GEMENGD NIEUWS «STAD HELDER". Plotseling kreeg onze Helder 'n Reuze „groote stads" idee En 't publiek dat zooiets fijn vond Deed er dappertjes aan mee Liet zich in eert auto rijden Naar het drukke feestterrein En verlangde, blij genietend „Kon het maar altijd zoo zQn I" Nimmer heeft nog in den Hehjer Zooiets prachtige plaats gehad; De tentqonstelling „Stad Helder" Was een nieuwtje voor de stad. 't Volk was vol enthousias-me Over deze pracht en praal Die wij dankten aan d'herdenking Van 't Noordhollandsche Kanaal. Ied're stand te gaan beschrijven Neemt wis te veel ruimte in, Over 't algemeen genomen Was het ieder naar den zin. Om dat werk van nij'vre hahden Waar je overbluft op staart Eens vol aandacht te bewond'ren Was méér dan de moeite waard. 't Zeilen, 't vuurwerk trok véél aandacht Doch het meest de vliegerij O, daar wgren onze jutters Dad'lijk als de kippen bij. In Parijs, New York cn Londen Is het bijna uit den tijd, Maar in ons moderne Helder Was het nog een nieuwigheid. Zeven vijftig voor een ritje Was voorwaar nog billijk hoori Voor zoo'n zalig vliegend zitje 't Heerlijk vrije luchtruim door. 'k Hoop toch dat ze ook bij 't vliegen Spoedig concurreeren gaan, Dan wordt weldra in den-Helder Alles vliegende gedaan. Voor deez' prachtige prestatie Door „Stad Helder" thans verricht Is een woord van dank en hulde Zeker onze grootste plicht. Hulde aan de medewerkers En het kranig comité Dat voor 't slagen van „Stad Helder" Toch de meeste moeite deé. TRUUS-. Beroovlng. In deni nacht van Maandag op Dinsdag is een vreemdeling, afkomstig uit Kon- i stantinopel, in een huis aan de Lange Baanstraat te Rotterdam beroofd van een groot aantal Engelsche ponden en Belgi sche francs, dat een totaal bedraagt van ongeveer 2400. 12 arbeiders gedood. Te Peru in den Staat Inddana (V. St.) zijn bij een ongeval tengevolge van het omkippen van volgeladen kolenwagens zeven blanken en vijf negers gedood. Het waren wegwerkers in dienst van de Chesapeake and Ohlo Rallroad. Vier arbeiders door een sneltrein gedood. Vier arbeiders zijn, toen zij Maandag avond van hun werk terugkeerden en de spoorwegrails tusschen Kilbride en Ardrossan overstaken, overreden. Een sneltrein greep de ongelukkigen, die op slag werden gedood. Een der Ujken werd een mijl weggesleurd. Auto-ongeluk. 7 dooden. Bij een ongeluk met een jan-plezier- auto met mensohen uit York zijn 7 lieden gedood en verscheidene gekwetst De auto stortte bijr het afdalen van een heu vel van een brug en sloeg op de rotsen te pletter. Een record op het gebied van specerQ- vervalschlng. In het .Maandblad tegen de Verval- schingen" vinden wij een record vermeld op het gebied der specerij-vervalschingen. In een partij saffraan, hier te lande aangeboden, werd een gehalte van ruim 86.54 minerale bestanddeelen aange troffen, welke bij nader onderzoek voor 88.05 uit borax bleek te bestaan. Be rekent men den prijs van onvervalschte saffraan op ca. 220 per k.g. en borax op 0.40, dan kan men precies uitrekenen voor hoeveel men bij het koopen van zijn geölschte hoeveelheid saffraan bedrogen is geworden. Het behoeft natuurlijk geen betoog, al dus het blud, dat de qualiteit van deze saffraan absoluut ondeugdelijk is, en be halve dat men financieel bedrogen wcfrdt, is een zoo groote hoeveelheid borax niet onbedenkelijk uit een hygiënisch oog punt. Andere aangeboden saffraan-soor- ten