Eerste Blad. Het geheim van de 'Verpleegster DONDEROAG 4 JUNl 1825. 53ste JAARGANG. t erachijnt Dingdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 - 'Telefoon: 50 en 412 Vrijdag 5943 BUITENLAND ENGELAND. Een complot tegen Rakofski. Volgens de Engelsche bladen zijn het ministerie van binnenlandsohe zaken en de politie-autoriteiten op de hoogte ge bracht van een complot, dat hier te lande tegen het leven van Rakofski, den Rus- sischen zaakgelastigde te Londen zou be raamd zijn. Een Sowjet-agent in een Nederlandsche stad zou in een café een gedeelte van een gesprek opgevangen hebben tusschen twee Russische uitgewekenen, die in het witte leger gediend hadden en op wier hoofd de aowjet-regeerlng een prijs heeft gezet. De mnnnen bespraken, een aanslag op RakofskL Toen zij het café verlieten werden zij door den sowjet-agent ge volgd, die onmiddellijk Rakofski van het complot kennis gaf. Het Engelsche ministerie van binnen- landsche zaken werd gewaarschuwd en heeft een specialen bewakingsdienst in gesteld. De Russische emigrant, van wien men veronderstelt dat hij den aanslag moest volvoeren, zou enkele dagen geleden Ne derland hebben verlaten. Men vermoedt dat hij onder een valschen naam Enge land is binnengekomen. Zijn portret en zijn naam zouden echter aan Scotland Yard bekend zijn. Een uittarting van de Engelsche regeerl ng. Een bericht uit Moskou meldt, dat de Sovjet voornemens is, ter gelegenheid van het eind Juni te Londen te houden inter nationaal congres van spoorwegarbeiders een groote delegatie daarheen te zenden, hetgeen als een uittarting van de Britsche regeering wordt beschouwd na haar be sluit om geen vreemde agitators meer in Engeland toe te laten. I Een droogdok voor Malta. .Het op grond van het vredesverdrag uitgeleverde Duitsche drijvende dok, dat te Malta zal worden gebruikt in verband met de uitbreiding der havenwerken al daar, is gisteren van Sheerness vertrok ken. Het zal door zes Britsche marine- aleepbooten naar zijn bestemming ge bracht worden. frankrijk. Sa dool, Sedert zijn vrijspraak door den krijgs raad van Orleans had ex-kapitein Sadoul niet meer van zich doen spreken. De com munistische partij hoopte heimelijk op een veroordeeling van Sadoul, hetgeen haar in staat had gesteld de campagne te her vatten, die zij gedurende verschillende Jaren ten gunste van Malvy en Badina heeft gevoerd. Thans deelt de Jmpartial Francais" mede, dat Sadoul opnieuw zal worden ver volgd, ditmaal echter niet door de mili taire autoriteiten, maar door het Uitvoe rend Comité der.Fransche communis tische partij. Sadpul zou n.1. onlangs tot Geoiges Piocb, dén tot het linksch-Iibera- liame bekeerden oud-secretaris-generaal van de Communistische Federatie der Selne, hebben gezegd: „Je bentde verra der van gisteren, ik zal misschien de ver rader van morgen zijn." Piooh heeft deze FEUILLETON. door murbay herbert. „Zoo'n duizend pondjes," zeide hij zachtjes. En dan weer: „Zoo'n tien dui zend pondjes I Tien duizend glimmers voor zoo'n misselijk plaatj el O, Ueve he meltje, tien duizend pondjes!" „Nou, as ik hier uit kom, wat zal ik dan doen?" overlegde de jongen diepzinnig. „Eerst zal ik Larry Tebbutt op zijn bast geven en z'n kranten door mekaar trap pen! Alles op z'n tijd. En dan," zijne bruine oogen begonnen weer opnieuw te stralen, „ga ik eens op die millloenen- erfenis af. Die tien duizend pondjes!' Daar moet wat voor den Jongen Jim aanzitten. Ik logeer nog In een fijn hotel, voor ik aan mijn eindje kom." En Jonge Jim, zijn dwergachtige ge stalte behagelijk ineen rollend, viel weer in een gezonden en rustigen