- en olubleasen In de voornaamste plaatsen dea lands. opg. v. Leeraren en aanbev. v. vele deskundigen m. proefles op aanvr. kosfslooe bij Prosp Vijftienhonderd dooden en gewonden. 1

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1