bleken een te groote hoeveelheid stuifmeel (pollen) te bevatten. Men zij dus gewaarschuwd tegen z.g. goedkoope aanbiedingen, vooral van ge poederde specerijen in het algemeen. Het blad vraagt tenslotte: „Zouden der? gelijke sprekende feiten er nu eindelijk onze regeering toe kunnen brengen, om het steeds door ons gevraagde onderzoek aan de grenzen te verkrijgen?" TEXEL. Zondagavond arriveerde hier met de laatste boot minister Ruijs de Beeren- brouok. In hötel „De Lindeboom" werd overnacht. MaandagmórgenmaakteZ. Exc. een tocht naar „De Dennen vergezeld door den Directeur-Generaal van het Staatsboschbeheer en den houtvester. In ©sn dresseerkar maakte het gezelschap een tochtje door den Ploeglanderweg naar den nieuwen verbindingsweg te De Koog. De Ploeglanderweg zul voortaan „Minister Kuljsweg" heeten. Des middags ging men naar De Koog en daarna door u ,»dwW?ar de boerderij „De Koren schoof bezichtigd werd, naar De Cocks- norp. In hötel „De Hoop" werd eenigen tijd vertoefd. Per postboot verliet de minister ons eiland, om op Vlieland, en Terschelling no^taatsboschbedrijf in oogenschouw WIERINGEN. De arbeider J. B„ eigenaar van een schaap met lam, ging zijn beesten op zoeken, doch kwam tot de onaangename ontdekking, dat zij verdwenen waren. De man ging aan 't zoeken en vond zijn schaap ongedeerd in een drooge Bloot, in dezelfde slöot werd het lammetje ook gevonden, doch begraven. Het beestje zag er zeer toegetakeld uit en ia ver moedelijk door een bond verscheurd, wiens eigenaar 't lam begraven heeft, opdat 't geval niet zou uitkomen. De politie stelt een onderzoek in, tot nogtoe zonder resultaat. Een 5-tal particulieren, begaan met de schöde van B„ hebben deze ruim schoots vergoed. Met de ansjovisvisschetij gaat het nog steeds goed, hoewel de meeste kuilvis- schers er mee zijn opgehouden, terwijl de netvisschers nog goede vangsten maken, hetgeen-met de kuilvisschers niet meer het geval was. Aan den afslag was de markt f 0.68 per kilo. Naar wij vernemen is het maaien van zeegras op het „Woudstrand" voor dit jaar verboden en is die plaats aange wezen als ligplaats voor de kleinere schepen, welke wegens afsluiting „Amstel- diep" niet de Haukeshaven kunnen be reiken. Jl. Zondagavond gaf de muziekvereeni- ging „Apollo" van den Oever op het terrein van den heer Kool te Oosterland een volksconcert, hetwelk zeer goed slaagde. Een massa belangstellenden woönden het concert bijengenoten volop van de heerlijke muziek. Mijnheer de Redacteur. Zeer gaarne zag ik onderstaande als ingezonden geplaatst. Bij vooruaat dankend Mijns inziens heerscht hier in Helder een misverstand op het gebied van ons vervoerwezen, hetwelk in net belang van het publiek zoo spoedig mogelijk dient opgelost. Wat toch is het geval, indien wij op prachtige zqjnerdagen het verkeer vau Helder op Huisduinen gadeslaan'? Dan zien wij, dat er publiek vervoerd wordt1 met zoogenaamde autobussen, welaemeer vrachtwagens zijn. Hal zij er ouoogelijk. uitzien, dn zou nog et minste zijn. Maar naar mijn meening is de veiligheid van het.publiek met voldoende gewaarborgd met bedoelde auto's. Het is loch een be kend feit, dat deze bussen méestai in de week w orden gebruikt voor het vervoeren van zware vrachten, ais zand, grint, steen kolen, verhuizingen enz. Nu gaat het toch niet aan, dat deze auto's met mooi weer maar even worden omgetooverd