slaap. TV>en. FhLlip May het ziekenhuis verliet, na een korten groet aan.Stoer, den por tier, liep hij bijn tegen. Oherry Pluamner aan, die op zijne onbeholpen manier juist de trai>;»:*n opklom. Oherry was nu vol- hardender in zijne bewaking dan ooit te voren, want men had hem gezegd, dat het nu eiken dag verwacht kon worden, da: zijn maat uit de Stichters Zaal ontslagen ■ou worden. Voor Charz7 Plunaaar was woorden in zijin kroniek in de „Ere Nou velle overgebracht en Sadoul zal nu door het bestuur der partij ter verantwoording worden geroepen. MAROKKO. Kort geleden zijn er te Casablanca drie communisten gevangen genomen en naar Frankrijk gezonden. Deze heeren hadden, naar de Petit Parisien thans vertelt in Marokko een spionnage-dienst ten bate van Abd-el-Krim georganiseerd en voer den verder in Marokko een revolution- naire propaganda, zoowel onder het leger als onder de inboorlingen. Men heeft nog niet uitgevonden langs welken weg de communisten hun verraderlijke inlich tingen aan den kabylen-hoofdman deden toekomen. Te Marseille heeft de politie een massa- communistische propaganda-lectuur, trac- taatjes en brochures, in beslag genomen, die bestemd waren om onder de naar Marokko vertrekkende soldaten, die te Marseille worden ingescheept, verspreid te worden. BELGIE. De regeerlngscrlsls. Poullet kabinetformateur. Brussel, 8 Juni. De katholiek Poullet heeft de opdracht aanvaard om een mini sterie te vormen. Hij zal trachten een mi nisterie te vormen, dat het als zijp voor naamste plicht zal beschouwen het even wicht der begrooting te handhaven, maar tevens op zijn program de verwezenlijking van een reeks democratische hervormin gen zal plaatsen, waarvoor in beide Ka mers een groote meerderheid bestaat. Hij is voornemens een beroep te doen op per soonlijkheden behoorende tot de drie tra- ditioneele politieke groepen. ZUID-SLAVIE. De conferentie met Griekenland Londen, 8 Juni Uit Belgrado wordt aan de „Moroing Post" gemeld, dat de con ferentie tusschen de vertegenwoordigers van Griekenland en Zuid-Slavië is afge broken, nadat ae Grieksche delegatie had meegedeeld, dat zijn uit Athene definitief bericht had ontvangen, dat de Grieksche regeering weigert de eischen van Zuid- Slavië, n.L wat betreft het afstaan van den Spoorweg van Gevgeli naar Saloniki, in te willigen. Omtrent de vraag of de onderhandelin gen over een verdrag tusschen Grieken land en Zuid-Slavië later zullen worden hervat, werd geen besluit genomen. BULGARIJE. De communistische agitatie. In het groote prooes tegen de commu nistische samenzweerders hebben zich voor den krijgsraad van Sjoemen 284 per sonen te verantwoorden. Het 031. eischte tegen 68 hunner de doodstraf. Een belangrijke arrestatie. Uit Sofia wordt aan het „Berl. TagebL" gemeld, dat men er in geslaagd is aan de Servische grens den leider te arresteeren van de bende, die indertijd den aanslag op Koning Boris heeft gepleegd. Iwan Chrlstow Pasjata genaamd. Bulgarije en de geallieerden. Naar de „Times" uit Sofia verneemt, heerscht daar algemeen* teleurstelling over de beslissing van de likwidatle-commissie tot weder-inkrimplng van de Bulgaarsche weermacht, waardoor de geallieerden een groote verantwoordelijkheid op zich laden, al hebben ze dan hun beslissing ook geno men om woord te houden tegenover Zuid- Slavië en Griekenland. Een geruststellende factor ls inmiddels gelegen In den schitte renden oogst. De oogstarbeid zal de geheele bevolking in beslag nemen. de toekomst vol duistere tegenheden. Jack was wonderlijk' goed hersteld en dat scheen wel het eenlge goede te zijn. Li chamelijk was zijn