't Laagste in prijs. TENTOONSTELLING „STAD HELDER" 1925. Eerste Blad. SCHOENMAKERIJ Van Galenstraat 111, BUITENLAND 60 en 412 Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr, HELDER electrische machinale hoek Hertzogstraat. Belangstelling van de pers. Het programma van Dinsdag. De boottocht op het Marsdiep. Bezichtiging van Hr. Ms. „Java". De vliegtochten van de K. L. M. Autobusdienst Tentoonstel ing. De vlag uit 1 COURANT Lloht op voor auto's en fietsen Donderdag 28 Mei8.32 uur Vrijdag 29 8 34 De arbeidsconferentle. De zevende internationale arbeidsoon- ferentie te Genève hield Dinsdag het derde JaarliJksche debat over de toelating van den Italiaanaohen fascistischen arbei dersgedelegeerde. De Nederlandsehe ar- beidersvertegenwoordger Serrarens hield daarbjj een hede, waarin hij verklaarde dat de christelijke vakbeweging dé geldig heid van Roasoni's benoeming betwist. De stikgasoorlog. Uit Genève wordt aan de TeL gemeld: De Duitsche verklaring tegen den che- mlschen oorlog, welke Maandag in de mi litaire commissie der wapenconferentie werd afgelegd, heeft ook in de Dinsdag gehouden zitting dezer commissie een groote rol gespeeld en geleid tot de ver werping van het Amerikaansche voorstel betreffende het verbod van den handel in gassen enz., welke uitsluitend voor oor logsdoeleinden dienen. De commissie nam namelijk na uitvoe rige debatten een resolutie aan, voorge steld van Italiaansohe, Rritsóhe en Pool- sche zijde, waarin gezégd wordt, dat met een verbod van den handel in stikgassen practisch niets te bereiken is en zij der halve de conferentie voor zou stellen, den Volkenbondsraad te verzoeken een spe ciale internationale oonferentie bijeen te roepen, welke tot taak zou hebben, een algemeen internationaal verbod van den stikgassenoorlog tot stand te brengen. Dnitschland's ontwapening. Londen, 27 Mei. Uit Fransche bron verluidt, dat op de Hjst met Duïtschland's tekortkomingen, die te Berlijn zal overhan digd worden, ook de eisch voorkomt, dat veertig munitie-fabrieken, o. w. Krupp, ver anderd zullen worden voor vredesindustrie. Het Roergebied, met Duisburg, Ruhrort en Dusseldorp, zal 16 Augustus ontruimd worden. Men verneemt verder uit Fransche bron, dat aan de geallieerde eischen betreffende ontwapening in enkele weken voldaan kan worden. Over het algemeen Is Frankrijk van oor deel, dat Duitschland zijn verplichtingen be treffende vernieling van oorlogsmaterieel is nagekomen. De Franschen maken echter ernstig be zwaar tegen het behoud van een grooten generalen staf en ook van een talrijke staatspolitie, voorts tegen eenige punten van bijkomstig belang. Volgens de Fransche meendng, kan Duitschland de eischen, die in de aanstaan de nota gesteld zullen worden, tegen einde September ingewilligd1 hebben, waarna Keu len ontruimd zal worden. FRANKRIJK. Ingezonden Mededeellng. Een «snaiag op den penningmeester der ^Actlon Frangalse". Parijs, 26 Mei. Bij het station Saint La- zare heeft een man revolverschoten gelost op den penningmeester der „Action Fran- gaise" Berger. Zwaar gewond werd hij naar het hospitaal vervoerd, waar hij overleed Parijs, 26 MeL Marie Bonnefoy, de moordenares van Berger, heeft zich bij de politie aangemeld. Zij is afkomstig van Puy de Döme. Zij verklaarde het denk beeld om de daad te plegen te hebben op- evat, omdat zij de leiders der „Action rancaise" haatte. Zij schijnt een slachtoffer van vervol gingswaanzin. MAROKKO. De correspondent te Madrid van de Po- tit Parisien meldt, dat men te Madrid van meening is, dat Abd-el-Krim, hoewel hij den heiligen oorlog heeft laten uitroepen, en ondanks de communistische propagan da over niet meer dan 20.000 man moet beschikken. Wel heeft hij te Sjesjawen een gewichtige basis van verzet kunnen vestigen. Vóór de ontruiming van het in wendige van