in passagiers auto s. Zeer groot is de kans, dat ueze vervoermiddelen door de gere gelde zuare bevrachting minderwaardig worden en zoodoende gevaar gaan ople veren voor het publiek. Tot slot wil ik er nog even op wijzen, dat ook de kwestie der standplaatsen nog niet voldoende is geregeld. Daar alleen wordt gelet op het feit of men lid is van de auto-verhuurders-vereeni- ging en niet met deugdelijk materiaal rijdt Met beleefde dank voor plaatsing, H. HEEMAN. Geachte Redactie I Verzoeke beleefd een klein plaatsje voor onderstaand schrijven, bij voorbaat dank. Het is dan om een verantwoording te geven van f 16.10, waar ondergeteekende gepasseqrden Zaterdag mee werd verrast, van de H.H. Onderofficieren der Land macht „O. B." afd. Helder, ten bate de* kas van de vereeniging „Weduwenzorg" van voor 1909 gepensionneerden, waarvan de vrouwen tot nog toe in 't vergeetboek bleven. Bovengenoemde heeren hebben gemeend, het lot dier vrouwen, te helpen verlichten, door het plan op te vatten elke maand 10 cent af te dragen, om bovengenoemde Vereeniging in de ge legenheid te stellen de weduwen haar kleine uitkeering te kunnen geven. Een woord van dank, ook uit naam der weduw vrouwen, is hier dan ook wel op zijn plaats Gaarne zou ondergeteekende willen dat de Zeemacht het voorbeeld volgde, aan gezien de afdeeling Helder aan de meeste weduwen van de Zeemachtlieden uit keering geeft. En zoo het spreekwoord zegt, ieder steentje vormt spoedig een heel gebouw. Ook heeft de vereeniging „Weduwenzorg" weer een verloting op touw gezet» en heeft ondergeteekende eerst 1000 Loten ontvangendie moeten spoedig weg z^jn. Dus weduwen, die er van trekken, Uw bulp is mede daarvoor noodig, gij hebt U den vorigen keer zoo flink geweerd, meldt U nu ook Spoedig bjj mij aan,, dan komt de zaak spoedig voor elkaar. Machten er nog onder u zijn die een prijsje beschikbaar hebben, gaarne stel ik mijn huis disponibel, om er een Bazar van te maken en zorg ik voor de opzending. Laat uw milde hart zien, hunne mannen hebben zich ook gepfferd en door bedelgiften moeten wij nu een maal alles bij elkaar zien te houden. U Mijnheer de Redacteur, nogmaals dank voor de opname, teeken ik' Achtend, v M. VAN VLIET—WICKEL, Donatrice Weduwen org. Helder, 10 Juni 1925. Hoogstraat 121. Geachte Redactie, Gaarne zou ik voor onderstaande rege len een plaatsje willen in pwe kolommen. B]j voorbaat dank. In het nummer van Zaterdag j.L komt onder het hoofd „Op en om het Binnen hof' 'het voügende voor: „H Blijkt immers, dat de heer Warnaar niet voorkomt op de anti-revolutionaire lijst voor 1 Juli.Hij heeft dus een paar maal eene Kamerzitting bijgewoond zonder iets anders te „proesteeren" dan zijn stem uit te brengen volgons het partij- parooL En dat „grapje" zal Vader Staat op circa 1600 aan „vergoeding" komen te staan voor de maanden Juni, Juli, Augustus en bijna geheel September! Het geval doet denken aan de oamlsoh- tragisohe vertooning van 1909, toen zekere Van Maanen, een kleermaker uit Veenien- daal, gebruikt werd voor een „mop", als men 't zoo noemen wil.... Deze man leende er zich toe, een paar uren Kamer lid te zijn en streek daarvoor1 circa ƒ250 en de reiskosten' op." Hierin komen een paar beschuldigin gen voor, die weerlegd moeten worden. De vergelijking n.L tusschen den heer Wafnaar en het geval-Veenendaa! (dis trict Ede) gaat niet op, omdat de heer