Kiespijn PLAATSELIJK NIEUWS. DERDE EN LAATSTE BLAD. GEMENGD NIEUWS Op het gisteren te 's-Gravenhage ge houden Machinisten-examen, slaagde voor het voorloopig diploma onze plaatsgenoot de heer D. J. Snel, te Huisduinen. Buitengewone zitting van den Gemeenteraad. Door achttien leden van den raad der getneente Helder is aan den Burgemees ter verzocht om op Dinsdag 14 Juli aa. des namiddags te 5 uur, een vergadering van den Baad te willen beleggen ter be handeling van bijzondere gemeente-belan gen. Uit goede bron vernemen wij, dat deze „bijzondere gemeentebelangen" verband houden met het feit, dat het op 16 Juli a.s. tien jaar geleden is, dat de heer wT Hou wing tot burgemeester van onze stad weid benoemd. Jubileum mej. P. Krijn en. Volgende week zal mej. P. Krijnen haar 86-jarig jubileum als directrice van de Chr. Fröbelschool alhier, herdenken. Dat dit feit niet onopgemerkt voorbij kan gaan, zal ieder begrijpen. Het bestuur heelt dan ook gemeend Woensdagmorgen 9 uur voor de kinderen van de Fröbelschool en 'b middags om 8 uur voor de meisjes van de handwerk school een feest te organlseeren. Donderdagmiddag 4 uur zal een ten toonstelling worden geopend van bet werk van ae kinderen, terwijl dan tevens de Selegenheid voor ouders en belangstellen- en zal bestaan, om de jubilaresse te feli- dteeren. Vrijdagavond 8 uur is een vergadering belegd voor leden met hun echtgenoQten, van de Ver. voor Voorbereidend Ohr. La ger Onderwijs „Jachin". Het zal mej. Krijnen deze dagen aan belangstelling zeker niet ontbreken. De Prins naar Be Zuiderzeewerken. Gisteren heeft Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek gebracht aan de Zuiderzee werken en Wleringen. Met een drietal jachten, de „Brandaris" van den heer P. Luoassen, van Bussem, van wien Z.K.H. de gast was, de „Que Vadis" van den heer E. H. Lehmann van Am sterdam en een gehuurd jacht „de Bries", kwam het gezelschap, ongeveer twintig personen, gisterenmorgen in onze haven. De Prins was vergezeld van zijn adju dant Jhr. von Mühlen, als genoodigde werd de tocht ook mede gemaakt door den burgemeester van Bussum, den heer de Bordes, terwijl onze burgemeester de heer W. Houwing en de Vioe Admiraal O. Fook het bezoek aan Wieringen mee maakten. Te ruim 10 uur vertrok het gezelsohap in zes auto's naar v. E wrok sluis. In de eerste auto was Z. K. H. de Prins, de burgemeester van Helder en de Yice Admiraal gezeten. De drie jachten vertrokken van hier naar Terschelling. Na het bezoek aan de Zuiderzeewerken is het gezelschap met een torpedoboot naar Terschelling ver trokken. Bi) gunstig weer en laag water zou hedenmorgen een robbenjacht nabij Ter schelling gehouden worden. Hedenmiddag vertrekt het gezelsohap naar Volendam, en morgen (Zondag) naar Amsterdam. Onze Wieringer oorr. schrijft: Prins Hendrik bezocht gisteren ons eiland met een twintigtal personen. Het gezelsohap kwam wandelend over den afsluitdijk en ging vervolgens per auto nH»r Hyppolitushoef, alwaar het Raad- huis werd bezichtigd en Z. K. H. Zijn naam in het gulden boek" teekende. Ook werden de teekeningan van den Kroonprins 'van Duitsohland door hem bewonderd en bezooh hij vele personen waar de Kroonprins dikwijls op bezoek kwam, o.a, de dames Gez. Lont en den smid Luit, eigenaar der smederij, waarin hfj de hoefijzers smeedde en bekeek het gezelschap de hamers waarmede hij werkte. Z. K. H. stelde veel belang in alles be treffende den kroonprins, daar hij hem binnenkort een bezoekt hoopt te hrengen. De Pastorie te Oosterland werd ook be zichtigd, waajma het gezelsohap bij burge meester Kolff eenige verversohingen ge bruikte, en