Herman Nypels Laken Uniformen Indische Uitrustingen DE TENTOONSTELLING. Helder Hoofdpijn Zie onzen Stand op de Tentoonstelling VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 30 MEI 1925. PREDIKBEURTEN. Hedenmiddag te vijf uur wordt de ten toonstelling opengesteld voor het publiek en het spreekt vanzelf, dat de lezer voor af gaarne eens een en ander uit de krant verneemt van hetgeen er zoo al te zien is. Nu is dat een lastig geval, omdat men vooraf een kijkje moet nemen en uit den aard der zaak eerst op het laatste oogen- blik hedenmorgen de laatste hand aan de verschillende stands gelegd wordt. Zoodat wij, toen wij Vrijdagmiddag een kijkje gingen nemen, in een nog vrij cha otisch geheel terechtkwamen, dat voor de helft klaqr was. Rondom ons daverden de hamerslagen, tal van menschen liepen heen en weer, mannen van de stadsreini ging haalden bij vrachten vol de houtwol, krullen en spaanders weg, en de gasfa briek stond er met een stuk of wat mon tagewagens. Balken, planken, ladders en andere ingrediënten versperden ons den weg. Niettemin was er ook in dit nog onafge werkt stadium der tentoonstelling al vol doende „teekening" van het geheel om te doen zien, dat hetgeen hier de volgende week vertoond wordt, voor menigeen zeer interessant zal zijn. Alvorens met de beschrijving daarvan te beginnen, mogen eenige algemeene op merkingen voorafgaan. Allereerst een rectificatie van een fout, die wij in ons berioht van Donderdag maakten. Wij schreven, dat bij de opening geen plaatsen konden worden gereserveerd voor de ex- Eosanten, met het oog op de ruimte. Het i duidelijk, dat dit onjuist is, omdat na tuurlijk de exposanten hun plaats in den stand innemen. De bedoeling was de in- teekenaren op het garantiefonds. 2e. In den stand van den Marine-Radio dienst zal dagelijks gedemonstreerd wor den van 4 tot 5 uur. Bovendien op Dins dag van 1 tot 2 uur. 8e. Dagelijks van 2 tot 5 uur bestaat gelegenheid tot het kijken door den peris coop van den Onderzeedienst De tentoonstellingscommissie heeft de route naar het terein door duidelijke weg wijzers aangegeven, zoodat zij, die van het station komen en hier vreemd zijn, den weg voldoende kunnen vinden. De ingang is, zooals wij reeds zeiden, aan den noord kant der loods (kant Ankerpark); op het grasveld daarvoor, waar de vermakelijk heden zijn opgesteld, vindt men een vol ledig wippertoestel van de Redding-maat schappij. De „Dorus Rijkers" en de red- dingvlet van het station Helder der N.- en Z.-Holl. Reddingmaatschappij zullen in de haven worden gestationneerd. Binnenkomende, valt in het midden der zaal het draaiende vuurtorenlicht op. Aan de zoldering zijn een tweetal geheel ge monteerde vliegmachines opgehangen. On middellijk aan onze rechterhand is Stand no. 1. Rijkskustverlichting. Het programma geeft hieromtrent uitvoerige inlichtingen. Deze stand is zeer interes sant en zal vooral in onze marineplaats wel belangstelling trekken. Men vindt er de verschillende systemen kustverlichting. Aardig zijn de modellen stormseinen, die er verkleind zijn geëxpseerd, ook is er het nieuwste motorloos electrisch flikkerappa- Wij zullen heden alleen de stands ver melden, die hetzij geheel, hetzij voor het grootste gedeelte klaar waren, en de an dere achtereenvolgens in onze volgende nummers behandelen. Wij komen dan bij Stand no. 8. Firma J. van Willigen. Ver- lichtings- en verwarmingsartikelen. Be kend zijn de haarden en fornuizen, die deze firma exposeert; tal van lampen han gen er voorts. Stand no. 6. Reddingwezen. De