T v» korting Weststraat 11. Tweede Blad BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Eerste en tweede Pinksterdag geopend tot 2 uur. Ingezonden Mededeellng. VAN ZATERDAG 30 MEI 1925. De Olympische Spelen. De heer dr. Leo Mc. Son te 's-Graven- bage heeft aan het Nederlandsch Olym pisch comité een schilderij van Mar is aan geboden, dat ten bate van het N. O. O. op Amerikaansche wijze zou moeten worden verkocht Dit aanbod is dankbaar aan vaard. Schadevergoeding aan reedertyen. Naar de N. Rt Crt verneemt heeft de Nederlandsche regeering eenigen tijd ge leden 8.160.000 betaald als schadever goeding aan 18 Rotterdamsche en Amster- damsohe reederijen voor de requireering van 81 schepen in 1017. Overtreding van de Zondagswet Voor het kantongerecht te Deventer is gisteren behandeld een zaak tegen J. V., niet verschenen, landbouwer te Olst, wien ten laste was gelegd, dat hij op 12 April, een Zondag, de Zondagswet heeft overtreden, door openlijk op het land te werken, 's morgens vóór 9 uur. Hij was bekeurd door een wachtmeester der marechaussee, die verklaarde, dat hij een voorbeeld wilde stellen. De burgemeester van Olst, baron W. Bentinck, van Schoonhoven, verklaarde, dat er in zijn gemeente niet veel op Zon dag wordt gewerkt. De ambtenaar van het O. M. zei daarop, dat, als hij dik laatste had geweten, waar uit blijkt, dat er van een algemeen mis bruik geen sprake is, hij het verhaal dade lijk naar de papiermand zou hebben ver wezen. Beklaagde verrichtte geen loon arbeid. Werd hij gestraft, dan zouden stellig ook chauffeurs, die op Zondageen auto besturen, kelners, die in hótels wer ken enz., gestraft moeten worden. Spr. eischte schuldigverklaring zonder toe passing van straf en de kantonrechter wees dienovereenkomstig vonnis. VolksVtleedingmagazijn Op veler verzoek in plaats der jubileum- cadeaux 10 korting iop alle p r ij z e n. AMSTEROAMSCHE BRIEVEN. De lotentrommel op het Koggeschip. De Gemeente als koopman. De nieuwe tramremise. De Lemmer bootdlenst. Terwijl velen de lotentrommel wat ach- 'kwaliteit te leveren, het peü van veilig- Een brandend vaartuig op de Schelde. Het lot der opvarenden onbekend. Dinsdagnamiddag rond half vijf zag men, naar „De Standaard" meldt, op de Schelde een motorboot van ongeveer vijf tig ton Schell voorbijvaren in de richting van Rupelmonde. Eensklaps steeg een rookwolk uit het schip op, gevolgd door ontploffing en brand waarschijnlijk bestond de la ding uit nafta of benzine. Men zag de opvarenden, naar men zegt, bestaande uit vier mannen, een vrouw en een kind, over boord springen. Wat er van hen geworden is, weet men niet Ten slotte heeft een motorbootje het brandende schip op sleeptouw genomen en in de richting van Rupelmonde ge trokken. De vleeechverglftlglng. De slager te Bovenkerk, die ondeugde lijk vleesch heeft verkooht tengevolge waarvan vijf gezinnen ongesteld zijn ge worden, is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. De patiënten zijn allen aan de beterende hand. De dubbele, moord te Wljchen. In den nacht van 4 op 6 Mei 1924 wer den, naar men zich herinnert, te W ijchen in hun woning op gruwelijke wijze ver moord de 76-jarige landbouwer Willem WUlems en zijn 68-jarige zuster Geer- truida WUlems. Beiden werden badende in hun bloed met verbrijzelde schedels gevonden. Vermoord door slagen met een houten hamer. Wegens dezen dubbelen moord werd Jacobus van Munster te Wij- chen, de hoofddader, door de Arnhemsche rechtbank veroordeeld tot levenslange ge- vfcgenisstraf, de mededader die in ver- eeniging met Van Munster 80 en een hoeveelheid eieren uit de woning stal tot zeven jaar gevangenisstraf. In hooger beroep werd door het gerechtshof aan v. cLBroek eenzelfde straf opgelegd, doch het Hof gelastte op 4 December j.L ten aanzien van Jacobus van Munsjer een na der psychiatrisch onderzoek, ten einde uit te maken of beklaagde tijdens het plegen van de hem ten laste gelegde feiten, lij dende was aan zoodanige gebrekkige ont wikkeling of ziekelijke storing zijner ver standelijke