het Rif hadden de Span jaarden daar een modern verschanst-kamp aangelegd, waar 10.000 man een verbliji konden vinden. Deze haard van verzet moet nu bereikt worden en het is logisch, dat de Spanjaarden op hun eigen gebied °PBef epêtit Journal weet te oneldien, dat volgens de mededeelingen van Malvy, de Spaansche regeering geenszins van plan zou zijn een wapenstilstand met Abd-el- Krim aan te gaan (gelijk onlangs op ge zag van de Times werd gemeld) noch de bezette Spaansche zone van troepen ontblooten. Zij zou geneigd zjjn Frankrijk een overeenkomst aan te gaan om de smokkelarij ter zee tegen^gaan en Fransche troepen vergunning te ver kenen in de Spaansche zone binnen te dringen. Frankrijk en Spanje zouden het over de door de overeenkomst van 1912 vastgestelde grens geheel eens zijn. Volgens uit Tandzjer komende inlich tingen heerscht er hongersnood in s«m- mige gedeelten van het Rif. Verscheidene stammen hebben besprekingen geopend teneinde vergunning tot oogsten te krij gen te krijgen. Djebel-stammen zijn wei gerachtig harka's te leveren, want zij vreezen, dat zij zelf van het noodige ont bloot zullen raken» Abd-el-Krim heeft voor elk dorp een aantal strijders aange wezen, die naar het front moeten ver trekken, op straffe van terechtgesteld te worden. ENGELAND. Engeland en Sowjet-Rusland. Londen, 27 Mei. ChamberLain heeft in antwoord op vragen of de regeering stap pen had gedaan, om de betrekkingen met Sowjet-Rusland te verbeteren, vandaag in het Lagerhuis verklaard dat de regeering alle voorstellen van sovjet-Russische zijde zou overwegen, maar niet van plan was, het initiatief té nemen. De Sowjet had niets gedaan tot erkenning van de Rus sische schulden aan Engeland. ZWEDEN. De landsverdediging. De Zweedsche Rijksdag heeft het debat over de landsverdediging ten einde ge- braoht en het regeerings ontwerp met de daarin door de defensieoommissie aange brachte wijzigingen goedgekeurd. (De thans aangenomen wet, die op 1 Jan. 1926 in werking treedt, vermindert de kosten der landsverdediging met 83 mil- lioen kronen per jaar, nl van 138 tot 105 millioen kronen.) ALBANIË De Frankfurter Zeitung verneemt uit Belgrado, dat er in Zuid-Albanië een nieuiwe opstand tegen de regeering is uit gebroken. Het telegram gewaagt van ver- bitterdé gevechten. BULGARIJE Sofia, 27 Mei. De krijgsraad heeft Pertchemlief, Leger en mevrouw Nicolova ter dood veroordeeld, mevrouw Leger, onder het aannemen van verzachtende omstandig heden, tot levenslange gevangenisstraf en Mallet tot 18 maanden gevangenisstraf. Het vonnis tegen de Bulgaarsche communisten voltrokken. Berlijn, 27 Mei, Te Sofia zijn heden ochtend op een buiten de stad gelegen ter rein, in tegenwoordigheid van ongeveer 60 personen, de drie voornaamste schuldigen aan den aanslag op de kathedraal: Koeff, Friedmann en Sagorski, opgehangen. Lui tenant-kolonel Koeff beweerde nog op het allerlaatste oogenblik, dat hij onschuldig was. Voordat de veroordeelden werden opge knoopt, werd1 eerst nogmaals het door de rechtbank gevelde vonnis voorgelezen. Deze voorlezing duurde ruim een half uur. motorbooten, waarbij wederom een motor boot het van den trein heeft gewonnen. Mijnongeluk. Raleigh (NooixKlarolina), 27 MeL Ruim vijftig werklieden zitten opgesloten in een schacht van-de Carolina Ooal Oompany te Sanford, waar tegen den middag een ont ploffing heeft plaats gehadl Dichte wolken gele rook, die uit de mfln komen, bemoeilijken de redding. Twee mijnwerkers met gasmaskers zijn een korten afstand binnengedrongen. Later kwam bericht, dat een grootere reddings ploeg zes dooden boven had gebracht. MEXICO. Generaal Avelino Solas, de burgemees ter, en alle leden van den gemeenteraad in een van de voorsteden van Mexico (stad) zijn in hechtenis genomen op de be schuldiging van betrokken te zijn bij een samenzwering tegen het leven van den president der republiek, Calles, JAPAN. c De aardbeving. Osaka, 27 Juli Blijkens de officieele rapporten uit de steden Toyoka, Kinosaki en het dorp iMinato zijn in die drie plaatsen 267 personen omgekomen, 626 gekwetst, als gevolg van aardbeving en brand op Zater dag j.L Er zijn 400 huizen door de aard beving vernield en 2324 door brand verloren gegaan. CHINA. Het militaire arsenaal te Moekden In de lacht gevlogen. 