Noord en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij heeft een volledige inzending van alles wat op het reddingwezen betrekking heeft. Deze expositie geeft een uitstekend idee van den tegenwoordigen stand van dit vraagstuk en zal ev.eneens zeer de aan dacht trekken. Voor bizonderheden kun nen wfl weder naar den Gids vervijzen. Stand no. 18. Firma G. J. de Jong, Zuid straat etaleert verschillende sanitaire en radio-artikelen. Zeer belangrijk is Stand no. 19. Scheepsbouw en Scheep vaart. Wij noemden reeds verschillende scheepsmodellen, die voor dezen stand af gestaan zijn. Zoo stond H. M. de Koningin af het model van het pantserdekschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden"; de Minister van Marine zond eene verza meling van 16 scheepsmodellen, waar onder van de nieuwste torpedobootjagers. Verder moddelen van Hr. Ms. „Gelder land", de torpedobooten G 1 en G 2, de stoomschepen „Venezuela" en „Columbia" gebouwd door de Ned. Scheepsbouw Mij., enz., enz. Deze stand is buitengewoon in teressant en zal eveneens veel bezoekers trekken. Hieraan annex is het model van de „Amsterdam", het grootste vracht schip onzer koopvaardij. Stand no. 24. Gemeente Helder. De ge meente Helder heeft de beschikking over een viertal stands, n.1. een voor hOT eiec- trisch bedrijf, een voor het gasbedriji, ee voor de Arbeidsbeurs, een algemeene (wo ningbouw, geschiedenis, enz.) Wij zagen daar verschillende kaarten, archiefstuk ken, photos, enz., die een beeld geven van de ontwikkeling der stad; daarnaast heeft het Kon. Instituut verschillende documen ten enz. geëxposeerd, welke betrekking hebben op de geschiedenis der van Speyk. Een paar scheepsmodellen zijn ter opluis tering ingezonden. (In het programma na der omschreven onder no. 47a).. n den stand van het Electrisch bedrijf is een, wij zouden haast zeggen, volledige tentoonstelling van alles wat "op dit ge bied bestaat Niet alleen, dat alle, in het egenwoordig landbouwbedrijf gebruikte werktuigen zijn vertegenwoordigd, maar ook verschillende huishoudelijke artikelen zqn er te zien. Wij noemen bijvoorbeeld eJectnsche strijkijzers, electrische pannen, thee- en koffiepotten, ketels, haarden, kortom alles, wat in het huishouden ge bruikt wordt Hieromtrent geeft het pro gramma geen inlichtingen; men zal goed doen een en ander goed te bezien om er zijn voordeel mede te doen. Er is ontzag lijk veel geëxposeerd, en voor huismoe ders om van te watertanden zoo mooi en practisch. Het spreekt vanzelf, dat de ge meente geen leverancierster is van dit al les; zij exposeert het slechts om te demon- streeren wat men met electriciteit kan doen. De stand van het gasbedrijf was, toen wij de tentoonstelling bezochten nog niet gereed; evenmin die van de Arbeidsbeurs. W ij komen daar dus nog op terug Stand no. 29. De firma M. A. Grunwald Zoon heeft een grooten stand met haar* bekende verpakte artikelen, thee, koffie en levensmiddelen. Stand 82. Onderzeedienst Marine. Hier omtrent geeft het programma voldoende inlichtingen. Stand 42. Centraal Comité voor Drank bestrijding „Helder". Dit Comité expo seert propaganda-materiaal; dit materiaal is afgestaan door het bekende Reizend Drankweermuseum, dat hier indertijd een eigen tentoonstelling heeft gehad. Uit het vele beschikbare materiaal heeft men een paar eenvoudige dingen gekozen, die snel door het publiek kunnen worden opgeno men en verwerkt, daardoor bereikt men uitteraard meer -dan door het exposeeren van verwarrend vele dingen. Men heeft o.a. een duidelijk overzicht betreffende