vertrok naar den Oever, om aldaar de Zuiderzeewerken nog te bezien. Hoogere Handelsschool te Helder. Het diploma 8-jarige weid toegekend aan de candidaten: M. de Boer, R. Bouima, H. v. d. Byt> J. Fey, L. Gelok, M. v. d. Grifn, J. Holle- stelle, O. v. d. Kooi (Texel), B. Meyer, J. Ouwerling, J. v. Sluys, E. Verfailie, P. v. Wensen en T. v. Wijk. Toegelaten tot de le klasse zijn de leer lingen: A. W. L/uydkx, J. J. Verfailie, M. M. J. ten Harinsen, H. Bruins, H. Hendriks, A J. J. Krijnen, J. D. Krijnen, A. O. Dekker, M. d. Wit, R. M. O. Braaf, G. J. Leen, Adr. Dekker, A. Huis, H. Polak, EL Smit, J. F. Daanen, D. J. Koppen, H. v. Essen. De toelating tot de 4e klas (leerlingen van de 8e klas der H.BJ3. of UX.O.) kan pas imlriden Augustus gepubliceerd wor den. Vliegongeluk. Een Fokker watervliegtuig, dat Don derdagmorgen hier aan het proefvliegen waa, om daarna aan de Marine afgeleverd te worden, la nabij paal 6 over tien kop geslagen, waarbij het vliegtuig zwaar beschadigd werd. Het vliegtuig daalde, om op het water te komen. De schuitjes kwamen echter °nder water, waardoor het toestel voor- oversloeg. Het vliegtuig was met 8 personen be mand, die door de torpedoboot G 2 gered werden. Later vertrok de Drenthe ter assisten tie die het vliegtuig aan boord nam en bet in de haven bracht, waar het gister avond op een andere boot werd overge laden en naar het vliegkamp „de Kooy" werd gebracht Het teren van den Ruyghweg. Voor de bewoners van den Ruyghweg was Vrijdagmorgen een gedenkwaardige en verblijdende morgen. Aan hun vaak geuit en vurig verlangen om verbetering van dezen weg door betéring, was door het gemeentebestuur volden. Nog in de laatste raadsvergadering werden door den beer Geurts hieromtrent vragen gesteld en wethouder Van Breda antwoordde, dat de teermachine reeds was aangekocht en binnenkort met betéring zou worden be gonnen, waarbij het eerst de Ruyghweg aan de beurt kwam. De heer Dokter had ons voor Vrijdag morgen uitgenoodigd de werkzaamheden te komen bezichtigen. Wij voldeden daar aan gaarne, omdat het ons de gelegenheid geeft van deze belangrijke wegenver betering verslag te geven. Het teren der wegen wordt in verschillende plaatsen in ons land met succes toegepast en voldoet daar wel. Het is een betrekkelijk een voudige behandeling; door middel van een sproeier wordt de verwarmd® leer op de straat gespoten. De daarvoor benoodigde machinerie is een Ijzeren ketel, die eenige vaten teer kan bevatten en van onder verwarmd wordt. De teer moet een warmte hebben van 180° en wordt dan door middel van een pomp-inriohting in een sproeibuis gepompt. Men gebruikt hiervoor water- vrije teer, omdat anders het water zou 8aan koken en over den ketel heen vloeien. »eze watervrije teer wordt het best ge stookt in liggende ovens, zoodat de gas fabriek hier ze niet maakt. Ter dikte van omstreeks IJ 2 K.G. per MJ. wordt deze teer op den vooraf zorgvuldig schoonde veegden weg ge spoten. Hoe meer het stof verwijderd is, hoe beter de vloeistof in den weg dringt Na eenige minuten is zij genoegzaam afgekoeld en verdikt en. wordt het grint- zand er weder overheen gebracht. Aldus is de weg weder begaanbaar, al zal het natuurlijk wel voorkomen, dat men iets aan zijn schoenen meeneemt. Qm liet teerprodnct flink te doen inloopen, blijft hij ongeveer een maand aldus liggen. Daarna volgt de tweede behandeling met z.g. Sprfimex. Dit is een asphaltdistellatie, die op dezelfde wijze wordt aangebracht, namelijk door middel van bespuiting, Echter moet dit produot een veel hoogeren warmtegraad hebben, van 820°. Daarmede is dan een waterdichte afdekking