Warnaar plaatsvervanger was, candidaat gesteld op een volkomen ordelijke en ern stige wijze, en die dus door het overlijden van deni heer De Monté Verloren vol komen gerechtigd was het lidmaatschap te aanvaarden. Dat andere geval (afge speeld in den tijd, toen et nog districts- gewijze werd gestemd) geldt iemand, die door grappenmakers is candidaat gesteld en bij enkele candidaatstelllng werd gekozen, die nog kon worden beëedigd en ook nog een enkele vergadering kon mee maken. Toch, hoe volkomen ln zijn recht, dacht de heer Warnaar er niet aan meer zitting te nemen. De voorzitter van de A.R. kamerclub verzocht echter dit wel te doen, omdat dit noodzakelijk was bij de verschillende belangrijke stemmingen, die nog komen moesten. Op dit uitdrukkelijk verzoek heeft de heer W. z'n plicht gedaan en de gang van zaken bewees, dat dit zeer goed was ge zien. Dat de beschuldiging als zou de heer W. aan geldelijk voordeel denken, dus ongegrond is, blijkt duidelijk hieruit, dat het eerst niet wilde zitting nemen en bovendien uit het feit, dat hij lid is van een kamerfractie, die zich steeds heeft verzet tegen het verhoogen der vergoe ding voor Kamerleden. Het zou geen kwaad hebben gekund als men1 niet plleen naar Mr. Marchant had geluisterd over die dingen, en „Het Va derland"" had toekeken, maar dat men over het betreffende onderwerp ook „De Stan daard" had gelezen, die over dat speciale onderwerp ter zake kundig mag worden genoemd. Met hart. groeten en dank, uw dw. H. VEENHOF. Ruyterstraat 8. Zondagsdienst voor hen was. Om 11 uur aan het strand Iets beginnen willen, hebben '8 morgens waa het passagiersvliegtuig daartoe l'/t jaar geleden een verzoek, gedaan, tot tweemalen toe boven onze Kerk met een groot lawaai. Ik geloof, dat er toen nog geen kerkdienst afgeloopen was. Er is immers een wet, die zegt, dat er onder de kerkdiensten geen rondgang met mu ziek mag geschieden? Dit was zeker een uitzondering, M. H., op den laatsten dag der tentoonstelling 1 Dat wij sympathiseerden met de ten toonstelling, bewijst wel het uithangen van onzen vlag van Maandag 1 tot Zaterdag 7 Juni ik geloof de eenlge vlag aan d$ gracht. Des Zondags heeft onze vlag Zon dagsdienst, Nog een slotwoord, mijne Heeren. a. Als onze beminde Vorstin spreekt, behooren de leden der Sta ten-Generaal te zwijgen. b. Als onze Hooggeachte Burgemeester spreekt, behooren de raadsleden te zwij gen. c. Als de Heilige Geest tot onze zielen spreekt door den mond van den dienst- doenden predikant, behooren de stemmen van buiten te zwijgen!,!!.. Hoogachtend, Uw dw. A. de GrootSchuitema. Helder, 8 Juni 1925 Achtergracht W. Z. 16 a. Noot. Lees: Zaterdag 80 Mei. De Redactie was zoo vriendelijk mij het schrijven van den heer H. Veenhof ter inzage te zenden. Waarvoor mijn dank. In de eerste plaats, ln mijn „Op en om het Binnenhof" van Zaterdag 80 Mei j.L heb ik wel degelijk doen uitkomen, dat het geval-Warnaar van 1925 niet van ge heel denxelfden aard is als dat van den Veenendaalschen kleermaker! in 1909. Wanneer mr. Rutgers, de voorzitter van de anti-revolutionaire Tweede Kamer fractie, inderdaad den heer Warnaar tegen diens zin heeft overgehaald om ge durende drie dagen voor „stern-machine" te dienen, dan drukt m.L vrijwel de ge- heele verantwoordelijkheid hier op mr. Rutgers. Maar toch. Zedelijke plloht van den heer Warnaar zou dan toch moet ieder