de hoeveelheden alcohol, die in verschillende dranken aanwezig is en die met één oog opslag kan worden gedemonstreerd op zeer aanschouwelijke en populaire wijze. Het Secretariaat van de Tentoonstelling is gevestigd in Stand no. 61. Hier is ook het telefoon kantoor gevestigd. Versohlllende firma's stonden voor de meubileering etö. een en ander af, zooals ln het programma nader omschreven is. Hierdoor is een prettig en voornaam aandoend interieur verkregen. Zachte tapijten bedekken den vloer, de w and- en zolderbekleeding is aangebracht door de Marinewerf. Onmiddellijk hier naast is Stand no. 52. Onderzeedienst, torpedo's en mijnen. De groote aantrekkelijkheid hier vormt de periscoop, die er opgesteld is. Dagelijks van 2 tot 5 uur bestaat gele genheid hier door te kijken. Wjj waren in de gelegenheid een kijkje te nemen en wij kunnen de verzekering geven, dat het in hooge mate interessant is. Men ziet de beelden natuurlijk levend als op de film en in de natuurlijke kleuren. Al draaiend wisselt het panorama; vooral de Buiten haven, die men tot in het Marsdiep kan afzien, is zeer interessant Dat hiervoor de animo groot zal zijn, behoeft geen be toog. Verder heeft deze stand nog veel in teressants. De overige stands en dat zijn in hoofdzaak de industrieele stands, zullen wij een volgend maal behandelen, als zij gereed zijn. Aan het einde van het gebouw in de in normale omstandigheden als gym nastiekzaal ingerichte ruimte is een ruim en gezellig restaurant ingericht. Pachters der buffetten zijn de heeren J. Pluylaar en W. Pieters. Het is hier een aardig zitje geworden; de vloer is bedekt met zeil, fraaie palmen en varens zijn er geplaatst, het geheel smaakvol ingericht. Temidden van het rumoer der tentoonstel ling straks, zal dit zitje in den volsten zin des woords een oase vormen. Bovendien heeft de heer Pluylaar de beschikking over een terras, dat natuurlijk bij mooi weder druk bezocht zal worden. Men heeft hier een mooi gezicht op de zee en de bui tenhaven. De consumptie is, zooals men dat van deze beide heeren gewend is, prima. Ook is een geïmproviseerde, maar alleszins voldoende keuken inge richt, zoodat dit restaurant uitstekend is ingericht Tenslotte nog eenige mededeolingen. De aandacht wordt nog gevestigd op de vliegdiensten der Kon. Luchtvaart-Maat schappij, die van Vrijdag 5 tot en met Zon dag 7 Juni pleiziertochtjes organiseert op het vliegterrein de Kooy. De bedoeling is belangstellenden de gelegenheid te geven met het moderne luchtverkeer kennis te maken. De Maatschappij organiseert ge regeld deze tochten op haar vliegterreinen Waalhaven en Schiphol en in enkele an dere plaatsen, en heeft daarbij steeds veel belangstelling en succes. Een vliegtochtje stelt de passagiers niet alleen in staat het interessante panorama van Helder, het Marsdiep en de eilanden te genieten, het maakt de inzittenden bui tendien vertrouwd met deze comfortabele verkeersvliegtuigen en met het gemak en de zekerheid die het moderne luchtver keer geven. De vluchten worden uitgevoerd met de bekende Fokker vliegtuigen, waarmede sinds jaren dagelijks naar Engeland, Frankrijk en Scandinavië wordt gevlogen, en die reeds bijna 3 millioen K.M. afleg den. De prijs is, zooals wij vermeldden, be paald op 7.50, zoodat niemand om finan- tiëele redenen van een luchtuitstapje zal behoeven af te zien. Voor de geregelde autobus-verbinding tusschen het vliegveld <sn de tentoonstelling is zorg gedragen. Na tuurlijk kan men er op eigen gelegenheid komen. Er is gelegenheid voor het stallen