300 personen gedood. Een groote explosie vernielde het mili taire arsenaal te Moekden en bijna alle gebouwen in den omtrek van 1 K.M. On geveer 300 personen zijn daarbij om het leven gekomen. De oorzaak der ontplof fing is tot nu toe onbekend. (TeL) KORTE BERICHTEN. Te Keulen zijn 40 soldaten van het En- gelsche bezettingsleger na het eten van geconserveerd voedsel ziek geworden. Twee zijn omjer vergiftigingsverschijnse len bezweken. Uit Cincinnati wordt gemeld, dat de Amerikaansche belastingautoriteiten een bookmaker hebben aangetroffen die in den tijd van vier jaar voor een bedrag van meer dan 16.000.000 aan wedden schappen heeft behandeld. De Internationale Arbeidsoonferentie te Genève besloot tol toelating van den fascistischen arbeideisgededegeerde Roe- sini, Dr. Luther dreigt met het aftreden van zijn kabinet, indien de Rijksdag het Duitscb-Spaanadhe handelsverdrag ver werpt. RUSLAND. De dienstplicht Met betrekking tot de nieuwe regeling van den militairen dienstplicht in de sowjet-unie ontleent de ïtoel nog de vol gende bijzonderheden aan de mededee- ling door Froenze op het sowjet-congres gedaan. De duur van den dienstplicht wordt gesteld op vijf jaren, waarvan er twee in actieven dienst, de overige (al thans in normale omstandigheden)met verlof worden doorgebracht. De dienst plichtigen worden bij loting aangewezen; het stellen van plaatsvervangers is geoor loofd. Aan den eigenlijken diensttijd gaat een verplichte vooroefening van twee ja ren vooraf, voor alle jongelieden, die daar lichamelijk voor geschikt zijn. Na afloop van den dientsplicht gaan de dienstplich tigen over naar de reserve, waartoe zij tot hun 40e jaar blijven behooren. EGYPTE Het proces tegen de moordenaars van den Slrdar. Londen, 27 MeL Uit Kairo wordt ge meld, dat bij het proces tegen de moorde naars van den Sirdar de gebroeders Enaiat de verklaring hebben herhaald, welke zij reeds voor den rechter van in structie hebben afgelegd, n.1. dat aanvan kelijk besloten was een aanslag te ple gen op den Britschen vertegenwoordiger in den Soedan, More, doch dat later aan den moord op den Sirdar de voorkeur werd gegeven. Het vonnis wordt niet vóór Zondag ver wacht VEREENIGDE STATEN. Trein tegen motorboot. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft er volgens een bericht uit New-York tusschen Albani en New-York aan de Hudson-rivier voor de tweede maal een wedren plaats ge had tusschen den snelsten trein van de we reld, de Twentleth Century Train en eenige LUCHTVAART. De vliegtocht naar de Pool door de expeditie Amnndsen-Ellsworth. Haakon Hammen, die bij een vorig Pool-vliegplan van Amundsen als diens tochtgenoot was aanvaard, heeft thans te LosAngeles, waar hij vertoeft, het een en ander meegedeeld over zijn voorloo- pige plannèn voor een expeditie om aan Amundsen hulp te gaan brengen. Hij heeft aan een Europeesch vliegtuigfabri kant verzocht twee water-vliegtuigen te leveren, dei 30 uur in de lucht kunnen blijven. Zij zouden op 10 Juni uit Rotter dam moeten kunnen worden verscheept naar de Koningsbaai op Spitsbergen, zoo dat zij vandaar voor 1 Juli zouden moeten kunnen vertrekken om Amundsen te zoe ken. Hammer trekt het in twijfel of Amundsen, indien zijn vliegtuigen bij het neerkomen op het ijs averij hebben ge kregen, het wel zou beproeven te voet naar Groenland te trekken. Immers