vermogens, dat die feiten hem niet kunnen worden toegerekend. Donderdag werd met de behandeling van de zaak van Jacobus v. Munster voor het Arnhemsche Hof voortgegaan. Na het getuigenis der deskundigen vroeg de advocaat-generaal bevestiging van de veroordeeling tot levenslange ge vangenisstraf. Een merkwaardige strafzaak. Het Gerechtshof te Amsternam be vestigde eenige dagen geleden een von nis der Haarlemsche Rechtbank, waarby een 20-jarige cassière van het sche filiaal van een groote mode-zaak wegens verduistering van pl.m. f 2 i&u tot gevangenisstraf werd veroordeeld. Het Hof legde het meisje vier maanden Deze zaak is merkwaardig, omdat het meisjs, ést bij de ontdekking vao het te kort door den accountant van het Am- sterdamsche kantoor, de verduistering schriftelijk erkend had, bij de politie en vervolgens bij de justitie hardnekkig ontkent heeft en is blijven ontkennen. Als reden voor hare aanvankelijke buitengerechtelijke erkentenis voerdq zij aan haar hoop, om, indien zij de schuld op zich nam, hare betrekking niet te verliezen. Zij kon, naar zij zegt, die hoop koesteren naar aanleiding van hetgeen de chef van het filiaal na de ontdekking te kennen gaf. Zij beweert n.1. onder pressie van dien chef hare bekentenis te hebben opgeschreven. Deze chef, wiens verklaringen ter te rechtzitting zeer onvast waren, gaf toe wel iets gezegd te hebben in dien zin, dat iemand, die een tekort in kas heeft, daarom nog niet ontslagen Zou behoeven te worden. Hij ontkent echter pressie te hebben uitgeoefend. Een tweede, voor het meisje bezwaren de omstandigheid is, dat zij toegeeft reeds geruimen tijd met het kastekort bekend geweest te zijn, zonder er kennis van te geven en het zelfs opzettelijk verborgen te hebben gehouden. Zij wil dit verklaren uit haar vrees, dat een onopgehelderd kastekort haar op het verlies van haar betrekking zou komen te staan; voorts uit vrees voor haar pa troon, den flliaalchef, dien zij min of meer verdenkt zelf het geld uit haar trommeltje genomen te hebben, waartoe hij de gelegenheid had, omdat hij de sleutels heeft, evenals van de brandkast, waarin het geldtrommeltje 's nacht ge borgen werd. De flliaalchef zou voorts zeer driftig en grof kunnen zijn zegt'zij. Zij zegt, dat zij nu en dan vrij groote bedragen uit haaf trommeltje miste, als zij 's morgens het geld natelde. Haar verdenking van den flliaalchef is niet geheel ongemotiveerd. Het is tijdens het onderzoek komen vast te staan, dat deze nu en dan geld uit diverse geldtrom- meitjes nam, gewoonlijk zeer kleine be dragen. Maar jaren geleden betrof het eens een vrij groot bedrag. In Maart 1924 miste hetzelfde meisje van Zaterdag op Maandag f460 uit haar trommeltje. Zij gaf hiervan wel kennis, omdat zij dit, naar zij zegt, èl te kras vond. Er werd op aandringen van de vrouw van den filiaalchef aangifte bij de politie gedaan. Het onderzoek had geen resultaat. Eenige dagen later is de aangifte op verzoek van den filiaalhouder ingetrokken met de inededeeling, dat het geld terecht was. Hieromtrent nader ondervraagd, deelde hij de politie mede, dat hij het geld zelf uit het trommeltje had genomen, omdat hij betalingen moest doen van „discreten". aard, waarvan niemand iets mocht weten. Voor het Hof verklaarde hij echter, dat hij dit in strijd met de waarheid aan de politie gezegd\had. Hij had het geld niet weggenomen, maar. wilde een einde aan het 'politieonderzoek maken, omdat er over hem zooveel praatjes begonnen te loopen. Het is te Haarlem bekend, dat hij hiertoe wel aanleiding gaf. Te Haarlem zijn de meeningen over deze zaak zeer verdeeld. Het is ondanks een nauwkeurig politieonderzoek niet gebleken, dat het meisje bijzondere ver- teringèn gemaakt heeft, hoewel zij in pl.m. negen maanden ruim f 2150 zou verduisterd hebben. Wel is gebleken, dat zij dagelijks voordat zij naar den winkel ging, haar moeder, die werkster is, eenige uren hielp. Naar de uitgaven van den filiaalhouder is geen onderzoek ingesteld. Tegen haar veroordeeling heeft het meisje cassatie