kameraad wel twee maal zoo flink als hij voordat het noodlot en Sitl Khan hem zoo stlkum het zieken huis inbrachten. Rust en onthouding van aloohol en opwinding hadden wonderen bij hem uitgewerkt. HIJ was nu doorloo pend wakker, alsof hij de uren, die hij met dat lange slapen verspild had, wilde Inhalen. Maar nooit werden zijne wijd ge opende oogen verhelderd door den schijn van herkenning van Oherry. Men had de regels van hert ziekenhuis aanmerkelijk verzacht te zijnen behoeve, wegens de bij zondere omstandigheden van dit geval en zoo vaak hij maar wilde, kreeg Oherry verlof om aan zijn bed te komen zitten, waar hij van tijd tot tijd, soms met lange tusschenpoozen, trachtte door de een of andere herinnering aan de dagen van wel eer op te halen, eene snaar te treffen, die weerklank zou vinden bij den zieke en zijn herinnering zou opwekken. Maar tot nog toe had het alles tot nieté gediend. Jack luisterde gev^ponlljk zeer oplettend naar Oherry's mededeellngen, waarbij hij soms scherpe, vogelachtige gebaren maakte met zijn hoofd en waarbij uit zijne oogen groote belangstelling sprak; maar verder dan dat ging het niet. Hij- was gesloten als het deksel van een doos. Vanavond voor de honderdste maal deelde de zeeman zijne eigene opvattin gen van den toestand aan den portier me de. „Het is het ziekenhuis, dat zijn ver stand dichtdrukt. Hij kan nu niet uitma ken, of hij een deel van het ziekenhui* is, daarin geboren, «n ermee vergroeid, om ZWEDEN. Zeilschepen verongelukt Bij een plotseling opgestoken orkaan in Midden-Zweden zijn bij Norköpig vier zeilschepen omgeslagen, tengevolge waar van 20 personen verdronken. Dienstweigering uit moreels overwegingen. Het Zweedsche parlement heeft volgens de Duitsche bladen een wetsontwerp aan genomen, inhoudende, dat de militaire dienst niet alleen uit godsdienstige maar ook uit moreele overwegingen kan worden geweigerd. De dienstweigeraars moeten in plaats daarvan evenwel arbeid verrich ten gedurende een tijdperk, dat resp. 90 en 21 dagen langer is dan de militaire diensttijd. PERZIE. Een beroep op den Bond. De Perzische regeering is van oordeel dat de bolsjewistische militaire invallen op de Perzische grens zóó ernstig zijn dat zij voornemens ls een beroep op den Raad van den Volkenbond te doen op grond van de overweging dat deze toestand een bedreiging voor den Internationalen toe stand vormt. EGYPTE. De toestand te Sjanghai. Volgens 'berichten uit Peking en Sjanghai is de toestand van Sjanghai zeer alar- meerend geworden, daar de Chineesche regeering blijkbaar partij heeft gekozen voor de rebellen en geëisoht heeft dat de gevangenen zouden worden vrijgelaten en dat de politie zal worden gestraft. De buitenlandsche legaties hebben be slóten 2000 man matrozen en mariniers te zenden om de orde te Sjanghai te herstel len. De houding der Ohïneesche regeering heeft de relletjesmakers natuurlijk in hun verzet gestijfd. Toen een bereden pa trouille Amerikaansche vrijwilligers langs den Ohineeschen schouwburg kwam, wer den er schoten gelost, waardoor een Ame rikaan gewond werd. De Amerikanen ant woordden met een mltraillleur en gingen daarna den schouwburg binnen, die vol oproermakers was. De patrouille arres teerde 800 hunner. Een Chinees werd ern stig gewond, verscheidene andere licht Het ministerie van buitenlandsche za- kên te Peking heeft bij de mogendheden geprotesteerd tegen de incidenten te Sjanghai. VEREENIGDI: STATEN. De regeling van óe buitenlandsche cefrofèen. De Washingtonsohe ooi-respondent van Ingezonden Mededeellng. Bij het schoenenbiiet. Dient op goede crème 0 gelet. -zuivere