erkennen zijn om zoodra hij die drie dagen „Kamer- dienst" achter den rug had, zijn ontslag in te dienen. Hij had dit reeds op Vrijdag 80 Mei J.L, nadat hij zijne „Schuldlgkeit" had ver- Hoht, kunnen) en moeten doen. opdat de Staat ham niet over de maanden Juni, Juli, Augustus en het grootste deel van September zou hebben uit te keeren „ver goeding" naar den maatstaf van 5000 per jaar, zonder dat de heer Warnaar daarvoor iets anders gepresteerd had dan een paar maal „voor of „tegen'' te zeg gen! Zeker rust die plloht op een lid der Kaïmer-fractie, welke zooals de heer H. Veenhof, de Inzender van bovenstaand schrijven, zegt „zich steeds heeft ver zet tegen hét verhoogen der vergoeding voor Kamerleden". Ook bij het beschouwen van dit geval plaatste ik mij op volkomen-neutraal standptint. De politlekeorlj heeft er niets mee te maken. Wel de vraag van „zelfrespect" en van deernis met de kas van Vader Staat. Hoogachtend, Mr. ANTONIO. Den Edelaohtbaren Heeren Bestuur onzer Stad. U weet, den 2en Pinksterdag heeft de Harlinger bóót hier c.a. 600 passagiers ge bracht, die hier slechts 4 uur hebben kun nen vertoeven. Welgemoed kwamen ze binnen onder het spelen van het „Wilhel mus" en welvoldaan keerden ze terug en lieten het „Friesche Volkslied" hooren. Het heeft mij gespeten, dat de Friezen toen geen vliegmachine, watervliegtuig of onderzeeër hebben gezien. Ze zeiden zelf: „ik wou, dat ik dat nu eens zagl Dat is voor hen natuurlijk Iets buitengewoons 1 Maar enfin, dien Pinkster-Maandag had de Marine Zondagsdienst. Ik gun het zei Maar wat me heeft bevreemd en ge griefd, dat het Zondag den 7den Juni geen Helder, 8 .JtunI 1926. Geachte Redactie. Zoudt u onderstaand schrijven ln uw blad willen opnemen. BIJ voorbaat onzen dank. Om te komen .tot het stichten eener Fröbel school ln Tuindorp, hebben wij een groot be drag noodig, dat er op t oogerubllk nog niet le. Wij hebben ruim 900 ln kas. Daar de school volgens de begrooting op'plm. 90.000 zal komen te staan, blijkt, dat we dus nog 2 nullen te kort komen. Deze willen we er graag bi] krijgen. Maar 'hoe? Wanneer we hier ln de plaats een „Croesus" hadden, wij «ouden niet schromen, bij hem aan te Kloppen en hem trachten voor ons plan te winnen. Dan waren we waarschijnlijk heel gauw aan ons bedrag toe. Of waren er een dertigtal plaatsgenooten, die ons elk een „duizendje" wilden schenken, dankbaar zouden we dit aanvaarden. Boven genoemde wenschen «uilen echter wel IJdel blijken te zijn. We zijn dan ook met giften, kleiner dan de genoemde bedragen., tevreden, ja, 't kleinste bedrag, ons geschonken, zal met blijdschap aangenomen worden. Blijkt het due aan met ons doel sympathiseerende plaatsge nooten, dat er na de afgeloopen tentoonstelling nog eenig geld is overgebleven dn een verbor gen hoekje, wij zullen er gaarne over beschik ken. Allicht zijn er men6dhen, die hebben wil len vliegen, maar niet in de gelegenheid waren, om voor den „civieler'^ prijs van 7.60 ees tochtje te ondernemen; laat hen doen, alsof ze wel gevlogen hebben en ons dit bedrag ter hand stellen. Zooals we reeds zedden, alle groote giften, giften en glftje9 zijn uiterst welkom. Boven staande resumeerende komen we tot bet vol gende rekensommetje: 90 X 1000-= 90.000 of 800 X 100 90.000 of 8000 X 10 30 000 of 4000 X 7.50 80.000, enz. Maar ln plaats van genoemde „tien vogele in de lucht" er alvast „één ln de hand" te heb ben, heeft het Stedelijk Muziekkorps zich be schikbaar gesteld ten bate van de oprichting van de Fröbelschool een Tulnoonoert te geven en wel Zaterdag 18 Juni 1926 ln den tuin van Casino. Hierbij zal een zeer mooi programma tengehoore gebracht worden. De entréeprijs ts zeer troedkoop gesteld, n.1. 