ver kregen. De thans voor het eerst hier toegepaste teermachine voldeed uitstekend. Natuur lijk zal men eenige routine moeten krijgen in het onderhouden der vuren en het op den juisten tijd bijvullen m»t teer, daar die eerst weej den vereischten warmte graad moet hebben. Maar de betéring zelve verliep vlot en vlug. De bewoners van den Ruyghweg waren natuurlijk in hun schik, dat thans aan het euvel der stof een eind komt. Meer dere wegen zullen, na dezen Ruyghweg, spoedig volgen. De bewerking van een straat vereisoht 7 man personeel: twee vegers, twee pompert, een besproeier en twee anderen, die het geteerde gedeelte weer met grintzand opvullen. Op deze wijze kunnen ook kuilen en onevenheden spoedig en afdoende worden gelijkge maakt en het wegprofiel regelmatig worden onderhouden. DE KERMIS. Wij vervolgen ons overzicht van het geen de verschillende theaters enz. deze week (boden en alsnog hebben te bieden. Wellicht zullen veie lezers deze courant eerst des Zondags lezen; hen bereiken wij niet meer. Anderen zijn er echter, die wel eens even deze rubriek willen doorzien, en voor hen is het, dat In hoofdzaak het onderstaande bestemd ia. Donderdagavond wfe$d door „Het Schouwtooneel'1 heit alleraardigste blij spel gegeven „Met de verkeerde ge trouwd'1. Daar deze opvoering heden- Zaterdag-avond herhaald wordt, willen wij er op wijzen, dat men niet beter zijn avond kan door brengen dan door dieze opvoering bij te wonen.' „Met de verkeerde getrouwd" is een blijspel in drie bedrij ven, geschreven door Leo W alther Stein (schrijver van JDe Hofal achter") en Ru- dolf Preéber, twee Duitache toneelschrij vers van naam:. Het ls zeer geestig en amusant en geeft alüerlqj aardige, vlotte tooneeltjes. Hugo Hoppe (Ko van Dijk) en zijn vrouw Eliae (Ooba BLarikeustein) hebben twee zoons, WilM (Co Balfoort) en Frits CPierre Mols). Willl heeft business in Noord-Amerika, Frits in Zuid-Amerika; beiden maken goede zaken. Zij zijn ter gelegenheid van den zestigsten verjaar dag van hun vader naar Europa'overge komen met hun respectieve vrouwen Walli, Fritrf vrouw (Nell Knoop) is in vroeger jaren een beroemdheid aan hei cabaret geweest, hetgeen den schoon ouders aanleiding ia een klein weinigje bevooroordeeld tegen haar te zijn. Daaren tegen is Mabel, de vrouw van Willi, (Enny de Leeuwe), een New-Yorksohe van de 6de Avenue (het millionairslkwaitier) en valt zij zeer in den smaak der schoon ouders. Geen van beiden heeft evenwel nog kennisgemaakt De kennismaking valt aanvankelijk niet mee: Mabel, die het eerst te voorschijn komt, is een verwende Amerikaansche millionaire met een massa pretenties, een zeer vrijgevochten willetje en grilletje, en laat de eenvoudige schoonouders van de aene verbazing in de andere rollen. Grap pig is de entróe de dhamibre van Walli. Walli is een degelijke Duitache, althans Ingezonden Mededeellng. uit Duitache ouders geboren, dat zij toe vallig in Buenos Ayres ter wereld kwam, leeft met haar karakter- en raseigen schappen niets te maken. Het verschil tusschen beide vrouwen is dus wel frap pant Het geestige van de situatie is nu wed, dat bij de wedenzijdsctH mannen deze contrasten ook aanwezig zijn, maar andersom. Wie het nu niet begrijpt moet het vanavond maar gaan zien on hooien; hjj zal zich zijn avond niet beklagen. Enny de Leeuwe speelde het Ameri kaansche vrouwtje met haar eigenaardig heden, haar onberekenbare grillen en, per saldo, haar gouden karakter. Zij deed dat op een onovertrefbare wijze. Haar spel beheerschte het gansche stuk; haar grap pig gebroken Hollandsch was allerbekoor- 7 3t om te hooren, en de manier