van auto's en fietsen op het terrein. Biljetten voor het vliegen zijn verkrijg- Ingezonden Mededeellng. baar te Helder, aan de loketten der ten toonstelling, en te Alkmaar bij de Han dels-Maatschappij Aamij, Nassauplein 7. Elke 50ste bezoeker der tentoonstelling ontvangst van de Veco en yiinderco- fabrieken (Stand no. 11) gratis een pakje evaporated groenten; elke 500e bezoeker een doos sigaretten van de bekende Tur- mac-firma (Stand no. 7 van den heer Nieuwbuurt). De route van het Stedelijk Muziekcorps op Woensdag 8 Juni heeft eenige veran dering ondergaan in verband met het gouden huwelijksfeest van den heer Kui per, aan wien een serenade zal worden gebracht De route Kanaalweg vervalt in verband hiermede. Op tweeden Pinksterdag arriveeren hier extra-booten van Harlingen en van Texel met bezoekers. Op Zondag 7 Juni ter ge legenheid van het 85-jarig bestaan van het Stedelijk Muziekcorps komt een zuster vereniging naar hier. Het Tentoonstel lingscomité zal dien dag de jubileerende vereenlging zijn gelukwenschen aanbie den. Het Comité stelt zich voor op een der dagen in de tentoonstellingsweek aan de ouden van dagen in onze gemeente een bezoek aan de tentoonstelling aan te bieden. Bij de opening heden zullen de burge meesters uit omliggende gemeenten, als mede de Besturen der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer tegenwoordig zijn. Kinderen beneden 12 jaar hebben toe gang tot de tentoonstelling onder geleide a 10 cent, en evenzoo leerlingen van scholen onder geleide van schoolpersoneel, uitgezonderd op Zondag 7 JunL 9 Bij den zeilwedstrijd op 2 Juni komt in de regeling van den afvaart van de vis- schersvaartuigen en vletten ter voorko ming van verwarring, de navolgende ver andering voor. Voor de vissdhersvaartuigen en' die haringvletten geldt de reeds aangekondig de regeling. De kleine vletten liggen voor 2 uur aan het plankier Wierhoofd, maken op het afvaarschot van de andere vaartui gen, dus 2 uur, los, roeien naar het wier hoofd en varen een kwartier later, dus 2 u. 15 af. Let wel De vletten varen met hun ge wone tuig, dus zeil en fok; kluivers zijn verboden. N.V. Eigen Stoomboot-Onderneming NleuwediepAlkmaarAmsterdam, „Esona", gevestigd te Helder. Wij ontleenen aan het jaarverslag van den directeur over 1924 het volgende: De diensten werden in het afgeloopen jaar met de grootst mogelijke regelmatig heid vervuld. In de eerste helft van Januari hadden wij met ijs te kampen, waardoor de vaart over het traject Alk maarHelder gedurende een week ge stremd was. Toch hebben wij, wat het goe derenvervoer betreft de verbinding ge handhaafd door de goederen te Alkmaar op vracht-auto's over te laden en naar Hel der te vervoeren. Eenige malen werd met steun o.a. van de gemeenten Alkmaar en Helder door een ijsbreker de vaart open gemaakt, wat weinig doelmatig en kost baar was. Door het verkrijgen van een renteloos voorschot van de gemeente Hel der werden wij in de gelegenheid gesteld voor één onzer \ooten een ijsploeg aan te schaffen, waardoor de mogelijkheid veel grooter is geworden de vaart open te hou den. Hier past een woord van dank aan ons gemeentebestuur, dat medewerkte de verbinding bij ijsgang meer te verzekeren, en daardoor de belangen van handel en nijverheid te dienen. De reorganisatie van ons bedrijf te Am sterdam per 1 September, waardoor de ligplaatsen der booten werden geconcen treerd op de de Ruyterkade, gaf over de laatste vier maanden een belangrijke be zuiniging. Ondanks het minder mooie zo merweer, waardoor het