T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN D 'NDERDAG 11 JUNI 1925 Eskader voor do Oostzee. De tot het eskad er voor de Oostzee lbe>- hoorende pantserschepen „Heemskerk" en „Tromp" zijn (gistermorgen te half elf van hier vertrokken. De overige schepen vertrekken morgenochtend. Zilveren Jubileom „Winnnbst". Zooals uit de in dit nummer opgenomen advertentie blijkt, viert bovengenoemde Vereeniging Maandag 15 Juni a.s. haar 25- jarig bestaan. In afwijking van het bericht van eenige 'weken geleden, zal dit jubileüm op bescheiden schaal worden herdacht, ter wijl plannen bestaan om in de maand Sep tember de meer naar buiten tredende fees telijkheden te doen plaats hebben. Maandagmorgen half zeven zal de dag ge opend worden met een rondgang door de gemeente, terwijl dés avonds een concert zal worden aangeboden (met welwillende medewerking van Mej. A. Hoogenbosch) aan donateurs en genoodlgden. Woensdag avond geeft de jubileerende Vereeniging een extra-concert in de muziektent in het plantsoen. De route voor Maandagmorgen is als volgt: Stationsplein, Gravenstraat, Sluls- dijkstraat, Janzenstraat, Spoorgracht, Fa- brleksgracht, Jan in 't Veltstraat, Nieuw- straat, Boiibrug, Zuidstraat, Keizersbrug, Westgraoht, Bierstraat, Vlamingstraat, Oostslootstraat, Looiersteeg, Loodsgracht, Koningsplein, Polderweg, Wilhelminastraat, Van Galenstraat, Kerkgracht, Singel, Wal- vischstraat, Breestraat, Langestraat, Dijk- straat, Kanaalweg, Postbrug, Koningstraat, Spoorstraat, Stationsplein. Op de reclamebiljetten van de Ath- leti^c-wedstrijden op Zondag a.s. staat dat het Stedelijk-Muzlekkorps (behoudens toestemming) ton 2 uur een rondgang zal maken vanaf het Stationsplein. Dit moet zijn ten 12 aar. Lezing van der Hoop. Zooals wij reeds meedeelden komt de leider der HollandIndië-vlucht Woens dag a.8. in Musis Sacrum zijn lezing met lichtbeelden houden. Het eventueel batig saldo wordt aan een nader op te geven fonds afgedragen. De verslagen over zijn lezing waren zeer gunstig, zoo herinneren wij aan het verslag van de Telegraaf, welk blad den heer v. d. Hoop een zeer geestig causeur noemde, die het publiek tot het einde wist te boelen. Een eere-comité wordt gevormd, ten einde den beroemden vlieger ook te Hel der te ontvangen. Uitslag Huizenveiling ten overstaan van Notaris Engelmann. Het woon- en winkelhuis, Brakkeveld- -weg 78; kooper de heer A. Gevers voor 4011.—. Rede van nu. H. O. Dresselhnys. De afdeeling Helder van den Vrijheids bond had gisterenavond een openbare ver gadering belegd, waar de leider der parle mentaire fractie, Mr. H. O. Dresselhuys, sprak over de liberale beginselen. De vergadering werd geopend door de wd. voorzitster, Mevrouw Dekker—Klik. Mr. Dresselhuys was minder teleurge steld over het geringe aantal aanwezigen, dan Mevr. Dekker. Het mooie zomersche weer zeer zeker, maar vooral de Evenredige Vertegenwoordiging, waardoor men niet meer op personen, maar slechts op lijsten stemt, was daarvan de oorzaak. In dit ver band besprak spr. de indiening van zijn wetsontwerp, dat beoogt hieraan tegemoet te komen. De Vrijheidsbond heeft thans voor de candldatuur reeds een verdeeling in districten gemaakt. Spr. zal de taak van het liberalisme be handelen. De programpunten en het be ginsel, zooals <fie vastgelegd zijn. Het be- Ënsel is van eenigszins wijsgeerigen aard. i dezen tijd is allereerst noodig een doel bewuste, democratische regeering, die een beeld geeft van den wil van het volk. De kiezer dient dus ook doelbewust te zijn, zoo dat de taak van het liberalisme moet zijn allereerst bewuste kiezers te kweeken. Tijdens en na den oorlog is het libera lisme niet gelukkig geweest: de groote gees telijke inzinking van den oorlog, verhou dingen, die spotten met alle economische wetten, schijn