waarop zij, in moeilijke situaties, naar het juiste Hoiandsbhe woord zocht, zeer amusant. Allergeestigst is de wijze waarop zij den haar het hof makenden von Lindner (van Staalduynen) behandelt. De haar aan het einde van dit bedrijf aangeboden fraaie lelies waren dan ook tn dien volsten zin des woords het symbool van haar on gedwongen, ingenue speL Aiw Hugo Hoppe fungeerde Ko^van Dijk. Hugo 'Hoppe ls de klassieke figuur deer Duitache blijspelen; genoeglijke, aar dige baas, 'n beetje bulderkast, maar daar meent-ie niets van,'en fabrikant van een of ander onbruikbaar geheimmiddel, dat zijn zoons zoogenaamd verkoopen in Ame rika, maar in waarheid spelen zij voor papa een -beetje komedie en brengen hem in den waan, dat zijn middel verkocht wordt., Ko van Dijk had nu en dan aardige momenten, maar naar onzen smaak wel eens wat veel neiging tot chargeeren. Kbba Blahkensteyn had zich tot een allerge noeglijke mère noble gemetamorpho- seerd en was een vriendelijk en gemoede lijk moedertje. De rol van Walli was uit den aard der zaak een lastige, omdat Walli in ailes het tegendeel moest zijn van de drukke, levendige MabeL Mejuf frouw Nel! Knoop vertolkte deze niet ge makkelijke en zeer ondankbare rol voor treffelijk. Van Staalduynen was do fat terige baron, die in geen enkel Dultsch blijspel mag ontbreken en die op verma kelijke wijze door Mabel wordt tereoht- gezet. Tenslotte (mevrouw Rijkenvan Rijk als Sofia, de huishoudster in den huize Hoppe; statige verschijning, niet op haar mondje gevallen, maar tenslotte niet zoo kwaad als zij zich voordoet. Resumeerende: een uiterst genoeglijk stuk, voortreffelijk spel, mooie decors, beschaafde vertolking. Voor wie zijn avond nog niet bestemd heeft het aange wezen stuk. Polly Perkina. Voor een matig bezette zaal ging gis teravond in Casino Polly Perkins, een vroolijk spel van liefde en list, dat reeds eerder te Helder werd opgevoerd. De hoofdrol werd gespeeld door mevr. van DijkRiecker, die daarvan een uitsteken de vertolking gaf. Na het tweede bedrijf werden haar bloemen aangeboden. Het publiek applaudisseerde enthousiast Morgenavond tot sluiting nogmaals de klucht „Zijn filiaal? Hml Hm!" Schouwburgloge Kerkplein. Vandaag, Zaterdag, en morgen, Zondag, kan men nog genieten van het wereld laohsuooes: „In Pyama", klucht met zang en dans in drie bedrijven,* opgevoerd door „Het Vrooljjke Toonéel",- directie Louis Davids en Louis de Bree van het Centraal Theater te Amsterdam. Wanneer wij zeggen, dat in de hoofd rollen, behalve bovengenoemde artistsn, Riek de la Mar, Annie Bakker, Marianr^ van Gelder; Jan Grootveld, Pierre Myin, Jo Bouwmeester, Ana van Dommelen e.a. hun triomfen vieren, is verdere aanbe veling overbodig. In de pauze wordt een zangwedstrijd door het publiek om fraaie prijzen gehou den, onder leiding van Louis Davids. In de annonce, waarin deze opvoering wera aangekondigd stond, dat het zal stormloopen om een plaatsje machtig te worden. Nu, op den dag dat wtJ dè eerste opvoe ring bijwoonden was het nog geen vech ten op leven en dood, om een plaats bewijs, doch het begon er wel al hardlg op te lijken. De eerste rang (klapstoelen) was al spoedig geheel uitverkocht en tot de laatste plaats besproken; wie dus niet teleurgesteld wil worden, moet er bijtijds bij zijn. Ook de andere rangen waren goed bezet en dit was geen wonder, want de re putatie, èn van het stuk èn van de acteurs on actrices was reeds lang vooruitgegaan. Louis Davids werd bij zijn eerste optre den reeds met hartelijk applaus door het publiek ontvangen;.het was, of men reeds wist, hoe men zou genieten van zijn on navolgbare