terpentijncrême. MÉAÉAÉAÉtAÉAÉAÉÉÉÉÉiÉAÉI zoo te zeggen, net als steenen van de mu ren. Snap je me?" Steer bromde eene onverschillige toe stemming, want hij had deze geleerde uit eenzetting al zoo dikwijls gehoor^. „Het ls hier te goed voor hem, te mooi en te zindelijk. Hij is een kerel, die een mes of een geweer dadelijk bij de hand moet hebben als bij soms in eens gebrek aan de juiste woorden in een gesprek krijgt. Als je het mij vraagt, dan is dat de reden, waarom hij niet weet, of hij de eer ste letter, van het alfabet ls, of de middel ste maand van het vorige jaar. Ik wil wed den om een pruim tabak, dat als ik daar zoo maar in eens binnen stapte en een ge weer naast zijn ooren afschoot, dat hij dan dadelijk naast zich zou zoeken, naar de plaats, waar zijn eigen geweer moest we zen, en dat hij zou schreeuwen: „Nou heb Ik Je te pakken, Oherry, ouwe jongen, nou ken ik je weer heelemaall" „Probeer het dan," bromde Steer werk tuigelijk. „Probeer het en laat de helft van de andere patiënten van aohrik sterven." „Ik heb gevraagd, of ik dat doen mocht," hernam de ander berouwvol, „maar zij wil den er niets van weten. Waarom breng ik eigenlijk geen pistool mee? Jelui bent zoo wantrouwend en wilt wel haast door mij heen kijken, iedere keer dat ik hier kom. Maar wacht maar, tot ik hem er uit heb en hem nog eens wat van het leven heb laten zien. Als hij daardoor niet bijkomt, mag ik een nikker zijn. Wacht maarl Als ik hem maar eerst uit die Zondagsschool heb. Niet dat ze niet allemaal uitstekend best voor hem geweest zijn, die engel van een zuster in ds eerst» plaats. Maar als ik hem eruit heb, sul ja wel alen! Een beetje de „New York Times" verneemt, dat Mel lon, Kellogg en Hoover als leden van de commissie Inzake de schulden zich defini tief op het standpunt stellen, dat recht- streeksche onderhandelingen voor bet fundeeren van de oorlogsschulden te Washington plaats moeten hebben en dat de oommissie onder geen omstandigheid een voorstel In overweging zal nemen, naar het buitenland te gaan otm een ge meenschappelijke vergadering bij te wo nen van vertegenwoordigers van de lan den, die aan Amerika schuld hebben. Groote braad ln Phlladelphla. New York, 8 Juni. Een enorme brand, die gewoed heeft in een groot gedeelte van Phlladelphla, heeft zes fabrieken in asch gelegd en gedeeltelijk verwoest De schade bedraagt ongeveer een millloen dollar. Mogelijk land ln het Noordpool-gebled. Washington, 8 Juni In officieels' krin gen alhier is men uiterst verbaasd over een verklaring, gedaan door den Canadee- schen minister van binnenlandache zaken, Stawart, ln het Canadeesche Lagerhuis en betrekking hebbende op de Pool-erpeditie van MoMillan en Amundsen. Minister Stewart had n.1. verklaard, dat de geheele archipel benoorden Oanada tot heelemaal aan de Pool, aan Canada toebe hoort. Amerikaansche autoriteiten 'beweren, dat een dergelijke aanspraak tot dusver nooit was gemaakt en dat de Canadeesche regeering nooit over deze kwestie ln ge dachten wisseling was getreden met andere regeeringen. Het llgrt in de bedoeling van de aa. expeditie van McMlllan, welke wordt uit gezonden met steun van de Amerikaan sche marine, om eventueel te ontdekken land tot Amerikaansch gebied te verkla ren. MEXICO. Een ontploffing op een petrolenmveld. Tien Mexicaanscbe' arbeiders en een Amerikaansche werden Vrijdag gedood bij een ontploffing, die plaats had toen zij bezig waren met het aanboren van een petroleumbron in het gebied van Tam- pioo. CHINA. De correspondent te Riga van de „Ti mes" meldt, dat er ln Rusland allerlei ge ruchten de ronde doen over