doen aanteekenen. Zij is te Haarlem verdedigd door mr. P. Tideman en te Amsterdam door mr. L. S. G. de Hartog, omdat mr. Tideman ongesteld was. Kindermoord? In de nabijheid van de brug over het Hollandsch Diep (Moerdijk) is het lijk van' een paegeboreh kind gevonden. Brutaal. Uit Ohicago wordt gemeld, dat daar een drieste diamantdiefstal heeft plaats gevon den. Drie dieven stalen uit een juweliers winkel voor een waarde van 125.000. De zaak, die bestolen werd, ligt in het hartje van do winkel- en kantorenwijk. Toen de dieven met hun buit de wijk namen, wer den zij beschoten; maar ofschoon de ko gels hun om de ooren floten, wisten zij te ontkomen. De mijnramp in Carolina. Alle hoop om de 60 mijnwerkers, die ten gevolge van de ontploffing in de mjjn te Sanford zijn bedolven, "te redden, is op gegeven. De macht der gewoonte. In de Amerikaansche scholen leeren de scholieren al sedert verscheidene gene raties het bekende gedicht van Longfellow „The Wreek of the Hesperes", een ge dicht, waarvan werd aangenomen dat het met de historie in overeenstemming was. Thans heeft een schrander journalist te Boston ontdekt, dat het schip in werkelijk heid nooit schipbreuk heeft geleden. De officieele zeevaartannalen over het jaar 1889, in welk Jaar de schipbreuk zou heb ben plaats gehad, maken melding van een zwaren storm op 15 December, toen, on der twintig andere schepen, de „Hfespe- rus" naar cle haven van Boston werd ge dreven, doch stellen vast dat de eenige schade, die de „Hesperus" heeft geleden, een gebroken boegspriet was. Longfellow's dagboek vermeld op 17 December het volgende: Bericht van schipbreuken. Verschrikkelijk. Onder de kust Twintig lijken onder de kust van Gloucester aangespoeld; een vrouw vast gebonden atan een stuk wrakhout Het dagboek vermeld dan bizonderheden be- tretffende de „Hesperus", en besluit als volgt: „Ik moet hierover een ballade schrijven". De Openbaring van den journalist maakt natuurlijk een erg pijnlijken in druk. Internationale halp bi] natuurrampen. De Volkenbondscommissie voor de be studeering van het plan-Ciraolo heeft he den haar werkzaamheden geëindigd. Zoo als reeds aangekondigd werd, is zij on danks de aanwezigheid van Britscbe en Zweedsche g edelegeerden tot een eenstem mige aanbeveling van het beginsel van Ciraolo's hulpplan gekomen. De Volken bondsstaten zullen uitgenoodigd worden naar de maatstaf hunner Volkenbonds contributies een bijdrage tot het stich tingsfonds te geven. Het fonds zal voor hrl overige hoofdzakelijk op particuliere edelmoedigheid aangewezen zijn. Een al- iremeene raad, bestaande uit vertegen woordigers der deelnemende staten en een kleiner adviseerend comité van vijftien op grond hunner deskundigheid gekozen le den zullen de voornaamste organen van het nieuwe internationale instituut zijn. Een zeer klein uitvoerend comité zal in noodgevallen de eerste beslissingen om trent hulpverleening hebben te treffen. Het toezicht op de finkneieën zal den Volkenbond worden toevertrouwd, waarbij verzekerd zal worden dat omtrent het ge bruik der gelden de grootst mogelijke openbaarheid zal betracht worden. De commissie was eenstemmig van meening dat een dergelijke organisatie zonder den staten nieuwe belangrijke lasten op te leggen levensvatbaar zal blijken en in staat zal zijn het hoofdbeginsel van Se nator Ciraolo: de onmiddellijke hulpver leening aan door natuurrampen getroffen volken op den grondslag van de interna' tionale solidariteit te verwezenlijken. De commissie vertrouwt dat regeeringen en volken wanneer hun de zekerheid gege ven zal worden van een zoo doeltreffend mogelijke aanwending der fondsen, niet zullen nalaten daartoe de financieele mid delen te schenken. In een op 27 Juni te Parijs te houden nieuwe zitting zal de commissie don preciesen tekst van het statuut der internationale hulpunie vast stellen dat daarna aan de goedkeuring van Volkenbondsraad en Volkenbondsver gadering zal worden onderworpen. Een Internationaal opllchterspaar voor den rechter Paul Kindermann vroeger