grappen; hoe men zou gieren en schateren van den lach. Als lachen ge zond is, kan men hier een verjongings kuur ondergaan. Want na zoo'n opvoe ring te hebben bijgewoond gevoelt men zich voor langen tijd opgemonterd en op- gefrischt door het fijne spel en de dol vermakelijke tooneeltjes, waarvan men hier getuige is. En voor de directie zal het een groote voldoening zijn, als het Heldereche publiek blijk geeft, dat het degelijk spel weet te waardeeren en daar van door een grooten toeloop getuigenis aflegt Maar, wie last heeft van preutsoh- heid.... die weet ik niet wat ik raden zou. Variété Faveur. Gedurende de laatste dagen van de ker- misweek treedt in Tivoli op het Variété Faveur, geen onbekende voor het# uit gaand publiek in Helder. Ook nu is het een met zorg samengesteld programma, dat vertoond wordt en staat -de voorstel ling werkelijk op een hoog peil. Naast de Stuart Brothers, die door hun gymnastische toeren verbazing wekken, noemen tfe Hatsiu IJdo, den Japanschen equilibrist die zich op zijn toestellen, hoog in de zaal opgehangen, even thuis gevoelt als wij op den beganen vloer. Wie van eigenaardige muziek houdt kan zijn hart ophalen aan de prestaties van het Balogh Trio, welk drietal met een vaardigheid, waarover men versteld staat, hun instrument, een xylophoon, bespeelt. Een alleraardigst nummer was de dres suur van twee ponney's en twaalf honden door Mona et Mad. Little Fred. „Behan del de dieren met zachtheid", scheen de leus van de eigenaars te wezen, want de zweep was speelgoed en de suikerklontjes' vun den baas en de vrouw kenden ze des te beter. De humorist Lou Bandy mocht zich natuurlijk in een uitbundig succes ver heugen en zijn eerste woorden bij zijn op treden: ,,'t moet een gezellige boel worden vanavond", werden dan ook letterlijk be waarheid. Nog kregen we een alleraar digste komische soène: Pauline's verjaar dag en daarna de oerkomische Canadee- sche „Fietsentremmer" Mr. Robbins met zijn gezelschap. Gelachen, geschaterd is er, toen Mr. Rohbins 100.uit loofde voor dengene, die op een buiten model fiets natuurlijk, driemaal het too- neel rondreed. Liefhebbers genoeg, maar ze zaten meer naast dan op de fiets, die wel de eigenaardigheden van een koppi ger. ezel scheen te bezitten. We zouden niet volledig zijn met ons verslag, wanneer we de Eleotrische pirachtrevue in 6 af deelingen, niet in 't bfr zonder noemden. Wat hier door middel van verschillende liohteffecten bereikt wordt is tooveraohtig mooi en alleen een gang naar Tivoli waard. Wie de laatste kermisavonden nog eens genieten wil, be- zoeke dus het Variété Faveur in Tivoli. Scala De tragiek in het leven van de „gees telijk grooten" in deze wereld is, dat zij al.léén staan en niet begrepen kunnen worden door de massa. Te tragischer is dit voor dè tooneelkunstenaars, die juist voor het publiek hun kunst moeten geven on hun binnenst-zijn uit moeten levea. Dit tragische in 's kunstenaars leven, ls verwerkt in „Pierrot's smartlied", dat daardoor gtweklig donker vantoon en dramatisch van inhoud is. Achter de coulissen gebeuren donkere idingeh. Hoofdmotief van Pierrot's smaft is do verleiding van zijn vrouw Pierrotte door een laag sujet van een schouwburg directeur. De heer Reinoud van der Hilst Jr. vervulde in dit stuk de hoofdrol. De heer Van der Hilst beschikt over een sterk dramatisch talent en dat werd vereischt voor deze rol. Geweldig gepassioneerd was zijn spel, zielsontroerend zijn smart. Door hem werd het atuk gedragen en bleef de zaal in stille spanning. Naast hem stond Pierrette, mej. Mies van Norden, die eveneens blijk gaf met hartstocht en