passagiersvervoer ongunstig werd beinvloed en de scherpe concurrentie zoowel te water als te land door het autovervoer, was de exploitatie niet onbevredigend. Het saldo der exploi tatie-rekening steeg tot 17805.54. Com missarissen stellen voor 11520.te be stemmen voor afschrijving op de bezittin gen der Vennootschap en aan aandeelhou ders 8 dividend uit te keeren. In de op 27 Mei 1925 gehouden alge meene vergadering van aandeelen werden de voorstellen van directeur en commissa rissen aangenomen. De heer H. W. Kampert, Amsterdam, die aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen als commissaris herkozen. Opening „Dennenheuvel". Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie, zal de heer Pluylaar he denmiddag om 4 uur zijn sportpark „Den nenheuvel" openen. Op het terrein van het sporpark treft men aan een speeltuin, tennisbaan en an dere attractie's waarop wjj later terug komen. Hoogere Handelsschool Het bestuur der Hoogere Handelsschool bericht hiermede, dat de aanmelding voor nieuwe leerlingen plaats zal hebben van 3 tot 15 Juni, tusschen 2 en 4 uur (behalve 's Zaterdags). Op 28 Mei j.1. slaagde voor tweede stuurman groote vaart, onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. U Kampman. Te Vel/p slaagde voor het propedeu tisch ex. voor civiel ingenieur de heer J. A. G. Schuurman van hier. Plaatselijke onderscheiding. De Coöp. Bakkerij alhier verwierf te Apeldoorn den len prijs op haar inzen ding Zeeuwsch tarwebrood. Deze bakkerij staat onder leiding van den heer J. Oom. Donderdagmiddag is de adelborsten-vier met de Dauwe Aukes en de torpedobooten G 13 en G 16 naar Oostende vertrokken. Zomerdienst Ned. Spoorwegen. Wjj vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende dienstregeling van de Ned'. Spoorwegen. De dienst vangt op Juni a.s. aan. De Heldersche Pndvindsters. De officieele naam is eigenlijk „afdeeling Helder van het Nederlandsche Meisjesgilde" of zooiets (want heel sterk in officieelerig- heden ben ik niet), maar we zullen ze maar huiselijk „padvindsters" noemen, want dat waren ze toch, die meisjes in khaki en blauw, diie gisterenavond een feestavond gaven in „Casino". 't Begon eigenlijk erg raar. Verbeeld-u, daar staat een aantal van dat kleine bruine goedje op het tooneel en ze zingen van „Prt, prt". Jawel p-r-t, zonder klinkers erin. U denkt natuurlijk: „o, dat is Tse- chisch of zooiets" en dat dachten wij ook. Maar 't was Hollandsch, en wel het liedje dat de brijpot zingt terwijl-ie staat te koken. En dan doet de brijpot een verhaaltje en de kinderen antwoorden. Net zoolang tot de brij gaar ia Maar de „Muizengeschiedenis" vonden de jongens en meisjes toch aardi ger, geloof ik. Daar was een muizenmoedertje, Zóó, zóó klein, Met witte muizenkindertjes, Piek, piekfijn. En het heele verhaaltje met allerlei illus tratieve gebaartjes van de kinderhandjes en -lijfjes. En 't aller-, alleraardigste was van „Vogeltje fuït, fuït", en dat moest gebis seerd worden. Vier kleine eitjes in een nestje met moeder-vogel ertusschen, bij het tweede couplet steken ze de kopjes omhoog, bij het derde vliegen ze uit. Ieder in een hoek van het tooneel. Hendrika van Tus senbroek heeft veel van die verrukkelijk- kinderlijke liedjes gecomponeerd en als je ze aldus ziet vertolken, is het alsof ineens de wereld er anders uitziet. Glanzender weet-u, en gelukkiger, en het is precies, alsof die glans is bijeenverzameld rondom die paar meisjeshoofdjes. En toch hadden ze maar heel eenvoudige jurkjes aan. M|ar dit alles was het allereerste begin, een