in plaats van werkelijkheid werkten daartoe mede. Het ontwaken volg de spoedig: de groote malaise van 1021 en daarna, de teleurstelling over het verlies van geestelijke en stoffelijke goederen, maar vooral de ontgoocheling als zou voor goed een einde aan den oorlog zijn gekomei. Een groot heimwee naar een betere we reld kwam over de menschheid en iedere fantast of fanaticus vond gehoor. Er ont stond een regeering van het sentiment, een gedachte, die lijnrecht ingaat tegen het libe ralisme dat tot grondslag heeft de rede. Deze gedachte is tegengesteld aan die van andere partijen, zooals b.v. de rechtsche. Men zal zeggen: het gezond verstand is hij elke partij de drijfveer. Maar de praktijk leert ons, dat het gezond verstand het her haaldelijk moet afleggen. Met voorbeelden loont spr. dit aan. Sentiment en gezond verstand voeren een heftigen strijd met elkander. Allerlei politieke partijen houden in li"" programma's rekening met het sentiment. De socialistische gedachte, dat de staat beter dan particulieren voordeelen kan bezorgen T°or de gemeenschap, heerscht nog altij opflanirs de ervaring van vei© jaren, die het tegendeel leert. Zelfs een zoo goed kenner van zijn kiezers als minister Oolijn verklaart ronduit, dat hij een beroep doet op het sen timent zijner kiezers. Daartegenover trachten wij door het ge zon.; verstand de dingen te zien. Hoe langer hoe meerder breidt de tegenstelling zich uit;» men heeft een dogma aanvaard, zoowel de rechtskhe ais de uiterst linksche partijen, vv ij daarentegen blijven op den bodem der werkelijkheid. Elk dogma brengt een dwang mee op anderen om hen te dwingen het dogma te aar vaarden. On2e partij doet- niet mede aan d'e tegenstelling, vandaar haar naam Vrij heidsbond. De aanhangers van een dogma gelopven, dat de Staat het recht en ook de macht heeft een individu te dwingen. Wij daarentegen meen en, dat men van de nood zakelijkheid eener bepaalde wet op een be paald beginsel moet overtuigd zijn. Als men hiervan niet is doordrongen, is het zelfs onmogelijk te regeeren, zooals spr. aantoont bij het wetsontwerp inzake de Olympische Spelen. Hierbij werd de eigen Ie ders verweten, dat ze ons volk op den weg naar het heidendom voerden. Met ver schillende citaten uit de Handelingen toon de 9pr. dit aan. Ook ter linkerzijde bestaan deze tegen stellingen: Wibaut en De Miranda, die in vele dingen lijnrecht staan tegenover Sten huis e.a. Spr. gaat hier niet verder op in, heeft evenwel duidelijk willen maken, dat een beginsel als het liberale bruikbaar is, en deugdelijk. Dat het christelijk beginsel ongeschikt is, hebben de laatste 7 jaar be wezen. De coalitie-partijen vragen niets anders dan om de coalitie te bandhaven. De linker zijde (met de vrijz.-dem.) hebben als eenige verkiezingsleus de nationale ontwapening. Wij kunnen alle bijzonderheden ter zijde stellen: en spr. zal zich slechts met deze twee vragen: het verlengen der coalitie en de ontwapening bezighouden. Juist het gebrek aan gelijkheid van be ginselen heeft dit Kabinet tot werkeloos heid gejdoemd. Nog nooit heeft een minister zoo'n meerderheid gehad als minister Ruys. In 1918 kwam de heer Ruys dan ook met een groot program, dat bedoeld was het ideaal van een christelijken staat zoo dicht mogelijk te naderen. De termijn is nu voor bij en men mag zich toch Afvragen: wat is er gedaan in die 7 jaar om dit te kunnen eischenP Onpartijdig genomen is dit spr. antwoord: van aj die plannen Ib niets hoe genaamd terechtgekomen. Hoe is het met 's lands financiën, met de Staatssohulden, met onze belastingen? Onze Staatsschulden zijn Verhoogd, onze belastingen insgelijks, enz. In 1918 wa9 er een programma op sociaal gebied. Minister .