overgave te kunnen spelen. Jan van Dommelen had de rol van den schouwburg-directeur, de geestelijk ge- voellooze, sensueele figuur in dit stuk; een ondergeschikte rol had de heer R. van der Hilst Sr. Mej. Kitty Florpl zorgde op zeer ver dienstelijke wijze voor den zang. Een bizonder woord verdient de muzi kale begeleiding door het trio Rijf. Voor dit stuk is een speciaal accompagnement geschreven, weergevend de gepassio neerde hartstocht en de groote droef heid, die uitgeklaagd wordt op de cello in smartelijk donkere toonen. Aan het einde van het stuk, dat zijn 250ste opvoering had, werd de heer Van der Hilst gehuldigd met een bloe menkrans van de directie van de Witte Bioscoop en Scala en een krans van zqn personeel. Op recht hartelijke wijze werd de jubilaris geluk gewenscht. De heer Van der Hilst bood zelf zijn gezelschap en den heer Oor Rijf een bloemstuk aan. Dit allesgeschiedde onder hartelijk applaus van de vele aanwezigen. Het overige programma bestond uit nummers zang en voordracht, afgewisseld door kleine tooneelstukjes, zooals wij reeds bij onze vorige bespreking hebben gereleveerd. De4 Rikarts gayea praohtige •taaltjes van aorobatiek te zien. De Nederlandsche Redsvereeniglng. Nog te weinig ls in onze stad de No- derlandsohe Reisvereeniging bekend, die in de 19 jaren van haar bestaan reeds zoo véél gedaan heeft om aan vele liefhebbers het reizen en trekken te vergamakkelij- PREDIKBEURTEN. ZONDAG 12 JULL Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Geen dienst. Westerksrht 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Huisduinen: Geen dienst. Jnllanadorp: Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, J. O. van Gaaien, van Nijmegen. Gerei kerk (Spoorstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, CandidaatN. Willemse, van Amsterdam. Ohr. Gerei Kerk (Steengraqjit)i 's Morgens 10 uur en 'b avonds 6 uur, Ds. B. v. d. Berg. Oud Gerei Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, O. Riemers, beroepen Predikant te Harlingen. Leger des Hells (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 8.80 uur, Openluchtbijeen komst, Prins Hendriklaan. '•Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. Maar ook meer bescheiden reizen en reisjes worden gemaakt; de Vereeniging organiseert binnenlandsche uitstapjes, voet- en andere tochten, en speciaal 'de afdeelinigen hebben hier een 'belangrijke taak te vervullen. Eene afdeeling Helder zou bijrvoorbeeld uitstapjes kunnen orga nlseeren naar Texel, naar de Zuideraee- v erken, naar Bergen en Schoort, naar Haarlem. De defelnemers aan zoo'n uit stapje vinden, oan zoo te zeggen, htm bed gespreid. Voor alles wordt gezorgd, voor spoor of boot, voor koffiedrinken en mid dagmaal, voor een in verhand met de omstandigheden geschikt en praktisch programma, enz. Een goede regeling van een en ander hangt natuurlijk In de allereerste plaats af van een geschikt leider. Zou er hier ter stede niet iemand ge vonden kunnen worden, die het initiatief wil nemen tot oprichting eener afdeeling Helder? Dat er voor reizen wel belang stelling is, bewijst het werken van de nog slechts kort geleden opgerichte afdeeling der Arheiders-Reisvereeniging, die al ver schillende uitstapjes organiseerde en daarvan uitvoerig verslag gaf in dit blad. Uit het Politierapport Dinsdagmiddag deed een juffrouw aan gifte, dat uit een taschje van haar rijwiel dat zij in het fietsenrek bij de Gem. Bad en Zweminrichting had geplaatst, een handtaschje was ontvreemd, waarin een portemonnaie zat met pLm. 8 gulden in houd. Terzake het plegen van openbare schen nis der eerbaarheid werd