90 cent, terwijl er na afloop van het oonoert 'bal zal zijn. Wij hopen, dat een leder van deze gunstige gele genheid gebruik zal maken. Voor bizonder- heden verwijzen wij naar de advertentie ln de Heldersche Courant. Het Stichtingscomité, H. J. Marinus, voorz., Binnenhaven 108. L. J. v. d. Kuyl, secr., Laan 13. N. Dl C. Reus, penn., Hoogstraat 82. Tentoonstelling „Stad Helder". Geachte Redactie. Niet als optimist, doch als pessimist, dien lk mij eerbiedig aan, om <bg. tentoonstelling door middel van uw blad te beoordeelen, zooals die doo^ mij bekeken wordt. En dah volgt ln de eerste plaats de kardinale vraag: „Is de ge houden tentoonstelling een blijvend succes voor onze plaats?" Waarop lk zoo vrij ben te antwoorden: Neen: De geheele ophef van deze tentoonstelling is van alle kanten een zijdig belicht 'geworden .en schroomde men daarbij de zaak van twee kanten te bezien. Men beroept zich op het groot aantal bezoe- kere(stère), maar verzuimt er handig aan toe te voegen, dat daarbij zijn, die 4 k 5 maal, niet de tentoonstelling, maar de aanverwante etablissementen gingen bezoeken,om zich daar te gaan vermaken. Men kan dat aantal dan ook veilig tot V» terugbrengen. Nu is dit op zichzelf niet van het grootste belang, doch men wil toch zeker niet ontkennen, dat, ware het weer slecht geweest, er bij wijze van spre ken, niemand naar den buitenkant gewandeld zoij zijn, om de tentoonstelling te gaan be zoeken. Ja, 't la waar, wij hebben een groot aantal vreemdelingen gehad, die voor een koopje een pracht zeereisje hebben medege maakt en die u nimmer meer in Helder terug ziet, dan, .wanneer weer een dergelijk feeet, gepaard gaande met hetzelfde prachtige weer, plaate zou hebben. De meerdere bekendheid, één der voornaamste factoren van den opzet, is men binnen eenlge dagen weer vergeten. Ik heb ook menechen gesproken van buiten (die optlmlet zal zeggen: zeker die even pes simistisch waren als gij) die mij zelden: Nu ja, het feeet en "zelfs de tentoonstelling zijn niet onaardig, maar om Helder vooruit te brengen, mijnheer, is dat de weg niet! Laat men de verbinding met die «tad verbeteren, want wanneer wij onze lnkoopen gaan doen, doen wii dat in Schagen of Alkmaar. Waarom geen autobuisdlenst in het leven geroepen, zoonoodig met Gem. euibeidle, welke door den Polder, Wleringerwaard, Barsingerhorn enz. zijn route neemt. U zou dan eens zien, hoe uw plaats' daarvan opflikkerde en hoe dat ten goede kwam aan den handeldrijvenden .middenstand. En deze opmerking onderschrijf ik ten volle. Ik wHl ze nog wel even aandikken. B.v. komt men uit het buitenland met den brein van 9.07 u. te Amsterdam aan, dan vertrekt de laatste trein uit Amsterdam naar Helder eveneens om 9.07 u., maar den kan men nog 4 maal uit Am- sterdan? naar Alkmaar. (Is dat niet iets voor de Kamer van Koophandel?) Een ééndag.