soort praeludium zou men het kunnen noemen, inleiding tot het groote num mer. En dat groote nummer was de opvoe ring van het sprookje „de Schoone Slaap ster", in drie bedrijven (vijf tafereelen). Hoewel het tekstblad als auteur den naam Strophius vermeldt, meenen wij niet onbe scheiden te zijn als wij verklappen, dat dit pseudbnym aan dr. H. O. Redeke behoort. Met zeer veel geest en goeden smaak is deze alleraardigste kinderoperette geschreven. De verschillende zangnummers zijn door dr. Redeke geschreven op min of meer be kende en populaire wijzen, en nimmer zijn die banaal. En het gesproken woord is ook in rijmen, die heel dikwijls zeer geestig van vinding zijn, Eén enkel voorbeeld van de geestigheden van Strophius: in het tweede bedrijf tweede tafereel heeft de klassieke gebeurtenis plaats van het in slaap vallen van het gebeele hof tengevolge van het on geluk, dat der prinses trof. Dit inslapen geschiedt aan het einde van het door de ho velingen gezongen bekende studentenlied „Integer vitae", de laatste satz wordt niet meer gezongen. Honderd jaar later, als de heele zaak door 's prinsen kus gewekt wordt, en alles overeind gaat staan,.... wordt de zang voltooid. Van dergelijke gees- tigheden-van-goed-allooi wemelt het in dit werk, en dat maakt, het tot werk van prima gehalte. Maar tegelijk is dit er de fout van: voor het groote publiek, speciaal voor de kinderen, is dit sprookje te „intellectueel te „literair"'. Een kinderhand waardeert een grof-gebreid wollen jurkje van helle kleu ren meer dan een rok van fijne Valencien- nes-kant, en zoo is dit intellectueele sprook- jesmaal uitteraard door enkele uitverkore nen ten volle te genieten. De heer Redeke leidt zelf de uitvoering en heeft ook de repetities geleid: arbeid van doorloopend intens genot, dunkt ons met zulk heerlijk, dankbaar materiaal als kin deren zijn. Zoo werd deze vertolking ook voor den toeschouwer één onafgebroken festijn en is de taak van een verslaggever al zeer gemakkelijk, waar hij slechts te prijzen heeft. Uitvoerig bij deze opvoering stilstaan, moge verleidelijk zijn, het zou ons te ver voeren, en het zou toch den lezer geen denkbeeld geven van al het schoons, dat te genieten was. Slechts enkele onderdeelen willen wij noemen; zoo was het een vroolijk oogenblik toen, in het eerste bedrijf, waarin de koningin bij de wieg zit en waarin de verschillende feeën (hier wijze vrouwen) ZONDAG 81 MEL Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. (Zang van het Koor. Collecte voor „Noodlijdende kerken en personen"). Weeterkerk: 2e Pinksterdag, 's morgens 10.30 uur, Ds. C. C. de Klóet. „Eendrachtig bijeen". (Zang van het Koor). Huisduinen: le en 2e Pinksterdag, Geen dienst. Jullanadorp: le en 2e Pinksterdag, Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. D. E. Boeke, van Haarlem. 2e Pinksterdag, 's morgens 10 uur, G. C. Dun, van Alkmaar. Geref, kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, H. Holtrop, Candidaat, van Zandvoort. 2e Pinksterdag, 's morgens 10 uur, H. Holtrop. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's aVonds 5.00 uur, Ds., B. van den Berg. 2e Pinksterdag, 's morgens 10 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): s Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur Ds. J. Koster. Luthersche Kerk: le en 2e Pinksterdag, 's morgens 10 uur, Proponent O. Riemers, van Helder. Ingezonden MededeeUng. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's HoodpIJntabletten. 