een spoedigen oorlog in het Verre Oosten. Die dreigende geruchten komen uit verschillende plaat sen: Kharbin, Peking en Tokio, De groote oorzaak van deze geruchten moet worden gezocht in het plan van Japan om een spoorweg aan te leggen van Taonan- foe, hetgeen China niet wil toestaan. Een tweede reden is de vastberaden steun^ door Tsjang-tso-lin verleend aan de Chi neesche regeeringsambtenareii, die gewei gerd hadden niet-sowjet en niet-Chlneesch personeel van den Ohineeschen Ooster spoorweg te ontslaan. De bolsjewikl hadden geëischt, dat dit ontslag vóór 1 Juni zou worden verleend. Het heet, dat zoowel de sowjet-regeering als Tsjang-tso-lln zich op een 'botsing voor bereiden. Tsjang mobiliseert en de sowjet- autoriteiten trekken troepen samen aan de grens. Ook te Kharbin is een heftige wrijving tusschen Russen en Ohlneezen. Het blijft natuurlijk af te wachten, wat er van deze geruchten waar is. Men heeft hier weer te doen met de oude tegenstelling tusschen Japan en Rusland. In het verdrag tusschen Japan en de Sow- jetregeering had Rusland afgezien van ver zet tegen de uitbreiding van den Japanschen Invloed in de vroegere z.g. „Russische sfeer van invloed in Mantsjoerije." Een Chinee sche maatschappij', echter gefinancierd door den (Japanschen) Zuid-Mantsjoerlj schen Spoorweg, verwierf een concessie voor den bouw van een doortrekking van den Japan schen spoorweg van Taonanfoe naar Khoer- koera, aan den Ohineeschen Oosterspoor weg, ln de buurt van Tltslkar. De Russische gezant te Peking had al dadelijk tegen die concessie geprotesteerd. En thans zou dit conflict nog zijn verscherpt, („N. R. CO. leven is z'n geneesmiddel, dat is zeker." „Pas maar op, dat je hem niet meer dan een eetlepel tegelijk geeft, om mee te be ginnen," zeide Steer. Geef hem heel lang zaam aan wat meer, of je zou er apljt van kunnen hebben. O, ja, ik wist wel, dat Je nog iets te zeggen 'bad, Cherry. Je bleef maar doorhameren op dat groote Idee van je en daardoor ging het mij uit de ge dachten. De bedelaar met dien bruinen tronie hangt hier weer om het huls." Oherry Plummer, die ln de loge over een kop fijne koffie gebogen gezeten had, sprong kaarsrecht overeind. „Meen Je Sitl Khan?" vroeg hij driftig. „Dat merk; ken je hem?" hervatte de portier droogjes. „Ik deel je aristocrati sche kennis niet. Het is dat mispunt met het apengezicht, dat mij door de vingers glipte ln den kelder, op den avond, toen je maat binnengebracht werd, al kan Ik daar Jammer genoeg geen eed op doen. Ik heb hem hier wel vijftig keeren rond zien gluren1, zooals ik je al meer gezegd héb. Probeerde hem ook al eens te pakken te krijgen, maar hij huppelde weg als een stuk papier door de lucnt, net zooals hij den allereersten keer deed. Ik zou wel eens willen weten, wat hij eigenlijk wil, die kleine helden 1" (Wordt vervolgd.) Ingezonden Mededeellng. Mljnhardt's Hoofdpijntabletten stillen spoedig de ergste hoofdpijn j§3 Prijs 60ct. Bij Apoth.en Droö'stei De relletjes te Sjanghai Te Shanghai ls de staat van beleg ge proclameerd in verband met de anti-Ja- pansohe troebelen, die daar hebben plaats gehad. Buitenlandsche oorlogsschepen zijn naar Shanghai vertrokken. De alge- mee ne staking ls geproclameerd. Deze breidt zloh snel uit. Zoover bekend zijn 20 personen 'gedood en 60 gewond. Uit Washington wordt gemeld dat de Amerikaansche vrijwilligers opgeroepen zijn ter bescherming van ds internationale wijk ln Shanghai LUCHTVAART. Naar de Frankf. Ztg. uit Zurioh ver neemt, hebben Denemarken, Finland, Ne derland, Zweden en Zwitaerland een in- ternationale conferentie te Kopenhagen belegd