eerzaam kleermaker, en zijn vriendin Hertha Lin- sig benevens hun helper Max Schfifer, vormen een berucht oplichterstrio, dat thans voor het Schöffengericht Charlot- tenburg terecht staat wegens een heele serie diefstallen, oplichterijen, verduiste ring, helerij, vervalsching van chèques, en het maken van valsch geld. Drie jaren lang heeft het paar Kinder- mann-Linaig de wereld doorgereisd, overal de goegemeente bestelend om in hun levensonderhoud te voorzien, waarbij zij zoo handig en brutaal optraden, dat zij toegang wisten te krijgen tot eerste krin gen. Kindermann's specialiteit was om in badplaatsen het hof te maken aan rijke dames en deze dan van haar kostbaar heden te berooven, om vervolgens spoor loos te verdwijnen. Te Garmisch wist hij bijv. bij een ski-tocht een dame te bewe gen hem haar juweelen toe te vertrouwen daar die zoo gemakkelijk in de sneeuw konden vallen en verloren gaan. Het plannetje gelukte en toen de dame des avonds in het hotel haar sieraden terug vroeg, had Kindermann ze „toevallig" op zijn kamer laten liggen den volgenden morgen was het paar Kindermann ver dwenen. En met hen de juweelen. Daar deze en dergelijke praktijken ech ter op den duur niet genoeg opleverden voor het van den hoogen boom levende tweetal, ging men over tot het vervalschen van crediefibrieven, chèques enz. Tenslotte ,werd zelfs een geheele valscheinunterij ingericht om Nederlandsche bankbiljetten van honderd gulden na te maken. De toebereidselen tot het in exploitatie brengen van deze -nieuwe bron van inkom sten waren in vollen gang, toen bet paar eindelijk werd betrapt en gearresteerd. In de gevangenis heeft Kindermann nog getracht den krankzinnige te spelen: hij beweerde keizer Wühelm te zijn en dan weer de president van de rijksbank. Doch het mocht niet baten: de deskundigen lie ten zich niet beetnemen en Kindermann bekende tenslotte maar, oomedie te heb ben geepeeld. terbaks opstellen en haar min of meer stiekum ten eigen bate laten draaien, of sommigen, gelijk Vader Staat, haar, behoort zij nu eenmaal tot de uitrusting, maar liefst zoo gauw mogelijk willen de- monteeren, hébben de kapitein en de stuurlieden van het Koggeschip haar de zer dagen, met een hoeratje, fier op den voorplecht bevestigd waar zij, al wente lend, dertig jaar lang het hart van gok lustig Holland zal verheugen met span nend kansspel. De preinie-leening, waardoor ons Ge meentebestuur in staat is een vijf ton aan het Ned. Olympisch Comité te schenken, ging er in een spoedvergadering van den Raad met vlag en wimpel door! B. en W. hadden de zaak zoo vlot en tevens zoo stevig in elkaar getimmerd, dat zij deze vergadering reeds konden mededeelen een bankiersoonsortium te hebben gevonden, dat bereid was de geheele leening van een 6 imillioen over te nemen. Willem Broefchuijs, die zich op 't oogenblik waar schijnlijk iri zijn Huis van Bewarlng-cel van jalouzie en ergernis zit te verbijten, heeft 't inderdaad bij al z'n vele en ver schillende bondgenootschappen mét Vrou we Fortuna nooit gauwer en handiger voor elkaar gekregen! Morgen, Vrijdag, begint de inschrij ving. En 't zal ongetwijfeld storm loopen. Een 8 stukje van de gemeente Amster dam (in coupures van 100.en 1000. is om te beginnen een solide belegging en dan beeft men (of zijn nabestaanden) nog twee keer de kans de 100.000 te trek ken: eéns in 1926 en eéns in 1964. Met en benevens alle dertig jaren dat de leening loopt, 60.000, 26.000 en diverse kleinere Ook onze Kamer van Koophandel heeft zich niet onbetuigd gelaten in het hier- h een-halen van De Olympiade 1028; al hoewel dit liohaam, zooals zijn naam aan geeft, de zaken uitsluitend vanuit een koopmansstandpunt bekijkt en niet aan „politiek" doet, meende eender A.R.-leden toch, bij de behandeling van de Olym piade-subsidie, ook namens zijn aanwezige partijigenooten te moeten verklaren, dat zjj he«t standpunt van de Tweede Kamer- antirevolutionairen in dezen allerminst deelden. En zoo vloeide dan ook van K. v. K.