60 ot. haar gaven hebben geschonken^ bij het vallen van het doek de baby een flink uit de kluiten gewassen meiske met een lachend gezicht uit de wieg komt kijken om het publiek toe te wuiven. In het tweede bedrijf (tweede tafereel) werd door twee meisjes, leerlingen van den heer Jac. Polak, een zeer fraaie gavotte gedanst, die terecht de algemeene bewondering oogsltte. In de pauze gaf de jeugdige cellist van het or kestje een solo ten beste, en in het slot bedrijf kreeg de prins een extra applausje voor zijn prachtig spel, en zijn samenzang met de prinses. Prachtig en waarlijk koninklijk waren de costuums, speciaal gemaakt op de Vak school en zoo werkte alles mede om een uitvoering te geven, die artistiek op buiten gewoon hoog peil stond. Een zeer goed' spelend strijkorkest van jongens speelde, begeleid1 door mevrouw Rienks (die tijdens de verschillende tafe reelen ook de begeleiding op zich had' ge nomen) de „ouverture"-muziek. Aan het einde van den avond sprak Me vrouw DekkerKlik, die Voorzitster is van de Vereeniging, dr. Redeke in eenige har- 1 telijke woorden toe. Zij bood hem namens het Hoofdbestuur een groote onderschei ding aan, nJ. het „vriendschapsteeken", het eerste van dien aard', dat deze Vereeniging uitreikt. Vervolgens overhandigde zij na mens de afdeeling een potlood; voor Mevr. bloemen aandragen. Reeds eerder hadden de meisjes-zelf bloemen overhandigd aan Rieniks en Mej. Vos kwamen meisjes met Mevr. Rienks en den heer Redeke. Dr. Redeke dankte in een speechje voor deze bewijzen van sympathie; vooral met hét vriendschapsteeken zeide hij zeer inge- homen te zijn. Wat al te bescheiden was het naar onze meening om alle eer voor het welslagen op de meisjes-zelf af te wentelen; natuurlijk, zonder de animo van het troepje begint men niets, maar omgekeerd, zonder dr. Redeke zouden de meisjes raar staan te kijken. Zoo ziet-u, dat het leven ingewikkeld is, en elk ding zijn tegending heeft, hetgeen wijlen prof. Bolland reeds leeraarde. Dr. Redeke wees er voorts op zulks naar aanleiding van eene toespeling van Mevr. Dekker dat natuurlijk de padvindsters-„idealen elders liggen, maar dat toch zeer zeker voor padvindsters het bedrijven van zeer goede muziek, goeden zang en goed' spel nuttig en noodzakelijk is. Tot slot zongen de meisjes nog baar bondslied en daarmede was, zeer ten ge noegen der vrij talrijke aanwezigen, deze goedgeslaagde avond geëindigd. Een gouden bruiloft! In een lief, klein huisje op den Kanaal- weg, woont een van de meest befaamde zeelieden, in onze stad bekend onder den naam van Janus Kuiper. Ieder goed Heldersche kent Kuiper, niet alleen van aanzien, maar hij weet ook een stuk levensgeschiedenis van dezen menschenredder. Immers, Kuiper is 28 jaar lang schipper van de reddingvlet geweest en in deze 28 jaar heeft hij hon derden menschenlevens uit de grijpklau wen van de zee gerukt. Kuiper kent precies alle gevaarlijke plaatsen op de razende Bol en in de Zuidergronden en met de grootste stormen heeft hij daar, met doodsverachting, in de oude reddings vlot, de menschen gebracht vanuit de woedende golvenzee op het veilige land. Als Kuiper, rustig in zijn stoel gezeten, gaat opdiepen de oude reddingverhalen, dan beginnen z'n nog heldere oogen te tintelen en dan leeft hij weer te midden van den loeienden storm die hem niet verschrikt en dan danst hij weer op de hooge golven in de gevaarlijkste ge deelten van de gronden. Het is niet onze bedoeling te gaan* schrijven over de reddingen door Janus Kuiper en z'n mannen verricht. In 1918

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 13