\alberse had het gemakkelijk: de Ziekte- wet-Talma lag klaar en Aalberse had slechts een besluit te nemen om haar ingevoerd te krijgen. En thans ligt de wet er nog, en zij wordt niet ingevoerd. Van al het andere is slechts behalve de ongelukkige Bakkers wet de 45-urige werkweek overgebleven, die ook al bouwvallig wordt. Leger en vloot. Wat heeft dit Ministerie, dat zoo warm is voor dit punt, bereikt? De pogingen tot democratiseering van minister Alting van Geusau leden fiasco. Minister Pop, de opvolger, zag in, dat wij een klei ner, beter toegerust leger moesten hebben, en wilde de lichting verminderen. Ook hij werd ten val gebracht. Minister Van Dijk kwam -en maakte het leger grooter: wij konden een zoo groot leger niet behoorlijk wapenen. Het gevolg is, dat wij een groot leger hebben, dat slecht is uitgerust en niet geoefend. De admiraal Naudin ten Ga te kwam in de Kamer met zijn marineplannen: om 2 uur kwam hij binnen en om kwart over 2 ging hjj weg, voor goed. Minister Bijleveld kwam en werd na 8 weken naar huis gestuurd. Minister Wes- terveld kwam met de Vlootwet, waardoor wy een onvoldoend vlootje zouden krijgen, een half minimum, op zichzelf een onmoge lijkheid. De Kamermeerderheid was 60, en had dus, om zoo te zeggen, die Vlootwet in haar zak. De regeering ging naar huis, er ontstond een crisis. Drie maanden later wandelden ze weer vroolijk de Kamer binnen en zouden we vernemen wat er met marine zou ge beuren. Het halve minimum was terugge bracht tot een kwart minimum. Thans heeft minister Westerveld in de Eerste Kamer verklaard, dat wettelijke regeling der vloot niet wel mogelijk is. Er zijn 7 jaren voorbijgegaan, de vloot had behoefte aan versterking, maar de re geering laat haar precies zoo achter als zij ze in 1918 ontving. Waterstaat. Zijn er groote dingen ter hand genomen, .nieuwe wegen, enz. aange legd? Neen, we hebben alleen het groote suooes-nummer gezien van den Postchèque- en Girodienst. t Buitenlandsche Zaken. Op gebied van handelsverdragen is wellicht iets verbeterd, niet op landbouw, enz. Het laatste is het verdrag met België, en ofschoon spr. er zich niet over wil uitlaten, kan worden ge zegd, dat België er voordeel van beeft en niet wij. Onderwijs. Min. De Visser trad in 1918 op met de uitvoering der liberale gedachte van Oort van der Linden. Beter onderwij 9, betere opleiding, de vrije school- Ib na 7 ja ren het peil van het volksonderwijs toege nomen. Wel de kosten van het onderwijs; het aantal schooltjes is bij honderden en duizenden verrezen. Ons openbaar onder wijs is ondanks deze kosten achteruitge gaan. De invoering der eenheidsschool en andere dingen hebben in de kaart der soc. gespeeld. u De regeering heeft zoo dikwijls verklaard, dat de openbare school weg moest. Is de bijzondere school dan vooruitgegaan. Ja, in aantal wel; maar de vrijheid der school is Ingezonden Mededeellng. 291 WIJNHARDT» Staat-Tabletten .ff** Maag-Tabletten. .73 Zenuw-Tabletten .79* Laxeer-Tabletten .èo« Hoofdpijn-Tabletten BQ Apotik.en Drogisten. W« zou spr. door kunnen gaan. En de vraag komt dan in ons op wat is de balans? Ook zelfs uit christelijk oogpunt beschouwd, moet bet antwoord lulden niets, nietsL Spr. citeert uit eene rede van Min. Oolijn 7 pun ten, 'die geen van alle verwezenlijkt zijn. Ook niét andere punten. Geen enkele maat- regél van christelijk beleid is vervuld. Het ministerie beeft niets van baar eigen pro gramma kunnen uitvoeren. Het antwoord waarom niet is: omdat de drie partijen geen enkelen gemeenschappelijken grondslag hebben. 