Dinsdag een kermisreiziger aangehouden. In het perceel Janzenstraat 2, waarin een werkplaats is gevestigd van een on derneming in reclame-artikelen, ontstond Donderdagmiddag een brandje, dat met eigen middelen gebluscht kon worden. kon en te veraangenamen. In het laatste nummer van h«nr orgaan, „Reizen en Trekken1", wordt medegedeeld, dat de Vereeniging de veertigduizend leden ge passeerd is. Een vereeniging van 40000 leden vindt, zouden we haast zeggen, liaar weerga in ons land niet en eigenlijk is :bet wel een beetje onbehoorlijk, dat Hel der nog geen afdeeling rijk is. Vooral in de jaren na den oorlog is de lust tot reizen toegenomen. Verbeterde •economische toestanden hebben er het hunne toe bijlgedragen, en hieraan is het wel in hoofdzaak te danken, dat net ■sucoes dezer reisvereeniging zoo groot is geworden. Voor alle beurzen worden reizen georganiseerd en door de groote deelname kunnen de prijzen laag worden gesteld. Natuurlijk staan landen als Zwit serland, België, Frankrijk, Luxemburg, e.d. bovenaan op het lijstje, maar dit jaar reeds werden ook reizen ondernomen naar A frika. Voor slechts 368.— per persoon maakte de heer J. B. Schuil met 21 dames en hoeren een uitstapje naar Noord- Afrik a. Thans worden zelfs plannen uit gewerkt voor een reis naar Amerika in T926, die ongeveer 1100 1200 zal (kosten, hetgeen zeer zeker niet veel is, ais men rekent, dat deze reis ongeveer rijf 'weken zal duren. Een nleirw*schlp van Ford. Het tweede schip van Ford heeft de haven van New-York verlaten. Het eerste schip van Ford, dat New-York's wateren verliet om koers te zetten naar Europa, was het zoogenaamde vredes-schip, hei schip, dat Ford en zijn gezellen in Decem ber 1915 naar Europa bracht om vrede te brengen aan de strijdende Europeesche machten. Het tweede schip van Ford is practi- scher van aard. De naam „Ford", welke op de beide zijkanten en voor op ae brug geschilderd is, op dezelfde manier en in hetzelfde Bchrift als waarop men dezen naam vindt op de.honderdduizenden Ford auto's, die over onze aarde krioelen, geeft den toeschouwer onwillekeurig een ga rantie voor de degelijkheid van de onder neming, en niemand schijnt meer te den ken aan het hoogst onpractische doel waarvoor het eerste schip van Ford was uitgerust. Op den achtersteven is de naam van het schip geschilderd, „Oneida", en tevens de plaats van herkomst „Detroit". Aan den mast wappert de vlag van Ford: een licht blauw veld met gouden rand, en in het midden een donkerblauw gekleurde vogel met uitgespreide vleugels. Het is dezelfde vlag, die ook op Ford's jacht, de „Scialia", is aangebracht. Pe „Oneida" is een schip van 160.000 kubieke voet inhoud. Haar lading bestaat uit vijfduizend automobiel-motoren, en een groot aantal onderdeelen voor Ford auto's. Voorts nog 68 Fordson tractors, die op het dek zijn ondergebracht. Het schip is bestemd voor Bordeaux, Kopenhagen en Antwerpen. Het is de bedoeling, dat het binnen achtenveertig dagen naar Balti- more terugkeeren zal met een lading van drieduizend ton spoorwegrails, die het te Antwerpen innemen zal. Haar bemanning bestaat uit den kapitein en 27 man. Weer is er een bijzonderheid naar Fordiaan- schen trant verbonden aan deze beman ning: het minimum loon, dat aan de be manning betaald worden zal is 100 per inaand, hetgeen 60 pet. meer is dan de United States Shipping Board haar man nen betaalt, wier minimum-loon 47.60 ls. De American Stoamship Owner's Aasocia- Casino. 6D Aangeziehtspijn verdrijf: men het beste door Sanaplrln-Tabletten (Mijnhardt). Per glazen Buikje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 11