-zijde, zonder veel slag of stoot, 10.000 in het Olympdsch garantie-fonds. Verder is deze Olympiade-inzameling een prachtige gelegenheid voor allerlei di- lettanten-tooneelvereenigingen, reciteer- clubs, enz. enz., om,- onder den dekmantel van „nationaal eerherstel", sport-enthou- siasme, e.d., met hun al dan niet vermeen de talenten voor het voetlicht te komen. Zoo schenkt het internationale sportge beuren in 1928 reeds bij voorbaat allerlei vermaak: loterij-vermaak, vermaak van „optreden" en van „edht op de planken staan", vermaak, in de allereerste plaats natuurlijk, van het „zonder die Tweede Kamer toch lekker ook wel ge daan te krijgen" En als plicht (want voor ons schijnt het voorloopig nog geen vermaak, al kan 't óp den duur meevallen!) zouden we dan ook eigenlijk nog in grooten getale. kauwguimmi moeten gaan kauwen. Als plicht der dankbaarheid tegenover den heer Wringley immers, den kauwgum koning, die uit liefde voor ons land en voor de sport (laten1 we maar net doen of we het naieveüjk gelooven!) een kwart ton sdhonk. Wat plicht is, daarover valt altijd veel te strijden. Vooral als het gaat over de de vraag wat de plicht van „de Gemeen te" is. Plicht van de Gemeente was, meenden de laatste jaren B. en W. dn overeenstem ming met den directeur der Gemeentelijke Electriciteitswerken het .gebruik van elec- trische huishoudelijke toestellen zooveel mogelijk te bevorderen en te popularisee- ren teneinde zoodoende voor de huisvrou wen, vooral voor die met een kleine beurs, het leven lichter te maken. Verder meen den zij dat de volgende plicht* uit deze eerste voortvloeiend, niet alleen was het geven van adviezen en het open houden van een demonstratie-magazijn, maar ook het in détaü verhandelen van genoemde toestellen. Het optreden als koopman winkelier dus. En zelfs dan nog wel als een die, ter bevordering van den omzet, ook op „afbetaling" levert. Reeds lang werd er tegen dit optreden geprutteit, in de eerste plaats natuurlijk door de zelf standige winkeliers In electrische artike len, die in een en ander een ongeoorloofde Gecmeente-concurrentie meenden te moe ten zien en dan ook al in November "28 een adres aan den Raad zonden teneinde dit „Gemeentewinkeltje spelen" te doen stop zetten. Het spelletje is inderdaad van niet geringen omvang: het eerste jaar werd er een 626 mille omgezet. De actie van het ^particulier initiatief" nam dus, met dezen groei voor oogen, meer en meer toe, evenals de ergernis over het feit, dat de 'behandeling van genoemd protest- adres steeds maar werd uitgesteld. In November "24 hadden B. en W. een afwij zend prae-advies doen verschijnen en sindsdien wachtte men nog nog maar al tijd, totdat dan eindelijk deze week de zaak ln den Raad kwam en. aüe op gekropte ergernis zich eindelijk baan kon breken. De Gemeente, oordeelden de critici, drong op onbehoorlijke wijze zijn electri sche goederen aan de menschen op; zij eigende zich op dhgerechtvaard igde wijze verkoop-monopolies van grossiers en fa brikanten toe; zij werkte tenslotte door toepassing van het in den' grond verkeer de afbetalings-systeem, indirect den woe ker in de hand.Sn del door «oede heid zou verhoogd hebben, meenden zij ook te moeten ontkennen: de heer Weien deelde in koelen bloede mede dat een in stallateur hem plechtig verklaard had, dat hij aannam met het eerste het beste door de gemeentewinkel geleverde toestel den heer Wibaut op slag te electrocutineeren De aldus met den dood bedreigden Wethouder was hij zijn verdediging van het afwijzend prae-advies op dreef, al vond de heer Weisz zijn argmuenten niet veel meer dan mooi-praten van een slechte zaak. Men moet bij de beoordeeling van deze zaak, de heer Wibaut wees hier oi. te recht op wél bedenken, dat de verkoop van een half mülioen aan electr. toestellen niet iets is dat langzamerhand, in den looop der jaren', door den Gemeentewinkel van particuliere winkels is afgetroggeld. Tegelijk met de nieuwere, goedkoop ere tarieven voor stroomlevering begon men van Gemeentewege met de propaganda en verkoop van deze