'De tegenstelling tusschen protestant en katholiek is niet te overbruggen. Heeft men in algemeenen zin iets bereikt, zijn wij zedelijker geworden? Minister Oolijn heeft zelf erkend,' dat Ne derland zoo erg achteruitgegaan is op zede lijk gebied. Een regeering kan een volk niet zedelijker maken, maar de onze beeft het ook niet geprobeerd. Er is biets bereikt.... Geroep: Tariefwet! Behalve de Tariefwet, waarmee we op het hellend vlak der protectie gekomen zijn. Spr. gaat daar nader op in. Voor ons le vensonderhoud zijn wij aangewezen op het buitenland, en veredelen vele producten op onzen bodem. Ons land is te vergelijken met een fabriek, en wij moeten dus op de wereldmarkt kunnen concurreeren. lind en tuinbouw voelen dat het sterkst, en deze zullen juisf er nadeel van ondervinden. Deze stap is gedaan en wij kunnen niet meer terug. Met een voorbeeld uit Amerika toont 9pr. de nadeelen der protectie aan. Op het oogenbllk kan de Nederlandsche boter, ondanks dat ze per pond In Amerika 80 ets. invoerrechten -f- de vracht duurder is dan de Amerikaansche, de Amerlkaansche dood- ooncurreeren, tengevolge van de bescher ming dezer laatste. De Tariefwet, die al op 1 Jam zou inge voerd worden, is thans nog niet ingevoerd. Dit zal „toevallig" vlak na de verkiezingen geschieden. Spr. behandelt thans in het kort de pro grampunten der liberale partij. De aller eerste taak voor een Kabinet zal moeten zijn belastingverlaging. Spr. durft te zeg gen, dat het staatsorganisme langzamer hand tot een woekerplant is uitgedijd. Onze nationale koopkracht en concurreerkracht, gaat achteruit, en wij kriigen een zware strijd nu Duitschland weder opleeft Er moet dus kapitaal komen, het staatsorga nisme moet vereenvoudigd. Wij willen ver zet tegen de toenemende ambtenarij, enz. Na de pauze behandelt spr. de nationale ontwapening. Van de gelegenheid tot debatteeren maakt de heer S. N. B a k k e r gebruik door op een aantal punten in te gaan. Hij verwijt den heer Dresselhuys, dat deze voor de afschaf fing van het 7e leerjaar stemde en daardoor de groot-industrie in de hand werkte, en over de houding bij dé verkiezingen voor Prov. Staten in 1922, waardoor hij in de kaart der rechtsche partijen speelde, enz. De heer Z i t s vraagt naar de plannen der regeering inzake dé oud-gepensionneer- defl, waarvoor de beer Ter Hall, later de heer Dresselhuys, een lans brak. De heer Dresselhuys beantwoordt kortelijks de vragen van den beer Bakker. Spr. voelt niets voor het militarisme, dat is anti-Nederlandscb en anti-V rijheidébondsch De afschaffing van het 7e leerjaar heeft met fabrieksarbeid niets te maken, daar die eerst met 18 jaar begint. De oude koe van de Prov. verkiezingen /n 1922 is een zeer oude, waarover al meerdere inlichtingen zijn gegeven. Den heer Zits antwoordt spr., dat de heer Ter Hall jarenlang daarvoor opkwam. Toen de regeering om de zaak heenpraatte, heeft spr. de taak overgenomen en aan de regee ring de belofte herinnerd. De regeering zeide de financieele omstandigheden zijn verbe terd, maar wij willen afwachten of^de toe stand blijvend is. Spr. diende een motie in, die werd afgestemd door de geheele rechter zijde. Spr. komt thans op d© linksche partijen, de communisten kan spr. laten rusten. De soc.-dem. zeggen over hun vroeger pro gram der socialisatie weinig meer. De soc. verlangen volstrekt niet een spoedige her vorming, ook Troelstra erkende dit. Betref fende de medezeggenschap zijn wij nog slechts aan de „scholing". De praktische politiek is uitsluitend de ontwapening. De leidslieden der soc.-dem. op dit gebied zijn volkomen onbetrouwbaar, hun leiding is die van dronken menschen. De vrijz.-dem. zijn in 'de laatste jaren herhaaldelijk van rich ting veranderd. Spr. zet het standpunt van den Vrijheids bond uiteen. Persoonlijk heeft spr. steeds de pacifistisobe Idee gepredikt; spr. was leider van den Ned. Anti-Oorlogsraad, een lichaam, dat drie programpunten bad. lo. Internationaal Hof van Justitie. Dat is er nu. 2o. Vermindering van bewapeningen. 