de metgezellen die hij bij zich heeft, zijn geen geoefende ski-ers. Voorts betwijfelt Hammer het of het wel practisch zou zijn, hulpexpedities te ondernemen met luchtschepen, omdat er uit den aard der zaak aan de Pool geen personeel is om het luchtschip op te van gen en geen mast om het aan vast te leg gen. Lnt. Erik Nelson de bekende Ameri kaansche militaire vlieger, die ook had deelgenomen aa nden vliegtocht om de wereld, heeft zich bereid verklaard een ontzet-expeditie met vliegtuigen mee te maken, indien hij daartoe vergunning kan krijgen van zijn departement. Een te New-York woonachtige zuster van Lincoln Ellsworth, den makker van Amundsen op den vliegtocht naar de Pool, herinnert er in de bladen aan, dat blij kens een brief van haar broer aan haar een tocht te voet van de Pool naar Grantland tot het plan van de vliegers behoorde, voor het geval zij na de landing aan de Pool niet met de vliegtuigen zou den kunnen terugkeeren. De laatste zin van dien brief luidde: „Maak je dus niet over ons ongerust vóór herfst 1926. Pas dan kan men zekerheid hebben of wij nog leven". N. R. Ct. De Amerikaansche minister v. marine, Wilbur, heeft verklaard, dat hij aan presi dent Coolidge toestemming zal vragen om het Amer. luchtschip Shenandoah be schikbaar te stellen voor een tocht om Amundsen c.s. te zoeken, indien de wensch daartoe mocht worden te kennen gegeven door de Nooreche regeering. Als deze courant verschijnt, scheiden ons nog slechts weinig dagen van de opening der tentoonstelling. Deze heeft, zooals wij reeds mededeelden, Zaterdag middag plaats te 6 uur. De officieele opening voor genoodigden en autoriteiten geschiedt te half vier. Alles wijst er op, dat deze gebeurtenis voor onze plaats van zeer groot belang zal worden. Minister Westerveldzal daarbij, vergezeld van zijn adjudant, tegenwoordig zijn. Daar uit den aard der zaak reeds zeer vele autoriteiten etc. bij deze opening tegenwoordig zullen zijn, moest het Tentoonstellingsbestuur er mei het oog op de beschikbare ruimte, tot zijn leedwezen van afzien de verschillende exposanten daarbij uittenoodigen. Te 5 uur wordt de Tentoonstelling voor het publiek geopend. De cassa van de tentoonstelling is aan den ingang, dus aan de zijde van het Ankerpark. Deelden wij een vorige maal mede, dat een aantal bladen van buiten onze stad hier vertegenwoordigd zouden zijn, dit aantal is nog steeds toegenomen. Op het oogenblik heeft het Comité de toezegging van minstens 26 k 80 couranten, waar onder ook de groote bladen als de N. Rott. Crt., Handelsblad, Maasbode, Opr, Haarlemsche en vele andere. Het is wel waarschijnlijk, dat de meesten dezer ook reeds Zaterdag bij de opening tegenwoordig zullen zijn, maar in ieder geval komen zij Dinsdag. Dat dit een feit van beteekenis is en tot blijdschap stemt, behoeft geen nader betoog. Het is van het grootste belang voor de toekomstige ontwik keling onzer plaats, dat Helder een „goede pers" krijgt; het Comité heeft dit begrepen en terecht op uitgebreide schaal zijn maatregelen in deze richting genomen, zooals men ziet, met veel succes. De allerwege in Noord-Holland en ook daarbuiten verspreide reclame-billetten zullen, naar wij meenen te weten, ook hun werking doen; op verschillende groote stations zijn zij aangeplakt, en naar wij van verschillende zijden vernemen, vallen zij daar door hun kleurigheid en'artistieke uitvoering goed in het oog. Dat vooral dus Dinsdag 2 Juni een belangrijke dag wordt, zal men uit het bovenstaande begrijpen. Dat voor een en ander zeer veel organisatie noodig is, eveneens. In verband daarmede is het van belang aan alle genoodigden voor den boottocht mede te deelen, dat daarvoor, behalve de uitnoodigingskaart, nog ,een passagebillet noodig is, waarop dé naam van de boot of het schip Is ver meld. Ieder