strijkijzers, stofzuigers, platen, kookketels, kachels, enz. Voor dien goedkooperen stroom ér -was hadden de particuliere winkels in deze artikelen geen omzet. Die is pas begonnen toen de Gemeente ook 'begon en zij heeft, hoe be- concureerd ook, aan den anderen kant mede van de Gemeentelijke propaganda geprofiteerd. Desalniettemin bleef heit bij de behan deling in den Raad Machten (zonder man en paard evenwel grootendeels) regenen, vooral uit den hoek van den Midden standskampioen Weisz. Hij maakte met zijn energiek gevoerde anti-campagne blijkbaar nogal indruk, zoodat er zelfa een voorstel ter tafel kwam eerst nog maar eens een klaohten-oommissie te be noemen teneinde de mannen en paarden op zuiverheid van graad te toeteen en daarna de eindbeslissing te nemen. Ten slotte echter, nadat wethouder Wibaut enkele malen verklaard had niet blind te zijn voor de feilen van de Gemeente ala koopman en steeds alle bij hem inkomende ernstige klachten naar behooren en roypal te zullen behandelen, nam men met vrij groote meerderheid het afwijzend prae-advies aan en liet zoodoende voor loopig de Gemeente als Ijverig, soherp- ooncurreerend en succesvol eleotrlsoh koopman voortbestaan. Vanuit een zuiver koopmansstandpunt hekeken staat het Gemeente-trambedrijf er lang niet zoo goed voor als de Gem. Electr. Werken. Men moet het dan ook niet, werd deze week van de tafel van B. en W. gezegd, vanuit dat standpunt bekijken1, nog minder dan bij de meeste andere Gemeentebedrijven het geval ls. Zelfs al leverde de tram een verlies op, dan nog moest men op den tegenwoordi- gen voet doorgaan; een groote, moderne stad heeft „de tram" noodig zooals een organisme, wil het gezond blijven, zijn aderstelsel. En al komen er steeds meer nieuwe motorbus-lijnen bij, de bus zal, naar het oordeel van de gemeentelijke heeren, nog in geen tientallen jaren de tram-op-va^e-raüs verdringen.Al te- maal reden waarom B. en W. dan ook durfden komen met een voordracht waar bij niet minder dan 21/« imillioen gevraagd werd voor den bouw van een nieuwe remise aan den Amstel. Enkele Raads leden mochten nu al uitrekenen dat, waar in deze remise plaats komt voor 820 wa gens, een en ander beteekent: een kapi taalsuitgave van 8700 per wagen, mochten bezwaren hebben tegen het doen verrijteen van een remise op een der riantste stukjes 'bouwgrond aan den Am- stel, waar particuliere woningen zoo goed zouden passen, het 'hielp allemaal niets: de voordracht ging er door toen de meer derheid had ingezien, dat de ontwikkeling van het tragnibedrijf, wil zij gelijken trea met die der stad houden, deze nieuwbouw eisebt, dat, moeten de wagens 's nachts buiten blijven staan, groote schadeposten aan ontijdige slijtage worden geleden, en toen B. en W. verklaard hadden nog te zullen overwegen of de remise niet wat meer naar achteren kon geplaatst worden teneinde het sohoone „zicht" op onaen .Amstel vrij te laten. Schoon zioht op het IJ, onze havens en de Zuiderzee hadden deze week zij, die de proeftocht meemaakten van de „Fries- and", een der twee nieuwe booten, die de Lemmer-lijn dezen zomer in de vaart brengt om, naast de reeds jaren bestaande nachtdienst, ook een dagdienst op Fries land te ónderhouden. De overtocht duurt vijf uur en zal, bij goed weer, als een pleizier-reis zijn voor hen, die het over- zeesche Friesohe land moeten bezoeken. Tot nu toe was de „Lemmerboot" onder een groot deel der Amsterdammers alleen bekend als middel om eens iets andera dan anders te doen. Vroolijke gezelschap pen, die, tegen het middernachtelijk uur, plots, rond stamtafel ef kegelbaan, nei ging kregen tot vreemdsoortige initiatie ven, herinnerden zich eensklaps dat om 12 uur de Lemmerboot vertrok.En ln den vroegen ochtendsdhemer zat inen eenigszins beteuterd aan de Friesche kust. Dat zal nu veranderen. De Lemmerboot, zal met haar dagdienst en met haar uiterst geriefelijke nieuwe schepen ongetwijfeld een gezochte verbinding met Friesland worden. gevangenisstraf op.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5