8o. Hiervoor is noodig een onderlinge garantie der volken, waarbij oorlog ais mis daad wordt beschouwd. Dit program is een wereldprogram ge worden en bet beginsel geworden van den Volkenbond. Spr. motie om dezen Bond, aanvankelijk zwak, te versterken, ls aan genomen en' jarenlang heeft spreker in de Kamer aangedrongen dat Nederland hem zou versterken. Wij kleine landen hebben tot taak den opbouw van den Volkenbond. Nog in 1928 besprak spr. met minister Karnebeek het voorstel van lord Robert OeciL Spr. verweet den mi nister deze zaak te hebben verwaarloost en de heeren Duys c.8. juichten 's mjn. houding toe. Toen is in het protocol van Genève de oorlog tot misdaad verklaard, maar dat protocol komt er dit jaar nog niet Door dit simpele woord „oorlog is misdaad" verandert de wereld van as pect. Dan is er geen groot land meer en geen klein, geen diplomatie. Dan is er nog alleen het recht. Nu nog staat in de Grondwet, dat de Koning oorlog kan ver klaren; als oorlog misdaad is, moet dit uit de Grondwet verdwijnen. Natuurlijk fcan zooiets niet in eens ver anderen. Maar kousen zal het, bet gezond verstand zal er om toe brengen. Sinds 1914 heeft de menschheid geleerd, dat als men oorlog heeft ontketend, de heele wereld daarin betrokken wordt en de heele beschaving zal vernietigen. Een staat, die thans oorlog begint, wordt zelf meegesleept Het is alsof men de pest of de cholera loslaat als men thans oorlog begint Men zal evenals tegen deze ram pen ook tegen den oorlog maatregelen nemen. Meer en meer wordt de oorlog een onbruikbaar instrument en men zal er iets anders voor vinden, tlL het recht Daarom zal persé de internationale orga nisatie komen, die den oorlog onmogelijk maakt Spr. is steeds pacifist .geweest en ver telt van zijn persoonlijke inzichten. Het ergert hem als men niets anders wil dan nationale ontwapening. Nergens over de heele wereld meenen de soc. iets van de ontwapeningsleuR Maar zelfs al wilde men het, dan is het naar spr. meening treurig als men niets anders doet dan zeggen: wij willen nationale ontwape ning. Nu reeds worden dienstweigeraars verdedigd. Men wil voor den vrede niets anders doen dan ontwapenen. Ieder die pacifistisch voelt, moet al het mogelijke doen om den oorlog onmogelijk te maken. De vraag van prof. van Bmden en de soc.-dem. of ons leger goed is, is belang rijk, maar voor spr. niet de eerste. Het belangrijkste voor de Nederlanders is, dat wij in Genève bereid zullen zijn ons deel in den Volkenbond bij te dragen en ons leger en onze vloot moeten in dien geest vervormd worden. Vandaar spr. voorstel in de Kamer met den minister van Oorlog een Godsvrede te sluiten, teneinde het leger te hervormen. En de Min. van Oorlog heeft het voorstel aan genomen, waardoor de regeering zich heeft verbonden, zoodra nog een land zioh aansluit, eene oommissie te benoe men om het leger te hervormen. Nationale ontwapening is een valsdhe verkiezingsleus. Ds. Koster heeft met belangstelling de uiteenzetting gevolgd en dankt den heer Dresselhuys voor wat hij zeide om trent de toezegging van den Minister van Oorlog. Heeft de Min. van Marine dat ook verklaard ten opzichte van de Marine. De heer Dresselhuys antwoordt, dat dit namens de heele regeering ge schiedde. Mevrouw Dekker—Klik dankte In hartelijke woorden den spr. vo§r diens fraaie rede en te ruim elf uur werd de vergadering gesloten. Rijkspostspaarbank. 1 cent (Schoolsparent. Gemeenteraad v. Helder, gebonden Dinsdag 9 Juni, 's avonds 6 uur, Aanwezig alle leden. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergade ring van 81 Maart 1926. Ingekomen Stukken. a. Bericht van goedkeuring, voor zooveel noodig, door Gedeputeerde Staten, van- het Raadsbesluit van 6 Mei 1925 tot het ver huren van verschillende perceelen land aan P. Wiering; b; Bericht van aanneming tot lid-en voor zitter van de Commissie van Plaatselijk Toezicht op het Lager Onderwijs van J. Baan*; 0. Bericht van aanneming der benoeming tot Directeur van Gemeentewerken van A. Dokter; d. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de derde wijziglngsbegroóting, dienst 1924; e. Goedkeuring van Gedeputeerd# Staten op het raadsbesluit van 18 Mei jl tot af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1924. De stukken ae worden voor kennis geving aangenomen. 1. Ontslagaanvrage van W. de Boer als Directeur van den Gemeentelijken hoofd act ecursus. Eervol verleeifd. g. Schrijven van Gedeputeerde Staten d.dT 27 Mei j.L, waarbij in overweging wordt gegeven het Raadsbesluit, van 6 Mei j.1. tot het toekennen van eenschadeloosstelling aan S. Moorman in te trekken. (Burgemeester en Wethouders adviseeren op'de door Gedeputeerde Staten aangevoer de gronden tot intrekking over te gaan). Het komt Ged. Staten voor, dat, waar de bedoelde overeenkomst wegens wanpraes- tatie aan de zijde des aannemers door B. en W. werd verbroken, voor het geven van eene schadeloosstelling aan dezen geen en kele reden bestaat. Ged Staten achten het besluit dan ook niet in het belang van de Gemeente en geven B. en W. in overweging te bevorderen, dat het besluit door den Raad worde ingetrokken. De heer Schoeffelenberger stelt de vraag of de raadameerderheid, die den vorlgan keer deze schadevergoeding tot een zoo luttel bedrag toekende, thans gevolg moet geven aan het verzoek van Ged. Sta ten. Spr. vraagt stemming overihet voorstel van B. en W. en meent, dat de raadsleden tbans hun eerste houding wel zullen blijven innemen. Spr. noemt de houding van bet College klein. De heer Geurt s erkent het recht van B. en W. in beroep te gaan, maar is even eens van meening, dat de raadsleden hun vroegere houding dienen te handhaven. Waar is anders het einde? De heer Verstegen wil, nu deze zaak in 't openbaar besproken wordt, en de heer Schoeffelenberger zich niet ontziet de hou ding van B. en W. als klein te kwalificee- ren, ook in 't openbaar iets hierover zeggen. Het gaat hier niet om het bedrag, dat slechts gering is, maar uitsluitend om het principe. Door de gemeente is met S. Moorman een contract gesloten en- dit contract is door den betrokkene niet nageleefd, waarop het door B. en W. verbroken is. Op voorstel van spr. is de leverantie opnieuw aan S. Moorman opgedragen, de zaak is nogmaals grondig onderzocht, maar wederom bleek, dat het niet ging. Eerst toen is, nadat de vakvereeniging, waarvan Moorman lid is, was gehoord, het contract verbroken. Het gaat er dus" thans om, dat de meerderheid van den Raad, buiten een contract om, dat verbroken moest worden, toch wil doorgaan' met de handhaving daarvan, hoewel het ge meentebelang eischte, dat het contract ver broken werd. I (De heer Van Dam motiveert zijn stem tegen het voorstel van B. en W._ Er ls een maal een besluit genomen en spr. kan zich niet voorstellen, dat de Raad thans anders zal beslissen. De heer Van Loo i9 eveneens tegen iet voorstel van het College. Ook na 's wet houders uiteenzetting is spr. niet overtuigd. Evenwel wenscht spr. niet weder in beroep te gaan en zal op grond daarvan tegen het voorstel-Schoeflelenberger stemmen. De heer Schoeffelenberger merkt op, dat als het hier om een principe gaat, Moorman nog veel sterker staat. Door eeu commissie van onderzoek is hij in zijn eer hersteld, en de houding van het College noemt spr. nu dubbel klein. Spr. vraagt stemming teneinde M. alsnog schadevergoe ding uit te keeren. De heer V a n O s meent, dat de heer Sch. de zaak niet juist voorstelt en wil deze nader uiteenzetten. De Voorzitter merkt op, dat het thans uitsluitend gaat over de vraag of de Raad de schadevergoeding moet voteeren ai dan niet. De heer Bot merkt op, dat