der genoodigden moet plaats nemen op het op dat billet aangewezen schip, anders ontstaat verwarring. Deze passagebilletten worden (of zijn wellicht reeds) aan ieder afzonderlijk verzonden. Men houde er dus rekening meezonder passagebillet kan men niet met een volgboot meegaan, ook al is men uitge- noodigd. Verder is er, zooals trouwens ook in het programma is vermeld, gelegenheid tegen bijbetaling van 60 cents meerdere passagebilletten te koopen. Hiervoor zijn voorloopig ongeveer 1300 plaatsen beschikbaar. De verkoop dezer kaarten begint Zaterdagmiddag aan het loket van de Tentoonstelling. Eveneens zijn van 80 Mei af kaarten verkrijgbaar voor het vuurwerk tevens bewijs van toegang tot de Tentoonstelling op 7 Juni. Prijs 60 cent. Wij kunnen verder mededeelen, dat de nieuwe kruiser „Java", die, zooals gemeld, hier van 28 Mei tot 2 Juni in de haven komt, ter bezichtiging zal worden gesteld. De daarvoor bestemde uren zijn als volgt op Eersten Pinksterdag van des voormiddags 10 tot half twaalf en van des namiddags half drie tot half vijf voor alle onderofficieren en manschappen met hun gezinnen op Tweeden Pinksterdag, op dezelfde uren, voor alle belangstellenden. De Kon. Luchtvaart-maatschappij organiseert, zooals ook reeds is medege deeld, vliegtochten met een van haar bekende Fokker-verkeers-vliegtuigen. Deze vliegtochten hebben plaats vanaf de Kooy op 5, 6 en 7 Juni, den geheelen dag van 11 uur 's morgens tot 7 uur des avonds. De prijs voor zoo'n tocht boven Helder en het Marsdiep bedraagt slechts f 7.50 per persoon t billetten hiervoor zijn verkrijgbaar op het vliegveld en vooraf ten kantore van de Tentoonstelling. Vrijdagmiddag 6 Juni zullen een aantal reclamebiljetten worden uitgeworpen en daarbij zullen ook vrijbilletten zijn gevoegd. Een autobusdienst is georganiseerd van het terrein der tentoonstelling tot het vliegkamp. Prijs f 1.retour. Billetten eveneens aan de kas verkrijgbaar. Op de tentoonstelling zelve en hetgeen daar te zien is, komen wij in ons volgend nummer nader terug. Een geregelde autobusdienst is georganiseerd van het Stationsplein af naar de Buitenhaven. Prijs per rit 16 cent. Zoo ëtaan wij dus aan den vooravond van een gebeurtenis van beteekenis voor onze stad, zoowel voor de inwoners daarvan als voor den naam onzer gemeente naar buiten. De hoogste Marine-autoriteiten stonden sympathiek tegen over de plannen en verleenden op groote schaal hun niet te ontberen medewerking. Het comité van 60 k 70 personen uit alle kringen der bevolking heeft heel wat werk moeten verrichten, heel veel tijd moeten opofferen, om alles zoover te krijgen. De opzet was om Helder goed voor den dag te laten komen. Welnu, wie de tentoonstelling zal hebben gezien, zal erkennen, dat dit ten volle werd bereikt. Wat omvang, maar vooral wat het tentoongestelde betreft, mag deze tentoon stelling onder de beste gerekend worden. Het programma, dat Dinsdag den gasten wordt aangeboden, biedt hen, wat elders in ons land niet zou kunnen worden verkregen. Extra booten van Harlingen en Texel zullen vreemdelingen aanbrengen, de „Esona" heeft op 2 Juni een extra dienst ingelegd, waardoor ook de beWoners van langs het N.-H0II. Kanaal gelegen plaatsen tusschen Alkmaar en Helder de feestelijkheden op Dinsdag kunnen medemaken. Extra treinen zijn ingelegd op de drukste dagen, opdat de vreemdelingen nog laat van hier kunnen vertrekken. Het is thans aan de inwoners van Helder om te doen zien, dat men meeleeft öiet het gebeuren en de komst van vreemdelingen in onze stad op prijs stelt. Daarom, steekt Zaterdag de vlag uit. Geeft de stad gedurende de Tentoon- stelllngsweek een feestelijk aanzien. Blijke Helder ook naar buiten een van zin, waar het geldt onze gemeente vooruit te brengen 1

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1