- eleke"wooni iMlen retour kan men hier niet eens verkrijgen, ln Alkmaar well In Schagen bezorgt men 4 maal -U'gr de poet, hier 8 maal. Mensohen, die bis* met tot heden geen of afwijzend antwoord. Iemand, die hier naast bet badhuis een restau rant wilde bouwen, kroeg ter» antwoord van hen, die hierom het hardst echroeuwon van „Huisduinen vooruit!": Neen, dat gaat niet, want dan wondt gij een concurrent van bet badhui». Kijk, mijnbeer de redacteur, dat zijn grieven, die historisch sljn en waarvan lk zoonoodig de namen wil noemen. En boe ie nu de mid denstand gevaren? Heeft (We belang gehad bij het houden van dit lentoonetellingsfecet? Geen sprake van! Integendeel. De zaken ln 1 oentram der stad hebben oen flnancloele schade geleden, waarvoor zij de feestcommis sie niet dankbaar behoeven te zijn. En Huis duinen, de mveneohen, die daar bet gehoele jaar hunkeren naar een mooie Pinkster, hebben hun koeten van muziek enz. niet verdiend, .fa, zal men mij willen toevoegen, maar moet men, om nen tentoonstelling te org&nieeeren, dan reke ning gaan 'houden met een paar rakenonen» .sehien, die toevallig hun zaken ongunstig hebben liggen. Neen, maar toch had hot overweging verdient, daar rekening mede te houden. Dit allee doet niets ai aan mijn oorspronkelijke opmerking, en dat het elegen der tentoonstel ling dus alleen geldt de verkochte entrée'e en dat hot Gem. 'garantiefonds niet ten volle uit betaald behoeft te borden, dat men eer=tda.i ire de uitreiking van eenige lintjee te zien krijgt. Men heeft ook een feestmaaltijd gehouden, die niet koperig smaakte; men heeft daarna ook de tentoonstelling (bezocht in een.... feeste lijke stemming, recommandatie voor de 'be kendheid onzer plaats. En dan, mijnheer de Redacteur, u zult mij toch willen toegeven, dat de geheele tentoonstelling optlma-forma militaristisch was en dat het ten hemel schreit, dat vooraanstaande menechen van verschillen de politieke pluimage daarbij één en ondeel baar de leugen verkondigden, dat het houden van zoo'n tentoonstelling een plaatselijk be lang, ls. Men heeft mensohen. die behoefte heb ben om voor het eten een bittertje te gebrui ken, men heeft ze ook, die behoefte hebben op zijn tijd' eens aan den weg te kunnen timmeren. Ook heeft men ze, die een (bedelaar van de deur sturen, maar die dik doen, wanneer er Iets op touw 'gezet moet worden, waarvan dan heet, dat het In het belang ia van zijn medemensoh. Ja, mijnheer de Radecteur, zoolang men aan zijn deur bezoek krijgt, van kinderen met den honger op het gelaat, 'bij zich een briefje van moeder, of men dat eene wil lezen en dan daar uit verneemt, dat het gezin uit 12 mensohen bestaat, waarvan vader weken werkeloos is en zij in geen dagen warm eten hebben gero ken, laat staan van geproefd, zoolang zal mijn protest klinken tegen verbrassen van feest maaltijden op kosten van de gemeenschap. Ik weet, dat Unijn protest mij nog moer vijandschap bezorgt, dan thans het geval is. Dagelijks voel ik aan den lijve de persoonlijke antipathie, doch t zal mij daarom niet verhin deren mijn eenmaal ingeslagen weg te blijvèn volgen. Ik zal het hierbij laten, ofschoon er nog zeer veel over te zeggen valt. Hoogachtend, J. J. SCHOEFELENBERGER. Helder, 8 Juni 1925. Enkele kantteekenlngen onzerzijds mogen den lezer doen zien, hoe de heer Schoeffelenberger hier wederom, de gebruikelijke methode volgt van echrijf-maar-raak-dê-massa-slikt-het-wel. Eerste onzinnige bewering. Er zouden onder de ruim 20000 bezoekers der tentoonstelling plusminus dat is incaara dus ongeveer 12 h 13000 zijn, die 4 5 