Gedeputeerde Staten slechts „in overweging geven" en de Raad .dus vrij blijft. In stemming komt het voorstel van B. en W. tot intrekking van het Raadsbesluit, waarbij aan 8. Moorman schadevergoeding wordt toegekend. Het wordt aangenomen met 12 tegen 8 stemmen. Vóór stemmen Mevr. Van der Hulst en de heeren Bok, Zondervan, Van Loo, Van Os, Borkert, Heijblok, Boogaard, De Zee, Verstegen, Van Breda en Grunwald. AvondvakteekenschooL Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van het Bestuur der Afd. Hei der van den Bond van Leeraren en Leera- ressen bij het Nijverheidsonderwijs om uit betaling van het oude salaris van de leera ren der Avondvakteekenschool, met nader adres van belanghebbenden. De heer Smits wil deze zaak gaarne nader bekijken. Van de betrokken leeraren is een schrijven ontvangen, waarin zij uit eenzetten, dat hen tekort wordt gedaan. Zij drukken zich in dat schrijven nogal sterk uit. Ligt inderdaad de schuld bij de gemeen telijke administratie, vraagt spr. De' Voorzitter doet hieromtrent de volgende mededeelingen: Volgens adressanten moest het K. B. van 81 Januari 1925 op zijn laatst 5 Fe bruari <U.v. ten Stadhuize bekend zijn. De feitelijke gang van zaken was als volgt: 1. Het K. B. dateert 81 Januari 1925. 2. Op 12 Februari werd ontvangen een circulaire van den Min. van 0„ K. en W. betreffende de salarisregeling aan Nijver heidsscholen. 8. Deze circulaire is 18 Februari behan deld in het Ooilege van B. en W. 4. 14 Februari kreeg de afdeeling On derwijs de circulaire ter uitvoering. Enkele dagen later, (wanneer ls niet precies meer na te gaan), ontving de afdee ling het Staatsblad, benevens een Commen taar op de saiarisregeiing der -firma Samson. 6. Al deze stukken dienden, daar de regeling zeer ingewikkeld is, vooraf te wor den bestudeerd en vergeleken met de be staande regelingen. 7. Begonnen is daarna aan de bereke ning van de nieuwe salarissen der leeraren aan de Zeevaartschool, omdat het daar be trof Hoofdbetrekkingen. 8. Met de onder 6 en 7 genoemde werk zaamheden waren wederom enkele dagen gemoeid. Daarna kon pas worden begonnen aan de salarissen der leeraren aan de Avond vakteekenschooL 9. De praktijk brengt mede, dat uiter lijk de 28e of 24e ,van elke maand de salaris- mandaten van ai heft onderwijzend personeel der gemeente ter teekening gereed liggen en dus niet meer kunnen worden veranderd. Opgemerkt "Wordt hierbij, dat het onderwij zend personeel wordt uitbetaald op z.g. „losse" mandaten, die niet jaarlijks, mssr maandelijks worden opgemaakt en ook maandelijks worden geteekend. 10. Waar Februari slechts 28 dagen telt, moest dit nog enkele dagen eerder ge schieden, zoodat zeLfs aan de leeraren der Zeevaartschool eveneens over Februari nog het oude salaris is uitgekeerd, waarover geen enkele klacht is vernomen. 11. Uit het bovenstaande blijkt voldoen ds, dat er geen „verxuim" is gepleegd en Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne b(j- en hulppostkan toren over de maand Mei 1925. Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemelde kantoren, werd in den loop der maand ingelegd f69.551.01 en terng- betaald f 87.746.55. Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 18.195.54. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 47. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld- boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 7450.— en afgeschr. f 2650.—. Der halve meer in- dan afgeschr. f4800.—. Het aantal uitgegeven nienwe staatsschuld- boekjes bedroeg 1. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgeroerd: 0 order, tot een nominaal bedrag van f Hieronder >3 formulieren ad f 1.n spaarbankzegels van 5 cent en 178 formu lieren ad f 1.in spaarbankzegels van

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7