ter bespreking van de voorwaar den, onder welke zij tot de internationale conventie nopens de luchtvaart kunnen toetreden. Vliegongeval. Het vliegtuig FZ. 110, komende van het vliegkamp de Koolj vliegenier J. Marle, is gisteren door; onbekende oorzaak te Numansdorp gevallen. De vliegenier bleef ongedeerd, net toestel is vrijwel geheel vernield. De val werd gebroken doordat het vliegtuig ln de boomen terecht kwaim. De pooltocht van Amundsen. Uit Oslo wordt gemeld, dat de Noorsohe regeering besloten heeft twee marine- vliegtuigen naar Spitsbergen te zenden om te 'helpen bij de opsporing van Amund sen. De vlucht van dl Plneda Uit Oarnavon ln West-Australië wordt gemeld, dat de Itallaansche wereldvlle- ger markies dl Plnedo daar ls aangeko men. Dr. Eckener naar Spanje. Naar het JBerllner Tageblatt? meldt, zal dr. Eckener binnenkort naar Spanje ver trekken, teneinde daar in verschillende steden lezingen te houden over den tocht van de Z.R. III naar Amerika. Tevens zal dr. Eckener de indertijd tusschen de Zep- pelinmaatschappij en de te Sevilla opge richte Transatlantische Luchtvaartmaat schappij aangeknoopte onderhandelingen over de inrichting van een Zeppelinlucht- verkeer tusschen Spanje en Zuid-Amerika voortzetten. Het ligt in de bedoeling eerst een kleine Zeppelin van circa 80.000 ku'b. m. gasinhoud te bouwen, ten einde in dit luchtschip een Spaansche bemanning voor den dienst op te lelden. Deze Zeppe lin zal tusschen Spanje en de Azoren ver- keeren. Later zal er dan een groote Trans atlantische Zeppelin met een gasinhoud van 160.000 kub m. gebouwd worden. BINNENLAND Jhr. mr. W. RöelL t Op 67-Jarigen leeftijd is in bet Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag, waar bij door het ondergaan van eene ernstige ope ratie herstel van gezondheid bad trachten te vinden, overleden jhr. mr. W. Roël, kamerheer van de Koningin en Hofmaar schalk van de Koningin-Moeder. Klesgelegenheld voor zeelleden. In het gebouw van de Vereenlging van 8cheep#werktuigkundigen te Rotterdam, werd gisteren eene vergadering belegd van besturen van organisaties, bij de zeevaart betrokken. Doel -dezer besprekingen was, middelen te beramen, op welke wijze de zeelleden ln de gelegenheid zouden kunnen worden gesteld, hun kiesrecht ln de praktflk toe te passen. Men kwam tot de conclus'e, dat zonder aanvulling van de kieswet, het practisch on mogelijk bUJft, dat de zeelleden huu burger plichten ten deze vervullen. Besloten werd, tot het vormen van een „Comité" tot verkrijging van klesgelegen- held voor zeelieden^'. Dit comité zal Ijveren voor wetswijziging, opdat ook de' Nederland sche zeevarenden in een even gunstige po sitie worden geplaatst, als hunne vakgenoo- ten ln Engeland en Noorwegen. De uitvoerende commissie bestaat uit de •heeren: L. Veenstra, Ver. v. Scheepswerk- tulgkumdlge»; O.' Gosiinga, Ver. v. Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden; A. Kievit, Oentr. Bond van Transportarbeiders. Pasvisa Dultachland. (Vragen van Kamerleden.) De heer Weitkamp heeft tot de Minis ters van Buitenl. Zaken en van Arbeid, H. en N., de volgende vragen gericht: lo. Zijn de berichten in de bladen juist, dat terwijl de Duitsche Regeering bereid la de paavisa voor Nederlanders af te schaffen, de Nederlandsche Regeering daartoe niet wenscht over te gaan, wijl zij een trek van Duitsche arbeiders, die de arbeldsloonen in ons land heeten te drukken, vreest? ia Indien hst bovenstaands juist la, zijn COURANT Liehi op voor auto's en fietsen: Donderdag 4 Junig.42 uur. 80) afgebroken. (SM.) i

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1