maal, niet de tentoonstel ling, maar de aanverwante etablissementen gingen bezoeken. Deze etablissementen waren een danstent en een cake-walk. Om deze te kunnen bezoeken zouden deze 12 k 18000 men- schen moeten betalen 80 oent entrée tot het tentoonstellingsterrein, 40 50 cent voor de danstent, daarna voor eiken dans 10 oent extra. Het tarief voor den cake-walk was waarschijn lijk iets lager. Enkel om te kunnen dansen dus zou men dit geld uitgeven, terwijl in Caeino en wellicht elders men veel goad- kooper terechtkon. Tweede onzinnige bewering. Er zou een groot aantal vreemdelingen zijn geweest, die voor een koopje een pracht zeereisje hebben meegemaakt. Het aantal deelnemers aan de boottochtjes was uit den aard der zaak slechts beperkt; het aantal vreemdelingen, dat niet van dit koopje profiteerde, was heel wat groo- ter dan omgekeerd. Derde onzinnige bewering. Men ls de meer dere bekendheid binnen enkele dagen weer vergeten. Volwassen menechen vergeten niet gauw een plaats, waar zij eenmaal geweest zijn. Anders dan bij kinderen, zijn hun indruk ken vaster en steviger en dus van meer blij- venden aard. Ieder die ooit ln een vreemde plaate geweest ie, heeft dit persoonlijk onder vonden. Vierde onzinnige bewering. Het is beter om een goede verbinding tot stand te brengen tus schen Helder en het zuiden, dat helpt meer dan zoo'n tentoonstelling. De heer Schoeffelen- berger doet net of hij niet weet, dat al jaren lang én Kamer van Koophandel, èn Economi sche Commissie èn Gemeentebestuur zelf tel kens en telkens weer pogingen ln het werk stellen hier betere verbindingen te krijgen, De heer Sohoeffelenherger praat weer over een auto-verbinding met den Polder en daarachter gelegen dorpen en doet dat op een verwijtende manier, alsof het de echuld ie van de autoritei ten, dat deze veriAling er nog niet is. Waar om onderneemt de neer Schoeffelenberger zoo'n dienst niet? Waarom gijat de het-r Sbh"< f fel n- berger met zijn belangrijke argumentatie en invloedrijke relatie niet zelf eens op audiëntie bij de spoorwegen om een betere verbinding te bepleiten?Waarom schrijft hij niet eens aan het Hoofdbestuur der Posterijen om een viermaal daagsohe postbestelling? Vijfde onzinnige bewering. De zaken in het centrum der stad hebben schade geleden; de menechen, die het ven de Pinksterdagen heb ben moeten, evenzeer. Dit zijn van die 'gratuite beweringen, die evenals de vorige, den opper vlakkige» lezer verrucht doen uitroepen: nou maar, die Schoeffelenberger zegt het ze toch maar!- Zoo min als de heer Schoeffelenberger bewijzen kan, dat zijne bewering waarheid be vat, zoo min kan het tegendeel worden aan getoond. Waar ie nochtans, det zeer vele wln- kele tot dee avonds laat open waren en dat verschillende firma's gedurende de tentoonstel- llngedagen 'goede zaken gedaan hebben. Zeede en meerdere onzinnige beweringen. De heer Schoeffelenberger, voelend, dat zijn gezwam-in-de-ruimite (men vergeve ons 4'it weinig elegante woord!) meer en meer erger nis begint op te wekken ln onze gemeente, zal nochtans daarmee doorgaan. De arme! Reed* Schiller schreef in zijn Lied von der Glocke: Den echlechten Mann muss man verachten, Der nie bedacht was er vollbringt. Voor den heer Schoeffelenberger hopen wij, dat hij meer en meer de w&aiheld van dit klas- Redactie Held. Courant.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9